Derde Blad Mo. 5368 Vrijdafl 22 Sept. VARINKA voor hot Land van Heusden en Altena, do Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied JAbonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Op 4 September jl. 's morgens 40 uur kocht ik een paard om het den volgenden dag te slachten. Het paard zag er best uit, maar de boer wilde het voor de slacht verkoopen omdat het weinig at en slecht stalde. Toen ik het gekocht had, zeide de boer„maar nu is het voor jou reke ning." 's-Avonds te omstreeks 7 uur komt de boer bij mij met de boodschap dat het paard dood is. Den volgenden middag wordt het doode paard voor de consumptie afgekeurd wegens buikvlies- en darmontsteking. De boer wil nu volstaan met de helft der koopsom. Moet ik dat doen of is de boer verplicht de geheele schade te dragen. A. v. H. De verkooper heeft U vóór den koop gezegd dat het paard niet goed at en slecht stalde, dus heeft hij U gewaar schuwd. Ongetwijfeld was het paard al ziek bij den koop en toen had U zich kunnen overtuigen door b.v. temperatuur- opname te doen U is dus voor de ge heele schade aansprakelijk en als de boer nu de helft der koopsom wil teruggeven zou ik daarmede maar heel gauw genoe gen nemen. Eene eventueele procedure zou U zeer zeker verliezen. Ongeveer vijf jaren geleden liet ik te Z. een zomerhuisje bouwen. Thans is door den gemeenteraad eene verordening gemaakt, waaraan dit huisje niet voldoet. Nu moet ik óf weg óf ongeveer f 4000 onkosten maken. Die onkosten zyn voor mij te hoog en het weggaan veroorzaakt mij groote schade. Heb ik recht op ver goeding van de gemeente V. T. U hebt geen recht op vergoeding van de gemeente. Om dit uit te leggen zoodanig dat het U duidelijk is, zou te veel plaats ruimte vorderen. Maar dit is zeker dat U nooit eenig recht op schadevergoeding van de gemeente kunt laten gelden. Wat de gemeente vrijwillig wil doen, is na tuurlijk een andere zaak. Alhier heeft het gemeentebestuur een z.g. vuilnisbak laten zetten (ongeveer 10 M. van onze deur, langs den open bare weg) waar de menschen van al les inbrengen, zoodat hij soms heel erg ruikt, waar wij veel hinder van hebben. Is daar iets aan te doen om die weg te krijgen en zoo ja, tot wien kunnen wij ons wenden? Een Abonné. U moet een klacht indienen (op on gezegeld papier) hij de. Gezondheids commissie, gezeteld te Heusden per door Dr. W. JORDAN. adres: den Heer H. J. van Eggelen, secretaris dier commissie te Heusden. Wanneer minderjarige kinderen, hun moeder tot voogdes hebben, kan dan als hun een erfenis gewordt een toeziende voogd het onder zijn beheer houden Zoo ja. Wanneer hebben zii er dan recht op O. A. De voogd (in uwe vraag de moe der-voogdes) moet de goederen van den minderjarige beheeren, maar een erflater heeft het recht om het be wind over die goederen aan een be windvoerder op te dragen en als be windvoerder kan de toeziende voogd worden aangewezen. .Minderjarige kinderen hebben het recht op eigen beheer hunner goe deren, zoodra zij meerderjarig zijn of meerderjarig verklaard zijn. Ik ben houder van een rijbewijs voor vierwielige motorrijtuigen het welk verloopen is. Daar ik het niet noodig heb, wenschte ik het nu nog niet te vernieuwen. Blijft nu het bewijs van rijvaardig heid geldig of moet ik, als ik weer bijvoorbeeld na verloop van enkele jaren een rijbewijs wil hebben op nieuw aan alle formules voldoen, zooals proefrijden en dergelijke Welke kosten en verplichtingen jzijn er aan verbonden, als ik het nu ver nieuw Een Abonné. Zooals de wettelijke bepalingen thans luiden blijft uw rijvaardigheids bewijs geldig ook al vraagt U pas voor enkele jaren een nieuw rijbe wijs aan. Wanneer U een nieuw rijbewijs wilt hebben moet U een formulier op de secretarie (kosteloos verkrijgbaar) faan invullen en aldaar tevens twee leine photografiën inleveren. Voorts moet U aldaar f 1,50 storten, welk bedrag zonder kosten uwerzijds wordt overgemaakt aan de Provinciale Grif fie. De Volkenbond en