Tweede Blad So. 5392 Vrijdag 15 Dec. BEZOEKT Geeft een nuttig Geeft een BRIL M. N0RT, Gorinchem es de voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. gesprongen PUROL HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 21 Dec. rh cmclen FEUILLETON. IXGEZOXIIEÜ. KERSTGESCHENK. die is altijd nuttig, Zusterhuis 6. Gediplomeerd Opticien. BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge van een gevatte koude, overwerking, te veel inspanning, slytage, enz. bepaalde organen trager beginnen te werken, doen zich verschijn selen voor, waarvan men de oorzaak dikwijls tevergeefs zoekt. Het valt echter gemakkelijk te begrijpen, dat zich als gevolg dier trage werkiDg onzuiverheden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in de ge wrichten en organen het meest te vreezen. Gewoonlijk merkt gij dan op pijn in den rag of de lendenen, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheumatische pijnen ea meerdere verschijnselen van onwel zyn, die naar gelang van de lichamelijke gesteldheid van den lijder verschillend kunnen optreden. Verwaarloozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewenschte verwikkelingen leiden Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen hebben gedurende de dertig jaren, waarin lyders aan dergelijke ziekteverschijnselen ze leerden kennen en waardeeren, naam gemaakt en getoond, dat zfö de afvoer- organen (bij trage spijsvertering gebroike men eenige Foster's maagpilien) opwek ken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen door stroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Verkrijgbaar by apothekers en drogisten a f 1.-, f 1.75 en f 3.per doos. Let vooral op den juisten naam. '""WM P#I K|f ■fyWJs'ix DE OP Vragen op rechtskundig gehted (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Wat kan er gebeuren met een raadslid dat in de raadsvergadering door zyn woorden en geheel zijn wijze van doen de orde in hevige mate verstoort H. H. De Voorzitter kan den Raad voorstellen aan een lid, dat door zijne gedragingen den geregelden gang van zaken belem mert, voor de eerste maal voor den dag, waarop het besluit genomen wordt en bij herhaling voor een bepaalden tijd, doch niet langer dan voor vijf vergaderingen, die toegang tot de vergaderingen ont zeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming moet het lid de vergadering onmiddellijk verlaten. Bij weigerachtigheid doet de burgemeester hem verwijderen. Hoe moet een erfgenaam handelen om geheel afstand te doen van al zyn rechten en plichten van een erfenis P. X. Het verwerpen van een erfenis moet geschieden door eene verklaring, afgelegd ter griffie van de Arrondissements-Recht- bank van de plaats, waar de erfenis is opengevallen. Ik ben een liefhebber van vissehen met den hengel. Nu heb ik elk jaar eene kleine akte voor 50 cent, maar ben van plan ook eene akte te nemen voor een sleephengel. Nu zou ik graag willen weten of, als ik eene akte neem voor één gulden (voor een sleephengel) die akte ook het recht geeft te vissehen met twee of meer gewone hengels W. V. De akte van fl,00 is alleen voor een peur, en hengel geaasd met visch of een sleephengel. Voor het vissehen met meer dan één gewonen .hengel hebt U dan bovendien nog de akte van 50 cent noodig. Wanneer ben ik verplicht eene bijdrage te betalen aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken Houdt dit verband met den handelsvoorraad, omzet of aanslag in de Rijksinkomsten belasting Hoe zijn de klassen verdeeld en welke bijdrage moet dan worden betaald? Ik ben de laatste 10 jaren in de Rijksinkomstenbehsting aangeslagen voor een inkomen van minder dan f 2000. A. E. Voor elke ingeschreven zaak is jaarlijks een bydrage verschuldigd, waarop geene uitzonderingen bestaan. De bydrage wordt in het algemeen vastgesteld naar het in de zaak gestoken kapitaal, dus het kapi taal volgens de balans. Bij een kapitaal van niet meer dan f 40,000 is jaarlyks t 2.50 verschuldigd. Van f 10,000 tot en met f 25,000 f 5,00. Van f 25,000 tot en met f 50,000 f 10,00. Van f 50,000 tot f 100,000 f 25,00 