I ovember. Wat zal SINT NICOLAAS dit jaar brengen Firma L. VEERMAN ie Heusden. FIRMA L. J. VEERMAN Boekhandel - - - HEUSDEN. „LEES MEER BOEKEN VEEMARKT BREDA. VAN KRUSCHEN Rechtzaken. GRATIS PROEF-AANBOD Ongetwijfeld zal er dit jaar speciaal gelet worden op nuttige en prachtige SINT NICOLAAS GESCHENKEN. Welnu, deze geschenken van blijvende waarde, vindt TJ in ruime keuze voorradig in den Boekhandel van de Ook voor onze kleine kleuters hebben wij ruime keuze nuttige SINT NICOLAAS GESCHENKEN. KOMT U OOK EENS EEN KIJKJE Ruime keuze v Swan en v WatermanR Vulpenhouders. Mijnbeer de Redacteur! Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, hij voorbaat mijn dank. In de nieuwe bouwverordening, naar het schijnt voor geheel Noordbrabant opgesteld, die mij dezer dagen onder de oogen kwam, komen meerdere arti kelen in voor, die zeer bezwarend, en door de overheid moeilijk te hand haven rijn. Ieder die dezelve leest zal dit onmiddellijk toestemmen. In de eerste plaats moet een woning bénnen de muren gemeten 30 M2 zijn, en moet bevatten een woonvertrek van 16 M2 een van 6 .en 2 van 7 M2 ia samen 36 M2, dus dat kan niet, verder bergplaats enz. fjenrij gedeeltelijk op de zolder, de bintlaag op 2.70 M. Bij de bestaande verordening moet er een woonvertrek zijn van ,12 MJ en een van 7 M2, .en de hoogte van de bintlaag 2.60 M. Dat is nu volstrekt geen bezwaar voor iemand die de 'middelen heeft otti zoo te bouwen, maar de groote massa, die nooit een eigen .woning zal kunnen krijgen, wordt weer ,met eenige duizenden vermeerdert. Hoe weinige zijn er die van de landarbeii derswet gebruik kunnen maken. D.e Minister verklaarde in de Kamer „Er zal geen middel onbeproefd wor- „den gelaten om tot vermindering of „aaiing van de bouwkosten te komen. De overheid zal toch wel begrijpen als het bouwen duurder wordt, de loonen verminderen, zoodot de huis-! huur toch ook verminderd diende .te worden, dat het dan voor den on dernemer onmogelijk wordt om huur woningen te bouwen. Zal het bij de opioopende en steeds toenemende te korten bij het Rijk, en bij verreweg de meeste gemeenten, 'kunnen blijven du ren om maar steeds op R-ijkssteum te rekenen. Dan worden verschillende bouwma terialen verboden, die goedkoop en duurzaam zijn, en in veel .gevallen zeer goed' gebruikt kunnen worden, ook al weer een middel om het den kleinen man onmogelijk te maken om te bou wen, die wordt weer wat dieper weg gedrukt. Onder anderen, zijn kalkzandsteen voor buitemuren absoluut verboden, zoo wel voor huizen, stallen, schuren als fabrieken, voor binnenmuren in heel enkele gevallen te gebruiken. Als men nu in aanmerking neemt dat 'er onder meer 'anderen een fabriek is met een capacieteit Van 90 millioen steen per jaar, voldoende voor 1800 flinke woonhuizen, dan zou het toch al heel ongelukkig zijn, als al die bou wers gedupeerd, en die huizen waar deloos zouden zijn. De gezamenlijke productie is ongeveer 350 millioen per jaar, en niet te vergeten, het is in- landsch frabrikaat, er werken in Ne derland aan die fabrieken na schatting 1200 a 1300 werklieden. In Engeland wil 'men millioenen van die steen die hier gemaakt worden, wel gebruiken. De voortdurende oorlog tusschen de verschillende fabriekanten kan hier wel van invloed zijn. Waarom worden de Begische steen, door buitenlanders gemaakt, wel toege laten, men kan toch moeilijk beweren, dat die mooier of beter zijn dan witte steen, 'er worden volgens opgave jaar lijks millioenen ingevoerd, ten nadeele van de Hollandsche werklieden. Gegalvaniseerde golfplaten, voordak- bedekking eveneens