tena dd. 17 October j.l. houdende verzoek in verband met de langdu rige werkloosheid het minimum-be drag voor steunverleening te willen bepalen op f8.— plus fi.per ge zinslid boven de 2 per week en de in artikel 8 der steunregeling vermel de percentages op te voeren tot on- derscheiderlijk 85 en 90 pCt. en een ien ander aan den Minister van Soci ale Zaken ter goedkeuring voor te leggen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aange zien de steunregeling voor deze ge meente door den Minister is goedge keurd tot 31 Maart 1934 en reeds herhaaldelijk verzoeken aan den Mi nister zijn gedaan om het bedrag der steun te mogen opvoeren, waar op steeds afwijzend werd beschikt. Het lid Kuijpers zegt, dat de vra gen in het verzoek omschreven niet overdreven kunnen worden genoemd, doch hij is ook van meening, dat hét geen resultaat izal hebben er nogmaals bii den Minister op aan te dringen deze te verhoogen. Daarna wordt met algemeene stem men overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens komt ter tafel een schrijven van den Minister van So ciale Zaken dd. 14 December j.l. houdende mededeeling*, dat aan on dersteunde arbeiders over de week van 17 tot en met 23 December a.s. een Kerstgave kan worden ver strekt van 25 pCt. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan on dersteuning ontvangen, terwijl er geen bezwaren bestaan een overeen komstige Kerstgave te verstrekken aan hen, die uitkeering uit een werk- loozenkas genieten. In laats bedoelde uitgave wordt van rijkswege echter geen subsidie verleend. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen de Kerstgave te .Verstrekken aan allen, die ingevolge de gemeentelijke steunregeling over gemelde week steun ontvangen, doch dat zii ter wille van de financiën deze Kerstgave niet zouden willen verleenenn aan degenen, die steun verleening' uit de werkloozenkas ont vangen. Het lid Van der Wiel deelt mede, dat de georganiseerden het geheele jaar door hun contributie voor de werkloozenkas moeten opbrengen en thans reeds ten achter staan bii de ongeorganiseerden, waarvan verschil lende hun belachelijk maken dat zij wekelijks hun contributie opbrengen en niets daarmede opschieten. Hij kan er zich niet mede vereenigen dat ook op het gebied van de Kerst gave de georganiseerden weder ten achter worden gesteld bij de onge organiseerden en stelt daarom voor de kerstgave ook te verstrekken aan de georganiseerde werkloozen. Het lid Viveen zegt, dat niet kan gezegd worden dat voor de georga niseerden niets wordt gedaan en dat hun steunuitkeering toch altijd nog fi.50 hooger is dan voor de onge organiseerden. Hii stelt het echter odk ten zeerste op prijs, dat de men- schen zich tegen de gevolgen van werkloosheid verzekeren en indien de gemeente het geld maar voor het grijpen had, zou hij er niets op te gen hébben de Kerstgave ook aan 1de trekkenden uit de werkloozenkas- isen te verleenen. Hij zegt dat met de gteheele bevolking der gemeente-reke ning moet worden gehouden en dat er toch een groot aantal ingezetenen zijn, die zoo goed als geen inkom sten hébben, terwijl de georganiseer den toch altijd hun uitkeering uit de kas nog hebben. Voorlezing wordt tevens gedaan van een eerst heden ingekomen ver zoek van de Afd. Woudrichem van iden Ned. Bond van fabrieksarbei ders en van den Ned. Bouwvakarbei ders!) on d om 25 pCt. van de steun uitkeering als Kerstgave te mogen dfntvangen. Het lid Holster zegt, dat de Voor zitter heeft medegedeeld, dat B. en W. voorstellen de Kerstgave niet te verstrekken aan de werkloozen die uit een werkloozenkas trekken, doch wil even mededeelen, dat dit voorstel van de meerderheid van B. en W. is. Hii is van meening, dat de Kerst gave ook dient te worden verleend aan degenen, die uit een werkloozen kas