Kiiiitoii^ereclit lleusileii Ingezonden. Uit het dageljjksch leyen, op het Wilhelminaplein het transfor- matorenhuisj ete bouwen. De Voorzitter sluit over deze kwes tie de discussie. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aan de N.V. Vereenigde Melkfa brieken te Rotterdam in erfpacht af te staan een strook grond nabij de Con- servenfabriek, vanaf de loods van de firma Wagenberg-Festen tot de Wijk- sche poort voor een tijdvak van 30 jaren tegen een canon van 4 ets. per M2, voor het bouwen van een fabriek. Met algemeene stemmen hecht de raad hieaan goekeuring. Bij de rondvraag wijst de heer Meen- horst op de wenschelijkheid om de deuren van de Vischbank te doen ver ven, deze zien er erg verveloos uit. De Voorzitter zegt toe, hieraan ge volg te zullen geven. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarna de Raad over gaat in geheime zitting. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 20 October 1933. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, v. h. Openb. Ministerie: (waarnemend): Mr. J. Dony. Griffier: Mr. G. PI. Bleeker. Allereerst worden met gesloten deuren 8 kinderzaken, waarna een nog ruim 30-tal gewone zaken volgt F. v. d. L. te Hedikhuizen had op een hondenkar gezeten zonder dat hem zulks was vergund en toen hi door den veldwachter Obbens daar voor werd verbaliseerd aan dezen een valschen naam opgegeven. Verdachte: Ik heb geen valschen naam opgegeven, maar ik heb het rijbewijs van mijn oom Franciscus Verrijt getoond en daarvan heeft de veldwachter den naam overgenomen. Getuige veldwachter Obbens: Ver dachte zat op de hondenkar en liet een rijbewijs zien van zijn oom. KantonrechterDat verdachte op de hondenkar heeft gezeten staat vast en daarvoor moet hij worden gestraft. En wat het opgeven van den val schen naam betreft kan ik mij voor stellen dat er eene vergissing in het spel kan zijn. Ik wil daarmede geens zins Obbens een verwijt maken, maar ik acht de mogelijkheid niet uitge sloten. Kantonrechter tegen Obbens: Hoe staat verdachte bekend Veldwachter Obbens: Hij drinkt nog wel eens wat en is dan lastig. Kantonrechter tegen verd.: Wat, jij als kwajongen van 18 jaar jene ver drinken? Je moest je schamen. Verdachte: Ik drink nooit jene ver maar wel bier. Kantonrechter: Je moest niet eens weten wat bier is. Drink maar ge rust een glas melk of een kop cho colade en dan nog niet eens te sterk. Maar bier drinken, hoe krijg je het in je hoofd om dat te doen? 't Is wel heel erg. Maar enfin. Voor het rijden op de hondenkar geef ik je f 5,00 of 3 dagen en het opgeven van een valschen naam acht ik niet wet tig en overtuigend bewezen en spreek je daarvan dan ook vrij. De verdere behandeling der zaak contra D. J. v. H., bakker te Rijs wijk, die in de Kerkstraat te Wou- drichem met zijn auto eene aanrij ding met de auto van K. v. Drunen te Wijk zou hebben veroorzaakt, wordt thans voortgezet. Kantonrechter tegen getuige wacht meester v. Koeveringe: Bij de aan rijding zelf ben je niet tegenwoordig geweest, maar na het ongeluk hebt ge alles opgenomen. Wie is volgens je meening de schuldige? Wachtmeester v. Koeveringe: Naar mijne meening is verdachte buiten twijfel de schuldige. Hij had beter uit moeten kijken en dat ook kunnen doen alvorens, de zijstraat in te rij den. Kantonrechter: Ik bekijk de zaak zoo. Verdachte had de Koepoortstraat niet mogen inrijden alvorens er ze ker van te zijn geweest dat er geen verkeer van de zijde van Sleeuwijk kwam. Ik acht het aan verdachte ten las te gelegde wettig en overtuigend be wezen en geef hem f 5,00 of 3 