Dit inner destaat uit 2 meden De Grootmoeder 1*nd van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Kimieiilaiid. FEUILLETON. No. 5385 Woensdag 22 November 1933. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. iSiiiteitiüiifi. Drie da,gen later hadden mijnheer en mevrouw de Mérulle, altijd onder den n,aam van Téraud, hun intrek ge nomen in het huis aan het strand. Het was een kleine, eenvoudige, doch gemakkelijke woning. Tusschen twee rotsen gebouwd, was het aan de blikken van voorbijgangers onttrokken; het was tegen een rots gebouwd, waar door het tegen de westenwinden was beschut. Twee kamers waren gelijk vloers, de eerste verdieping had ook twee kamers. Achter het huisje was een tuintje of eigenlijk boomen, die een heerkjke schaduw verspreidden. Nergens had Gabrielle aangenamer kunnen wonen dan daar, het tumuit der wereld zou haar niet komen storen. Haar man had haar gezegd, dat hj nu in zaken was, en dat haar toe komst was verzekerd. Het woord zaken was voor haar een raadsel. In grootheid opgevoed!, verstond zij de namen niet van de be zigheden, die andere menschen noo- dig hadden, om tegen de moeilijkheden van het leven te worstelen. Ernst had haar wel eenige bijaon- derheden verteld van zijn bezigheden. En buitendien scheen hij zoo tevreden en gelukkig, zoo zeker van de toekomst! Ziij kon voldaan zijn. Darasse kwam hen zelden opzoeken', en sprak altijd met veel eerbied. De jonge vrouw geloofde aan zijn vriendschap en was hem innig dank baar voor hetgeen hj voor haar man en voor haarzelf had gedaan. De dagen gingen vreedzaam voorbij. Zij konden weer goed leven. Dikwijls bracht de echtgenoot zijn vrouw kleine voorwerpen uit vreemde landen mee, die zij op prijs stelde, en waardoor hij haar steeds bewees, dat hij haar nog lief h,ad. Gedurende de warme dagen bleef zij bij haar dochter, die nu begon te loopen en te babbelen, hetgeen een moeder zoo gelukkig m,aakt. Wanneer het weer koeler was, ging zij op de rots zitten en ademde met genot de heerlijke zeelucht in. Eens toen zij op haar gewone plaats zat, kwam Paolo haar een briefje van haar man brengen. Hij was door een belangrijke zaak opgehouden, en Icon niet thuis komen vóór middernacht, hetgeen reeds meer was voorgekomen. De jonge vrouw had dikwijls met genoegen naar dat aardige jongetje gezien; hij was zoo levendig en zoo verstandig en vlug. Zij liet hem bab belen hetgeen héj gaarne deed. Hij had haar verteld, dat hij mijnheer Téraud huis te Breda vervoerd, alswaar bij is overleden. Hy laat een vrouw en drie joDge kinderen achter. met oude, eerbiedwaardge heeren had achtergelaten, j Gabrielle was hem dankbaar voor i zijne mededeelingen en moedigde zijn gebabbel aan. Er was zooveel eenvoud i en bescheidenheid in de woorden van den jongen, dat zij belang in hem be- gon te stellen; zij was aangedaan, toen zij vernam, dat hij zijn vader nooit had gekend, en slechts twee jaren telde, toen hij zijne moeder verloor, die een Italiaansche was. 'Hij was door liefda digheid 'grootgebracht, hetgeen hij met tranen in 'de oogen verhaalde. De jonge 'vrouw had hem eenig geld gegeven. Hij 'dankte haar met diepe erkenteLijkheid. Den volgenden dag kwam hij terug, en nog dikwijls daarna. De sympathie van Gabrielle deed den arme verlatene goed; hij wist zoo aardig alle gebeur tenissen uit zijn kindsheid te vertellen; hij vermaakte het lieve kind door zijn grappen, zocht haar schelpjes en zee wier, en won daardoor het hart der moeder. Deze dacht er over hoe zij hem uit den ellendigen toestand, waarin hij ver keerde, kon opheffen. Het zou een ^oede daad zijn, dacht zij hem een betrekking in over eenstemming met zijn verstand te be zorgen. Zij zag echter de ondeugd niet, die zich reeds achter zulk een mooi masker Verborg. De Italiaan Paolo zal later een groo- te rol in ons drama spelen, en wij achten het onze plicht, den lezer met hem bekend te maken. Hij was ongeveer drie jaar oud, toen eenige matrozen hem te Marseille