Tweede Blad h 5382 Vrijdag 10 Nov. BEZOEKT De Wonderkachel „Qranunr' „ATELIER SCHREURS De Grootmoeder. voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Brandstofverbruik geweldig gering Ijzerhandel, Vughterstraat 52 - 's-Bosch. HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 16 Nov. Uit het dageljjksch leyen, FEUILLETON. Rust, kalmte en zelf beheerschïrg Hinderlijke Stand. MODERNE PORTRETFOTOGRAFIE. Vergrootingen in alle uitvoeringen, ook geschilderd in olieverf. Prachtige Sint-Nicolaas cadeaux BEHOORENDE Bil HET DE OP HET HUIS. „My house is 'iny castle", zegt een Ëngelsch spreekwoord: „Mijn 'huis -is mijn kasteel". Daar 'richten we alles in naar eigen smaak en goeddunken; we voelen er tins beveiligd tegen de drukte en het verkeers-rumoer buiten; als het stormt 'en regent en guur is kijken we vanuit de behagelijke ka mer de straat 'eens op en doen elkan der de waardevolle en waarheidsgetrou we mededeeling: „Wat een weer!" Daarna doezelen we weer terug in onze onverstoorbare rust, lezen in de krant met een kalm gemoed de verschrikke lijkste gebeurtenissen uit de groote wereld rondom ons en dragen bij tot de vergankelijkheid aller dingen, door de vlèrassching van een smakelijke si gaar. Waarheen we ons overdag ook bege ven om het dagelijksch brood te be machtigen, hoe ver verwijderd onze werkkring ook zijn mag en hoe inge spannen onze arbeid: 's avonds keert ieder terug naar zijn huis en vindt er vrede en ontspanning in welverdiende j rust. In huis wordt de innigste vreug de en het diepst levensgeluk gevonden; maar ook veel verborgen leed kan er in stilte worden gedragen. Het huis is voor ieder onzer de stille getuige van alles wat het leven brengt in zijn wisselvalligheid. Nie mand der velen die ons op straat voor bij gaan, weten de zorgen of het ver driet van ons hart; niemand kent on ze belangen en weet wat door ons als mensch doorleefd wordt; maar in huis z>ijn we oprecht en vinden wij voor iedere gedachte en voor elke moeilijkheid een trouwe vriend, wie bet ook zijn mag, die ons bemoedi gend toespreekt; die voor onzen nood een hartelijk woord van troost zeggen kan en onze zorgen weet te deelen. In huis is üefde-vol begrijpen en innige vertrouwelijkheid. Ons gehee'e leven is aangewezen op: „het huis". Als kind zijn we er onderdanig aan onze ouders en vormen er onze droomen; als man of vrouw is er een opgaan in liefde en een verwe zenlijking van het verhevenste ideaal... Het huis is ons leven; is ons geheele innerlijk met al zijn wel en wee. Het huis is ons hart dat vreugde draagt of droefenis, zorg of teleurstelling, hoop of ontmoediging. Daar z:jn vele vele huizen; maar achter iederen gevel zijn andere menschenharten geborgen, is er een andere strijd en zijn er an dere nooden. En ieder huis dat wij als oningewij de voorbijgaan, wekt in zijn stille ge slotenheid toch deze gedachte: „Woont daar geluk of lijden; liefde of vijandschap?"... HARRY POLL. keeren weer terug na het gebruik van Mijohardt's Zeanwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ANDEL. Over dei maand October 1933. Geboren: Jacobus, z. v. A. D. Duister en J. van Berkel; Lijntje, d. v. P. Zegwaard en C. E. Maas; Jan Niico- laas, z. v. L. Schmidt en G. van Noor- loos; Johanna Cornelia, d. v. A. Tref fers en A. Straver; Johan Arte, z. v. C. W. Verhoeven en H. den Dekker. Overleden: Arie Kamerman, 82 j., wednr. van E. van der Ven. SPRANG CAPELLE. Over de m,aand October 1933. Geboren: Jozef Wilhelmus Ed- mundus, z. v. J. Th. de Wit en C. Segeren; Adrianus, z. v. J. A. van Over steeg en C. Snijders; Hendrik, z. v. A. de Jongen C. van Zeist; Johannes Ariie, z. v. P. C. Ophorst en A. P. van den Hoven; Peter, z. v. A. P.aans en H. v,an Eek; Antoniie Hendrik, z. v. A. H. Spierings en C. Ros. Getrouwd: H. J. v(an dier Laar, :27 j. -en M. Sterrenburg, 31 j.; G. Joustra, 32 j. en A. D. Verbeek, 27 j.; G. Svyart, 32 j. en M. A. Sprangers, 