Firma COOPS Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Ambtenarensalarissen. Agentschap van ie ftwsttrdarcsche Bank fl.V., Amsterdam. Und van ALTEN A No. 5376 Vrijdag 20 October 1933. Dil HM Mil 111 J Bil DROGISTERIJ GORINCHEM. SANATOGEN A. Verschuur-Baert ilulteiiland A. BA AI JENS 5. p. £a«kk«yz« 4 Co's Bank Jf.V. telbf. ko. is Raamsdonksveer. T. boonstra Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. Gebruikt daarom steeds onze DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. Wanneer we de geldende salarisscha len eens rustig nagaan, dan komen we tot de conclusie, dat een stelsel van kortingen onjuist is. E|r Ziijn immers salarissen en loonen van personen in 's Rtijks dienst, die wellicht ook nog na de reeds geldende kortingen te hoog kunnen worden geacht, wanneer men ze vergelijkt met de in de vrije maat schappij 'thans gangbare loonen. En aan den anderen kant zijn er die naar denzelfden maatstaf gemeten, ook zon der korting nog te laag zijn. Zoo zijn fa.v. de salarissen der hoogleeraren aan ©nze 'Rijksuniversiteiten bij de alge- meene 'salarisverhooging kort na 1918 van 'f6000 op f9000 gebracht, d.i. dus eene 'verhooging van 50 pCt., terwijl de salarissen der telefonisten in dienst der gemeente Rotterdam ongeveer te dier tijde eene verhooging van 210 pCt. ondergingen. En nu gaat het toch o.i. niet aan om het hoogleeraarsala- ris Anet eenzelfde percentage te kor ten >als dat van een Rotterdamsch te- lefonistje. Zou men nu op beider sa larissen eenzelfde percentage al!s kor ting gaan toepassen, dan zou zulks toch zeker een sterk staaltje opleveren van ten achterstelling van intellect en verantwoordelijkheid eischende ambten. Eene algemeene korting moet buiten kijf tot menige hardheid en onbillijk- hedi leiden, al geven we toe, dat eene uniforme korting toch beter is dan de progressieve kortingen,, welke de vorige regeering voorstond. De millioe- nennota geeft in één opzicht echter hoop op een betere toekomst, doordat daarin ronduit de „noodzakelijkheid" erkend wordt „eene geheel nieuwe sa larisregeling" vast te stellen. Naar het schijnt wil de regeering op 1 Januari 1935 tot de nieuwe regeling overgaan. Deze termijn lijkt ons met het oog op den nood der schatkist wel erg lang en de vraag rijst bij ons dan ook of de termijn niet korter zou kunnen worden genomen. Behalve de algemeene 5 percentskor ting wenscht de regeering nog eene extra-korting voor ongehuwden toe te passen. Principieel brengt deze korting het element „loon naar behoefte" sterk naar voren in loonschalen, die op de basis „loon naar verdienste" ontwor- Een ambtenaar van 25 jaren of jon ger zal slechts 3 percent worden ge kort en dan komt er elk jaar één per cent bij tot het 32e jaar, wanneer dus de korting 10 percent zal bedragen. Voorwaar eene zeer merkwaardige uit vinding! Als m'en het beginsel loon naar behoefte laat gelden en men geen uniforme korting wil hebben, zou er voor die ouderen inplaats van stijging daling van het 'percentage moeten wor den voorgesteld. De 'behoeften van ie mand tusscben 21 én 25 jaar zijn toch allicht geringer dan 'die van iemand van 32 jaar oud. Wat het voorstel van deze tweede korting op de -salarissen der ongehuw de ambtenaren principieel aangaat, rijst b.ij ons de vraag of het niet gewenscht zoude zijn het geheele vraagstuk der ongehuwden niet langer als een ambte- naarsvraagstuk te beschouwen. Ontkend kan niet worden, dat de draagkracht van 'een ongehuwde wij laten nu kostwinners voor oude moeders-weduwen, en dergelijke bij zondere gevallen ter zijde grooter is, dan die van iemand, die van gelijk inkomen een gezin heeft te onder houden. Dit geldt echter precies het zelfde voor niet-ambtenaren als voor ambtenaren. In dezen tijd, niu overal naar inkomsten moet worden gezocht, zou er daarom stellig zeer veel voor te zeggen zijn, aan de Inkomstenbelas