Dit nummer Mal uil 2 maden ASPS! Ppi Und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Mm No. 5373 Woensdag 11 October 1933. In den Herfst PU; STtó-V r" f^Si :^S| Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. tabletten iliiiiieiihiiHl DE MOORD IN DEN IJPOLDER. Weer een arrestatie. Ondanks de geringe aanwijzingen schijnt de politie toch licht te zullen brengen inzake den moord in den IJpolder. Zij heeft een 30 jarigen arbeider gearresteerd. Deze man heeft den doodgeschoten Gerrit Verhoeven gekend. Hij is eveneens goed bekend in den polder, waar hij dikwijls als landarbeider heeft gewerkt. Hij heet echter niet Arie. Zooals destijds is gemeld, heeft het slachtoffer gevraagdBen jij het, Arie De man ontkent tot nu toe het nood lottige schot te hebben gelost. Bij een confrontatie met het meisje, dat van den moord getuige is geweest, heeft zij niet kunnen verklaren, dat de aangehoudene inderdaad de man is geweest, die de schuur opende. Het onderzoek duurt voort. O SMOKKELHANDEL. Met het lengen der avonden neemt de smokkelhandel van België naar N. Brabant en omgekeerd, zeer toe. Hoewel de ijverige ambtenaren bijna dagelijks groote hoe veelheden Belgische suiker, boter, bloem enz. in beslag nemen, kan niet worden belet dat over zulk een frontbreedte der grens als hier, nog veel wordt gesmok keld. Om zulks heelemaal te beletten zou het aantal ambtenaren minstens moeten worden verdubbeld. Velen, w.o. dames weten een aardig centje aan de grens te verdienen. Omgekeerd moeten de waak zame Belgische kommiezen steeds op post zijn om het invoeren van Hollandsch vee tegen te gaan. De laatste dagen werden wederom enkele koeien in beslag genomen. Deze worden gewoonlijk tegen lage prij zen verkocht, zoodat menig veehouder aan de Belg.-Nederlandsche grens tegen lage prijzen prima Hollandsch vee heeft. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk te Oisterwijk. Op den onbewaakten overweg aan de Boxtelschebaan te Oisterwijk werd de wielrijder M. v. d. B., bij wien achter op de fiets zijn vader had plaats genomen, door een passeerenden trein gegrepen. Gelukkig had de wielrijder op het laatste moment den trein gezien, zoodat hij door plotseling omgooien van het stuur erger kon voorkomen. Niettemin werden vader en zoon van het rijwiel geslingerd en een eind weggeslingerd. Vader v. d. B. werd ernstig aan beide beenen gewond, terwijl de zoon aan een der armen en aan den schouder ernstige blessures opliep. De fiets werd geheel vernield. De trein had tien minuten vertraging. o AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Op den Graafscheweg, in de nabijheid van Wychen, is een ernstig ongeluk ge beurd. Een 21-jarige jongeman afkomstig uit Weert bij Nijmegen, die uit de richting Grave kwam, reed met groote snelheid tegen een boom. Hij werd uit de auto geslingerd en ernstig gewond. Het slacht offer is met een ernstige schedelfractuur naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De.auto werd geheel vernield. o ONTSLAGEN BIJ DE NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ. Veertig employé's van suikerfabrieken van de Factorij der Nederlandsche Han del Maatschappij zijn, naar Aneta uit Batavia seint, ontslagen of op wachtgeld gesteld. Drie administrateurs zijn ontslagen. De ontruiming van de woningen op de ondernemingen behoeft niet aanstonds te geschieden. Een langer verblijf in die woningen is mogelijk, mits de on dernemersbelangen zich daartegen niet verzetten. o SCHOOLKINDEREN DOOR ONDER WIJZER BESMET. Zestien kinderen naar een sanatorium. In een raadsverslag van de gemeente Oostdongeradeel wordt medegedeeld, dat een aantal kinderen van een bijzondere school te Ee door hun onderwijzer met tuberculose zijn besmet. In verband hiermede kan nog worden medegedeeld, dat deze onderwijzer, die aan open tuberculose leed, reeds in een sanatorium is opgenomen, waarheen later ook zestien kinderen zijn gezonden, terwijl een kleiner aantal te Ee wordt verpleegd. Een dergelijk besmettingsgeval heeft zich ook in een school op Terschelling voorgedaan. Het betreft hier de bijzondere school te Hoorn, waar een onderwijzer veertien kinderen plus het hoofd der school met tuberculose besmette. Tien der kinderen worden in het sanatorium