Plaatselijk Nieuws. 20—28. idem II 1018. Kroten 24.1 Wortelen l1/,4. Jain 24. Sjalotten 47. Witlot II 1618 Koolraap 13 Schorseneren 58. Veldsla 1518. Alles per K.G. Roode kool 1 lft7. Savoyekool 1 3. Boerenkool l/t i1/v Selderij 14. An dg vie 7g—4. Sla 25 Alles per stuk. Peen 24. Preg 218. Plukselderg 227^ Alles per bos. ZALTBOMMEL. Veiling van 27 December. Cümtesse de paris 15. Kampervenen 9. Wgnperen 12. Winterpannen 711. Ben- dersoet 7 13 Belle Fleur 718. Belle de boskoop 16. Campagnezoet 7. Eisdener Klompkes 812. Goudreinetten 921. Jasappel 68. Signe Tilly 14. Triumph de Kiel 712. Alles per K.G. HEUSDEN. De rivier de Maas voor onze stad, zit nog steeds vol ijs. Donder dag zijn een paar booten van Den Bosch gekomen en hebben een vaar geul gemaakt. Zij trachtten ook het ijs naar de draaibrug te breken, doch hij het z.g. kniplicht zit het nog zoo 'dik, dat het hun ondanks langdu rige pogingen niet mocht gelukken er door heen te komen. Zij hebben daarna hun reis voortge zet onder de groote brug door naar den Moerdijk. Langs Aalburg-Wijk wordt nog steeds over de rivier ge- loopen en waar de weerberichten weer van nieuwe vorst gaan spreken, laat het zich aanzien, dat dit nog wel even zal voortduren. In de Sterrestraat, hoek De- mert, had voor de zooveelste maal een aanrijding plaats tusschen twee auto's, n.l. een bestelauto uit Den Bosch en een luxe auto van de Shell. Deze laatste werd met kracht tegen de leuning der brug over den Demert gedrukt, zoodat deze leuning ook ge heel werd vernield, ook de luxe Shell- wagen bekwam belangrijke schade. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. In de clubcompetitie, welke gisteren bij de damclub V. D. werd voortgezet, werden slechts twee par tijen gespeeld. Bax won in de ie klasse van Ger. Jonker door een blunder van zijn te genstander, terwijl in de 2e klasse •J. Deurloo van Ant. Sluimers wist te winnen. De tweede Maandag in lï 934 voortzetting. Aanvang half 8 precies. GEVONDEN VOORWERPEN. jEen theedoek. Zich te vervoegen bij den Brig. Comm. Kon. Mar. Heus- den. ANDEL'. In de Vrijdagmiddag gehou den raadsvergadering werden de ge loofsbrieven van het nieuwgekozen verklaarde raadslid de heer J. W. Dibbits onderzocht en goedgekeurd, Ide heeren J. F. Calame, B. v. Andel, G. v. Houwelingen en J. de Fijter werden herbenoemd tot leden der Commissie tot wering van school verzuim. (Plaatsgebrek noopt ons het ver slag tot het volgend nummer te doen overstaan). AALST. (Rietschoof). De „Happy dayjasz- band", gaf dezer dagen in het café van den heer A. Gijbe, een uitvoering voor een tot in alle hoeken bezette zaal. De muziek was uitstekend, den leider den heer A. Krielaard, komt daarvoor in de eerste plaats allen lof toe. Ook de voordrachten die ter afwisseling werden gegeven, vie len zeer in den smaak en werden met een daverend applaus gevolgd. Het was een gezellige avond. ALMKEBK. Tot ouderling en diaken der Geref. Kerk alhier, zijn gekozen resp. de heeren J. de Graaf en H. van Breugel. Dinsdagav. 