verboden. Verder asbest cem. leien, een ieder zal toch wel 'toestemmen dat asb. cem. leijen, geen 'hinder geven aan den welstand. Evenzoo asbest, cem. golfplaten, en dat zelfs schuren en loodsen of fa brieken niet eens vrijgesteld worden, is ook al niet goed te verklaren. Men kan niet aan den 'indruk ontkomen, dat hier wel een persoonlijke kwestie in het spel kan zijn, tusschen commis sieleden en een of andere fabriekant, of hebben de leden "van die commissie soms aandeelen in pannenfabrieken, misschien ook wel in 'Belgische steen fabrieken, in kunststeenfabrieken be slist niet. Nog heel wat artikelen 'zouden aan gehaald' kunnen worden, daar aanmer king op te maken Is, en wij moet|en maar vertrouwen dat de gem. besturen eenig recht kunnen houden, van de verordening af te wijken, en dat Bi. en W. als zij dat noodig of wensche- lijk achten ontheffing kunnen verlee- nen. •Wordt die verordening geaccepteerd, zooals die thans ontworpen, dan kan dat een voortdurende bron 'worden van hevigen twist tussen bouwondernemer en -ambtenaar, die met toezicht is belast. Een ambtenaar die zelf plannen maakt, en bouwwerken uitvoert, die neemt uit de bouwverordening zooveel als hem goeddunkt, het overige .wordt verwaar loosd, maar wel wordt den eisch ge steld, dat een bouwondernemer daar aan voldoet. De ambtenaar gaat bij overtreding vrij uit, maar de bouwon dernemer wordt voor dezelfde feiten boeten opgelegd. De heele verordening is als 't ware een doolhof, en ongelukkig geredi geerd. - A. MICHAEL. Wijk en Aalburg, Novemb. 1933. DE OPENING VAN DE WAAL BRUG TE ZALTBOMMEL. Het programma voor morgen luidt als volgt De gasten verzamelen zich te ongeveer 10,30 v na. in de voormalige openbare school te Waardenburg. (Men gaat dus uit het Zuiden eerst over de Waal met de oude pont). Circa 11.30 vertrekken de gasten naar de brug, waar op het landhoofd aan den Waardenburgschen oever de begroeting door den burgemees ter dier gemeente, Baron Nagel, zal plaats hebben. Z.Exc. de Minister zal dan de openings rede uitspreken en het zal circa 12 uur zijn als Z.Exc. de brug voor het verkeer zal vrijgeven door het traditioneele sper- lint door te knippeD. Het gezelschap gaat dan te voet over de brug naar den oever aan de zijde van Zaltbommel. Daarmee is de brug officieel geopend en in gebruik genomen. Op het landhoofd daar prijkt het fraaie monument, dat de Chamotte-fabrieken te Geldermalsen vervaardigden en dat uit naam van de Nederlandsche Nijverheid aan het Ministerie wordt aangeboden door de Kamers van Koophandel en Fabrieken in de districten Tilburg, Utrecht, 's Her togenbosch, Tiel en Eindhoven. Deze aanbieding zal circa 12.30 geschieden bij monde van den heer De Jongh, als Voor zitter van het uit de Kamers gevormde comité. Vervolgens zal men te ongeveer 12.45 met auto's en autobussen vertrekken naar het Stadhuis van Zaltbommel, waar het gemeentebestuur van die stad recipieert. Men rekent er op dat om half twee de onthulling kan plaats hebben van de monumentale herinneringsbank bij het Veer, aangeboden door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Zaltbommel. Namens deze vereeniging zal de Voorzitter, de heer Gualtherie van Wesel, het woord voeren. Tot slot van de officieele plechtigheden zal te circa 2 uur in het Nutsgebouw een lunch worden aangeboden door het Comité der Kamers van Koophandel. De optocht van bedrijfsauto's welken de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, voor Zaterdag a s. ter gele genheid van de ingebruikstelling van de nieuwe brug te Zaltbommel organiseert, belooft