Onze persen staan voor U gereed 90 cent 60 cent. J- ■■xmmRÊ Indien Uw voorraad uitgeput of wel geheel verbruikt is, geef dan nog heden Uwe bestelling Naamkaartjes hetzij rechtstreeks of wel bij onze bekende agenten op. Wij leveren üi „HERTOG FRANS", 6 cents Sigaar Ruwe handen Doos 30en60ct. Buitenland. Burgerlijke Stand. vr'*m Drukkerij FIRMA L. J. VBBBMAN Telefoon 19 Hemden* ouwten tijd gehouwen word, van ons durpsklok. Klaas: Ze kunnen zooveut sjouwen es ze willen, mer mijn keïnder gaon op de durpsklok naar school. Teun: Jao jao zoo denk ik er ook over, en anders zullen we dien; mijn heer in den Haog es schrijven, hoe hiet die ook weer. Klaas: O, die noemen ze den mi nister van het onderwijs. Teun* Juist die bedoel ik ook, mer ge het toch ook een: mijnheer, daor ge naor toe kunt schrijven, mèr ik kan den naom nie goed noemen. Klaas: O, das den inspecteur van bet onderwijs, jao daor kunnen we ook naar toe schrijven, mèr die mijn beer in den Haog die het meer te zeggen. Teun: Efein we kunnen eerst nog wei eens afkijken hoe het gaat, want den bovenmeester is toch den baos in bet school, en dte mot er niks van hebben zoo as ik heur van dieën ra- diofl tijd. Klaas: Ja, jao, die is de baos in schoot en d'aor is best mee te praa- ten, w'ant het soo jammer zijn as het nie goed ging op school, want het gaat hier altijd best op schoot, en de jongens hebben altijd goed geleerd iTeun. Teun: Het is al negen uur Klaas, sen non mot ik naar huis, want ik mot de beesten een bietje hooi geven en dan is het hoogtijd om naor de kooi te gaon, nou wel te rusten Klaos, en es ge nog iets nieuws wet dan kom de gij ook mèr es een avondje burten. f Klaas: Jao, da beloof ik jouwi Teun, nouw wet thuis heur! Poederooijen, 14 December 1933. 'Openbare vergadering van den Raad der gemeente Werkendam, op Maandag 18 December 1933, nam. 7 uur. Voorzitter: EdelAchtbare Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. van Oord, die met kennisgeving wegens ziekte afwezig is. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden be handeld: Schrijven van Ged. Staten, goedkeu- xende de wijziging der gemeentebegroo- 4ing 1938; Schrijven van Ged. Staten, goedkeu rende de rekeniDg-courant overeenkomst met de Bank der Nederlandsche Ge meenten voor 1934 groot f 10000 en f 1000. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken, inzake het aanbrengen van eenige wijzigingen in de Winkelsluitingswet. De wijzigingen worden overeenkomstig het advies aangenomen. Nota van aanmerkingen door Ged. Staten op de gemeente bedrijfsrekening 1932, zijnde van administratie ven aard. Voorgesteld en goedgekeurd wordt, aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken, mededeelend, dat aan onder steunde arbeiders in de week van 17 tot en met 23 December een Kerstgave kan worden verstrekt gelijk aan 25° van het steunbedrag; hierin zal het Rijk de gewone subsidie verleenen. Indien de gemeente deze Kerstgave ook wil toekennen aan werkloozeD, die uit de werkloozenkaesen trekken, dan is zij daarin vrij, doch het Rijk verleent daar aan geen subsidie. B. en W. stellen voor, aan die groep werkloozen geen Kerstgave te verstrek ken, omdat de kosten geheel voor re kening der gemeente komen. De heer Den Dunnen vindt het een «eigenaardige verhouding, welke hierdoor ontstaat iusechen georganiseerden en pngeorganiseerden. De Voorzitter zegt, dat B] en W. on partijdig staan tegenover de ongeorgani seerde of georganiseerde werkloozen. De heer Zuidam is het met den heer Den Dunnen eens. Hij zegt, dat het vooral tegenover de landarbeiders on billijk is, daar deze groep steeds buiten de Kerstgave valt, omdat bij deze groep 4e kastrekking begint per 1 December dee jaars. Hij stelt voor, om de kleine groep kastrekkers ook in aanmerking ie laten komen voor de Kerstgave, dan smaken ook zij de vreugde, die het Kerstfeest biedt. Ten slotte wordt besloten, aan de ge opperde bezwaren tegemoet te komen, en stelt men als voorbeeldwanneer een steuntrekker aan steun krijgt f 10 met 26°/„ extra, wordt f 12 50heeft men dan b v. een georganiseerde, die uit de kas trekt een bedrag van f 11, dan krijgt hij betaald f 1 50, dus het verschil van bet bedrag te ontvangen volgens de steun regeling met de Kerstioeslag, en het