Bij gevatte Koude >4" Marktberichten. Plaatselijk töieuws. SMOKKELAARS VEROORDEELD. De Rechtbank te Bochum heeft twee Duitsche smokkelaars, die tabak uit Ne derland Duitschland binnensmokkelden, veroordeeld tot gevangenisstraffen van een jaar en twee maanden en een jaar; bo vendien geldboeten van 40.000 mark en 60.000 mark. Eén der Duitschers woonde destijds te Bochum, doch vertoefde de laatste jaren in Nederland, waar bij smokkeltochten in elkaar zette. Bij één van deze tochten werd hij gegrepen, doch op weg naar het politiebureau ontsnapte hy en vluchtte weer naar Nederland. De politie nam 3 vrachtauto's van deze bende in beslag, welke wagens door de Rechtbank ver beurd verklaard werden. O— DE OVERVAL TE OVERSCHIE. Een mooie belooning voor de achtervolgers. De burgemeester van Overschie, de heer J. C. Baumann, ontving van de Spaarbrief- bank „De Toekomst" te 's Gravenhage een bedrag van f250, met het verzoek dit te verdeelen onder de beide mannen, die zich zoo kranig hebben gedragen bij den overval op den heer Le Large, hoofd vertegenwoordiger van deze bank te Rot terdam. De heer Baumann heeft van dit bedrag f 150 ter hand gesteld aan A. v. d. Ende uit Schiedam en f 100 aan W. Bliek uit Overschie, die met v. d. Ende de aan randers achtervolgde en daarna met spoed de politie ging waarschuwen. O— ERNSTIGE VAL. In het voormalige gebouw van de Pro vinciale Griffie te Haarlem dat verbouwd wordt tot huisvesting van het Kantonge recht, is de districtsbouwkunde van den Ryks-gebouwendienst te Haarlem, ir. L. de Vries door den nog open liggenden vloer van de tweede verdieping gevallen en op de eerste verdieping neergekomen. Met een gebroken rib en een rugwer- velkwetsuur is hy naar het Diaconessen- huis overgebracht, waar hy zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, is overleden GORINCHEM, 18 Dec. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 26140 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 4.00f 5.20 Jonge hennen eieren f3.20f4.00 Eendeneieren f 4.10. per 100 stuks. de menschen zijn dan misschien beter af en de gemeente behoeft dan niet zooveel te betalen. De brand van voor 2 jaar heeft f500 gekost. De brand meesters doen niets, die zijn niets waard, in hun plaats moesten vaklie den komen. De heer Verheijden meent, dat de heer Michael de spijker op den kop slaat. Spreker heeft de aandacht ge- vestigc op het onderzien van de brand- kranen, doch daarvoor hadden de brandmeesters moeten zorgen. De heer v. Willigenburg merkt op, dat in het contract staat wat aan Waal wijk moet worden betaald n.l. dat de de gemaakte kosten vergoed moeten worden. Men zou kunnen vragen, hoe veel deze kosten zullen bedragen. Maar de raad moet wel weten,dat de spuit uit Waalwijk niet voor iedere brand behoeft te komen, aileen ingeval van nood zal de hulp worden ingeroepen. Kan men het met de eigen spuiten af, dan wordt de hulp van Waalwijk niet ingeroepen. Wat de kwestie van de eigen brandweer betreft, deze is moei lijk. Het is waar, dat er dingen zijn voorgekomen, die niet oorbaar zijn, maar hoe komt de toestand zoo? De instructie die iedere brandweer heeft is in orde en naar het oordeel van B. en W. juist, als deze wordt gevolgd dan is het in orde. De heer Michael zegt, de brandmeesters deugen niet, spr. wil dit niet onderschrijven, doch ook niet tegenspreken, hij acht het echter wel gewenscht, dat de raad de instructie eens naziet en de functionarissen daar op wijst. Bij brand behoort het ter rein te worden afgezet, nu loopt ieder waar h»ij wil, ook zij die er niet