Tweede Blad So. 5376 Vrijdag 20 Oct. De Grootmoeder. M. NORT, GORINCHEM. Gediplomeerd Opticien. V Beetwortel-Machines WILLEM DE BRUIN voor hei Land van Heusden en Aitena. do Langstraat en de Bommeierwaard. pIP® de zware orgineele O Belgische Het beste van het beste Biir^elijkcii Stand Uit het dageljjksch leyen. FEUILLETON. fl. in Nikkel montuur: BOLLE GLAZEN, terwijl maar voor b. in Doublé montuur: óók BOLLE GLAZEN; alsmede een „Onze bekende Reclameweek in Jiiuiieiilaiid. Ijzerhandel - GORINCHEM. BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN DE LENDENEN. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voortdurend gekweld wordt door dofD of stekende spierpijn, en gij last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, dui zeligheid en dergelijke verschijnselen, is dit een teeken, dat de organen, welke het urinezuur uit het bloed dienen af te voeren, traag werken of verzwakt zijn. Dit urinezuur kan zich dan naargelang van het gestel van den lijder afzetten in verschillende deelen van het lichaam en verschijnselen als de bovenstaande veroorzaken. Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan kan het zich steeds verder uitbreiden en wordt gij een slachtoffer van chronische rheu matiek of andere ongewenschte verwik kelingen. Neem bijtijds uw maatregelen en ge bruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft en dat, wetenschap pelijk samengesteld, reeds jarenlang be wezen heeft aan zijn doel te beantwoorden Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen omgeving zullen u bevesti gen, dat zij inderdaad hun gezondheid volkomen herkregen door het gebruik van dit alom bekende middel. Stel het niet langer uit, doch haalt vandaag nog een doos gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.—, te hebben gesteld •omtrent den weers- toestand en elkaar tóch bij de eerste woordenwisseling verwittigen omtrent de gesteldheid van het weer. „Het weer" is onuitputtelijk, het weer is de aanloop tot urenlange gesprekken, tot het aanknoopen van blijvende vriendschappen. Waarom? Men zou een apart hoofdstuk kun nen schrijven: „Over de bedoeling der gesprekken aangaande het weer". Daar kan warmte schuilen achter zoo''i zoutloos onderwerp. Hij, die be gint te praten kon dit evengoed na laten; toch doet hij het, uit behoefte aan vriendelijkheid. „Mooi weer", „slecht weer" heeft niet altijd de zeke re bedoeling elkaar in te lichten om trent iets wat men zelf met één oog opslag kan waarnemen. Het beteekent eerder: „Ik meen het goed met je", het openbaart een karakter dat gezel ligheid verlangt en een norsch stilzwij gen niet kan verdragen. Al wordt men dan vaak op welwillende wijze op de hoogte gebracht van iets, dat over bekend is 'en zoo vast staat als een muur: dit 'is zéker, de weersgesprek- m'enschen zijn praatzaam, vredelievend, vriéndelijk ep 'toegeeflijk. HARRY POLL. f 1.75 en f 3.per doos. Let vooral op den juisten naam. Bjfek RüöpiyjN} Ml1 MOOI 'WEER! Het meest besproken, het meest ge zochte onderwerp is: het weer. Bij een vluchtige ontmoeting van perso nen in een winkel, in een openbaar gebouw of op 'straat luiden, na de wederzijasche begroeting, de eerste woorden meestal: „mooi weer" als het indérdaad mooi 'weer is, ofwel „slecht wéér" als er een donkere re genlucht dreigend boven 'het onder- maansche hangt. Staan 'wij als vreem den tegenover elkaar en hebben we er behoefte aan een praatje te maken: het weer vormt de aanleidende oor zaak. Het kan gebeuren dat reizigers langen tijd zwijgend tegenover elkaar hebben gezeten in trein of bus, zich m stilte reeds -volmaakt op de hoog 6. De toekomst, die haar zoo tegen lachte, die zij zich zoo mooi had ge schilderd, was nu slechts een gapende, zwarte afgrond, waarvoor haar moeder haar had gewaarschuwd. En toch, niettegenstaande alles, be minde zij haar echtgenoot. Hij beminde haar ook. Hij was niet slecht of