Marktberichten. WERKENDAM. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 30 October 1933 des nam. 7 uur. Agenda 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aangaan eener rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 4. Uitloting obligatiën. 5. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het ambtenaren-reglement. 6. Ontwerp-reglementeni op den rechtstoestand van den Secretaris, den Ontvanger en de ambtenaren van den Burgerl. Stand. 7. Verdaging beslissing tot vaststel ling Uitbreidingsplan. 8. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1933. 9. Benoeming commissie tot We ring van Schoolverzuim, wegens pe riodieke aftreding op 31 Dec. 1933i 10. Vaststelling nieuwe bouwveror dening. 11. Vaststelling begrooting Burger lijk Armbestuur, dienst 1934. 12. Vaststelling gemeente- en be- drijfsbegrooting dienst 1934. 13. Voorstel van B. en W. tot het heffen van 100 opcenten op de ge meentefondsbelasting. Woensdagmiddag vergaderden te Waalwijk de comité's van actie Geer truidenberg en Waalijk e.o., inzake de Rijn—Schelde verbinding, onder Voor zitterschap van den heer Muonen, bur gemeester te Waalwijk. Besloten werd de beide comité's te combineeren en als bestuursleden wer den gekozen: J. Branchi, Geertruidenberg, Voor zitter; H. Klaasen, Waalwijk, Secre taris; Corn. Jansen, Geertruidenberg, W. G. de Waard, Werkendam, G. van Willigen, Andei leden. Nadat door Dr. van der Poel nade re uiteenzetting was gegeven, der, Vergadering van den raad der ge meente ALMKERK op Woensdag 25 October 1933, nra. 2 uur. Voorz.Ed.Achtb. Heer H. Blok. Secretaris: WelEd. Heer A. Geu- deke. Afwezig Wethouder Walraven. De Voorzitter opent op de gebrui kelijke wijze de vergadering en ver zoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, wel ke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Goedkeuringsbericht van Ged. St. betreffende de beheersverorden. op den keurings dienst.. Wordt op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen een schrijven van de Wed. v. d. Wiel, waarin zij haar dank betuigt voor het medeleven van den raad in verband met het overlijden van haar echtgenoot. Schrijven van de Ver. v. Ned. Gem. afd. Noordbrabant. De Voorzitter licht dit schrijven toe en zegt dat de gemeente reeds lid is, maar niet van de afd. Noord- Brabant. Op voorstel van B. en W. wordt besloten als lid toe te treden van de afd. Noordbrabant. Hierna legt de heer J. H. Koek koek, nieuwbenoemd Gemeente-Ont vanger, in handen van den Burge meester de vereischte eeden af. De Voorzitter spreekt hem als volgt toeThans is het oogenblik aan gebroken, waarop U als Ontvanger kunt optreden en Uw intrede doet in de ambetenaarswereld, zij het dan niet als vol ambtenaar. Het Ontvan gersambt ten plattelande belegt niet den geheelen mensch, het wordt bij de meeste gemeenten gecombineerd hetzij met een of andere ambtelijke functie, hetzij met een beroep uit het vrije bedrijf, zoo zal ook door U het ambt worden waargenomen riaast uw reeds door de verschillende Kanalen- tegenwoordig beroep. Daarbij bestaat comité's behaalde resultaten, werd be- een gevaar, dat het Ontvangerschap sloten toe te treden tot het Verbond te veel als een bijbaantje zou kun- van Zuidelijke Kanaalcomité's, waarvan nen worden beschouwd, waardoor het de oprichtingsvergadering in het laatst ambt niet tot zijn recht zou komen, van October te Breda 'wordt gehouden. Al zijn de werkzaamheden weinig om- A.s. Zondagavond zal Dis. Jon- j vangrijk, toch eischt zij nauwgezet- ker in de Geref. Kerk een preek heid en acuratesse, zij kunnen niet houden, weer in 't bijzonder voor de te ücht worden opgevat. De Ont- Jeugd. vanger heeft met B. en W. het be- Dinsdagavond 