bëdrag, uit de kas wordt getrokken, zal Worden aangevuld. Het ambtenai en-reglement, regelende den rechtstoestand van den Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand,, zooals dat in de ver gadering van 30 Oct. j 1. was vastgesteld wordt ingetrokken en opnieuw met en kele wijzigingen, inzake verlofs'verleening «vastgesteld. De nieuwe bouwverordening, welke reeds per 1 Aug. had moeten zijn vast gesteld, wordt met de noodige wijzigin gen en Da ingewonnen advies der Ge zondheidscommissie, goedgekeurd. Het uitbreidingsplan wordt vastgesteld, nadat nog eenige wijzigingen zijn aange bracht in de daarhij beboorende voor schriften, wat betreft wijzigingen in de aan te leggen straten, het vormen en splitsen vaa huizenblokken, een en ander om een soepele toepassing mogelijk te maken. Punt 6 der agenda ontslag-verlee ning aan een heer J. de Klerk als Amb tenaar van den Burgerlijken Stand, over eenkomstig eigen verzoek wordt niet behandeld, omdat de heer De Klerk op zijn ontslag-aanvrage is teruggekomen en B. en W. met den functionaris nog nader overleg zullen plegen. Bij de rondvraag informeert de heer Zuidam of het college van B. en W. weet, dat in deze gemeente een gezin leeft, dat zoo arm is, dat de kinderen niet naar school kunnen gaan hij zou gaarne in besloten vergadering hierover nog meer widen mededeelen. De Vootoltter zegt, dat de Raad hierop niet nader kan ingaan, omdat dit thuis- behoort bij het Burgerlijk Armbestuur en adviseert de klacht ter kennis te brengen bij dat bestuur. De heer Den Dunnen vraagt, of er niet een schrijven is ingekomen van Teunis Ippel, waarop bevestigend wordt geantwoord, met de mededeeling, dat het desbetreffende verzoek reeds in be handeling is. De heer De Boon informeert, of er reeds besprekingen zijn gevoerd met den Rijkswaterstaat, inzake de nieuwe vuil nisbelt. De heer Bogers zegt, dat dit nog wacht op den afloop der onderhandelingen, omtrent de nieuwe verkeersweg achter Werkendam om. Ook informeert de heer De Boon, hoe het staat met de demping van de sloot bij de Rehobothschool, waarop de Voor zitter antwoordt, dat den architect is opgedragen, een plan op te maken om deze sloot te doen uitloopen op de groote rioleering. Spr. zegt, liever werk uitge voerd te zien dan plannen maken. De heer Bogers zegt, dat deze riolee ring samenhangt met een betere riolee ring der panden van de heeren Hakkers en Zwets. De heer De Waal klaagt over de groote snelheid, waarmede auto's over den Sasdijk rijden, waardoor huizen scheuren. Er is, zegt hij, een maximum snelheid van 30 K.M., maar men. rijdt wel 40 en meer. Ook wil de heer De Waal, dat men bij gladheid der straten spoediger en meer zand strooit. De heer Visser informeert, waarom de verzoeken van de heeren Paans en Kramer, om ontheffing van de bouw verordening, niet zijn behandeld, waarop de Voorzitter zegt, dat hiermede rekening is gehouden bij de wijziging der voor schriften behoorende bij het uitbrei dingsplan. De heer Groeneveld informeert naar Deze Sigaar is voorzien van licht Sumatra Zandblad dek en munt uit door haar heerlijke smaak en krijtwitte brand. de werkzaamheden der ingestelde com missie, welke in overleg met Ged. St. de ealarissen der ambtenaren dezer gemeente zal herzien. De Voorzitter zegt, dat bij de inge zonden begrooting aan Ged. St. melding i is gemaakt van deze commissie. Spr. had de begrooting reeds terug verwacht, hetgeen tot op heden niet het geval is. Ook deelt de Voorzitter mede, dat Ged. Staten in een circulaire hebben medegedeeld, omtrent de commissie Schouten, dat dit College geen richtlijnen wenscht aan te gaan. Daar niemand meer het woord ver langd, wordt deze vergadering die sleehts een uur duurde gesloten. ZWARE STORM OP DE OOSTZEE. 