Dit inner bestaat uit 2 blatteo ASPIRIN Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. AHA ieoen jcheuHtcdiek No. 5379 Woensdag 1 November 1933 Iflfiiieitlami. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. tabletten Vergadering van den Raad der ge meente HERPT, op Vrijdag 27 Oc tober, des v.m. 11 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer F. van Licmpt. Aanwezig 'alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting 1933. Door hetzelfde college'wordt de ge meenterekening 1932 definitief vastge steld op de bedragen, waarop ze door den raad 'voorloopig is vastgesteld en wel Voor den gewonen dienst met 'n ont vangst van f 18761.82 en een uitgaaf van ¥17884.93, aizoo met een batig saldo van f 876.09. Ged. Staten maken echter de bepaling, dat het bedrag van f 1.49 ten laste van B. en W. komt, omdat Voor dit bedrag geen post op de begrooting was geplaatst en ook niet bijtijds een besluit door den raad was genomen, om dit bedrag op de begrooting te plaatsen. B. en W. zullen dus dit bedrag in de gemeentekas moe ten storten. Door den raad is in de vorige ver gadering goedkeuring gehecht om f 40 op de begrooting te plaatsen voor straatverlichting i.n den Hoek. De ge meente Hedikhuizen eischt evenwel een vergoeding van f20.per lantaarn per jaar. Aanvankelijk werd een ver goeding van f25.per lantaarn ver langd, B. en W. hebben getracht ver laging te krijgen, doch het gemeente bestuur van Hedikhuizen blijft op f 20 staan. Waar B. en W. een vergoeding van f 15.meer dan voldoende ach ten, stellen zij den raad voor, om met de s traatverlichting daar op te houden. Het college heeft nagegaan wat de «traatverlichting in Herpt per lantaarn kost en daar komt men nog in verre niet aan f 10.Ook in Heusdenkomt men bij langena niet tot f 15.per lantaarn. De heer Bucjs vraagt of die f20. alleen berekendi worden voor het «troomverbruik, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer v. Bokhoven merkt op, dat de verlichting bovendien voor een ge deelte nog ten behoeve van Hedik huizen is. De raad: hecht hierop goedkeuring •an het besluit van B. en W. Van verschillende vereenigingen zijn •dressen ingekomen, waarin wordt aan gedrongen maatregelen^ te treffen, om excessen van het dansen ;tegen te gaan. Op voorstel van B. en W. worden •1 deze adressen voor kennisgeving aangenomen, 'wijl in deze gemeente *iet van danswoede kan worden ge- ken en in de nieuwe politieverorde- aïng voldoende bepalingen ten behoe ve van dit vraagstuk zullen worden opgenomen. Begrooting 'Burgerl. Armbest. 1934. De Voorzitter zegt, dat deze begroo ting met kunst en vliegwerk sluitend gemaakt is moeten worden, tevens in de hoop, dat er in 1934 niet veel maat regelen genomen zullen behoeven te worden. Verschillende posten zijn be langrijk verlaagd, zoo is de post zie kenverpleging van f 1000.op f 350. teruggebracht, de post bedeeling van f1500.op f1000.terwijl de post voor'onvoorziene uitgaven slechts f124 bëdraagt. Als inkomst is gerekend op ©en vermoedelijk batig slot van f 1300. van 'de rekening 1933 en als opbrengst der landerijen f 1100.De totaal ont vangsten en uitgaven bedragen f2900. Met algemeene stemmen wordt de begrooting op deze bedragen goedge keurd. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftre ding van den heer J. M. Buijs. De heer Buijs wordt met algemeene stemmen herbenoemd en verklaart, de ze benoeming te willen aannemen. Hij brengt den raad dank voor het in hem gestelde vertrouwen, en zegt de belangen van het Burgerl. Armbestuur naar zijn beste weten te zullen be- i hartigen. Wijziging begrooting 1933. Deze wijziging is noodig mede in verband met te vee! genoten uit de gem. fondsbelasting. Tot de voorgestelde wijziging wordt met algemeene stemmen besloten. Vaststelling begrooting 1934. De Voorzitter zegt, dat de heeren deze begrooting hebben thuis gehad en vraagt of een van hen iets heeft op of aan te merken. Nieuws is er niet veel uit te halen, de belastingen z:jn hetzelfde gebleven, verlaging was he- 1 laas niet mogelijk, de raming voor de uitkeering voor de gem. fondsbelasting is lager geraamd dan vorige jaren, terwijl het belastbare inkomen, even- als overal elders, ook in deze ge- meente daalt. De ontvangsten en uit gaven voor den gewonen dienst zijn geraamd op f 17166.41. De heer v. Herpt heeft zoo juist ge hoord, dat de begrooting voor het