Winsumer Philips „Bi-Arlita" met dubbelgespirali- seerden gloeidraad - NOG ZUINIGER! HAMELS EN JAPOMEI ATHMER-MARTENS, M Rl> alle Spotgoedkoope aanbiedingen. GORINCHEM. Dankbetuiging "n Spelletje doen Partij pakkisten te koop. van dit Seizoen. Ziet Etalages! Ziet Etalages! De heer de Boer maakt bezwaar idat voor het uitsteken van de vlag te Capelle f4 moet worden betaald. De heer Dalmaijer wijst er op, dat. als men de verhouding van werk na gaat, in Sprang daarvoor dan niet te reel wordt betaald. De heer Michaels geeft in overwe ging om het uitsteken van vlaggen aan te besteden bij de andere werk- aaamheden. De Voorzitter kan daar genoegen ■aede nemen als men voor Sprang •en uitzondering wil maken. Daar •och is het uitsteken van de vlag •en hoogst gevaarlijk werk. Hij acht sich niet verantwoord, indien zulks door een ieder zou worden gedaan. iuist omdat het zoo'n hoogst gevaar- jk werk is wordt alleen maar bij verjaardag van H. M. de Koningin aevlagd. Is het dan wat stormachtig, lan wordt gevlagd op het oud-raad- kuis. De heer Timmermans geeft toe, dat het een gevaarlijk, zeker een hoogst moeilijk werk is, doch daarom kunnen ook andere ambachtslieden dit werk wel verrichten. Spreker geeft toe dat dit werk zeker driemaal zoo Verschenen IJ Een bundel gedichten van J. TIMMERMANS. Verkrijgbaar in den Boek handel der Firma L. J. VEERMAN te Heusden. Prijs f 1. Dam-, Schaak-, Kwartet-, Domino- e. a. gezelschapsspelen in enorme verscheidenheid Houten dam borden in 8 soorten, Cartonnen dito vanaf 15 cent. BAZAR „DE POTTEMAN" Eind GORKUM. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijken dank aan de N.V. v./b. M. RAVENS- WAAY Zonen te Gorinchem, voor het fraaie Heeren Rijwiel, dat als het 1202de extra cadeau op i Ravenswaay's letters-artikelen aan hem is uitgereikt. De letters-ar- tikeleu zijn betrokken bij den Heer C. H. G. Scheurwater te Sleeuwijk. Dit Cadeau is aan hem uitgereikt voor een Geluks telegram. P. SCHADDELEE Straatweg 73 Sleeuwijk. Zalf bestrijdt de kwalen van steenpuisten, bloedvinnen, I winterhanden en -voeten, huiduitslag en schaafwonden. H Bij Apoth. en Drogisten. Let op die gecombineerde Decalumen-Watt-. stempeling van de nieuwe serie Philipslampen r de „Bi-Arlita" en de „Spiralta". De „Bi-Arlita", met edelgas gevuld, inwendig gesatineerd en met dubbelgespiraliseerden gloeidraad; de „Spiralta", de heldere vacuumlamp met enkelgespiraliseerden gloeidraad. Iedere gebruiker kan zelf onmiddellijk zien, welke hoeveelheid licht hij per hoeveelheid verbruikten stroom ontvangt. Q Vil tP 220V-125 Dim f <3*, (99W)^| hoog mag wonden betaald dan in Capelle wordt gedaan. De heer iMichaelsi is het daarmede eens. Spreker is van meenmg, dat wordt het werk in Capelle bh de gewone werkzaamheden aanbesteed de kosten zeker de helft minder zul len zijn. Verder heeft de commissie er op gewezen, dat het gewenscht is om de gemeentebode voor het ophalen van geld voor de P.N.E.M. een sa laris van f 50 te geven. Het aantal aansluitingen neemt geregeld toe zoo- de werkzaamheden ook enorm znn toegenomen. B. en W. kunnen zich met dit voorstel vereenigen, doch willen ook de 'f 25,die worden verleend voor kas tekorten behouden. De heer Kraak klan zich met het voorstel van B. en W., om voor kas tekorten f 25 te geven, niet vereeni gen. Er zijn zooveel menschen die vele kleine bedragen moeten innen en voor kas te kort geen vergoeding krijgen. De Voorzitter zegt, dat deze aan gelegenheid het best bii de begroe ting kan worden behandeld. De heer Kraak heeft gezien, dat