7 uur hoopt op te r over de in.komsten en uitgaven treden in de Chr. Geref. Kerk' Ds. de Groot van Gorinchem; Vrijdag- der gemeente en zoowel de Ontvan- avond a.s. te 7 uur in het KerkL ?ebouw der Geref. Gemeente Ds. ger als het college zijn voor hun richtig beheer verantwoordelijk, bo- leikoop van Utrecht, die dan ook vendien is aan B. en W. door de dankstond zal houden voor het ge- J wet de verplichting opgelegd den Ontvanger minstens éénmaal per was. Met het laden en lossen van kwartaal te controleeren. Daarnaast D°e?7 •ei? iOUt' vcrwo heer 1 oefenen 0Ok; Ged. St. zoo nu en dan Deze maKuegelen ht kundige hulp van Dr. Mijnlieff moest ^en ten e een Julst beheer van de worden ingeroepen. I gemeentefmaneiën te bevorderen en Terwijl een tweetal jongens excessen te voorkomen, met een grooten ijzeren aak hout Wanneer ik U geluk wensch, zegt zouden gaan laden in den Biesbosch spr., met uw benoeming, dan spreek is een zekeren Joh. M. nabij polder j daarbij als Voorzitter van het C0I- „Jannezand, door het breken van van g en yj den wensch uit, een vaarboom, te water geraakt. De drenkeling, die niet kon zwemmen naar moogt streven en dat kon gelukkig nog hoewel met zeerhet u moge gelukken, de admimstra- veel moeite op het laatste oogenblik 1 he steeds in de beste orde te hebben. gered worden. WOUDRICHEM. In die Donderdagavond gehou- Ge zult daardoor niet alleen het werk van B. en W. verlichten, maar ook werken in 't belang der gemeen te Almkerk. Geve God U de kracht d|en bestuursvergadering van de afd. om dit ambt tot tevredenheid van het Wbudrichem e.o. van de vereen, tot j gemeentebestuur uit te oefenen, bestrijding der tuberculose, is geko- p)e qeer Koekkoek spreekt hierna zen tot Voorzitter, de heer M. A. Eg- zjjn allereerst aan denVoor- berts (arts) en tot secretaris, de heer zïtter voor diens woorden en ver- H. -die Lorrn, b'eiden alhier. volgens aan de raadsleden voor het Met de visschenij gaat het nog vertrouwen in hem gesteldhij hoopt steeds 'niet naar wensch. Zalmen wor- onder Gods zegen zijn arbeid te aan dien rer in het geheel nog niet gevan- vaarden gen, terwijl de vangst van de overige Vaststelling gem.-begrooting 1934. soortlen witvisch eveneens gering is.. Daarbij komt, dat die prijzen zoo laag zijn, dat reeds een goede vangst moet wordien glemaakt om wat besomming pier ischuit te verkrijgen. Gezegd kan dan ook worden, dat hlet voor de visschers dezer gemeente een zeër slechte tijd is, zoodat verschillende hunner danj ook reeds geheel de vis- scherij hiebben opgegeven en op steun- verleening of werkverschaffing vanwe ge de gemeente zijn aangewezen. Bij gelegenheid van de herden king van; het 25-jarig bestaan van de Chr. Meisjes ver een. Dorcas" alhier, zal op 31 October a.s. in het gym nastieklokaal der le Openb. school de Verbondsfilm worden vertoond. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van het Plaat selijk Crisis-comité, heeft ruim f 140. opgebracht. De heer Burghout zegt dat in Hoofdstuk 3 dezer begrooting, wat betreft reisgeld, passanten en andere uitgaven voor de politie wel wat hoog voorkomen, spr. meent naar aanlei ding dat de „cursus", welke in 1934 vermoedelijk niet gehouden wordt, f 100, wel wat hoog geraamd zijn. De Voorzitter zegt, dat dit bedrag het vorig jaar ook geraamd is en wat betreft reisgeld passanten, spreker zegt, wanneer deze op transport ge steld worden, dan moet dit betaald worden, daarbij is het niet zoo vree- selijk, want mocht er overblijven, dan blijft dit toch beschikbaar. De heer Burghout zegt, het gaat hier alleen over den „cursus". De Voorzitter gelooft niet, dat hier tegen bezwaren behoeven te bestaan. De heer Burghout vraagt waarvoor de post Burgerwachten