verpleegd, vier zijn thuis. Zoowel de onderwijzer als 't hoofd zijn nog steeds buiten functie. De Gemeenteraad van Achtkarspelen heeft op voorstel van B. en W. de in structie voor het onderwijzend personeel dusdanig gewijzigd, dat eventueele maat regelen zullen kunnen worden genomen. Er moeten wettelijke maatregelen in voorbereiding zijn om al het onderwijzend personeel onder medisch toezicht testellen gedurende de uitoefening van zijn beroep. Zes maanden geleden werd bij eenige schoolkinderen te Ee de hulp ingeroepen van dr. Nijhof. Deze constateerde ver schijnselen van tuberculose en riep daarop de assistentie in van dr. Gerbrandy te Leeuwarden. Inmiddels was het aantal patiëntjes gegroeid tot dertig. Al de schoolkinderen werden nu per autobus naar Leeuwarden gebracht voor een nader onderzoek door dr. Gerbrandy, die even eens bij dertig kinderen de verschijnselen van tuberculose vaststelde. Te voren reeds had de onderwijzer zich onder be handeling gesteld en was in „Sonnevanck" opgenomen. De provinciale Friesche vereeniging „Het Groene Kruis" bemoeide zich nu met deze massa besmetting te Ee. Het bestuur verkreeg van het Rijk f 2000 voor de verpleging van de patiënten in een sanatorium. De vereeniging zelf stelde f 1000 beschikbaar. De Gemeente raad van Oostdongeradeel verleende een subsidie van f 500, terwijl de Diaconie der Ger. Kerk te Ee en ook ingezetenen steun toezegden. Zestien kinderen werden nu in „Sonnevanck" opgenomen, terwijl veertien kinderen thuis werden verpleegd, —o— Mr VERVOORN—-BRAAT. Naar aanleiding van een bericht be treffende een protestvergadering van de Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstands partij, welke Zaterdag 30 September 1.1. te Utrecht zou zijn gehouden en waarin een motie zou zijn aangenomen met op drie na algemeene stemmen, waarin de wijze van candidaatstellen van de drie Noordelijke provincies, waardoor mr. Vervoorn tot Kamerlid werd gekozen als zijnde in strijd met de wenschen en be sluiten der Algemeene vergadering, werd afgekeurd, deelt mr. Vervoorn mede, dat de vergadering te Utrecht door de heeren Braat en Kostelijk bijeengeroepen, niet is uitgegaan van het bestuur der Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij dat de heer Braat op 21 Augustus 1933, op welken datum wel een vergadering der Nat. Boeren-, Tuinders en Midden standspartij werd gehouden, als lid dier partij heeft bedankt, zoodat hij dan ook niet gerechtigd mag worden geacht, een vergadering dier partij bijeen te roepen. De zaak waarom het hier gaat is reeds besloten op 21 Augustus 1933 en even tueele wijzigingen in dat besluit zouden slechts kunnen geschieden door de wettige instanties der partij, doch niet door een bijeenkomst van willekeurige personen, van wie niet eens vast staat, of zij lid zijn van de partij. o CRISISHEFFING OP SUIKER. De suiker 4 k 5 cent per pond duurder In suikerkringen verwacht men, aldus het Vad een crisisheffing op suiker van f6.75 a f8.12y2 per 100 K.G de sui ker zal daardoor wederom 4 A 5 cent per pond duurder worden. —o DE VROUW IN 'T SPEL. Tijdens een onderzoek ten huize van het hoofd der negorij Kololeh op Noord - Celebes is een vechtpartij ontstaan. Een Chineesche waronghouder had een relatie aangeknoopt met een Kokolehsche schoone, wat misnoegen opwekte en leidde tot een bombardement met steenen van zijn woning. Hij diende hierop een aan klacht in en de zaak werd ten huize van het hoofd onderzocht. De waronghouder kreeg tijdens het onderzoek plotseling een klap hetgeen een sein was tot een algemeenen aanval op de kleine groep van de aanklagers. Een menigte van 200 koppen, gewapend met messen en pieken, drong de woning van het negorij- hoofd binnen en slachtte een Goronta- leesuhen bediende af, nadat deze twee aanvallers neergestoken had. Een andere bediende en de broeder van den warong houder werden zwaar gewond. De wa ronghouder zelf wist op den zolder te vluchten en bleef ongedeerd. De woning van het negorij-hoofd werd totaal vernield. De assistent-resident van Menodo, de heer J, Oberman en de inspecteur van de veld-politie zijn met 30 man onmid dellijk naar de bewuste negorij vertrokken, waarna de rust werd hersteld. Vier ge wonden zijn naar een hospitaal vervoerd. o RECORD