Tweede Blad No. 5378 Vrijdag 27 Oei De Grootmoeder. „Frisia" „Lips Peters" voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard MAARDEN WILLEM DE BRUIN, Ijzerhandel, GORINCHEM FEUILLETON. „HERTOG FRANSny 6 cents Sigaar FRISIA UPS PEiERS BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den 'raad der .ge meente HEUSDEN, op Dinsdag 24 October, des nam. 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer 'H. J. v. Eggelen. Secretaris: Weled. 'Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 8.20 uur de vergadering, de Secretaris leest de no tulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. St. waarin wordt kennis gegeven, dat 'dit college z-ijn beslissing inzake goedkeuring bouw verordening verdaagt. Besluit van Ged. St., waarbij goed keuring wordt gehecht aan het raads besluit, tot wijziging begrooting 1933. Schrijven van den Voorzitter van den raad, waarin deze mededeelt, dat hij het raadsbesluit, waarbij een stuk grond van het Wilhelminaplein wordt afgestaan voor het bouwen van een woonhuis met bakkerij, als zijnde in strijd met het algemeen belang, ,aan den Kroon ter vernietiging heeft voor gedragen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van Fr. de Bruijn, om in aanmerking te mogen komen voor levering van steenkolen, wordt wijl een beslissing in een dergelijk ver zoek tot de competentie van B. en W. behoort, aan dit college geren- voyeerd. Van verschillende vereenigingen zijn adressen ingekomen, waarin wordt aangedrongen, maatregelen te hemen tegen het dansen. Op voorstel van 'B. en W. worden deze adressen voor kennisgeving aan genomen, wijl er in deze gemeente van misbruik of danswoede niet kan wor den gesproken en in de nieuwe drank wet behoorlijke bepalingen zijn opge nomen voor de regeling dezer kwestie. Voorstel van 'B. en W. tot onbe woonbaarverklaring van eenige wonin gen, in eigendom toebehoorende aan L. J. v. d. Staak, J. C. van Laarhoven en de dames C. H. C. en C. H. de Mol, resp. plaatselijk gemerkt wijk Z 32, 33, 45 'en N 123/ De Voorzitter zegt, 'dat dit voor stel wordt gedaan 'op advies van de Gezondheidscommissie. De aangevoer de motieven van 'dit college worden door den Voorzitter voorgelezen. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De heer Schmiehusen vestigt de aan dacht op een paar woningen .achter de kerk, ook daar tnoeht wel eens aan dacht aan worden geschonken. 8. Maar vóór alèes moeten wij weg van hier; hier zoudt ge nog aan ver zoekingen blootstaan. Ik zelf wil ook niet mee<r blozen onder verachtende of medelijdende blikken. Ja, Gabrielle, Iaat ons gaan. Tot heden hebt ge tevergeefs een bezigheid gezocht, die ons van de toe komst verzekerd, en je voor ledigheid zou beschermd hebben. Werken is voor ons een noodzake lijkheid geworden. Dat is waar. Luister dus naar mij: ik ken de vrouw van een der eerste beambten van de Messageries maritimes, die te Marseille is gevestigd. Daar hoop ik een betrekking voor jou te verkrijgen. Belooft ge mij, haar met moed "te zullen vervullen? Of ik dat beloof! Maar ge geeft mjij het geluk terug! Zij keek hem strak aan en zuchtte. Helaas! öe tfjd van blindelings ge- looven was voorbij. Goed, zeide zpj morgen gaan wiij weg. Den volgenden dag verlieten zpj Luchon. De Voorzitter merkt op, dat daar een taak ligt voor de Gezondheidscommis sie, jammer dus dat deze commissie zal verdwijnen. Voorstel van B. en W. om voor het belastingjaar 1934'35 109 opcen ten te heffen op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. De Voorzitter zegt, dat het geen nieuw voorstel is, want reeds ivoor het loopende jaar zijn dezelfde opcenten geheven. Het is een maatregel waar toe de raad noodgedwongen moet .over gaan, aangezien anders 'geen sluitende begrooting is te verkrijgen. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener nieuwe Vekening-courant- overeenkomst met de 'Bank voor Neder- iandsche Gemeenten. De Voorzitter licht dit voorstel <toe en zegt, dat de loopende <pvereenkomst met 31 December afloopt. Hoewel de gemeente zoo goed als geen gebruik van het crediet van f6000 heeft be hoeven te maken, is het niet gezegd!, dat dit ook in de^oekomst niet noodig zal zijrr, vandaar het voorstel van B. en W. Met algemeene stemmen besluit de raad overeenkomstig dit voorstel. Verzoek van de Prov. Noordbr. Ver- eeniging „Het Groene Kruis" om sub sidie met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzbek t e beschikken, hoe nuttig zij deze instelling ook achten. Wel zou het college de plaatselijke afdee- ling een subsidie toe willen kennen) van f25.Tot voor 2 jaar ontving deze van de Godshuizen een subsidie van f 50.deze is echter tengevolge van den slechten finantieelen toestand dezer instelling ingehouden en om nu niet het gevaar te loopen, dat de af- deeling ook de rijkssubsidie niet meer zal krijgen, komen B. en W. met hun voorstel. Met algemeene stemmen keurt de raad ook dit voorstel goed. Verzoek van M. v. d. Pol c.s. om vermindering van pacht voor van de gemeente gehuurd bouwland met voor stel van B. en W. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat het 3 perceel en betreft gelegen buiten de Oudheusdensche Poort. Het vorig jaar hebben de pach ters hetzelfde verzoek gedaan en is de pacht op f 25.per perceel terug ge bracht. Waar de toestand nog niets verbeterd is, stellen B. en W. voor, ook voor dit ajar de perceelen op f 25.te brengen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Vaststelling der gemeentebegrooting en der begrooting van het Vleesch- keuringsbedrijf over 1934. Dre Voorzitter verzoekt de commissie die deze begrootingen heeft onderzocht, rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer Meenhorst voldoet namens de commissie aan dit verzoek en zegt, dat de commissie omtrent de gemeen tebegrooting geen op- of aanmerkin gen heeft. Wat de begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf betreft, acht de commissie f150.voor reis- en ver blijfkosten vooir den keurmeester, be nevens f 100.voor het gebruik van een rijwiel te hoog en zou zij willen; voorstellen deze bedragen te verlagen op f 100.en f50. Dte Voorzitter had reeds vernomen, dat de commissie met dit voorstel zou korden en nu is er vandaag toevallijg vergadering geweest van de commissie Op het oogenbliik, dat het rijtuig hen wegbracht, stond een groepje vroo bijke menschen op eenige passen af stand. De vroobijke en rijke gravin de Poelly was bij hen en was zeer opge wonden. Aan twee jonge lieden, die bij haar stonden, wees zij den vicomte de Mé- rulle en zijn vrouw. Gabrielle hield zich achter in het rijtuig terug en drukte haar kind aan haar hart. Dit vroobijke troepje wekte bij de dochter der markiezin de Saulien her inneringen aan haar gelukkige jeugd op; het was een herinnering aan het verleden, dat zich spottend voor haar oogen verhief. IV. Te Marseille vestigden de vicomte en zijne vrouw zich in een eenvoudig hotel onder dien naam van mijnheer en mevrouw Téraud, en beperkten hunne uitgaven tot h/et hoogst nood zakelijke. Zij sprak met de vrouw van den beambte, en na openlijk met haar ge sproken te hebben, verkreeg zij, dat die vrouw zich voor hen interesseerde. Twee groote posten zouden weldra vrijkomen, en het was te hopen, dat mijnheer Téraud een van de twee zou krijgen. Maar eerst moest men het met hem probeeren. Men _gaf hem een ondergeschikte Deze Sigaar is voorzien van licht Sumatra Zandblad dek en munt uit door haar heerlijke smaak en krijtwitte brand. van advies voor den Vleeschkeurings- kring, in welke vergadering spr. deze voorstellen heeft kenbaar gemaakt. De commissie kon zich met beide voorstei len vereenigen, zoodat de commissie van onderzoek dus blijkbaar met hare opmerkingen gelukkig is geweest, het beteekent voor den hulpkeurmeester vanzelf een strop. De gemeentebegrooting wordt hier op met algemeene stemmen in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 69000.51 voor den gewo nen dienst en f 1811.88 voor den ka- pitaaldi'enst. De begrooting voor den Vleeschkeu- ringskring wordt in ontvangst en (uit gaaf vastgesteld óp een bedrag van f 6578.