hadden achtergelaten. tden vond htem in een straat dicht bij de havien; hij weende en schreeuw de. Goede menschen hadden hem opge nomen en in een weeshuis gebracht. Hij had vader noch moeder. In het wteeshuis leerde bij lezen, schrijven en rekenen, en verbaasde .al zijn meesters door zijn vlugheid van Verstand. Ongelukkig kon hij zich niet aan tucht gew'ennen, en ontvluchtte het weeshuis; hij was toen acht jaar oud. Daarna voerd<e bij een zwervend leven, en kon door klein'e diensten, die bij den kapi teins en handelslieden va;n de haven bewees, gemakkelijk zijn kost verdie nen. Spoedig leerde bij verschillende falen spreken, omdat hij steeds met vreemdelingen in aanraking kwam, Hij w'as slank gebouwd en had mooie, regielm/atige trekken. Vlug en hiandig ^als hij was, bewees bij dien smokkelaars groote diensten. Eens, toen hij juist het huis aan het strand had verlaten, ging bij weer naar de stad terug en liep over de rotsen langs het strand. Eensküaps ontmoette Darasse hem en zei de: Paolo, kom je van mevrouw Té- HOFBERICHT. raud? Ja meester? Hoe heb je haar verlaten? Sedert eenige dagen is zij heel treurig. Vroeger sprak z:j gaarne met mij en beloofde, voor mijn toekomst te .zullen zorgen. Nu is dat niet meeii j zoo; tzij is stil; zij houdt een boek in de .hand, maar leest niet. Men zou Zeggen, dat zij droomt. En Zegt zij niets? Niets. Ik bteproef alle middelen, om haar aan het spreken te krijgen», het helpt echter niets. Misschien wantrouwt zij je. Dat denk ik niet; en toch is af nïet meer dezelfde voor mij. J'e hebt zeker een onhandigheid begaan. Die jongen aarzelde een oogenblik! 'en antwoordde: Eenige dagen geleden was ik aast den kant van de zee, waar een geit tus schen de rotsen graasde; ik had er plein zier in het dier te plagen, vervolgens kwam het mij in de gedachte, wat voor, gezicht de geit zou maken, indien ik\ in het water viel. Ik stootte haas doch toen zij zich verzette, prikte haar met mijn mesO! wat een leven maajcte zij!Ik ging net zoolang daarmee voort, tot zij in zee viel, er| als zij aan den kant wilde komen, stoot te ik haar telkens terug. (Wordt vervolgd.) voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst wérkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts als - wérkelijke, werkzame'en on schadelijke pijnstiller beschouwd worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. ERNSTIG MIJNONGELUK. 44 Mannen omgekomen. In de steenkolenmijn „Grassmoor" in de nabijheid van Chesterfield (Engeland) zijn Zondag 18 arbeiders tengevolge van een gas-explosie onder het neervallent gesteente bedolven en gedood. Vier van hen, die slechts lichte verwondingen had' den opgeloopen, waren in staat de mijn te verlaten. Direct na het bekend worden van het droeve ongeluk, daalden reddingsbrigades gevormd uit vrywilligers, in de mijn af. De reddingsmanschappen waren allen voorzien van gasmaskers en na 3 uur hard werken slaagden de moedige mannen er in, te midden van de dcodelijke gassen hun bedolven kameraden te vinden. Hulp kon echter niet meer baten. De levens geesten waren reeds geweken tengevolge van het vallende gesteente en de bij de explosie ontwikkelde kolengassen. —O- TYPHOON. Uit Wladiwostock wordt gemeld, dat aan de kust van Sachalin een typhoon woedt. De scheepvaartverbindingen tus- schen Sachalin en Rusland en Japan zijn verbroken. 22 Visschersschepen worden vermist. o ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. De 48 jarige professor Arthur Meijer, leider van de chirurgische afdeeling van een ziekenhuis in het Westen van Berlijn, heeft zijn 31 jarige vrouw doodgeschoten. Zijn 7 jarige zoon was bij de tragische gebeurtenis aanwezig. Waarschijnlijk heeft prof. Meyer ia overspannen toestand gehandeld. Zijn vrouw was de dochter van Max Schiedmayer, eigenaar van de bekende piano-fabriek te Stuttgart. 