Asmmm UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Haatcm 1 I ^nd VAN altena No. 5371 Woensdag 4 October 1933. Vervoer vari aardappelen Dit jblad verschijnt WOENSDAGMORQIj en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ,.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten Lpent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In aansluiting op het artikel „Vervoer van aardappelen", voorkomende in het nummer van dit blad van Vrijdag 29 September j.l., vermelden we nog het volgende le. Alle bedragen, welke voor zoo genaamde vervoerbonnen zijn gestort kunnen van het Rijk worden terugge vorderd, daar al die bedragen onver schuldigd zijn betaald. Immers betaalde men in de rechtmatige veronderstelling, |dat men voor het betaalde bedrag in het bezit werd gesteld eener rechtsgeldige vervoervergunning, terwijl men inderdaad een waardeloos vodje papier ontving, hetwelk het strafbare aan het verbod van aardappelenvervoer niet ontnam. Het best is een verzoek te richten tot den Minister van Oeconomische Zaken, om teruggave van de gelden betaald voor waardelooze zgn. aardappelen ver voerbonnen 2e. alle bedragen, welke voor schrif telijke vergunningen zijn gestort door personen, die een verzoek om als erkend handelaar te worden aangemerkt hebben ingediend, kunnen eveneens worden terug gevorderd, omdat zij nog geen bericht hunner erkenning hadden ontvangen. De schriftelijke vergunningen veileenen slechts vrijheid van vervoer aan erkende aard appelhandelaren, doch zoolang de aan- 'ragers nog niet erkend zijn heeft eene iCbriftelijke vergunning, door wie ook Afgegeven, voor hem geen kracht. Nu zijn er tal van schriftelijke vervoerver gunning afgegeven aan handelaren, die nog niet door eene crisisorganisatie voor aardappelvervoer waren erkend, al hadden zij ook erkenning aangevraagd. Waar au al die schriftelijke vergunningen waardeloos waren, kan ook daarvoor het oetaalde bedrag worden teruggevorderd. Dok hiervoor een verzoek te richten tot den Minister van Oeconomische Zaken. Let dus wel dat het sub 2 vermelde liet geldt voor handelaren, die in het jezit eener officieele erkenning waren. Voor zoover we konden nagaan, waren n het Land van Heusden en Altena op 30 September j.l. nog geen handelaren, lie zoogenaamd erkend waren. v. Dinteuit Eindhoven door een hem achterophijdende auto aangereden en zoo ernsg gewond, dat hij korten tijd lateir isovèrleden. Een vrouw, die hem venzelde, werd licht gewond. De chauffeuv. d. V. uit Helmond is later in ,den acht doojr de politie gear resteerd' o— KINDRWAGEN DOOR RACE AUTO EKRAAKT. üénjarig kind het slachtoffer, ivond reed op den Zilker te Noordwiijkerhout de 16-ja- ter van P. Duivenvoorde met rwagen, waarin het éénjarig kindje eki de familie D. lag. Op het momer/aJat het meisje den weg over stak, riUrde uit de richting Haarlem een ra*' luto, bestuurd door een luite nant, fo /iijl van den anderen kant een auto na::rde. Doordat laatstgenoemde auto hr meisje links passeerde, heeft de beskrder van de race-auto de kin- i'.JOUl Duinwi rige d< een .kite derwat het geo auto ke A UT PEN. n T weja Men Hedi de Lai* niet bijtijds opgemerkt, met g, dat deze wagen onder de m. De kinderwagen werd ge heel unield. Het ernstig gewonde kindje'tirerd naar de Mariastichting te Hahem vervoerd, waar het des avonds overleden. De race-auto is in beslag enomen. o BOTSING TE ANTWER- dollandsche fami'ie's gewond, ïeldt uit Antwerpen, 1 Oct.: ivond had te Antwerpen in Pothoekstraat een ernstige botsing ilaats tusschen een tramwagen en een lestelauto, waarin de Holland- sche faiilies Schrauwen en Ruvters, wonendt te Roosendaal,gezeten waren. In de a to bevonden zich 11 personen, te wetei het echtpaar Strauwen en drie kineren, het echtpaar Ruyters en drie bitteren, en de 77-jarige weduwe Baek-Vai Loon. De botsing geschied de met groote kracht en de auto werd opzij geüngerd, kwam tegen den muur van eer café terecht en werd geheel ■vernield Van de elf inzittenden lie pen zeen vrij ernstige verwondingen op. Zj werden naar het ziekenhuis vervoed ,waar enkelen ter verpleging moesta achterblijven. De overigen kon den mar huis terugkeeren. SLECHTE VOORUITZICHTEN. Minifer Cokjn heeft te Genève de mogelijvheid eener gedeeltelijke voort zetting der economische onderhande lingen onderzocht door talrijke bespre kingen1 te voeren met de gedelegeer