heel mooi gébaar om de menschen te begoochelen en daarin ziet spr. geen heil. Het voorstel van den Voorzitter, om het adres voor kennisgeving ,aan te nemen, wordt met algemeene stem men aangenomen. Vaststelling gemeentebegrooting en di<e van het G.E.B. voor 1934. De heer Hoesen brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt, dat deze geen ,op- of aanmer kingen heeft en derhalve adviseert beide begrootingen goed te keuren. Spr. had evenwel gaarne inlichtingen over den post van f25.voor de telefoon. De Secretaris licht toe, dat uit dezen post de kosten voor dienstgesprekken, die de Burgemeester zoo nu en dan heeft te voeren, worden betaald. De zelfde spr. merkt nog op, dat de be grooting nog met f57.is vermin derd, nadat zij den raad is aangeboden en wel in verband met het feit, dat de gemeente 1 cent krijgt gekort per in woner in de rijksuitkeering naar het inwonertal. Met algemeene stemmen wordt de gemeentebegrooting hierop vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f28796.34 voor den kapi- taaldienst op een bedrag v. ƒ206.67. De b'egrooting; voor het G.E.B. in ont vangst en uitgaaf op f5867.voor den gewonen en f1500.vootr den kapitaaldienst. Het halfjaarliijksche aanvullingskohier wordt met algemeene stemmen vast gesteld op een bedrag van f5. De heer Hoesen vraagt of het niet mogelijk is in de hondenbelasting .een wtijziging te brengen. Voor trekhon den 50 ct., voor pleizierhonden ƒ5. er is tegenwoordig schier geen .huis of er wordt een hond gehouden, som mige ingezetenen hebben er zelfs .2 of 3. .Ook met het oog ,op het belasting inkomen van de gemeente acht ,spr. wijziging wenschelijk. De Voorzitter acht met den heer Met algemeene stemmen wordt be sloten de gevraagde vergunning te verleenen. i Rondvraag: De heer Hoesen zegt, dat toen de heeren van de P.N.E.M. in 1921 of 1922 ook deze gemeente kwamen be zoeken om haar aan te sluiten aan het provinciaal net werd een voor stelling gegeven als zou deze aanslui ting voor de gemeente een goudmijn beteekenen. Nu men de gemeenten eenmaal vast heeft liggen wijkt de P.N.E.M. van hare beloften af en behandelt de gemeente op een on rechtvaardige wijze. Als er een goede afnemer komt zegt ze, die houd ik. Ze laat wel de maximale belasting betalen. Flinke afnemers neemt ze zelf en ze laat de gemeente met de kleintjes zitten. Als er weer een aan vraag van een flink verbruiker komt, zou spreker B. en W. willen advi seeren tegen de P.N.E.M. stelling te nemen en betere voorwaarden trach ten te verkrijgen. De heer Schouten vertrouwt, dat iedereen het met den heer Hoesen eens is, al heel dikwijls hebben B en VV. in dezen zin gesproken, ook met den directeur van de P.N.E.M. doch deze staat zoo sterk, dat men zich naar zijn wenschen moet voe gen. Maar de kwestie waarop de heer Hoesen doelt, wordt door deze niet juist weer gegeven, de P.N.E.M. heeft dezen klant niet afgetroggeld, maar de gemeente was hem graag kwijt, omdat zij hem onder condities stroom moest leveren, waardoor zii zelf scha de opliep. De P.N.E.M. stelt met hare voorwaarden ten opzichte van de maximale belasting zullen eischen dat dergelijke klanten voor de ge meente een strop zijn. De gemeente Almkerk heeft vroeger een tijdje een billijker regeling gehad, doch sedert een paar jaar is ook die weer inge trokken. De Burgemeester heeft meer malen aangedrongen op een soepeler toepassing, maar men wil idaarvan niet weten. Men heeft bij de P.N. nen vragen zijn invloed wat meer aan te wenden, ten gunste der ge meente Andel. De wethouders wordt opgedragen dit verzoek te doen. De heer Schouten maakt nog de opmerking, dat er gevallen zijn, dat men liever in de werkverschaffing werkt, dat bij de werkzaamheden aan de