Plaatselijk Hieuws. wachter-verbalisant de Bie opgedragen nauwkeurig na te gaan hoe het hier met het vischrecht zit. Rijksveldwachter de 'Bie heeft alles goed onderzocht en legt een en ander uit. Uit oude beschrijvingen blijkt, dat de heerlijkheid Besoyen haar Noorde lijke grens heeft eenige meters ten Zuiden van het Oude Maasje, zoodat het Oude Maasje in zijn geheel buiten de heerlijkheid valt. Kantonrechter: Dan kan ik mij toch wel voorstellen, dat verdachte, die ove rigens zeer gunstig bekend staat, in de veronderstelling verkeerde in zijn recht te zijn. Verdachte is m.i. te goeder trouw in overtreding geweest, maar in overtreding was bij. 'Rijksveldwachter de Bie: Ik geloof dat verdachte er door een en ander voorgespannen is. Kantonrechter: Het feit is strafbaar dat is komen vast te staan. Ik geef verdachte 50 cent of 1 dag. A. D. te Wijk, A. H. te Wijk, J. Rh. de R. te Sprang-Capeile, J. B. te An- del en J. C. te Veen zijn allen gedag vaard voor overtreding van het Crisis- Aardappelbesluit. A. D. is bij gemach tigde verschenen en J. de R. in per soon, de andere lieten verstek gaan. Kantonrechter tegen gemachtigde: Waarom vervoerde je aardappelen zon der vervoervergunning? Gemachtigde: Waar moest ik een rechtsgeldig bewijs halen? Verdachte J. Ph. d. R.: Bart Verhoe ven had mij een vervoerbewijs afge geven en toen zei de politie dat het niet deugde. Majoor der Rijksveldwacht Ramakers te Dussen: De aardappelen werden ver voerd met een ongeldig vervoerbewijs zooals de controleur zeide. Die ver- voerbewijzen moeten afgegeven wor den door den secretaris van de aard appelencentrale en dat was hier niet gebeurd. Kantonrechter: Nu begrijp ik er hee- lemaal niets meer van. Maar enfin. Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie: Ik vraag voor de verdachten respectievelijk: f 10.00 of 5 dagen, f 10.00 of 5 dagen, f 20.00 of 10 dagen, f 10.00 of 5 dagen en f25.00 of 15 da gen. Tevens verzoek ik U, Mijnheer de Kantonrechter, om schriftelijk von nis te willen geven. Kantonrechter: Mijnheer de Ambte naar, ik zal over 14 dagen in al deze zaken schriftelijk vonnis geven. C. J. v. W., bakker te Woudrichem, had 's nachts een knecht laten werken. Kantonrechter: Ik zie hier dat je bij tweede herhaling in overtreding bent. Verdachte: Het was in den nacht van 7 Augustus en overdag was het toen ontaard warm, zoodat 's middags onmogelijk in de bakkerij kan worden gemaakt. Ik heb de wet overtreden, doch menschelijk geweest tegenover het personeel. Kantonrechter: Wat je zegt is wel juist en daarom wil ik dit keer vol staan met fl.of 1 dag. Met de wet in de hand moet je bij tweede herhaling feitelijk achter slot en gren del, maar gelukkig voor jou is er nog eene wetsbepaling, waardoor ik je nog geldboete kan geven. Maar pas op voor de derde herhaling. H. v. L., expediteur te Rosmalen, had met een zeswielig motorrijtuig ge reden op 24 Mei 1933, waarvan een buitenband geheel was afgesleten en het camvas over het geheele loopvlak zichtbaar was, terwijl zich bovendien in het loopvlak nog een flink gat be vond, waardoor de binnenband zicht baar was. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Dit is het eerste pro ces-verbaal, dat ik betreffende afge sleten banden onder mijn oogen krijg en ik vind het uitstekend dat de wacht meester der marechaussée Koster te Heusden de pionier is. Met afgesleten banden rijden is niet alleen hoogst gevaarlijk voor hen, die zich in het motorrijtuig bevinden, maar ook voor alle andere weggebruikers. Waar dit het eerste proces-verbaal voor afgesleten banden is, geef ik ver dachte f3.00 of 2 dagen. H. v. L., expediteur te Rosmalen, had op 9 Juni 1933 wederom met den zelfden band gereden als op 24 Mei t.v. en daarvoor wederom proces-ver baal van wachtmeester Koster gekre gen. Kantonrechter: Dat is toch wel heel kras. We zullen er maar weinig van zeggen^, maair het mes er maar in zetten. We hebben dan tevens een goed afschrikwekkend voorbeeld voor alle automobilisten, die met afgesle ten banden in de kantons Heusden of Gorinchem rijden. Het is onverant woordelijk. Ik geef dezen verdachte f 50.00 of 25 dagen. C. d. D. had op den provincialen weg onder Eethen gereden met een Vrachtauto, waarop eene lading ter breedte van 3.20 M., terwijl die maar 2.10 M. mag bedragen. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Die breede vrachten zijn lastig en gevaarlijk bij het uit wijken op onze smalle wegen. Ik geef 'verdachte f 10.00 of 5 dagen. Ik heb al zoo vaak gezegd dat een veilig wegverkeer m-ij buitengewoon na aan het hart ligt. P. V., een twintigjarige jongen uit (Woudrichem, had gereden met een rijwiel zonder licht op den straatweg te Sleeuwijk. Hij werd aangehouden door de Rijksveldwachters Lankhaar en Lokerse en toen deze hem proces verbaal aanzegden, zei hij: „Dat is ze ker een cadeautje van de Koningin, doe ze de groeten m|aar van me hoor! Het kan me niks verdal krijg ik een verbaal. Kantonrechter: Dat een kwajongen zich op eene dergelijk minachtende wijze over .onze Koningin uitlaat is natuurlijk ontoelaatbaar -en ik wil dit verdisconteeren in de straf. Nu geef ik verdachte het cadeautje in naam der Koningin 'en wel f 10.00 of 5 dagen. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN. Naar we vernemen is door de R.K. tooneelvereeniging Kunst en Vermaak" voor hare 1ste winteruitvoenng op 26 dezer, in studie genomen „Onder de Sov- jetvlag" een stuk geschiedenis uit het hedendaagsche leven uit Sovjet Rusland, en het kluchtspel „De nieuwe Burgemees ter", waarmede wij de vereeniging met deze uitvoering veel succes toewenschen. Op, 59-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage, na een korte onge steldheid overleden de voordracht kunstenaar Louis Albert Anthing Vo gel. De heer Albert Anthing Vogel werd den i8en Juni 1874 te Bergen op Zoom geboren. Na de H.B.S. te Haar lem en te Leiden te hebben bezocht, volgde hij aan den hoofdcursus te Kampen de opleiding voor officier. Na 7 jaren actieven dienst als 'of ficier ging de thans ontslapene over naar de reserve, waarbij hij laatstelijk den rang van luitenant-kolonel be kleedde. De heer Vogel was leeraar in wel sprekendheid aan de Hoogere Krijgs school en aan de Universiteit te Lei den. Voorts was hij Kamerrecitator van wijlen Koningin Elisabeth van (Roemenië (Carmen Sylvia), terwijl hij £tichter en algemeen voorzitter was van de Maatschappij tot Bevor dering van de Woordkunst. Nog versch in het geheugen ligt, dat een zijner leerlingen, de jonge Henri van 't Hooff uit Haarlem, in Amerika het vorig jaar den eersten prijs in wel sprekendheid verwierf. Van de hand van den thans ont slapene verschenen o.m. de volgende werkenHet Japansche tooneel 191 oJe Maintiendrai (een boek voor leger en volkj (191.7): Voor drachtkunst 19181; Dialogen ,('27) en Rhetorica (J93Ü- De heer Vqgel was ook voor Heus den geen onbekende, meermalen hield hii voor het „Nut" een lezing. ALMKERK. Op Donderdag 16 Nov. a.s., n.m. 7 uur, hoopt den WeJJïd. heer C. Wagemaker van Rotterdam, ten bate van de Chr. Blindenbond in de zaal van de Wed. Dekker alhier, te spreken over het onderwerp: „Van Duisternis en Licht." Medewerking aan den avond verleenen de muziek- vereen. „Nooit Gedacht" en de Chr. gemengde zangvereen. „Hallelujha" beiden alhier. Het openingswoord zal gesproken worden door ds. v. Ding stee. Terwijl ds. Hakman het slot woord zal spreken. Op de j.l. Donderdag o dezer gehouden vergadering van de ijsclub alhier, werden tot bestuursleden ge kozen de heer T. Kloots, Kruithof en G. den Besten. AN DEL. Van T. Crielaard alhier, wor den een 2-tal pinken vermist. On danks ijverige nasporingen is het niet mogen gelukken de dieren terug te vinden, zoodat aan diefstal uit de wei de wordt gedacht. Alhier, is plotseling overleden de heer Adr. Naaijen, sedert vele ja ren lid van den gemeenteraad. Hii had zitting voor de Ant. Rev. Partij. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat ge regeld goede vraag. Aan den prijs 58 a 39 cent per K.G. levend gewicht. Jonge biggen worden verhandeld van f8 tot f 10 per stuk. BABYLONIëNBROEK. De Chr. J. V. „Obadja" alhier hoopt aanstaande Dinsdag 14 No vember des avonds een propagan- davergadering te houden in de Ned. Herv. Kerk. Als hoofdonderwerp zal behandeld worden „Levenshonger", hetwelk de voorz. de WelEd. Heer v. d. Brugge zal behandelen. CAPELLE. De na-inlevering van rijksgbe- deren door dienstplichtigen, die op 1 Oct. 1933 naar de aanvullingsreser ve zijn overgegaan, zal voor zoover deze gemeente betreft moeten plaats hebben te Waalwijk op 16 Dec. a.s. Bij de te Waalwijk gehouden najaarskeuring van springstieren wer den die van de landbouwers M. van Pelt, Nieuwenhuizen, J. J. Pruijs- sers, A. Timmermans en G. A. Stam uit deze gemeente goedgekeurd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. M. de Roon, thans werk zaam ten postkantore te Zaltbommel, slaagde dezer dagen voor het be kwaamheidsexamen bij de Posterijen. DRONGELEN. De tooneelvereen. „O.V.U." is weer aan haar winterseizoen begon nen. Zij heeft weer twee nieuwe stuk ken in studie genomen. Ook is zij voornemens weer een uitvoering te organiseeren ten bate van het Groene Kruis alhier. DUSSEN. Dezer dagen werden tot leden van het kiescollege der Herv. Gem. alhier, herkozen de heeren O. de Rooij, C. Donkersloot en A. Pelli- kaan. Toen Donderdagmiddag, 9 de zer de 49-jarige M. B. alhier, op het land bezig, was zijn schoonvader te helpen met het opmeten van aard appelen, zakte B. plotseling in een. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts de dood door hartverlamming constateeren. Men kan zich de droef heid van de Wed. en familie voorstel len. 's GRAVENMOER. Op 20 Nov. a.s. zal bij de Ned. Herv. Kerk verkiezing van twee notabelen worden gehouden wegens periodieke aftreding van den heer A. Heijblom en K. v. Raamsdonk. Als kerkvoogd is dit jaar J. de Geus aan de beurt van aftreden. GIESSEN. Woensdag j.l. had Jan Nieu wenhuizen alhier het ongeluk uit een boom te vallen, tengevolge waarvan hij zich zoodanig bezeerde, dat hij per auto naar huis moest worden vervoerd. Bii de j.l. Zaterdag gehouden stemming is tot notabel in de Ned. Herv. Kerk alhier, gekozen, de heer A. 't Hoofd Gzn. NEDERIIEMERT. De Aankoopver. alhier heeft een perceel land aangekocht voor het bouwen van een graanmaalderij, welke electrisch zal worden gedrè- ven. Men is reeds bezig met het graafwerk en andere werkzaamheden. OUDENDIJK. Tervjl Zaterdagavond^ bakker D. en zijn 1 on per wagen de klan ten gingen bedienen, geraakte in de Middelvaartsche Steeg het onderstel van zijn wagen onklaar, waardoor de hit op hol sloeg en de wagen in een vliet terecht kwam. D. en zijn zoon wisten zich nog tijdig te ber gen, de zoon had echter een zijner beenen danig bezeerd. De inhoud van de wagen bekwam weing schade. SPRANG. Onder leiding van hun voor zitter de heer J. W. Genuït Jr. kwam de studieclub van den Chr. Bestu renbond „Sprang-Capelle" in verga dering bijeen. Door den heer G. Braspenning Jr. werd als onderwerp ter bespreking aangeboden„De wet telijke arbeidersbescherming", waar op een leerzame bespreking volgde. Op de e.k. vergadering zal door het lid H. Chabot ingeleid worden: „De beteekenis der collectieve arbeids overeenkomst. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk alhier dankstond voor het gewas gehouden. Ds. Hagen be diende bij dezen dankstond het Woord, naar aanleiding van Hebr. 114- Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, cand. K. v. d. Pol te De Bilt. VEEN. Gevonden voorwerpen: Op den dijk onder Veen één jas. Terug te bekomen bij K. v. d. Wetering, Hoo- gen Maasdijk, Aalburg. Dinsdag j.l. had de 70-jarige watermolenaar, Joh. den Dekker al hier, het ongeluk in den 2 meter die pe boezemsloot te geraken. Gelukkig werd zijn hulp geroep door eenige personen, welke in de nabijheid wa ren opgemerkt, welke het genoegen smaakten hem weer op het droge te brengen. Donderdag 16 Nov. n.m. 2.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden, Dr. G. Tjalma. (Huwe lijksinzegening). De heer Joh. v. Ballegooien, alhier, werd deze week benoemd tot propagandist bij de „Delfia" fabrie ken te Delft. WOUDRICHEM. De Ouderavond van de Bijz. School die was bepaald op Vrijdag 17 Nov. a.s. is tot later uitgesteld. De marechaussée J. Egberts, voorheen behoorende tot de brigade alhier, is benoemd tot gem.-veld wachter te Hoeven. Vanwege het comité van Win- terlezingen alhier zullen dezen win ter weder eenige sprekers optreden. De eerste lezing zal worden gehou den op 21 Nov. a.s. door Ds. A. Kentie te Heemstede. Het mond- en klauwzeer on der het vee in deze gemeente be gint wel te verminderen.De ziekte is alhier over het algemeen nog al niet van ernstigen aard geweest, zoo dat er geen dieren aan zijn bezwe ken. De muziekver. „Woudrichem's Fanfarecorps" alhier is voornemens op 21 Mei 1934 (2e Pinksterdag) een nationaal voor muziek- en zang gezelschappen te organiseeren. Op Vrijdag 17 November a.s., 's avonds 7 uur, zal vanwege de ver eeniging tot bestrijding der Tubercu- lose, in het gymnastieklokaal der ie Openbare Sciiool een filmavond wor den gehouden. Vertoond zal worden de film „Waar een wil is, is een weg." WERKENDAM. Bij het oversteken reed de fietsrijder C. S. een vrouw aan, hier door kwam hij zelf zoodanig te val len, dat hii een gat in het hoofd bekwam en verschillende kneuzingen opliep. Donderdag 30 Nov. a.s., hoopt de Chr. Geref. J eugd-centrale in de kerk, een propagandaavond te hou den. Door den heer J. A. Botten berg, architect, wordt'voor het Kroon domein aanbesteed, het bouwen van een volkskeet op. polder „Panne- koek" (Biesbosch). Inschrijving: timmerwerk, H. Vis ser f334,F. van Varik f315, Konings en Egas f339,Joh. Bag german f243,P. Verdoorn f 186,en C. Kieboom f278, Metselwerk: J. J. v. Loon f799, P. Baggerman f690,A. v. 't Hooft f685,— C. H. v. d. Heuvel f 548 Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. WASPIK. Door de tooneelver. „O.B.K.", onderafdeeling van de R. K. W. V. zal op 12 en 13 November a.s. hare eerste winteruitvoering gegeven wor den in het patronaatsgebouw. He verpleging van aan tong- blaar lijdende diereu. II. De vorige maal wezen wij er op, dat het wenschelijk is om de zieke dieren zoo mogelijk op te stallen. Vooral met het oog op. het optreden van de klauwontstekmgen, daar in de weide en vooral wanneer het wat nat weer is, de kans daarop aan zienlijk stijgt. Door de vochtigheid van den bodem wordt namelijk niet alleen de hoorn van de klauwen week, dit heeft nog wel zjjn goede zijde, maar de huid in de tusschenklauw- spleet, waarop zooals men weet even eens blaren voorkomen, wordt het ook, waardoor gemakkelijk rotting van het doode weefsel optreedt en de kwaadaardige bacteriën een goede kans krijgen om naar binnen te drin gen en een ernstige ontsteking te ver oorzaken. Houdt daarom de klauwen van de zieke dieren zoo droog mogelijk. Staan ze op stal zorg er dan voor dat ze niet met de achterbeenen in de mest of urine staan, maar zet ze goed in het stroo. Het spreekt vanzelf dat het uitste