Plaatselijk Nieuws. [Vergadering van den raad der ge meente ZUILICHEM op Vrijdag 6 October des v.m. half elf. Voorzitter: EdelAchtb. Heer F. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. v. jOs. Aanwezig alle leden, als de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed opent. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat 1de datum van i October, waarbii aan mej. de Wilt, eervol ontslag was verleend als onderwijzeres aan de O. D- School is ingetrokken. Genoemde juffrouw heeft zich be reid verklaard, om voorloopig. zoo lang de vacature nog niet is aange vuld in dienst te blijven, wat B. en »W. dankbaar hebben aanvaard. De idatum zal nu door het college in overleg met juffrouw de Wilt op een nader te bepalen datum worden gesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van ide raadsbesluiten tot wijziging der Gemeentebegrooting 1933. Idem van het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening van f 3000. Bericht van kasopname bii den Administrateur van het Vleesch- keuringsbedrijf te Kerkwijk. Balans met Winst- en Verliesreke ning van den Keuringsdienst voor tWaren te 's-Bosch. Bericht van den Minister voor Bin- nenl. Zaken, waarin wordt medege deeld, dat de korting op de uitkeering voor de fondsbelasting voor de ge meente Zuilichem niet zal worden toegepast en achterwege blijft. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger op 30 Sep tember. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van het voorloopig be stuur van de pas opgerichte zangver- leeniging, om de beschikking te mo gen hebben over een lokaal der O. L. school voor het houden van de repetitie's der vereeniging Op voorstel van B. en W. wordt londer de gebruikelijke voorwaarden, de gevraagde vergunning verleend, voor zoover de avonden nog beschik baar zijn, dit in overleg met de an dere vereeniging en te regelen. (Voorstel tot vaststelling der reke ning over het dienstjaar 1932. De commissie met het onderzoek dezer rekening belast, heeft over dit onderzoek schriftelijk rapport uitge bracht. Uit welk rapport bleek, dat er geen op of aanmerkingen zijn. De oommissie, merkt evenwel op, dat de ze rekening een somber beeld geeft van den finantieelen toestand der ge meente en dat zii de toekomst ook pessimistisch inziet. Het bedrag van f 1000 aan achterstallige posten acht de commissie vrij hoog, zii meent, dat gevoeglijk het grootste gedeelte als oninbaar kan worden afgeschreven. De Voorzitter dankt de commissie, die gevormd is geweest door de hee ren v. Vugt, v. Veen en Hooijkaas. voor hare bemoeiingen. B. en W. hebben het rapport be sproken, en deze zijn met de com missie van oordeel, dat de rekening leen somber beeld geeft en ook de toekomst der gemeentefinancien niet rooskleurig is. De meening van de Oommissie, dat het grootste gedeelte der f 1000 achterstallig als onmis baar moet worden beschouwd kun nen B. en W. evenwel niet onder schrijven. B. en W. zullen in over leg met den gemeente-ontvanger als nog hun uiterste best doen, om de achterstallige bedragen geind te krij gen. Zij zouden den raad wel willen voorstellen een bedrag van f 52, aan landpacht van 1922, oninbaar te verklaren. Spreker merkt op, dat den raad de reden bekend is, waarom dit bedrag telkens weer op de lijst werd geplaatst, doch B. en W. mee- nen, dat het nu maar het beste is. het bedrag af te voeren, waarmede de raad accoord gaat. De rekening 1932 wordt hierop voorloopig vastgesteld, zooals zii door B. en W. den raad is aangeboden. De wethouders onthouden zich in- 'gevolgen de wet van mede stemmen. (Voorstel tot wijziging der begroo ting voor het dienstjaar 11933. De Voorzitter deelt mede, dat bii schrijven van 9 Augustus door Ged. jStaten een bericht van 29 (Maart van de 'Ministers van Binnenlandsche Za ken en Financiën werd toegezonden, in welk schrijven wordt medegedeeld, dat de gemeente Zuilichem, voor on derstand van het rijk in aanmerking komt, onder bepaling o.m., dat geen begrootingswijziging of overschrijving mag plaats vinden, zonder goedkeu ring van den Minister. Besluiten tot verhooging van uit gaven mag niet gebeuren, zonder dat vaststaat, dat de middelen er voor ook aanwezig zijn. Afschrift der gemeenterekening moet den Minister worden toegezon den, terwijl het tekort der rekening '32, groot f4000 naar de begr. '34 moet worden overgebracht. Verder verlangt de Minister, dat de post jschrijf- en bureaubehoeften op de begrooting 1933 met f30 druk- en bindwerk met f 50 onderhoud en Schoonhouden Gemeentegebouwen met f 50 wordt verminderd. 