De lange Winteravond Dus even naar M. NGRT, Gorinchem Dit nummer bestaat uit 3 matten 5. P. Caskboyzen 4 Ct'; Bank Jf.V. Agentschap van ie Amsterdainsche Bank Jf.V-, Amsterdam. MfagMMMM88«Ma«9i Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. lAND van altena No. 5382 Vrijdag 10 November 1933. Zusterhuis 6, Gediplomeerd Opticien. Se toestand in het sigaren- en sigarettenwinkeliersbedrijf. Binnenland. A. BA AI JENS Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week'. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. is er weer en U heeft weer behoefte aan een GOEDE BRIL. Het is een onweerlegbaar feit, dat de crisis niet het minst nadeelig werkt op den sigaren- en 'tabakshandel. En hiij was al slecht vanwege de enorme eoncurrentie. Nog iederen dag komen er nieuwe zaken hij, omdat vele men- schen, die 'geen werk hebben maar luk raak een sigarenhandel gaan be ginnen. Niet alleen in sigarenwinkels, maar ook in café's kan men zich van allerlei rookbenoodigdheden voorzien, hetgeen uit den aard der zaak den si garenwinkeliers aanzienlijke schade be rokkent. Daarbij komt dat tal van ca fé's nog een automaat hebben, waar uit zij sigaretten of sigaren verkoo- pen in den tijd, d,at de winkels door de wet gedwongen zijn hun deuren gesloten te hebben. >'s Zoncftags zijn ée winkels dicht, maar op voetbalvel den en dergelijke kan men rustig koo- pen van de jongens, die met den si garetten-, chocolade- en vruchtenbak langs de tribunes gaan, 'wat ook al weer #n gunstig werkt op den verkoop in winkels. De tabaksvergunning, waarvan men aanvankelijk dacht, dat zij eene soort bescherming zou vormen voor de ta bakswinkels, is als zoodanig tot nog toe niets waard gebleken, omdat tot vandaag ieder een vergunning kan krij gen indien hij f5.00 bij den Ontvanger der Directe Belastingen deponeert. Nu worden die f 5.00 met a.s. Nieuwjaar veranderd i n f 50.00 en mogelijk kan dit bedrag een middel zijn om te voor komen, dat alle mogelijke kleine ca- fétjes zich :in het bezit stellen eener tabaksvergunning. Onder de tabaksbelasting is het voor vele winkeliers nog belangrijk slechter geworden dan het reeds was. Immers is de banderolle al gauw een dekmantel geworden voor veel geknoei met prij zen. Eene verplichting toch om tegen banderoHeprijs te verkoopen bestaat niet en het is dan ook een normaal gebruik geworden, om onder dien prijs te ver koopen. Dat het publiek daarvan niet zelden de dupe wordt is algemeen be kend. Zoo laat men een sigaar die b.v. 10 cent zou moeten kosten, eenvoudig weg voor 15 cent banderolleeren en VeFkoopt haar dan voor 12 cent. Na tuurlijk is dat een korting, die den roo- ker trekt. De meeste koopers toch be grijpen het banderollestelsel in zijn fi nesses absoluut niet en denken dat de banderolle een garantie wat kwaliteit betreft, geeft. En niets is minder waar dan dat. Het ergste echter is het prijsbederf in den sigarettenhandel. Vaste prijzen bestaan er speciaal voor sigaretten nau welijks meer. De boksers" zaken be vechten elkaar en anderen met af braak van prijzen. Met den banderol- leprijs valt er hier niet veel te knoeien, want het zijn meest merkartikelen, die uniform gebanderolleerd worden. Maar d'at hindert geen steek, want men zoekt het i n kortingen, die in verhouding tot den eigenlijken prijs enorm zijn. In gten enkel vak tiert dit gebruik (misbruik) zoo welig als in den si garettenhandel. Er is toch, in de meeste vakken, altijd nog wel een zekere sa menwerking tusschen fabrikant resp. grossier en kleinhandelaar en de fabri kant, die begrijpt, dat de kleinhande laar ook moet leven, maar dat niet kan als hij niet op een zekere