stijfhoofdig; maar zijn onge lukkige zwakheid belett ehem aan zijn plichten te denken. Hij had allerlei goede voornemens; zij vielen in elkaar als kaartenhuizen; hij poogde weerstand te bieden; het hielp niets, hij moest aan zijn slechte neigingen toegeven. Naderhand speet het hem. De vicomte beminde zijne vrouw; maar toch was zijn huwelijk niet zonder berekening geweest; zijne familie het geven moede, hadden hem tot Gabrielle gedrongen, in wie zij de rijke erfge name van den markies de Saulien za gen. De liefde van het jonge meisje voor den vicomte had hunne plannen natuurlijk voortgeholpen. Maar het wa ren de slechte raadgevingen, die juf- froüw de Saulien het juk hadden doen afwerpen. De bloedverwanten van den vicom- ANDEL. Over de maand September. Geboren: Petronella, d. v. C. Biesheuvel en A. Verhoeven. Getrouwd: D. Verdoorn, 27 j. en A. Jonker, 21 j. Overleden: Corstiaan Naaijen, 72 j., wedn. van F. Crielaard. BRÜCHEM. Over de maand September. Geboren: Louise Liduina Maria, d. v. H. M. Daniels en G. L. M. Aben. Getrouwd: M. Oomen, 21 j. en T. Versteeg, 20 j. Ove rieden: Geurt van Wijk, 66 jaar. BRAKEL. Over de maand September. Geboren: Johanna Antonia, d. v. A. v. d. Zalm en H. Sleeuwenhoek; Johannes, z. v. A. Schreuders en G. de Vries; Maria Hermina, d. v. J. L. van Beek en H. M. Hijkop; Heintje Maria, d. v. A. v. Ravenhorst en D. Kuijntjes; Hendrik, z. v. C. A. den Tek en Q. v. Wijgerden; Dirkje, d. v. KL v. Veen en Gr. Versteeg. Overlij den: Aart v. d. Linden, wedn. van E. Ch. van Zanten, 61 j. Roelof van Zanten, 70 j. HERPT. Geboren: M,artinus, z. van de Wilt en G. de Wit; Adrianus, z. v. J. Buijs en A. Kouwenburg. NEDERIIEIMERT. Over de maand September. Geboren: Cornelis W.alraden, z. v. O. F. L. van Ommeren en A. C. G. <van Heemskerk; Adriana Roelofftna, d. v. J. v. d. Laar en C. J. van Veen. OUDHEUSDEN. Over de m,aa,nd September. Geboren: Theodorus, z. v. Th. Buijs en P. de Wilt. Overleden: Joh,anna van Bers, 69 j. te hadden een rijk huwelijk gewenscht, en in plaats van een rijke erfschat had de jonge vrouw slechts honderddui zend francs ten huwelijk gekregen. Welk een teleurstelling! En Gabrielle wilde niets opeischen, niets vragen, zij wilde niet naar raad luisteren! Een jaar lang waren de honderd duizend francs niet gespaard gebleven; nu moesten de uitgaven geregeld wor den. Te Luchon vond de vicomte een oude vrouw, die hun, ver van de groote hotels, een nederige woning verhuurde. Een boerin uit den omtrek werd belast met het toebereiden der maaltijden, en hielp de jonge moeder met het ver zorgen van het kind. Daar leefden zij vrij rustig. De grootsche, mooie natuur, de hoo rnen, de bloemen, de fraaie landschap pen, deden Gabrielle dikwijls haar ver driet vergeten. Zelfs gebeurde het wel, dat er weer hoop in haar hart ont waakte. Haar man verliet haar zelden; op zijn arm leunende beklom zij de berg helling. Als zij vermoeid waren, zet ten zij zich tezamen op een rots neer, en bewonderde het prachtige panorama van de Pyreneeën, de met sneeuw be dekte koppen der bergen, en de altijd groene dennenbosschen. Zij praatten gezellig of zij lazen een boek, dat hen diep deed voelen. Maar het kind hield hen vooral be zig, en was meestal het .onderwerp POEDEROIJEN. Over de maand September. Geboren: Jacob, z. v. P. v. d. Velden en Adr. P. Gaalswijk. Getrouwden: G. J. v. d. Meijden, 30 j. en H. Fr. v. d. Mooren, 25 j. ZUILICHEM. Over de maand September. Geboren: Johannes z. v. L. v. Dalen en P. J. Kanselaar. DE AYERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand September. Geboren: Pieternella Janna, d. v. J. van Vark en P. van Vuuren; Her mina ,d. v. J. Pruijsen en A. v. d. Mij den; Antonia, >d. v. J. v. d. Stelt en N. Holster; Adriana Johanna, d. v. B. Visser en A. G. Bakker; Arie, z. v. J. C. Brienen en E. K. de Graaff; Jannie, d. v. C. A. Kooijmans en A. A. Borst; Nicolaas, z. v. J. v. d. Stelt en E. G. de Koning; Maria, d. v. J. H. Paans en E. Westerhout. Ondertrouwd: H. v. d. Meij- den, 48 j. en D. Ippef, 27 j.; H. Kroon, 27 j. 