Bij Ruwe Handen Purol. De Grootmoeder. INGEZONDEN FEUILLETON. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. '(Buiten verantwoording der Red. U Mijnheer de Redacteur! DE OPENBARE SCHOOL BEDREIGD, VOORAL TEN PLATTELANDE. In de bekende circulaire van Mi nister Marchant worden de gemeente besturen, laat ons zeggen, opgewekt om bepaalde „kleine openbare scho len" zoo-maar op te heffen. Onder Minister Terpstra had men via de inspectie een onderzoek ingesteld naar het voorkomen van kleine open bare scholen, die eigenlijk beter kon den worden opgeheven en zijn op volger heeft naar aanleiding van de uitkomsten van dat onderzoek z'n berucht geworden circulaire gezon den aan de gesignaleerde gemeenten. En nu blijkt op ontstellende wijze, wat eigenlijk de inspecteurs en de Minister beschouwen als een (apen bare school, die moet worden oo geheven tot groeiende driemansr- scholen toe zullen moeten verdwijnen, wanneer de gemeentebesturen de Mi nister op zijn wenken bedienen. De circulaire blijkt een aanslag op het plattelandsonder wijs, zooals in een land als het onze tot voor k'ort nog onmogelijk werd geacht. Van alle kanten komen de meest alarmeerende berichten en „Volksonderwijs" moest midden in de vacantie de afweer gaan kinderen dan maar plaatst op de bij zondere school, die niet opgeheven wordt die niet opgeheven kan wor den. Op die manier wordt aan de bijzondere school een voorsprong ge geven, die haar eerlijke voorstanders met evenveel verontwaardiging zul len afwijzen als wii hem veroordee- len. Dit is maar één voorbeeld van wat er kijken komt, wanneer het verdwij nen van een school moet worden be oordeeld. Het is onmogeüjk, een com pleet overzicht te geven van de plaat selijke bij zonderheden waarmede re kening moet worden gehouden. Maar wendt U in elk geval zoo spoedig mogelijk tot ons bureau, dat van „Volksonderwijs," Alex. Boersstraat 13, Amsterdam. HET COMITÉ VAN ACTIE VOOR HET OPENBAAR ONDERWIJS. vele nieuwsgierigen die zich met het zij met smart zulke regeeringsplannen gevalletje stonden te vermaken hoor- vernemen, waarvan zij bovendien de Mijnheer de Redacteur! U zoudt mij ten zeerste verplichten als u mij een plaatsje in Uw veel gelezen blad zoudt willen afstaan om Uw lezers eens even in kennis te stellen met het eigenaardige ge val, dat mij Maandagmorgen (23 Oc toberl is overkomen. Toen ik als ge woonlijk mijn klanten bezocht om mijn aardappelen, fruit, enz. aan den man te brengen, werd ik in de Be- Soijensche straat aangehouden door veldwachter Speelman uit Capelle. Deze mijnheer vroeg om mijn ver- orgaruseeren om niet heelemaal j voerbewijs van aardappelen, waarop overrompeld te worden. Er zijn reeds ik hem direct mijn waardeloos vodje den verschillenden hem zooiets mom pelen als: „Ik zal hem toch wel krij gen, dan zeg ik maar. dat er te veel aardappelen in zitten." Ik ben wel benieuwd hoe het met dat „proces-verbaal" voor mij zal afloopen. De veldwachter heeft me zelfs mijn naam niet gevraagd! Ik maak er mij dan ook voorloopig niet zoo heel bang over. Met dank voor de plaatsing. J. H. CO LET. Wijk en Aalburg. O Mijnheer de Redacteur! gemeenteraden, die zóó onder den indruk van de departementale in vloed kwamen en zoo in de sfeer papier toonde. Schijnbaar vertrouw de die mijnheer de zaak niet geheel, want hij wilde wel eens controleeren van: „het zal toch