Burgerl. Armbestuur met kunst- en vliegwerk sluitend is gekregen. Bij de gemeentebegrooting komt spr. een post voor die waf vreemd lijkt n.I. 200 op centen op de personeele belasting, ten bedrage van f1160.Als deze op 100 konden worden teruggebracht, verdien de dit naar spr.'s meening wel aan beveling, deze vermindering zou hij willen vinden door verhooging van an dere posten en gedeeltelijk uit den post onvoorzien. De Voorzitter merkt op, dat het on mogelijk is, om posten te verminderen. B. en W. hebben getracht overal zoo veel mogelijk af te doen, om nog een bedrag van ruim f 500 te bezuinigen is een onmogelijkheid, evenmin om i de "ontvangsten op te voeren. Boven- dien zullen Ged. St. niet goedkeuren, I dat de post onvoorzien, geraamd op j f 925.wordt verlaagd, j Voor 1934 is niets uitgetrokken voor werkeloozenzorg, terwijl het niet ge- 1 heel onmogelijk is, dat daarvoor toch nog wel iets uitgegeven zal moeten worden. Met algemeene stemmen wordt de be grooting hierop vastgesteld, zooals ze door B. en W. was aangeboden. Waar g|een der leden iets voor de rondvraag hjeeft, 'sluit de Voorzittel d/e openbare Vergadering. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ EDE Zondagavond is even buiten het dorp Ede, ter hoogte van „Kernheim" een auto verongelukt. 4 Jongelui uit Veenendaal hadden een auto gehuurd en keerden na in Ede gedanst te hebben huiswaarts Waarschijnlijk tengevolge van den mist is de wagen, die bestuurd werd door den 20 jarigen F. van Rijswijk tegen een boom gereden. De wagen schoot daarna over den weg en botste aan de andere zijde tegen een tweeden boom. De 4 inzit tenden werden uit de auto geslingerd. Twee van hen hadden zeer ernstige ver wondingen opgeloopen en de beide anderen bleken minder ernstig gewond te zijn. o— NIEUWE CRISISHEFFINGEN Naar het „Ned. Weekblad voor Krui denierswaren" verneemt, wordt in vak kringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van diverse nieuwe crisis heffingen o.a. op rijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeelproducten. O TWEE HUIZEN AFGEBRAND. Zaterdag brak brand uit in perceel 37 aan de Laagstraat te Eindhoven. De brand woedde zeer fel en spoedig stond ook het belendende perceel in lichterlaaie. De brandweer kon niet verhinderen, dat beide woningen geheel uitbrandden. SMOKKELEN VAN SIGARETTEN PAPIER. Een commies bij het Moerdijksche veer heeft een auto, geladen met circa 9000 boekjes sigaretten-papier, aangehouden. Het sigaretten-papier was fraudeleus uit België ingevoerd en tusschen de wanden van de auto verstopt. Auto en papier werden in beslag genomen. O— DOOR AUTO AANGEREDEN. Het jonge meisje, Henrica de Rooy, is te Tilburg bij het oversteken der straat door een auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het kind had een zware hersenschudding. Den chauffeur treft geen schuld. —O— BRAND TE ZUTFEN. In de garage van den heer Kahl te Zutfen brak brand uit. Het pand brandde geheel uit. Drie auto's werden een prooi der vlammen. Het vuur deelde zich ver volgens mede aan het naast de garage gelegen landbouwbedrijf van den heer Hendrix. De stal brandde geheel en het woonhuis gedeeltelijk uit. Groote voor raad hooi ging verloren. Behalve een auto was alles verzekerd. o BRAND IN FABRIEK. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de ijzer- en kopergieterij van de firma gebr. Borcherts te Sappemeer-Oost. Alle modellen, machineriën, waaronder 14 electro-motoren, een partij grondstoffen, koper en ijzer, gingen verloren. Alles is op beurspolis verzekerd. Tengevolge van den brand komen 15 personen zonder werk. O— VAN 600 GULOEN BEROOFD. Iemand vermiste, na een bezoek aan schoenenfabriek te Veldhoven. Zij werd door een drijfriem gegrepen, waardoor haar het haar en de hoofdhuid totaal werd af gerukt. Ijlings werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van het meisje is zorgwekkend. DRAMA TE ROSMALEN. Toen Zondagavond circa 9 uur C. Ver- steeden op den Tweeberg onder Rosmalen op het erf van zijn schoonvader Verstap pen afreed, hoorde hij schreeuwen en zag tevens een brandende hooimijt. Hij ging er onmiddellijk heen, en ontdekte toen een tenger persoon, plm 1.50 M. lang, onder de brandende hooimijt liggend. Hij trok wordt hier echter iets gezegd, wat niet waar is, er is n.I. in het afgeloo- pen jaar geen werkeloosheid geweest, als men hen die in ,de werkverschaf fing hebben gewerkt, ook als loontrek- kenden beschouwt, omdat deze pok een loon hebben genoten, dat zeker zoo hoog 'was als het loon dat in het vrije bedrijf werd verdiend, dat dus door de werkeloosheid een achterstand zou "Ziijn ontstaan, is niet waar en wat de toekomst aangaat, spr. gelooft niet, dat er uitzicht bestaat, dat in deze ge meente de werkeloosheid belangrijkzal toenemen. 