dagen H. C. R., veldarbeider te Almkerk had in het Pompveld zonder daartoe gerechtigd te zijn geloopen op een perceel grond en toen de onbezol digd rijksveldwachter J. Boumanhem aldaar aantrof aan dezen opgegeven Cornells de Wit te heeten. Kantonrechter: Wat zijn de men- schen, die een valschen naam opge ven toch dom. Ze weten toch lang zamerhand wel dat ik dit streng straf. Ik geef verdachte voor het loopen op verboden grond f 3,00 of 2 da gen en voor het opgeven van den valschen naam f 10,00 of 5 dagen. J. T. chauffeur te Veen had met zijn auto gereden met vijf personen in de cabine, die 1,92 M. breed was. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Dat rijden in de cabine met zooveel personen dat de bestuurder zijn bewegingsvrijheid mist moet en zal er uit. Het is veel en veel te gevaarlijk voor het wegver keer. Ik zal de politie opdragen er voortaan heel streng op te letten, want er moet heel spoedig een eind aan komen. Flink straffen is hier zeker op zijn plaats. Ik geef ver dachte f15,00 of 10 dagen. H. V. en P. V. beiden molenaar en wonende te Aalburg staan terecht ter zake dat zij hun meelregister niet rebben bijgehouden. Beide verdach ten erkennen de te lastelegging. Als hun verdediger treedt op Mr. van Rij uit Amsterdam. Kantonrechter: Ik wil deze zaak eens nauwkeurig nagaan, want na doorlezing der stukken komt het mij voor dat er vreemde dingen in schui len. Zoo straks heb ik uit Den Haag telefonisch bericht ontvangen dat de als getuige gedagvaarde controleur der Tarwewet Vermeulen wegens ziek te hier niet aanwezig kan zijn. Getuige J. G. de Weger, contro leur der Tarwewet: Met collega Ver meulen ben ik bij verdachte geweest om het register te controleeren en toen bleek ons dat door den vorigen controleur eene vergissing was be gaan. We vroegen om de boeken te zien en kregen toen ten antwoord dat geen boeken werden gehouden, doch wel kladjes. We zijn toen bij meerdere bakkers de afleveringssta- ten gaan controleeren en zijn daarop met den Burgemeester van Wijk naar de woning van verdachten gegaan, waar we één boek vonden n.l. een debiteurenboek. Verdachte H. V.: Ik heb wel de boeken laten zien. Getuige de Weger: Ja, zooals reeds gezegd, alleen maar het Debiteuren- boek. Het register waar wij naar zoch ten, was er niet. Verdachte P. V.: Mijn zoon heeft bij vergissing de boeken verbrand. Kantonrechter: Dacht je nu werke lijk dat ik zoo iets zou gelooven? Heusch dat zoogenaamd verbranden kennen we. Getuige W. Walk, bakker te Haar steeg: Alles wat ik in mijn boek heb staan is juist. Wie het meel gelost heeft weet ik niet. Kantonrechter: Dat kan me ook niets schelen. Getuige controleur de Weger: De afleveringsstaten van verdachten ga ven mindere kwantums aan dan het boek van Walk aangaf. De boeken van Walk zijn keurig bijgehouden zooals we het maar zelden aantreffen. Getuige v. Rijswijk, bakker te Wijk: Ik heb meel van verdachten gehad en heb altijd betaald. onvruchtbare jaren, en wat daar ver der genoemd wordt, afdalende zijn van den Schepper des hemels en der aarde, die alles bestuurt en door Zijne Voor zienigheid onderhoudt. En toch .bittere tegenstelling. Want wanneer men heeft ontvangen zooals ook weder in dezen zomer, een overvloeiende cogst zoowel voor mensch als dier, dan worden de z.g. Crisis- centrales gevormd, om dien zegen te verminderen. Wanneer men dan aard appels heeft geteeld, die grooter zijn dan de vastgestelde maat, moeten de ze worden vernietigd, hoewel er toch zeelr zeker nog velen in den lande zullen zijn, zoowel arbeidenden als wer- keloozen, die de kunstmatig zeer hoog opgedreven prijzen niet kunnen beta len, en zich alzoo dit volksvoedsel niet voldoende kunnen verschaffen. Wanneer, om het in de taal van het Oude Testament uit te drukken, de dr.acht van het vee wordt gezegend, zoodat het uitbreekt in menigte, dan grijpt ook hier des menschen hand op ruwe wijze in. Hoevele pasgeboren varkens zijn er bij het optreden der V,arkenswet niet om het leven gebr,acht. En nu zal men d,an voorloopig een paar hon derdduizend stuks vee af gaan slach ten. 