en Vrijwillige landstorm, groot f150, wordt ge- bruikt. De Voorzitter zegt, dat er oefenin gen worden gehouden en wanneer er stukken zijn aan de geweren en ander materiaal, die hiervan ook betaald moeten worden; ook worden er prij zen van gekocht, het geld dat hier voor gegeven wordt, hebben ze hard noodig. De heer v. d. Stelt, zelf lid van de Burgerwacht te Nieuwendijk, zegt dat daar elke week geoefend wordt spr. zou het beter vinden, dat dit om de 14 dagen gebeurd, want vol gens spr., weten ze niet, waar zij moeten gaan staan. De Voorzitter zegt, dat dit het interne van de Burgerwacht als zoo danig is. De heer Nieuwenhuizen vraagt of ze met de helft niet toe zouden kun nen, spr. hoort niet veel van prijzen. De Voorzitter zegt dat de Burger wacht zeer uitgebreid is, vandaar dat de prijzen minder zijn geworden. De heer de Jong zegt dat de Land storm altijd klaar moet staan als het noodig is om de regeering te steu nen en de Burgerwacht voor de ge meente, volgens spr. mag hieraan niet gekort worden. Post Gezondheidscommissie. De Voorzitter zegt dat hier op 't oogen blik niets aan te doen is. Jaarwedde Gem.-Opzichter f 200. De heer v. Leeuwen zegt het niet in orde te vinden dat de opzichter nog procenten ontvangt, wanneer er gebouwd wordt. De Voorzitter zegt dat dit een vaste post is, dit is vroeger wellicht uit be^ zuinigingsoverwegingen gedaan, spr. vindt de regeling juist. De heer van Leeuwen zou dit op f 200 stellen en geen procenten, spr. zou liever f25 of f 50 bij het salaris doen. De heer Koekkoek zegt, inverband met deze bespreking, het niet goed te keuren van den Gemeente-opzich ter, om het werk van de Gemeente te gunnen aan personen buiten de Gemeente, spreker vraagt of de op zichter dit uit zijn eigen heeft gedaan, of 'dat B. en W. hiervan af wisten. De Voorzitter zegt, hierop, dat B. en W. den Gemeente-opzichter be schouwen als een technisch man, an ders behoefden wii aldus spreker hem geen advies te vragen, waarop de heer Koekkoek antwoordt, dus u voelt wel, 'dat het niet in orde is. Die heer de Jong zegt, wii moeten volgens het advies van den Gemeente- opzichter te werk gaan. Post onderhoud wegen. De heer v. Leeuwen vindt f 300 verschrikkelijk hoog. De Voorzitter zegt, 'dat dit niet zoo hoog is, inverband met het snelver keer moet er veel aan de Voorsteeg gebeuren, in het begin toen spreker hier kwam was deze slecht, hier zou de heer Koekkoek over mee kunnen spreken, doch thans is hii tamelijk goed. De heer v. d. Wal zou het aan besteden. De Voorzitter zegt, dat er zoo wei nig menschen in staat zijn voor weg werker te fungeeren. De heer Burghout betwijfelt het, of er wel 50 dagen opgewerkt is, spreker meent van maar 30 dagen. Verschillende leden bespreken hier na, 'dat het beter is dit aan te beste den. Die Voorzitter zegt, dat dit het beste aan B. en W. overgelaten kan wor den, het welk wordt goedgekeurd. Kosten in orde maken markt. De heer Burghout zegt, verschil lende personen hierover gesproken te hebben, welke de hoop uitspreken, dat het nooit meer met de spuit wordt schoon gemaakt. De Voorzitter zegt, dat hier des tijds in den raad een verzoek is ge weest om dit te doen. Spreker zegt dan is het beste om dit op een an dere manier te laten verrichten. De heer Burghout zou ook dit aan besteden. Ook de heer Verschoor is voor aanbesteding, voornamelijk als er al les door lijdt. De Voorzitter zegt, dat het beste is, ook dit in handen van B. en W. te geven. Post gratificatie oud grafgraver. De Voorzitter zegt, dat dit destijds door den raad is toegestaan om zijn pensioen aan te vullen met een gra tificatie van f 116, tot een bedrag van f 3 per week. De heer Verschoor zegt, dat hij van het begin af hier