wel moeten," ver- of er niet meer gewicht op de wa keerden, dat zii besloten tot ophef- 1 gen lag dan het vodje aangaf. En fing van scholen, waarvan een week te voren nog niemand de overbodig heid had ontdekt. In tal van andere gemeenten is het nog niet zóó ver ge komen, en het is allereerst de taak van de voorstanders van de open bare school daar te zorgen voor te rugkeer der bezinning. Maar er zijn hij vroeg in hoeveel zakken dat ge wicht zat, waarop ik antwoordde, dat ik dat niet wist, want dat ik die aard appelen bij mijn vader haalde en hem niet wantrouwde. Toen verlangde hij van mij, dat ik de zakken naar café Pompe zou brengen om ze na te we gen, daar gevoelde ik mij te eerge- zooveel zuiver-plaatselijke motieven i voeiig voor om voor zoo'n mijnheer voor het opheffen van openbare sclio- j knecht te spelen. Toen hij met zijn len, en er is zooveel mogelijkheid j gebaar, toch niet vorderde, toen haal- van beslissende invloed op die op- j de hij de marechaussée's erbij, on- heffing, uitgaande van felle tegen- derwijl ik maar door ventte, en vol standers der openbare school dat wij ons verbijsterend afvragen: heeft die heer Marchant, toch nog altijd voorstander van het openbaar onder wijs, dan geen oogenblik bedacht, welke booze machten zijn circulaire moest oproepen Ach, liet is, schijnbaar, zoo gauw op papier berekend, wat voor „bezui niging" het sluiten van een bestaan de school en het onderbrengen der leerlingen op. andere scholen geeft. Schijnbaar want zelfs zoo'n papie ren berekening valt niet mee. Maar daarna komt de practijk, met z'n na doelen, die op, papier in Den Haag. ver van de werkelijkheid, niet te zien zijn. Het héél erge van de circulaire is, dat hij een soort guerilla-oorlog tegen de openbare school ontketent. Die verdediging van al de scholen, diet aangevallen worden, is niet vol doende centraal te voeren: wat de verdwijning van een bepaalde school beteekent, is bijna alleen door ken ners van de plaatselijke toestanden •en verhoudingen te bèoordeelen. Wanneer bij voorbeeld een kleine - openbare school, die in de onmiddel lijke nabijheid van een bijzondere staat, wordt opgeheven, dan kan men wel op papier de leerlingen der op te heffen school „overplaatsen" naar een openbare school op A of 5 K.M- afstand, maar de praktijk zal zijn, dat een groot deel der ouders1 die overplaatsing niet „neemt," en z'n Gabrielle's echtgenoot vond, dat Da- rasse gelijk had, en dat het de ware manier van leven was. Waarom zou hij niet, evenals zoovele anderen, mit- li oenen kunnen verdienen. Dan zou zijn vrouw hem wel dan ken! Gedurende geruimen tijd was het geluk aan zijn kant, en kon hij voor Gabrielle verborgen houden, dat hij zijn betrekking had verloren. En toch bemerkte zij een verandering bij hem op. Maar daar hij al haar vragen ont week, dorst zij niet meer te vragen Hij deed allerlei verhalen, doch zij bemerkte, dat hij haar bedroog. De schoone beloften van Darasse werden niet verwezenlijkt. Eiken dag gaf deze een andere uitlegging aan zijn uitblijven. Als men hem hoorde, zou men denken, dat hij te veel te werken had. Door welk doel werd de man, die Gabrielle misleidde gedreven? Wij zullen het weldra weten. Téraud had niet meer hetzelfde ge luk. De kans was tegen hem. In eenT ge dagen verfoor hij alles, wat hij eerst had verdiend, ja nog een groote som hield, dat