ting een paar artikelen toe te voe gen, waarin dé grootere draagkracht van niet gehuwden tot uiting gebracht werd. Toevoeging van een ongehuw- dienbijslag aan de Inkomstenbelasting zofa de korting op de salarissen der on gehuwde ambtenaren-alleen kunnen doen vervallen, en het gevoel van on rechtvaardige behandeling, dat zich nu van de ongehuwde ambtenaren meester maakt, wegnemen. Zulk eene algemee ne verzwaring van belasting van on gehuwden zou daarenboven heel wat meer op kunnen leveren, dan de kor ting op de salarissen der ongehuwde ambtenaren in het laatje zal brengen. Zou er nu geen middel zijn om de algemeene korting op de ambtenaars salarissen minder te doen zijn dan de regeering wenscht? We stellen deze vraag met het oog op de omstandig heid, dat door de crisismaatregelen de eerste levensbehoeften steeds duur- derr worden b.v. suiker, brood, aard appelen enz., hetgeen omgekeerd even redig is met eene te groote salarisver- mindering. En dan vragen we waarom niet wordt voorgesteld om eene ra- 'diobelasting in t'e voeren, die toch zeker een paar millioen in het Laatje kan brengen en daardoor eene te groo te salariskorting kan voorkomen. Merkwaardig dat de regeering eene radiobelasting niet schijnt aan te dur ven, terwijl toch de radio niet anders is dan een luxe artikel en objecten van luxe toch zeker 4n den tegenwoordigen tijd eerder aan 'belasting behooren te worden onderwerpen dan objecten, welke men bepaald 'behoeft voor le vensonderhoud. waar een danspartij werd gehouden, binnengedrongen. De eigenaar van deze boerderij is secretaris van de plaatselijke afdeeliDg van de party O'Duffy. Men neemt daarom aan, dat de aanval is ge daan door leden van het republikeinsche leger, verbitterde tegenstanders van 0(Duffy en de Iersche partij. De aanvallers schoten hun geweren en revolvers af in de schuur, waar de dansende paren rondgingen. Negen personen werden zwaar gewond. VERBODEN VOOR S03IALISTEN. De voorzitter van het I.V.V. Van de Velde heeft van de politie bericht ge* kregen, dat hij niet mag spreken op een socialistische bijeenkomst. Ook de Britsche gedelegeerden mogen niet spreken. Alle socialistische bijeenkomsten zijn verboden. en na enkele weken zult gij U krachtiger en rustiger gevoelen. overwint zenuwzwakte verdrijft vermoeidheid wekt den eetlust op Vanaf f 1.per bus. Aanbevolen door moer das 24000 artsen. Zie étalage van Drogisterij Heusden pen zijn, maar we moeten erkennen), dat bij de geldende loonschalen, die Botermarkt 72 sterk aan de maatschappelijke loonen ontgroeid zijn, in sommige gevallen de korting feitelijk eene plooi glad strijkt. De korting is als algemeen beginsel moeilijk verdedigbaar en zij moet tot REVOLVERHELDEN, onbillijkheid leiden en dit te meer wan- De revolverhelden doen zich weer in neer de korting, zooals de regeering den lerschen Vrijstaat gelden. Gewapende voorstelt ,b:j het klimmen der jaren mannen zijn in een schuur van een boer met een stijgend percentage geschiedt. J in Woodford in het graafschap Galway, Sardines, per blikje 11-17 -30—35 ct. Pilchards, per blik 30 ct. Zalm, per blik 30-42Vs—527,-727, ct. Kippered herrings, per blik 22 ct. Bismarckharing, per blik 85 ct. Ansjovis, per potje 40—55 ct. Botermarkt 88 - HEUSDEN. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. «mag»** Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Vervolg Raadsve rslag DUSSEN. Van verschillende ingezetenen, die kinderen elders school doen gaan, zijn nota's ingekomen voor de ver toch administratie aan verbonden is en daarvoor een administrateur noo- dig is. De heer Smeenk vindt het niet goed, dat de keurloonen op. de se cretarie betaald moeten worden, dit voerkosten dezer kinderen, er wordt is zeer omslachtig. In den Kring NIET EERBIEDIG GENOEG. De Berlijnsche politie-rechtbank heeft een glasblazer en een chauffeur tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens mishandeling van den Amerikaan- schen staatsburger Roland Voltz te Dus- seldorp, omdat deze zich bij het passeeren van een swastica-vlag niet eerbiedig ge noeg zou hebben gedragen. o HET LOT DER ONTWAPENING. De Amerikaansche delegatie ter Ont wapeningsconferentie heeft een perscom muniqué uitgegeven, waarin zij uiting geeft aan den wensch der Amerikaansche regeeriDg tot voortzetting der ontwape ningsonderhandelingen tot er een definitief resultaat zal zijn bereikt. Met grooten nadruk wordt verklaard, dat de Ameri kaansche regeering op geen enkele wijze de bondgenoot is van eenige Europeesche mogendheid. In den loop van de komende week zullen beraadslagingen worden ge houden tusschen de Europeesche mogend heden. De Amerikaansche delegatie koes tert niet den wensch daaraan deel te nemen, aangezien het daarbij om kwesties gaat van zuiver politiek karakter. 620 000 WERKLOOZEN MINDER. Volgens het bureau voor statistiek van het Amerikaansche departement van arbeid, dat op zijn beurt de daartoe benoodigde gegevens ontvangt van 17 industrieele en commercieele organisaties, hebben meer dan 620.000 werkloozen in September weer werk gevonden. o MIJNWERKERS VERONGELUKT. Op de mijn Lhans bij St. Etienne is een ongeluk gebeurd, waarbij vier mijn werkers om het leven zijn gekomen. 400 SCHAPEN GEDOOD. Tusschen Digne en Annot (Frankrijk) is een trein op een kudde schapen ge reden, waardoor 400 dieren werden ge dood. De herder liep zeer ernstige ver wondingen op. o— ERNSTIG AUTOBUS-ONGEVAL. In de nabijheid van Klausenburg in Roemeensch Zevenburgen is een geheel bezette autobus in een 20 meter diepe kloof gestort. Van de 27 inzittenden werden 42 ernstig gewond, terwijl 45 lichtere verwondingen opliepen. o VLIEGBOOT IN ZEE GESTORT. Een vliegboot van de Engelsche mili taire luchtvaart is bij Southampton in zee gestort4 inzittende werd gedood, 2 anderen werden gewond, de vierde bleef ongedeerd. vergoeding dier kosten gevraagd. De ze aanvragen zullen worden afgehan deld, overeenkomstig de bestaande regeling. De heer Jongbloets vraagt of er geen kinderen beneden de 7 jaar bii zijn, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordt. Verzoek van de R. K. reclassee- ringsvereeniging, om evenals bet vo rige jaar een subsidie te mogen ont vangen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten weder een subsidie van f 10 toe te staan. Aanvulling reglement Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter leest een schrijven van Ged. Staten voor in welk schrij ven wordt aangedrongen op herzie ning van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Het college dringt er tevens op aan, dat een verzekering wordt gesloten tegen diefstal of verduistering bii den pen ningmeester. Spreker merkt op, dat de raad aanvankelijk1 van .gevoelen was, dat bet over zoo'n klein be drag liep, dat verzekering niet noo- dig ie, doch Ged. Staten bliiven op. paling over armlastigen. B. en W. zouden daarom maar op het verlangen willen ingaan en een bepaling opnemen, benevens een be ling over armlastingen. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. Vaststelling v. reglementen op den rechtstoestand v. den Secretaris, den Ontvanger en den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In verband met deze kwestie zijn adviezen gevraagd en ingekomen van den Bond van de Vereeniging van Gemeente-Ambtenaren en de A.R. K.A. In hun schrijven maken deze bonden, tegen enkele artikelen be- zjwaar. B. en W. stellen voor aan deze bezwaren tegemoet te komen en de reglementen, aldus vast te stellen. De raad gaat ook hiermede ac- coord. Bezoldiging Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ged. Staten stellen voor de jaar wedde voor den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voor gemeenten beneden de 5000 zielen met 25 pCt. te verlagen