mogen zijn De heer de Boer kan zich voor het meerendeel wel vereenigen met het ge sprokene door den heer Michael. De organisatie is slecht, daar behoeft jniet op gewezen te worden, iedereen is dit bekend. Alvorens met een andere jge meente een overeenkomst aan te gaan, acht spr. het noodig, dat eerst de ei gen brandweer wordt gereorganiseerd. De heer Timmermans vindt de or ganisatie wel goed, doch gelooft, dat het bij den opperbrandmeester mangelt, de hoogere leiding zou moeten wor den herzien, spr. gelooft, dat deze niet deskundig is op dit gebied. De ,heer Michael) merkt op, dat de heer Timmermans 'spreekt over de hoofdleiding, maar spr. heeft beweerd, dat e en brand te veel: geld kost, omda iiedereen maar begint mede te wer ken, daardoor 'worden de kosten vee te hoog. Als het eigen materiaal in orde is, is geen hulip van buiten noodig. Wordt met Waalwijk een overeenkoms 's HERTOGENBOSCH, 20 Dec. Op de markt van heden waren aange voerd 2215 stuks, 1591 stuks hoornvee, I aangegaan, dan zou men dit ook me lammeren en 86 kalveren. De prijzen waren als volgt 451 biggen, 10 zeugen, 77 schapen of Waspik piooten doen, waar men ook een motorspuit heeft. Voor Capelle is deze veel: dichter bij dan Waalwijk Kalf koeien van f160 tot f250 per stuk Men zou dan evenwel beter doen een eigen motorspuit aan te schaffen. De heer Timmermans gelooft, dat het in de praktijk weinig zal voorko- Kalfvaarzen Magere Ossen en Koeien 130 100 240 180 Koeien 2e 2527 Pinken van f 80.— tot f 160.p. st. Vette Ossen en) ie kw. 2629 p. pond j men, dat de hulp van Waalwijk wordt ingeroepen. Spr. acht het wel goed', dat hier behoorlijk geoefend werd. Op voorste» van den Voorzitter wordt besloten, dat de raad een bijeenkomst zal houden met de brandmeesters en het punt hulpverleening door Waal wijk wordt aangehouden. Van Qed. St. is een schrijven inge komen, wiaarin wordt bericht, dat dit Zeugen Biggen Schapen Lammeren 60.- 8. 6. 75.- 12.- 14.— 's HERTOGENBOSCH, 19 Dec. Boter. Aanvoer 19.300 K.G. Middel f 1.62. Vervolg raadsverslag SPRANQ-CAPELLE. Hoogste prijs f 1.63. Laagste f 1.55. college accoord kan gaan met een sa- i'ariskorting van 6 pCt., indien de raad daartoe het besluit zou nemen. B. en W. meenen, dat zij met geen voorstel len kunnen komen, omdat nog aanhan gig is e en salariskorting voor de Ambt. v. d. Burgerl. Stand en reeds is beslo- De heer Michael zegt, dat de ge- I ten tot verhaal van 81/2 pCt. voor pen- meente 2 jaar geleden de hulp van de sioen. Zou men nu nog tot deze 6 gemeente Waalwijk heeft ingeroepen, pCt. verlaging overgaan, dan zou dit dit heeft ontzettend veel geld gekost, voor den secretaris neerkomen op een Wordt in de overeenkomst ook een verlaging van 17 pCt., van 13 pCt. bedrag genoemd, dat de gemeente zal voor den Burgemeester en 81/2 pCt. moeten betalen, spr. zou dit eerst vast- voor de veldwachters. Ook achten B. gesteid willen zien, anders kan Waal- en W. de beoordeeling niet juist, dat wijk rekenen wat het wii. Ook de eigen tengevolge van den financieelen toe brandweer kost veel geld, hiiji zou wil- stand van de gemeente genoegen zou len voorstellen deze beter te organi- worüen genomen met deze 6 pCt. kor- seeren en ze op tijd te doen oefenen, ting. Is deze werkelijk noodig, dan De spuiten zelf schijnen best in orde, moet ze voor alle gemeenten gelden doch de menschen die ze moeten bedie- en moet het voorstel van Qed. Staten nen, zijn niet op de hoogte, omdat er uitgaan. niet geoefend wordt. Spr. heeft tot zjn Ee Michael kan er niet me- genoegen gezien, dat de wegwerkers