ik mijn vader niet wan trouwde. Ik vertikte het om ze zelf te brengen, waarop de wachtmeester der marechaussée's antwoordde kom dan maar tegen Speelman. Maar deze mijnheer hield vol, dat ze nagewo gen moesten worden. Ik antwoordde toen: dan jij onder den zak, en an ders u verwijderen, want ik ben geen moordenaar om door twee zul ke heeren gevolgd te worden. Aan stonds kroop hij onder den zak en sjouwde ze met weinig slag van zak ken dragen naar café Pompe. Later kwamen ze weer met met het vracht je naar mijn wagen gesjouwd. Alles was dus schijnbaar in orde bevonden Ik verlangde, dat men de aardappelen niet bij maar op mijn wagen zou terug brengen -waar men ze zelf ook afgesjouwd had. Ik liet de aardap pelen staan en er zat dus voor den veldwachter niets anders op, dan ze mij na te brengen en weer op mijn wagen te deponeeren. Maar met dat al voelde de veldwachter zich schijn baar in zijn eer gekrenkt. Onder de 60ct 1«at Bij Apirth-entücpgisien Mag onderstaande een plaatsje in uw geacht blad, dan bied ik U mijn welgemeenden dank. Doeveren, een dorpje van voor dui zend 'jaren bekend, heeft de laatste eeuwen altijd een lagere school gehad m,et een onderwijzer. Doch den laat- st,en tijd zijn de kinderen van Doe veren in de nieuwe school te Hees been ondergebracht. Voor enkele we ken werd door het bestuur der ge- nijeente Eethen bekend gemaakt, dat aoor Gedeputeerde Staten in hun ver gadering van 18 Augustus j.l. besloten is, om cfe school te Heesbeen op te heffen, een bericht, dat door de in woners van Doeveren met schrik is vernomen, omdat dat zeggen wil, geen cnd,erwijs meer voor kleine kinderen. Dat is een treurig vooruitzicht voor het komende geslacht, dat dan gedoemd is bij lateren leeftijd, voor het allerslecht ste en zwaarste werk of ze er licha melijk voor bekwaam zijn of niet, een toestand, Waar een liefhebbend ouder paar 'niet aan kan denken, ponder met deernis op z>ijn kroost neer te zien. En waarom moet men in zoo'n toe stand geraken, om enkele guldens te bezuinigen? Weegt dat op tegen de waardie van het kind? Nu hoort men dat er pogingen aan gewend moeten worden, om de kin deren van Heesbeen en Doeveren te Heusden op school te brengen, dat is Vooir de kinderen van Doeveren be slist ondoenbaar, omreden de afstand te ver is. Jonge krachtige personen, ziet men tegenwoordig nooit meereen afstand van een uur gaans te voet afteggen, en een jeugdig kind zou dat viermaal daags moeten doen, dat zou beulwerk zijn. Ten tweede is de weg yan Doeve ren naar Heusden zeer gevaarlijk, van wege het voortdurend heen en weer vliegen der auto's, te meer daar te Heesbeen Verschillende krommingen in den weg 'z»ijn, waar het uitzicht belem merd wordt, door huizen, boomen en hagen. Ten derde heeft de weg door het steeds toenemende snelverkeer door verreweg het grootste gedeelte een zeer onvoldoende breedte, verder is zooals boven gezegd, voor kleine kin deren onmogelijk viermaal daags den afstand af te leggen. Ook .is het niet doenbaar voor de ouders hun kleintjes met een stukje brood en wat drinken weg te sturen en het grootste gedeel te van den dag niet onder hun toe zicht te hebben. Het kind is de hoop .en de toekomst der ouders, die ^ich zelf in hun kroost weer zien opleven, ,is het wonder, dat reden niet kunnen bevroeden. Bezui- zuiniging kan hier de drijfveer alleen niet zijn, wijl .dat door deskundigen te gering wordt geacht, tegenover het elders biet kwistige hand wegstrooien van bet geld. Ten 'slotte zij opgemerkt dat, indien de inwoners van Doeveren kapitaal krachtig genoeg waren om hun kin deren huisonderwijs te doen geven, zij zich van de opheffing der school te Heesbeen niet zooveel zouden aan trekken, 'doch nu is alleen ,hun hoop gevestigd op onze Geëerbiedigde Ko ningin, 'dat het Haar moge behagen, het besluit van Gedeputeerde Staten te Vernietigen en de school te Hees been 'te doen voortbestaan, welke hoop versterkt 'wordt doov de wetenschap, dat 'Hare Majesteit -ook Moeder is, en alzoo begrijpt hoezeer Jiet hart der ouders 'getroffen wordt, wanneer zoo'n ramp over hun plaatsje voltrokken moet 'worden. Een belangstellende uit Doeveren. zoogenaamde Withuis, met de zijtakken van MadeGeertruidenberg, Wagenberg Hooge Zwaluwe en van Oosterhout langs de Vijf Eiken naar den Rijksweg van Breda naar Tilburg f 24.400. Subsidies worden o.m. verstrekt voor bevordering der belastingen voor de paar denfokkerij f 5000, ter verbetering van het rundvee f 8850, ter bevordering der geitenfokkerij f 2500, ter bevordering der varkensfokkerij f 4500. Voorts wordt o.m. melding gemaakt van een bijdragein de kosten van aan eg van gemeente polder* en andere sunstwegen f 40.000, voor de N.V. Bra- bantsche Buurtspoorwegen en autodiensten in het tekort over het eerste exploitatie aar en deelneming in het aandeelen kapitaal dier N.V. f 16000 en bijdrage aan het waterschap „het Noorder afwa teringskanaal" in de kosten van verbete ring van den waterstaatstoestand, in het gebied van het waterschap f 6000. BEGROOTING 1934 VAN DE PROVINCIE NOORD-BRABANT. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben de door hen ontworpen begrooting van provinciale inkomsten en uitgaven voor den dienst 1934 aan Provinciale Staten aangeboden. De totale ontvangsten der begrooting bedragen f 7.246.263.90. Hier onder is begrepen f 1.928.100 voer de wegen f 416.400 voor buitengewone ontvangsten o.m. een geldleening van f 1.000 000 tot dekking der geldverstrekking voor de oprichting van een centrale drinkwater voorziening voor het Land van Heusden en Altena en geldleeningen tot een be drag van f 416.400 tot dekking der kosten van verzwaring van de Maasdijken enz en tot dekking der kosten van recon structie van de wegen, ten laste van het dienstjaar 1931. Van de P.N.E.M. za worden terug ontvangen f 1.815 685 De gewone ontvangsten bedragen f 1.305.184.87. De totale uitgaven zonder de onvoor ziene uitgaven zijn f 7.171.732.47. Hieronder zijn begrepen o.m. voor onderhoud van wegen f 1.928.100 aan buitengewone uitgaven f 1.416 400, voor dezelfde objecten als waarvoor de buiten gewone inkomsten werden geboektna deelig slot van den buiten gewonen dienst 1930 f 550.027.05 aflossingen en ven ters der electriciteitsleeningen f 1.815 685 totaal f 5 941 079 03. De gewone uit gaven beloopen f 1.230.653.44. Voor den post onvoorziene uitgaven blijft dus beschikbaar f 74.531.43. Voor onderhoud van wegen zijn 0 m. de navolgende bedragen uitgetrokken Weg van 's Hertogenbosch over Vlijmen en Nieuwkuijk naar Drunen met den zij tak van Nieuwkuijk naar Helvoirt, den zijtak van Vlijmen naar Heusden en den zytak te Deuteren f 46.300. Weg van Heusden over Drunen, Baard wijk, Waalwijk, Besoijen en Capelle naar