Qeeft een nuttig Geeft een BRIL M. NORT, Gorinchem Dit nummer bestaat uit 3 bladen 5. P. £a»ktayz« Co'; Book Jt.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, A. Verschuur-Baert KERSTGESCHENK. die is altijd nuttig. Nieuwjaarwenschen Onze woninghuren üliiiieiiïaiid. Agentschap vaa de Awsterdawsche Baak jf.TAmsterdam. NUTRICIA" No. 5394 Vrijdag 22 December 1933. Zusterhuis 6. Gediplomeerd Opticien. SPECERIJEN. m m H A.BAAIJENS *and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 00 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 0 uur ingewacht. Evenals vorige jaren stelt ook thans weder ons blad zijn kolommen open voor het plaatsen van aan Familie, Vrienden en Begunstigers. De prijs bedraagt 40 cent voor enkele kolomf 1.00 voor dubbele kolom. Tijdige opgaaf aan ons Bureau of bij onze Agenten wordt verzocht, terwijl het met het oog op de hooge incasso-kosten aanbeveling verdient, het bedrag op onze postrekening No. 61525 over te schrijven of be taling met onze Agenten te regelen. Steeds luider wordt de roep om ver laging der huishuren en dat ligt vol komen in de Ujn van de hedendaagsche oeconomische en maatschappelijke toe standen. Immers gaan de inkomsten omlaag, loonsverlagingen worden door gevoerd mede met de motiveering, dat toch ook de kosten van levens onderhoud rijn verlaagd, maar de huis huren willen maar niet noemenswaard naar beneden. Natuurlijk rijst bij ons de vraag: waarom dalen de huishuren niet? Om te beginnen moet dan ook erkend wor den, dat in verschillende woninggroe pen de huren wel degelijjk zijn gedaald namelijk in de hoogere huurklasse tot en met de betere mid denstandswoningen. Maar juist in de klasse der arbeiderswoningen is echter nauwelijks of geen verlaging van het huurpeil ingetreden. Dat dit laatste alleen te wijten zoude zijn aan de huiseigenaars, die de hu ren op peil zouden houden, is te naïef om het te gelooven. Al was het alleen maar, omdat ook de woningbouwver- eenigingen, aan welke toch als regel winstbejag vreemd is, de huren niet of nauwelijks verlagen. Waarom dalen de prijzen van andere producten en diensten? De door de crisis geteis terde producten dalen door de over productie, het te groot aanbod boven vraag, de andere doordat die algemeene prijsdaling den kostprijs omlaag heeft gebracht, hetgeen zich via de con currentie onder de voortbrengers uit in eene prijsdaling. Van langdurige over productie op de woningmarkt zal uiter aard zelden sprake kunnen zijn, omdat een huis geen product is van een werk tuig en men met huizenbouw niet be hoeft door te gaan wanneer er een te veel van is, zooals dat bij de meeste stapelproducten het geval is. Maar de tweede factor. Waarom heeft de prijs daling niet eene verlaging van den kostprijs i n 'den woningbouw in! het le ven geroepen die via de concurrentie onder de bouwers noodwendig zou hebben moeten tot huurverlaging? Is er dus inderdaad te spreken van eene verlaging van den kostprijs bij de hui zenexploitatie De verhuurders staan onmiddellijk klaar met antwoorden om U te bewij zen, dat 'er geen sprake is van kos tenverlaging, eerder 'van het tegen deel. Hun eerste argument is dan de vrijwel gelijk 'gebleven rentelast op het hypotheekkapitaal, waarmede toch een groot gedeelte juist van de woningen, die verhuurd worden, is belast. Dit ar gument ïs er evenwel geheel naast, ook al Is d'e rente van hypotheken maar heel weinig gedaald'. Natuurlijk kan niet ont- ia» Witte peper 18 ct. per ons Nootmuskaat 18 Gemalen 18 Nagelen 18 m Gemalen 20 £55 Rommelkruid Piment Kaneel 16 Gemalen 20 20 18 9 Botermarkt 88 - HEUSDEN. kend' worden, dat de kapitaalrente in de huur, die nu eenmaal de prijs voor den dienst van een kapitaalgoed is, van groot belang is, en wanneer de rente op de kapitaalmarkt tot op de helft zou dalen, dan zou zonder eenigen twijfel1 het huurpeil zich daar bij aanpassen. Maar wanneer de alge meene prijsdaling ook de kosten van woningbouw gelijk met den prijsindex zou doen dalen, terwijl tevens de ex ploitatiekosten eenzelfde daling zouden vertoonen, dan zou de huur ook de prijsindex op den voet volgen ook al I bleef de rente absoluut onveranderd. I En wanneer de rente ook zou dalen, dan zou in het gestelde geval de huur dubbel dalen. I Dat door eene sterke daling van den kostprijs van nieuwe woningen de ren telast, te betalen door de eigenaars van oude huizen geen cent naar beneden zou gaan, is zeker waar. En dat zou voor die eigenaars allerellendigst zijn, maar op de huren zou het bitter wei nig invloed hebben. Want