sluis, omdat men dan met kin dertoeslag, aan een hooger loon komt. De heer Millenaar vraagt of de be werking van het Steegje met afval van de producten van het hoogoven bedrijf, als een proef geldt, het vol doet meent spreker heel goed. De Voorzitter antwoordt toestem- f 22.50 per jaar. De 'Voorzitter zou hoewel het zijn nut kan hebben lid van de vereeniging te zijn, met toetreding nog ,even wil- ïen wachten met het oog op de finan- tien 'der gemeente. Wethouder Smits zou als het geld kost maar geen lid worden. De andere heeren kunnen zich even eens 'met het voorstel van .den Voor zitter vereenigen. Brief van de Waterleiding Maatschap pij West-Brabant, waarin wordt kennis gegeven, !dat binnenkort zal worden overgegaan -tot aanbesteding van de mend en sluit waar geen der heeren werkzaamheden voor aanleg. Als de iets meer voor de rondvraag heeft, de vergadering. Vergadering van den raad der ge meente EETHEN op Dinsdag 31 October des v.m. 11 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer Vos, als de Voor zitter de vergadering opent. De Secretaris leest het formulier gebed, daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Nota van aanmerkingen door Ged. Staten op de gemeenterekening 1932. De Voorzitter licht toe, idat de aan merkingen hoofdzakelijk van admini stratieven aard zijn, terwijl over een paar posten ook inlichtingen zijn ge vraagd, die nog niet zijn verkregen. Spreker stelt daarom voor deze nota in handen van B. en W. te stellen ter afdoening, waarmede de raad ac- coord gaat. Adres van den Bestuurdersbond Land van Heusden en Altena, waarin in opdracht van de in deze gem. wonende leden, verzocht wordt de E.M. den duidelijken toeleg, om alle steunnormen te verhoogen tot f 8 voor kleine gemeentelijke bedrijven op te slokken en deze staan daar machte loos tegenover. Wilde men de bedrij ven tegen 'n behoorlijken prijs over- Hoesen wijziging wel wenschelijk, maar nemen, dan was er over te praten. dan om het houden van ^honden, al thans het losloopen daarvan, tegen te gaan. De heer Schouten geeft gaarne toe, dat er veel honden in de gemeente zijn, maar ook 'veel steuntrekkenden hou den er een hond op ,na, die kunnen geen vijf gulden betalen, en als ze het niet doen, wat dan? Het komt hoofdzakelijk hierop neer, dat honden die volgens de verordening vast be- hooren 'te liggen, los loopen. Als daar meer op 'werd geilet, was vermoedelijk aan het bezwaar van den heer Hoe sen tegemoet gekomen. De heer Hoesen stelt voor, de Bur gemeester te verzoeken, op het losloo pen van honden scherper toezicht te doen uitoefenen, waarmede de andere heeren aceoord gaan. De begroot in g 1933 wordt .gewij zigd met oen bedrag van ƒ180.—. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet. Het bedrag voor 1930 wordt definitief vastgesteld op f 1132.70, alstoen bezochten 165 leer lingen de school en voor 1931 op f 1142.03, het aantal leerlingen bedroeg toen 161. Vaststelling keurloonen ten behoeve der vleeschkeuringskring Almkerk. De Voorzitter licht toe, dat de keur loonen zijn verlaagd als volgt: ,voor een os, koe of pink yan f 6.op 15.50, vooff 'een varken van f3.pp f2.75, Voor een paard van f6.op f5.50, voor een schaap of geit fl.een nuchtere 'kalf f3. Maar voor het bedrijf, dat de ge meente f69000 heeft gekos t, heeft men eens f 5000 geboden, pen bod. dat niet te accepteeren is. Als ze zeiden we geven je 25 of 30 dui- man en vrouw en f 1 per gezinslid toeslag per week. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres voor kennis geving aan te nemen, daar de ge meente geen steunregeling heeft. Vaststelling Gemeente-begrooting Ï934- De Voorzitter verzoekt de commis sie van onderzoek rapport te willen zend gulden dan was er mogelijkheid uitbrengen, om over te gaan denken, maar nu De heer Donken vokloet aan dit niet en dit te meer omdat nu het be- verzoek en zegt, dat de commissie drijf spoedig ischuldvrij zal zijn en wel heeft bemerkt, dat alle posten dan de gemeente winst gaat afwerpen, zeer zuinig zijn geraamd, doch geen Zoolang in de Staten 'geen kente- op- of aanmerkingen heeft en der- ring komt en men meer gaat letten I halve adviseert tot voorloopige vast- op de belangen van de verbruikers j stelling op de bedragen, waarop ze in plaats van op die van de P.N.E.M. komt er geen verbetering. Men vraagt nu eerst wat is het belang van de P.N.E.M. De heer v. Houwelingen heeft ge hoord, dat de firma Schouten de «ge meente door de opvoering van de ma ximale belasting^ een stroo Vveeft be- meer moet worden uitgegeven, zorgd van f ^00,— is het vraagt snre- Met algemeene stemmen wordt de leer niet plicht van B. en W. omgc- begrooting hierop vastgesteld, noemde firma te vragen, daarin ten goede te komen. den raad is aangeboden. De Voorzitter zegt, dat de be grooting sluitend is gemaakt met 80 opcenten op de fondsbelasting en 120 opcenten op de personeele be lasting, dit in verband met het feit dat voor werkverschaffing steeds De heer v. Buuren vraagt of niet een post voor het Burgerlijk Armbe- De lieer" Schouten merkt op, dat de I stuur te Drongelen is uitgetrokken gemeente niet een strop is bezorgd waarop de Voorzitter ontkennend ant- tengevolge van een overtreding. Spre ker wijst er op, idat de gemeente door een leerling die leen gymnasium werkgelegenheid voor werkverschaf- bezocht een last werd bezorgd van ^inS ten einde is, ligt het in de f 500. Hoewel iemands gevoel daar- bedoeling opnieuw te beginnen, tegen in opstand kan 'komen, is daar- D)e Voorzitter antwoordt, dat dit tegen niets te doen, met de wet in de wel t geval is en wel met den dijk hand heeft men er recht op, en daar- te Drongelen, nabil den heer Donken, om gaat het meent spreker niet aan De heer Donken vraagt of niet ver- de firma Schouten te gaan vragen te Der gegaan zal worden, waarop de willen bijdragen in een strop, die zij Voorzitter antwoordt van voorloopig de gemeente onwetend heeft bezorgd, 1 niet> men dient eerst af te_ wach- zou genoemde firma het Vrijwillig ten, Doe liet met de financiën af- aanbieden, dan was het een ander ge- I loopt, daarin is n flink gat geslagen val. Eenige leden wijzen er op, dat en de bodem van de schatkist is 1 mm - te zlen De heer Donken geeft toe, dat de finantiën niet rooskleurig zijn, dit is hem bij onderzoek der begrooting wel het niettemin, toch vreemd, dat voor ben bezorgd, hij ook uit zich zelf daarin gebleken wel ten goede zal komen. De lieer Hoesen zou B. en W. willen adviseeren in overleg met an- De heer Schouten meent, idat men als de lieer Schouten zooals de Voor- er niet over behoeft te spreken de zitter in de vorige vergadering be- gemeenteraad van Almkerk stelt de weerde er werkelijk last van heeft, verordening vast, maar spreker acht dezen strop aan de gemeente te help een nuchter kalf, dat geen f 15,- rneer opbrengt, f3,keurloon be taald moet worden. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. De lieer Hoesen zou den afgevaar- dere gemeenten bij de P.N.E.M. stap- digde van de gemeente Andel in een pen te doen om een soepeler regeling vergadering van den keuringskring eens hier doen wijzen. De heer Schouten merkt op, dat door -dezen reeds herhaalde malen op misstanden is gewezen, evenwel zonder resultaat. Verzoek van het kerkbestuur der Geref. gemeente om ten behoeve van de kerk- en ziekentelefoon, gebruik te mogen maken van de palen van het electrisch bedrijf. De heer Schouten licht dit verzoek toe en deelt mede, dat