steun ontvangen, aangezien de Minister het voorbeeld geeft en zij nerzijds tegen deze uitgave geen be zwaar bestaat. Hij vindt het niet bil lijk den toeslag te verstrekken aan den een en niet aan den ander. Hij 'zégt in B. en W. te hebben voort- gesteld den toeslag ook te geven aan de kastrekkers en nu het lid Van dér Wiel hier dienaangaande een voorstel heeft igedaan, kan hii dat steunen. Het lid Kuijpers zegt, accoord te kunnen gaan met het voorstel van het lid Van der Wiel, aangezien de Minister mededeelt geen bezwaar te hebben, dat de Kerstgave ook be schikbaar wordt gesteld aan dege nen, die uit een werkloozenkas trek ken, zoodat niet gezegd kan worden, dat roekeloos met het geld wordt oré gesprongen. - 'Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten aan Ide ingevolge de steunregeling deze week ondersteunden een Kerstgave te verstrekken ten bedrage van 25 pCt. van het steunbedrag en deze eveneens te verstrekken aan de ge huwde en ongehuwde kostwinners, die deze week uitkeering ontvangen uit eeri werkloozenkas. Vervolgens komt aan de orde een schrijven van de besturen van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf; den Ned. Chr. Landarbeiders- bond en de Ned. R. K. Landarbei- dersbond dd. November j.l. houdende verzoek aan de trekkende leden uit de werkloozenkas dezer organisaties een bijslag te verleenen ten bedrage van het verschil tusschen de uitkee ring uit de werkloozenkas en het be drag, dat deze personen bii werk loosheid zouden ontvangen uit de ge meentelijke steunregeling. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen dezen toeslag te verleenen, onder 'bepaling dat daar voor enkel in aanmerking komen de genen die volgens de gemeentelijke steunverleening voor steun in aan merking zouden komen en dat met eventueele gezinsinkomsten rekening wordt gehouden. Het lid Holster zegt, dat hii voor het verleenen van de Kerstgave is voor de georganiseerden, doch dat hij met dit voorstel niet accoord kan gaan. De gemeente moet toch al aanzienlijke bedragen betalen voor de werkloozenkassen in den vorm van subsidie en het is de vraag of de betrokken Minister bii den huidigen stand van de gemeente-financiën de ze uitgaaf zal goedkeuren. Na nog eenige bespreking wordt met 5 tegen 2 stemmen, die der leden Holster (en Van Wendel de Joo- de, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, wat het jaar 1933 aangaat en tevens om op de begroo ting voor 1934 voor dit doel een post van uitgaaf uit te trekken en den betrokken Minister te verzoeken met dezen toeslag accoord te gaan. Daarna komt in behandeling een nota van aanmerkingen van Ged. Sta ten gevallen op de gemeente-begroo ting voor het jaar 1934. Besloten wordt de begrooting dien overeenkomstig te wijzigen. In verband met de verminderde subsidie, welke over 1934 in de kos ten van steunverleening aan werkloo zen zal worden ontvangen is het niet meer mogelijk de begrooting te doen sluiten. De Secretaris geeft vervolgens een uitvoerige toelichting van het tekort, dat op ongeveer f 5500.kan wor den geraamd en waarmede de post voor steunverleening aan werkloozen zal dienen te worden verlaagd, waar na dit tekort aan den betrokken Mi nister zal worden medegedeeld. In verband hiermede stellen B. en W. voor het Vervolgonderwijs aan de beide openbare scholen met in gang van 1 Janupri a.s. op te hef fen, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Een voorstel om den uitgetrokken st ad f 30.voor kosten der Ou- aommissies aan de beide openbare scholen te doen vervallen, wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de leden Van Wen- del de Joode en Holster. Hoewel aanvankelijk op de begroo ting voor 1934 een post is uitge trokken wegens heffing van 200 op centen op de hoofdsom der Perso neele belasting, deelt