33 j.; C. H. H.ageni, 28 j. en M. E. Mid delkoop, 23 j.W. Mandemakers 31 j. en H. Wagemakers, 27 j.L. F. vafii Dongen, 27 j. en C. E. Timmermans, 20 j.; A. J. Ned'erveen, 27 j. en J. Op- horst, 23 j.; W. Braspenning, 26 j. en J. C. Kruyf, 24 j. Overleden: C. J. de Jong, 55 j., echtger». van C. v. d. Hoven; M. Zwart, 59 j.; S. Wagemakers, 67 j., echtgen. v,an H. A. Snijders; J. W« Smilts, 77 j. ■WOUDRICHEM. Over de maand October 1933. Geboren: Albert Cornelis, z. v. J. Hartman en G. Bouman; Aaitje, d. v. F. Smilts en J. J. van Vugt; Te uiltje Hendrlka, d. v. P. A. van Tilburg en A. v. TSlborg; Jozienus Jacobus, z. v. J. P. Spronk en J. J. van Westrenen; Cornelius Marinus, z. v. J. Verhagen en A. Kant. Ondertrouwd: W. Viveen, 24 j. en G. B. de Krilek, 27 j. Getrouwd: M. van Veen, 40 j. en T. A. Verwoerdt, 23 j. Vergadering van den Raad der gemeente 's-GRAYENMOER. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen, onder leiding van den burgemeester, den heer D. Smits. Na de opening en de notulen der vorige vergadering werd mededeeling ge daan van de opbrengst der verkochte kavels klei aan de haven ad, f9.10. Volgens ingekomen bericht van Ged. Staten is de Gemeenterekening 1933 goed gekeurd en vastgesteld. Een ingekomen overzicht van den Wa- renkeuringsdienst over het 3e kwartaal 1933 werd voor kennisgeving aangenomen evenals een schrijven van verschillende Christelijke vereenigingen in Bisdom Den Bosch over de zedelijke verwording en verwildering onder dé jeugd. Een breedvoerige bespreking wordt ge houden over de verpleging van een kind van C. v. Loon, hetwelk op medisch ad vies krankzinnig is verklaard, en waarvan de verpiegingskosteii thans voor rekening van de gemeente komen. Reeds is hier voor vanat 1 Dec. 1932 een bedrag van f 745.33 verschuldigd. Bij verschillende gestichten is prijsopgave aangevraagd, tenslotte blijkt het beste te zijn dat het kind te Ermelo verpleegd blijft waarmede de Raad accoord gaat. Yan enkele kerkelijke en publieke instellingen is mede steun toegezegd. Op voorstel van B. en \V. wordt be sloten tot een nieuwe rekening courant overeenkomstig met den Bosch voor Ned. Gemeenten ingaande 1 Januari 1934. Voorts is ingekomen een schryveö van C. Beunis, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (catagorie ouders met schoolgaande kinderen) aanneemt. Voor kennisgeving worden aangenomen een schrijven van Ged. Staten inzake misleiding bij openbare inzamelingen, waarbij aansluiting aan het Cen traal Archief wordt aanbevoleneen schrijven van het A.V.O. comité den Bosch en Omstreken inzake onvolwaardige ar beidskrachten idem van de Statistiek voor gemeentelijke demonstratie en van de Studievereen. inzake Luchtbescherming. Ged. Staten hechten hunne goedkeuring aan de voorgestelde wijziging der Gem. Begrooting 1933. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot verkoop van f 2800.in schrijvingen Grootboek N.W.S. ter aflossing van een loopende leening. Inzake het rooien van iepen boomen in onze gemeente en eventueele aanplanting van boomgewas is advies gevraagd bij het Staatsboscbbeheer, na inkomen waarvan Zuigt de koude lucht uit de kamers en verspreid deze weer warm terug. Voedt het vuur steeds automatisch in kleine hoeveelheden en kan met de goedkoopste brandstof worden gestookt voorstellen zullen worden gedaan. Daarna komt de werkverschaffing ter sprake. Binnen enkele dagen zal het werk dat thans wordt uitgevoerd beëin digd worden eD, hoewel B. en W. reeds geruimen tijd geleden bij den Minister van Sociale Zaken toestemming hebben gevraagd voor een nieuw object, bleef deze toestemming tot nu toe uit. De toestand is des te moeilijker, omdat in onze gemeente geen steunregeling be staat en de werkeloozen derhalve op de werkverschaffing zijn aangewezen. De Voorzitter deelde mede, telegrafisch bij den Minister de vereischte toestem ming te zullen aanvragen, waarna zoo noodig een spoedeischende vergadering zal worden belegd. De Raad ging daarna in besloten zitting ter bespreking van het aangaan van nieuwe geldleeningen. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Wanneer iemand voor mij werkzaam is uitsluitend tegen vergoeding van pro visie, welke vergoeding hy ook geniet van meerdere personen waarvoor hij werkzaam is, ben ik dan ook verplicht rentezegels te plakken of in de kosteni hiervoor tegemoet te komen en ben ik dan ook gehouden aan premie voor on gevallen en ziekteverzekering? (Art. 68). W. W. Voor een reiziger of dergelijk persoon, die geen enkele vaste vergoeding van zijn werkgever ontvangt, doch uitsluitend op provisie werkzaam is en bovendien nog gelijktijdig voor meerdere werkgevers werkzaam is, zooals uit de vraag blijkt, is geen premie verschuldigd, noch voor de Invaliditeitswet, noch voor de Onge vallenwet, noch voor de Ziektewet. Ik ben los arbeider en verdien als ik werk heb 2 gulden per dag den leeftijd van 21 jaar ben ik overschreden. Welke zegels moeten voor mij worden geplakt G. D. Voor losse arbeiders, die korter dan 4 dagen per week bij een werkgever werk zaam zijn, zijn dagzegels verschuldigd ter waarde van 12y2icent per dag voorden arbeider vanaf 21 jaar en ouder. 4 dagen per week gelden voor 1 week. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat, te houden op 15 November 1933, in Hotel Ver- wiel te Waalwijk. De agenda bevat o. m. de volgende punten 1. Vaststelling begrooting voor 1934. 2. Bevrachtings-Commissies in het district der Kamer. 3. Adres der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noordbrabant en Limburg aan den Raad van Ministers. 4. Schrijven aan den Minister van Economische Zaken inzake Duitsche valuta- concurrentie. 5. Bespreking over het wetsontwerp tot regeling van het openbaar vracht vervoer per auto. 6. Schrijven van het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland met een uiteenzetting van de nadeelige gevolgen van de voorgestelde verhoogiDg van den accijns op sigaren, met verzoek om adhaesie-betuiging. 7. Schrijven van de Kamer van Koop handel te Leiden met een rapport over de onder directie eener particuliere aan- nemings-maatschappij uitgevoerde werk verschaffing voor de gemeente -Katwijk. 8. Schrijven der Kamer van Koop handel te Leeuwarden inzake den druk der personeele belasting op de hotel-, restaurant- en cafébedrijven. 9. Schrijven der gemeente Wijk en Aalburg om subsidie voor wegverbetering». 10. Steun aan den Middenstand,. 5? 12. En zij stak hem de hand toe. Hij nam die zachte, witte hand aan, drukte haar zacht en bracht haar aan zijn lippen. O! goede mevrouw Téraud, aeide hij. Mijnheer Darasse, hernam de jonge vrouw gij hebt mij niet alles gezegd. Wel, mevrouw, zeide hij ver legen. Ge durft mij niet zeggen, dat mijn man heeft gespeeld. Een oude zonde, mevrouw. Heeft hij verloren? Ia, mevrouw. Véél? Ja, véél voor zijn positie. En, wat erget is, hij heeft, nu een maand ge leden, een briefje geteekend, waarvoor men hem nu zal vervolgen. Toen hij dat deed, \va9 «ik niet te Marseille, He moest naar Aix voor een belangrij ke zaak. Gisteren eerst heb ik van dat briefje gehoord, en het is niet te vroeg, want het moet vandaag voor twaalf uur betaald zijn. Ge kunt het verdriet van uw man Wegrijpen, zijn spijt, zijn wroegingen, taen hij met gevangenneming bedreigd werd. Daarom, mevrouw, is uw ongeluk kige echtgenoot begonnen absinth te drinken, om zich te verdooven. Een vreeseüjk vocht, dat den mensch I zijn zelf'beheersching doet verhezen, j Daardoor heeft hij toen zoo hard tot i u gesproken. Ik vergeef het hem, mijnheer. Dus moet vandaag voor twaalf uur dat briefje betaald worden? Ja, mevrouw, het moet. Ja zeker, het zal gebeuren; mijn man moet zijn handteekening nakomen. Hoeveel is het, mijnheer Darasse? Vierduizend francs! Zij loosde een zucht, hief de oogen ten hemel en herhaalde: Vierduizend francs! Het was bijna de geheele rest van de honderduizend frans; zij had het zuinig bewaard voor slechte tijden. Maar mevrouw, stel u gerust; ik ben niet voor niet de vriend van uw man en van u; ik kan uw man de vierduizend francs feenen, die hij mij later, als hij ze kan missen, kan teruggéven. De jonge vrouw keek Pierre dank baar aan en zeide, opstaande: Neen, neen, mijnheer Darasse, dat edelmoedige aanbod kan ik niet aan nemen. Waarom niet, mevrouw Téraud? vroeg hij en scheen bedroefd. Omdat ik het geld heb om de schuld van mijn man te betalen. Zij knieldie bij het bedje van haar kind neer en zeide: Dat geld heb ik voor jou be waard; om je je vader terug te geven, doe ik die nieuwe opoffering; ver geef mij! Darasse, die ook was opgestaan, na derde het wiegje en bukte zich er over heen. Zijn lippen beroerden het haar van de jonge moeder. Zij ziet er allerliefst uit, de klei ne, zeide hij. Gabrielle stond op, opende een lade, en nam er een portefeuille uit, waarin zich haar kléine schat bevond. Zij gaf Darasse de vierduizend francs. Hij wilde niet; zij belette hem een vriendschapsdienst te bewijzen, en wie weet, of zij nu niet in groote verlegen heid zou zijn. Eindelijk stak hij de bankbiljetten in zijn zak. Hij had ook opgemerkt, dat de por tefeuille van russisch leder en ver sierd was met een gouden wapen- schildje, en dat er in de kamer een portret hing, waarvan de lijst ook met hetzelfde wapen versierd was. Dat al les was voor hem heel belangrijk. Reeds meer dan eens was hij op de gedachte gekomen, dat de gewone naam Téraud ni'et de ware naam was, cn dat de echtgenooten beiden van groote familie waren. De schoonheid, de bevalligheid, de faal; de manieren, de aangeboren gra tie der jonge vrouw hadden hem op dit idee doen komen. Het portret, dat een man met een grootsch uiterlijk voorstelde en de twee wapenschilden versterkten hem in zijn idee. O, mevrouw, mevrouw! zei de hij en wendde groote ontroering voor ik begrijp uw man niet; als men het geluk 'heeft een vrouw als gij zijt te bezitten, en dian zulk een einde... Uw echtgenoot zal u aanstonds op de knieën om vergiffenis komen smee- ken; hij moet u een gelukkig bestaan bezorgen. Ik hoop het, mijnheer. Ik zal over hem waken. Dank u. Hij boog eerbiedig voor de jonge vrouw. Mijnheer Darasse, zeg hem, dat ik hem wacht. Binnen weinige oogenblikken zal hij bij u ■Zijn. Daarna groette hij 'de jonge vrouw nog eens, en 'ging heen. VI. Het briefje bestond werkelijk; de vicomte had het onderteekend, niet een maand geleden, maar 'den vorigen dag, om in staat te zijn in eens al zijn speelschulden af ite betalen. Maar Gabrielle wis(t niet, dat eenjge spelers, met Darasse «aan het hoofd, op zich hadden genomen, den naieven Téraud op te maken. 8>arasse had een 'prooi, en wilde haar niet loslaten. De ongelukkige Ernst had zich laten inpakken, en kon <er niet meer uit. De lezer heeft .het natuurlijk be grepen, Darasse had de vermetelheid,' Gabrielle te beminnen. Waarlijk, de ellendeling was tot al-: les in staat! Het was eerst het begin! van het werk, dat hij zou voltooien; Met welk een handigheid, met welk! een kunst had hij voor de jonge vrouwi de rol van edelmoedig vriend gespeeld! Zij had toegehoord, gedankt; zij had hem de hand toegestoken. Dat alles was zeker geen begin omj hem te ontmoedigen. Hij zou de vriend, de helper worden* En van Vriend tot minnaar kom' ik spoedig, dacht hij. Kort nadat Darasse de jonge vrouw had verlaten, kwam de vicomte thuis. Gabrielle opende haar 'armen voor hem; Alles was vergeven. Hij had berouw; hij stortte traneru Zij weende met hem. Darasse haastte zich niet, Gabrielle weer te bezoeken; eerst wilde hij op den man zijn invloed oefenen. Bovendien hoopte hij een beterert indruk op de jonge vrouw te ma-: ken met op bescheiden afstand tebSijn ven. i (Wordt vervolgd.) Jfienwjblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5