de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede. 11. „Annuschka," zeide een stem voor de deur, „klop en vraag Gregor, of niet eenigen van onze lieden bij hem zijn." Gregor en de beide lijfeigenen waren verbaasd; zij hadden 'Varinka's stem herkend. Iwan schommelde tnet be- wonderingswaardige onbeschaamdheii op zijn stoel 'neen en weer. Annuschka opende de deur, en men zag buiten de sneeuw bij dichte vlok ken valllen. „Ja, genadige freule, mijn broeder Iwan, Daniel en Alex zijn er." Varinka trad binnen. „Beste menschen", sprak 2ij met een zonderlingen glimlach, „men heeft mij gezegd, dat gij óp mijn welzijn drinkt, en ik breng u hier iets, waarmee gij kunt klinken. Het is een flesch oude Fransche brandewijn uit de kelder mijns vaders, juist naar uw verlangen. Houdt uw glazen bij." Gregor en de beide lijfeigenen ge hoorzaamden met de 'gerektheid en het dralen der verbazing, terwijl Iwan zijn De 'tijden voor den Volkenbond zijn rikt gunstig. Het werk der Ontwape ningsconferentie, dat binnenkort zal worden 'hervat, heeft aan de destijds toch waarlijk niet hoog gespannen ver wachtingen slechts zeer gedeeltelijk vol oaan. De Economische Conferentie is, teneinde'een algeheele mislukking daar van 'te voorkomen, verdaagd en twijfel achtig 'is of zij in den loop van dit jaar nog wel opnieuw zal bijeenkomen. In die omstandigheden is het niet te ver wachten, dat van de jaariijksche As semblée, de veertiende in de rij, die op 25 September te Genève zal wor den geopend, groote kracht zal uitgaan. Van haar zijn, waar z>ij deze beide be langrijke vraagstukken terzijde moet la ten, geen groote dingen te verwachten. Er zijn er niet alleen in ons land die de schouders ophalen en zeggen: ik heb het altijd wel voorspeld. Maar met scepticisme alleen komt men er in de ontredderde wereld van dit oogen- blik niet. Of men al dan niet juist voorspeld heeft, doet op het oogen- biik weinig terzake. Getracht moet wor den van het internationale leven al thans datgene te redden wat voor elk land "een levensbelang is. Want, wij kunnen ons niet ontveinzen, dat de we reld, al schijnt zij thans van den goe den weg te zijn afgedwaald, econo misch en sociaal, maar daardoor ook glas met de grootste onbeschaamdheid bijhield. Varinka schonk zelf in en zei de, daar zij 'nog altijd niet drinken wil den: „Op mijn gezondheid! drinkt uit!" „Hoera!" schreeuwden de 'drinke broers, door den zachten, vertrouweüj- ken toon der voorname gast aangemoe digd en ledigden hunne glazen in één teug. Varinka schonk weer in en zette daarna de flesch op tafel. „Ledigt deze flesch, mannen," zei de zij, „en bekommert u om niets an ders; ik en Annuschka zullen, indien de huisheer dit toestaat, zoo lang aan den haard wachten, tot het weer iets beter wordt." Gregor wilde opstaan, om leunstoe len aan den haard te plaatsen, maar hij zond op zijn bank terug en trachtte te vergeefs een verontschuldiging te stamelen. „Laat 'het maar goed zijn," zeide Varinka, „en laat u in het drinken niet storen." De drinkers maakten {zich de gege ven toestemming ten nutte, en ieder ledigde zijn glas. Gregor had ternau wernood"* uitgedronken, toen zijn hoofd op de tafel zonk. „Goed," zeide Varinka zacht tot haar kamenier, „het opium \verkt!" „Maar wat wilt gij doen, freule?" vroeg Annuschka. „Dat zult gij aanstonds zien." De beide lijfeigenen volgden weldra het voorbeeld van den huisheer en politiek, zoodanig is samengesteld, dat de landen en volken elkander noodig hebben. Geen land en geen volk kan op zichzelf leven; de pogingen, die daartoe gedaan worden, zijn tot nog grooter mislukking gedoemd dan die, welke op ontijdige oogenblikken trach ten 'hei internationaal voertuig weer op gang te brengen. Van dit internationale samenleven, gevolg van de steeds verbeterde tech niek, is de Volkenbond de drager. De Volkenbond is geen uitvinding; geen kunstmatige instelling. Hij is er, omdat hij er zijn moest. Hij is er, omdat hij vorin geeft aan het verlangen naar internationaal