'Spr. wil gaarne erkennen, dat de steun die verleend wordt, nret geacht kan worden om op betame lijke wijze aan alle levensbehoeften te voldoen. Bij de vaststelling der steun- normen wordt echter gezegd, dat deze slechts mag dienen, om in ,het aller noodzakelijkste 'te voorzien, niet pm aan alle behoeften te voldoen. ,De steun bedragen mogen toch niet gelijk gesteld worden met de loonen ,in de werk verschaffing, er moet toch verschil blijven bestaan. Als men zich ,op het onmiddellijk het voor een groot deel ver brande slachtoffer er onder uit en waar-standpunt plaatst, dat menschen ge schuwde direct de politie. Dr. Hanegraafï steund moeten worden, zoodanig dat d- Colli was ook spoedig ter plaatse. Toen deze er bij kwam, bleek het een vrouwspersoon te zijn, die nog eenige tee kenen van leven gat, doch spoedig daarna z.ij behoorlijk aan alle behoeften vol doet, dan zou 75 pCt. der ingezetenen in aanmerking komen voor steun gn dit kan het resteerende 25 pCt. der be stierf. Het lijk is door de Rijks en Ge-volking niet dragen. Adressanten wij» meentepolitie in het lijkenhuis geplaatst.zen er zelf op goedkeuring te vragen aan den Minister, deze moet voor ver- Vergadering wan den Raad der ge meente AN DEL, op Vrijdag 27 Oc tober, des nam. 2 uur. hooging der steunnormen toestemming verleenen. Als men let op den moeilij ken financieelen toestand, ook bij het rijk, kan iedereen begrijpen, dat vani Wegens afwezigheid van den Burge- verhooging geen sprake kan zijn. Dat meester, wordt het Voorzitterschap het indexcijfer hooger is geworden waargenomen door Wethouder Verwijs, erkent spreker, dat dit hooger is dan Secretaris: Weled. Heer B. v. Andel. toen de steunregeling 2 jaar geleden in het leven werd geroepen ontkent Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, hij wel. Om, nu de prijzen stijgen, maar de Secretaris leest het formuliergebed, direct te zeggen, nu moeten de steun- perceel Zuylichemstraat 4 te Den Haap, daarna de notulen der vorige vergade- bedragen ook worden verhoogd, is niet een bedrag van circa f 600. In verbandr'ng, die onveranderd worden vastge- juist, want men had dan die normen: daarmede werden door de politie aange houden de 35-jarige A. K geb. v. d. D., benevens de 41-jarige J. v. P., beiden in dit perceel woonachtig. Op laatstge noemde werd bij fouilleering vrijwel het geheele bedrag gevonden. Beiden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. o DOOR MOTORTRAM VERPLETTERD. Een bewoner uit Heemstede slipte met zijn auto op de tramrails onder de gem. Warmenhuizen (N. H De bestuurder slaagde er niet in, de auto van de rails te krijgen. Hij is toen de motortram nog een eind tegemoet ge- loopen, om den bestuurder ervan te waar schuwen. De bestuurder van den tram schijnt deze waarschuwing niét te hebben opge steld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bêj ook moeten verlagen, toen het index cijfer daalde. De heer Hoesen meent, dat,het adres den 'gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, niet speciaal aan de gemeente Andel dat in kas was f3984.76, idem b:j den alleen zat zijn gericht, ook andere ge- administrateur 'van het G.E.B., waar meenten zullen wel zoü'n zelfde tvej- in kas bleek te zijn f 797.83. Alles werd moedelijk gelijkluidend schrijven heb- in behoorlijke orde bevonden. ben ontvangen. De toestand is hier Bericht van Ged. Staten, dat de ge- niet ongunstig te noemen, de Bestuur- meenterekening 'en die van het G.E.B. dersbond zal dit echter niet weten en zijn vastgesteld op de bedragen, waar- wat de steunnormen ten opzichte van op ze door den raad voorloopig waren het indexcijfer betreft, deze konden vastgesteld. biet lager worden gesteld. Met het Adres van den Bestuurdersbond Land bedrag dat de Bestuurdersbond vraagt, v. 