ASPIRIN De Grootmoeder. Und van alteha Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No5377 Woensdag 25 October 1933. Dit Buimer Bestaat uit 2 maden aawin FEUILLETON. e A oLEVERTRy Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. f^S: ten i g r*MÈm OPHEFFING VAN RECHTBAN KEN EN KANTONGERECHTEN. Ingediend is een nader gewijzigd ontwerp van wet, waarbij o.m. de arrondissementsrechtbanken te Tiel en de kantongerechten te Oss, Heus- den, Waalwijk, Veghel, Oirschot, Oos terhout, Zaltbommel en Druten, wor den ontbonden en de gevolgen dezer ontbinding worden geregeld. Verder zijn ingediend nader gewij zigde ontwerpen van wet, waarbij rechtsgebied en zetels der arrondis- sements-rechtbanken en kantonge rechten opnieuw worden vastgesteld. Daarbij zijn onder het rechtsge bied van het gerechtshof te 's-Herto- genbosch, Breda, Maastricht en Roer mond, respectievelijk met de kanton gerechten, 's-LIertogenbosch, Eindho ven en Boxmeer; Breda, Zevenber gen, Bergen op Zoom en Tilburg; Maastricht, Heerlen en Sittard; Roer mond, Venlo en Plelmond. Onder het rechtsgebied van het kantongerecht Den Bosch worden ge bracht het rechtsgebied van het be staande kanton Zalt-Bommel, met uit zondering van de gemeenten Heere waarden en Rossum, die komen on der het kanton Tiel, het rechtsgebied van het kanton Oss, met uitzondering van de gemeenten Grave en Velp, die komen onder het kanton Box meer; het rechtsgebied van het kan ton Heusden, met uitzondering van de gemeenten Almkerk, Werkendam, de Werken en Sleeuwijk en Woudri- chem, die komen onder het kanton Gorinchem, het rechtsgebied van het kanton Veghel, met uitzondering van de gemeente St. Oedenrode, die komt onder het kanton Eindhoven, en het rechtsgebied van het kanton Waal wijk met uitzondering van de gemeen te Loon op Zand, die komt onder het kanton Tilburg. Aan het rechtsgebied van het kan tongerecht 's-Hertogenbosch worden nog toegevoegd de gemeenten Waar denburg en Haaften uit het bestaan de kanton Geldermalsen, en de ge meente Liempde uit het bestaande Oirschot. Aan het rechtsgebied van het kan tongerecht Eindhoven wordt toege voegd het bestaande kanton Oirschot, met uitzondering van de gemeenten Diessen, Hilvarenbeek, Hooge en La ge Mierde, Moergestel en Oost-, West- en Middelbeers, die komen onder het kanton Tilburg, benevens de gemeente St. Oedenrode (kanton Veghel). Aan het rechtsgebied van het kan tongerecht Boxmeer worden toege voegd de gemeenten Velp en Grave uit het bestaande kanton Oss. Aan het rechtsgebied van het kan tongerecht Brecla wordt toegevoegd het bestaande kanton Oisterhout, be halve de gemeente Dongen, welke komt onder het kanton Tilburg. Aan het rechtsgebied van het kan tongerecht worden toegevoegd de gemeenten Moergestel, Hilvarenbeek, Hooge en Lage Mierde, Oost-, West-, en Middelbeers (kanton Oirschot), Dongen (kanton Oirschot) en Loon- op-Zand (kanton Waalwijk). 7. O! Ik moet mij geheel en al aan mijn dochter wijden. Je dochter! Je bent dus getrouwd? O! wist je dat niet? In het geheel niet, en ik ben er heel verwonderd over; je huwelijk heeft dus in het geheim plaats gehad? Je moet mij aan je man voorstellen/; hoe heet hij? Ernst de Mérulle. Wat? Ernst de Mérulle? Hoor ik wel goed? Volgens hetgeen ik heb gehoord, had zSjn vader geen heel goe den naam. En stemde je moeder met dat huwelijk in. Zij wilde niet, stamelde Ga- brielle verlegen. Daarom is je huwelijk dus in stil te voltrokken. Natuurlijk kan mevrouw de Saulien daarmee niet tevreden zijn. O! arme Gabrielle, ik beklaag je. Indien zijn vader misstappen heeft begaan, is mijn man er niet verantwoor delijk voor, zeide de jonge vrouw. Dat geef ik toe; maar voor zijn eigen daden is hij wel verantwoorde lijk. De hartstocht voor het spel is heel feelijk, en heel gevaarlijk voor hen, die een goeden stand moeten ophouden, WINKELBRAND. Zaterdagavond