de accoord gaan, dit schrijven zon- bezig waren de brandkranen vorstvrij der meer voor kennisgeving aan te te maken, dit is een goed begin, doch nemen. Spreker heeft reeds herhaal de brandmeesters moeten beter uit den lijk gezegd, dat de Burgemeester, hoek komen. Zij moeten tegen het ge- Secretaris en Ontvanger in deze ge meentebestuur zeggen, wij willen zoo- meente in een uitzonderingspositie le- veel crediet hebben, dat zij kunnen oe- Xen' want. toen. ^erPeen^e boven .ene, Zjj moeten de mensehen nahwij- *d/ gëL'emi zen die behulpzaam moeten zijn en we- evenwei reeds lang weer beneden de ten wat zij moeten doen. Nu gaat het 5000 zielen is gedaald, is dit salaris zoo, dat wie een half uur heeft ge- toch maar op. het peil boven de 5000 werkt, wordt opgeschreven, de kos- zielen gebleven. De Burgemeester ten worden daardoor overmatig hoog. heeft daardoor f 1000, de Secretaris Als Waalwijk met zijn motorspuit moet f 5°° de Ontvangler f35?. meer ge komen, kan men hier de brandweer kregen. Deze ambtenaren zijn bev-oor- wei opdoeken, maar voor er die dan is, zijn er wel drie boerderijen afge brand. Als de spuiten van elders moe ten komen kost het zooveel, dat men de zaak maar beter kan laten afbranden, recht boven de andere in de ge meente. Als zoo'n salaris automatisch omhoog gaat, 'behoorde het ook auto matisch omlaag te gaan. Toen de raad het wachtgeld van den Gemeen te-Ontvanger wilde korten mocht dit met. De heer v. Willigenburg meent, dat de heer Michael de zaken niet moet verwarren. De salarissen kunnen niet verlaagd worden door den raad, hii can alleen de toegestane kortingen toepassen. B. en W. meenen evenwel, dat de gronden, waarop Ged. Staten deze corting willen toepassen, niet juist zijn, een redeneering, als de gemeente 'inanciën er goed voorstaan keuren wii het niet goed, is het anders, dan wel, is niet in orde. Daarbij de Se cretaris verricht uitstekend zijn werk, is reeds 81/2 pCt. gekort, bovendien 50 pCt. als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, als nu deze korting ook nog wordt toegepast, dan ach ten B. en W. de korting te groot. Werd hij als een algemeene maatre gel toegepast dan was het nog iets ajnders. De heer Michael verklaart, dat hii op het werk van den Burgemeester, Secretaris of Ontvanger niets heeft aan te merken, hii gunt deze hun salaris van harte, maar zij gaan uit met hun salaris boven dat van gelijke functionaressen door de verhooging. De Voorzitter merkt op, dat bin nenkort een nieuwe salarisregeling komt, daarbii de gemeente nadert weer kort de 5000 zielen. De heer (Michael zou het besluit dan willen aanhouden, de Voorzitter zegt, dat dit ook de bedoeling van B. en W. is. De heer Verheijden acht het een moeilijk geval. Het betreft hier een zelfde geval als met de Indische pen sioenen, het Nederlandsche Volk1 staat tegenover de macht der ambtenaren. Hii kan niet begrijpen, dat deze zelf niet zien, dat als in hun salarissen niet flink het mes gezet wordt er dan inflatie komt en de zaak op de flacon- gaat. Het was beter, dat er niet zooveel op wachtgeld werden ge steld, daardoor komt de heele wacht geldregeling aan een zijden draad te hangen. Besloten wordt dit schrijven aan te houden tot de nieuwe salarisre geling aan de orde komt. Benoeming havenmeester. Deze benoeming geldt voor een jaar. De tegenwoordige functionaris J. iC. v. d. Linden wordt herbe noemd, op, een bezoldiging van 5 p;Ct. der te innen havengelden. Benoeming leden Armbesturen. Te Capelle is aftredend de heer A. T. Verhoeven, die met 8 stemmen wordt