'Heusden en Altena, waarin jn op- zullen de werkeloozen nog geen bokken dracht van de leden uit ,de gemeente sprongen maken, daarmede zullen zij Andel wordt gevraagd, de steunbedra- nog niet eens alles kunnen aanschaffen gen te verhoogen en deze te bren- j wat zij noodig hebben, gen op minimum f 8.per week voor j De heer Schouten merkt op, ,dat het werd grondig vernield, terwijl de motor wagen zijn reis evenmin kon voortzetten merkt, want zonder vaart te verminderenman en vrouw en f h~ Per gezins-verzoek gedaan wordt namens de Je- heeft hij de auto aangereden. De auto M> het percentage genoemd in art. 8 den uit deze gemeente, die zijn wel der 'steunregeling, te brengen op met den plaatselijk en toestand op <4e en 90 en den Minister te verzoeken, hoogte en het is dus ,ook niet :als een deze steunregeling goed te keuren. algemeen schrijven te beschouwen. De Voorzitter stelt voor dit schr'j- Steun is alleen voor hen, die abso- ven voor kennisgeving aan te pernen. Iuut geen verdiensten hebben en dan De heer Hoesen zegt, dat de ge nog alleen om hen van het allernood- bëek De °j"ongen° ging op de" trêepiank meen^e tegenover verschillende andere zakelijkste te doen voorzien. B. en W. staan. Toen hij een verzoek om mee te gemeenten 'wel in gunstiger conditie hebben hier steeds een royale houding! rijden afsloeg, trok de bestuurder hem verkeert, aangezien hier tot heden ,de aangenomen tegenover de werkeloo de auto in en reed snel weg. De jongen steunregeling biet toegepast is behoe- zen, men had daarom zooveel ver- begon te schreeuwen en op de ruiten teven te worden, maar als dit nogeens trouwen ïn hen moeten stellen, dat slaan om de aandacht te trekken. Een wel 'het Ueval zou ziJn' bwet men toch aIs 't zoover zou komen en dat er steun MISLUKTE ONTVOERING. Een autobestuurder vioeg te Boxmeer een 43 jarigen jongen den wegnaar Stam- bewoner van den Stambeekscheweg heeft dit gezien, ook hoe de chauffeur hem een klap gaf, doch schonk verder geen erkennen, dat een steun van 6 of 7 gulden voor man en vrouw, geen uitkeering is, waarvan men behoor- aandacht aan het geval. De jongen bleef '^an bestaan. Spr. kan zich daar- zich echter verzetten, zoodat de ontvoer- °m 'taoe(l \ereenigen met het .voor der blijkbaar angstig geworden, hem te1 stel Van den Bestuurdersbond, om dit hand royaal weg schenken, wat zaj Groeningen uit de auto gooide. Geheel bedragJ°Pj8'- te brenKen- AUe Je- met de_ andere nijpende van anderen verleend moet worden, zij er ook voor zullen zorgen, dat de menschen geen armoede behoeven te lijden. Maar men moet ook naar de andere zijde zien. B. en W. mogen niet met de eene ontdaan is de jongen naar huis terug geloopen. De politie stelt een onderzoek in. o DOOR AUTO GEDOOD. Op de Amsterdamsche Vaart te Haar lem is een wandelaar, die bij het over steken van den vreg blijkbaar niet op het verkeer heeft gelet, door een auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer bleek te zijn de 51- jarige P. W., gedomicileerd te Zaandam. O— HET HAAR ALGERUKT. De 26 jarige fabrieksarbeidster A. Saris kwam te dicht met haar hoofd bij een machine op de N.V. v. d. Sanden's Stoom vcnsmiddelen 'stijgen zeer in prijs, zoo- moet afnemen. Waren de inkomsten dat 'men van 6 en ,7 gulden armoede daar zoo ruim als ze nu sober zijn, dan moet lijden. Spr. zou daarom ^villen voorstellen, den Minister te verzoe ken, deze steunbedragen in te .voeren. was er meer voor te zeggen. De heer Hoesen vraagt of de heer Schouten van meening is, dat als de De Voorzitter erkent gaarne, dat 6 steunregeling toegepast moest worden, en -7 gulden een sobere bedeeling is, de menschen dan van den steun zou- en het indexcijfer is wel gestegen, doch den 'kunnen bestaan. als men de prijzen van de levensmiddelen vergelijkt met die van voor ,den oor log, dan is het verschil gering. De heer Schouten merkt op, (dat dit verzoek is gebaseerd op twee fei ten, ten eerste op de nog steeds toe nemende Averkeloosheid, waardoor bij De heer Schouten verklaart dit niet te tneenen, maar spr. heeft feeds zoo even 'gezegd, dat steun alleen gegeven mag worden voor de allernoodzake lijkste levensbehoeften. Men behoeft er evenwel niet langer over te praten, de Minister 'keurt verhooging toch niet verschillende steuntrekkenden groote goed. Adressanten weten dat zelf ook achterstand is ontstaan. Tot spr.'s spijtheel goed, het is van Jjen alleen een NIEUWSBLAD voor bet land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard ■min ui in in i miauw—iiwiiihb— hwi ibü Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1