brak brand uit in het heerenmodemagazijn van P. J. Arendse-Hagendijk aan den Oostzee dijk te Rotterdam. De brand was ont staan door het ontploffen 'van een benzinelamp, welke in verband met kortsluiting in de electrische licht- leiding in de etalage was opgehan gen. Vermoedelijk heeft de lamp in de luchtdicht afgesloten uitstalling niet voldoende lucht gehad om te branden, is vermoedelijk toen vrij wel geheel gedoofd, vervolgens in wendig gaan branden en daarna ont ploft. De vlammen sloegen door het springen van de groote etalageruit spoedig fel naar buiten. Men wist den brand te beperken tot de uitstal zonder er het geld voor te hebben. Het spijt mij, dat ik je zeggen moet, Gabrielle, dat Ernst de Mérulle geen betere reputatie heeft, dan zijn vader. - H<ij is mijn echtgenoot! her nam de jonge vrouw met waardigheid, en liet merken, dat zij beleedigd was. Ja, antwoordde de gravin zooveel te erger voor je. Ik vraag je niet .meer, mij aan den vicomte de Mérulle voor te stellen. Wat jezelf be treft Ik, mevrouw, ik neem mijn aan deel van de beleedigingen, aan mijn man gericht. Adieu dan, en wees gelukkig; ik hoop, dat een huwelijk, waarop je zoo trotsch schijnt te zijn, je nooit zal be rouwen. En de victoria reed verder. Een snik ontsnapte aan de borst der ongelukkige Gabrielle. O! zij was niet trotsch op den naam, dien zij droeg, maar moest zij niet j op beleedigende woorden antwoorden? Indien zij zich tegen den wil harer moeder had verzet en den vicomte had gehuwd, moest zij alleen haar onge luk dragen. Zij ging naar huis, overtuigde zich, dat haar kind nog sliep, en zette zich daarna op een bank voor het huis neer, om haar man af te wachten. Het uur van het diner was reeds lang verstreken en zij wachtte nog steeds. Waarom kwam hij niet terug? Wat deea hij? Zij was ten prooi aan een vree- ling en het voorgedeelte van het ma gazijn. De door den brand en het bluschwater aangerichte schade wordt niet door verzekering gedekt. o— ERNSTIG ONGELUK. Vrijdagmiddag is te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 22-jarigen milicien Nijenhuis uit Den Haag het leven heeft gekost. Een militaire transportauto van het regiment genietroepen, welke gela den was met zand en getrokken werd door een tractor, kwam uit de rich ting De Bilt en draaide de Museum- brug op, om naar het Hoogeland te gaan. Op de lading zand zaten vier militairen. Een van hen had daarbij plaatsgenomen op een omgekeerden kruiwagen. De tractor was van het driewielige type. Bij het opgaan van de brug geraakte het derde wiel in de tramrails, waardoor de tractor be gon te slingeren. De bestuurder pro beerde door wringen met het stuur het derde wiel uit de rails te wer ken. Intusschen was ook de aanhang wagen gaan slingeren door welke be weging de milicien, die boven op den kruiwagen gezeten was, het even wicht verloor en van de auto viel. Hij kwam daarbij tusscheft de tractor en den aanhangwagen en kreeg een der achterwielen van den aanhangwa gen over het hoofd, waardoor hij zoo hevig gewond werd, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. O VECHTPARTIJ MET INBREKERS. Zondagmorgen ontstond in een pand aan de Vlietlaan te Rotterdam een vechtpartij tusschen een echtpaar en twee inbrekers, die op heeterdaad werden betrapt. De inbrekers vlucht ten, doch één van hen werd tenslotte gegrepen en overgebracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat, —o INBRAAK IN PASTORIE. In de woning van Ds. Klusener te Vinkeveen is ingebroken. Gouden voorwerpen, sieraden en eenig huis houdgeld worden vermist. In de studeerkamer van den predikant heeft men de sleutels van de kerk gevon den. Daarop heeft men zich toegang tot het kerkgebouw verschaft, waar de collectebussen zijn geledigd. Van de daders geen spoor. Wel zijn vin gerafdrukken gevonden. o LICHTER OP ZEE VERLOREN. Zaterdamiddag