winst marge aan kan. In de sigaretten branche zijn er daaren tegen fabrikanten, die uit alle macht mee helpen om den verkoopsprijs zoo veel mogelijk te drukken. D.w.z. dit zal hun doel wel niet zijn, maar het komt er op neer, als gevolg van de groote, extra groote kortingen, die zij geven aan degenen, die partijen van belang bij hen 1 nslaan, die om ver kocht te worden, zoo laag mogelijk Httt geprijsd moeten zijn. Het bijslagzegel heeft het, bij deze siituatie, nog moei lijke*: doen worden voor de zaken, d;ie niet mee wenschen te boksen of het -niet kunnen. Hierbij komt de in vloed ,van de banderolle toch weer om den hoek kijken. Op een doosje van zeg 45 cent zit een banderolle van 6 cent, die betaaLd moet zijn en volgens de meening van den minister op het publiek verhaald zou moeten worden. Maar wat doet het pu bliek? Het kijkt naar den bande roHeprijs en verwacht, door de con currentie verwend, reeds daarop een zekere reductie. Men behoeft er eigen lijk niet eens over te beginnen, dat het toeslagzegel er ook nog bij gere kend imoet worden, want daar en daar gebeurt ,dit ook niet krijgt men dan al gauw te hooren. En in vele zaken wordt «over het toeslagzegel dan ook maar in het geheel niet gerept. De winkelier neemt het stilzwijgend voor zijn rekening, wat hierop neer komt, dat bij het bedrag maar van zijn winst marge aftrekt en al blij is als dekoo- per (geen aanmerking maakt, dat bij tegen den banderoHeprijs verkoopt. Bij -een en ander komt nog het ge doe :met premies, bons, cadeaux,, speel kaarten, plaatjes enz., die in de pakjes gestopt worden om het publiek te trek ken. De kosten daarvan worden na tuurlij,k op de kwaliteit of op den wederverkooper gevonden. Een gevolg van de attracti'e is niet zelden dat een zeker merk er als koek bij het publiek ingaat, maar soms heel spoedig weer op den achtergrond geraakt, omdat 'n ander weer e,ene meer inslaande attractie biedt. Van al die nukken van het pu bliek wordt de winkelier de dupe, want bij moet daardoor een reuzen groot aantal merken in voorraad hebben, waarvan hij er met meerdere in de maag blijft zittlen, omdat ze niet meer gewild zijn. Het gevolg van dit alles is geweest, dat de verkoop van sigaretten voor de zaken, die zich aan de banderolle- prijzen willen houden, en tiet mee boksen, sedert lang niet meer is wat hij behoorde te zijn. Men houdt eeni- ge merken aan, maar omzet van betee- kenis hebben de meeste zaken, indien zij geen bokszaken zijn, al sedert lan gen tijd niet meer. Hetzelfde verschijnsel zi-en we ook meer en meer bij den verkoop van si garen i'n blik, met de prijzen waarvan ook al heftig wordt gebokst. Eigenaardig 'is hoe de algemeene toestand in het vak is veranderd. Vroe ger verlangde het publi'ek van den man achter de toonbank zekere vakkennis. H.ij moest er verstand van hebben, des gevraagd raad kunnen geven over licht of zwaar, pittig of zacht en men moest van hem op aan kunnen. Dit was noodig, omdat de meeste zaken hun eigen merken hadden, die de winke lier van een gewoonlijk in het geheel niet genoemde fabriek betrok. Bij de keuze kwam het op zijn vakkennis, kijk op het publiek en „smaak" aan. Deze vormden den band tusschen hem en zijn klanten, die op hem vertrouwden. Het geslacht van deze winkeliers is ook nu nog niet geheel uitgestorven, maar men kan het tegenwoordig des noods ook geheel zonder vakkennis stellen. Vroeger zou men om een vrouw achter de toonbank van een sigaren winkel gelachen hebben en tegenwoor dig vinden de meeste koopers daarin niets ongewoons meer. 