—. De Voorzitter brengt de commissie hierop dank voor hare bemoeiingen. De gemeentebegrooting 1933 wordt op voorstel van B. en W. gewijzigd met een bedrag van f 263. Reclames hondenbelasting en school geld zullen op voorstel van B. en W. in besloten vergadering worden behan deld. De heer Stap vraagt, hoe of het komt, dat de ingezetenen nu allemaal f 5.voor hun hond moeten betalen. Spr. verkeerde in de meening, dat deze belasting voor luxe honden f5.en voor vastliggende f2.zou bedragen. Zoo heeft spreker het voorstel in de vorige vergadering ook begrepen. De Voorzitter zegt, dat er thans van losloopende honden geen sprake meer is, er wordt in de nieuwe verordeninig slechts gesproken van luxe honden 'en waakhonden, dit naar aanleiding van een arrest van den Hoogen Raad. In belastingaanslagen mag geen on derscheid worden gemaakt in vastlig gende en losloopende honden. Spr. zet uitvoering uiteen, dat in de oude ver ordening deze onderscheiding wel voor kwam, dat de rechtbank op deze on derscheiding evenwel geen straf wilde opleggen. Deze adviseerde in de po- litie-verordening een betreffende bepa ling op te nemen. Dit is toen geschied, doch nu komt de Hooge Raad en zegt, dat een dergelijke bepaling niet in de politieverord., maar in de belastingver ordening moet worden opgenomen, doet men dit echter, dan spreekt de rechtbank bij een overtreding den ver baliseerde vrij. De heer Verhoeven acht het moeilijk om uit te maken, wanneer een hond, waakhond of luxe hond is. De Voorzitter merkt op, dat de Raad dit, als iemand tegen zijn aanslag in beroep komt, toch zal hebben uit te maken. De heer Stap acht het onbillijk, dat nu reeds een half jaar verstreken is, de menschen toch f5,00 moeten be talen, ook al ruimen zij hun hond op. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, dat in dergelijk geval ontheffing wordt verjeend, dat de verordening zoo laat is goedgekeurd, is niet zijn schuld. De heer Stap vraagt of er niet een betrekking, en hij had eenige uren in de bureaux te werken en daarna de werken in de haven na te gaan. Zijn verdienste was slechts klein, maar hij had meer te verwachten, naarmate de diensten, die hij bewees. Eindelijk was het gewenschte resul taat dan bereikt: de vicomte zou nu een bezigheid hebben. Daar zij niet gaarne in een hotel woonden, huurden zij een woning in een oude wijk der stad, en kochten de noodige meubelen. Eindelijk was Gabrielle dan in haar eigen huishou ding. Zij ging weinig uit, alleen om bood schappen te doen en met haar doch tertje te wandelen. Haar! rrtan kwam 's avonds thuis, altijd op denzelfden tijd. Dan warjen er tusschen den vader, de moeder én het kind lieve familie- tooneelen. De kleine meid werd groot en sprak de eerste woorden tot groote vreugde der ouders. Téraud was knap en net; hij won het vertrouwen zijner chefs. Zijn sa laris werd verhoogd en dikwijls werd hij belast met posten van vertrouwen. Hij kwam ook dikwijls in aanraking met de commissionairs in koopwaren, die veel geld in café's en restaurants uitgeven. Eerst hield Téraud zich op een af stand; maar een dag, toen de hitte ondragelijk was, liet hij zich het café ingekomen stuk is van Heusden's Be lang, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit nog komt. Er zijn twee vacaturen ontstaan in de Commissie van Toezicht op het Jager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van Mej. M. Kramer en de omstandigheid, dat de heer Schreuder geen kinderen meer op de bijzondere school heeft. B. en W. bevelen ter benoeming aan mej. M. Kramer en in de vacature Schreuder: 1. J. C. van Laarhoven en 2 J. A. van Berge Hene gouwen. Mej. M. Kramer werd herbe noemd met algemeene stemmen, de heer van Laarhoven met 5, de heer van Berge Henegouwen verwierf 2 stem men. De Voorzitter deelt mede, dat weer 130 boomen, staande op de wegen; naar Herpt, Elshout, Heesbeen en De- mert en op den wal, door iepenziekten zijn aangetast. B. en W. vragen mach tiging deze boomen te verkoopen. De heer Stap vraagt of het niet beter is, ze allen op te ruimen. De Voorzitter zou daar mee willen wachten, het hout is nu zoo weinig waard, dat de opbrengst zeer gering is. De heer de Haan zou op de opén plaatsen beukenboomen willen planten. De Voorzitter zou ook daarmede willen wachten, opdat allen tegelijk ge plant kunnen worden en de iepenboo- men dus allen zijn gerooid. De heer Smiehusen zou het advies van een deskundige willen inroepen. De Voorzitter antwoordt, dat dit vroeger reeds is verstrekt door het -Staatsboschbeheer. De Secretaris! leest hierop de motie van Heusden's Belang voor, welke mo tie reeds is opgenomen in ons nummer van 20 October, benevens de bijge voegde memorie van toelichting, waar in het bestuur de lijnen aangeeft, waar langs de gemeente aan de behoefte aan bouwgrond kan tegemoet komen. De vereeniging stelt zich dit n.I. voor, door zich de beschikking te verwer ven van het z.gn. Burchtplein en door gedeeltelijke slechting der wallen na bij de Herptsche