11 Zeelieden verdronken. Op de Oostzee en in de Finsche Golf heeft een zeer hevige storm gewoed. Bij de Aalands-eilanden zijn 2 stoomschepen vergaan, waarbij 11 zeelieden om het leven zijn gekomen. Op het Peipoe-meer in Oost-Estland zijn op een ijsschots 20 visschers met 7 paarden afgedreven. De hevige storm heeft in de bocht van Riga 50 visschers, die zich op een ijs- schots bevonden, naar buiten op zee ge dreven. Den meesten hunner gelukte het, het vaste land te bereiken, maar 16 vis schers dreven op de ysschots af. Eerst later is het een ijsbreker gelukt ook deze visschers te redden. o— VRIJGESPROKEN EN GELYNCHT. De 20 jarige neger, Cord Cheek, die beschuldigd was van aanranding van een blank meisje, was, na verscheidene weken in voorarrest te hebben gezeten, door de juryrechtbank te Nashville in Tennessee onschuldig bevonden en vrijgesproken. Kort nadat hij in vrijheid was gesteld, vond men zyn lijk hangende aan een boom op een afstand van 5 K.M. van Colnmbia. Uit het onderzoek bleek, dat hij was ge lyncht, door personen, die niet aan zyn onschuld geloofden. NOODLOTTIGE BRAND. By een brand, die in een petroleum- raffinadery by Buenos Aires heeft ge woed, zyn 5 personen om het leven ge komen. Het aantal gewonden moet zeer groot zyn. —o SNELLER TREINEN IN ITALIË. De snelheid van de electrische snel treinen BolognaFlorence is thans opge voerd tot 130 K.M. per uur. BRAND IN ENGELSCHE SCHOOL. Een brand in een school te Hitchin, niet ver van Cambridge, heeft de school, de kerk, het gymastieklokaal en de ma chinekamer verwoest. Een tank met 2000 liter petroleum vloog in de lucht. De brand ontstond in den schouwburg van de school, waar de leerlingen 's mid dags een voorstelling zonden geven. De brandweer moest er zich toe bepalen het schoolgebouw, dat eenige meters van het bijgebouw is gelegen, te redden, hetgeen gelukte, dank zij een gunstige wind. By het blusschen werd gebruik gemaakt van het water uit het zwembassin, dat in een ommezien was leeggepompt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de materiale schade is zeer aanzienlijk. DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Drie bakkersgezellen uit een bakkery in de Dornröschenstrasse te Köpenick zijn indirect slachtoffer van de koude gewor den. Zy waren op den gebruikelyken tyd naar bed gegaan in hun slaapkamer op den zolder, doch aangezien het slaapver trek niet was verwarmd, hadden zij een emmer met gloeiende houtskool op de kamer gezet. Toen zij des morgens niet tijdig op hun werk kwamen, begaf de bakker zich naar boven en toen bij op zijn kloppen geen gehoor kreeg, opende hij de kamerdeur en vond tot zijn ont steltenis de drie jongens dood op hun bedden, zij waren om het leven gekomen tengevolge van het kool-monoxyde, dat door de gloeiende houtskool was ont wikkeld. EEN DAPPERE MEID In de landshnterstrasse te Berlyn kwam Maandagochtend 1 unr een dienstmeisje thuis. Toen zij den sleutel in het slot stak, werd zij overvallen door een maa, die haar handtasch ontrukte. Toen zij om hulp riep, zette de man haar een revolver op de borst en zeide Als je nog eens schreeuwt, schiet ik 1 Zij schreeuwde desniettemin toch. De man haalde den trekker over. Het meisje gilde weer. Hulp schoot toe en de onverlaat werd. gearresteerd, zonder dat hy een schot ge lost had. De revolver bleek niet geladen te zyi. ALMKERK. Over de maand November. Geboren: Elizabeth Cornelia, dochter van M. y,an Breugel en van T. van Vark; Zeger, zoon van A. Raams en van J. de Ruijter; Willy, dochter van M. de Vries en M. C. Candel; Jan, zoon van J. de Graaff en H. van Culenborg; Peter Hen- drikus, zoon van A. Rombout en A. M. van Herwijnen; Goverdina, doch ter van D. Dekker en G. van Breu gel; Adriana, dochter va n|C. Spran- gers en T. Vink; Johannes, zoon van W. Keller en A. Ottevanger; Adri- aantje, dochter van H. Pruiisen en H. K. van Beest: Leentje, dochter van P. H. Pruijsen en G. van Dru- nen. Ondertrouwd: P. Chr. Kelder, 24 j. en T. v. d. Stelt, 19 j.; J. Schoen makers, 49 j. en M. de Graaf, 47 j. M. C. Versteeg, 32 j. en M. van An- rooij, 20 j. Overle den: Maria Cornelia, 49 j.t echtgen. van H. Kolf; Johanna Ver meulen, 83 j.; Melle Eitje Bakker, 50 j., echtg. van M. de Ruijter; Hendrikus Verhoeven, 75 j., wedn. v. A. Bran derhorst; Gerritje Bax, 90 j., wed. van H. van den Assem. BRAKEIJ. Over de maand November. Geboren: Cornelia Teuntje, if. v. E. v. Daalen en Tl. v. d. ZalmCornelis, z. v. C. de Vries en G. v. d. Zalm. Getrouwd: A. Joh. v. d. Lin den, 30 j. en E. E. van Willigen, 29 Overleden: Arie Christiaan Teu nis van Daalen, 80 j., wedn. van L. dq Jong; Hendrik van Dalen, 23 j.; Cor nelia van Veen, 81 j., wed. van M', v. d. Linden. v/'v V 'L -iv v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6