een groot succes te worden, daar talrijke bedrijfsautohouders verklaard hebben, van hun groote voldoening blijk te willen geven, door aan den feestelijken rit deel te nemen. Alle beschikbare localiteiten in Zalt- Bommel worden gereed gemaakt om de autoriteiten, de reünisten van den B.B.N. en de belangstellenden op feestelijke wijze te ontvangen, zoodat de groote gebeurtenis voor Zalt-Bommel in elk opzicht een feestelijk karakter zal hebben. De reünisten van den B B.N, zullen zich na de opening van de brug in hotel „Tivoli" vereenigingen, aan welke bijeen komst, volgens de ingekomen berichten een groot aantal bedrijfsautohouders zullen deelnemen. BOSSCHE RECHTBANK. POGING TOT DOODSLAG. L. v. O., 33 jaar, rijs- en grintwer- ker te Werkendam, thans gedetineerd, stond terecht ter zake: dat h-ij op 10 Sept. 1933 te Werkendam getracht heeft J. v. d. Steenhoven van het le ven te berooven door opzettelijk op korten afstand uit een revolver een scho-t te flossen op voornoemden van den Steenhoven en dezen heeft getrof fen, waardoor een zware verwonding entstond. De getroffene is er nog goed afgekomen, het schot was niet doo- delijk. Verdachte ondervraagd beweerde uit zelfverdediging geschoten te hebben. Hij stond ér bij te schreien en toonde veel spijt, ,,'tls in de woeste gebeurd/'' verklaarde verdachte, want van den Steenhoven wilde mij doodslaan. Verdachte bezat een revolver, dat h-ij voor f6 gekocht had en dat geheel deugdelijk was. De president wees er op hoe gemakkelijk een woedend, drif tig mensch op die manier de grootste ongelukken kan veroorzakeli. Verdachte heeft de schade aan den bierbottelaar v. d. Steenhoven vergoed. Uit het verhoor bleek, dat er wat lummelachtige baldadigheid aan het drama was voorafgegaan. Café van den Steenhoven was evenals de andere her bergen reeds gesloten. Verdachte en zijn gezelschap waren nog op straat, klopten op de deur en wilden binnen komen. J. v. d. Steenhoven kwam toen met een slijpplank naar buiten en sloeg er Arie de Vries mede. Dadelijk daar na viel er een schot. De getroffene voelde eerst niets, maar spoedig volgde de pijn. In Gorinchem volgde een ope ratie en werd door een kogel uit de wonde verwijderd. De hand van den getroffene, die aanvankelijk verlamd scheen, is nu aan het herstellen. 't Verhoor vfan getuige J. v. d. Steen- hoven was zeer moeilijk. Hij weifelde en gaf zeer onduidelijke antwoorden, wat den president deed veronderstel- dat er een afspraakje was tusschen par tijen. Dit werd echter door den ver dediger Mr. E. van Zinnicq-Bergmann, Den Bosch, ten stelligste ontkend. Getuige wist niet eens goed of hij al dan niet zélf gedreigd'of geslagen had naar verdachte. Getuige verklaarde: Ik weet wel, dat ik heb gezegd: Leendert, ga weg, of het gaat niet goed. Getuige Dokter de Bresser, 60 jaar, te Werkendam, had 's nachts om half twee de eerste hulp aan den getrof fene verleend. De jongeman had veel bloedverlies gehad, en bleek door een kogel getroffen, doch niet doodeüjk. Hij was bewusteloos geworden. In het ziekenhuis te Gorinchem is den vol genden dag een nader onderzoek inge steld en de getroffene door operatie weer in de goede richting gebracht, zoodat de genezing een normaal ver loop had. De kogel had wel een gevaarlijke loop genomen, maar het bleek toch, dat de verwonding niet als levensgevaarlijk letsel zelfs niet als zwaar lichame lijk letsel was te kwalificeeren. Getuige dr. Brouwer, chirurg te Go rinchem, had de operatie verricht en verklaarde over zijn bevinden. Getui ge noemde de verwonding een zwaar lichamelijk letsel, maar