1 B. en W. stellen voor aan het verlangen van den minister te vol doen met uitzondering van den laat- sten post, met het oog op de nood zakelijkheid, van het schilderen van het gemeentehuis, dat inmiddels pok reeds heeft plaats gevonden. De be taling van den post aankoop schrijf machine, wil de Minister over 5 ja ren verdeeld te zien. Toen het schrij ven van den Minister bii het ge meentebestuur inkwam was het be drag reeds aan den leverancier be taald, zoodat ook aan dit verlangen niet kan worden voldaan. Verder stelt de Minister de vraag of de door den raad noodzakelijk geachte verbetering van het archief, nog niet uitgesteld kan worden en het bedrag van f25, dus kan worden geschrapt, rijwieltoelage voor den veldwachter moet van f 50 op f 30 worden gebracht. B. en W. achten handhaving van den post archief gewenscht, de rij- wieltoelage is reeds op verlangen van den Commissaris der Koningin in de provincie op f 30 gebracht. Voor onderhoud der landerijen mag niet meer dan f 700 worden uitge trokken. B. en W. zijn het daarmede niet eens, omdat tengevolge van de hoo- gere onderhoudskosten ook de inkom sten hooger worden. De post schoolbehoeften wil de Minister van f 400 op f 300 brengen, waarmede B. en W. accoord kunnen gaan. De post verlichting, verwar ming en schoonhouden der gemeen te gebouwen wil de Minister gebracht zien op f 300. B. en W. zijn van oordeel, dat daaraan niet is te voldoen, over 1932 hebben de uitgaven f313,bedra gen en het is niet vooruit te zeggen of voor 1933 met f300 volstaan kan worden. Vervolgonderwijs mag niet wor den gegeven, de betreffende post moet dus worden geschrapt. De post onvoorzien moet op f 300 worden teruggebracht. Tegen het schrappen van den post vervolgonderwijs hebben B. en iW. geen bezwaar, tegen het verminderen van den post onvoorzien tot op. f 300 echter wel, omdat reeds voor f 286. met goedkeuring van Ged. Staten uit den post is overgeschreven. B. en W. achten handhaving van den post op f 1000 noodig. Zoo zijn er verder nog verschillen de posten waartegen de Minister bezwaar maakt of die hij verlaagd wenscht te zien, als aan al ziin be merkingen wordt voldaan is Z.Exc. bereid, in het te kort van de ge- meenterekening een subsidie uit rijks kas te verleenen voor de helft van het tekort en voor de andere helft een renteloos voorschot, dat zoo spoedig mogelijk moet worden terugbetaald. De heer Hooijkaas zou willen aan dringen op een subsidie voor het ge- heele bedrag. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, doch verwacht er niet veel heil van. De Minister is tot de aan gegeven regeling bereid, omdat de gem., tengevolge van de crisis door zijn hooge bedragen voor steunuit- keeringen en subsidie's aan de \ver- keloozen kassen in het moeras is ge raakt. B. en W. worden gemachtigd met den Minister verder te onderhande len en deze te antwoorden, zooals door hen is voorgesteld. Aanbieding der begrooting voor het dienstjaar 1934. De Voorzitter zegt, dat deze be grooting in de volgende vergadering post voor post zal worden behandeld. Hij kan niet nalaten te beamen, wat de commissie belast met het onder zoek der rekening heeft gezegd, n.l. dat de gemeentefinanciën '11 somber Deeld geven. Men krijgt het idee, dat niet meer van een raming mag worden gesproken, doch van een ra den. De begrooting vangt aan met een nadeelig saldo van f3435,38. Als subsidie voor het Groene Kruis wordt f 50 minder geraamd, (pacht ei gendommen der gemeente worden ge raamd op f 601,75, houthak f50. grasgewas f 500,onderhoud lan derijen is van f 800 op f 700 gebracht. Voor de H.B.S. is f750, voor nijver heidsonderwijs f 3 50 geraamd, f 4000 voor ondersteuning aan werkeloozen, f1800 subsidie werkeloozen kassen. De belastingen zijn op hetzelfde be drag geraamd. B. en W. zouden den Minister willen verzoeken met ,150 opcenten op. de personeele belasting genoegen te willen nemen, het