Tweede Blad No. 5386 Vrijdag 24 Nov. De Grootmoeder. GRATIS KOFFIE Beetwortelmachines Bossen-stroosnijders. voor hot Land van Heusdon en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. N.V. v.h. M. Ravenswaay Zonen te Gorinchem. Het Beste van het Beste!! Qroote voorraad. Ijzerhandel FEUILLETON. Hierop letten E Wél Beter!! Niet Duurder!! Reclameweek van 21 Nov. tot en met 2 Dec. 1933 I RAVENSWAAY'S QR0ENMERK-K0FFIE 35 CENT PER HALF POND BEHOORENDE BIJ HET Openbare vergadering van den Raad der gemeente BRAKEL- gehouden op 'Vrijdag 17 November j.l., des voorm. om 9 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer S. van Dalen. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worcJen gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Oed. St. houdende de goedkeuring van de bij raadsbe sluit van 29 September j.l. vastgestelde bouwverordening. Proces-verbaal van opneming van boeken en kas bij den gemeente-ont vanger. Er bevond zich in kas f2646.86; de boeken werden in goede orde aan getroffen. Aan de orde vaststelling van de ge meenterekening over 1932. De commissie tot nazien dier re kening merkt op, dat zij een bedrag van f2.50 voor het overbrengen van de registers van den BurgerL Stand naar Tiel te hoog acht. Zij stelt voor. dat de registers in den vervolge per post verzonden zul len worden, wat veel goedkooper zal zijn. Een dankbaar St Nicolaas ge schenk voor Uw jongen, is en blijft een „MATADOR" doos. Verkrijgbaar in den Boekhandel Firma L J. VEERMAN Heusden. De Voorzitter meent, 'dat vroeger; van hooger hand 'de wensch geuit is, om de registers naar Tiel1 te laten brengen en dat 'aan verzending per post niet de 'voorkeur werd gegeven. De Coinimissie acht de post reis en verblijfkosten veel te hoog, speciaal feen reis naar 'Den Haagj is volgens haar meening veel te 'hoog geweest. De heer van 'Veenendaat zegt, dat als hij een 'dag uitgaat dit hem f3.50 aan verblijfskosten kos+- B. en W. schij nen aan f10.per persoon nog met genoeg te hebben. De Voorzitter zegt, dat de reiskosten, die de commissie te hoog acht, inder daad veel te 'hoog zijn. Zij zijn ech ter een heele dag in Den Haag ge weest en zoodoende 'hebben zij meer verteerd d,an b'j andere dergelijke rei zen. Op den post „overige uitgraven der Politie" is verantwoord een bedrag vpn bijna f30.aan A. Lankhuiizen, giemeenteveldw,achter voor ververschi i- 16. Op het oogenbiik, dat zij zonk. hoor de ik een stem boven mijn hoofd, die riep: Paolo, dat is afschuwelijk! Het was madame Téraud, die ik niet had hooren 'komen en die alles had gezien. Toen poogde ik het dier te redden, maar het was te laat. Ik trachtte mij te verontschuldigen maar mevrouw Téraud draaide het hoofd om, en toen ik met de kleine wil de spelen, nam z:j haar in de armen en ging spoedig heen. En daarna? Was zij koud als ijs tegen mij, en liet mij nooit meer met het kind spelen. Darasse fronste de wenkbrauwen. Je bent dom Paolo, je hebt ma dame Téraud boos gemaakt. Je moet je best doen om baar weer voor je in te nemen. Wees maar gerust, ik ben reeds op weg. Paolo, waarom is zij zoo be droefd Dat weet ge even goed als ik, meester. Mijnheer Téraud heeft zijn harts tocht voor het spel niet kunnen weer gen voor politiepersoneel tijdens de kermisdagen. De commissie acht deze uitgaaf veel te hoog. De Voorzitter kan de meening van de commissie niet deelen en zegt, dat gedurende twee dagen door de echtge noot van den gemeente-veldwachter aan 7 veldwachters voedsel is verschaft, benevens eenige sigaren. De veldwach ters zijn in staat om bij Lankhuizen aan huis te