bij eene niet overvoerde woningmarkt kan men aannemen, dat de huurprijs wordt be paald door den kostprijs van den nieuw bouw en de exploitatie daarvan. Daalt die kostprijs dan heeft het gelijkblijven van den rentelast op de oude huizen geen invloed op de huren, maar alleen op het vermogen van de bezitters dier huizen, dat verdwijnt. En dan de vraag: „waarom dalen de bouw- en exploitatiekosten van den nieuwbouw niet?" De bouwmaterialen zijn de laatste jaren aanzienlijk in prijs gedaald. Maar een voorname factor der bouwkosten is het loon, dat juist in de bouwvakken tot voor betrekkelijk korten tijd op het oude hooge peil is gebleven. En speciaal in de groote steden is een zeer belangrijk element in de kosten van een huis de grond waarde, die nu juist in het geheel n|et naar beneden is gegaan. Toch vraagt men zich af of ondanks dit alles de daling der werkelijke bouw kosten dus zonder de kosten van den grond' niet eene grootere huurdaling zou hebben kunnen brengen dan het geval was. We denken hierbij aan den open brief door den Nederiandschen Bond' van Bouwondernemers gericht tot den Ministerraad, getiteld: „rondom het huurprobleem". Deze open brief is in hoofdzaak een pleiten voor zich zelf van de particuliere bouwonderne mers in hun strijd tegen de bouwver- eeniging. In den ijver om1 de belangen van de bouwers te bepleiten is dit document over de middelen om tot huurverlaging te komen niet erg dui delijk. Maar twee punten zijn er uit dit betoog toch te noemen: die bouw onder het bedoelde stelsel heeft geleid tot te lage huren omdat de overheid' een deel der lasten op zich nam door te iage rente, overmatig hooge hypotheek enz. en: het peil van de woningin richting is door dit stelsel te hoog op gevoerd. Afgaande op deze twee fei ten kan men de volgende conclusies trekken: door minder toeschietelijk heid van de overheid ten aanzien van nieuwen bouw onder het collectivisatie stelsel moesten de huren onder gelijk blijvende omstandigheden feitelijk stij gen, alleen door verlaging van den kostprijs voor den nieuwbouw konden ze gelijkblijven. De gelijkgebleven hu ren zijn dan relatief gesproken;, n.L ten aanzien van wat ze destijds eigen lijk hadden behooren te zijn, al gedaald. Tweede conclusie: wanneer men de eischen aan den bouw matigt, niet iedereen centrale verwarming en warm water geeft, d'an kan men een goed- kooper type huizen bouwen. Het eigen aardige van die laatste slotsom is, dat wanneer men er de consequenties van zou trekken door goedkoopere wonin gen te bouwen ook onmiddellijk een terugslag zou intreden op de betere huizen. RHEUMATIEK EN SPiT IN DEN RUG Tevergeefs van alles geprobeerd Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schreef ons dezer dagen hoe hij geleden had aan rheumatiek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salts nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting. Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uitgesproken, vervolgt de heer H. „Na gebruik van uw probaat middel Kru schen Salts ben ik nu van mijn rheuma- tische pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo een uitwerking kan teweegbrengen. Ik had reeds van alles geprobeerd, maar alles tevergeefs. Op aanraden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts overgegaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap bespeuren. Ook mijn spit in den rug een ondraagelijke pijn was zoo goed als geheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder ge «veten, dan bad ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebruiken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publiceeren in de dagbladen". G. H. te Venlo. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar vol komen uit het iichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaar lijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kru schen niet alleen rheumatische pijnen ver drijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme verfrisschen en vernieuwen. tblbf. wo is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. 1T" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar by alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amster dam voorkomt. Adv. VAN II ct. per Literflesch. DROGISTERIJ: Botermarkt 72 HEUSDEN. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heeft wederom een aantal giften aan verschillende instellingen en vereenigingen geschonken uit het So- phia-Fonds, dat ter beschikking van H. M. werd gesteld door wijlen H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar Eisen ach, geboren Prinses Sophie der Neder landen. o CLUBHUIS AFGEBRAND. Te Princenhage is het clubhuis van de v.v. N.A.C. tot den grond afgebrand. De politie heeft de zaak in onderzoek, daar er geruchten van brandstichting de ronde doen. De schade beloopt f 1000. DOODELIJKE VAL. Dinsdagnacht werd op het ys in de Zalmhaven te Rotterdam in bewusteloozen toestand aangetroffen de 82 jarige J. W. Per auto werd hij overgebracht naar het Ziekenhuis Coolsingel, waar hij een uur later overleed. DIAMANTHANDELAAR VOORT VLUCHTIG. De 40 jarige diamantmakelaar B. te Naarden is voortvluchtig met meer dan een ton aan diamanten Vermoed wordt dat hij is uitgeweken naar België. O— DE OVERVAL TE APELDOORN. De recherche te Apeldoorn heeft aan gehouden den 24 jarigen L. A. en den 31 jarigen H. A., die verdacht worden zich op Vrydagavond te Apeldoorn in een leeg huis aan de Jachtlaan schuldig te hebben gemaakt aan mishandeling en be- rooving van een kruideniersbediende. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ WUESTWESEL. By Wuestwesel (België) aan de Neder- landsch-Belgische grens is een auto, waar in gezeten waren de 25 jarige D J Hoo- gerwerf en de 24 jarige A. Qualm, beiden wonende te Vlaardinger Ambacht door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gei eden. Beide inzittenden werden uit de auto geslingerd, waarbij Q. een zeer ernstige schedelbreuk bekwam en in bewusteloezen toestand naar het ziekenhuis onder Goor- eind is gebracht. H. kwam er betrekkelijk goed af, daar hy alleen een hoofdwonde bekwam en wonden aan de beenen. Na verbonden te zyn is H. naar Vlaardinger-Ambacbt teruggekeerd. De auto werd geheel vernield. BEKLEMD GERAAKT^ Een droevig misverstand. Dinsdagmiddag vond de terreincontroleur N. R. te Rotterdam, by zijn ronde over het terrein der firma C. Swarttouw aan de Rondolaan onder een ledigen spoor wagen een zwaar gewonden man liggeu, die opgaf de 30-jarige havenarbeider A. de Keizer te zyn. Onmiddellyk werd de hulp van dr. J. G. Veenebos ingetoepen en ondertusschen vertelde de man, dat hij eenigen tijd te voren tusschen twee los van elkander staande spoorwagens door had willen loopen om zich naar den water kant te begeven. Zonder dat hij dit had bemerkt werd juist óp dat oogenblik een rangeerlocomotief aan het begin van het rangeerconvooi, waartoe de twee wagens behoorden, gekoppeld met het gevolg, dat de wagens alle tegen elkander stieten. Op datzelfde oogenblik bevond De Keizer zich niets kwaads vermoedend tusschen de twee eerst nog circa l meter van el kander staande wagens. Hij geraakte met de borst en den rug beklemd tus schen de buffers en toen de wagens weer iets uit elkander gingen, viel hy bewnste- loos op den grond. Na eenigen tijd was hij weer bijgekomen, doch had zich niet kunnen bewegen. In dezen toestand was hij door den terreincontroleur gevonden. Dr. Veenenbos onderzocht den man en constateerde, dat hy zware inwendige kneuzingen had bekomen, zoodat zyn op name in een ziekeninrichting dringend noodzakelijk was. BRAND TE DREUMEL. f 1500 aan bankpapier verbrand. Ten huize van den landarbeider-vee houder Th. v. K. te Dreumel woedde vorige week een brand. In den vroegen morgen omstreeks halfzes werd Van K., die het pand bewoonde met zijn zuster, gewekt door eenig leven, dat hem onmiddellijk deed denken aan zijn gezette rattenval. Daar het nog vol slagen donker was, ontstak hy een petro leumlamp, waarmee hij op onderzoek ging. Zijn vermoeden bleek juist. Een groote rat zat met een der voorpooten in de val en deed alle moeite zich te bevryden. Bij zyn poging het dier te vangen werd Van K. in de hand gebeten, waarop hij van schrik de petroleumlamp liet vallen, die onmiddellijk den hooizolder, waarop hij zich bevond, in lichte laaie zette. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. De bewoner kreeg nog gelegenheid eenige koeien, een kalf, een aantal jonge varkens en wat huisraad te redden, toen het hem te binnen schoot, dat de kas van het kolenfonds, waarvan v. K. penningmeester was zich nog in het brandende perceel bevond. De „safe" was echter reeds aangetast. Eenige honderden guldens aan zilvergeld konden nog gered worden, doch het bedrag van f1500 aan bankpapier was reeds door de vlammen verteerd. Huis en inboedel waren door verzeke ring gedekt. De kolenleverancier schipper B. v. D., zou dien dag komen afrekenen. o voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard yy yy 9 7) 9 yy yy yy yy v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1