Plaatselijk llieiiws. goederentrein. Vermoedelyk door een verkeerden wisselstand zijn n.l. onder de buurtschap Pieterman twee wagons van een goederentrein, komende van Zwijn drecht, uit de rails geloopen. De andere goederenwagens reden tegen de twee wa gons, die dwars over de rails kwamen te staan, waardoor ook deze wagons ont spoorden, Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De materieele schade is vrij aanzienlijk en van sommige goederen wagens is niet veel meer over. Men probeerde zoo spoedig mogelijk de rails weer vry te maken, doch het mocht in den loop van den dag niet gelukken den chaos op te ruimen. Het verkeer Dord rechtRotterdam moest dan ook over een lyn worden geleid. De spoorrails ter plaatse zyn vernield. o BEROOVING TE APELDOORN. Loopjongen in een leeg huis gelokt. Vrijdagavond is een 16 jarige loopjon gen. van den comestibleshandel J. Mulder te Apeldoorn, op de Jacbtlaan aldaar, in een onbewoond huis gelokt, mishandeld ea beroofd van ongeveer f 90, welk geld hy als wisselgeld bij zich had. De onverlaat sloot na de berooving den jongen op in een kleerkast en verwij derde zjch daarna op de tiansportfiets van den jongen, welke niet ver van het huis is teruggevonden. De jongen werd eerst na eenige uren uit zijn hachelyke positie verlost, doordat de ouders ongerust werden en zich op aanwijzing van den heer Mulder aan ge noemd huis vervoegden. Er bestaat van den dader slechts een vaag signalement. LICHT IN EEN~OUDE MOORDZAAK. In het begin van dit jaar, op 13 April, vonden eenige schoolkinderen in een sloot langs den Smeetlandschedijk te Rotterdam het lijk van den 38 jarigen makelaar in huizen J. A. Don. De politie stelde een onderzoek in, en dacht dat hier van mis daad sprake was, omdat sporen, die op eettig geweld duiden, aanwezig waren. De politie zocht verder. Zij kreeg een spoor in handen dat leidde naar Duitsch- laad en Zaterdag j.l. werd te Aken de 20 jarige Johann Kobakofaki gearresteerd, verdacht van moordaanslag op den heer Den. Een nader bericht meldt, dat hij een volledige bekentenis heeft afgelegd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente OUDHEUSDEN, op Maandag 18 December 1933, dies voormiddag te 11 uur. Voorzitter: Edel ach tb. Heer Mr. R. j. F. v. d. Heijden. Secretaris: Welied. Heer F. v. Lieaipt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met den Christeltijken groet, de Secre taris leest de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd worden vast gesteld'. Ingekomen stukken: Hes,'uit van Qed. St., waarbij goed keuring verleend wordt aan een raads- •fcesiuit tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1933. Besluit van Ged. Staten, waarbij de gemeente-reken, over 1932 wordt vast gesteld. De Voorzitter merkt op, dat Ged. St. de rekening anders hebben vastge steld, dan door den raad voorioopig is geschied. Het voorschot van het rijk, groot f 1000.had de raad ge deeltelijk op 1932 en gedeeltelijk op il933 gebracht, terwijl het voorschot aan de Heidemaatschapp j verstrekt, in (1933 betaald, nog op 1932 was ver werkt. Ged. St. wenschlen deze wijze niet goed te keuren, waardoor een ver schil van f1500.is ontstaan. De re kening sluit nu niet met een nadeeiig saldo, doch met een voordeelig. Prac- tisch maakt het geen verschil, aange zien thans deze f1500.verwerkt moe ten worden in de rekening 1933. Als de rekening 1933 nu voordeelig sluit en de: gemeente wordt met 1 Januari 1935 ■opgeheven, zou zij met een schoone lei overgaan. Kon. Besluit, waarbij goedkeuring verleend wordt aan het raadsbesluit tot wijziging der heffing van de per- sotteele belasting. Brief van Ged. Staten, waarbij aan merkingen gemaakt worden op de door den gemeenteraad vastgestelde bouw verordening met voorstel van B. en iW. tot wijziging dier verordening. De Voorzitter zegt, dat de opmerkin gen slechts de redactie betreffen en van weinig beteekenis zijn. B. en W. stellen dan ook voor, de door Ged. St. verlangde wijzigingen aan te bren gen, 'met welk voorstel de raad ac- coord gaat. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der verordening op de heffing van schoolgeld. Aangezien deze verordening door de Kroon slechts voor een jaar is goedge keurd, moet ze dan opnieuw door den raad worden vastgesteld, wat met al- gemeene stemmen plaats vindt. Voorstel van B. en W. tot pachtver- mindering. B. en W. stellen den raad voor, te besiuiten dit jaar de pacht voor het achterste gedeelte der Oudheusdensche weide terug te brengen op f65.per H.A. en voor het voorste gedeelte en de Dorpsweide op f 70.per H.A. De Voorzitter deelt mede, dat in ver band met dit voorstel 2 verzoeken om pachtvermindering zijn ingekomen n.l. een van N. v. Esch, die 40 pCt. ver mindering vraagt en de Hart die vraagt de pacht op f69.te willen vermin deren. Met aigemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoekschrift van J. van Heijst, om zijn borgstelling te wijzigen door in plaats van hypotheek, effecten in on derpand te geven. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Heijst, die op zijn verzoek eervol ont slag is verleend' uit zijn tijdelijke be trekking van gemeente-ontvanger, even wel aansprakelijk blijft tot de rekening 1933 door Ged. Staten is vastgesteld. De heer v. Heijst had zekerheid ge steld door het verleenen van hypo theek op onroerend goed, dat echter in handen van derden is overgegaan. Adressant verzoekt thans effecten n.l. ob.igaie's in N.W.S. in onderpand te mogen geven. B. en W. steden voor, daarmede genoegen te nemen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Voorstel van B. en W. tot vernieu wing van de rekening-courant-overeen komst met de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten voor het jaar 1934, met een crediet van f6500. De Voorzitter deelt mede, dat het vorig jaar het besluit was genomen voor een overeenkomst van f5000. in den loop van het jaar moest dit echter verhoogd worden tot f 65C0. B. en W. stellen daarom voor, voor 1934 eenzelfde overeenkomst aan te gaan. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1933. Wordt conform het voorstel van B. en W. gewijzigd tot een bedrag van f376.20. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeentebegrooting voor 1934 met voorstel van B. en W. tot wijziging dier begrooting. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten een uitvoerig schrijven is ontvangen, waarin verschillende aan merkingen worden gemaakt op de be grooting 1934. De meesten zijn van administratieven aard, doch een paar opmerkingen brengen groote wijziging. Tengevolge van de vaststelling der re kening 1932 en de wijziging die Ged. St. daarin hebben gebracht, is het na deeiig saldo van f 1500 dezer rekening veranderd in een voordeelig saldo van f190.Dit lijkt wel prettig, doch in werkelijkheid geeft het geen verschil, omdat de f 1500.nu in de begrooting 1934 moeten worden verwerkt. Verder is een wijziging noodig, door de kor ting die het rijk toepast op de rijks- uitkeering, die voor deze gemeente 1 pCt. bedraagt, wat neerkomt op f80, en