Dit nummer bestaat uit 2 De Grootmoeder. *and van alteha UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Nieuwjaarwenschen SPUROL ifii&BteiiiasHi. FEUILLETON. No. 5393 Woensdag 20 December 1933. GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag I uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneer en. ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers Evenals vorige jaren stelt ook thans weder ons blad zijn kolommen open voor het plaatsen van aan Familie, Vrienden en Begunstigers. De prijs bedraagt 40 cent voor enkele kolom; f 1.00 voor dubbele kolom. Tijdige opgaaf aan ons Bureau of bij onze Agenten wordt verzocht, terwijl het met het oog op de hooge incasso-kosten aanbeveling verdient, het bedrag op onze postrekening No. 61525 over te schrijven ot be taling met onze Agenten te regelen. Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apo+hekers en Drogislen VERDUISTERING VAN f170.000. Aneta seint uit SetnarangDe Officier van Justitie eischte tegen den gewezen employé van de internationale crediet- en kandelsvereeniging „Rotterdam", T., we gens verduistering van een bedrag van 170.000 gulden, zeven jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak op 23 December. VRACHTAUTO OP HET TROTTOIR. Meisje doodgedrukt. Op de Gelderschekade te Amsterdam 23. Mevrouw de markiezin, gtij be schuldigt uzelve met groote hardvoch tigheid. Ik ben voor haar onverbiddelijk geweest, en moet het nu ook voor mijzelf zijn! Zij bleef een oogenblik stil en her nam daarna: Te Saulien herinnerde alles mij aan de afwezige: de lanen, waar wij wandelden, de bloemen, die zij liefhad, het speelgoed, dat zij had gebroken, de kleeren, die zij had gedragen; overal werd ik aan haar herinnerd. Ik werd ziek en in mijn droomen hoorde ik haar roepen: „Ik sterf in den bloei van mijn Leven, omdat mijn moeder mij vervloekt heeft." Ik verliet Saulien, omdat ik zou gestorven zijn, indien ik er was gebleven. En ik wilde niet, en wil niet sterven! Zoolang ik de hoop heb, van mijn dochter te hooren, wr! ik leven! Ik ben naar Parijs gekomen, om mij gemakkelijker aan een voortdurend onderzoek over te geven. Ja, ik heb gezocht en ik zoek en zal het zoeken nooit moede worden. Ik moet weten, wat er van mijn dochter is gewor den. Indien ik verneem dat zij niet j geraakte de chafleur van een vleeschtran- sportauto, K. de macht over het stuur van zijn ruto kwijt, waardoor hij met zijn swaren wagen het trottoir opreed. Het vyf jarig meisje Cornelia K., wonende op de Gelderschekade, dat daar speelde, ge raakte bekneld tusschen den gevel van een huis en de auto. Met zware inwen dige kneuzingen werd zy naar het Binnen Gasthuis vervoerd, waar zy by aankomst reeds was overleden. De auto was ernsig beschadigd. o RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen brachten in de maand November vier millioen meer op dan in November 1932. De opbrengst over de eerste elf maanden van dit jaar bleef vyftien millioen beneden die over het overeenkomstige tijdperk van het vorige jaar en anderhalf millioen boven de ra ming. HET ZILVEREVDJBILEUM VAN PRINS HENDRIK. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Z. K. H. Prins Hendrik het personeel van het Roode Kruis een souvenir aangeboden. De heeren ontvingen een daspeld met gekroonde H., de dames een broche, eveneens met gekroonde tl. De geschenken, welke, zooals gemeld, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ter receptie deden aanbieden, bestonden uit zilveren bladen. Tydens deze receptie, waarop een groot aantal civiele en militaire autoriteiten, vertegen woordigers van legaties, oud ministers, Eerste en Tweede Kamerleden, personen uit kunstenaarskringen en deputaties van vele vereenigingen verschenen, bood mi nister Deckers namens de regeering aan de regeeringsmedaiile van het Ned. Roode Kruis, in een speciale uitvoering met briilanten. Het hoofdbestuur bood een klein model van deze medaille aan. Verschillende geschenken werden den jubileerenden