F&ïm ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. V Patronen (in de maten 4250 a 58 ets.) kunnen per giro (125025) per postwissel roi per brief met bijgesloten postzegels ^worden besteld bij de Redactrice Dames- irubriek, Laan van Meerdervoort 34a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- gwenschte model s.v.p. duidelijk vermel den! De gevraagde patronen worden (binnen drie a zes dagen aan de aanvraag- sters toegezonden. 'ui '\S - 'A EEN WARME WINTERMANTEL, f De meeste wintermantels, welke wij zien dragen, of uitgestald zien in de eta lages der modemagazijnen, zijn voor zien van een min of meer mooien bont kraag, die ook in grootte zeer verschil lend is. Toch zijn er altijd nog zeer veel dames, die niet van bont houden en ook wel die het niet dragen uit een humaniteitsge- voel, hetzij dat zij lid zijn van de Die renbescherming, dan wel dat zij vege tariër zijn. Nu is er voor deze categorie vrouwen kunstbont in den handel gebracht, dat in den loop der jaren een tamelijk groote vlucht heeft genomeq, wat zeer zeker komt, doordat b.v. hePimitatie-veulen of het persianer zeer mooi is, terwijl het voor bijna iedere beurs is aan te schaffen. Vooral waar de prijzen van deze soor ten kunstbont per meter zijn, kan men voor weinig geld een flinken kraag en manchetten op den mantel aanbrengen. Maar er zijn ook dames, die zelfs niet van kunstbont houden en die liever haar mantel zonder een dergelijke garneering Iragen. Welnu, zoo'n mantel ziet U afgebeeld on der No. 636; het is een mantel van een warme dikke wollen stof in heel donker bruin of blauw tegen zwart aan, ofwel van zwart. De garneering bestaat hoofd zakelijk uit een stikversiersel, dat in een lichtere kleur is aangebracht, terwijl bij een zwarten mantel een witte stikver- siering zeer mooi staat. Het rugpad is geheel glad aansluitend, terwijl ook de beide voorpanden, iets aansluitend zijn en naar onderen toe recht neervallen. De voorpanden sluiten voldoende ver over elkaar heen, zoodat bij het gaan zitten of fietsen de mantel niet openvalt, wat van den winter veel te koud zou zijn. Het linkervoorpand wordt weer met een binnensluiting aan den rechter zijnaad vastgemaakt. De man tel sluit met een blinde sluiting en om heeft het voordeel onbreekbaar te zf:», maar het glazen stel voldoet m,i?r. Heeft men een goedkoop glazen stei gekocht, dan kan het jonge meisje er iets persoon lijks van maken, door eenige stukken, b.v. de flacons, de vazen en de poeder doos zelf te beschilderen, hetzij met een klein stijlvol bloemmotief of met een moderne versiering. Bij een moderne versiering verdient het aanbeveling om de meest voorkomende kleuren in de kamer te bezigen, zoodat het stel in over eenstemming is met de overige voorwer pen in de kamer. net middel wordt een smalle ceintuur gedragen met een kleine donkere gesp i sluitend. Voor zwaardere figuren is de stikver- siering ruim voldoende en kan men beter de ceintuur achterwege laten. De kraag is aan den buitenkant eveneens met stiksels versierd en staat hoog tegen het gezicht op, terwijl hij puntig is geknipt. Hij kan natuurlijk ook neergeslagen vorden gedragen, doch opstaand voldoet hij beter. De mouw is zeer aantrekke lijk. Vanaf den schouder tot aan den elle boog is zij gewoon recht, doch daarna loopt zij in een driehoek naar den pols toe, waar zij weer nauwsluitend is ge maakt. Ook deze punt is met stiksels ver sierd. De mouw wordt bij den pols afge werkt met een voeringmouw en dus een voudig naar binnen geslagen. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (L. v. Heerdervoort 45a, Den Haag). EEN KEURIG GEKLEEDE JAPON. Al is het nu weer bijna winter, daarom zijn wij natuurlijk nog lang niet gebon den aan het dragen van enkel wollen ja ponnen. Voor onze gekleede japon Kun nen wij dan ook best een mooie kwali teit zijde koopen in een of andere nieuwe modekleur. Japon No. 640 is gemaakt van tabaks- kleurige zijde en versierd met banden van siré, U kent het toch wel, dat soort stof, dat er uit ziet als zeildoek, maar dan van een bijzondere samenstelling. Ook is deze japon heel aardig te maken van blauw satijn, den doffen kant ge bruikt U dan voor de japon, den glim- menden voor de banen, strik en ceintuur. Zoo zijn er verschillende samenstellingen te maken, b.v. van zij en velours chif fon, die dan een tint donkerder worden genomen als de zijde. Het lijfje, dat geheel onder den grooten schouderkraag valt, is zoowel aan voor als achterzijde geheel glad, evenals de mouw, die mooi aansluitend moet zitten en bij den pols met een schuine bies wordt afgezet. De garneering