tegen is geweest, hoewel hii hem de f 116 van harte gunt, doch spreker vindt het onver antwoordelijk iemand die b.v. maar f 60 verdiend heeft een toelage te ge ven van f 116, spreker kan hier niet mede accoord gaan. De heer Koekkoek zegt, dat Bur gemeester en Wethouders dit bedrag wel op de begrooting hebben ge plaatst, gezien het vroegere genomen raadsbesluit. En in verband, dat van Drunen 16 jaren trouw zijn dienst als grafgraver heeft verricht, is spre ker er voor dit bedrag te handha ven. Het is aldus spreker -in onze gemeente nooit gebeurd, dat iemand 36 jaren als grafgraver is werkzaam geweest, en daarbij heeft men voor dien man nooit geplakt, wanneet hii bij een ander nog een paar centen er bij verdiende, werd er nooit voor hem zegels geplakt, anders had het niet noodig geweest en daar hii thans op 72-jarigen leeftijd is gekomen, is er spreker voor, dit te blijven geven en juicht tevens het voorgestelde van B. en W. toe. De heer Burghout begrijpt niet, dat dit ter tafel komt, temeer daar Ged. Staten dit hebben goedgekeurd, doch wel moet dit ieder jaar opnieuw aan den raad worden aangevraagd, dus het is (aldus spreker) voor zijn leven lang en zegt vervolgens, dat er wel andere gepensioneerde zijn die meei hebben. De heer Verschoor zegt, te merken dat hij alleen staat, doch het gaat ten slotte om de Gemeente financiën. De heer v. d. Stelt zegt, volkomen het gezegde van de heeren Koekkoek en Burghout te onderstrepen, want spr. vindt dat hetgeen, wat bedoelde persoon verdiend heeft, altijd laag is geweest. Ook de heer v. d. Meijden is voor handhaving van dit bedrag, daar an ders bedoelde persoon aan het Bur gerlijk Armbestuur vervalt en dit is ook uit de gemeente kas. Wat betreft kosten com. plaatse lijk schooltoezicht. lijk schooltoezicht wordt na een klei ne bespreking op voorstel van den Voorzitter gebracht van f25 op f 10. Kosten dokterswoning en andere onderhouds eigendommen. De Voorzitter vraagt of wordt be doeld het meermalen genoemde raadsbesluit om wanneer het bedrag boven de f 10 ging dit publiek aan te besteden; van zulk een besluit heeft spreker niets kunnen vinden. De heer v. Leeuwen vindt f 10 te weining en zou het op, f25 stellen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit met den Gemeente-opzichter heb ben besproken, doch deze achtte het bedrag te laag en adviseerde het niet te doen. De heer Verschoor zegt, mocht B. en W. f25 nog te laag" achten, dan f 30. De Voorzitter zegt, het beter te vinden, dat B. en W. dit met den Gemeente-opzichter bespreken, dit be hoort toch bij de algemeene beschou wingen thuis. De heer Koekkoek informeert naar de post dokterswoning zijnde f.150. De hr. Verschoor zegt, nu wii toch geraamd was op f 200, doch deze post is nu lager geraamd. De heer Verschoor zegt nu hii toch aan de algemeene beschouwingen zijn gekomen, er wel eens in het midden is gebracht, 'dat er 70 centen per uur werd verdiend. Spreker moet nu naar voren brengen, dat er één paal f 9 moest kosten, spreker zegt jmen ligt er bijna een betonnenbrug voor, en vindt dat het in de gemeente ook nog al wat kost. De heer Burghout zou het in han den geven van B. en W. voor prae- advies. De Voorzitter vraagt of de heeren zich hiermede kunnen vereenigen. De heer Burghout zegt, dat het onderhoud enz. rjjwiel Gemeente-veld wachter altijd door Bax wordt ver richt, vroeger had v. d. Water dit onderhoud, spreker vindt het niet goed. De Voorzitter zegt vroeger was dit f50, doch nu f35. De heer Verschoor zegt, met ande re werkzaamheden aan te besteden, kan het nog wel eens tegenvallen, maar met een rijwiel is het af. De heer Burghout informeert naar de werkzaamheden van den directeur van het Gem. Electrischbedrijf