voorzitter aangeboden, door den beeldhouwer Aug. Falise o a. het afgietsel van een borstbeeld van den Prins. De feestavond in hotel De Witte Brug werd mede door Prinses Juliana byge- woond. O— BRAND. Flesch waschbenzine omgevallen. Zaterdagmiddag ontstond te 's Graven- hage een felle uitslaande brand in het modemagazijn van den heer Akerlaten, doordat de bewoonster in den winkel van het perceel tegen een flesch waschbenzine opliep, welke omviel, waarna de benzine dampen ontvlamden. In een oogenblik tyd vatte bet vloerkleed vlam. Het vuur verspreidde zich met een zoodanige snel sloot stond tiet toe, dat by verhoord wgrd, daar zyn toestand ernstig is. Hij heeft zware hoofdwonden opgeloopen. De verdachten hebben beiden bekenden nemen een onverschillige houding aan. G. H. PRIEM, f De bekende schrijver G. H. Priem te Amsterdam is plotseling in den ouderdom van 68 jaar overleden. —o JACOB BENDIEN. Ten huize van dr. R. J. Harrenstein aan de Weteringschans te Amsterdam is op drie en-veertigjarigen leeftijd overleden de kunstschilder Jacob Ëendien. 101-JARIGE OVERLEDEN. Te Santpoort is op een leeftijd van 4 01 jaar overleden mevr. de wed. E. Peters van Wendt, de oudste inwoonster van de gemeente. O— DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN UTBECHT. Bij Kon Besluit is met ingang van 15 Januari 1934 benoemd tot burgemeester der gemeente Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, secretaris dor gemeente 's Gravenhage. meer leeft, zal ik uitroepen: „God, neem mij tot u, ik behoef niet meer te leven." Maar ik gevoel, dat mijn Gabrielle niet dood is! O! mijn God! indien zij mij terug gegeven werd, zou ik uitroepen: „Mijn dochter, ik wil, dat je geluk kig wordt; je moeder wil je geluk! De markiezin streek met de hand over haar voorhoofd en zuchtte. Mevrouw de markiezin, zeide Dorothea ge moet met geduld de in lichtingen, die mijnheer de markies de Prémorin u geven zal, afwachten. Ja, want hem heb ik het te dan ken, dat ik meer te weten ben geko men. En ook door mevrouw de gravin de Poelly. Ja, ik heb door de gravin gewe ten, dat zij te Luchon Gabrielle heeft ontmoet, die haar zeide, dat zij moe- doer was, ongeveer een jaar na haar huwelijk. Maar de gravin wist niets meer. Daarna hoorde ik weer van den mar kies de Prémorin, dat een kennis van hem had verteld, dat de vicomte de Mérulle, onder den naam van Téraud, te Marseille in een mooie betrekking was, die hij echter om plichtverzuim moest verlaten. Daarna vertelde men den Markies, die om nasporingen, te doen, naar Marseille was gereisd, die ongelukkige geschiedenis van de smok kelbende, en dat men, den dag, nadat Téraud door zijn makkers was ver heid, dat in korten tyd de geheele winkel uitbrandde. De bewoners van het bovenhuis vlucht ten aan de achterzijde op het dak, omdat zy meenden, dat ook de trap in brand stond, betgeen echter niet het geval was. De schade in den winkel en die der bovenbewoners wordt door verzekering gedekt. TWEE JONGE KERELS RANDEN EEN OUDEN M»N AAN. Na langdurige achtervolging eindelijk gegrepen. Zaterdagavond te kwart voor elf heeft te Overschie een roofoverval plaats gehad, waarbij het slachtoffer ernstig is gewond. De 58 jarige Le Large, die te Rotter dam een loterykantoor houdt, keerde in den avond als naar gewoonte per fiets terug naar zijn woning aan den Schans te Overschie. Toen hij op het donkere weggetje tegenover de Rotterdamsche tol langs de Schie reed, sprongen nit het duister twee mannen le voorschijn. Een van hen sloeg Le Large met een grooten knuppel eenige malen op het hoofd, ter wijl de ander hem vasthield Le Large had een tasch met geld bij zich, hetgeen de aanvallers moeten hebben geweten. Door het hulpgeroep van den aange vallene werd de 22 jarige A. van der Ende, te Schiedam, op het gevecht op roei kzaam gemaakt. Bij zijn naderiug vluchtten de roovers. Le Large kon den nieuw aangekomene nog mededeelen, dat zijn belagers op één fists waren wegge reden. Daarna raakte hij