ge raamde tekort bedraagt f4475,96, hierbij is gerekend op een subsidie en renteloos voorschot van het rijk, het eigenlijke tekort bedraagt f8951,92. Voorstel tot wijziging der diverse ambtenaren reglementen. Deze wijzi ging wordt door B. en W. voorge- gesteld in verband met de bekende circulaire van den Minister. De heeren Hooijkaas en Kanselaar maken bezwaar tegen de zinsnede, revolutionnaire gezindheid. De Voorzitter merkt op, dat door den Minister een lijst is opgemaakt welke partijen en vereenigingen, daar mede worden bedoeld met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten, de re glementen te wijzigingen als door B. en W. voorgesteld. De heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen stemden tegen. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nogeens hebben uitgezien naar objecten voor werkverschaffing, in het a.s. winterseizoen en wel op de gemeenteeigendom en ook is dit mo gelijk in den polder van Poederoijen voor het gedeelte van dezen polder, dat in de gemeente Zuilichem is ge legen. Spreker geeft het woord aan wethouder v. Dalen, tevens Voorzitter van de commissie der landerijen, om een nadere toelichting te 'geven. Deze deelt mede, dat 'tde bedoeling is na bij de aanlegplaats een strijkdam te doen aanleggen, waaraan de booten kunnen aanleggen, dan behoeft de haven voorloopig nog niet te worden uitgebaggerd. In de landerijen zou de commissie slooten willen doen graven en slooten doen dempen en den derde een gedeelte van de ,,Es- sche Dal" doen uitgraven. De kosten hiervoor worden door de Heide maatschappij geraamd op f 2000, waarvan 1/J gedeelte voor rekening van de gemeente blijft. De raad hecht aan deze werkver schaffingsobjecten zijn goedkeuring. Dan is van het bestuur van den polder Poederoijen, beneden den Mei- dijk, een verzoek ingekomen, om een subsidie in de kosten van door dezen polder uit te voeren werken, onder bepaling, dat vpor de werkzaamheden van het gedeelte, gelegen onder dë gemeente Zuilichem, ook werkeloozen uit Zuilichem zullen worden genomen. De heer v. Dalen acht het werk dat wordt verricht voor het gedeelte dat onder de gemeente Zuilichem ligt, van geen groot belang, het meeste en belangrijkste werk ligt op Brakelsch grondgebied. Spr. zou daarom eerst een berekening gemaakt willen zien, voor het gedeelte onder Zuilichem af zonderlijk. De raad is het daarmede eens, is wel bereid zijn medewerking te verleenn, doch alleen voor zoover het .grond gebied van de gemeente Zuilichem be treft en de daarvoor te maken kosten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten wederom bij de regeering ont heffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in licha melijke oefening. Electrificatie gemeentegebouwen en woningen. De Voorzitter zegt, dat hij hierover reeds schriftelijk het gevoelen van den raad heeft verkregen. Het gaat over het gemeentehuis, bergplaats mo torspuit, school, woningen veldwach ter en rijksveldwachter en aan de aan legplaats. Alle raadsleden hebben zich daarvoor verklaard, met uitzondering van den heer v. Veen. Spr. zag wel gaarne, dat de raad zich nu in de openbare vergadering over deze kwes tie uitsprak. De heer v. Veen is tegen de verlich ting, omdat een gedeelte van de ge meente van electrisch licht verstoken zal blijven. De Voorzitter kan dit standpunt niet begrijpen, men mag toch niet zeggen omdat wij he.t niet kunnen krijgen, moet het een ander ook maar niet hebben. De heer v. Dalen merkt op, dat de heer v. Veen hier niet alleen zit voor het gedeelte van de gemeente waar hij woont, doch voor de geheele gemeente. De Voorzitter is het daarmede eens, krijgt m(en hier geen licht, dan krijgt men hef in het gedeelte waar de heër v. Veen woont zeker niet. Komt het hier, dan wordt de kans dat men het ook daar zal krijgen grooter. En als volgend jaar Poederoijen aansluit, dan krijgt men nog meer kans daarop. De heer v. Veen zegt, dat het ge meentebestuur bij het provinciaal be drijf niet voldoende heeft aangedron gen, om ook dat gedeelte aangesloten te krijgen, had men dit gedaan, spr. gelooft zeker, dat men het dan ook wel zou doen. Men gaat wel 150 me ter den Meidijk op, maar tegen 400 meter maakt men bezwaar. De Voorzitter