aog verschillende landpachten open staan. De heer Dalmaijer zou maatregelen willen treffen, dat dj»ze alsnog wor den betaald. De heer de Boer weet, dat een landbouwer, iemand die het goed kan betalen, in geen drie jaar voor een perceeltje pacht heeft betaald. Zulks is gekomen omdat hii gevraagd heeft of hij geen reductie op de pacht prijs kreeg. Men heeft hem gezegd, dat daarover zou worden gesproken «n na dien heeft hij nooit iets meer gehoord en denkt nu dat hij niet Kieer behoeft te betalen. De Voorzitter zegt toe, deze zaak te zullen nagaan en te zorgen, dat deze pacht alsnog zal worden bei- taald. Op voorstel van de commissie van onderzoek wordt de rekening vastge steld als door B. en W. is aange boden. Aanbieding begrooting, dienst '34. De ontvangsten en uitgaven bedra gen f174.585.91. Voor werkverschaf fing is een post op de bgrooting gebracht van f26150. B. en W. zijn van meening, dat dit bedrag f 23000 te laag is ge raamd, doch door omstandigheden kan dit buiten de begrooting blijven. De begrooting wordt in handen ge steld van een commissie van onder soek betaande uit de heeren Verl- keijden, Kerst en Vos. Verkoop gemeente eigendommen. De Voorzitter zegt, dat er nog »n leening loopt van 6 pCt. en dat voor wegverbetering nog f 7000 moet worden betaald. B. en VV. stel len voor eenige inschrijvingsstukken te verkoopen op het grootboek1 ter waarde van f25300, waardoor een jaarlijks voordeel zal worden verkre gen van f 300. De heer Verheijden vraagt of het wel gewenscht is om thans de stuk ken te gaan verkoopen. Naar zijn meening zullen deze stukken vrii aan zienlijk gaan stijgen, omdat het bui tenland in Nederland en Zwitserland, waar de gouden standaard is gehand haafd, het meeste vertrouwen gaat stellen. Momenteel kan men door de stukken te verkoopen weL een voor deel behalen, doch in de toekomst zou men er nadeel door kunnen heb ben. Spreker zegt, meer vertrouwen te stellen in de mannen van de prac- tijfc dan in die van de theorie zooals er hier in het Zuidep enkele zijn opgestaan. De heer Michaels zegt, dat de heer Verheijden beelden in de lucht ziet. De heer Verheijden, aldus ispreker, moet niet vergeten, dat men voorheen traag werkten en nu zeer snel. Dat is een groot verschil waar men ter dege rekening mee heeft te houden. Men kan zooveel voorspellen als men wil maar voor hem zijn het allemaal profeten die brood eten. Er is nie mand die kan zeggen hoe de toe standen over twee jaar zullen zijn. Het voorstel van B. en W. is voor hem zeer aannemelijk omdat men daarmede van een spaarpotje een spaarpot maakt. Men kan wel spreken over het veilig stellen van den gulden, maar rpen moet de ambtenaren maar eens vragen. Voor de meesten is de gulden al terug gebracht op 80 cent. De heer v. d. Willigenburg zegt, dat men volgens het voorstel van B. en W. zeker ieder jaar f300 ver dient en volgens het voorstel van den heer Verheijden heeft men maar af te wachten. Het voorstel van B. en W. werd met op een na algemeene stemmen, die van den heer Verheijden die bui ten stemming bleef, aangenomen. Wijziging verordening tot heffing van opcenten op de Personeele Be lasting vastgesteld 31 Augustus 1933. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister het besluit van den raad niet heeft goedgekeurd omdat de ont lasting van de lagere klasse te hoog is tegenover die van de overige klas sen. Ook de progressie is volgens den Minister te hoog. B. en W. stellen voor het besluit te handhaven. De heer Verheijden is het met den Minister eens. Om de bewoners van groote huizen 200 opcenten te laten betalen acht hij onbillijk en ook niet te dragen. Bedacht moet worden, dat de meeste bewoners die huizen heb ben gekocht omdat deze goedkoop waren te verkrijgen. Spreker meent, dat de Minister voldoende met de toestanden hier ter plaatse bekend is. Hij acht het een verblijdend ver schijnsel dat de Minister ingrijpt want Ged. Staten hebben maar al te lang een politiek gevolgd van laat- maar-waaien. De heer v. d. Willigenburg merkt op, dat de Minister het besluit wel weer niet zal goedkeuren, doch dan is er gelegenheid om met den Mini ster te onderhandelen en dan later met een beter voorstel te komen: Michaels. De middelmoot moet meer meer ontlast worden. De heer Verheijden heeft van ie mand die goed op de hoogte is hoo- ren zeggen, dat in de Mr. van Cooth- straat in Waalwijk al veel huizen leeg staan en dat, eer er een paar jaar voorbij zijn, daar alle huizen leeg zullen komen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Onderhandsche verhuring van ge meente-gronden. Wordt besloten aan D. de Jong een perceeltje grond te verhuren voor f 15 per jaar en aan D. Vos voor f:4.per jaar. Mededeplingen De Voorzitter deelt mede, dat bii den Minister een 3-tal plannen zijn ingediend voor werkverschaffing in hoofdzaak bestaande uit kade ver hooging en verwerking van broek- gronden. Besloten wordt de werktijden voor het secretarie-personeel te bepalen v. 9121/? riur en van 25V? uur. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat hii van den heer C. de Rooii een schrijven heeft ontvangen waarin deze bericht, dat hij door vertrek uit deze gemeente ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Vanaf deze plaats brengt hii den heer de Rooii gaarne een woord van dank voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. In de korten tijd dat de heer de Rooij zit ting heeft gehad heeft hij zich doen kennen als iemand die gaarne en overal waar zulks maar mogelijk was, voor de belangen van gemeente en gemeentenaren, zijn beste krach ten gaf waarvoor hem noch moeiten noch veel arbeid ooit te veel was. Daarvoor dankt hii den heer de Rooii namens allen. Het spijt hem, dat hij de gemeente gaat verlaten, doch wil hem en zijn gezin gaarne het beste toewenschen. De heer de Rooij dankt den Voor zitter voor diens hartelijke woorden en voor de aangename wijze waarop hij steeds met hem heeft mogen sa men werken. Ook de beide wethou ders en alle leden van den raad wenscht hij hier een woord van har telijken dank te brengen voor de bui tengewone prettige wijze waarop hij steeds met allen heeft mogen samen werken. Men kan hier wel eens voor een partijbelang opkomen, waardoor men dan tegenover elkaar komt te staan, de vriendschap werd daardoor echter niet verbroken en voor de ge meente als gemeentenaren, hoopt bij dat deze verhouding blijft bestaan. Rondvraag De heer Verheijden daarop het woord verkrijgende, spreekt als volgt Een oud spreekwoord zegt, Waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over. Bii dezen dank' ik B. en W.,Secretaris, Secretarie-per soneel, Raadsleden en allen in een buiten onze Gemeente voor de on dubbelzinnige bewijzen van deelne ming en sympathie mij betoond bii het ernstig ongeval mii op 2 Aug. overkomen. Het is zoowel voor mijne vrouw als mii meer dan treffend ge weest. Hiermede is deze zaak evenwel niet opgelost. Op mijn ziekbed werd ik van verschillende zijden aangezocht U .Mijnheer de Burgemeester beleefd dringend te verzoeken bij het politie corps aan te dringen, strenger op te treden