en Oudheusdensche poort. De Voorzitter zegt, dat deze motie pas enkele dagen geleden in handen van B. en W. is gekomen. Om deze belangrijke aangelegenheid te bestu- deeren, acht het college het gewenscht hiervoor een bespreking te houden met het bestuur van Heusden's Belang. Het college stelt daarom voor dit schrij ven in hun handen te stellen tot na deze bespreking, waarbij wel zal blij ken, dat de zaak niet zoo dringend is, als de vereeniging zich voorstelt. De heer Meijer heeft er geen bzwaar tegen, als de kwestie maar niet op de lange baan wordt geschoven. Voorzitter. Waarom denkt u dat? Meijer. Wij hebben dat zoo pas nog gezien met het in beroep gaan tegen ons besluit. Voorzitter. Daar heb ik het recht toe, als ik he't belang van Heusdep daar niet mede gediend acht. U hebt het recht het anders te zien. Als in 30 dagen niets van den Raad van State is vernomen, is de Raad in het gelijk gesteld en zal ik het besluit van den Raad uitvoeren. Meijer. Dat geloof ik wel. Voorzitter. Je zegt dat op een wij-: ze, alsof u het niet gelooft. Stap. Dat geloof ik ook niet. Voorzitter. U moet dat bewijzen. Stap. Kunnen wij bij den Kroon ook nog in beroep gaan. Voorzitter. De zaak is bij de Kroon aanhangig, die zal beslissen. Stap. Daar heb ik weinig vertrou wen in. De Voorzitter acht dit laatste erg fraai. De heer Smiehusen vraagt of de zaak ook bij den Raad van State van verschillende zijden wordt belicht. De Voorzitter antwoordt, dat de Kroon eenvoudig uitspraak doet wie in deze gelijk heeft, de Raad of de Voorzitter. De heer Stap vraagt, of de Voor zitter ook de bezwaren die hij tegen het bouwen van een huis op die plaats ook heeft aangevoerd, toen men besloot Wij verkoopen alléén de beste Haarden van dezen tijd. -SH5 Fabriek AMSTERDAM-DEN HAAG. Fabriek DORDRECHT. Beroemd door hun GROOTE warmteuitstraling en MINIMUM verbruik van brandstoffen. /c d'Athènes binnenbrengen door een vroobijken babbelaar, Pierre Darasse, die zich uitgaf voor den representant van twee groote handelshuizen te Pa rijs en Lyon. Darasse begon met Téraud aan twee zijner vrienden voor te stellen, met wie hij dadelijk begon te spelen. Téraud volgde het spel met opgewonden blik- j ken en maakte in vergissing eenige opmerkingen, die te kennen gaven, dat hij geen nieuweling in het spel was. Zij noodigden hem uit mee te spelen; hij weigerde eerst, maar de verleiding was te groot en deed hem zijn goede voornemens, zijn geloften, zijn vrouw en zijn kind vergeten. Hij was het café binnengegaan om er slechts eeni ge minuten te blijven; het was nu zes uur en hij zat er nog, met vlam mende blikken, het voorhoofd met zweet bedekt; zijn sidderende handen hielden de kaarten vast, die hij zoo dikwijls had vervloekt. Hij had eenige honderde francs ge wonnen, toen het acht uur sloeg. Hij kon niet meer naar zijn bureau terug- keeren, en het uur, waarop hij ge woonlijk huiswaarts keerde, was reeds verstreken. Hij stond op om heen te gaan; men wilde hem terughouden, en lachte om zijn bezwaren. En toch verliet hij zijn nieuwe vrienden. Dezen avond was hij bij zijn thuis komst niet zoo goed gestemd. Hij was opgewonden, angstig en antwoordde zijn vrouw nauwelijks. Kaarten dansten voor zijn oogen; overal zag hij cijfers. Voor zijn dochtertje was hij onver schillig. Hij ging vroeg naar bed en wend de hoofdpijn voor. Helaas! weer had de vreeselijke hart stocht hem aangegrepen. Den volgenden dag zag hij Darasse weer, en volgde hem naar het café d'Athènes. Bleek, vermoeid bracht hij uren ,aan de speeltafel door. Bij de Compagnie bemerkte men zijn afwezigheid, zijn onachtzaamheid, en weldra kwam men te weten waaii hij zijn tijd doorbracht. Er waren benijders, die hem tegen werkten. Zijn beschermer, belast men een zen ding naar Alexandrië, was gedurende veie maanden afwezig'. Na driemaal ge waarschuwd te zijn geworden, kreeg hij zijn ontslag. Maar Pierre Darasse, zijn vriendi, was er om hem te troosten, zeide, dat de betrekking vernederend voor hem was, en beloofde, voor hem te zullen zorg'en. O! Darassje, zeide hij dan gij zijt (een waar vriend. Of ik het ben! Ik zou niet waard zijn te leven, indien ik u in verlegen heid liet. Dus zal ik u vver helpen goede zaken te doen; ge hebt nu ten minste uw vrijheid terug. 1 (Wordt vervolgd.) ..«eft»,??"*"--""i v-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5