verder door de belangrijke vermin dering in de rijksuitkeering voor de werkeloozensteun. Deze bedroeg over 1933 58 a 59 pGt. over 1934 zal dit slechts 46/75 van 'dit bedrag zijn, zoo dat de gemeente 'dan slechts een sub sidie van 36 of 37 pCt. in dezen steun ontvangt. Desniettemin hebben B. en W. cüe begrooting toch sluitend weten te krijgen. Met aigemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijzigingen besloten. Voorstel van B. en W[. tot vaststelling der vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920, voor het jaar 1932. Waar in deze gemeente' geen O.L. school is, hebben B. en W. zich tot eenige gelijksoortige gemeenten ge wend, om de kosten voor het L.O. in die gemeenten te weten. Deze bedroe gen in de gemeente Wijk en Aa.burg f 4.39, Sas van Gent f 6.44, de gemeente Hoek f 6.55. Volgens de wet moet hier van het gemiddelde worden genomen en stellen B. en W. daarom voor de vergoeding te stellen op f6.44. Aldus wordt besloten. Behandeling van de ontwerp-wet tot opheffing der gemeente Oudheusden, 15 December 1933. De Voorzitter deelt mede, dat de heeren van het ontwerp hebben kunnen kennis nemen. B. en W. zijn van mee ning dat met dit ontwerp accoord kan worden gegaan, behoudens een 3-tal punten, n.l. de grensregeling, deze bl ft gehandhaafd als in het voorloopige plan, iets wat hen onjuist voorkomt. De Hooibroeken komen aan de ge meente Heusden, terwijl de Hootbroek- sche Steeg, waarop deze uitwegen, in onderhoud "bij de gemeente Drunen zou komen. Heusden krijgt dus de revenuen en de gemeente Drunen de lasten. Hieruit blijkt reeds voldoende, dat de grensregeling niet juist is en deze beter gestekl kan worden langs den waterloop, zooals ook in het plan 1922 was voorgesteld. Dan zal het ar chief van de gemeente Oudheusden worden ondergebracht te Heusden, iets wat B. en W. ook ongewenscht voor komt. Immers 4/5 der bevolking gaat naar Drunen, daar zal men dan het meest het archief noodig hebben. B. en W. bevroeden wel de reden waarom het archief naar Heusden gaat en kun nen er daarom mede accoord gaan, dat 't archief tijdelijk naar Heusden gaat. De ze reden bestaat daarin, dat Drunen geen brandvrije bergplaats heeft, zoodra deze evenwel 'is verkregen, zouden B. en W. het archief overgebracht willen zien naar de gemeente Drunen. Dan meenen B. en W. bezwaar te moeten maken, tegen de wachtgeldre geling van den gemeente-secretaris. Het lijkt het college onbillijk, dat diens wachtgeld na drie maanden met 15 pCt. en na 6 maanden met 30 pCt. zal worden gekort, terwijl verder dit wachtgeld niet zal meetellen voor zijn pensioen. Met het oog op zijn leeftijd zal 't den Secretaris niet gemakkelijk val- ien een anderen werkkring te krijgen, daarom zouden B. en Wi. bepaald willen zien, dat de Secretaris voor 3 jaren zijn volle salaris zal genieten en ge durende 5 jaar een korting van 10 pCt. en dat zijn wachtgeld zal meetel len voor zijn pensioen. Waar het rijk 3/4 van het salaris voor zijn rekening neemt, beteekent het voor de gemeente een 'klein offer, voor den betrokken persoon 'is het van groot belang. Dhr. de Baa-ij verklaart er sterk voor te zijn, dat de Secretaris een behoor lijk inkomen krijgt. Hij is veel jaren in de gemeente geweest, heeft er veel meegemaakt en hij is steeds tegenover iedereen zeer voorkomend geweest. Met aigemeene stemmen wordt hier op overeenkomstig het voorstel van B. 'en W. besloten. Van 'die rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. EEN HOND. Terug te bekomen bij D. Baak, üudheusdenschestr. 