ten aanzien van het wegver keer. Het aantal min of meer ernstige aanrijdingen is in onze gemeente le gio in de laatste maanden. Men stoort zich absoluut niet meer aan maximum snelheid en of het rijden gevaar ople vert voor zijne medemenschen. Ik wil U een paar zeer frappante staaltjes mededeelen. Aan de Capel- sche brug werd eveneens in Augustus een doodarme halfblinde schoolkame raad van c.a. 70 jaren door een Kaatsheuvelsche wielrenner tegen den grond gereden, hoewel buiten den weg staande. Dit sujet draaide zich lachende om, zonder notitie van dit slachtoffer te nemen. Met de grootste branie hoorde ik een vlegel van 11 jaar vertellen, dat hij dien morgen een Capelsche boer tegen de vlakte had laten vallen. Dit slachtoffer is nu onbekend gebleven. Ik vraag indien dit eens een vader van een groot kroost ware geweest en invalide ware gebleven, wat dan Men schijnt het er onder de wiel rijders op aan te leggen, persoonlijke ongelukken te maken. Tevens wensch ik Uwe aandacht te vestigen deze treuri ge toestanden onder het oog te bren gen bij de heeren hoofden der scho len die naast het bijbrengen der ver keersregels van jongs af het verant woordelijkheidsbesef aan te kweeken. De onbezonnen jeugd ja zelfs de rij pere jeugd schijnt bezeten te zijn van eene onverschilligheid zooals U en ik in de vooroorlogsjaren nooit gekend hebben. Ik geloof, dat van uit de school moer bereikt kan worden dan van massa's processen-verbaal. Ik meen mij in het algemeen' be lang van een gedane opdracht te hebben gekweten en dank U voor de verleende interpellatie. Voorzitter. Als de nieuwe politie iar dienst komt zal streng op een en ander worden gelet. De heer Kraak wijst er op, dat de algemeene begraafplaats te Sprang f 260 per jaar opbrengt, spreker zou gaarne zien, dat voor Capelle en Vrij- hoeve-Capelle een algemeene begraaf plaats wordt aangelegd. Het werk klan geheel in werkverschaffing worden uitgevoerd, terwijl de rente de kosten gemakkelijk dekken. De heer Verheijden weet, dat het bestaande kerkhof uitgebreid kan worden. Ook deze werkzaamheden kan in werkverschaffing worden uit gevoerd. Spreker zal zijn stem niet aan het voorstel van den heer Kraak geven, omdat hij niet in de oude rechten van de Ned. Herv. Kerk wil treden. De heer Michaels zegt, dat er al zooveel oude rechten zijn komen te vervallen. Bedacht moet worden, dat het voor de gemeente een bron van inkomsten is. Diegenen die op kerke lijk terrein begraven wil worden kan dat nog doen. De heer v. d. Willigenburg ^ou in ieder geval eerst overleg willen plegen met het bestuur der Ned. Herv. Kerk. De heer Kraak wil het kerkbestuur met zijn voorstel niet onaangenaam zijn, doch hij heeft er op willen wij zen, dat het een mooi object voor werkverschaffing is. De heer v. d. Willigenburg wil in deze toch voorzichtig zijn. De heer de Boer zou liever niet in de rechten van de kerk treden. De heer Timmermans wijst er op, dat de werkzaamheden voor het aan leggen maar zeer gering .zijn. Als werkverschaffing heeft het dan ook geen be teekenis. Bovendien mag de vraag worden gesteld of er behoefte bestaat in deze gemeente voor eene algemeene begraafplaats. Wordt besloten, dat het Dag. Be stuur zich in verbinding zal stellen met het kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente. Daarna sluiting. DE FRANSCHE ESKADER- VLUCHT. Het luchteskader van Vuillemin is te Adrar in Noord-Afrika aangeko men. —O Athmer-Martens RUIMT OP: i-i. v 't v -'-..vo.-.. PHILIP SM-OddkC

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7