buiten bewust zijn. Van der Ende stelde een achter volging in en bij de hulpbrug in den nieuw ryksweg zag hij de daders zeventig meter voor zich rijden, fly haalde hen in en reed dwars tegen hun rijwiel, waar door zij kwamen te vallen. Zij stonden echter onmiddellijk weer op om er op nieuw vandoor te gaan. Dit herhaalde zich eenige malen, tot Van der Ende assistentie kreeg van eenige personen, die bezig waren bij een auto, waarmede eenige uren vroeger een ongeval had plaats gehad. Deze slaagden er in, de vluch telingen te grijpen en aan de inmiddels gealarmeerde politie van Overschie over te leveren. De daders werden naar het politiebureau overgebracht. Zij bleken te zijn de 19 jarige meubelmaker J. B. te Rotterdam en de 20 jarige los-werkman B P. eveneens te Rotterdam. De eerste j beeft reeds een volledige bekentenis afge- legd. Veertien dagen geleden hadden zy het slachtoffer ook reeds opgewacht, doch toen waren de omstandigheden minder j gunstig. i Le Large is verbonden door de politie- dokter van Overschie, dr. Donkersloot, en daarna naar huis vervoerd. Dr. Donker- moord, het huis, waar hij met vrouw Hoe goed kart ik nu begr.jpen, hoe en kind woonde, verlaten had gevon- grootouders hun kleinkinderen bemin den. nen! Mijn dochter, mijn kleindochter! Wat is er van moeder en kind ge- komt terug; God, geef mij beiden terug! worden? Wat is er van de arme Ga- Voor hetgeen ge gedaan hebt, brielle geworden? en nog iederen dag doet, mevrouw, zal Men spreekt ook van twee personen, de hemel u vergoeden. In het gesticht, j die eenige inlichtingen zouden kunnen door u opgericht, zenden dagelijks meer i geven; de een, Darasse, chef van een dan honderd verlaten jonge meisjes smokkelbende, die, zooals men beweert, hunne gebeden tot God op, vurige ge- j Téraud in het verderf heeft gestort, beden voor uw geluk. God hoort hun- en een jonge Italiaan, Paolo, die voor ne stemmen. Gabrielle en haar kind groote gene- Ja, zij hebben mij Pief, die li e ve gen hei d1 gevoelde. Maar sedert jaren, lïngen, en slechts temidden van hen j zijn zij beiden uit Marseille verdwenen, vind ik verlichting van mijn smart. O! als ik maar wist, waar z;j zijn! Door hun goed te doen, schijnt het De hoop is niet uitgedoofd. Ja, Do- mij, dat mijn dochter en mijn k'ein- rothea, ja, iets zegt mij, dat mijn doch- dochter ook hun aandeel krijgen^ en ter en mijn kleindochter mij eens terug- dat het goed, dat ik dien ongelukkige» gegeven zullen worden. I doe, hun, die ik beween, zal terugge- De markiezin liet haar hoofd op haar geven worden, hand rusten, en bleef eenige oogenblik- ken nadenken. snoeid is, dat zij met f 130.000 is terug gebracht in vergelijking met die van dit jaar, verwachten wij, dat ieder, die in den Zendingsarbeid belang stelt het uiterste zal doen, wat hem of haar mogelijk is, om het tekort van dit jaar zoo gering mogelijk te doen zijn of als het kan, al wat er nog noodig is, bijeen te brengen. VALSCHE MUITERÏT Nederlandsche zilveren munten worden bij duizenden geslagen. Eenige dagen geleden werd te Am sterdam een Chineesche stoker van het Nederlandsche stoomschip „Ouderkerk" gearresteerd en op hem werd een aantal valsche rijksdaalders aangetroffen. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat wat aanvankelijk vermoed werd, j een feit was namelijk dat de rijksdaalders in een goed geoutilleerde munt in China waren gemaakt. BROERTJE EN ZUSJE VERDRONKEN. NAAR HET EINitË VAN HET JAAR. Het Zendingsbureau giro No. 6074 vraagt ons plaats voor het volgende Nog 44 dagen scheiden ons van den Oudejaarsavond en de vraag wordt, ge lijk steeds tegen bet einde van het jaar, steeds nijpenderZullen wij ontvangen wat er noodig is voor dit jaar? Men zal vraeenHeelt de Zendingsweek dat niet gebracht En wij moeten daarop ant woorden Tot dusverre niet. Dat wil niet zeggen, dat wij ondankbaar zijn over wat velen in die week hebben gedaan, integendeel, wy zijn daarvoor zéér dank baar, want de opbrengst is in het alge meen gesproken