10, Heusden. Het feest van den Kerstboom voor de kinderen der Zondagsschool van de Ger. Kerk heeft dit jaar door omstandig heden reeds plaats op Vrijdag 22 Dec. Bij gelegenheid van de jaailijksehe opdracht van de nieuwe leden der con gregatie van O. L. Vrouw, werd aan rnej. M. van Hest de gouden medaille voor 50-jarig trouw lidmaatschap uitgereikt. Het goede voorbeeld heeft navol ging gevonden. Zondag maakte Ds. Kloots bekend, dat van iemand die onbekend wenscht te blijven, bij Ouderling Friedli een gift van f 15,is ingekomen voor de diaconie der Ned Herv. Keik alhier, waarvoor ZijoEerw. de(n) gever(ster) dank bracht. Bij de j.l. Donderdagavond ge houden stemming voor 2 Notab ien, werd de heer H. Vos herkozen, terwijl morgen ocderdagavond) van 7 tot 8 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren A. v. d. Pias (attr.) en S. Üeurloo. A.s. Zaterdagmiddag tusschen 3 en 4 uur zal de gewone drie maandelijksche collecte, ten behoeve van de diaconie der Ned. Herv. Keik, langs de huizen plaats hebben Woensdag j 1. had tijdens de kleine H. Familie de inwijdrng plaats van het nieuw altaar door den hoogeerw. heer Heken N. J. A. Wouters, die daarbij een korte toespraak hield. Dit altaar is een werk van den koster J. v. Berkel, die dit in zijn viijen tijd gemaakt heeft. Bij Kon. besluit is bepaald dat de onthelfing op 1 Januari 1934 van de hieronder vermelde kantonrechters-plaats vervangers, die werkzaam zijn bij het op gemelden datum ontbonden zijnde kanton gerecht, waarvan de zetels achter hun naam is vermeld, geacht moet worden eervol te zijn geschied, en is hun Harer Majesteits dank betuigd voor de door hen als zoodanig bewezen diensten: J. M. C. Paap, te Heusdenmr. L. H. A. Verhoeven, te Heusden mr. G. H. Bleeker te HeusdenE. C. J. Moonen, te WaalwijkM F. Schram de Jong, te ZaltbommelM. Bakker, te Zaltbora- meimr. J. van Dalen te Zaltbommel. ALM KEIÏK. J.l. Zaterdagmiddag had op de ij-baan „de Plompert" een wedstrijd plaats in het hardryden met hindernissen op schaatsen. Deze wedstryd was ver- reeld in twee groepen, nm van 14 tot 18 jaren en 18 jaar en ouder. De prijzen in den leeftijd van 14 tot 18 jaar werden gewonnen door: A. Burgbout Jz., 1ste prijs; A. Paans, 2e prijs; J. Romijn Wz 3e prijs; H. Kant, 4e prijs. Van 18 jaar en ouder: A. Colijn, 1ste prijsH. W. Kloots Jz., 2e prijs; Joh. de Peuter Wz., 3e prijsP. van Di3, 4e prys en Joh. Pellikaan, 5e prijs. ANDEL. Aan het Boveneind alhier had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van Wijobelt uit Woudrichem en een bestel wagentje. Vooral het bestel wagentje werd van voren nogal beschadigd, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De gladheid van den weg scheen oorzaak te zyn van deze aanrijding. Op Donderdag 21 Dec. zullen de kinderen van de Bijzondere school het Kerstfeest vieren in de Ned. Herv. Kerk. Voor een matig bezette zaal trad alhier voor het Comité van Winterlezingen op, Dr. G. B. Wurth van Rotterdam, met het onderwerp „De Buchman bewe ging". Volgende spreker op 26 Jan. a.s. is, Ds. P. Veen te Utrecht, met het onder werp „Levensmoed". De heeren G. van Duist en Adr. Verwijs hebben hun herbenoeming tot Notabel in de Ned. Herv, Kerk aange nomen. GEVONDEN VOORWERPEN: Een gouden gladden ring. Inlichtingen bij den Gem.