en door Waspik f 31 900. Weg van Besoijen over Sprang en Loon op Zand naar Tilburg met den zijtak van Loon op Zand over Udenhout en Oister- wijk naar Moergestel f 1.200. Weg van Waspik over 's-Gravenmoer, Oosterhout, Made en Wagenberg tot het BOSSCHE RECHTBANK. A. v. E., arbeider, 's Gravenmoer, op- ichting, een maand gevangenisstraf. A. B, arbeider, Geertruidenberg, be- eediging, f 7 subs. 7 d. h. A. F. v. d. B., fabrieksarbeider, Heusden, diefstal, f20 subs. 20 d. h. «tij. 1 1 TT Des avonds kwam h»ij laat thuis; hij at bijna niet meer; een brandende dorst verstikte hem haast. De droefheid, die hij op het bleeke gelaat zijner vrouw las, maakte hem boos, en zijn stem klonk hard als hij sprak. Een avond, toen hij nog later dan gewoonlijk kwam, bemerkte zij, dat hij zijn horloge en ketting kwijt was. Zij ondervroeg hem met zachtheid. Hij antwoordde driftig: Welnu, ja, ik heb mijn horloge niet meer; het behoorde mij toe, en ik heb het verkocht. Om te kunnen spelen, zeide de jonge vrouw. Ja, om te kunnen spelen. Ik heb gespeeld en verloren! Niemand heeft het recht mij verwijten te doen; ik ben toch mijn eigen meester. Nog iets; wat ge sedert langen tijd denkt, is de waarheid; ik heb mijn betrekking niet meer; zij was beneden mijn waardigheid. Ik heb mijn vrij heid terug, en ben niemands slaaf meer. Twee groote tranen welden in Ga- brielles oogen op; zij boog het hoofd en prevelde: Geen hoop meer, niets! De vloek mijner moeder zal altoos op mij rusten. Waar 'ik ga, zal het ongeluk mij ver volgen! Het kind, verschrikt door de woes te oogen van: haren vader, drukte zich weenende tegen de moeder aan. Arme kleine1, zeide Gabrielle POLITIERECHTER 's BOSCH. Wegens bedreiging en beleediging van een ambtenaar in functie en wegens het niet voldoen aan ambtelijk bevel, had zich te verantwoorden A. C. v. H. arbeider te DusseD, die al vaak veroor deeld is. Verdachte was voor de rechtbank zeer brutaal, wilde zich niet uit de rechtszaal verwijderen en begon in de zaal te vechten met de politie, die van den Officier bevel kreeg verdachte te verwijderen. Het geval verwekte heel wat tumult. De arrestatie van verdachte werd ge last en de behandeling der strafzaak voormeld geschorst. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. L. A. F Ammerzoden, art, 266, f 10 subs. 10 d. h. A. C. v. W., Kaatsheuvel, art. 138, f20 subs. 20 d. h. J. M. A. V., Kaatsheuvel, art. 138, f30 subs. 30 d. h. H. v. d. H., Vlymen, mishandeling, vrijspraak. HEUSDEN. Ondertrouwd: Sikko Dirks Barg- hoorn 58 jaar en Eilsabeth Poddewijn 40 jaar. DOODELIJK MOTOR-ONGEVAL. De motorrijder T. met den bij hem in dienst zijnden H. Voogd op de duo, is op den Oliemolensingel te Enschedé geslipt, met het gevolg, dat de duo-rijder van zijn zitplaats werd geslingerd. Hij bekwam ernstige verwondingen en is aan de gevolgen van den val overleden. o BEDRIJFSONGEVAL. De heer W. Kesteloo uit Poortvliet, is bij het vervoer van palen voor de licht- leiding, door een paal die van de auto viel, zoodanig getroffen, dat hij een dij- heenbreuk en hersenschudding bekwam. In zorgwekkenden toestand is hij in het ziekenhuis opgenomen. met gebroken stem wat éeh on gelukkig lot treft haar! En toch heeft zij het niet verdiend. Mijn God, mijn God, waarom moet de onschuldige voor de fouten van anderen boeten. Evenals allen, die door harde woor den