en zoo wordt het geleidelijk hooger. De hoogste bijdrage is f 500,00 per jaar by een kapitaal van meer dan f 5,000,000. De aanslag in de Rijksinkomstenbelasting is niet van invloed op de vaststelling der jaarlijksche bydrage. Wy hebben een dagmeisje van 's mor gens 8 uur tot des namiddags 4 uur. Moeten wij nn ook personeele belasting betalen of zijn dagmeisjes niet belast Er worden zegels voor haar geplakt. H. Abonné. Het maakt voor de heffing der Perso neele belasting geen verschil of men een dagmeisje dan wel eene inwonende dienst- Veccocvcfot gjasu&ost j hij was eenige jaren vóór den dood van den markies in het huis van Sau- lien gekomen; dikwijls had hij de klei- ne Gabrieïie in de armen gehouden. 1 ICX 8^ Y*AA I TH AAfl AT* Na den trouwen Jean kwam juf- JJü Ui UUtiilUoU.Dl. frouw 'Dorothea, de kamenier; zij was vijftig jaar oud, en was vijf en twin- 22. tig jaar bij de markiezin, wier afzon- Sedert vele jaren had de markiezin dering zij deelde zonder ooit een ver- Marie-Antonette de Saulien haar kasteel zucht in g te laten hooren. verlaten, dat sedert langen tijd haarDe t wee andere dienaren van ;ne- geliefkoosde verblijfplaats was geweest, vrouw de Saulien waren de keukenmeid om voortdurend in Parijs te .wonen, en de huisknecht, die den ouden Jean Maar hoe leefde zij? In afzondering, zijn werk vee! lichter maakte en de in volkomen afzondering. boodschappen der markiezin deed. Volkomen van de wereld afgestolen, Meer dan twee en twintig jaar zijn maakte zij geene bezoeken en ontving verloopen, sedert den dag, waarop rne- geene van de menschen, die ;zij had vrouw de Saulien, het huwelijk ha- gekend in den tijd, toen men het een rer dochter vervloekende, de ongeluk- eer vond óp hare recepties toege'aten kige Gabrielle, die haar vergiffenis af- te worden. j smeekte, de vreeselijke woorden naar Zij was nog slechts bekend door j het hoofd wierp: haar weldaden, waarvoor zij een groot j „Overal waar ge gaat- zaf u het gedeelte van haar enorm inkomen ge-ongeluk vervolgen." bruikte. j Mevrouw de markiezin de Saulien De stallen, waar vroeger prachtige is nu een oude vrouw van vijf en paarden stonden, waren leeg. zestig jaar en ziet er ,wel tien jaar ouder Mevrouw de Saulien ging uit in een uit. gewoon huurrijtuig dat voor haar werd O! zij is zoo veranderd, die trot- gehaald. sche dame van weleer. Zij had bij haar, behalve de concierge,Wij zien haar terug, gekleed in een een tuinman, vier oude bedienden, die japon van eenvoudige zwarte stof, zon- haar liefhadden en eerden. j der garneersel, en die in stijve plooien Ten eerste Jeart, de kamerdienaar, op haar voeten neervalt, een crêpe muts die ook de plaats van Jcok bekleedde; je op het hoofd, zooals in de proviin- hij was een en zestig jaar oud en reeds cie de weduwen dragen, die zich aan veertig jaar bij de markiezin in dienst; levenslangen rouw overgeven. bode in dienst heeft. Alleen dagmeisjes, i die op 1 Januari van het belastingjaar 'nog niet den vollen ouderdom van 18 jaren hebben bereikt, worden niet in de belasting betrokken. Ehiiten verantwoordeliikheid der Red. Ondanks den scherpen Noord-Oosten wind, welke door onze veriaten dorps straten jaagt, kan Wim het bij de bran dende kachel niet meer uithouden. Hij moet, nu hij hersteld is van zijn ziek- j te, en dokter hem heeft toegestaan dat hij er uit mag, naar zijn vriJend Kees om zijn hart te luchten. Spoe dig zitten ze gezamenlijk aan den ge zellig brandenden haard, en Wim be- stormd Kees met vragen, j Wim. De Heusdensche gelezen ze ker, en dus ook de vergadering van onze vroede vaderen? Wat zeg je er van? Kees. Waarvan, van de opening, was dat gebed niet goed?? Hebben ze niet Christelijk gehandeld?? Was het niet goed dat ze die subsidie voor herha- lingsonderwijs afgewezen hebben??Zijn de jongelui niet wijs genoeg?? Moet de KiLdijk niet opgelapt worden??? Wim. Het is netjes in orde hoor, vraagt de Voorzitter ook om den zegen, als ze plannen hebben als: ;,Van wrie niet heeft zat genomen worden, ook van de allerarmsten", en stop toe aan degene die reeds heeft? Ik lees eerst