kwam de haven van Viissingen binnen een Engelsche sleepboot. Deze sleepboot was met twee lichters, n.l. de Theems 5 en 6 van Londen vertrokken met bestem ming naar Antwerpen. Onderweg is echter de Theems 5, zonder dat de bemanning van de sleepboot het be merkte, losgeraakt. De Theems 6 is te Viissingen aan den wal gelegd, waarna de sleepboot is teruggekeerd om de Theems 5 te zoeken. selijke ongerustheid. Hoe ongelukkig moet een vrouw zijn, die haar man niet uit het oog kan ver liezen, zonder voor zijn gedrag te moe ten vreezen. Z djdacht aan haar dochter, arm kind. Eindelijk zag zij den vicomte komen. Hij naderde langzaam, met gebogen hoofd, alsof hij het oogenblik wilde uitstellen, waarop hij zijn vrouw zou ontmoeten. Hij kwam bij haar, en zij beefde over zijn wild, vermoeid uiterlijk. Giij» hebt gespeeld, zeide zij koel. Hoe weet ge dat? Uw antwoord is e^n bekentenis. Ongelukkige! Gabrielle, ik zweer, dat toen ik je verliet, ik besloten had dadelijk weer terug te komen. Ongelukkigerwijze ont moette ik, 'toen ik het Casino voorbij ging, een vroegeren vriend. Ik kon hem niet weerstaan, ik ging met hem het Casino binnen, en heb gespeeld. Eerst was ik gelukkig, maar daarna keerde de kans. Hoeveel hebt ge verloren? Eerst het geld, dat ik bij mij had. En daarna? Hij aarzelde en antwoordde: Drie duizend francs. De arme vrouw zuchtte, streek met de hand over het voorhoofd en zeide: Gij zult betalen. Maar luister nu goed: ik zeg je geen nuttelooze verwij ten, maar ik moet weten; wat pns te BELASTINGVERLAGING. In de raadsvergadering te Aarden burg is besloten de opcenten der per- soneele belasting van 20 op 10 te brengen. De begrooting kon daarbij ruimschoots sluitend gemaakt wor den. Wel een unicum in ons land. Een en ander is een gevolg van de voordeelen, welke de gemeente thans geniet door de in 1932 gesloten overeenkomst met een Belgische fir ma betreffende gasleverantie. 0 VERDRONKEN. De 69-jarige A. Venema, te Wor- kum, is met zijn fiets te water gere den en verdronken. Zijn lijk is op gehaald. o DE „POSTJAGER" VERTREKT NIET OP 31 OCTOBER. In verband met het uitgestelde ver trek wordt de verkrijgbaarstelling der bijzondere luchtpostzegels op de post kantoren, welke van 23 tot 30 Octo ber zou geschieden, eveneens tot na der bericht opgeschort. o DUITSCH SCHIP GESTRAND. Het Duitsche s.s. „Passat", komen de van Antwerpen, is voor den Boule vard Evertsen te Viissingen gestrand. Het schip is denzelfden dag bij hoog water vl-otgesleept. Het heeft zijn twee schroeven verspeeld en is te Viissingen voor anker gegaan. o— MOTORSCHIP GESTRAND. Het motorschip „Vekoma 15" uit Amsterdam, geladen met olie, is op het IJsselmeer ter hoogte van het z.g. Enkhuizer Zand gestrand. Vermoed wordt dat het schip door het uitpompen van olie op eigen kracht weer is vlotgekomen. BRAND TE APELDOORN. Te Apeldoorn ontstond brand in DRAlSftlAvANVALKEMBURQ'S- doen staat. Van de honderduizend francs zijn nog slechts vijftienduizend over. Armoede staat voor de deur, en de toekomst boezemt mij schrik in. Ik ben toegevend en zwak geweest en ge hebt er misbruik van gemaakt. Ik kan het nu niet meer zijn: ik ben moeder. Mijn plicht gebiedt mij mij tegen u te wapenen. H.ij boog het hoofd, en gevoelde wel, dat hij niets kon antwoorden. En, ging zij voort gij zijt doof geweest voor de klachten van uw 'echtgenoot; gij moogt het niet meer zijn voor de waarschuwingen eener moeder. Ik wil niet, hoort ge, ik wil niet, dat ons kind uw slachtof fer wordt! Ge hebt mij gezega': Ik heb rijke vrienden, die mij zullen voorthelpen. Waar zijn zij? Al uw goede plannen vervliegen in rook! Ik zal nooit iets van mijn moeder opeischen; dat zeg ik u voor altijd! Ik zou liever schoenen poetsen, en de straat vegen, ik zou nog liever mijn kind van honger zien sterven, en mij zelf met een degen het hart