15. VII. OM ZWARE REGEERINGSKOEIEN TE KRIJGEN. Op abnormale wyze gevoed. De Crisis Rundveecentrale maakt be kend, dat naar gebleken is enkele aan haar geleverde runderen voor de levering op abnormale wijze waren gevced. In verband biermede behoudt zij zich het recht voor om, wanneer na slachting mocht blijken, dat dit ten aanzien van een geleverd rund het geval is geweest, een extra gewichtsaftrek toe te passen en bij de uitbetaling met dezen gewichts aftrek rekening te houden. O— ONDER TRAM GERAAKT. Het twaalfjarig zoontje van ds. Boogers uit Achelen, dat te Franeker cp school gaat, toen hij aldaar op een binnen komende goederentram wilde springen, waarmede hij naar huis moest terug- keeren, misgesprongen en overreden. Beide beenen werden den knaap afge reden. Twee doktoren waren spoedig aanwezig. Ze hebben het slachtofler in het tramsstation voorloopig verbonden. De toestand van den knaap is hoogst ernstig. —O— INBREKERS AAN HET WERK. Te Deventer is op twee plaatsen inge broken. Na verbreking van een deurslot is men doorgedrongen in het kantoor van den houthandel van W. v. Orden aan den Zutphenscheweg. De brandkast is geforceerd. Er worden een klein bedrag aan geld en eenige sigaren vermist. Verder werd ingebroken in het kantoor der N.V. Overijselsche Ijzergieterij en Machine fabriek, eveneens aan den Zutphensche weg. Daar is het gebleven bij de poging tot het forceeren van de brandkast. In beide kantoren werd de boel over hoop gehaald. o ONGELUK OP BOERDERIJ. De landbouwer L. van „Het Hoeveneind" onder Teteringen, had eenige dagen ge leden bij het voeren van jonge stieren het ongeluk uit te glijden en te vallen, toen hij een op de achterpooten staande stier taachtte te ontwijken. Deze stier viel toen op den landbouwer, die hierdoor inwendige kneuzingen opliep. L. werd naar het St. Ignatius Zieken- o POPPEN VAN H.M. DE KONINGIN. In Februari wordt te Leeuwarden een poppententoonstelling gehouden door een 30 vrouwenvereenigiDgen te Leeuwarden, ten bate van het Plaatselijk Crisis-comité. Men heeft aan H.M. de Koningin gevraagd, of men Haar zeer fraaie poppencollectie voor deze gelegenheid ook mocht ten toonstellen. Thans is, naar „de Ned." meldt, be richt ontvangen van H.M., dat zij een deel van Haar verzameling wil afstaan, om daarmede de collectie der tentoon stelling te verrijken. o GEHAKT MET RATTEKRUID. De radio bracht Zaterdagavond het volgende merkwaardige S.O.S.-bericht „De burgemeester van Uithoorn maakt bekend, dat in zijn gemeente van een handkar een half pond gebakken vleesch gehakt is gestolen. Den dader wordt aangeraden er niet van te eten, daar het met rattekruid was vergiftigd". o 24 HOOIBERGEN IN BRAND. Op het hooibergenterrein te Oudendijk in de gemeente Zwollerkerspel in de na bijheid van Hasselt, brak brand uit Verschillende veehouders uit Hasselt hebben hier hun hooibergen staan. Binnen zeer korten tijd stonden 24 hooibergen in brand. Spoedig was de autobrandspuit van Zwollerkerspel ter plaatse, doch deze moest haar werkzaamheden beperken tot het nathouden van enkele hooimijten, welke door de windrichting gespaard waren gebleven. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. —O VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag is de heer Ooms uit Haarlem, die deelnam aan den Sterrit van de K.N.A.C naar Den Bosch tusschen Hedel en Den Bosch onder de gemeente Empel met zijn auto tegen een brugleu ning gereden, toen hij door een defect aan het gaspedaal, werd afgeleid. De wagen reed twee passeerende wielrijdsters aan en reed vervolgens in het zachte gedeelte naast den weg. Do inzittenden, de heer en mevrouw Ooms, bleven on gedeerd, maar een der wielrijdsters, de 20 jarige mej. H. Geraerdts uit Eindhoven, kreeg een schedelfractuur en een diepe hoofdwonde. Zij werd naar 't ziekenhuis te 's Hertogenbosch overgebracht. O HOUTZAAGMOLEN AFGEBRAND. In de groote houtzaagmolen van den heer Broersma teSteenwijk ontstond brand. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de molen weldra een vuurzee was. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was, kon niets uitrichten, zoodat de molen tot den grond afbrandde. Verzekering dekt de schade. o ONTZETTEND SCHEEPSDRAMA OP DE NOORDZEE. Een vreeselyk scheepsdrama heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de stormachtige Noordzee bij het Borkum vuurschip afgespeeld. Het Duitsche motorschip „Kreuzsee" is daar vergaan. Tien van de elf opvaren den kwamen om het leven. Slechts de gewonde 1e machinist en het lijk van den 2en machinist konden aan boord van het Duitsche s.s. „Egeria" worden gehaald. —O— OPL'CHTING. Een kamerverhuurder te Delft heeft een boekhandelaar voor f160 aan boeken op gelicht. De man is gearresteerd en een winkelier, die de boeken voor de helft van den prijs kocht, is mede in arrest gesteld. GELD ONTTROKKEN AAN FAILLISSEMENT. De politie heeft te Den Haag aange houden J. P., vourmalig boekhandelaar te Leiden, verdacht van het onttrekken van een bedrag van vermoedelijk f42000 aan een faillissement. Verdacht van mede- plichtigheid is ook zijn vrouw aangehouden. —O ERNSTIGE VAL. Zaterdagmiddag had de uitvoerder C. E. uit Gemert het ongeluk, uit een vier M. hooge overkapping te vallen van het in aanbouw zijnde gebouw van den N C.B. te St. Jozefpeel (N.-Br.). In levensgevaar lijken toestand werd het slachtoffer, dat onder meer een ruggegraatbreuk bekwam, naar het ziekenhuis te 's Bosch overge bracht. —O TUSSCHEN TRAM EN BOOM. Toen de machinist van de Z N.S. Mij. J. Mouwen uit Princenbage, te Zundert aan het rangeeren was, geraakte hij tus schen de tram en een boom bekneld. Hij bekwam daarbij zeer ernstige inwendige kneuzingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. o DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Zaterdag is de echtgenoote van den landbouwer Tjoonk uit Haaksbergen op den Eibergscheweg aangereden door een vrachtauto. Een personenauto, die op hetzelfde moment, dat de vrachtauto de vrouw voorbijreed, nog wilde passeeren, veroorzaakte een botsing, met het gevolg, dat de vrachtauto de vrouw raakte. De vrouw werd van haar fiets geslingerd en in ernstigen toestand per brancard naar het St. Antonius-gasthuis vervoerd. Enkele uren na de aanrijding is de vrouw over leden. o— EEN STROOM VAN SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van machinist aan de Stichting de Drinkwaterleiding „Goeree en Overflakkee" hebben zich 520 sollici tanten aangemeld, waaronder enkele inge nieurs. o GASVERGIFTIGING. Dezer dagen drong de woning van den heer H. Baars te Nieuwe Tonge een zoodanige hoeveelheid gas binnen, dat de heer B. en zijn huishoudster bedwelmd geraakten. Gelukkig bemerkte een der buren, die juist met een boodschap kwam, het ongeval. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Men slaagde erin beiden weer tot bewustzijn te brengen. o GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Zaterdag is tusschen Eist en Kesteren bij Hemmen-Doodewaard een goederentrein ontspoord, Beide sporen werden versperd^ zoodat het treinverkeer ernstige vertraging ondervond. D-trein 107 werd in plaats van over Tiel over den Den Bosch-Gelder- malsen geleid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 'v O— DE BIETENSTEUN. In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond kwam ook ter sprake het groote overschot suiker bieten, waarmede vele boeren verlegen zitten. De meening werd uitgesproken* dat de teeltregeling in het vervolg billijker zou zijn, indien die ook, evenals bij de tarwe gebeurt, naar de oppervlakte der bedrijven kan worden vastgesteld. Deze meening is dus tegengesteld van die van de Zeeuwsche Landbouw Mij. De laatste was van oordeel, dat de door den C. B. T. B. aangeprezen methode in het nadeel van Zeeland en zeker vaa de goede bietenstreken zou zijn. Met ingang van 1 Dec. heeft H. M. de Koningin benoemd tot Adjudant parkwach ter op het Loo, den gepensionneerden Oppertorpedist by de Koninklijke Neder- landsche Marine, M. Haakman.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1