niet doodelijk. Zenuwen en bloedvaten waren ge raakt, wat een ontzettende onderhuid- sche bloeding veroorzaakte. De jongen is er wondergoed afgekomen, maar het schot was dicht bij het hart en langs de hartstreek zou het schot doo deüjk kunnen zijn. Uit een langdurig getuigenverhoor bleek, 'dat de woede gericht was op Frans van den Steenhoven, bijgenaamd de dikke. Deze had 's avonds wat herrie gehad met het complot De Vries. Hij had er ook geducht over geslagen en 'maakte den indruk erg onverschil lig te zijn. De familie van den S. had nooit iets met verdachte gehad. Jan de Vries zou de aanstoker zijn en ver dachte had slechts gehandeld op zijn drijven. De verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot 30 Nov. om nog een getuige te hooren. Een verzoek van den verdediger om verdachte op vrije voeten te stellen werd door de rechtbank, na in raad kamer te zijn geweest, geweigerd. Bossche Crt. Vervolg Raadsverslag SPRANG-CAPELEE. De Voorzitter merkt op, dat wan neer de opzichter niet voldoende te genwoordig is bii de uitvoering van werken de schuld daarvan ligt bii B. en "W., omdat deze hem daarvoor geen opdracht hebben gegeven. Bii uitvoering van werken hebben B. en W. zelf toezicht gehouden. Bij de werkzaamheden bij de brug is de opzichter tegenwoordig geweest. Bo vendien moet hij er op wijzen, dat dit loopende jaar nog weinig werk zaamheden zijn verricht. De heer v. d. Willigen burg had, wijl hij door familiebanden betrokken is, liever over deze geschiedenis ge zwegen, doch nu- de zaken eenigszins j scheef zitten, meent hij te moeten spreken. De commissie heeft de re kening onderzocht en bedacht moet worden, dat alle posten zijn gedaan in 1932 toen de opzichter nog niet Indien U Kruschen nog steeds niet geprobeerd hebt probeer het dan na eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijg baar gesteld, waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak a fl.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. in functie was. Er zijn uitgaven g«- daan die te hoog waren, maar daar aan heeft de opzichter niets kunne» doen of niets kunnen veranderen wijl zulks is gedaan toen de opzichter nog niet in dienst van de gemeente wa». De uitvoering van werkzaamhede» aan de brug was irr handen van het polderbestuur en ondanks dat, is d« opzichter daar meermalen wezen kij ken. Wat betreft het niet op tijd ge reed zijn van de bouwplannen, daar moet hij het antwoord op schuldig- blijven, wel weet hij, dat plaatselijke architecten de gewoonte hebben het bouwplan dan pas in te dienen, wan neer het huis er al bijna staat. De heer Michaels wil zien, dat streng de hand wordt gehouden aa» de bepalingen. De bouwplannen moe ten worden ingediend voor tot bou wen mag worden overgegaan. Die genen die daar de hand niet aa» wil houden moet maar een .proces verbaal krijgen, wie het ook is'. De heer Kraak zegt, dat de com missie opmerkingen heeft gemaakt over gedane uitgaven. Over ■personen of tegen personen zijn geen opmer kingen gemaakt. Zoo is voor een stuk touw f5 en f 10 betaald, nage gaan moet worden of zulks niet veel te veel is. Kv- wê?: Vr.v. Groote Najaars-Stierenmarkt °p "aa?7djii Ongecorrigeerd). Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen a fl.60 en nog een aparten proef- fiacon, welke voldoende is voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschonden. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U Uw heele uitgave a f 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amsterdam voorkomt. Dsêmi V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6