herbenoemd, één stem was uitge bracht op A. v. d. Hoeven, één in blanco. Te Sprang is aftredend de heer J. v. |d. Beek, die met 9 stemmen wordt herbenoemd, 1 stem was in blanco uitgebracht. Benoeming lid (Commissie van Toe zicht Lager [Onderwijs. Aftredend is de heer W. >M. Dal- maijer, die imet 9 stemmen wordt herkozen, 1 stem was uitgebracht op W. Werther. De begrooting 1934 voor het Bur gerlijk Armbestuur te Sprang, wordt met algemeene stemmen vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f3534- Onderhands cbe verhuring van ge meente eigendommen (woning Gou da). De Voorzitter zegt, dat in de vo rige vergadering was besloten de wo ning voor f 3 te verhuren. De tegen woordige huurder is bereid deze huur te betalen, doch met het recht deze op korten termijfi te kunnen opzeg gen. B. en W. zouden daarmede ac coord willen gaan doch zouden deze voorwaarde ook' voor de gemeente opeischen. Het college stelt voor de ze te bepalen .op 4 weken. Aldus wordt besloten. Vaststelling verordening benoem baarheid en bezoldiging veldwachters. De heer Michael vraagt wie de veldwachters benoemt, rwaarop de Voorzitter antwoordt, dat dit ge schiedt door den Commissaris der Koningin in deze provincie. De heer (Michael zou deze dan ook maar de cijfers laten vaststellen. De Commissaris met zijn trawanten moet daar zelf maar voor zorgen. De heer Verheijden meent, dat het maar goed is, dat men hier niet in Duitschland zit, de heer Michael zou in dat geval zeker worden opgeslo ten. De heer v. Willigenburg, acht de redeneering van den heer Michael niet juist, de Commissaris benoemt wel, maar de Burgemeester doet een oproeping en heeft veel invloed bii deze benoeming. De heer Michael zegt, dat de raad in deze niets heeft te zeggen De heer v. Willigenburg merkt op, dat deze het salaris mag vaststellen. De heer Michael zegt, dat Ged. St. dit vaststellen en niet de raad De heer v. Willigenburg licht toe, dat B. en W. voorstellen in de verorde ning op te nemen, dat de diensttijc voor den veldwachter elders doorge bracht, voor zijn pensioen zal mee tellen. De gemeente profiteert van de ervaring elders opgedaan, het is dus billijk, dat zij er ook voor betaalt. Met algemeene stemmen wordt he voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordening aangenomen. Vaststelling verordening tot heffing van opcenten op de Pers. belasting, De Voorzitter licht toe, dat B. en W in de vorige vergadering is opgedra gen met de regeering in overleg te reden over een nieuwe schaal. B. en W. hebben daaraan voldaan met resul taat, dat deze nieuwe schaal thans den raad wordt aangeboden, ze wordt voorgesteld als volgt: Huurwaarde f 75 tot en met f125 100 opc. f126 tot en met f175 1 20 opc. f176 tot en met f225 140 opc. f226 tot en met f275 160 opc. f276 tot en met f325 180 opc. f326 en meer 200 opc. Door deze schaal wordt de lage re klasse iets zwaarder belast, ter wijl de middenklasse wordt verlicht. De opbrengst bedraagt in totaal f 12000. Met algemeene stemmen wordt de verodrening vastgesteld. Vaststelling Gemeente-Begrooting, dienst 1934. Door de commissie van onderzoek is schriftelijk rapport uitgebracht. In welk rapport wordt gezegd, dat de commissie van oordeel is, dat aan 't onderhoud der gemeente-eigendom men niet den noodigen zorg, wordt besteed, zij dringt aan in het vervolg wel de noodige zorg daaraan te beste den en dit werk te doen aanbeste den, zooals vroeger gebruikelijk was. Een minderheid der commissie ver klaarde niet zijn stem tot goedkeu ring der begrooting te kunnen geven, zoolang daarop een post van wacht gelden voorkomt. Verdere op- of aan merkingen heeft de commissie niet, zoodat zii voorstelt de begrooting vast te stellen zooals ze door B. en W. is aangeboden. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. reeds aan den Gemeente-Op zichter opdracht hebben gegeven, om maatregelen te treffen om het onder houd over ide gemeente eigendom men weer te doen aanbesteden. Wat het wachtgeld betreft, daaraan kun nen B. en W. niets veranderen, zii zijn verplicht om daarvoor een post op. de begrooting te brengen. ^Spreker merkt verder op, dat in deze begroo ting een bedrag van f 23000 on gedekt blijft en waarvoor dus door de regeering Voorziening getroffen zal moeten worden. Er is f 63000 voor werkversch. geraamd, waarvan f 8000 voor subsidie aan werkeloozen kas- voor subsidie aan werkeloozenkassen en f55000 voor werkverschaffing. De 'heer Verheijden vraagt met welk overschot 'de begrootinig 1933 is be gonnen, 'waarop de Voorzitter ant woordt, 'van met f5000. De 'heer Verheijden zegt, dat nu slechts met een batig saldo van f 200. wordt begonnen. De geheel,e begroo- ing ïs niets als wat oijfermateriaal. De beer Kraak wil wel voor vast stelling 'der begrooting stemmen, ech- er in et aanteekening, dat hij tegen den post van f25.voor kastekorten is. De heer de Boer meende, dat deze 25.'zouden worden gedekt door de salarisverhooging. Spr. had gedacht, dat deze achterwege zou blijven. De man komt aan 7 a f28.per week, om daar nog bij 'te voegen, acht hij in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet gewenscht. zienswijze van (den heer Verheijden accoord gaan, tegenover de kerk moet men geen stof laten opwaaien. Als er nog gelegenheid is om te doen begraven is spreker er niet voor ver dere stappen te doen, er werd echter indertijd beweerd, dat er deze ge legenheid niet meer was, en dat lij ken te vroeg moesten worden opge graven. Op dit laatste zou spreker het kerkbestuur wel willen wijzen. De Voorzitter merkt op, dat 't be doelde geval sterk overdreven is ge weest. De heer Verheijden zegt, dat den Haag wel gemeenten kan samen voe gen, maar later blijken de bezwa ren. De heer Michael vestigt de aan dacht op den overlast, die het groot aantal venters de ingezetenen bezor gen. Spr. vraagt of het niet tijd is de politieverordening te wijzigen, op dat dien overlast wordt tegen gegaan. Spreker zou een ventvergunning in het leven willen roepen, ingezetenen zou die gratis verstrekt kunnen wor den. Ook op de bouwvergunningen zou men leges kunnen heffen, zooals dat in verschillende gemeenten ge beurd in de omgeving, waar f 1, leges moet worden betaald per f 1000 en zoo zijn er meer zaken die opge voerd konden worden, die de men schen weinig geld kosten. Spreker geeft B. en W. in overweging in de ze richting stappen te doen. De Voorzitter merkt op, dat in de gemeente een verbod van venten be staat, als de politie deze verordening handhaaft as venten hier onmogelijk. B. -en W. zullen deze kwestie in hun eerstvolgende 'vergadering eens onder de ;oogen zien. De heer v. Willigenburg merkt op, dat aanmerking is gemaakt, dat de klompen 'die door het crisis-comité wor den 'verstrekt, niet in deze gemeente zijn vervaardigd, het crisis-comité kan daaraan 'evenwel niets veranderen, want die krijgt ze toegestuurd. De 'heer Verheijden zegt, dat het rijk niet 'tot contigenteering wilde over gaan, spr. geeft het rijk daarin gelijk. De heer Middelkoop meent, dat de klompen, waarmede hier wordt gevent, door werkeloozen worden gemaakt, die ze tot eiken prijs verkoopen. De heer