'en H. Bras, 23 j. Getrouwd: W. •v. d. Berg, 23 j. en Joh. C. van Vuuren, 22 j.; J. C. v. d. 'Straatén, 23 j. en C. A. Visser, 26 j.; D. Biesheuvel, 23 j. en M. Pruissien, 22 j.; Ant. Kornet, 25 j en Jac. Krijgsman, 24 j. Overleden: Teuntje Bouwmans, 89 j., wed. van B. Baggerman; Jan van Arkel, 68 j. ALMKERK. Over de maand September. Geboren: Adriana, d. v. M. T. van Anrooij en H. van Helden; Jan, z. v. J. 'A. van Breugel en J. Pruijsen; Dirkje Cornelia, d. v. P. v. d. Nat en G. v. d. Wiel; Maaike, d. v. J. v. Olst en I. 'van der Wiel; Janna, d. v. B. W. van Honk en H. Waidijk; Hendrik Antonie, z. 'v. W. H. de Graaf en A Kant. Ondertrouwd: P. v. Vugt, 24 j. en A. van Os, 28 j.; C. Kraaiveldj, 26 j. en M. E. Kloots, 23 j.M. v. Noor loos, 23 j. en G. v. d. Stelt, 20 j.; W. v. Helden, '27 j. en PI. Sprangers, 24 j. K. v. U. Stelt, 31 j. en Zw. de Bruijn, 24 j.; Jac. v. d. Stelt, 23 j. en Cl. v. Burg'el, 24 j.; G. v. Drunen, 28 j. en M v. Varik, 25 j. Overleden: Arie Van Vugt, 2 j. Cornelis Johannes 'van der Wiel, 42 j., echtgen. van N. Verhoeven; Hendrika Johanna Kamp, '82 j., wed. van A. N. Swart. SPRANG CAPELLE. Over de maand September. Geboren: Soetje d. van M. iWa- gemakers en van T. Mandemakers Johanna, d. van C. Cove en A. H. v. d. Haart; Zegerdina Johanna, d. van P. J. v. Drongelen en J. Gou da; Antonia Elisabeth, d. van G. J. Rekkers en M. T. Ivemmeren; Jor hanna Barb era, d. van M. J. Pagie en JV1Knapen; Cornelis Arie, z. van E. Nieuwenhuizen en J. Schilders; Hendrikus Adrianus, z. van A. F. Versteeg en J. Werther Adriana Wil- helmina, d. van G. v. Dongen en J. Konings; Elisabeth, d. van D. de Rooy en A. Hoefnagel; Johanna, d. van J. P. L. Sterrenburg en A. Hoefnagel. Getrouwd: P. Wagemakers, 24 j., met J. voor de Poorte, 32 j.; H. W. Rozen brand, 32 j., met id Swart, 30 j.; B. L. van de Erve. 25 j., met A. G. Quirijns, 24 j. Overleden: JTimmermans, 77 j., weduwnaar van J. Timmer ZUSTERHUIS 6. Opgericht 18 October 1876- Vanaf heden tot en met 31 OCTOBER ontvangt ieder die een BRIL koopt platte glazen betaald wordt prachtvol klapétui GRATIS. een bril van Nort is nog beter van hun gesprek. Als de lieve kleine hen toelachte vergaten zij de wereld om zich heen- Dan hadden zij duizend liefelijke droo- men. Zij zagen haar groot, elegant; bevallig; zij zou een volmaakte jonge dame zijn, die overal, waar zij ging, liefde en bewondering zou wekken. En dan zei Gabrielle tot zichzelf: Daar hij zijn kind zoo lief heeft, zal hij de kracht vinden tegen zijn drif ten te strijden; het kind zal den vader terughouden en dat verkrijgen, waartoe de echtgenoote de macht niet heeft. Maar daarop volgden weer bittere teleurstellingen. Hoeveei malen, helaas! vergat hij weer, wat hij haar den vo- rigen dag beloofd had! Steeds hoorde zij de woorden har er moeder: „Uw huwelijk is vervloekt! Waar gij gaat, zal het ongeluk u vervolgen!" Een dag, zij waren drie weken te Luchon zong de jonge vrouw een wiegeliedje voor haar kind, terwijl haar man een brief voltooide. Toen de brief gereed was, stond mijn heer de Mérulle op, zeggende, dat hij hem zelf naar de post wilde brengen. Waarom zendt ge Marie-Jeanne niet? zeide Gabrielle. Ik wil haar niet van haar werk afhouden; en buitendien zal de fris- sche lucht mij goed floen. Ik heb groote verwachtingen van dien brief, ging hij voort. Hij is aan een vriend gericht, die mij een belangrijke betrekking kan bezorgen. mans; M. Faro, 74 j.tweduwnaar van G. van Seist. WASPIK. Over de maand September. Geboren: Adrianus J. M., z. v. R. J. A. Zimmerman en P. A. M. Vloei- mans; Petronella F., d. v. Adr. J. Ver- schure en Fr. M. van Hooren; Marinus, z. v. M. Vermeulen en Joh. v. d. Hout; Nelly Th., d. v. H. M. J. Ypelaar en G. de Rooij; Louise