'Ja,< ook het drachtige vee wordt niet gespaard, en zooals men mij uit betrouwbare bron mededeelde, is dit juist zeer gewild, omdat dan het mes snijdt van, twee kanten in den waren zin desf woords. Is het geen gruwel? Zoo wordt datgene wat door djen Heere bedoeld "is als een zegen, door den mensch omgezet in een vloek. Als men op zulk een wijze zal trachten1 de moeilijkheden v,an de crisis te over winnen, djein is het te vreezen, dat de verbetering, nog lang op zich zal laten wachten/ Men wil als het ware ingrijpen in de Voorzienigheid Gods. Nu zij men niet te giauw geneigd de regeering hiervan geheel de schuld te geven. De besturen der landbouw organisaties, ook die der Christelijke organisaties, zullen zeer zeker de re geering Tn deze aangelegenheid de richting aangeven, hoe gehandeld moet worden Deze maatregelen, zullen misschien in het begin eenig geldelijk voordeel brengen, waarvan dan dikwijls nog het meest van profiteeren, die er het min ste behoefte aan hebben. En zal dit voordeel duurzaam blijken te zijn? Wel licht zullen er steeds nieuwe crisis- besluiten noodig zijn, om den land bouw te helpen, doch al deze maatre gelen zullen .ijdel blijken te zijn, wan neer niet de zegen des Allerhoogsten daarop zal rusten. Zal deze kunnen nederdalen, als men tot zulke derge lijke maatregelen de toevlucht neemt? Dankstond houden en! de zege ningen met voeten treden. Schrille tegenstelling! De redactie; wordt voor de opname jvan dit stukje dank gezegd en ik stralenden levenslust, onvermoeibare 1 VAN EEN ONTVREEMDE HAAS energie en onverstoorbare opgewekt heid. Kruschen Salts is -uitsluitend verkn'.jg- EN EEN PIENTERE VROUW. De bedriegers werden bedrogen. Het Dagbl. v. Noordbrab. vertelt baar bij alle apothekers en drogisten de volgende historie als waar gebeurd a Fl. 0.90 en Fl. 1.60 per flacon. Stra- j in Roosendaal. iende gezondheid voor één cent per dag. Het gebeurde dezer dagen. Twee vrienden waren bij een gemeenschap- Op het oogenb'.ik kunt U Kruschen pelijken kennis op visite. Ze praatten Salts probeeren zonder dat het U iets )'róolijk en dronken een pint en ont- kost. Er zijn namelijk onlangs onder dekten ten slotte in het achterhuis een haas, schoongemaakt en wel en de apothekers en drogisten een aan- j ^et boutje er zoo verleidelijk uit, tal flacons Kruschen verdeeld, die a le het pian di hen rijpte om den verpakt z:jn met een gratis proeffla- gastheer een grappige teleurstelling con. U kunt dezen gratis proefflacon j te bereiden. Dat wil zeggen, ze na- gebruiken zonder den gewonen flacon men den haas en daarmee de grap. Kruschen te openen. En indien U na j stilletjes mee en lieten de teleurstel deze proef niet volkomen tevreden bent, achter. Het duurde maar heel kunt U den 'grooten flacon ongeschon- kort> ot' verdwijning van het den terugbrengen „aar den apotheker vTrdetin™ oTd" of drogist bij wien U dezen gekocht hebt. Hij zal U uwe geheele uitgave, vrienden. De gastvrouw, zeer veront waardigd, sprong onmiddellijk op de Fl. 1.60 - onmiddellijk en zonder fiets om hen als een