als deze functie wordt waargenomen tegelijk met het ambt van Burgemeester, Secretaris of Ont vanger. Hoewel door de ambtenaren vereenigingen bezwaar tegen deze verlaging wordt gemaakt, wijl Üeze ze onbillijk vinden, stellen B. en W. voor er mede accoord te gaan. Dit voorstel wordt aangenomen. Vaststelling van verordeningen op Heusden int de keurmeester die te gelijk, als h'ii komt keuren. De Voorzitter merkt op, dat men daar een hulpkéurmeester beeft, bo vendien een gemeente als Dus sen kan er weinig aan veranderen, omdat liet beheer bij de gemeente Almkerk he- rup't. De beer Smeenk zou in een ver gadering van den kring de bezwa ren toch behoorlijk naar voren ge bracht willen zien. Er is op de ma nier zooals het thans plaats vindt veel te veel administratie aan verbon den, daardoor blijven de keurloonen te hoog. De Voorzitter merkt op dat de keurmeester een groot rayon heeft en daarvoor alleen staat, dat de ad ministratie thans te omslachtig zou zijn kan h'ii niet inzien, terwijl door. betaling op het gemeentehuis een dubbele controle wordt verkregen. De verordening wordt met alge meene stemmen vastgesteld. Verlenging Rekening-Courant over- MPgÉÉBgl nk' gemeenten. eenkomst met de Bank van Neder 1. De Voorzitter deelt mede, dat de huidige overeenkomst met 31 Decem ber a.s. afloopt. B. en W. stellen voor deze te ver nieuwen. De gemeente had een over eenkomst van f7000 en f 1000. Besloten wordt deze overeenkomst opnieuw aan te gaan. Overeenkomst betreffende toela ting van kinderen op ide O. L. School te Meeuwen. De heer Jongbloets meent,, dat dit punt wel van de agenda kan wor den afgevoerd. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten de overeenkomst bevelen, men wei gert dus aan een bevel van Ged. Staten te voldoen, als men geen over eenkomst aangaat. De beer Smeenk' meent, dat als Ged. Staten bevelen zij zelf ook maar, een regeling moeten maken. Sprekér zou dit punt in ieder geval aanhou den tot de Kroon een beslissing heeft genomen inzake opheffing der ,0. E. School in wijk A. Dit voorstel wordt met 17 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heer Jongbloets', v. d. Zouwen, Smeenk. Koekkoek', Leegganger, Herman en v. Balkom. tegen de heeren v. Dijk, v. Daal, T. v. d. Phiijm en M:. v. d. Pluijm. Het kohier voor de hondenbelas ting wordt aangevuld met leen be drag van f24. Voorloopige vaststelling van de re kening van de inkomsten en uitga ven der gemeente. De commissie bestaande uit |de heeren v. Balkom, v. d. Zouwen en de heffing en invordering van keur- i Herman heeft over haar onderzoek' loonen. I schriftelijk rapport uitgebracht, waar- Het keurloon zal bedragen voor een in zii meedeelt, dat door samenloop, varken f2,75; voor een koe. os of van omstandigheden het onderzoek vaars f5,50; voor een kalf f3,j is vertraagd. Hulde wordt 'gebracht voor een schaap of geit f 1,ter- aan de tegenwoordige gemeente-ont- wijl voor afgekeurd vee geen keur- j vanger, die voor tijdige indiening der loon behoeft te worden betaald. j rekening heeft zorg gedragen. De De heer v. d. Zouwen vraagt of commissie maakt de opmerking, dat deze keurloonen ook gelden voor z.g. het salaris van den Ambtenaar ter, huisslachtingen, waarop de Voorzit- secretarie over ide maand April 2 ter ontkennend antwoordt, althans voor zoover het varkens betreft. De heer Smeenk vraagt of de op- maal is uitgekeerd. De rekening van timmerman Ha- negraaf voor herstelling en verplaat- zét niet te groot is, is het wel noodig sing v. 't aanplakbord acht de comm. voor zoo'n klein bedrijf een admi- buitengewoon hoog, dat hieraan 39 nistrateur aan te stellen. uren zou zijn gewerkt kan zii niet aan- Dp Voorzitter antwoordt, dat er nemen, ook de kosten voor de blus- voor het Laad van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Veehouders

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1