overleg over groote en kleine zaken. Misschien heeft de Vol kenbond in de eerste jaren van zijn bestaan te hoog willen grijpen, en geen rekening gehouden me.t de graad van rijpheid der volkeren. Veel meer echter kan worden vastgesteld, dat de pogingen van den Volkenbond door de politieke en economische naweeën van den oorlog zijn doorkruist en daar om niet tot resultaat hebben kunnen leiden. Dat mag echter het vertrou wen aan den Volkenbond niet aan het wankelen brengen. Wij zijn er langza merhand allen wel van overtuigd, dat Volkenbond zal blijven voortbestaan, maar bet gaat erom in welken vorm. Als super-Staat is hij nooit gedacht, maar indien de Volkenbond niet meer is en wordt dan een instelling ten einde intenationale vooruitgang te re- gistreeren,'en indien van hemzelf geen initiatief, ook en in de eerste plaats van politieken aard kan uitgaan, is hij als verwezenlijking van wat men onder de Volkenbondsgedachte verstaat, voor- loopig ten doode opgeschreven. Dat móet voorkomen worden, orrtdat anders de vooruitgang, die in de oprichting! van den 'Volkenbond lag opgesloten, verkeert in 'een achteruitgang, waar van de gevolgen ook voor het nage slacht moeilijk zijn te overzien. Men kan wel ten opzichte van den oorlog een kreet aanheffen: dit nooit meer, maar met het negatieve komt men er niet. De oorlog kan alleen dan afdoende worden bestreden, wanneer ten rechsorganisatie hem onmogelijk gaat maken. Zij, die voor den oorlog het pacifis me beleden en voorstonden, werden veelal verweten te zijn vage idealisten. Inderdaad, zij konden zich op niets tastbaars beroepen. Dat is na den oor log anders, want er is een Volkenbond als eerste poging tot verwezenlijking van de Volkenbondsgedachte. Het Vo!- kenbondspacifisme is een realiteit. Een realiteit, die ongetwijfeld versterking, uitbreiding, erkenning behoeft, maar die er is, en waaromheen kan worden ge bouwd. Het i s geen toeval, dat na den oorlog, terzijde van de meer algemee- ne vredesvereenigingen, die in de ver schillende groote en kleine landen be stonden, zijn opgericht Volkenbondsver- eenigingen. In Nederland heeft de alge- meene Vredesvereeniging zich in "een Volkenbondsvereen. getrasformecrd, en zij draagt den naam van Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Ook zij is in hoofdzaak draagster van het Vol kenbondspa cif isme. I Deze vereeniging is algemeen, en omvat allen, van elke staatkundige rich ting en van elke godsdienstige gezind te. De Vereeniging, die twee jaren ge leid werd door den oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer van Karnebeek, den man dus, die voor Ne- derland's toetreding tot den Volken bond zorgdroeg, heeft presidenten van vooraanstaande beteekenis, maar van zonken bewusteloos neer. Iwan wor stelde nog met den slaap en trachtte een drinklied te neuriën; weldra echter weigerde de tong hem den dienst, de oogen vielen toe, 'en halve, onverstaan bare woorden stamelend, viel hij be wusteloos nevens zijn kameraad neer. Aanstonds stond Varinka op en ves tigde een doordringenden blik op de slapers. Daarmee stelde zij zich nog nog niet tevreden, doch riep ieder bij zijn naam. Niemand antwoordde. Ver volgens sloeg zij, blijkbaar tevreden, in de handen en zeide: „Nu is het tijd!" Uit den achtergrond van het vertrek haalde zij een arm vol stroo, legde in iederen hoek een hoopje en stak het met een spaan in brand. „Om 's Hemels wil, wat doet gij schreeuwde Annuschka en wilde haar zulks beletten. „Ik wiP ons geheim onder de asch begraven." „Maar mijn broeder, mijn arme broe der!" „Uw broeder is een schurk en heeft ons verraden; wij zouden verloren zijn, wanneer wij hem niet onschadelijk maakten." „Ach mijn broeder, mijn arme broe der!" „Gij kunt met hem sterven," zeide Varinka en liet dit voorstel van een vreeselijken lach vergezeld gaan, waar uit ondubbelzinnig bleek, dat het haar bijzonder welkom geweest ware, wan neer Annuschka haar broederliefde zoo geheel uiteenloopende politieke