en vraagt of de aansluitingen ter plaatse en reparatie van meters aan zijn sa laris verbonden zijn. De Voorzitter zegt dat dit niet ver plichtend is. De heer v. d. Stelt zegt, de Direc teur heeft veel na te gaan, daarbij komen er steeds aansluitingen bij. De heer Verschoor zou in 't ver volg toch alles maar aanbesteden, voornamelijk als er goedkoopere aan biedingen zijn. De Voorzitter zegt dat de Direc teur van zijn salaris nog den meter- opnemer betaalt. De heer Verschoor heeft vernomen, dat in Andel, Giessen en Rijswijk goedkooper werk verricht wordt dan hier. De Voorzitter merkt op dat men hier een eigen bedrijf heeft, het gaat anders als bij de P.N.E.M. De heer Burghout bespreekt over gave aan de P.N.E.M. De Voorzitter zegt dat men dan ook niet klaar is als men in handen valt van de P.N.E.M. De heer Burghout zou dit in han den willen stellen van de lichtcomm. of er niet wat bezuinigd kan worden. De heer Nieuwenhuizen meent dat de Directeur wel eens een schrijven aan den raad heeft gezonden, dat het niet minder kan. De heer v. d. Stelt gelooft wel, dat de Directeur door geen andere verbeterd kan worden, en wanneer het over mocht gaan naar de PNEM, moet men hem toch op wachtgeld stellen. De heer Burghout informeert of onder het rapport Schouten ook het salaris van den Directeur valt. De Voorzitter antwoordt hierop be vestigend. De Gemeente-begrooting 1934 en de Electriciteitsbegrooting wordt vast gesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten de Rekening-Courant met de N. V. Bank voor Ned. Gem. weer met 1 jaar te verlengen. Tot commissieleden strafverorde ning werden gekozen de heeren A. Burghout en P. v. d. Wal. Rondvraag. De heer Koekkoek zegt, klachten te hebben gehad uit den „Doorn", door den watermolenaar is aldaar een dam gelegd, hierdoor hebben de men schen slecht drinkwater. De Voorzitter zegt hierover met den Gem.-Opzichter te zullen spreken. De heer v. d. Stelt vraagt of dooï B. en W. nog iets voor onze jonge werkloozen wordt gedaan, misschien, is spreker wel wat voorbarig, doch in Werkendam is dit reeds klaar, spr. denkt aan eencursus in meet kunde, waarin zij zich met de win teravonden kunnen ontwikkelen. De Voorzitter zegt dat dit dagwerk is, waarvoor het rijk subsidie geeft en ook de gemeente. Spr. heeft over deze aangelegenheid al enkele koe ren een vergadering gehad, doch op 't oogenblik is de werkloosheid in onze gemeente gelukkig nog niét erg, daarbij moet er een leeraar ko men, hetgeen tamelijke kosten met zich brengt. De heer v. d. Stelt kent aan den Nieuwendijk wel personen, die zich beschikbaar willen stellen tot het ge ven van les in bedoelden cursus. De heer Burghout informeert, wan neer de Gem.-Ontvanger zijn zitda gen houdt. De Voorzitter zegt 's Woensdags morgens. Daar niemand verder 't woord ver langt, sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. BUEBBtóSmjiBUBM 's HERTOGENBOSCH, 23 Oct. Boter. Aanvoer 19.900 KG Hoogste prijs f 1.67. Laagste f 1.61. Middel f 1.65, 's HERTOGENBOSCH, 25 Oct. Op de markt van heden waren aange voerd 3541 stuks, 2692 stuks hoornvee, 639 biggen, 5 zeugen, 143 schapen of lammeren en 62 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f140 tot f260 per stuk Üalfvaarzen 110 Vlagere Ossen srj en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2528 p. pond Koeien 2e 22 —25 Pinken van f 60.— tot f 130.p. st. 240 160 Zeugen Biggen Schapen Lammeren 55.— 9.— 8.— 80.— 12.— 16.- GORINCHEM, 23 Oct. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 14.489 stuks. Üe prijzen varieerden Kippeneieren f 5.30f 6.20 Jonge hennen eieren f 3.50f 4.50 Eendeneieren f 3.00f 3.40. per 100 stuks.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10