kend is om de ontstoken klauwen met de een of andere ontsmettende zalf in te smeren. Heel goed laat zich hier voor echter ook gewone zuivere brui ne teer gebruiken. Deze heeft tegelijk een ontsmettende en genezende wer king. Om het aankleven van vuil en stroo te voorkomen moet men de hoe ven dan omwikkelen met een stuk doek. Dit slijt echter spoedig door bij het staan op een eenigszins har de bodem. Bescherm dit verband daar om met een stuk zak. Gebruik voor het vastbinden van een en ander ech- ter nooit dun touw. Dit snoert te veel, waardoor afsterven van de huid zou kunnen optreden. Beter is het daarom een stuk breed band te nemen. Houdt verder de zieke dieren goed in de gaten. Worden zij erger kreu pel of ziet men dat een been dik wordt, vooral vlak boven de hoef, aan de kroonrand, waarschuw dan den vee arts, want dit is een teeken dat op de een of andere manier de ontste king zich in de diepte voortge plant heeft en de pezen of gewrichten aangetast heeft. Alleen spoedig chirur gisch ingrijpen zal dan kunnen verhin deren, dat de dieren er erg aan lij den en sterk achteruit gaan. Bevindt er zich veel afgestorven weefsel tusschen de klauwen dan heeft een voetbad, eenige malen daags herhaald, van lauw sodawater vaak zeer goede resultaten. Hierdoor wordt dan de reiniging en genezing van de wonden bevorderd. Een andere kwestie die ook van be lang is, is die van de voeding. Ln de eerste dagen hebben de zieke dieren niet veel behoefte aan voedsel. Niet alleen dat ze het door de pijnlijkheid van de mond moeilijk weg kunnen krijgen, maar behalve het slijmvlies in de mond, is dat van< de darmen vaak eveneens met bla ren bezet. Het spreekt nu vanzelf dat rust voor de darmen het allerbeste is, daar dan de blaren het spoedig ste genezen zullen zijn. Ga daarom niet, zooals men nog als eens doet de dieren ballen lijn- meel achter in de keel duwen. Laat ze gerust maar een paar dagen vas ten, wat ze in dien tijd in conditie achteruit gaan, halen ze gauw ge noeg wel weer in. Beginnen ze weer wat te eten, geef dan wat lijnmeelslobber. Dit is slij- mig en bedekt het slijmvlies van de darm met een beschermend laagje, zoodat de eventueel nog aanwezige wonden niet zooveel van het erlangs 'strijkende voedsel te lijden hebben. Zijn de dieren achteruit gegaan, geef ze er dan gerust een stuk of tien eieren per dag door dé slobber heen. Natuurlijk zonder de doppen, want dan zou het middel erger zijn dan de kwaal. In sommige streken sterven nog al heel wat dieren plotseling. Dit komt in de meeste gevallen omdat de meststof die daar aanwezig is een zeer schadelijke werking op het hart uitoefent, waardoor een hart- aandoening optreedt. Spannen de die ren zich nu wat veel in, bijvoorbeeld het met de kopipel mede trekken in de weide, dan geeft het hart plot seling zijn werk op en is het dier in korten tijd dood. Komen dergelijke plotselinge sterf gevallen in de buurt voor, dan is het 't verstandigst om de zieke dieren op te stallen, want dan alleen is men er van verzekerd dat zij zich niet te veel vermoeien zullen. Wees echter ook bij het naar huisbrengen zeer voorzichtig en doe dat kalm aan en laat ze onderweg veel rusten. Is de afstand groot, gebruik dan liever een wagen. Dit toch is beter dan dat de dieren het transport later met een aanval van hartzwakte moeten bezu ren. Gaan er veel biggen en kalveren dood, dan is het aangewezen om de jonge dieren te laten behandelen met mond- en klauwzeerserum, waarme de deze sterfte vaak op afdoende wij ze te bestrijden is. Denk er verder om de melk voor de kalveren te koken wanneer deze van zieke koeien afkomsüg is, daar er veel vergiften in zitten die het plotselinge sterven in de hand werken. Nadruk verboden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10