het kerkbe stuur thans f113 per jaar moet be talen voor het gebruik van de tele foonpalen en bovendien bij iedere verandering f 10.moet betalen, zou men gebruik mogen maken van de palen van het electrisch net dan zou de kerk zich dus belangrijk kunnen bevoordeelen, zonder dat de gemeente er schade bij behoeft te lijden, spr. zou aan de te verleenen vergunning wel de voorwaarde willen verbinden, dat voor den aanleg een deskundige uit de gemeente moet genomen wor- den. De heer Hoesen zou het verzoek toe staan te meer wijl de telefoon, vaak veel hinder van de radio on dervindt. te verkrijgen. De heer Schouten merkt op, dat dit alleen mogelijk is als het tegenwoor dige contract is aangeloopen. De heer Hoesen vraagt hoeveel werkeloozen er nog in de werkver schaffing zijn, de secretaris antwoordt van 13 De heer Hoesen verwondert er zich over, dat niettegenstaande er nog 13 of 14 personen in jde werkverschaf fing zijn zoo weinig menschen uit Andel werk kunnen vinden bij jiet sorteeren van de afval producten van het hoogoven bedrijf. Uit Rijswijk zijn er veel meer te werk gesteld, dan uit Andel. De burgemeester heeft bii de directie van dit werk nogal eeni- gen invloed, daarom moet spreker zich daarover verwonderen. Voor An del beteekent dit werk geen uitkomst eerder een ondergang. De Voorzitter zegt, dat de heer Hoesen net doet of de gemeente zeg genschap heeft in dit werk, dit is Vergadering 'van den Raad der ge meente RIJSWIJK, op Zaterdag 28 'October, des v.m. 9 ,uur. Voorzitter: 'Edelachtb. Heer A. D. v. Schans. gemeente thans het besluit neemt, om eveneens -aan te sluiten, kan zij dit doen op dezelfde voorwaarden als waartoe andere gemeenten het besluit namen. Bij latere aansluiting zullen de huidige voorwaarden 'niet gehandhaafd kunnen blijven, 'deze gelden slechts tot 1 No vember a.s. De Voorzitter zegt, dat hoe ^terk hij ook verlangt naar waterleiding, hij meent te moeten voorstellen, hiertoe voorloopig nog niet over te gaan met het oog op den finantieelen toestand der gemeente. De 'raad gaat met dit voorstel ac- coord. Schrijven van den Bestuurdersbond in 'het Land v. Heusden en Altena, in welk -schrijven in opdracht van de in deze 'gemeente wonende leden wordt aangedrongen -op verhooging van de steunbedragen 'tot f 8.voor man en vrouw plus fl.voor ieder gezinslid en vaststelling van het percentage be doeld In art. 8 der algemeene steun regeling op 85 en 90 pGt. De Voorzifter zegt, dat al was er geld en de raad zou het willfen, men er dan toch niet toe over zou kunnen gaan, omdat fnen dan boven het i;n de gemeente geldende loon zou ko men, 'iets 'wat de Minister ,onmoge'ijk zou goedkeuren. 'Het steunbedrag mag slechts '70 pCt. bedragen van het nor maal geldende 'loon. Dit is wel jammer, vooral voor groote gezinnen. De 'raad 'besluit het adres voor ken nisgeving aan "te nemen. Verzoek van 'de Commissie voor on volwaardige arbeidskrachten, om een subsidie uit 'de gemeentekas van ƒ1. ler 1000 inwoners, met een minimum van f 10.per jaar. Hoewel B. en W. ook gaarne het nut van deze vereeniging erkennen, meenen zij toch te moeten voorstellen, het verzoek af te wijzen, waarmede de raad accoord gaat. Verzoek van het Landelijk Comité voor het Zuidelijk district, voor ,het organiseeren van ontwikkelingscursus sen, ten behoeve van jeugdige werke loozen, om per ingeschreven cursist een bedrag ivan f 3.50 per jaar be schikbaar te 'willen stellen. Deze cur sussen zullen worden gegeven als zich minstens 15 cursisten voor een be paald vak hebben doen inschrijven, om dat dan 'het rijk in het bedrag van f 3.50 een subsidie verleent tot hetzelfde per centage, dat voor werkverschaffing en steunverleenirjg wordt verleend. De Voorzitter stelt