de Voorzitter thans mede, dat B. en W. voorstel len bii 2?ader inzien dit aantal op centen niet te heffen, doch over te gaan tot heffing van opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting met een progressieve schaal, loopen- de van 100 tot 200 opcenten, te meer daar de sprong voor de minder gesitueerden van 50 op 200 opcen ten te groot moet worden geacht en deze menschen niet in staat zul len zijn een belasting op te brengen van 200 opcenten. Op verschillende plaatsen is geïnformeerd of met een zoodanige belasting van rijkswege ge noegen zal worden genomen, doch definitief is daar niets van bekend en elke gemeente zal op zich zelf wor den beoordeeld. Tengevolge van de ze heffing zal echter een mindere opbrengst worden verkregen van on geveer f i 500,— Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen toesloten voor het 'belastingjaar 1934 te heffen 100 tot tot 200 opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting volgens de door B. en W. te dezer zake opge maakte progressieve schaal van hef fing. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur wordt vervolgens met 6 stem men en 1 in blanco herbenoemd de heer A. B. Holster, die onder dank zegging voor het in hem gesteld ver trouwen mededeelt deze benoeming weder te zullen aanvaarden en hoopt in het belang van het Burgerlijk Arm bestuur weder werkzaam te mogen zijn. Tot lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt daar na met algemeene stemmen herbe noemd de heer W. G. van den Heet- camp, zulks met ingang van 1 janu ari 1934. Tot leden der Commissie tot we ring van schoolverzuim worden ver volgens herbenoemd met algemeene stemmen de* heer H. P. Vos; de heer W. G. van den Heetcamp en de heer Chr. van Rijswijk en met 6 stemmen en 1 in blanco de heer W. Viveen en met 6 stemmen en 1 stem uitge bracht op E. Groeneveld de heer S, H. Bax. Op voorstel van B. en W. wordt vastgesteld het suppletoir kohier der Hondenbelasting over 1933 ten be drage van f3.50. Gewijzigd wordt met algemeene stemmen de begrooting voor het dienstjjaar 1933 volgens het door B. en W. overgelegd ontwerp-besluit. Aan den Burgemeester wordt machtiging verstrekt voor het houden van de gewone verhuringen en ver- koopingen voor het jaar 1934. Vervolgens wordt voorlezing ge daan van een ontvangen schrijven van Ged. Straten dezer provincie dd. 8 November j.l. houdende toezending van een advies van den Rijksarchiva ris met betrekking tot de voorgeno men verbouwing van het Gemeente huis, met verzoek, indien het eenigs- zins mogelijk is, met de door den Rijksarchivaris gegeven wenken re kening te houden. In het advies merkt de Rijksarchivaris op dat het zeer wenschelijk zou zijn in het ont worpen plan betreffende de verbou wing van het Gemeentehuis ook de brandvrije bewaring van het archief en de administratie op te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat de verbouwing volgens de aanbesteding zou kosten een bedrag van f 860. doch dat volgens opgaaf van de aan nemers dit bedrag zal moeten wor den verhoogd tot ongeveer f 1015. indien tevens een brandvrije kluis wordt gemaakt. Hierbij moet nog worden gerekend een brandvrije deur en een raam, zoodat de kosten dan ii> totaal op ongeveer f 1200.zul len komen. Hij vraagt thans hoe de raad daarover denkt. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat hiij niet voor de verbouwing van het raadhuis is geweest, aangezien hfj het geen doelmatige verbetering vindt. H.ij is er echter voor, dat voor het archief een brandvrije kluis aanwezig is. Het lid Holster zegt, dat hij in ver band met den toestand van de secretarie, noodgedwongen zijn stem heeft gege ven aan de verbetering daarvan. In verband' met den toestand der ge meente-financiën is hij echter tegen het maken eener kluis. Het lid Kuijpers stelt de vraag of de kosten van de geheele verbouwing het gebouw wel waard zijn. Het lid Viveen vindt het ook van beteekenis, dat het archief een goe de bewaarplaats heeft, opdat dit voor het nageslacht kan bewaard bLijven. Het lid Schaap stelt de vraag of de kluis altijd nog gemaakt zou kunnen worden, hetgeen de Voorzitter beves tigend beantwoord. Het lid Spiering acht een goede be waring van het archief ook een ver- eischte. Na nog eenige bespreking wordt met 5 tegen 2 stemmen, die der leden van der Wiel en Holster, besloten, bij ge legenheid van de verbouwing van het gemeentehuis tevens een brandvrije kluis te doen maken en de meerdere hieruit voortvloeiende kosten te be strijden uit de opbrengst van te ver- koopen certificaten Nederiandsch Wer kelijke Schuld. Vervolgens doet de Voorzitter nog mededeeling van een ingekomen schrij ven, d.d. 2 November j.l., van de Mu- ziekvereeniging ^Woudrichem's Fanfa recorps", om toestemming te verlee nen tot het houden van een concours van muziek- en zanggezelschappen op 21 Mei 1934, met openingsavond op 21 Mei t.v., welk .verzoek is vergezeld van een toelichting. De Voorzitter deelt mede, dat deze aangelegenheid tot de competentie van iden Burgemeester behoort en zoo doende door den raad niet kan wor den behandeld. Het schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. Bij de rondvraag bespreekt het lid van der Wiel een geval betreffende het uitsluiten van steunverleening voer een week van een werklooze, aan gezien deze heeft geweigerd werk zaamheden te aanvaarden. Volgens de meening van het lid van der Wiel heb ben B. en W. in dit geval niet juist gehandeld, aangezien niet bewezen is of de bedoelde persoon deze werkzaam heden inderdaad heeft geweigerd. Hij zou dezen dan ook den ingehouden steun alsnog willen doen uitbetalen. Nadat verschillende leden over de ze aangelegenheid het woord hebben gevoerd, wordt besloten, dat B. en W. deze zaak alsnog nader zullen onder zoeken. In verband met vorenstaande deelt het lid Holster nog mede, dat de moei lijkheden voor B. en W. in verband met de steunverleening steeds grooter worden. Indien daarover bij elk kwes tieus geval ook nog in den raad moet worden gesproken, zou hij willen voor stellen dat de taak van B. en W. met betrekking tot de steunverleening door anderen werd overgenomen. Wethouder Viveen spreekt in den zelfden geest. Het lid Kuijpers zegt nog, dat B. en W. inzake de steunverieening veel en goed werk verrichten, maar dat toch een onrecht, indien dit inderdaad aanwezig mocht zijn, wel goedgemaakt mag worden. Naar aanleiding van het verzoek van Woudrichem's Fanfarecorps deelt het iid Kuijpers nog mede, dat indien het voor het laten doorgaan van het con cours noodzakelijk mocht zijn de Po litieverordening met betrekking tot ker misvermakelijkheden te wijzigen, hij zich daarmede zou kunnen vereenigen. Nadat de Voorzitter nog heeft me degedeeld, dat de beslissing aangaan de een en ander alleen b'j hem berust, ook indien de Politieverordening ker misvermakelijkheden zou toelaten, wordt de vergadering gesloten. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). A B. Plaafceiijh ftleuws. CAPELLE. HERPT. WERKENDAM. Ik heb een dienstbode, die ook wel eens de winkel en de bakkerij schoonmaakt. Valt deze daardoor onder de bepalingen der Arbeidswet en moet ik dan voor haar opbrengen voor de Ongevallen- en Ziekte wet. Dit werd mij verzekerd door een controleur, dat de Wet in die voege ge wijzigd was, en dat zij dan was een arbeidster in het bakkersbedrijf. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, hoe zit het dan in elkaar, daar ze op mijn aanslag voor de personeele belasting als dienstbode wordt beschouwd. Mijn inziens is toch maar een van beide mogelijk. 