merkt op, dat bezwaar wordt gemaakt omdat er niet genoeg zullen aansluiten en dat gedeelte dus niet rendabel zal zijn. De heer Kanselaar voelt wel het bezwaar van den heer v. Veen, doch hij acht diens standpunt verkeerd. Door voor t,e stemmen, zoodat het licht hier komt, wordt de kans dat ook het an dere gedeelte van de gemeente hët zal krijgen vergroot. Bovendien mag men niet zijn persoonlijk belang laten gel den. De heer v. Veen zegt, dat hij niet voor zijn persoonlijk belang spreekt. De heer v. Dalen merkt op, dat als de heer v. Veen ook dat gedeelte van electrisch licht wenscht te voorzien, hij dan eerst eens moet beginnen me de menschen af te gaan, om te vragenj, hoeveel er zullen aansluiten. De heer v. Veen acht dit de taak van het gemeentebestuur, hier is weth v. Dalen ook wel persoonlijk ronc, gegaan. De heer v. Dalen merkt op, dat hi dit niet heeft gedaan als wethouder, doch als gewoon particulier. M'et de stem van den heer v. Veen tegen wordt hierop besloten, de ge meentegebouwen van electrisch licht te doen voorzien. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten., behoudens hoogere goedkeu ring, een bijdrage van f50 beschikbaar te stellen uit de gemeentekas, voor de verpleging van vrouw K. Hobo in een gesticht voor toevallijders, aange zien de gemeente door deze opname een voordeel wordt bezorgd. Op voorstel van B. en W. wordt de naam van „Nieuwe Steeg" veran derd in „Nieuwe Straat", terwijl in plaats van „Zeilsteeg" voortaan zal worden geschreven „Zijlsteeg". Dit, nadat de secretaris op de vraag van den heer Kanselaar, waar de naam Zeilsteeg van afkomstig zou zijn, heeft toegelicht, dat deze afkomstig is van „Zijl" heul onder een weg voor water loop. Bij de rondvraag zegt de heer Kan selaar, dat hij tot zijn verwondering heeft geconstateerd, dat de inning van het schoolgeld een heelen tijd is achter geraakt. De Secretaris licht toe, dat deze achterstand een gevolg is van het opmaken der kohieren. De 'Voorzitten* zal onderzoeken in hoeverre spoediger inning kan plaats vinden. De heer Kanselaar vraagt hoe of het staat met de verzekering tegen zie- kenhuisverpleging van de werkeloozen. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog in behandeling is. De heer Hooijkaas vraagt, hoe ,of het staat met de benoeming van een wachtgelder aan de school. De Voorzitter licht toe, dat het lange tijdsverloop een gevolg is van het feit, dat het departement had geadviseerd nog even te wachten, met het oog op het groot aantal wachtgelders, dat zoo- loskomen, thans zijn B. en W. zoo ver, dat z:j van verschillende wacht gelders inlichtingen hebben gevraagd. Zoodra alle gegevens binnen zijn zullen zij met een voordracht bii den raad komen. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering, met het formuliergebed. HEUSDEN. Zondag werden te 's-Bosch de laatste vier partijen gespeeld voor den wedstrijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Noordbrabant. Pellekaan won des morgens van Sterk; de Graag van Peperkamp. In de middagronde werden de partijen remise. Door deze uitslagen behaal de de Graag voor de derde maal, en ditmaal ongeslagen, den kampi oenstitel. Pellekaan bezet de derde olaats, wat zeer zeker een prachtig debuut te noemen is. De eindstand luidt A. C. v. Ardenne 7 2 4 p 8 gesp. gew. rem. verl. p. A. de Graag 7 5 0 W. Wijn 7 4 1 9 J. Pellekaan 7 2 4 1 8 A. Sterk 7 3 1 3 7 A. C. v. Ardenne 7 3 1 3 7 7 2 3 F. Janssen 7 0 5 4 A. Dickens 7 1 1 5 3 AMMERZODEN. Den raad is de begrooting van 1934 aangeboden. De Voorzitter gaf een financieel overzicht, waaruit bleek dat de begrooting een tekort aan wijst van ongeveer f 8000. Dienten gevolge zullen de belastingen moe ten worden verhoogd. De gemeente is noodlijdend geworden, zeide spr. De raad machtigde vervolgens B. en \V. de noodige voorbereidende maatregelen te nemen om rijkssteun te verkrijgen. AALST. Op de beide steenfabrieken is de campagne thans weer afgeloopen. Dank zij het schitterend zomerweer heeft men den geheelen zomer gere geld doorgewerkt. Er wordt nu be gonnen met het gereedmaken van den spoorweg, zoodat zeer waarschijnlijk binnenkort een aanvang zal gemaakt worden met het grondsporen. Op „De Rijswaard" is de grond- voorraad