voor het verzoek in te willigen, een gemeentebestuur heeft te bevorderen, dat de bevolking zooveel mogelijk op peil' blijft. (Ontwik kelde en geschoolde arbeidskrachten zullen zoodra. een betere toestand in gaat treden, voorrang gebieten, bo ven ongeschoolde. De heer v. Heukelom vraagt, waar de cursussen zullen worden gegeven, waarop de Voorzitter antwoordt van te Werkendam en te Woudrichem. De raad besluit het verzoek in te willigen. De Voorzitter deelt mede, deze ver gadering te hebben uitgesteld, omdat B. en W. geen mogelijkheid .zagen den raad een sluitende begrooting aan te bieden. Ondanks herhaaldelijk verzoek gericht tot den Minister, spr. Js 5 maal op het departement geweest, om ,te we ten te komen, hoeveel subsidie de ge meente in de kosten van werkverschaf- ting voor 1933 zal krijgen, is dat tct heden echter nog steeds niet be kend. Men schijnt blijkbaar aan bet te komen. Toen spr. voor 19 jaar Bur gemeester werd vertelde men hem, dat de belastingen hier zeer hoog wa ren, de plaatselijke inkomstenbelasting bracht toen f 750.op, een bedrag1, dat men nu noodig heeft, ,als men een patient moet doen behandelen en niet tegenstaande het inkomen van de boe ren zeer slecht is. Hierop wordt de begrooting den raad aangeboden en voor onderzoek gesteld in handen van de heeren: Nieuwenhuizen en v. Herpen voor onderzoek. De opcenten voor de pers. belasting zijn van 100 op 150 ge bracht, die voor de fondsbelasting van 80 op 100. De begrooting 1933 wordt gewij zigd contorm het voorstel van B. en W. De post ziekeverpleging moet met f 150, subsidie werkeloozenkassen met f 260 worden verhoogd. De Voorzitter deelt mede, dat de onkosten voor centrale verwarming van gemeentehuis en school iets hoo ger zijn geworden, dan aanvankelijk gedacht, deze kosten worden in to taal f1200, ze zijn door Ged. Sta ten reeds goedgekeurd. Het bedrag kan geleend worden tegen een ren te van 41/? pCt. en een aflossing van f 120 per jaar. Met algemeene stemmen wordt tot het aangaan dezer leening besloten. De heer v. Heukelom vraagt of het ook al bekend is, hoeveel van de verhuur van het lokaal terug komt. De Voorzitter antwoordt, dat dit met de verschillende vereenigingen nog geregeld moet worden. B. en W. hebben in dit opzicht reeds een begrooting gemaakt en zul ten ten spoedigste met de vereenigin gen onderhandelen. Bij de rondvraag vestigt Ide heer Smits de aandacht op de wenschelijk om bij Aart v. Andel een lichtpunt aan te brengen. De Voorzitter meent, dat men met het aanbrengen van lichtpunten voor zichtig moet zijn, die kan men niet voor een persoon gaan aanbrengen. Spreker zou eerst willen overwegen hoe de gemeente staat met de ga rantie voor stroomafname, het is op 't oogenblik zoo, dat als de gemeente niet behoefde te betalen of zii de lantaarns laat branden of niet dan zou spreker onder de tegenwoordige omstandigheden het licht uit laten, Afwezig 'de heer Nieuwenhuizen. De Voorzitter opent de vergadering ministerie niet te beseffen, hoe moeilijk met 'lezing van het formuliergebed, j het voor het platteland is. ,Spi\ weet leest daarna de notulen (der .vorige j wel, dat men in den Haag ook niet het geval, het is een eigen be drijf, iedereen kan er om werk vra gen, geëischt worden echter goede werkkrachten. De heer Schouten stemt dit toe, men zou de burgemeester alleen kun- vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen -stukken: Schrijven 'van Ged. St. lover yer- mindering Van de jaarwedden ,van Ambt. 