'Want men koopt in het 'algemeen toch een be kend merk en mits de wi.nkelier maar zorgt, dat bij een aantal geijkte mer ken i'n huis heeft en zoo'n beetje weet van hun eigenschappen hoeft bij er verder in het geheel geen verstand van te hebben. Dit heeft de band. hierboven bedoeld, losser en losser ge maakt. Men blijft uit gewoonte of uit gemak, bij een bepaalden winkelier, maar komt het eens anders ui't, dan is er niets verloren, want het merk, dat men hier altijd koopt, ,kan men ginds evengoed krijgen. Door al deze omstandigheden heeft het gros van die sigaren- en sigaretten- winkeliers het hard te verantwoorden Zoo is ons een voorbeeld bekend van eene zaak te Gorinchem, waar voor f2.75 per week omging en die toch nog, mirabile dictu, bestond. Als een van de middelen om het vak er tenminste een klein beetje bo venop te helpen wordt de banderolle bescherming beschouwd. Als «deze er van kon komen zou er tenminste weer eenige vastheid zijn in de winstmarge. Dit geldt dan speciaal van de siga retten. De bokserzaken zou de wind uit de zeilen worden genomen, want voor de fabrikanten zou het van geen be lang meer zijn de extra-kortingen in haar prijsafbraak te steunen. En aan het geknoei met de banderollen zou tevens een einde zijn gemaakt. De ban deroHeprijs zou eene soort kwaliteits meter worden en 'de concurrentie zou er wel voor zorgen, dat men veel te hoog zou banderolleeren naar verhou ding van de werkelijke waarde, om dat men anders zou afvallen. Op deze wijze zou ten minste iets gedaan kun nen worden om het bedrijf eenigszins gezond te maken. Sardines, per blikje 11—17 - 30—35 ct. Pilchards, per blik 30 ct. Zalm, per blik 30-42V3—52Vs-72Vs ct. Kippered herrings, per blik 22 ct. Bismarckharing, per blik 85 ct. Ansjovis, per potje 40—55 ct. telbf. no. is FLa.a.msdon.lrs'U'eer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingeni Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, -twamm*- Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA w Botermarkt 88 - HEUSDEN. TWEE AUTO'S IN DEN IJSSEL. Ten gevolge van een defect aan het stuur is een auto met vijf personen, ter hoogte van de woning van den heer J. Speksnijder te Ouderkerk van den steilen dijk in den IJsel gereden. De auto kwam op zijn kant op den rivierbodem te liggen. Gelukkig was het juist laag water, zoodat het voertuig gedeeltelijk boven den wa terspiegel uitkwam. Door het inslaan van de voorruit wisten de passagiers zich in veiligheid te brengen. Eenigen hunner waren door glasscherven gewond. Het gezelschap, dat van Gouda naar Krimpen a. d. Lek op weg was, is bij een familielid te Ouderkerk van droge kleeren voorzien. De zwaar beschadigde auto is later opgetakeld. Onder Krimpen a. d. IJsel is eveneens een auto in den IJsel gestort, door te ver uithalen voor een passeerenden bestel auto. Ook de vier inzittenden van dezen wagen, danken het aan den lagen wa terstand, dat zij zich, ofschoon doornat geworden, konden redden. Ter plaatse werden zij van droge kleeren voorzien. O WERKSTAKING TE MAASTRICHT. Aan de N.V. Glas- en Aardewerk fabriek de „Sphinx" hebben ongeveer 700 menschen het werk neergelegd, d.w.z. 580 mannen en 120 vrouwen. Dit heeft betrekking op de fabriek, gelegen aan de Boschstraat, waar 1150 personen werken. Er waren door de loonsverlaging slechts 350 personen getroffen, zoodat thans een even groot aantal arbeiders zich met de gedupeerden solidair ver klaard hebben. Nader blijkt de stakiDg bij de „Sphinx" een grooteren omvang te hebben aange nomen dan aanvankelijk werd opgegeven. Van het 1600 koppen tellende personeel der fabriek aan de Boschstraat, hebben er ten slotte 1500 het werk neergelegd. Aan het werk zijn nog de z g. ovenaan houders, timmerlieden en het