geheel verwerkt, terwijl op „De Rietschoof" nog slechts een ge ringe hoeveelheid aanwezig is. Een en ander belooft weer productief werk, zoodat, als ook het werkver schaffingsplan door den polder aan vaard wordt, de winter nog wel hoop vol afgewacht zal worden. ANDEL. In deze gemeente doet zich ten huize van Mart. Verbeek weder een geval voor van de besmettelijke ziekte febris typhoidea. De heer L. Geudeke, werk zaam ten kantore van Notaris van Willigen alliier is geslaagd voor het examen Notaris-klerk. CAPELLE. Tot bestuursleden der Ned. Herv. Jongelingsvereen. op G.G. „Gideon" aan den Loonschendijk, zijn in de va catures/, ontstaan doclr het bedanken def heeren J. den Hollander en W. Haverhals, benoemd de heerei P, j. Rijken en H. Dekkers. De heer G. Popsma, assistent biij de Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" alhier, is met ingang van 16 dezer benoemd tot controleur hij de Crisis-Zuivelcentrale te 's Gravenhage. ■WIJK EN AALBURG. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 12 Oct. 4933, des nam. 3 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Vaststelling der gemeentebegrooting, die der afdeeling Aalburg en het G.E.B, dienstjaar 1934. 3. Benoeming van een gemeente-secre taris. 4. Benoeming van een gemeente-ont vanger. 5. Wijziging der gem.begrooting 1933. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 2y2 certificaten Nationale wer kelijke schuld. NIEUWENDIJK. Aan. het leggen van een tele foonkabel van Rotterdam naar den Bosch zijn een 1 o-tal werkloozen ge plaatst. Zoolang het werk van af den Bosch tot Meeuwen duurt, zullen de arbeiders per autobus worden ge haald en gebracht, in welke kosten door den aannemer, de gemeente en de arbeiders, ieder voor een derde, zal worden bijgedragen. Hedenavond zal voor het co mité van Winterlezingen in het In stituut optreden Ds. v. d. Bosch van den Haag met als onderwerp: Het geweten. Wel zeer duidelijk blijkt uit dezen stand, dat de Heusdensche Damver- eeniging van de afvaardiging van meermalen genoemde spelers geen spijt behoeft te hebben. Tezamen werden 20 punten be haald, tegen de D.S.V. leden (Bre da) 16, de D.O.S.-leden (Breda) 7, de deelnemers der Bossche Damclub 13 punten. Ook in dit opzicht is de overwinning dus ruimschoots ver diend. De winnaar ontvangt een gouden draagmedaille als wisselprijs, plus 'n zilveren herinneringsmedaille. Nu het clubkampioenschap V.D.'ers ALMKERK. Zaterdag hadden de timmer lieden M. S. en G. v. B. te Nieuwen- dijk, beiden werkzaam bij de firma Schermers op het terrein v. d. fabriek de Vries-Robbé te Gorinchem, het ongeluk, doordat de vlam sloeg in een teerketel, deze in het gezicht en handen te krijgen. Nadat door een verpleegster van genoemde fa briek het eerste verband was gelegd, konden beiden zich huiswaarts be geven, om zich onder geneeskundige behandeling te stellen van den ge neesheer alhier. Ruim 160 veehouders in deze gemeente hebben aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder hun vee 3 der dieren zijn reeds aan deze ziek" te gestorven. Op de Vrijdag gehouden na jaarspaardenmarkt alhier, waren 282 stuks aangevoerd. Handel zeer leven dig. Hetgeen in geen jaren heeft plaats gevonden was thans het ge val, dat kooplui van buiten 's avonds te voren reeds waren gearriveerd, j kozen de heer P. G. Vos. NIEUWENDIJK. JU. Zaterdag speelde de Korf balclub „Quick" alhier een neder laagwedstrijd tegen „N.E.O." van Sprang. Zij won dezen wedstrijd met 3—1- RAAMSDONKSVEER. Tot leden van het Provinciaal Comité voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad der Kerken werden gekozen Ds.de Bruin, Ds. Postma, Ds. Siersema, Boer, Pc- lekaan en C. Sneep. De heer Adr. Snijders werd namens de Chr. Bouwvakken geko zen tot Bestuurslid van den Chr. Be sturenbond Raamsdonksveer-Geertrui- denberg. De heer B. J. Elsman, Hoofd der Dorpsche Chr. School, die het vorig jaar de Landbouwacte verwierf slaagde te Boxtel voor het examen Pluimveeteelt. Naar wij vernamen bedroeg de opbrengst van het Crisiscomité-speld je slechts ruim 50 gulden. SLEEUWIJK. Tot secretaris van de Geref. Jongelingsvereeniging alhier is ge- 2 12 2 ff5. Peperkamp 2 6 2

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2