Voetbalsport. üiYierliericliteü. Rechtzaken. Vergadering van den raad der ge- een redelijken prijs zal willen verkoo- meente HEUSDEN op Vrijdag pseai. 15 December des avonds 8 uur. Op het schrijven van het gemeente- Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. bestuur is nog geen bericht ingiet- v. Eggelen. {SecretarisWelEd. Heer A. Delft. Aanwezig alle leden. v. De Voorzitter iopjent te 8.15 uur de vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van iet raadsbesluit, tot verkoop iepen- fejoomen. Idem door den Minister van Eco nomische zaken van de wijziging der verordening ingevolge de winkelslui tingswet. Idem door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der begroo- ting 1933. Idem van liet raadsbesluit, waar- Mi een stukje grond aan de tramha ven in erfpacht werd afgestaan aan '4e N.V. Vereenigde Zuivelbereiders, Voor den bouw eener Zuivelfabriek. Idem van het raadsbesluit tot het aangaan eener Rekening Courant Overeenkomst met de Bank van de IVereeniging voor Nederl. Gemeenten. Prooes-verbaal van kasopname bij 4en Gemeente-ontvanger en den Ad ministrateur van het Vleeschkeurings- bedrijf op 4 December, waarbij alles An orde is bevonden. Brief van Mej. M. Kramer, waar in deze meedeelt, dat zii haar benoe ming tot lid der Commissie van Toe- richt op, het Lager Onderwijs aani- weemt. Eenzelfde schrijven van den heer ij. v. Daarboven. Bericht van den heer G. v. Ever- kbngen, waarin deze meedeelt, dat hii ontslag neemt als regent der Godshuizen en als lid der Schattings- commissie 'en dank 'zegt voor het vertrouwen, dat de raad steeds in hem heeft gesteld. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Benoeming van een hoofd der O SL. School, waarvoor wordt voorge dragen den heer W. Knoop te Ne- 'derhemert, behalve dezen komen op de voordracht voor de heerenA. Bouters te Oostzaan en J. Knecht te ter Aar. Met algemeene stemmen wordt de heer W. Knoop benoemd. De Voorzitter merkt op, dat het in de bedoeling ligt, dat de heer Knoop, zoo spoedig mogelijk zijn functie zal aanvaarden. De heer iMeijer vraagt of het de 'bedoeling is, dat de heer Knoop ook bier komt wonen, waarop: de Voor zitter toestemmend antwoordt. Motie van de Vereeniging Heus- den's Belang, inzake beschikbaarstel ling van bouwterrein. De Voorzitter deelt mede, dat zoo als in de vorige vergadering was be sloten, B. en W. met het bestuur van Heusden's Belang een bespreking hebben gehouden, waarvan het ge volg is geweest, dat men het spoedig ïeens was. De bedoeling van de Ver eeniging Heusden's Belang was blijk baar, dat de gemeente den eigendom trachtte te verkrijgen van bouwgrond, Om dit aan gegadigden weder te ver- kjoopen of in erfpacht af te staan. B. en W. waren het met de Ver eeniging eens, dat het Bruchtplein, daarvoor 'bijzonder geschikt was. Spreker meent, dat ook de raad van hetzelfde gevoelen zal zijn. Bii £et onderhoud met -het Bestuur van Heus den's Belang heeft spreker toegezegd, dat hij met den Rentmeester van het Kroondomein, aan wien het Bruchtplein toebehoort, en die in het laatst van November in Heusden zou {komen, zou spreken. Deze bespre king heeft plaats gehad en het re sultaat daarvan is geweest, dat de Rentmeester heeft verklaard, dat hii gaarne zijn medewerking zou verlee- nen in deze richting. Het spreekt van- aelf, dat de gemeente zal trachten het terrein zoo goedkoop mogelijk in het bezit te krijgen. Als de waar de getaxeerd zou worden in de ver houding van den canon van 15 cent per M2., waarvoor een ingezetene een perceeltje van het Kroondomein in erfpacht heeft verkregen, dan kan vanzelf sprekend van aankoop niets komen, omdat voor de 2 H.A. die het terrein groot is dan ongeveer f 60.000 betaald zou moeten worden. Het is vanzelf niet de bedoeling, dat de gemeente gaat bouwen, alleen, dat zii de beschikking krijgt over bouw terrein. B. en W. hebben direct een brief geschreven. Uit de voorlezing van dezen brief blijkt, dat het ge meentebestuur in het najaar van 1929 en begin 1930 reeds in correspon dentie is geweest met het Kroondo mein. Deze onderhandelingen zijn toen waarschijnlijk tengevolge van de ingetreden crisis blijven 'steken, nadat door het Kroondomein te ken nen was gegeven, dat