over tuiging aan haar hoofd gezien. Van rechts figuren als een Prof. Mr. A. Anema en ,een Mr. W. van Lanschot; van links figuren als een wijlen Mr. H. C. Dresselhuys, Mr. J. Limburg en wijlen Prof. Mr. M. W. F. Treub. De samenstelling van het Hoofdbestuur de zer Vereeniging geeft duidelijk te ken nen, dat allen, zonder onderscheid van richting, daarin willen zitting nemen; van elke politieke partij worden daarin vertegenwoordigers, en waarlijk niet de minsten in hun partij, aangetroffen. Deze Vereen, doet algemeen werk; zij licht de openbare meening terzake Duijzer. Overleden: E. van Mourik 56 j» echtgenoot van J. van Hemert. POEDEROIJEN. Over de maand September. Geboren: Elizabeth C., d. v. F» van Veen en M. J. van Veen. Getrouwd: J. L. Geluk 45 j. met E. van de "Werken 37 j. C. Bouman 26 j, met A. van "Wijk 26 j. BRUCHEM EN KERKWIJK. Geboren: Cornelia A., d. v. H. G. van Loon en J. W. Oomen. Margaretba van Volkenbondsvraagstukken voor; zij v* van ^ygerden en A. H. van Veen. Getrouwd: N. J. A. M. van Gaal 34 j. en M. Haasakker 24 j. F. Schouten tracht de stem dezer openbare meening bij de Regeering te vertolken; rij neemt ook deel aan den internationalen ar beid van de Union der Volkenbonds- vereenigingen, die meer dan eens de voorhoede van den Volkenbond is ge- heeten. Maar, wil zij ons volk in alle geledingen bereiken, dan heeft zij be hoefte aan plaatselijke a f dee lingen, die, op de meest uiteenloo pende wijze en in verband met plaat selijke omstandigheden, de voorlichting der openbare meening plaatselijk ter hand nemen. Zulke afdeelingen telt de Vereeniging ten getale van om streeks 100; zij heeft daarnevens in kleine plaatsen correspondentschappen, die er zijn ten getale van ruim 30. Aan plaatselijke vertegenwoordiging ontbreekt het haar dus niet. Maar in onze gemeente is zoodanige vertegenwoordiging niet aanwe zig. Er is geen correspondentschap, er is geen afdeeling. En toch treffen wij in de Lijst der afdeelingen plaatsen aan, zeker niet grooter, zeker niet be langrijker dan de onze, waar een afdee ling, zij het soms ook van bescheiden omvang(, bestaat. Financieele bezwa ren zijn niet aanwezig, want de Ver eeniging eischt een contributie van f 1 en wil men dit plaatselijk aldus rege len, van slechts f0.50. Het gaat hier niet om de wi lekeu- rige oprichting van een nieuwe ver eeniging. Nederland maakt deel uit van den Volkenbond, en dé kennis van'wat de Volkenbond is en kan zijn, behoort reeds daardoor tot de plichten van den gemiddelden Nederl. Staatsburger. Vandaar, dat onze Redactie zich niet heeft onttrokken aan het verzoek, tot haar gericht door het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Dat verzoek is om de aan dacht van onze stadgenooten op de ze leemte te vestigen, en degenen on der hen, die daartoe bereid zijn, op te wekken om kennis te geven, bij voor keur aan onze Redactie of ander aan het Algemeen Secretariaat der Ver eeniging, Jan van Nassaustraat 93 te 's Gravenhage, van hun of hare be reidwilligheid om aan de werkzaam heden tot oprichting eener Afdeeling deel te nemen. Veel wordt 'van hem of haar niet verlangd. Onze gemeente is nooit achtergeble ven, waar. het ging om de bevordering van een nuttig en algemeen belang. Moge dat ook dezen keer zoo zijn. Wij wachten gaarne op bewijzen van in stemming. llurgelïjke» Stand BRAKEL'. Over de maand Augustus. Geboren: Antonia, d. v. G. van der Linden en M. van der Linden. Dirk C., z. v. J. C. van Wijk enWillemkede Jongh. Eeltje, d. v. A. Hanegraaf en A. ver had willen drijven. „Maar de brand neemt reeds een aanvang," schreeuwde het meisje. „Gaan wij dan heen!" riep Varin ka, rukte het bijna bewustelooze meis je mede, sloot de deur achter zich en wierp den sleutel ver weg in de sneeuw. „Om 's Hemels wil!'" krijschte An nuschka, „gauw, gauw naar huis. Ik kan van dit afgrijselijk schouwspel geen ooggetuige wezen." „Neen, wij zullen juist hier blijven," zeide Varinka en hield haar dienst maagd met