eten en een sigaar te roo- ken. E>e Voorzitter zegt toe- in de toe komst zoo zuinig mogelijk te zullen zijn. Een belooning van f20.aan den gemeente-veldwachter voor het 'in- en uitschakelen der straatverlichting acht d'e commissie overbodig, aangezien de ze werkzaamheden hem als gemeente- bod'e opgedragen kunnen worden. De "heer Duijzer 'is van meening, dat er zooveel van die bijbaantjes zijn die aan d'en bode 'opgedragen zouden kun nen worden. De Voorzitter zegt, dat de Raad in dertijd besloten heeft voor het in- en uitschakelen der straatverlichting een belooning van f 20.toe te kennen. Wethouder L. van Dalen vindt, dat de geheele nota van opmerkingen door drongen is van een persoonlijke kwes tie van Van Veenendaal tegen den ge meente-veldwachter. Van Veenendaa' is goed voor de rechtbanken bekend en zoodoende kan hij den gemeente-veld wachter niet uitstaan. Van Veenendaal. Hij moet me eens dingen vertellen die ik nog niet weet, maar niet die ik wel weet. Hij loopt weer te vlug van stapel zooals altijd. Hij mag 's avonds van de politie ze ker wel zonder licht rijden. Eep tractement van f1700.is ze ker hoog genoeg, dat h'j al die bij baantjes niet behoeft te hebben. Staat de veldwachter zooveel hoo ger dan de werkloozen, die met een paar gulden in de week naar huis ge stuurd worden. De Voorzitter zegt, dat het in den tegenwoordigen tijd nu werkelijk niet zoo'n aanlokkelijk baantje is. Wethouder Fred, van Dalen merkt op, dat in de vorige vergadering voor gesteld werd de inkomsten van den hoofdonderwijzer als aanplakker te ver minderen. De raad moest daar toen niets van hebben en dat is nu iemanc die meer dan f3500.verdient en nog bijbaantjes heeft. De heer van Veenendaal vindt, da deze vergelijking niet opgaat omdat het hoofd der school- gestudeerd heeft De heer Duijzer is van meening, dat de ve'idwachter zoo veel bijbaantjes heeft, dat hij zijn dienst als veldwachter niet bij kan houden. De commissie wil al deze bijbaan tjes gecombineerd aan een ander op dragen. De Voorzitter zegt, dat de belooning van al deze kleine baantjes zoodanig is, dat voor zoo'n luttel bedrag er niemand voor te vinden zal zijn om altijd gereed te staan. Eveneens is aanmerking gemaakt op een bedrag van ruim f230.voor het piaatsen van een muur bij de school. De Voorzitter deelt mede, dat die muur op zijn last is geplaatst, omdat de meening bestond, dat die muur op zijn terrein stond. Naderhand is ko men vast te taan, dat de oude muur óp grond van de gemeente stond, zoo dat de nieuwe muur door de gemeente betaald moest worden. De kosten zijn Ter kennismaking met de buitengewoon PRIMA KWALITEIT van Ravenswaay's Groenmerk-Koffie, zal gedurende de reclame-week, van 27 November tot en met 2 December 1933, onderstaande aanbieding geldig zijn BIJ AANKOOP VAN 1 POND, ONTVANGT U l1/, POND BI f AANKOOP VAN 2 POND, ONTVANGT U 3 POND BIJ AANKOOP VAN 3 POND, ONTVANGT U 47, POND ENZ. ENZ. Overal verkrijgbaar I Vraagt Uw winkelier! Maakt gebruik van deze bijzondere aanbieding De zakken zijn bovendien nog geldig voor deelname aan de „Zes-Maandsche'' staan. Hij heeft gedacht 'millioenen te verdienen met zijn nieuwe zaken; en bij is gaan spelen. Ja, hij beeft verloren. Ik zie nog het gezicht, dat hij den avond trok, toen 'bij zijn laatste geld had verloren. Zij 'hebben ,geen brood meer in huis; mevrouw Téraud is wanhopend. Ja, z:j bevinden zich in een vreeselijken toestand, niettegen staande de voorschotten, die 'de ka meraden hem gedaan hebben. Ik heb 'de kameraden met plkaar hoo ren spreken; zij wantrouwen mijnheer Téraud. Ik heb