haas achterna te omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis, snellen. Zou ze het eerst naar de politie proefflacon alleen verpakt 'is bij de I gajtn Ik zou het niet doen, madame, groote maat en slechts voor een be- z?j haar €en toevallige kennis, wien perkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus z}^ ,om rfad vroe.g- 'Madame* hoor- „u naar uw apotheker of drogist, voor- Later bleek, wat zij dan wel gedaan had. Ze was naar het huis van den dat bij deze „Groote Proefpakken" heeft uitverkocht. Let op dat op het etiket op de eenen kennis gegaan en had daar ge- flesch, zoowel als op de buitenverpak- zegd: „Uw man heeft een haas bii king de naam Rownfree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Adv. ons gekocht, maar vergeten te beta- ten te betalen. Ge neemt 'tniet kwa lijk hè, maar zaken zijn zaken en bij de visch hoort de boter!" „Da's TMnnrMT TM t-vvm PT-MTFx-o-r- i waar," klonk het antwoord een tikje V> V at> m t icpt l'ii\vnr verontwaardigd over de vergeetach- RAAD VAN IJSELMONDE. Den burgemeester verzocht het presidium neer te leggen. tigheid van den echtvriend. „Hoeveel kost-ie En drie gulden werden neergeteld in de handen van de in- Tenslotte verlieten tien raadsleden de wendig van plezier snuivende dame. vergadering. Het tweede bedrijf speelde ten hui- Dinsdagavond bij den aanvang van ze van den tweeden viiend „Ik wil de Gemeenteraadsvergadering van 1 [- eenPaar f|mke kippen hebben, zei v minomA I Lr l-rirrr non selmonde, heeft het Raadslid A. in 'tVeldt, de volgende verklaring afge legd: „Mijnheer de Voorzitter Alvorens een aanvang met de be handeling van de agenda wordt ge maakt, moet ik als Raadslid het na- madame. „Ik krijg volk over en dan motter wat op tafel komen. Enfin, ge begrijpt da wel hé!" „Dat is jammer," antwoordde de vrouw van huisvriend nummer twee. M,'nen man is nie thuis!" Da's niks," repliceerde madame. olgende te berde brengen, op dat de ,u uia^t ze in t kot en dan puk- Raad van een en ander niet onkundig blijve. ken we ze zelf. Ze pakte drie lekkere, malsche kip- .1.1.' Vrijdag ben ik ten parkette en beloofde de kosten wel te van den officier van justitie te Dor- zu ^n voldoen aan den baas. Getuige de Weger: Flier heb ik zal haar In deze zaak niet meer lastig den staat van v. Rijswijk, waarin vallen, ook niet at moéht er een of meerdere posten zijn doorgehaald, andere lezer zijn, die zich gedrongen, Duidelijk is nog te zien dat de naam gevoelt, een ander standpunt te ver van verdachte P. V. meermalen is d'edigen. Dit geeft slechts twistgeschrijf doorgehaald. waar toch niets mee bereikt wordt. Kantonrechter: Laat eens zien. Ja,' N'ederhemert. D. SPITZERS. 'tis heel duidelijk te zien en wie heeft dat gedaan Getuige v. Rijswijk: Verdachte H. V. is bij mij gekomen en heeft toen om den staat gevraagd en daarin heeft hij toen zitten doorhalen. JAREN LANG HOOFDPIJN. Kantonrechter tegen verdachte H. Het middel dat na enkele maanden reeds hielp. HiiiitentuiNl. V.Is dat zoo Verdachte H. V.: Ik ben bij van Rijswijk geweest en ik heb hem ge zegd dat hij die posten niet op de ijst mocht zetten, omdat ze niet op mijn lijst voorkwamen. Kantonrechter tegen van Rijswijk Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft. „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpijn met galbrakingen en men zeide mij, dat En is jou alles geleverd wat op je V001 mijn kwaal geen genezing .was. ijst was aangeteekend Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts Getuige van Rijswijk: Ja en ook en ik dacht: Laat mij dit middel eens