REGENVAL OP AMBON. Op 24 Augustus j.1. is op Ambon in 24 uur tijds 750 m.M. regen gevallen, hetwelk een Indisch record beteekent. Ten einde zich eenigszins een indruk te vormen van dezen regenval, zij er aan herinnerd, dat te Rotterdam twee weken geleden op den recordregendag in 13 uur 67 m.M. regen viel.1 O DE OPLEIDING VAN CANDID AAT-AUl'OMOBlLlST. De bedoeling is, de rij-examens te verzwaren. De Commissie voor de afgifte van bs- wijsstukken van rijvaardigheid (rijbewijzen) heeft besloten een poging te doen om verandering te brengen in de h.i. veels zins onvoldoende opleiding van candidaten voor het auto- (of motor-) rijbewijs. Zij gaat n.l. het instituut van erkende chauffeursscholen invoeren. O DE BEPERKING VAN DE ONDERWIJZERS-OPLEIDING. Maatregelen bij het departement in voorbereiding. Naar aanleiding van vragen, opgewor pen van verschillende zijden, deelt men uit de beste bron mede, dat aan het Departement van Onderwijs de inperking van de onderwijzersopleiding reeds eenigen tijd in voorbereiding is. Het ontwerp van de noodige maatregelen is bij de verschillende instanties van advies. O OPLICHTING. Te Maastricht is aangehouden de win keljuffrouw B., die den winkelier G. al daar voor ruim f 7000 heeft opgelicht. Zij is in het huis van bewaring opge sloten. o— TRAGISCH. De heer G. S. te Budel (N.-Br.), wiens vrouw dezer dagen plotseling stierf, kreeg Zaterdagavond een aanval van krankzin nigheid en moest nog denzelfden avond naar het krankzinnigengesticht te Vught worden overgebracht Zes kinderen blij ven onverzorgd achter. TE WATER GEREDEN. De fabrieksarbeider J. van Wijck uit Hoek (Z.) is toen hij van zijn werk te Sas van Gent per rijwiel naar zijn woning te Hoek terugkeerde, nabij Driekwart in het kanaal gereden. Twintig minuten later is zijn lijk opgehaald. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen achter. o JEUGDIGE DIEVEGGE. Ten nadeele van mej. D. te Vlaardin- gen was een rijwiel ontvreemd, dat op slot stond voor den winkel van de firma H. aldaar. Deze fiets is thans door de politie in beslag genomen in een woning aan de Van Kinsbergenstraat te Vlaar- dingen. Het bleek, dat een 12 jarig meisje de fiets had ontvreemd. o MOORD 'TE HAELEN. Vechtpartij tusschen twee smokkelaars. Zaterdagavond laat kwam de 29-ja- rige P. J. van Rooy uit Nederweert aan de woning van de gebroeders Puts aan den Napoleonsweg den Rijks straatweg te Haelen. Van R. moest H. P. spreken over het smokkelen van wapens. Daarover had hij met hem onderhandeld .in een café te Roermond. Hij van R. zou in België honderd revolvers J<oo- pen en deze zouden door P. over de grens naar Duitschland worden ge bracht. Van .R zou, daar hij den toe stand aan de grens goed kende, mee gaan. DRAISItlAvANVALKEMBURG'S-- 1 -'iLEVERTR/ 1«C" LEEUWARDEN Wat ér toen gebeurd is staat nog niet precies vast. De broer van H. I., de ruim '30-jarige H. Puts, die op de bovenkamer gekleed te bed lag te sla pen, hoorde een twist tusschen zijn broer én Van R. Toen hij in de garage kwam, lag H. P. in een hoek en gaf nagenoeg geen teekenen van leven meer. Van R. stond met een mes in de hand. Er ontstond een vechtpartij tusschen P. P. en Van R. Eerstgenoemde tracht te Van R. het mes te ontrukken, doch dit gelukte niet, voordat hij zelf vrij ernstig was gewond. P. riep naar bo ven waar ook nog een zuster van de beide broers was om een geweer, Toen het meisje hiermede naar be neden kwam, schijnt Van R. op de vlucht te zijn gegaan. P. trachtte hem, ondanks zijn wonden, achterna te gaan, doch viel spoedig ten gevolge van het vele bloedverlies neer. Het meisje heeft daarop onmiddel lijk de politie gewaarschuwd en hulp gehaald. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam, bleek H. P. reeds te zijn overleden. De rechterTialsslagader was doorgesneden, terwijl nog eenige andere snij- en steekwonden waren toegebracht. Zondagochtend tegen half zeven heeft de dader zich echter bij de marechaus- sée te Grathem aangemeld. De vermoedelijke dader echter, die eerst sedert Woensdag uit de gevan genis te Arnhem, waar hij twee jaar heeft gezeten wegens brandstichting, is ontslagen, verklaart uit zelfverde diging te hebben gehandeld. o VERDACHT STERFGEVAL TE HOEVELAKEN. Jongeman gearresteerd. Te Hoevelaken heeft zich op de boer derij, bewoond door de gebroeders Van P. en hun zuster, een drama afge speeld, dat aan de zuster het leven heeft gekost. De justitie kon in verband met het voor-onderzoek geen inlichtingen ver strekken. Thans geeft het Utr. Dagbl. de vol gende bijzonderheden: Mej. van P. had zich met haar ver loofde, den 26-jarigen Van Wi., in het bakhuis van de boerderij opgehouden. Omstreeks halelf waarschuwde Van W. een der broers, die zich reeds te bed had begeven, en deelde hem medë, dat zijn zuster was flauw gevallen. Toen de broer daarop in het bakhuis kwam, vond bij zijn zuster bewusteloos op een deken op den grond liggen. Daar geen leven bespeurd kon worden, ging Van W. den dokter waarschuwen, die spoedig ter plaatse was. Deze kon na onderzoek niets anders dan den dood constateeren. Gezien de verdachte omstandigheden, waaronder de dood was ingetreden, achtte de dokte-r het noodig den burgemeester en de gemeente-politie met het ge val in kennis te stellen. De burgemees ter, jhr. P. A. van Eys, legde in zijn kwaliteit van hulp-officier van justitie onmiddellijk beslag op het lijk, terwijl de verloofde terstond door den gemeen te-veldwachter in verhoor genomen werd én waarna deze in arresb werd gesteld. Het bakhuis werd des nachts ver zegeld. Den anderen morgen werd de officier van justitie van een en an der op de hoogte gebracht en in den middag werd ter plaatse door het Par ket uit Utrecht een onderzoek inge1- steld. Nadat foto's van de situatie waren genomen en vingerafdrukken waren ge maakt, werd het bakhuis wederom ver zegeld tot de overbrenging van het lijk naar Utrecht, waar het Woensdag ge rechtelijk is geschouwd. De verdachte van W. is inmiddels naar Utrecht overgebracht en aldaar id het huis van bewaring opgesloten. HuïtessMmi. SPELENDE KINDEREN. In Duitschland houdt men veel van statistieken. En volgens in dat land op gemaakte statistieken is in één jaar tijd aan 150.000 kinderen een ongeluk over komen, waarvan niet minder dan 5000 doodelijk. Op deze droevige lijst staan de ver keersongevallen bovenaan, al is het op merkelijk, dat deze juist op het land, dus in de provincie, veel meer voorkomen, dan in de groote steden. Vermoedelijk moet de oorzaak hiervan worden gezocht in het feit, dat de ouders van stadskin deren, die het gevaar dagelijks, ja ieder oogenblik voor oogen zien, niet ophouden hun kinderen in te prenten, dat de straat geen veilige speelplaats is. AANSLAG OP DEN CHEF VAN DEN GENERALEN STAF VAN ROEMENIE. Uit Boekarest wordt gemeld, dat een korporaal bij de Zaterdag gehouden ma noeuvres een handgranaat heeft geworpen naar generaal Lazerescoe, den chef van den Roemeenschen generalen staf, die zwaar werd gewond. De handgranaat zou zijn opgevangen en opzij geworpen door een officier, die levensgevaarlijk moet zijn gewond. Twee soldaten zijn naar verluidt gedood. O VIADUCT INGESTORT. Een ontzettend ongeluk is te Milaan gebeurd. Reeds maandenlang is men daar bezig met de slooping van het oude cen traalstation en het daarbij behoorende spoorwegemplacement, dat over een stee nen dijk door een druk stadsdeel leidde. Een hiertoe behoorende spoorlijn, die in de directe nabijheid van het station over de straat loopt en een vroeger uit twee bogen bestaand viaduct, waarvan de laatste dagen nog maar één boog over werd hierdoor naar het schijnt niet meer voldoende gesteund en brak plotseling over de geheele breedte van 20 meter af. Tal van personen werden onder het puin bedolven. Hoeveel slachtoffers te betreuren zijn, is nog niet te overzien. Uit het puin konden zes dooden te voorschijn worden gehaald. Op het oogenblik van het on geluk zou evenwel een auto, waarin eenige personen waren gezeten en een vrachtauto ter plaatse zyn gezien. Direct na het bekend worden van de ramp verschenen autoriteiten ter plaatse. Het bergingswerk is met koortsachtige haast ter hand genomen. Duizenden nieuws gierigen worden door de fascistische militie op een afstand gehouden, teneinde de opruimingswerkzaamheden niet te hinderen. -o - ïAtiÜ?- voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Ëommelerwaard Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. -O-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1