het ook gehoord. Paolo, heeft mevrouw Téraud je over piij gesproken? Vóór die geschiedenis met de geit, zeide ik haar dikwijls, hoe groot uwe toewijding was; het was haa: aan genaam uw naam te hooren; zij was zoo gelukkig, dat haar man zich door uw raad liet leiden. En nu? Dat weet ik niet. Darasse dacht eenige oogenbiikken na, en hernam daarna: Paolo, je weet, dat het schip, dat ons waren uit Smyrna brengt, de zen, of den volgenden nacht aankomt; maak, dat je op je post bent en ge reed ons te waarschuwen. Hij verliet den jongen en .richtte zijn schreden naar het 'huis ,aan het strand. Het is tijd, den slag te wagen, zeide hij tot zich zelf; het is vreemd, wel hoog, doch daaronder is ook be grepen de leverantie van de steenen. Voor het ophalen van het school geld wordt f 16.toegekend. De com missie vindt, dat de inning van het schoolgeld vanwege den ontvanger moet geschieden en deze dus de kos ten moet betalen. De commissie zou gaarne zien, dat nu de jaarwedden van a'le ambtenaren verlaagd worden, ook op de wedde van de Wethouders een korfing toege past zou worden. De heer van der Veer zou zulks ook gaarne zien, omdat ieder ambte naar gekort wordt. De heer van Veenendaal vindt de belooning ook te hoog en is van mee ning, dat dit e ere-baantjes zijn en zou willen bevorderen, dat die belooning verlaagd wordt. De heer Duijzer vindt de belooning van f80.niet te hoog in verband met de werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat de jaarwedden van de Wethouders door Ged,. Staten, onder Kon. goedkeuring worden vastgesteld, indien Ged. St. verlaging wenschelijk achten, zullen zij daar wet toe over gaan, De commissie zou de post „Vergoe ding van den Ontvanger wegens kan- toorhuur" ad f50.in den vervolge willen zien vervallen. De Voorzitter zegt, dat deze vergoe ding is vastgesteld bij de jaarwedde- regeling door Ged. Staten, zoodat die post in den vervolge gehandhaafd zal moeten worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna de rekening vastgesteld als volgt: Ontvangsten gewone dienst op f38533.46, uitgaven f 32118.97, alzoo een nadeeïig slot van ff3585.51. Ontvang sten van den kapitaa'dienst op f30.23 uitgaven f 166.91, alzoo een nadeeïig slot van f 136.71. Aan de orde de begrooting voor het dienstjaar 1934. De commissie tot nagaan daarvan stelt voor, de vergoeding aan den veldwachter voor het hebben van een rijwiel ad f50.te veriagen. De Voorzitter zou dit bedrag tot de helft terug willen brengen. Wethouder L. van Dalen stelt voor, die vergoeding, evenals voor de rijks politie, op f36.te bepalen. Daartoe wordt besloten, hoewel de heer van Veenendaal zulks nog vee! te hoog acht. Deze wenscht alle bij baantjes aan een ander óp te dragen. Weth. L. van Dalen vindt deze zaak weer persoonlijk. Spreker zou, wanneer hij in het geval van den veldwachter verkeerde, terstond verlaging van wo- ninghuur vragen, daar het Hoofd der school en de veldwachter evenveel huur betalen, niettegenstaande de woning van den veldwachter feitelijk geen be hoorlijke huisvesting geeft. D'e 'heer van Veenendaal zegt, als het dan niet mogelijk is om den veld- wachte rzijn bijbaantjes af tqj nemen, dat hrj het wel gewen se ht vindt zijn salaris als veldwachter tei verminderen. De heer Duijzer zegt, dat het voor stel van v. Veenendaal persoonlijk is en dat de voormelde commissie in het geheel geen aanmerking op dé jaarwedde van den veldwachter 'heeft gemaakt. Slot volgt. Poeders en tabletten zijn alléén echt als de verpakking voorzien is van den naam Miinhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. die vrouw maakt mij verlegen, ,zij heeft een wijze van mij aan te zien, die mij verhindert te spreken! Drommels! ik 3en toch geen nieuweling!... 