betaald, mijn zoon behandeld dit alles. Pr°beeren. Ik neem -nu sinds .enkele Getuige de Weger: Verdachten maanden in het 'eerste kopje thee Kru- hadden 4 ton Vita te weinig. schen Salts in 'en ik kan U mededee- KantonrechterIk zal nog eens len» dat ji,k 'nu maanden lang geen overwegen of hier valschheid in ge- hoofdpijn meer heb. Anders lag ik schrifte door verdachte P. V. is ge- om de dtae a vaer w^ken twee da- pleegd. En voorts stel ik de verdere £en m ded ett kon niets gebruiken, behandeling der zaak 14 dagen uit den nu met dit Kruschen Salts veel om alsdan als getuige te hooren den heter." Mej. J. A. v. L., Den Haag. controleur Vermeulen. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mag ik een kleine plaatsruimte in het veelgelezen Nieuwsblad van Heus- den? In de komende weken wordt in zeer veel plaatsen van ons land wederom de dankstond gehouden voor het ge was, om God dank te brengen, voor den zegen, die Hij op het gewas gege ven heeft. Een goede gewoonte, en tevens teen heilige plicht. Men belijdt immers met Hoofdpijnen en dergelijke 'klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid', zenuwachtigheid enz., vinden 'meest hun oorzaak in te trage, onvoldoende wer king der inwendige organen. De voed- selresten worden niet volledig uit het lichaam verwijderd en schadelijke stof fen zullen zich ophoopen, welke ,het bloed onzuiver maken en de geheele gezondheidstoestand ondermijnen De verschillende zouten In Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan, zoodat alle afvalstoffen geregelc en volkomen uit het lichaam verwij derd worden. De kleine „dagelijksche dosis" houdt U inwendig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder en frisch: hoofdpijn en andere klach ten zullen spoedig en voorgoed verdwe nen zijn. En al gauw zult U het „Kru drecht geweest, aangezien ik zeker heid wenschte te hebben omtrent een gerucht, hetwelk in onze gemeente de ronde deed; bii die gelegenheid is mij door genoemden magistraat, die mii voorloopig geen inlichtingen wenschte te verschaffen, bevestigd, dat door den heer J. Th. Zijm, aan nemer te Rotterdam, tegen u een klacht was ingediend wegens valsch heid in geschrifte. Terwijl ik anders den normalen gang van zaken laad afgewacht, m.a. w. mijn oordeel had opgeschorst tot dat deze zaak berecht was, gevoel ik mii verplicht zulks niet te doen en wel Ten eerste: omdat tijdens uw bur gemeesterschap reeds zoovele treuri ge dingen zich hebben afgespeeld, waarover ik en ontelbare vele an deren zich geërgerd hebben en waar voor ik mii en als mensch en als inwoner van IJselmonde en als Raadslid in hooge mate geschaamc. heb. Ik behoef alleen maar te noe men a. het laten verrichten van werk zaamheden door werkloozen; b. het ontslag Jansen; c. de procedure voor de Rechtbank te Utrecht tus- schen mr. A. J. van Vessem, ge meente IJselmonde, in welk vonnis de Rechtbank uw gedragingen als burgemeester „onbehoorlijk" en die van uw raadsman, mr. Bodde. in hoo ge mate ongepast noemde; d. de bui tengewoon hooge reis- en verblijfkos ten, enz. Ten tweede: omdat mij, na inzage van alle processtukken der procedure- ZijmIJselmonde, duidelijk gebleken is, dat dezé strafklacht hoe spijtig ook zulks te moeten 'zeggen, alles zins gegrond is. Immers, de gemeen te-secretaris Jacob Herwijer heeft op 18 September j.l. als getuige onder e-ede onder meer verklaard: „ik heb inderdaad deze overeenkomst mede onderteekend, maar zij is geantida teerd, deze antidateering is geschied op. aandringen van den burgemeester, ik denk, met het oog op een toekom