de steunregeling voor de werkeloozen, deze is f6.soms T7.per week. Nagegaan zal worden of iemand die misschien al jaren werkeloos is, wel j steun behoeft. Met allerlei controle zal men de rare sprongen van de werke- loozen nagaan. En dan wordt ,op die i geweldige bedragen nog een toeslag gegeven van f 1voor kolen, en een .kwartje per kind, vanaf het derde, een gezin met 4 kinderen kan dus ont vangen in het gunstigste geval f8.50 per week, tenminste als ze het noo dig hebben, kunnen die menschen er van, f5.komen, dan js het be- ter, dan kan de gemeente haar geld j bewaren. Wat een zuinigheid, vindt I je ook niet? I In elk geval nog slechter dan den vorigen winter. Kees. Zuinig op dat gebied zijn ze wei, maar even later is van heel de i zuinigheid niets meer te merken; want een „mijnheer" die al een best salaris heeft krijgt nog f630.boven dien. Wim. Hij krijgt niet f 630.maar f 639.03 centen. Kees. Ik zou net die f9.03 gegeven hebben aan de Commissie voor de steunverleening, om ze met deze koude als geschenk uit te deelen ,aan de werkeloozen, dan konden ze allen naar „P. H." om een Wollen Deken. Het zijn alle inwoners van onze gemeente, Wim. Maar die oude grafmaker, die voor zijn langdurige diensten een klei ne vergoeding vroeg, was dat dan geen inwoner? Kees. Een inwoner van de gemeen te was hij wel, maardenkelijk .geen echte „goeie". En dat de werkeloozen in andere gemeenten beter gesteund worden dan hier, heeft weer een ander vergeten te zeggen; dat schoot hem te binnen, toen het over de ver hooging van dieje mijnheer ging, toen werden andere gemeenten er bij ge sleept. Weer een ander was (er be ter achter, die zet de heele zaak op de fiets. Voordeeliger was het wel, en de slagers hadden het misschien ook liever, als heel de keuring op de fiets af kwam. Toch hoor jk „jongen" dat die verhooging niet gegeven wondt, want het is per abuis. Kees. Abuizen bestaan niet, mocht niet goed züju, dan wordt het mis schien meer. Het valt niet mee, om het alle menschen naar den zin te maken. Wim. Nee, dat heb ik gemerkt in een ander weekblaadje, waar een paar opvolgers van ons, n.l. ,.Piet en Gijs", aan *t schelden zijn geweest. Die be schuldigen ons van partijdigheid, doch die lui moesten met geen steenen gooien naar een ander. Die twee gaan zich aan die „z o n d e" veel meer te buiten, als wij ooit gedaan hebben. En wat een hooge en dure woorden al lemaal. Het zijn er zeker een paar die les hebben gehad." Kees. Jij praat maar over twee, maar jij maakt ook een fout Wim. P. en G. hebben maar een geestelijke va der. En dat die met varkens omgaat kun je wel merken, want hij knort net zoo erg en is ook zoo verkeerd. Wim. Wat je me nou verteld, is nieuw voor mij. Ik heb dat geklets van 'die lui, evenmin als ,de meeste men schen, niet ernstig gelezen, doch ik meende, dat het er wel twee waren. Misschien kun je mij wel meer ver tellen. Keies. Dat 'kan ik ook. Over jdie stukken zieg ik niets, dat is te min, doch over den schrijver zou ik je een boekje kunnen Opendoen. Wij zijn, net zoo 'goed ais het „Nieuwsblad", even wel te netjes om al zijne smeerlapperij pubb'ek te friaken. Als zijn naam be kend was bij de menschen hier, dan wisten ze wel waarom hij zich zoo braaf voordeed. Wim. Hoe kom je er toch .achter Kees? Kees. Wij hebben 'een hoop goe de vrienden 'jonge, en daarom boor ik veel. Maar toen er een tijdje gele den zooveel baantjes te vergeven wa ren, bleek 'dat die huichelaar" maar leen stem kreeg. Onze raadsleden ken den hem te goed. Voor de rest laten ook wij hem maar aan zijn lot over hoor. Aan. jou verklap ik, dat hij het „Pindamanneke" is Van Almkerk. Wim. Ik snap 'er niets meer vair, maar vind 'het wel best. Heb jij ook' naar één van die baantjes gesollici teerd. Ik had ook wel centenman wil len worden. 'Het overkomt je niet al tijd dat je er flink in grabbelen kunt. Gek, dat wij arme drommels overal buiten vallen. Ik kon mijn borgstelling niet 'in orde krijgen, want mijn bank rekening wees helaas geen bedrag aan van f7000.