hun eigen onrecht willen bedek ken, riep de echtgenoot woedend uit: Ik houd "niet van scènes; laat mij met rust met je zuchten; indien je door je klachten wat van mij denkt te verkrijgen, heb je het glad mis. Voor de eerste maal sprak hij zoo ruw tot zijn vrouw. Zij bleef een oogenblik verslagen,, kon haar ooren niet gelooven; daarna richtte zij zich trotsch op met vlam mende blikken. O! zeide zij met bevende stem ik ben het lijden moede, daarom be klaag ik mij over je gedrag. Zoo, als ik bang ben, niet voor mij, maar voor m'jn kind, speel ik comedie! Ongelukkige, die ge zijt, speelde ik cok comedie,' toen ik naar je betuigin gen van eeuwige liefde luisterde,, en later, toen ik al je mooie beloften ge loofde? O! mijn arme moeder had gelijk toen zij zeide dat uw mond loog! Zij had gelijk met te zeggen, dat de ongeluk kige dochters, die zich tegen het ge zag eener moeder verzetten, voor al- tij a vervloekt zijn. Kom, mijnheer de Mérulle, ga zoo voort; ge hebt op u genomen, de woor den van de markiezin de Saulienwaar te maken; ge hebt op u genomen, d* kxt! ondankbare dochter tie kastijden, die alles voor u heeft opgeofferd! O! ook ik moest u vervloeken, want ge zijt een man zonder hart noch woord! Eerst had hij geluisterd met een spot- tenden lach op het gelaat; maar naar mate de stem zijner vrouw in kracht en verontwaardiging toenam, vertrok ken zijri trekken afschuwelijk, en werd hij woedend. Hij sprong op, naderde haar; zijn oogen schoten vlammen en hij riep: Gij hebt gedacht, dat uw invloed altoos even groot zou zijn, maar ge hebt u vergist. Het spijt u, dat ge mij getrouwd hebt, welnu, ook ik vloek het oogenblik, dat mij u op mijn weg deed "ontmoeten. Gij beklaagt u, en hebt er het recht niet toe; indien de armoede ons aan grijpt, is het uw schuld. Uw dwaze koppigheid heeft ons in den toestand gebracht, waarin wij verkeeren. Ge zijt rijk, eisch uw geld dan toch op! Ik herhaal u, wat ik altijd heb' gezegd: Nooit! Het moet; indien het niet voor u zelf is, doe het dan voor uw kind. Neen, neen! Wij zullen zien. Ik ben uw man en heb het recht Neen, neen! Nooit! Dan moet ge niet zeggen, dat ge angst voor de armoede hebt. Indien wij van honger en ellen de moeten omkomen, fa het zeker ona Hij haalde de schouders op en her nam op zachteren toon: Ik heb vandaag een advocaat ge-: raadpleegd. De jonge vrouw sprong op en vroeg: Kan hij dan iets zonder mij doen? Ja, maar hij moet je handteeke- ning hebben. Zij haalde weer ruimer adem en zei de kalm doch vast:. Die zal ik nooit geven. Ik moet haar hebben, ik wil! riep hij uit, en zag haar dreigend aan. Zij hernam verachtend: Een mes in mijn hart zou mij nog niet van mijn besluit kunnen af brengen, en mijn laatste woorden zou- deh nog zijn: Neen! neen! nooit! Welnu, zeide hij alles moet een einde hebben; nu begrijp ik, wat ik doen moet. Mijn tegenwoordigheid is u onaangenaam; maar ik kan er u gemakkelijk 'van bevrijden, en mij tege lijkertijd aan uw onophoudelijke klach ten onttrekken. Wat! zeide de jonge vrouw ge zoudt uw kind willen verlaten? Ja, want ik vind geen troost bij haar.,Ik voel, dat ge haar zult leerety mij te haten! Uw moeder heeft u ge vloekt, ge zult van hare lessen pro- fiteeren, om uw dochter te leeren haar vader te' verachten! I (Wordt vervolgd.) 1 MÜ!^- ggan» A 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6