stige procedure," welke verklaring be vestigd wordt door die van andere getuigen. In verband met deze strafklacht en met al hetgeen reeds vroeger on der uwe leiding en, ik mag wel zeg gen, onder uwe bescherming in onze gemeente is voorgevallen, zou ik u willen verzoeken, uw presidium voor loopig hedenavond neer te leggen, bij gebreke waarvan ik als Raadslid mij anders genoodzaakt zie, de Raads zitting niet verder bij te wonen." Toen de voorzitter, burgemeester B. P. Hazenberg, zonder op het ge sprokene in te gaan, de notulen van de vorige vergadering aan de orde stelde, verlieten tien van de twaalf Raadsleden de vergadering. Twee a.r. Raadsleden, de heeren C. van Rij Sr. en A. Luijendijk Jr., bleven zitten. Eén Raadslid, de heer Gielen was niet aanwezig. De vergadering werd hierna ver daagd. Het derde bedrijf speelde op straat toen de beide vrienden een ontmoe ting hadden met den kennis, wien madame op straat om raad had ge vraagd. Deze kennis zei: „Ge meugt wel als de weerlicht met oewen haas naar madame H. teruggaan, want ze is regelrecht naar de politie gegaan." Nu wordt er gefluisterd, dat ma dame de haas ook nog teruggekre gen heeft, op even geheimzinnige wij ze als 't beest verdwenen is. Maar al zou dat niet waar zijn, vast staat, dat madame drie dagen na het ge beurde feestmaaltijden hield. DE SLOTSOM. de Heidelb. Catechismus, dat loof en grasi regen en droogte, vruchtbare en 1 schen gevoel" gaan 'herkennen aan uw Een vriend sprak mij dezer dagen aan ,met de eigenaardige vraag: „Kunt U er ook een verklaring voor vinden, waarom tegenwoordig de bel; zoo zel den stilstaat en waarom we zoo vaak genoodzaakt zijn voor nuftelooze bood schappen naar de voordeur te gaan?" Ik begreep zijn bedoeling en ant woordde: „De. jammer der -werkloos heid, man! Zij verplicht eerlijke men schen van de,ur tot deur te gaan; zij drijft hen de,n vreemde in om daar datgene te doen, teneinde een schamel stuk brood te verdienen, waarvoor zij zich in hun eigen stneek uit recht vaardig eergevoel zouden schamen. De tnan die daar in volle, levenskracht voor U staat met een prentbriefkaart of een veter, gebruikte óók liever zijn beide handen tot eerzamen arbeid; de vrouw die U een nieuwtje presenteert op gebied van keuken-benoodigdheden bleef eveneens liever bij haar kinderen thuis om 's Zaterdags het weekgeld van haar man in ontvangst te kunnen nemen. En die vroo'ijk-zingende en musiceerendc jonge jongens hadden ongetwijfeld liever een goede betrek king ,dan hier hun hand uit te moe ten steken, om een kleine belooninig te krijgen voor hun twijfelachtige pres taties. Zij allen 'moeten leven en als het eëni'gszins in ons vermogen ligt, moeten wij. ze ook allen helpen, 't Is een 'harde tijd!" Mijn vriend knikte; hij was h,et roe rend met mij eens. ,„Ik had daar zoo ver niet op door goedacht; ik zal mijn best doen," qei hij. „Adieu!" Ongeveer een week datec schreef hij mij het volgen die briefje: ,,'tls om razend 'te! worden. Ik kan wel 'een winkel opzetten in diverse artikelen. Ik hieb *een week lang mijn best 'gedaan en niemand van de deur weggestuurd. Ziehier het resultaat dat er thans bij mij op tafel ligt: Een doos je 'luie-wij ven-knoopen (ook wel vrijge- zellen-knoopen genoemd), punaises, 4 kei-harde potlooden, een blad veilig heidsspelden, een stuk onbruikbare I zeep, een haarkam, een gebroken tan- I denborstel2 twee paaf verroeste man- ■'pi j———p———»»—a—— H b f e /-\ri f- I 1 I-\ ♦- t* V r. V l. 1 r- II /-» ♦- /-I «v I /-i l-v Arl vii+ rv A a PJ A /v Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6