01 arbeidster of dienstbode. Uwe dienstbode valt onder de Arbeids wet omdat ze tevens werk verricht in winkel en bakkerij. Dat zij ook gewone dienstbode-werkzaamheden verricht doet niet ter zake Zij valt ook onder de Invaliditeitswet omdat zij in loondienst arbeid verricht tegen een loon van niet meer dan f1200 per jaar. Ook valt zij onder de bepalingen der Ziektewet, omdat zij in eene bakkerij en in eenen winkel werkzaamheden verricht, dus in dienst eener onderneming De gevolgen van de omstandigheid dat uwe dienstbode onder genoemde drie wetten valt zijn 4. te zorgen voor een arbeikskaart en en arbeidsregister 2. dat rentezegels worden geplakt 3. dat premie wordt betaald ingevolge de Ziektewet. U moet ook personeele belasting be talen omdat U haar in dienst hebt ook voor persoonlijke en huiselijke diensten. De controleur heeft U dus juist inge licht, daar uwe dienstbode gedeeltelijk arbeidster en gedeeltelijk dienstbode in den gewonen zio des woords is. Daar ondergeteekende 62 jaar oud is en door zijn baas van 't begin toen de Wet in werking is getreden zegels geplakt heeft in die jaren, 9 maanden ziek ge weest en nu sinds Februari 1931 werke loos, dus niet geplakt, heeft hij nu recht op f 3,per week bij ouderdom van 65 jaar. Abonné te W. U krijgt ouderdomsrente als U den leef tijd van 65 jaar hebt bereikt. De grond slag daarvan is het bedrag dat wordt gevonden als men het 260-voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deelt door het aantal weken dat de ver zekering heeft geduurd. U moet nu zeil de rekensom maar maken, daar wij dit zonder verdere gegevens niet voor U kunnen doen. Ik heb verleden jaar een huis gekocht en daar bevind zich aan den hoek van dat huis het gedeelte van een steenen paal. Nu kreeg ik van de gemeente een schrijven om die binnen 14 dagen te verwijderen of op mijn kosten deze te laten wegnemen. Deze paal heeft al enkele jaren zoo gestaan voordat ik eigenaar was van dat perceel. Ik wil nu een nieuwen plaatsen wat dan ook weer aan moet vragen. Kan men mii verplichten om die paal weg te nemen en om aan te vragen voor de plaatsing van een nieuwen. L. A. We gaan van de veronderstelling uit want dit blijkt niet uit uw vraag dat de paal geplaatst is op den open baren weg. Indien dit zoo is dan kunnen Burgemeester en Wethouders het weg nemen van den paal bevelen en dien desnoods op uwe kosten doen wegnemen indien U het zelf niet doet. Voor het plaatsen van een nieuwen paal is U ver plicht vergunning te vragen. Mag een raadslid of een wethouder worden benoemd tot schatter van drank- localiteiten S. Een raadslid Als het schattersambt eene blijvende functie is, vallen de schatters naar onze meening onder letter f, van art. 25 Ge meentewet „Ambtenaar van wege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt". Vaste schatters staan in dienstverhouding tot het gemeentebestuur. Worden schatters voor een bepaalde schatting voor slechts eenmaal aangewezen dan heeft hun werk meer het karakter van adviseeren voor een bepaald geval en ontbreekt de dienstverhouding. Raads leden zouden dan niet uitgesloten zijn, al zou het optreden van een raadslid ot een wethouder als schatter niet strooken met het ambt van raadslid of wethouder. Vrijdagavond werd met de kinderen van de Christ. School aan den Loonschen- dijk in het kerkgebouw aldaar het Kerst feest gevierd. De leiding van dezen avond berustte bij het hoofd der school, den heer M. J. Juursema, geassisteerd door het overige personeel van genoemde school. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 97 7 ging de leider in gebed voor en las daarna Lukas 2. Hierna volgde naar aanleiding van bet gelezene een rede van den leider, die in een gloedvol betoog de beteekenis van het Kerstevangelie naar voren bracht, daarbij wijzende op den eenvoud van dit heerlijk evangelie, hetwelk door de mensch- heid zoo moeilijk kan worden aanvaard, gezien het feit dat immer het verheven en hoogmoedig gevoel, hetwelk den mensch eigen is, daarvoor een sta in den weg is. Vervolgens wees hij op den ernst van het persoonlijk Kerstvieren en waarin dat moest bestaan. Na deze rede, die getuigde van diepen ernst en een stuk werk was, toen dat af was werd de pauze gehouden. Na het zingen van Ps. 89 1 werden versnaperingen uitgedeeld. Alsnu volgden verschillende zangstukjes, die door de kinderen gezongen werden, terwijl ter afwisseling ook een zangnummer gegeven werd door eenige der grootste meisjes van de school. De zang werd begeleid door viool en orgel. Nadat de kinderen nog verschillende malen waren getrakteerd volgde uitdeeling van diverse Kerstge schenken. Thans verkreeg de heer Koene, secretaris van het schoolbestuur het woord die de kinderen op zeer verdienstelijke wijze toesprak en tevens een woord van dank bracht aan het personeel der school, die ook ditmaal weer alles had gedaan om de Kerstviering een gunstig en aan genaam verloop te doen hebben. Tenslotte bracht het hoofd der school dank aan het Kerkbestuur en allen zoowel in als buiten de gemeente die er het hunne hadden toe b:j gedragen om dit feest te doen slagen en de mogelijkheid te openen aan verschillende kinderen een uitdeeling van Kerstgaven te doen, die in dezen tijd zoo van harte welkom zullen zijn geweest. Na het zingen van den Lofzang van Zacharias1 en 4 werd dit in alle op zichten uitstekend geslaagd feest beëin digd. De belangstelling was ditmaal bui tengewoon groot en de offervaardigheid heeft niet te wenschen overgelaten. Uit alles is gebleken een innig meeleven, waarvoor men de betrokken personen grooten dank verschuldigd is. Zondagmiddag en -avond a.s. wordt in café Verhoeven door de harmonie „De Eendracht" eene uitvoering gegeven respectievelijk voor dames en heeren. De Tooneelvereeniging der Zangvereeni- ging „De Vriendenkring" uit Haarsteeg zal hierbij hare medewerking verleenen. Opgevoerd zal worden het tooneelspel in 3 bedrijven „Ik heb een kind gedood." Verder zal het een en ander met muziek worden opgeluisterd. Op de 2e Kerstdag gehouden ver gadering der ijsclub „Nooit Gedacht" al hier is besloten, indien 't mogelijk is, dit jaar nog in het bezit te komen van een pomp-installatie, waardoor de ijsbaan onder water gezet kan worden. Gekozen als ouderling in de Geref. Kerk de heer G. Ippel Azn. Het 3-jarig dochtertje van den heer G. v. d. Sch. viel van den zolder. De kleine kwam hierbij zoodanig terecht, dat hij hevig bloedende werd opgenomen. Direct werd geneeskundige behandeling ontboden, 't Kind had een groote gapende wonde in het voorhoofd. Van een tweetal arbeiders alhier, werden in een z g.n. keet ontvreemd, 2 fietsplaatjes, een portemonaie met inhoud en wat tabak. De zaak is nu in politie handen gegeven. Op de j.l. gehouden tentoonstel ling van pluimvee en konijnen, der ver- eeniging „V.P.K S. 0 te Hardinxveld, behaalde onze dorpsgenooten in de af- deeliog duiven in de Bordeaux-klasse (875 K.M.) een 3e prijs, de heer J. A. Visserin de 250 K M.-klasse met jonge duiven B. Groeneveld 2e prijsj. A. Visser een eervolle vermeldiDg, 3e prijs PI. Groeneveld en M. A. Vos. In 't Gebouw, van Chr. Belangen alhier, werd door de Riag Altena-Noord der Geref. Jongelingsvereen. een welge slaagde Ringvergadering gehouden. Geleverd werd een onderwerp door de Vereen, van Andel, getiteld „De Macht van het voorbeeld" en door Sleeuwijk „Het Verbond Gods en de Geref. J. V." Op beide onderwerpen volgden een drukke bespreking. Mede waren aanwezig de Afd.-Voorz., de heer Jac. G. v. Oord en de President Ds. Jonker.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10