Verheijden prijst deze men schen, dat zij trachten eerst voor zich zelf te zorgen. De Voorzitter sluit hierop de open- bbare vergadering, waarop de raad overgaat in geheime zitting. in hoofd en ledematen, Rheumatische pynen, Griep en Influenza, Hoofdpijn Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos45ct. Bij UwDrogiet. AALBURG. Onze vroegere dorpsgenoote, Zuster Mi. (de Graaff, thans werkzaam De 'heer Kraak verklaart niet tegen te Utrecht, slaagde dezer dagen voor de Voorgestelde salarisverhooing te zijn het examen aant. Kraamverpleging. van v. d. Schans, wei tegen den post ^ïet Kerstfeest met de kinde- van liastekort, groot f25.-. De ge- ren «l€r Zondafechool, onder leiding f, van den heer E. de Graaff, zal ge- meentebod'e 'heeft tengevolge van het vierd worden Eerste Kerstdag, des ophalen der stroomgelden vóór de P.N. j avonds half zes, in de Ned. Herv. E.M. 'm'eer werk gekregen, hij acht het Kerk. billijk, 'dat deze daarvoor eenige ver- Vrijdag, 29 Dec., hoopt Ds. goeding 'krijgt. De 'heer de Boer wijst op de men schen 'in de werkverschaffing, deze moeten 'het met heel wat minder doen dan 'de gemeentebode. De 'heer Michael zou den post ver hooging 'uit de begrooting schrappen en 'inplaats van verhooging een grati ficatie 'geven. De 'heer v. Willigenburg zegt, dat men de ïoonen in het vrije bedrijf niet mag vergelijken met die in de werk verschaffing. P. Zandt uit Delft, des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. AALST. De heer A. van Ballegooijen, volontair ter secretarie te Zuilichem, is benoemd tot Ambtenaar ter se cretarie aldaar. ALMKERK. Op Zaterdag 23 Dec. a.s. hoopt de Chr. gem. zangvereen. „Con Amo- De begrooting werd hierop vastge- f'e" haar eerste uitvoering te geven steld 'met 1 stem, die van den heer de *n Concordia aan den Uppelschendijk, Boer, tegen en 1 onthouding, de heer ond'er leiding van den weled. Heer Verheijden, die tegen vaststelling der R* van Rijswijk- begrooting is, zoolang daarop een post voor wachtgeld voorkomt. j AN DEL. De Voorzitter deelt mede, dat Een 'dochtertje van Hendrik Bou- reeds meermalen de kwestie bespro- man alhier, had het ongeluk zoodanig ken is van een algemeene begraaf- van ,een stoet te vallen, dat het een, plaats te Capelle. Het kerkbestuur hersenschudding bekwam. De hulp van heeft bericht, dat op haar begraaf- D Oostrom was direct noodzake- plaats nog ruimte genoeg is en mocht deze ontbreken er dan nog gelegen- heid bestaat de begraafplaats uit te i GAMEREN, breiden. Het kerkbestuur meent daar- Dinsdagmiddag heed een luxe om tegen den aanleg van een nieu- aldo \-an d'e firma Karel's theehandel we begraafplaats bezwaar te moeten hoo^e yan d Kluit, tengevolge maken, tevens wip zn daardoor een ,s bron van inkomsten zal moeten mis- j van e godheid tegen een fiets van den sen j manufacturer 'B. v. d. O. uit Zaltbom- De heer Michsel meent, dat het mei. V. d. O. kwam daardoor te valr wel mogelijk is, dat het kerkbestuur len en kon te voet rijn doorreis her minder zal ontvangen, doch voor de vatten, hoewel nogal met pijn aan som gemeente zou een eigen begraafplaats mig^ lichaamsdeelen. De fiets werd to- vooideel kunnen opleveren. taal onbruikbaar. De heer Verheijden zou er niet al i te veel op doorgaan, anders wordt het van kerkbestuur en gemeente van weerskanten een prikpartij. De heer Michael merkt op, dat prikplanken verboden zijn. De heer Dalmaijer kan met de Door den chauffeur werd van een en ander nota genomen, 'zoodat vergoe ding zal volgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2