niet achtergebleven bij j die van verleden jaar en dat zegt reeds veel. Maar, zooals nen wel weet, de achterstand was veel grooter dan verleden jaar en die achterstand is niet ingehaald. Nu waren wij reeds sinds eenige jaren gewoon ook na de Z-ndingsweek deze dingen nog eens bekend te maken in een afzonderlijke circulaire. Deze zal ook nu weer in deze week uitgaan Nu de ra ming vooi bet volgende jaar zód zeer be II. TWEE GEBROKEN HARTEN. De markiezin deed een poging om haar droevige gedachten tegen te gaan, en vatte haar werk op. Daarna nam zij een zak met geH stelde hem Dorothea ter band, en zond haar weg, na haar verschillende in lichtingen gegeven te hebben. Toen mevrouw de Saulien het hoofd Alfleen gebleven, keerde de markiezin ophief, had haar gelaat een zachte uit- zich naar het portret en riep uit: drukking aangenomen. j Mq'n God, wanneer za! ik haar Grootmoeder! zeide Ziij> met dan terugzien? bevende stein ik ben grootmoeder Zi) stond op, ging voor een spie- geweest! Ben ik bet nog? Grootmoeder! gd staan, cfie haar vermagerde, ver- O! Dorothea, ik kan je niet zeggen, wat moeide trekken weerkaatste. ik gevoel, wat er in mij omgaat, waa neer ik aan het kind mijner dochter denk; mijn hart klopt sneller. Zij schrikte van haar bleekheid. Toch, zeide zij verzekerde de dokter mij, dat ik nog vele jareu Spelend op het ijs in sluiskom geloopen. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur zag de heer W. Bongers te Assendelft twee kinderen drijven in het open gedeelte van een sluiskolk. De hee' Van't Veer begaf zich aan den buitenkant van de sluis op het ijs en over de deuren hangend wist hij ze te grijpen. Onmiddellijk werd begonnen met 't toepassen van kunstmatige ademhaling. Inmiddels waren dr. Onderwater en de wijkverpleegster Zr. De Wit gearriveerd, die ook hun uiterste krachten inspanden om het leven van de kleinen, een zusje en broertje, kinderen van den heer J. van de Laan, en de oudste van het gezin, dat vier kinderen telde te treden. Geruimen tijd is de kunstmatige ademhaling toege past, doch bet mocht niet meer baten en de dokter kon slechts den dood consta- teeren. O— HOOFDONDER WIJZEB OP HET IJS GEVALLEN EN OVERLEDEN. Hij laat een vrouw met 9 kinderen achter. Zondagmiddag is de 45 jarige J. Terpstra hoofd der R.K. school te Dokkum op de Leeuwarder Ee bij het schaatsenrijden voorover met het hoofd op het ijs ge slagen. De man bleef bewusteloos liggen. Na een woning te zijn binnen gebracht, bleek hij reeds te zyn ovei leden. O— GOEDERENTREIM ONTSPOORD, De oorzaak onbekend, geen persoonlijke ongevallen. Zondagmiddag omstreeks 1 uur heeft onder Zwijndrecht een ontsporing plaats gehad van 'n tiental wagens van een -i 1 - II voor miïj heb. Wat ben ik veranderd! Ik ben slechts de schaduw' van de mar kiezin de Saulien! O, indien ik eens stierf! Die gedachte deed haar beven. Neen, neen, hernam zij- ik mag niet sterven; ik wil leven! Ik hoop, ik wil altoos hoop koesteren. Haar voorhoofd werd helder. Het was, alsof haar e en gelukkige gedachte door den geest ging. Zij ging naar het venster. De groote boomen van den tuin werden verlicht door de zon, die haar stralen door de bladeren Ket spelen. De natuur was prachtig en voor de oogen der mar kiezin lachte alles vol vroolijkheid1. Op diat oogenblik kwam de oude Jean zijn meesteres een kaartje bren gen. De markiezin las: „Markies Romain de Prémorin." Jean, zeide zij gauw laat mijnheer de Prémoriu binnenkomen. De markies was slechts twee jaar ouder dan mevrouw de Sauüen. Ook op hem hadden zorg en verdriet spo ren achtergelaten. Zijn baard en zijn haren waren wit* zijn gestalte was groot en rechtop; z>ijn gelaat koud en gestreng; maar het lijden had bij hem niet die uitdrukking van onderworpenheid achtergelaten, die iedereen biij de markiezin trof. (Wordt vervolgd.) voor het Land van Heosden en Altera, de Langstraat en de Bonunelerwaard T 1T -~Z A. 1 rn «-» L n n L O l

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1