de gemeente tot onteigening moest overgaan. Thans wordt vermoedelijk weer de behoefte aan bouwgrond gevoeld en er wordt drang op het gemeentebe stuur uitgeoefend om terrein te ver krijgen. B. en W. zijn van oordeel, dat van onteiging geen sprake kan rijn, onjdat dan de gemeente zelf zou moeten gaan bouwen, iets wat zij een onmogelijkheid achten. De hoop wordt uitgesproken, dat het Kroondomein het Bruchtplein voor komen. Brief van Ged. Staten houdende eenige aanmerkingen op de ter goed keuring ingezonden bouwverordening met voorstel van B. en W. Op advies van den Inspecteur voor het bouw toezicht maken Ged. St. bezwaar te gen schrapping van art. 18, waarf- ij 'den bouw van meer gezinshuizen is verboden. Alleen voor den bouw binnen de omwalling der stad, kun nen Ged. {Staten een dergelijken bouw goedkeuren, zocdat zii derhalve de bepaling gehandhaafd willen zien, met de toevoeging, dat B. en W. hier van ontheffing kunnen verleenen. B. en W. stellen voor hiermede, evenals met een paar ondergeschikte wijzigingen accoord te gaan. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. Brief van Ged. Staten houdende ieenige aanmerkingen op de gemeen- tebegrooting 1934. De Voorzitter deelt mede, dat zoo goed als alle aanmerkingen van admi nistratieven aard rijn. Alleen een aan merking is van groote beteekenis, n.l. de subsidie die het rijk geven zal voor de werkeloozenzorg. Deze zal voor 1934 aanmerkelijk minder moe ten worden dan rij voor 1933 geweest. Tot dusverre heeft de ge meente een subsidie van 75 pCt. in de kosten van de werkeloozen zorg ontvangen. Dit 'zal anders worden, voor bet geheele land is niet meer beschikbaar dan 46 millioen, zoodat de subsidie zal bedragen 46/7 5 van het bedrag, dat de gemeente over 1933 heeft gehad. Als dit op deze begrooting wordt toegepast zal het een strop, zijn van f 6200. Nu heeft de Minister gezegd, dat de gemeen ten moeten zorgen voor een slui tent- de begrooting door de belastingen zoo hoog mogelijk op te voeren en de uitgaven zooveel mogelijk te be snoeien. Nu rijn de ontvangsten reeds zoo hoog mogelijk geraamd en de uitgaven zoover mogelijk besnoeid. De gemeente kan niet verder gaan. Nu heeft de Minister ook gezegd, dat, de gemeenten die niet verder kunnen gaan, de post werkeloozen zorg maar moeten verminderen en rii maar 'n berekening moeten over leggen, dat zij niet verder kunnen dan zal de Minister nagaan, wat hii voor de gemeente kan doen. In ver band daarmede stellen B. en W. voor den post werkeloozenzorgzorg ge raamd op f 18000 terug te brengen op f 11000 de begrooting is dan weer sluitend. De heer Stap vraagt 0$ de ge meente ook gekort wordt op de uit keering uit de fondsbelasting. De Voorzitter antwoordt, dat de ze korting 3 pCt. bedraagt wat niet veel heeft te beteekenen. Met algertieene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. Het door Ged. Staten ontworpen wetsvoorstel tot grenswijziging der gemeente. waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit de bedoeling is. Met algemeene stemmen wordt lier op dit voorstel goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener instructie voor den adr ministrateur van den keuringsdienst voor vee en vleesch. De Voorzitter merkt op, dat deze instructie veel overeenkomst heeft met die voor den Gemeente-Ontvan ger. De heer Meijer zou de kosten van f 10 voor fraude verzekering ten laste van het bedrijf gebracht willen zien. De Voorzitter antwoordt, dat dit ook de (bedoeling is. Met algemeene stemmen wordt de instructie hierop vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaar verklaring der woningen plaatselijk gemerkt wijk Z 97 en 98 in eigendom toebehoorende aan J. C. van Laarhoven. De Voorzitter (zegt, dat de gebreken door de Gezondheidscommissie op gegeven van idien aard riin, dat B. en W. genoodzaakt zijn met dit voor stel te komen, welk voorstel met al gemeene stemmen wordt aangeno men. Verzoek van A. v. Mersbergen om vermindering van huur voor van de gemeente gehuurd weiland. B. en W. stellen voor, dezelfde Vermindering toe te staan, als het vorig jaar, toen de ppcht van f72 was teruggebracht op f 47,50. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Verzoek van B. v. Kuijk om ver mindering van de pacht voor de in ning van de rechten voor het gebruik van aanlegplaatsen en tramhaven. De Voorzitter deelt mede, dat van adressant vroeger ook reeds eenzelf de verzoek is ingekomen met .gevolg, dat hii vermindering heeft gekregen. Adressant vraagt de pacht voor 1933 te brengen op f250 of f 300. B. en W. hebben dit verzoek over wogen, zijn tot de overtuiging ge komen, dat het ook voor adressant een moeilijke 'tijd is. Er wordt te genwoordig heel weinig meer per boot vervoerd, daarom stellen rii dan ook voor de pacht voor 1933 (te brengen op f 300. Adressant vraagt ook wel hem thans reeds verminde ring te willen verleenen voor 1934, doch B. en W. rijn van oordeel, dat hiermede dient gewacht te worden. Met algemeene stemmen gaat de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling verkoopprijs bouwgrond Wilhel- minaplein. De Voorzitter merkt op, dat het gaat over den grond dien: de heer de Kok heeft gevraagd Aan het verzoek van spr., gericht tot de Kroon, om het raadsbesluit tot verkoop van dezen grond ie willen vernietigen, is geen gevolg gegeven, zoodat hij gehouden was het besluit uit te voeren. B. en W. hebben de Kok gevraagd hoeveel gronü hij noodig 'had, deze kon dit ,r nog niet precies opgeven, hij moest De Vooratter zegt, te meenen. dat |daJrüvw c'crst 'bouwtand nog >men I J. i3 de heeren kennis hebben genomen van dit wetsvoorstel, aangezien zij al len -een afschrift ter inzage hebben gehad. B. en W. stellen voor met het wetsontwerp accoord te gaan behou den dat opnieuw krachtig zal wor den aangedrongen op bijvoeging van de dorpen Heesbeen en Doeveren. In de memorie van toelichting wor den door Ged. St. tegen deze bijvoe ging motieven aangevoerd, die naar sp;r. meening niet juist zijn. Er wordt n.l. in gezegd, dat de door Heusr den, Herpt, Bern aanbevolen toevoe ging van Hees'been en Doeveren, ach terwege wordt gelaten, omdat aard en karakter der bevolking te veel verschilt met idie v. de bevolking v. 't overige gedeelte der gemeente. B. en W. kunnen met deze bewering niet coord gaan, rij kunnen het verschil tusschen de bevolking van deze en de andere toe te voegen gedeelten niet zien. De heer Stap kan niet begrijpen, als dit verschil werkelijk zoo groot is, dat Ged. Staten dan zelf de kin deren uit Doeveren en Heesbeen hier heen naar school willen sturen. Dit is zeker om er een anderen aard in te krijgen. De Voorzitter meent, dat dit wel iets anders is, al kan hij ook het mot tief van Ged. Staten niet onderschrijt- vten. Met algemeene stemmen gaat de raad accoord met het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het wetsvoorstel en het aandringen op toevoeging van Doeveren en Heess- beien. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van de fraude verzekering ten behoeve van het vleeschkeuringsbe- drijf. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten aandringen om ten behoeve van het vleeschkeuringsbedrijf een fraude verzekering te sluiten tot een bedrag van f 500. B. en W. zijn van oordeel, dat daartegen geen bezwaar kan bestaan. Het is slechts een for- meele kwestie, omdat de admistra- teur nooit geen groot bedrag in kas heeft. De kosten voor het aangaan dezer verzekering bij de vereeniging voor Nederl. Gemeenten bedraagt f io per jaar. De heer Meijer vraagt of deze kos ten ten laste der gemeente komen. hooren, doch hij meende van 5 a 600 M2. B. en W. stellen voor dezen grond te verkoopen voor f5.per M2. Spr. deelt mede, dat in verband met dezen verkoop nog een adres is ingekomen van eenige ingezetenen;, dat naar spr. meent, voor kennisgeving aangenomen kan worden. De heer Stap gelooft, dat B. en W. met hun voorstel de bedoeling heb ben, het bouwen daar onmogelijk te maken, f5.is geen prijs, deze is minstens de helft te hoog. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen van niet, zij hebban 3 deskundi gen "aangewezen om den grond te schatten. 