-veldwachter. CAPELLE. De overtocht aan het veer over den Nieuwen Maasmond kan thans over het ijs plaats hebben, doch alleen voor voetgangers en wielrijders. Een pad is reeds gemaakt. Tot lid van het Burgerlijk Arm- lestuur te dezer plaatse is benoemd de heer A. J Verhoeven. Bij de j.l. Zaterdagmiddag gehou den verkiezing van 3 Notabelen der Ned Herv. Gemeente albier werd da heer M van Eek herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. B. Rijken, de heer G. v. d. Boeven J.Bz. gekozen werd. In herstemming komen de heeren J. G. Addink en G v. d. Schans. De jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv Keik heeft dit jaar ruim f 1900.opgebracht. Dit is ruim f900.meer dan vorig jaar. Voor niet leden zal door de Gem. Zangvereen. ,,'t Rozeknopje", onder leiding van den heer N. Snijers, Donderdagavond in de zaal van den heer L. F. v. Dongen de operette in 3 bedrijven „De Trek vogels" voor de 2e maal worden opgevoerd. Tot havenmeester van de Capelsche en Labbegatsche haven is benoemd de heer J. L. v. d. Linde. In verband met de Kerstdagen zal de uitreiking van boeken voor de lezers van 't plaatselijk correspondentschap van de Openbare Leeszaal te Breda, inplaats van Donderdag 28 dezer, plaats hebben a s Zaterdagmiddag van 23 uur in de O. L. School in de Kom. DOEVEREN. De heer J. Boll Gz., voorlezer in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft na 30 jaren deze functie te hebben vervuld, daarvoor bedankt. In de j.l gehouden vergadering van Stemgerechtigde leden der Herv. Gem. alhier, werd tot Ouderling gekozen de heer P. A. Boll en tot Diaken werd herkozen de heer G. Boll. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer G. J. Hartgers eveneens benoemd tot Diaken de heer L. L. Colijn. Als Notabel werd herkozen de heer G. J. Hartgers. Zaterdag is in den ouderdom van 98 jaar alhier overleden de heer J. Boll, oudste inwoner van dit dorpje. HEDEL. Nadat Zaterdag alhier een pad gemaakt was over het ijs voor voetgangers en fietsers, is Zondag ook voor de auto mobilisten een pad gemaakt. Er zijn zelfs vrachtwagens van 2 ton over ge weest. Vriest de Lek bij Kuilenburg nu nog stevig genoeg dicht dan is wer kelijk de eerste vaste" ver binding Noord- Zuid tot stand gekomen HERPT. Door het Bestuur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „St. Isidorus" alhitr, is dezer dagen een nieuwe karn aange kocht van Deensch fabrikaat, merk Sil- keborg. Ze zal omstreeks Januari in dienst worden gesteld. De oude had ruim 17 jaar haar dienst verricht. De vergadering der R. K. Kies- vereeD. alhier, welke j.l. Zondag zou zija gehouden in café Verhoeven en waarin de EdelAchtb. Heer Mr. R. v d. Heijden, Burgemeester van Drunen en Oudheusden, als spreker op zou treden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld, RIJSWIJK. Op Vrijdag 22 Dec. zal vanwege het Comité van Winterlezingen alhier de Sumatra film worden vertoond. SLEEUWIJK. Over de afgeloopen maand werden voor den vleeschkeuringsdienst ter ge meentesecretarie aangegeven4 koeien, 2 pinken, 33 varkens, 8 lammeren, 4 kalf en 150 K.G. vleesch. Tengevolge van de aanhoudende vorst moest de werkverschaffing in den Sleeuwijkschen polder, waarin 48 arbeiders te werk zijn gesteld, worden stopgelegé. Deze personen zijn allen op de steua aangewezen. Het aantal steuntrekkers bedraagt thans 148. In het café van den heer J. E. Sprenger, alhier, had vergadering plaats van de Stemgerechtigde Ingelanden vaa het Waterschap „De Polder van Sleeu- wijk", ter benoeming van een Secretaris- Penningmeester voor dit Waterschap. Uit de voordracht, bestaande uit de heeren N. v. d. Assem, L. van 't Sant en A. C Vermeulen, werd met meer derheid van stemmen gekozen A. C. Vermeulen. Vooraf werd het bedrag der borgstel ling voor den Penningmeester vastgesteld op f 1500. Door stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „de Polder van Sleeuwijk" is tot Secretaris-Penningen, gekozen de heer A. C. Vermeulen alhier. We vernemen dat met de gemeente Werkendam overeenstemming is bereikt aangaande het aanleggen van een vlucht- haven in werkverschaffing. SPRANG. De collecte gehouden bii dem dankstond voor het gewas in de Geref. Kerk alhier, heeft f 8o,opge bracht. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Chr. School alhier, werd j.l. Vrijdagavond een zeer goed geslaagde ouderavond gehouden. Voor dezen avond was door het bestuur de leiding aan Ds. Louwe Kooymans uit Baardwijk opge dragen. Nadat door de ouders het school werk hunner kinderen was bezichtigd, opende om c.a 7.30 uur Ds Louwe Kooy mans door te laten zingen het 2de vers van Psalm 25 en gebed. Na een woord van welkom leest zijn Eerw. een gedeelte van Math. 19 en sprak naar aanleiding van dit schrift gedeelte een openingswoord. H ei bij de ouders den ernst van de Christelijke opvoeding hunner kinderen hun voorhoudend. De heer Drost sprak hierna over „Chr. Opvoeding". Door den Inspecteur van het Chr. Volks onderwijs, Ds. Roos uit Helvoirt, werd een woord van opwekking tot personeel en ouders gericht. Spr. sprak de hoop uit, dat ook bij den voortduur Gods zegen op den arbeid voor de Sprangsche school moog rnsten. In de pauze werd aan de ouders een kop chocolademelk met koekjes aange boden. Daarna sprak de heer Dees hoofd dezer school over „De Jeugd van Jezus". De heer v. d. Ham gaf nog een stukje Proza. Aan het slot dankte Ds. Louwe Kooy mans de sprekers en de ouders voor hare betoonde belangstelling en hoopte dat door dezen avond den band tusschen school en huisgezin meer versterkt zou worden en eindigde met dankgebed. Als slot werd staande gezongen Psalm 72 11. Voorbijgangers bemerkten Zondag avond j 1. eenige flikkerende verlichting in het Ger. Kerkgebouw. Na den koster gewaarschuwd te hebben ging men op onderzoek uit, waarbij bleek dat een stoof in brand stond. Gelukkig kon men het vuur dooven en werd erger voorkomen. A.s. Donderdagavond zal door de Ned. Herv. Zondagschoolvereen. in het N. H. Kerkgebouw Kerstfeest gevierd worden. Het personeel der Chr. School hoopt hierbij haar medewerking te verleenen. Maandagavond werd vanwege den Chr. Besturenbond „Sprang Cupelle" in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, een vergadering gehouden met als spreker de heer W. Kok, propagandist van het Chr. Nat Vakverbond. Met lichtbeeldea werd den arbeid van het C. N. V. aan schouwelijk voorgesteld. Het was voor de talrijke aanwezigen een gezelligen en leerzamen avond. Deze vergadering door den voorz. de heer J. C. de Roon, op gebruikelijke wijze geopend, werd door den spr. met dank zegging gesloten. Donderdagavond 7.30 uur zal voor de A. R. J A. Mr. Th. Heemskerk in de zaal van den Chr. Volksbond optreden De heer Adr. Braspenning met het onderwerp „Werkgever en Werknemer". Toegang vrij. VEEN. Op Vrijdag 22 Dec., 's avonds 7 uur zal in het Oude Schoollokaal te Wijk een aigemeene ledenvergadering gehouden worden van de vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Wijk, Aalburg en Veen. Agenda-punten zijn om.: Statuten-en reglementswijziging en verkiezing Be stuurslid. Alleen op vertoon hunner lidmaatschaps kaart 1934 hebben de leden toegang By de Vrijdag j 1. gehouden i—ii niMimiiiBi i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2