M. S., d. v. Arn. G. van Gorp en N. J. F. M. Teurlings. Getrouwd: Jac. J. Kollenbergh, 48 j. en E. Broekmans, 41 j.; W. C. van Boeschoten, 30 j. en Corn. M. E. Gijs man, 23 j. Overleden: Martina Kommeren, 73 j., wed. van P. Boelaars. WOUDRICHEM. Over de maand September. Geboren: Metje Maria, d. v. P. Kant en M. v. d. Kaa; Johanna Wilhel- mina, d. v. H. G. Kant en H. Van Tilborg; Klara Bertha, d. v. L. A. v. d. Giessen en H. Vink. Getrouwd: C. G. Daim, 26 j. en K. Kant, 28 j.; D. v. d. Stelt, 31 j. en T. B. Verdoorn, 27 j.; H. J. Dekker, 27 j. en A. P. v. Bergeijk, 26 j.; E. M. Gruner, 24 j. en J. A. de Joodé, 22 j. Overleden: Cornelia Biesheuvel, 8 j.; Alexander Kentie, 84 j.; Chris- toffel Molewijk, 7 j.; Marinus Boelen van AndeL, 78 j., wedn. van B. C. van Vugt; Pieter van Andel, 70 j. STEEDS GROEIENDE ACHTER STAND. Het Zendingsbureau giro No. 6074 vraagt ons plaats voor het volgende Gelijk men weet, waren de inkom sten in de maand September zéér laag, zoodat de achterstand in hoo- ge mate is toegenomen en meer dan f 100.000.grooter is dan verleden jaar om dezen tijd. De eerste dagen echter van October brachten een wel kome verbetering en er waren zelfs eenige dagen, dat wij iets meer ont vingen dan de dagelijks noodige f 3000.Helaas is onze daardoor gewekte hoop spoedig weer be schaamd. Het eerste tiental dagen bracht reeds een nieuwen achterstand van f 10.000.en ook sindsdien zijn de inkomsten slecht. Als er driedui zend gulden noodig is en wii ont vangen er vijfhonderd, dan groeit de achterstand tot een steeds hooger be drag. Wii maken deze dingen eenvoudig bekend. De Zendingsweek komt in zicht. Wii begrijpen, dat er menscbe® Groote voorraden en scherp concur eer en de prijzen. Bossenslroosnijders, Aardappelkneusders enz. enz. De jonge vrouw glimlachte droevig. Hij had reeds zooveel beproefd; al tijd had hij groote verwachtingen, maar het resultaat kwam niet. Hij ging uit. Het kind sliep nu vast. Ik heb ook frissche lucht noo dig, zeide Gabrielle. Zonder te weten waarom, was zij ongerust. Marie-Jeanne, zeide zij tot de huishoudster ik ga wandelen, gij zult wel op de kleine letten. Zij ging uit en wandelde langzaam Verder. Hét weer was prachtig, er waaide een zacht koeltje; de ondergaande zon bescheen de sneeuwtoppen der Pyre neeën. Plotseling deed het rollen van een rijtuig zich achter haar hooren, en Ga brielle ging aan den kant van den weg, om plaats te maken voor een elegante victoria. In de Victoria zat een mooie, ele gante vrouw, die dadelijk Gabrielle her- cende. —'TIoud stil, Jozef! riep zij den koetsier toe. 'En toen het rijtuig stilhield, riep de dame: Gabrielle! Gabrielle! Toen herkende mevrouw de Mérulle een oude schoolkennis, die eenige ja ren ouder was dan z-ij. Zij naderde het rijtuig en stak de hand uit. De gravin de Poelly was een van de meest bekende vrouwen der groote Pa- rijsche wereld. Zij zag er uit als iemand, die de bitterheden des levens niet kent, dié steeds met eer overladen is, en op rozen wandelt. Dus ben jij het wel, Gabrielle? zeide zij Wat ben ik blij je te zien! Sedert veertien dagen ben ik te Luchon; hoe komt het, dat ik je nog niet heb ontmoet? In het klooster des Oiseaux was je altijd eenigszins vreemd; ben je nogt steeds dezelfde? Daarom houdt je je zeker achteraf. Maar ik moet je mor gen toch aan mijn vrienden voorstel len! Er is bijzonder goede muziek in het Casino. Ik heb reeds verscheidene uitstap jes ontworpen en jij zult natuurlijk van de partij zijn. De schoone gravin had haastig ge sproken; Gabrielle had er geen woord kunnen tusschenvoegen. De gravin bemerkte eindelijk de een voudige kleederen en het peinzende gezicht van mevrouw de Mérulle, en zeide: Nu, je zegt niets, je antwoordt niet! Ik dank je wel voor je goede be doelingen; maar ik kan het niet aan nemen.... 1 1 i (Wordt vervolgd.) f Jfienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5