bijna mannelijke kracht aan de hand terug. „Wij blijven, tot het huis instort en wij zeker kunnen zijn, dat niemand ontsnapt." „Almachtige God!" riep Annuschka en zonk op de knie; „wees mijn ar men broeder genadig, want de dood brengt hem voor Uw rechterstoel, al vorens hij zich daarop voorbereiden kan." „Ja, bid, bid," zeide Varinka; „want slechts hunne lichamen wil ik verdel- delgen, niet hunne zielen. Bid, ik sta het u tóe." Met kruiselings over elkander gesla gen armen bleief Varinka staan, be straald door den donkeren gloed van het vuur, terwijl "nevens haar het meis je geknield bad. Het huis was van hout en bevatte dus ruim voedsel voor het vernielend element. Varinka sfoeg met aandacht de vordering der vlammen gade. Zij 23 j. en A. van Iterson 26 j. Overleden: Engeltje van Kesteren 89 j. wed. van A. Vos. SPRANG CAPELLE. Over de maand Augustus. Geboren: Hendriks J., d. v. A. v. Dongen en J. Mouthaan. Leendert A., z. v. A. de Bie en J. H. Pols. Getrouwd: C. J. Kuijsten 28 j. en M. Sprangers 26 j. A. Hoefnagel 24 j. en E H. de Koon, 24 j. Chr. Mout haan 29 j. en E. Rijkers, 29 j. Overleden: C. H. Langerwerf, 70 j. wed. v. J. A. de Bont. H. de Jong 83 j. weduwn. v. H. Snijders. CAPELLE. Door den architect, den heer J. Michaël, werd 1.1. Vrijdagavond in het café van den heer Quirijns aan de Vaart kant namens den heer P. A. Klootwijk te 's-Gravenhage aanbesteed, het bouwen van 2 woonhuizen op een perceel aan de Korte Nieuwstraat, waarvoor alsvolgt ingeschreven werd H. M. Kramer, Waalwijk, f 5060. A. H. Willemsz, Sprang, f 5000. J. Michaël, Vrijhoeve Capelle, f 4940. J. W. Nieuwenhuizen, Sprang, f 4795. Kleinloog van Oversteeg, f 4700, Vrijhoeve Capelle. J. v. d. Broek, Waspik, f 4608. Firma H. Michaël Zn., f 4475. Kaatsheuvel (Loonschendijk). H. Wagemakers, Capelle, f 4433. Gebr. Spierings, Capelle, f4347. A. A. de Graauw, Waspik, f 4088. Gunning volgens bestek. De postduivenver. „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.L Zondag een wedvlucht vanuit Halle, met oude en jonge duiven, waarbij de eerste duif geconstateerd werd om 40. 5. 44. en de laatste prijswinnende duif om 40. 49 50 en waarvan de uitslag alsvolgt was J. Versteeg, 4, 27, 44. J. van Door nik, 2. A. Spierings, 3, 29, 50, 54. P. de Roon, 4. A. Klootwijk, 5, 47, 53. C. Verhagen, 6, 46, 37. L. de Haan, 7, 25, 34, 36, 38, 48, 56. H. Dekkers, 8, 30, 54. A. de Jong, 9, 52. A. Ver steeg, 40, 34, 32. P. Verhagen, 44, 23, 42. P. Bakren, 42, 48, 22, 33, 39. H. Rosenbrand, 43, 43. M. de Jong, 44, 45, 28, 40, 55. E. Haverhals, 49, 24. W. Versteeg, 20, 45, 46, 47. P. Nieu wenhuizen, 24, 35, 49. A. Blom, 26 en, G, Stam, 44. Aangetoonde duiven, A. Klootwijk, 4e, J. Versteeg, 2e, A. Spierings, 3e en A. Versteeg 4e. volgde de vordering met opmerkzame oogen, nog altijd bezorgd, een halfver brande, spookachtige gestalte uit den! gloed te voorschijn te zien springen. Eindelijk stortte het .dak ineen, en nu keerde rij, van alle vrees bevrijd, met Annuschka in haar woning terugv Den volgenden dag sprak geheel Pie tersburg van den brand der roode kroeg. Men had de overblijfselen van vier lijken uit de asch te voorschijn gehaald, en daar drie zijner lijfeigenen niet teruggekeerd waren, twijfelde de generaal niet, dat Iwan, Daniel en Alexis met Gregor gelijktijdig verbrand waren. Het ontstaan van den brand: bleef voor allen een geheim. Het huis lag zoo eenzaam en de sneeuwjacht was zc|> hevig geweest, dat niemand de beide meisjes ontmoet had. Op haar kamenier kon Varinka zich verlaten; haar geheim was dus met Iwan ten grave gedaald. Maar nu trad wroeging in de plaats van vrees. Der misdaad had rij stout het hoofd geboden, maar de kracht be zat rij niet, de herinnering daaraan te dragen. Zij meende haar gemoed te verlichten, wanneer rij haar misdaad een geestelijke toevertrouwde, en ver haalde een pope onder het zegel der biecht wat rij gedaan had. (Slot vólgt). I Hienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 9