der japon is de kraag, die niet ruim klokkend mag zijn, maar die mooi glad om de schouders heen valt. U zoudt de japon zoo kunnen maken, dat de kraag geheel los valt, djus een apart geheel vormt en onder den strik met een drukker wordt gesloten, doch U kunt hem ook aan den hals vastmaken. U ziet langs den hals een donkere baan, daarna een even onder de schouders, welke ge heel rondom doorloopt en dan een, die maar tot even onder den arm reikt en verder het voorstuk geheel vrij laat. Een heele groote strik met verschillende lus sen wordt eerst gestrikt, dan vastgehecht en daarna op de japor. bevestigd en zoo noodig met. een drukkertje gesloten, om de japon aan en uit te kunnen doen. Houdt U den strik echter niet los, want bij het geregeld strikken van het lint zoudt U verplicht zijn, die iederen keer als U de japon hebt aangehad, uit te strijken, omdat het bijna onmogelijk is het lint precies eender te strikken, als het de vorige keer heeft gezeten. Om het middel wordt een ceintuur van dezelfde stof als den strik gedragen. De rok is zeer eenvoudig en sluit ge heel strak over de heupen heen. Hij be staat uit twee deelen, een voor- en ach terbaan, terwijl middenvoor een paaT in springende plooien zijn aangebracht, die dichtgestikt zijn tot even boven de knie, en daarna open neervallen, zoodat men voldoende ruimte heeft om zich te kun nen bewegen. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan v. Meerdervoort 45a, Den Haag). AARDIGE KUSSENS Het wordt hoog tijd, dat wij aan de St. Nicolaas geschenkjes gaan beginnen, Hier ziet U een drietal idee's voor kus sens, die zeer,vlug te maken zijn. De op effen stof aangebrachte versieringen worden uit een andere kleur stof ver vaardigd en met een festonsteek op den ondergrond bevestigd. Een enkele keer, <zooals b.v. bij de vogel, worden met een paar steekjes de bijzonderheden weerge geven, zooals de steekjes bij de vleugels, snavel, oog en de kleine streepjes, die een paar dennennaalden of blaadjes voorstel len. Dit is natuurlijk maar een idee; U kimt dergelijke handwerken zoo eindeloos veranderen en varieeren, dat U geheel Uw persoonlijken smaak kunt volgen. Als U 's-middags naar een of andere gelegenheid gaat, of U moet bezoeken afleggen, dan is een middag-complet zeer gewild. No. 641 geeft U een model te zien, dat op een van de laatste modeshows zeer de aandacht trok van de aanwezigen en die dit costuum, nadat de mannequin al lang heel andere dingen vertoonde, nog eens speciaal lieten terugkomen. En te recht, want U zult het met ons eens zijn, dat het zeer gekleed is. De japon is van effen zijde of dunne wollen stof, die dan evenwel zoo soepel moet zijn, dat men niet den indruk heeft, dat het wol is, terwijl het manteltje van dezelfde stof of zijde is, maar dan ge streept met een zeer tegengestelde kleur. Het rugpand van het lijfje is glad, doch het voorpand dat eigenlijk uit drie deelen bestaat, n.l. twee halve voorpanden en een breed glad stuk daar middenin, wat niet bepaald een vestje kan worden ge noemd. De hals is eenvoudig naar binnen ge slagen afgewerkt, terwijl de beide voor panden opgestikte rolnaadjes hebben in den vorm van punten, waartusschen aardige knoopen als garneering zijn aan gebracht, die op een fantasieknoopsgat zijn bevestigd. Daartusschen ziet U dan de middelste reep stof. Om de japon te kunnen aantrekken maakt men den bo vensten knoop links met een werkelijk knoopsgat, zoodat deze kan worden los gemaakt. Om het middel wordt een breede cein tuur gedragen, die een gesp tot sluiting heeft, welk is overtrokken met de stof der japon. De rok valt ruim klokkend naar bene den en heeft zoowel middenvoor als -achter en op zijde een paar ingestikte naden, die het model aangeven. Het manteltje is eenvoudig, doch valt op door zijn aardige kleurencombinatie. y* - No. 641 Let U goed op, hoe de strepen loopen, niet zoo maar recht of horizontaal, neen, zij loopen schuin en aan iederen kant naar de andere richting toe. De mouw wordt als een kimonomodel aan de panden ge knipt, of als losse mouw ingezet, maar zoo, dat de strepen precies doorloopen, terwijl het teveneens net is, of de stre pen van de mouw eenvoudig evenwijdig loopen met de strepen van het jasje. Het is juist op deze kleinigheden, waar het bij een dergelijk gekleed costuum op aan komt. De kraag is van dezelfde stof als de japon, terwijl de breed uitloopende man chetten weer andersom zijn als het man teltje. U hebt dus drie combinaties, waar door U een zeer apart geheel verkrijgt. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan v. Meerdervoort 45a, Den Haag). HET TOILETSTEL. Ieder jong meisje verlangt, zoodra ze een bakvischje is geworden, naar een toiletstel, dat zoo goed doet op de toilet tafel, als men pas een eigen kamertje heeft betrokken. Maar de groote moei lijkheid is vaak, dat een toiletstel van kristal te kostbaar is, niet alleen, maar ook heel niet geschikt is voor een jong meisje. Tegenwoordig ziet men aardige stellen van celluloid in de prachtigste kleuren, terwijl ook stellen van glas aan bevelenswaardig zijn. Het seilMleidstal IN DE JAREN VAN GROEI. We zien het graag, dat onze kinderen flink eten: degelijk voedsel dat met smaak genuttigd, is voor hen één van de voornaamste voorwaarden voor krach tige ontwikkeling. In de meeste gevallen laat de natuur lijke eetlust niets te wenschen over; zelfs is er wel eens reden voor, om te verhoeden, dat de verorberde porties te groot worden; vrij gemakkelijk bereikt de verstandige huismoeder dit doel, door de kostjes niet al te licht te ma ken, maar ze liever eenigszins aan den zwaren kant te houden. Een stevige erw tensoep b.v., een maal van spekpanne- koeken, een stamppot, waarin niet te spaarzaam met vet is omgegaan het zijn alle voorbeelden van voedsel, dat goed verzadigend werkt. Daarnaast echter moet ook gedacht worden aan de groote beteekenis, die de vitaminen en zouten hebben juist tijdens den groei van het lichaam. En ook aan dien eisch is gemakkelijk te voldoen: een stevige boterham (bij voorkeur van brood) met een flinke portie smakelijke sla, waarin liefst één van de groenten in rauwen toestand voorkomt; een ruim gebruik van tomaten gedurende de maan den, dat deze vrucht overvloedig voor komt; het dagelijks verstrekken van de een of andere vrucht, die in den be paalden tijd van het jaar voordeelig te krijgen is al dergelijke middeltjes helpen mee om de voeding aan haar doel te laten beantwoorden. Ze mogen dus zeker niet beschouwd worden als over bodige luxe (een opvatting, die vroeger veel voorkwam!), maar ze moeten wel degelijk worden meegeteld onder de noodzakelijke levensbehoeften voor de opgroeiende jeugd. worden (nog ongeveer 1 uur), nu en dan de erwten tegen den wand der pan fijn- wrijven. Los tenslotte de bouillonblokjes in de soep op. Geef bij elk bord soep een flinke snee brood. AARDAPPELSLA (bij de boterham, 4 flinke porties). 750 G. (1 1/2 pond), gekookte koude aardappelen, 1 d. L. kokend water, I Maggi's bouillonblokje, 3 eetlepels sla olie, 3 eetlepels azijn of citroensap, 1 ge snipperde prei. Snijd de aardappelen in plakjes. Los in het kokende water het bouillonblokje op, roer er het citroensap (of den azijn) door, de gesnipperde prei en de olie. Meng met dit „sausje" de aardappelplak jes aan en laat het gerecht liefst vóór het gebruik een uurtje staan, zoodat de smaak van de saus goed in de aardappe len kan trekken. STEVIGE ERWTENSOEP (voor 4 flinke eters, van 1416 jaar). 750 G. (1 1/2 pond) groene erwten, 500 G. (1 pond) aardappelen, 5 L. water, 4 preiën, flink bosje seldery, 4 Maggi's bouillonblokjes, 200 G. (2 ons) spek, on geveer 30 G. (3 agestreken eetlepels) zout. Wasch de erwten en laat ze in de 5 L. water een nacht weeken. Breng ze met hetzelfde water aan de kook, laat ze gaar koken (ongeveer 1 1/2 uur) en voeg er dan het zout, de gesnipperde soepgroente, het in dobbelsteenstjes ge sneden spek en de in blokjes gesneden aardappelen bij. Laat alles samen ver der gaar ke^n en gelijkmatig gebonder SLA VAN BIETEN, GESNIPPERD LOF EN UIEN (4 flinke porties). 1 middelmatig groote gekookte biet, 4 struikjes Brusselsch lof, 1 groote ui, 3 lepels citroensap (of azijn), 3 lepels slaolie, 1/2 thelepeltje zout, 3 theelepels Maggi's Aroma. Meng het gesnipperde, gewasschen en goed gedroogde lof met de in plakjes ge sneden biet en de fijngehakte uit. Klop de olie met het citroensap (of den azijn), het zout en de Maggi's Aroma door el kaar en meng er de sla mee aan. VOEDZAAM GERECHT VAN RIJST MET TOMATEN (middagmaalschotel voor 4 flinke eters). 400 G. (4 theekopjes) rijst, ongeveer 1 eetlepel zout, 500 G. (1 pond) tomaten, 250 G. (1/2 pond) uien, 80 G. (4 afge streken eetlepels) boter of vet, 250 G., 1/2 pond) Edammer kaas, 4 theelepels Maggi's Aroma. Zet de gewasschen rijst op met drie maal zooveel water, voeg er het zout bij en laat de rijst zachtjes gaar worden (on geveer 1/2 uur). Smoor intusschen de gesnipperde uien en de in plakjes gesneden tomaten met de boter (of het vet) lichtbruin en gaar; roer dit mengsels door de gekookte rijst en meng er tegelijkertijd ook de gerasp te kaas en de Maggi's Aroma door.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 8