—. j Kees. Ik ben ook maar thuis ge bleven Wim. De liefhebbers deden niets dan Tekenen, 'hoeveel bezuiniging de benoeming van 'hun gaf, en daar ik Mevrouw de Saulien leverde het beek op van onoverkomelijke smart. De tijd heeft een onuitwischbaren indruk op haar achtergelaten. Heur haar is sneeuwit en haar ge laat ivoorkleurig. Haar mond heeft op gehouden te glimlachen; haar oogen alleen hebben hun levendigheid be houden. De uitdrukking van haar bf.k is tegelijkertijd droevig en goedhartig. Den dag, waarop wij het hotel de Saulien binnentreden, zit de markiezin voor haar schrijfbureau en doorzoekt hare brievenDorothea is haar daarin behulpzaam. De markiezin leest verscheidene brie ven oplettend door; een er van boeit haar bijzonder. Dorothea, zeide zij, je inoet een rijtuig huren, geld meenemen en naar dit adres gaan. In dezen brief wordt mij een arm meisje aanbevolen. Zij heeft geen moeder meer on haar vader heeft haar verstooten. Mevrouw de Markiezin, zijt ge ze ker, dat zij uw belangstelling waard i-s? Waarom altijd het kwade te den ken? Is het ongeluk niet reeds vol doende, om mij te bewegen, het arme meisje te hulp te komen? Ongetwijfeld, mevrouw de mar kiezin, maar ge hebt u reeds zoo dik wijls bedrogen! Wat doet er dat toe! Als men op dankbaarheid rekent, wanneer men goed doet, verliest het een groot ge Zorgt voor een heerlijke gelijkmatige verwarming in Uwe kamer 1 Dit alléén is mogelijk door Uwe Haard, Haardkachel of Fornuis bij ons te koopen Wij verkoopen de beste en vertrouwste merken die er bestaan. Ons devies blijft steeds een waarheid r WÈL BETER'NIET DUURDER!* deelte van de waarde. Hulp, ,op het gewenschte uur verleend, kan een (On gelukkige van wanhoop en van groo- te verleiding bevrijden. Mevrouw die markiezin is zoo goed, haar weldadigheid is zoo onuit puttelijk, dat ik niet kan nalaten, kwaad te worden, indien ik verneem, dat de voordeelen harer edelmoedigheid door cnwaardigen worden genoten. Indien het goed, dat ik doe, voor velen verloren gaat, voor mij gaat het niet verloren. Buitendien, hoevelen zijn er niet, die te snel worden verpor- deeld? O, toegevendheid! Indien ik vroeger zoo toegevend was geweest, als ik nu ben, zou ik niet zoo'n groote wroeging hebben. De oude dame zuchtte en vestigde haar oogen op een prachtig jong meis jesportret, dat door frissche jasmijn werd omlijst. Twee tranen vloeiden langzaam over haar bleeke, magere wangen. O, mijn God, mijn God! pre velde zij wat kan er van haar ge worden zijn! Na een oogenblik van stelte zeide zij tot Dorothea: Dorothea, vandaag is haar ge- joortedag; o! het is niet genoeg, dat wij haar portret hebben versierd met zoete bloemen, waarvan zij zooveel hield; ik zou vandaag mijn weldaden wel aan alle ongelukkigen der aarde willen uitdeelen, om van God vergiffe nis voor mijn hardheid te ontvangen. Reeds lang geleden heeft Hij u vergiffenis geschonken, mevrouw. Dorothea, God is zoo goed, en ik zelf was zoo onverbiddelijk! Neen, Hij heeft mij niet vergeven, omdat ik niets zeker weet, niettegenstaande mijne na sporingen. Moed, mevrouw, moed gevat. Zij schudde treurig het hoofd ,en hernam: Toen mijn dochter mij op haar knieën om vergiffenis bad en haar handen smeekend naar mij uitstak, roe pende: „Genade, heb medelijden!" heb ik haar teruggestootenen toen pij zich in mijn armen wilde werpen, heb ik haar vervloekt! Welke" afschuwelijke demon had zich van mij meester gemaakt? Zij was schuldig, dat is waar; maar zij was mijn kind, ik had slechts haar op de wereld! En ik heb haar verstooten! En ik heb haar met mijn vloek Ver nietigd! En eerst na verloop van drie jaren is mijn woede bedaard. Maar wat ben ik dan eerst geweest? Een monster, wier hart is versteendEensklaps is af 'de liefde voor mijn dochter weer boven gekomen, vuriger dan ooit. En sedert dien tijd is de markiezin de Saulien een martelares. De moeder heeft haar 'kind in het verderf gestort, en God neemt wraak daarvoor! Lijd, lij dj maar, ontaarde moeder, gij hebt bet verdiend! (Wordt vervolgd) Jflenwsflad Poos 30en 60ct.Bij Apoth.en Drogisten. De Vorst

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5