den van verschillende landen, die hier voor Ge Assemblée bijeen waren. Hij is tot:de conclusie gekomen, dat er cp het gebied der algemeene handels- politiek op het oogenblik geen verdere stapper gedaan kunnen worden, die uit zicht beden op eenig succes. links, die verdacht wordt van moord, gepleegd in den nacht van 27 op 28 September 1933, in den Groote ljpol- der te Amsterdam. o— OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is op den Boulevard te Scheveningen een ongeluk gebeurd. Een 7-jarig jongetje C. de J., wonende in de Weststraat te Scheveningen, was daar aan het spelen, toen het door een automobiel werd overreden. Het jongetje was op stag dood. o KINDERVERLAMMING. In de gemeente Nieuw-Helvoet heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. De patiënt, een 4-jarig jongetje, is naar een ziekenhuis te Rot terdam overgebracht. o SCHOENFABRIEK TE HILVAREN- BEEK AFGEBRAND. Vrijdagnacht is te Hilvarenbeek bij Tilburg de schoenfabriek van de firma BlankersRemmers tot den grond af gebrand. Daar er gevaar was voor de omliggende huizen werd de assistentie van de Tilburgsche brandweer inge roepen aan wier krachtig optreden het te danken is, dat het vuur geen kans kreeg het nabij liggende woonhuis aan te tasten. De afgebrande fabriek was de eenige in deze gemeente die nog op volle kracht werkte. Zestig personen zijn doo;r den brand- werkloos geworden. De oorzaak is onbekend. Verzekering (dekt de schade. o DE .STEUNREGELING. „De Standaard'' verneemt nog, dat met -ingang van 1 October verschillende „excessen" >uit de steunregeling wor den afgesneden, b.v. ten aanzien van de eerste 5 gulden uit ,de bijverdienste van de vrouw. Deze zullen voortaan vallen onder hét bedrag, waarvan 2/3 door Maatschappelijk Hulpbetoon kan worden .ingehouden. Volgens dat blad' zullen de steunnor- men .gedurende het a.s. winterhalfjaar niet worden verminderd. vond, waren niet zoo bijzonder aan genaam, doch zii raakte U persoon lijk niet en door U tactvol optre den, hebt gij van die omstandighe den geen nota genomen en hebt blij moedig en met jeugdig enthousias me uw taak aanvaard. Nu U op het punt staat uw le venstaak af te sluiten, nu is ook de tijd aangebroken, om de balans op te maken, over uwe werkzaam heden. Als men de vraag stelt of uwe benoeming aan de verwachtingen heeft beantwoord, dan mag die vraag met een volmondig ja, wor den beantwoord. Gij hebt als Hoofd der O. L. school op bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt en hebt door uwe buitengewone trouwe plichtsbetrachting de overheid en de jeugd aan U verplicht. Uwe plichts betrachting was bijna onnavolgbaar. Ondanks het huiselijk leed, dat ook U niet bespaard is gebleven, hebt gii uwe taak steeds met opgewekt heid vervuld en afwezigheid kwam in al die jaren zoo sporadisch voor, dat ik mij die afwezigheid haast niet kan herinneren. DRAlSMAvANVALKmBURG'S-- e A uLEVERTR, Muiteiiiaiid, RENTEZEGELS VOOR LANGER TERMIJN. In Staatsblad no. 474 is opgenomen en "K. B., waarbij de vervaardiging 'vordt bevolen voor alle loonklassen 'an rentezegels, ten bewijze van de letaling van 4, 9 en 13 premiën. ONBEWAAKTE^OVERWEGEN. Zaterdagmorgen js op den onbe- vaakten (overweg bij Barneveld een rachtauto door den lokaaltrein, die a 10.21 uur uit Nijkerk te Barneveld ar- iveert aangereden. De chauffeur, de Xbjarige T. van 't Foort uit Lunteren, verd tuit de cabine geslingerd, doch reeg geen letsel. De vrachtauto werd ^listig beschadigd. I OVERREDEN EN GEDOOD. f Topdagnacht is op c'en Geldropsche- Eindhoven de ruim 30-jarige DE IEPERKING VAN DEN VEE STAPEL.. Terzake van de beperking van onzen veestapel komt ons nog ter oore, dat men zich voorloopig op het standpunt heeft gesteld onzen rundveestapel niet 200.00Ü stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de'ze beperking voldoende zal blijken te z>ijn. Het staat reeds vast, dat de rundveecentrale tot verdergaande maat regelen zal overgaan, indien de wen- schelijkheid daarvan mocht blijken. Men meldt nader: In friesland zijn op last van de re geering de veehandelaren J. Wiersma en J. Koopmans te Leeuwarden be gonnen met den aankoop van rundvee ten behoeve van de inkrimping van den veestapel. De gekochte dieren zijn pl geslacht o DE MOORD IN DEN IJPOLDER. De opsporing van „Arie" verzocht. In een buitengewoon Politieblad wordt namens den Officier