'Hetzou och te erg zijn, indien zij haar man nog altijd bleef beminnen. Neen, peen, dat kan niet. Het was niet alleen 'de hartstocht voor Gabrielle, die hem dreef, het was ook haat tegen dengeen, dien hij zijn vriend noemde. Hij haatte den vicomte, ten eerste, omdat hij de echtgenoot was van een vrouw, die hij beminde; vervolgens omdat de vicomte 'hem ver wijten had gedaan, die, ofschoon zij volkomen gegrond waren, hem hin derden. Gabrielle leunde aan het venster; haar blik was op den horizon geves- digd. Haar kind was op haar schoot ingeslapen. Nu was alle hoop vervlogen, en zij zou de dood ais een uitkomst be schouwen. O! indien haar moeder haar in dien toestand had gezien, zou zij wel mede lijden gehad hebben. Maar zou zij het 'kind vergeven heb ben, wiens eenige misdaad was een va der te bezitten, als 'de hare was? Helaas! er was geen centime meer in huis, niets dat verkocht kon wor den. Dien dag had Gabrielle zich over- eindgehouden door een stuk brood, dat haar honger had verminderd, maarniet gesteld. Mijn God! riep zij uit heb medelijden met mijn kind! heb medelij den rnet mij! Op dit oogenbiik kwam Darasse bin nen. VIII. De jonge vrouw verroerde zich piet. Zij sloeg een blik op den binnenko mende en vroeg: Waar is mijn man? Ik heb hem bij vrienden .gelaten; ik vrees voor de gevolgen; ik heb hem willen meebrengen, maar kon er niet in slagen. O! zeide zij treurig ik had gedacht, dat uw vriendschap grooter was. Dit verwijt scheen hem te hinderen. Mevrouw, hernam hij jk had die woorden niet noodig, om spijt te hebben, dat ik niet kon slagen. Uw echtgenoot is onverbeterlijk. De noodlottige hartstocht voor het spel heeft de overhand op hem. Ik kan niet zeggen, hoe het mij spijt, u in dien toestand te zien, gij, die rijk moest zijn, omringd van eer en groot heid. Want hoevelen zouden niet ge- mkkig zijn, hun leven geheel aan uw geluk te wijden. O! mevrouw, waar om, waarom hebt ge een echtgenoot gekozen, die uwer zóó onwaardig js. Die laatste woorden schenen de jon ge vrouw te kwetsen; haar bleek ge laat werd vuurrood. Zij richtte trots haar hoofd op. Mijnheer Darasse, zeide zij met bevende stem het staat aan mij het gedrag van mijn man te be- oordeelen. Hfj! bleef verlegen staan. Dat anp- woora brak zijn verklaring af, die reeds op zijn lippen zweefde. Maar hij won spoedig - zijn zekerheid terug. Vergeef mij, mevrouw, ant woordde hij op zoeten toon wat ik zooeven zeide, was heel slecht geko zen, indien ik u beieedigd heb. Is hp£ ook te verwonderen, dat ik niet koet kan blijven, wanneer ik u en uw lief dochtertje zoo vermagerd zie. Gij verwacht te veel van uw moed'. Uw toewijding is bewonderenswaar dig; maar zij heeft veel van zelfmoord, en daartoe hebt ge het recht niet; g>e hebt evenmin het recht uw kind: aan zulk een lot bloot te stellen. Zij zag verwonderd op. Schoon als gij zijt, ging hij voort begaafd met eigenschappen, die u boven alle andere vrouwen stel len, zo»t het gemakkelijk voor u zijn uit dien toestand te komen. Ik begrijp niet, wat ge meent,* mijnheer, antwoordde zij koek Er was zooveel adel in haar houding en haar blik, dat hP* verlegen werd; hij dorst niet verder gaan, en, beproe vende, het weer goed te maken, zeide hij: Ik wilde zeggen, goede mevrouw, dat ge zeker bloedverwanten hebt, die u spoedig te hulp zouden komen, in dien gij het wenschte. 1 (Wordt vervolgd.) JCienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5