'V. d. Burgerl. Stand, .wanneer deze -functie wordt waargenomen jn combinatie met 't ambt van Burgemees ter, Secretaris of Ontvanger en wel met 25 pCt. voor gemeenten beneden de 5000 zielen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten lGed. St. te berichten, dat men met 'de voorgestelde vermindering ac coord 'kan gaan. Verzoek -van de Vereen, van Ned. gemeenten, om toe te treden .als lid van 'deze vereeniging. De kosten be dragen voor aansluiting f 2.per 1000 voor groote moeilijkheden zit, maar ook hier moet men uitgeven zonder dat men weet, waar het gehaald moet worden. Voor dat de begrooting (defi nitief wordt vastgesteld, zal spr. nog eens een keer naar het departement gaan. B. en W". hebben de begrooting wel reeds opgemaakt, doch geduren de het tijdvak dat ze ter inzage ligt, kunnen zoo noodig nog veranderingen worden aangebracht. Wat de rijksbij drage betreft, weet spr. al /wel, dat niet uitsluitend op de belastingen wordt ge let, doch dat ook de .finantieele draag kracht van de gemeente een woord zal meespreken. Hij heeft daarom hoop, dat Rijswijk wel in de .categorie vans gemeenten zal vallen, die de hoogste uitkeering krijgen. Maar al is dat zoo, inwoners, 'benevens een contributie van j dan is het nog een heele toer om rond men is er vroeger ook wel zonder licht gekomen. De heer v. Herpen wijst er op, dat een lantaarn bij Stoffel van Wijn gaarden in de takken van een boom hangt en daardoor veel van zijn licht verloren gaat. De heer v. d. Wetering wijst nog op een derde punt waar verbetering van de straatverlichting wel 'ge- wenscht is. De Voorzitter belooft een en an der te zullen overwegen. De heer v. Heukelom vraagt hoe of het zit met ide vuilnis van de ge meente Woudrichem. Spreker heeft eenigen tijd geleden een (haan ge slacht en daarvan soep gekookt, zij die er van gegeten hebben zijn ziek geworden, cle ontboden geneesheer constateerde, dat cle haan vergiftigd was. Waarom heeft Bron niet een sloot gegraven en het vuilnis daarin geworpen nu ligt het open en bloot, als het gaat regenen komen de ver schillende smetstoffen in een sloot terecht, waaruit een groot gedeelte van de ingezetenen zijn drinkwater moet putten. De Voorzitter zegt, dat Bron be loofd heeft, het vuil op een andere plaats n.l. in den Ouden Ban te bren gen. Straks zal spreker in besloten vergadering hierover nog wel nadere inlichtingen verstrekken. De heer v. Lierpen stelt voor, dat de raadsleden hun presentiegeld zul len bestemmen voor stoelen in de raadszaal. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd, de Voor zitter belooft er ook het zijne aan te zullen bijdragen. De heer v. Herpen stelt verder voor over te gaan tot het heffen van leges voor trouwen. De Voorzitter zegt toe, in een vol gende vergadering met een voorstel te zullen komen. De Voorzitter deelt mede, dat zich de laatste dagen weer verschillende werkeloozen hebben aangemeld. Aan het Noor der afwateringskanaal zijn er slechts weinigen meer te werk ge steld. Bovendien is het niet zeker, dat de gemeente in Verband met de kosten, de menschen daarheen kan blijven zenden. In de begrooting zijn de opcenten voor de pers. belasting reeds van 100 op 150, die voor de fondsbelasting van 80 op 100 ge bracht iets wat slechts f380 opf brengt, een bedrag slechts voldoende, om de werkeloozen 2 weken te doen werken. Wat het moet worden weet spreker ook niet, de gemeente zal vermoedelijk inplaats van werkver schaffing tot steunverleening moeten overgaan, het kan onmogelijk meer be.aald worden, ook dat is nog de vraag of de gemeente, dat zal kun nen doen. Misschien, dat in overleg met de polderbesturen nog iets was te bereiken. De Voorzitter acht het voor de gemeente gelukkig, dat de werkzaam heden aan de sluis nogal blijven voortduren. Het ware wel gewenscht, dat gemeente- en polderbesturen, wat a-v r\ rt rv»-i 4-/-V M n n ft l— 4- K ft 11 t ra ft ft rva 4 ft m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2