van Justitie aldaar opsporing aanhouding en voor geleiding verzocht van een onbekend persoon, vermoedelijk genaamd Arie. Signalerpent: ongeveer 1.65 M. lang, gezet postuur; gekleed als werkman, grijze regenjas en jockeypet, vermoe delijk op jclompen2 schiet vermoedelijk Afscheid van het onderwijs en de 0. L School te Neusden door den heer J. H. Verhoeven. Zaterdag was het voor den heer Verhoeven de laatste dag, dat hij als Hoofd zijn dagelijksclien gang naar de O. L. school maakte. Vijf en der tig jaar lang had hij dezen gang reeds gemaakt, had hij Ihet .open baar onderwijs in onze gemeente op zeer verdienstelijke wijze gediend, geen wonder dus, dat deze laatste dag niet onopgemerkt voprbii kon gaan. Llad de heer Verhoeven het zelf voor het zeggen gehad, dan zou ook deze laatste dag zijn geweest, als reeds zoo vele voorgangers. De ze laatste 'dag was het rijk van mijnheer Verhoeven "evenwel reeds uit en moest hii zich onderwerpen aan het onderwijzend personeel en de jeugd die dit feit niet onopge merkt voorbij wenschten te doen gaan. Begint de school anders reeds óm negen uur, deze morgen was het 10 uur toen de heer Verhoeven zich met zijn familieleden naar school begaf. Bij hun binnentreden zong de jeugd het „Lang zal hij leven" en werden door eenige leerlingen bloemen en cadeautjes aangeboden, waarvoor het bedrag door de jeugd zelf bijeen was gebracht. Hierop werden de kinderen door den heer Verhoeven rijkelijk onthaald. Om elf uur verscheen Burge meester van Eggelen, Wethouder de Haan en Secretaris Van Delft in de klas, om namens het gemeentebe stuur ambtelijk van den heer Ver hoeven afscheid te nemen. Burgemeester Van Eggelen sprak het scheidende Hoofd, ongeveer als volgt toe: Geachte heer Verhoeven, familie leden, onderwijzeressen, onderwijzer en kinderen. Mijnheer Verhoeven het is nu on geveer 35 jaar geleden, dat gii voor het eerst uw intrede in ons stadje deed, om als Hoofd der O. L. school werkzaam te zijn. De omstandigheden, waaronder uwe benoeming plaats ■LEEUWARDEN'' Van de wettelijke opvatting van uw plicht, 'van de plicht tot hand having der* neutraliteit kan niet an ders worden gezegd, dan dat het U steeds is mogen gelukken U zelf te zijn en ik geloof niet, dat lvet ooit is voorgekomen, dat ge uw boekje in dat opzicht te buiten zijt gegaan. Mijnheer Verhoeven, het spreekt wel van zelf, dat de bijzondere kwaliteiten door U als Hoofd der school aan den dag gelegd er toe hebben ge leid, dat gij uwe functie tot volle tevredenheid van het gemeentebestuur hebt waargenomen en daarvoor ook de dankbaarheid van dat bestuur hebt verdiend. Mijnheer Verhoeven wij zijn U dankbaar voor alles wat U voor de jeugd hebt gedaan, uwe verdienste in deze wordt ook door liet school toezicht ten volle erkend. Donderdag is dit duidelijk geble ken toen de Inspecteur op het La ger Onderwijs baron van Voorst tot Voorst ook zijn tevredenheid en dank baarheid daarvoor heeft betuigd. Mijnheer Verhoeven het moet voor U een voldoening zijn, te kunnen zeggen, ik heb zooveel als in mijn vermogen was mijn plicht naar be- hooren vervuld. Ik kan mij indenken, dat het voor U buitengewoon moei lijk is geweest van een taak, die U lief is geworden, afstand te doen. Uwe groote mate van verantwoorde lijkheid heeft er U echter toe ge bracht, in aanmerking nemende uwe lichamelijke krachten te besluiten uw taak aan een jongere kracht over te dragen. Dit is op zich zelf een superieure kwaliteit, die in een ambL tenaar niet zoo gauw aanwezig is. Mijnheer Verhoeven ik eindig met wat ik onlangs in de raadsvergade ring heb gezegd en wil de hoopl uitspreken, dat het U gegeven moge zijn, nog lang te genieten van een weldadige rust en een goede gezond heid, in de eerste plaats voor U zelf, maar ook voor uwe familieleden, mo ge zij U nog lang in hun midden zien. De heer Verhoeven dankte zicht baar aangedaan voor de gesproken woorden. Hierop sprak de heer Hus namens het onderwijzend personeel, zeide. dat hij gedurende een reeks van i s jaren met den heer Verhoeven had samen gewerkt, waarbij vooral de laatste ja ren een hartelijke verhouding tus|- schen hen had bestaan. Spreker zei- de, dat de heer Verhoeven, een halve menschen leeftijd zijn beste krachten heeft gewijd aan de jeugd van Heus den en het onderwijs en dat diens onderwijs op prijs werd gesteld, wat bleek uit het aantal