doorboren. Zij hield hijgende op; haar hartklop- te schier hoorbaar, haar oogen schit terden koortsachtig, haar voorhoofd gloeide. Uwe bloedverwanten, ging zij voort na eenige oogenblikken be klagen u, dat ge uw lot aan het mijne hebt verbonden. Welnu, wilt ge weten wat men mij zooeven heeft gezegd? Men zeide, dat ik voor altijd vernietigd de garage van den heer B. Waldner aan het Stationsplein. Het vuur werd door de benzine hevig aangewakkerd. De garage brandde geheel uit, als mede een gedeelte van de eerste eta ge van het bovengelegen woonhuis. Vier auto's, eenige motorfietsen, rij wielen en gereedschap gingen verlo ren. Slechts twee auto's konden tij dig naar buiten gereden worden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. o TWEE NEDERLANDERS TE DUISBURG AANGEHOUDEN. Twee verslaggevers van een Ne- derlandsch weekblad, die zich de vo rige week naar Duitschland hadden begeven voor een reportage over den nood onder de Hollanders in het Rijnland, werden Vrijdagmiddag te Duisburg aangehouden en naar het politie-bureau geleid, waar zij als verdacht van „Gruwelpropaganda'", tot laat in den avond werden vast gehouden. Tusschenkomst van den Nederland- schen consul te Duisburg, de heer v. Lith, was noodig om het misverstand op te helderen, doch de heeren smaakten de voldoening, het politie bureau te kunnen verlaten, voorzien van een officieele vergunning van de politie om hun werk voort te zetten. De hoofdcommissaris te Duisburg heeft den volgenden morgen den Nederlandschen consul zijn veront schuldiging .aangeboden voor het voorgevallene. —o— DOOR AUTO OVERREDEN. De 38-jarige magazijnbediende G. Achterkamp uit Zutfen, die op de Kanonsdijk nabij villa „Ruimzicht", den weg overstak, is door een auto aangereden en gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. o EEN RUBENS ONTDEKT. Een te Liverpool ontdekte olieverf schilderij, voorstellende de heilige fa milie en Johannis den Dooper, is volgens Engelsche kunst experts een echte Rubens. De waarde van de schilderij wordt geschat op 50,000 pond sterling. Het stuk zal binnen kort bij Christie in veiling komen, o DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Zaterdag is te Dublin de eerste trekking gehouden van de Sweep- stake-verloting. Onder hen, die zoo gelukkig waren een paard te trek ken, dat a.s. Woensdag in de Cam bridgeshire te Newmarket meeloopt, waren verschillende Nederlanders. was, omdat i k den vicomte de Mérulle had gehuwd. Men heeft mij beleedigd^ en mij veracht omdat ik uw naam.' draag. Wat! riep hij uit wie heeft zoo iets durven zeggen? Hij stond op en liep somber op en! neer. Op ffit oogenblik begon het kind te schreien. O! zeide de jonge moeder - ge doet mij mijn kind vergeten! Z.ij nam de kleine uit de wieg eni hield haar in haar armen. Gabrielle, zeide Ernst g)e hebt gelijk, ik verdien uw verwijten» O! er moet aian den naam de Mérulle een noodlot verbonden zijn, waaraart ik onderworpen ben, en dat mijn beste plannen vernietigt. O! die naam, die naam! Er zijn treus rige herinneringen aan verbonden, ert daardoor ben ik ongenezelijk Welnu, het komt mij voor, dat, in-; dien ik een anderen naam aannam, ik gemakkelijker mijn plicht jegens jou en ons kind kon vervullen. De jonge vrouw bleef een oogexfe blik in gedachten verzonken. Zijzelf verafschuwde den naam de Mérulle. Neem dan een anderen naam aan, zeide zij ik wil het wel. En God geve, dat gij onder een anderen naam voor altijd kunt afstand doen van de ondeugden, waarvan gij het slachtoffer waart. 1 (Wordt vervolgd.) voor het Land van flensden en Altera, de Langstraat en de Bommelerwaard dit tevreden gezicht? Nu, U weet het wel. Hij heeft Aspirin ge probeerd en heeft nu net werkelijk afdoende middel, wanneer hem iets pijn doet. Wij ge ven U een raad: Doet het hem na. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1