technisch personeel. IN EEN SLOOT GELOOPEN. Door de duisternis misleid, liep de 75- jarige W. L R., loopknecht aan het Se minarie te Culenborg, in een sloot. De brug waar hij over moest loopen, had de man door de duisternis niet gezien met het gevolg, dat hij in een sloot te recht kwam. daar deze sloot niet langs den openbaren weg ligt, konden de voor bijgangers niet zien wat er gebeurde. Wel hoorden eenige menschen uit de verte hulpgeroep. Zij waarschuwden de politie, waarna een agent op onderzoek uitging. Hij vond den ongelukkige bewus teloos in den sloot Een geneesheer achtte overbrenging naar het Sint Barbara-gesticht wenschelijk. o AANRIJDING. Als gevolg van een slechte verlichting op zijn fiets, reed de heer B. uit Bergen op den Bergerweg op 3 personen in. Hij kwam te vallen en werd met een ernstige herschenschudding opgenomen. O— De 8 jarige G. H. te HarliDgen ge raakte op den weg van school naar huis onder een met aardappelen beladen vracht auto. Hij kreeg het linkervoorwiel over zijn lichaam en was onmiddellijk dood. —O— GIFT VAN EEN TON. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist van een onbekende is ontvangen eea bedrag van f 100.512.50. —o— I GIFT VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft een belangrijke gift doen toekomen aan de bazar „Arbeid Adelt" te 's Hage. O— SCHAPEN DOOR HONDEN VER SCHEURD. Bloeddorstige honden hebben onder de schapen van enkele veehouders te Heeren veen een ware slachting aangericht. Van een veehouder werden drie schapen ge dood, terwijl bij een ander een dier werd verscheurd en verorberd. Verscheidene schagen kwamen in het (prikkeldraad en de slooten terecht. O BEIDE BEENEN VERSPLINTERD. Woensdagmiddag was te Gorinchem het 7 jarig zoontje van van H., achter op een tractor geklommeD, die een zwaren kermis wagen trok. Het knaapje viel en kreeg de wielen van den zwaren wagen over zijn beentjes, welke versplinterd werden. De toestand van het jongetje is zeer ernstig. o— ONEERLIJKE PENNINGMEESTER. De 35 jarige IJ. te Delft is gearresteerd, verdacht van verduistering van f 500, ten nadeele van eene arbeidersorganisatie, waarvan hij penningmeester was. VLOT OMGESLAGEN. Twee dooden. In den Wieringmeerpolder is een vloï, bij het oversteken van een der kanalen omgeslagen, waarbij 4 personen te water geraakten. Twee konden worden gered, doch de twee anderen verdronken. OVERREDEN. Woensdagmiddag reed te Eindhoven mevr. H. op de fiets over den Kasteelweg in de richting van haar aan dezen weg gelegen woning. Bij haar woning aan gekomen, stak haar 3 jarig zoontje den weg over. Op hetzelfde moment naderde een vrachtauto. Het kind werd aange reden en op slag gedood. voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard OVERREDEN. 14-JARIGE JONGEN VERMOORB TE UDEN. Vermoedelijk noodlottig ge volg van een twist. Toen Woensdagavond de 14-jarE ge J. Lammers, zoon van den direc teur van de boterfabriek te Uden na schooltijd niet op den gewonen tijd thuiskwam werd hiernaar een onder zoek ingesteld. Het bleek, dat de jongen op het gewone uur van school was gegaan, doch men wist niet waarheen. Toen men 's avonds nog niets had vernomen, stelde de ma- rechaussée te Uden een onderzoek in. Des avonds om io uur vond men op het erf van Louwers onder een grintmolen het lijk van den 14- jarigen Lammers. De onmiddellijk gewaarschuwde geneesheer dr. Pee- ters uit Uden, kon slechts den dood; constateer en. De 17-jarige zoon van Louwers werd in verhoor genomen, met het gevolg, dat deze jongeman in voor- loopige hechtenis werd genomen op het gemeentehuis te Uden. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1