leerlingen, dat hii kreeg voor privaatlessen uit de omgeving. Na de viering van het 25- jarig ambtsjubileum, van den heer Verhoeven, is veel verbeterd in de .onderwijstoestanden van het Open baar Onderwijs in de gemeente. Er is een mooie ruime school, met flinke speelplaats en nieuw meubi lair gekomen. Spreker noemde het voor den heer Verhoeven een voor recht, dat hij den pensioengerechtigd- den leeftijd heeft mogen bereiken en! al is hem in zijn leven ook het leed niet bespaard gebleven, doch zal het voor het scheidende Hoofd een vol doening zijn zijn school in dezen toe stand aan een ander te kunnen over dragen. Spreker zegt afscheid van' den heer Verhoeven te nemen, aks Hoofd, doch hij hoopt als vriend, nog vaak in zijn woning gastvrijheid te mogen genieten. Spreker richtte zich hierop tot de dochter van den heer Verhoeven, wenschte deze volle dig herstel toe, opdat zij voor haan vader nog jaren het zonnetje in huis zou mogen zijn. De kinderen zongen hierop het' „Lang zal hij leven," waarop de heer. Verhoeven dank bracht voor de ont vangen geschenken, de gesproken worden en van onderwijzend perso neel en de kinderen afscheid nam, de laatsten daarbij aansporende hun best te blijven doen. Het waren voor den heer Verhoe ven wel bewogen oogenblikkén, maan zeer zeker zullen zii bij hem in aan gename herinnering blijven voortle ven. Het onderwijzend personeel, was reeds 's avonds te voren, ten huize van den heer Verhoeven, bijeen ge weest en had hem onder aanbieding van een practisch geschenk, gecom plimenteerd. Vergadering van den Raad der gemeente HERPT op Vrijdag 29 September, des voormiddags 11 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen, Burgemeester. Secretaris WelEd. Heer F. v. Liempt. Aanwezig alle leden. Le Voorzitter opent de vergadering de Secretaris leest de notulen der vorige, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van Gedep. Stalen inzake de bezoldiging van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter licht toe, dat Gedep. St voorstellen, op de jaarwedde van dezen Ambtenaar als hij tevens Burgemeester, Secretaris of Ontvanger is een ver mindering van 25 °/0 toe te passen voor gemeenten met minder dan 5000 zielen. B. en W. stellen voor, met deze aan vulling accoord te gaan, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat van het hoofdbureau der A. R. K. A. en van den Bond van gemeente-ambtenaren adressen zijn ingekomen, om niet op het voorstel van Gedep. Staten in te gaan. De adressen worden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het ambtenarenreglement. De Voorzitter zegt, dat de heeren ken nis hebben kunnen nemen van het ont werp, zooals het op verlangen van Gedep. Staten is samengesteld. De strekking is, wijziging van het bestaande reglement in de eerste plaats voor de bezoldiging tijdens ziekte. In het bestaande regle ment werd verwezen naar het reglement voor de rijksambtenaren. Gedep. Staten wenschen nu een speciale bepaling in het reglement opgenomen te zien. Verder wenschen zij de verordening aangevuld te zien met een bepaling die het mogelijk maakt, om ambtenaren die er een staat kundige meening op na houden, die in strijd wordt geacht met een goed geor dende staat, op de vingers te kunnen tikken. De bond van gemeente-ambte naren is over dit ontwerp gehoord en heeft een paar onbeduidende aanmerkin gen gemaakt. Waar echter rekening moet worden gehouden met de wenschen van Gedep. Staten, meenen B. en W., dat het niet mogelijk is aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen en stellen zij derhalve voor, het ontwerp te aan vaarden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Vaststelling van een bouwverordening. De Voorzitter licht toe dat door een commissie uit de vereeniging van Nederl. gemeenten afd. Noordbrabant een ont. werp Bouwverordening is daargesteld spsci. aal bedoeld voor kleine gemeenten. Het or bet Land vairHeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard y^vbent U zoo vatbaar, 'jf\ ofschoon U toch nog 'niet zoo oud bent? Neemt Uw toevlucht tot Aspirin, het voor het organisme vol komen onschadelijke middel. Het bevrijdt U van pijn en her geeft weer een gevoel van behage lijkheid. U isluitend verKnigoaar in ae orante-oandbuisies van Ai laDi. 70 ets. en oranjezukjes van 2 tanl. a 10 ets. A. 7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1