2 van hen kwamen tot f4.50 per M2, een van hen op f 5.B. en W. hebben het bedrag van f5. aangehouden. Meent de raad evenwel, dat het te veel is, dan moet bij het anders doen. De heer Schmiehusen merkt op, dat de prijzen 'in den Bosch zelfs veel ïager zijn. De Voorzitter zegt, dat het hier het neusje van den zalm is. De heer Smiehusen vraagt, wat dan de grond op het Burchtplein wel zal moeten kosten. De Voorzitter meent, dat deze veel lager zal zijn. De heer Meenborst beeft gelezen, dat in den Bosch de bouwgrond ver kocht wordt voor f 1.50 per M2. De Voorzitter zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen, tegen dit voorstel stemmen de heeren Stap, Meijer, Meenhorst en Smiehusen, voor de heeren de Haan, Verhoeven en Ver- schure. De heer Stap zou wiilen voorstellen, de prijs te stellen op f 2.per M2. De heer Meijer acht dit te laag. De heer Smiehusen zou wiilen mid delen en er f3.van maken. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Dezelfde heeren stemden voor, die zooeven tegen het voorstel van B. en W. stemden. óp voorstel van B. en W. wordt tot wijziging der gemeentebegrooing 1933 besloten. Reclames hondenbelasting en school geld zullen |fcn besloten vergadering worden behandeld. De Voorzitter zegt, dat de gemeente nog steeds met de kwestie hulpver leening bij brand met de gemeente Wijk zit. Deze gemeente heeft een declaratie ingezonden voor de beschik baarstelling van haar motorspuit voor den brand aan de Wijksche poort. Het gemeentebestuur heeft zich tegen beta ling verzet, omdat die hulp niet door de daartoe bevoegde personen was in geroepen. De persoon die dit heeft gedaan is echter geheel 'te goeder trouw geweest, zoodat het bezwaarlijk gaat, deze te laten betalen. B. en W. hebben met het gemeentebestuur van Wijk ge middeld, en zijn overeengekomen, dat in dit geval alleen de werkelijk ge maakte kosten zullen worden betaald. De raad kan zich daarmede ver eenigen. Rondvraag. De heer Smiehusen vestigt er de aandacht op, dat het gewenscht is, bij dezen strengen vorst de brandput ten vrij te houden en er bijten te hakken. De Voorzitter antwoordt, dat hier mede rekening wordt gehouden. De heer Verhoeven, oppefbrandmees- ter, zegt, dat in de gemeente Ebrand- putten liggen, bovendien laat de brand weer hier en daar b.v. buiten de Oudh. poort een bijt hakken. De heer Stap vraagt of het crisïs- vleesch alleen voor de werkeloozen beschikbaar wordt gesteld of ook voor andere personen. De Voorzitter antwoordt, dat dit be schikbaar is voor werkeloozen en arm lastigen. De heer Meenhorst betreurt het, dat de vorige week reeds des Zaterdags middags de pompen af waren en de menschen zonder water zaten. De Voorzitter belooft er voor te zul len zorgen, dat dit niet meer gebeurt. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in ge heime zitting. Vergadering van den Raad der ge meentc SPRANG-CAPELLE, op Vrijdag 15 December, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Meijer. Secretaris: Weled. Heer v. d. Berg. Alwezig de heer Vos, een vacature wegens het vertrek van den heer de Rooij. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Met het onderzoek der geloofsbrie ven van het nieuw benoemd lid van den raad, worden belast de heeren Kerst, Kraak en Timmermans. Namens deze commissie verklaart de heer Kerst, dat de stukken in orde zijn bevonden. Hierop wordt de heer G. A. S. de Bas door den Secretaris de raadzaal binnengeleid en legt deze in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer de Bas geluk met zijn benoeming tot lid van den raad. Spr. heeft den voorgan ger van den heer de Bas dank kunnen brengen voor wat deze in het belang van de gemeente Sprang-Capelle heeft gedaan en voor de medewerking die men van hem mocht ontvangen. Spr. hoopt, dat de heer de Bas zijn taak in dezen moeitenvollen t-'.jd op dezelfde wijze en met eere zal vervullen. De heer de Bas dankt den Voorzit ter voor zijn woorden en spreekt de hoop uit, dat hij op de medewerking van zijn mede-raadsleden mag rekenen en geeft de verzekering, dat hij van zijn kant wil trachten de belangen der gemeente naar zijn beste weten te dienen en voor te staan. Ingekomen stukken: Bericht van den heer A. L. Sneep, dat hij zijn benoeming tot lid van den raad niet aanneemt Idem van den hear G. A. S. de Bas, dat hij zijne benoeming aanneemt. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de goedkeuring van den raad vra gen vooT een overeenkomst met het gemeentebestuur van Waalwijk, betref fende hulpverleening met hare mo torspuit bij brand. De gemeente Sprang- Capelle zal dezelfde loonen betalen die de gemeente Waalwijk zelf betaalt. (Wordt vervolgd.) WERKENDAM. De heer Joh. Kramer Hzn. alhier werd gekozen als Algem. Adjunct van de afd. Gorinchem der Ned. Ver. van Chr,. Handelsreizigers en Handelsbedienden. Doordat mej. Ippel-Vlot op het g* kwam te vallen brak zij haar pols. De bejaarde heer D. op de Sasdijk, kwam zoodanig te vallen, dat zijn arnt ernstig werd benadeeldook mej. K. viel van een trap en liep hierbij ernstige inwendige kneuzingen op. Voor alle drie de gevallen moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Door de Chr. Houtbewerkersboni alhier, werd Vrijdag j.l. onder leiding va» de Geref. Predikant Ds, Jonker, een wel geslaagde propaganda-avond gehouden. Toen de leider van dezen avond te 7 nur de vergadering opende met te late» zingen Ps. 68:41, gebed, voorlezing va» een gedeelte uit Eieze 6 en een kort openingswoord, was de graote zaal in "t gebouw van Chr. Belangen byna geheel gevuld, 't welk in den loop der avonê geheel werd bezet. Terstond werd 't woord gegeven aa» den heer H. Amdink, seer. C. N. V. en lid der Tweede Kamer, met 't onderwerp „Een nieuw front". Spreker bracht naar voren dat men in zekeren zin moet spre ken van een verlangen van het oude front waartegen men heeft te strijden, en be schouwde in den breede het standpunt dat men moest aannemen tegenover het Fascisme of Nationaal-Socialisme. Spreker zei o.m. men beschouwd ook daar niet God boven alles, waarom 't reeds direct is af te keuren. Vervolgens sprak de heer A. v. «L Heyden van Rotterdam over de „Oude Strijd". Spreker betoogde dat men vroeger een z.g.n. driehoeksstrijd had, nl. het Libe ralistisch, Marxisme en de strijd in eigen kriDg (dit laatste meende bij niet als het zwaarste moeten aangeven. Thans is de driehoek met één hoek vermeerderd, nil. het Nationaal-Socialisme of Fascisme. Op beide lezingen volgde een welver diend applaus. Door geen der aanwezigen werd van de gelegenheid voor vragenstellen gebruik gemaakt. Ten slotte sloot de heer W. Dam, hoofd der Herv. Chr. School met een opwekkend slotwoord en dankgebed. Een meisjeskoor zorgde voor de afwis seling, door het ten gehooren brengen van enkele liederen. Door de Ger. Naaivereen. „Wie den armen geeft, leent den Heere",werd onder leiding van Ds. Jonker een gezellig samenzijn gehouden en tevens 't 45 jarig bestaan dezer vereen, herdacht. In totaal werd door deze vereen voor de armen der Kerk 277 kieedingstukken vervaardigd. Door onbekende oorzaak is een steenen volkskeet, welke toebehoorde aa» de firma Gebr. Hakkers alhier, op „De Noordenrug'* (Biesbosch), tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Gekozen als algem. adjunct der Geref. Jongel vereen. „Timothëus" de heer G. M. Korten hoeve. Als candidaten voor Ouderling der Ger. Kerk zijn gesteld, D. A. Briene» en G. Ippel. Op 49 Dec. in Meters in c.M 's-Hertogenbosch Mieuwe schutsluis te fingelen (Maas) Crévecoeur (Maas) St. Amines (Maas) Venlo Maastricht o 2.04 was 4 0 80 was 7 0 78 was 6 4.70 was 32 9 75 val 40.92 val 3 HEUSDEN. Daar er wegens ijsvermaak en de slechte toestand der terreinen alle wedstrijden door den K.N V.BB.V.B, alsmede door alle erkeride bonden, werden afgelast, konden Zondag de aangekondigde wed strijden van Juliana I en II met plaats hebben en zullen wederom derhalve op een nader te bepalen datum worden voort gezet. De Brabantscbe Voetbalbond heeft besloten, om bij gelegenheid van het ju bileum van de Federatie van erkende Voetbalbonden, die voor dit feit een bon- dentournooi hebben georganiseerd, ook het Brabantsche elftal te laten deelnemen. Voor dat doel is ook aan het bestuur der v.v. Juliana verzocht om eenige harer beste spelers te willen opgeven, die voor een verkiezing in het Brabantsch elftal, respectievelijk proefelftallen, in aanmer king kunnen komen We wenschen inmiddels Juliana veel succes. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. H. S., De Weiken, Alg. Pol. Verord., appél Kgt. Heusden, vonnis bevestigd. TIELSCHE RECHTBANK. G. v d. V. te Poederoijen, diefstal» 4 maanden gevangenisstraf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4