2e Kerstdag vierde onder groote belangstelling de kinde ren der Zondagsschool in de Herv. Kerk alhier, onder leiding van Ds. v. Dingstee, het reeds aangekondigde Kerstfeest. Nadat deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze was geopend, werd de Kerstgeschiedenis (Luc 2) behandeld. Hierna werden door de kinderen verschillende kerstliederen ten gehoore gebracht, waarna de trac- tatie plaats vond en alle kinderen een verrassing ontvingen. Nadat het Kerstverhaal door den heer Versteijne aan de kinderen was verteld, werd door de meisjeskrans „Dorcas" ee ltige versjes gezongen. Te ongeveer half negen sloot Ds. v. Dingstee de zen gezelligen avond met dankge bed. Den Districts-secr. derG.v.N. zal zitting houden tot uitreiking van aanvrage voor vrije huisslachtingen vanaf Donderdag 28 Dec. en voorts eiken Donderdag der week te Alm- kerk vanaf 9ioYj u. vm. Te Woudrichem van 11 u. v.m. tot 127? u. n.m. Te Sleeuwijk van 13I4Vj u- Te Werkendam van 15ióYï u. Te Nieuwendijk van 17181/, u. Deze zittingen worden gehouden op de gemeentehuizen. En voorts dagelijks te verkrijgen te Dussen bij J. J. Leemans. Deze aanvragen moeten voor 1 Maart 1934 plaats hebben. BENEDEN-LA NGSTRA AT. In den hooihandel gaat niet veel om. Men besteedt voor het goe de handelshooi f9 k f 10; voor schraal pershooi f4, voor stroo f5, alles per 500 K.G. DRONGELEN. Door stemgerechtigde Ingelan den van het Waterschap de „Binnen Polder van Drongelen" is met bijna algemeene stemmen tot lid van het Dagelijksch Bestuur benoemd, de Heer M. v. Mersbergen alhier. EETHEN. Dinsdag voor Kerstmis had in de eenvoudige feestelijk versierde consistorie der Nederl. Herv. Kerk alhier, de uitstalling plaats voor be langstellenden van de goederen der naaivereeniging „Dorcas" voor Ee- then en Drongelen die voor Kerstmis zijn uitgedeeld. Niet minder dan 143 stuks .goe deren zijn vervaardigd. De belangstelling was groot. Niet tegenstaande door de gladheid van den weg vanuit Drongelen niet zoo veel zouden komen dan anders zou zijn geschied. De uitdeeling der goe deren is weer in vele gezinnen een zeer welkome verrassing geweest waar de leden der Meisjesvereeniging met voldoening op, terug kunnen zien. 's GRAVENMOER. In de Geref. Kerk alhier is een schitterend geslaagde zanguitvoe ring gegeven door de Chr. Zangver. „Halleluja" te 's-Gravemoer met me dewerking van de Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" te Breda. Solisten de dames A. M. Boezaardt, sopraan M. Slechtriem, alt, en de heeren Jos. Luyten, tenor, en W. Slechtriem, bas. De pianobegeleiding was in handen van den heer W. Matlilener allen te Breda. Uitgevoerd werd het Kerst oratorium „Die Gcburt Jesu" van Carl Stein. Wij kunnen niets dan lof hebben voor hetgeen hier ten gehoore werd gebracht. De solisten waren uitstekend de begeleiding in goede handen en de koorzang ver dient niet minder onze bewondering, dank zij den kundigen en ijverigen dirigent den heer J. J. v. d. Put te Breda, die moeite noch tijd ont zien moet hebben om deze hoogte te bereiken. De zang boeide ons van het begin tot het einde. Geheel onder den indruk verlieten wij aan het ein de van dezen schoonen avond het kerkgebouw, dankbaar voor hetgeen we genoten hadden en met de hoop op meer dergelijke uitvoeringen. Het echtpaar L. Heijblom- Faro herdacht onder groote belang stelling hunne 50-jarige echtvereeni- ging. Oosteind. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een woning nabij het „Geelchuis" te Oosteind, bewoond door een broer en zuster. Zij hebben de kasten door zocht zonder iets te vinden. Ten slot te bedreven zij de brutaliteit zoo ver een broek te doorzoeken, die op een stoel bij het bed van den man hing. Hieruit werd eenig geld ontvreemd, doch blijkbaar later weer verloren, want in den tuin werd het terugge vonden. Opmerkelijk is, dat de hon den in de buurt in den nacht van de misdaad zich niet lieten hooren. MEEUWEN. Naar wii vernemen bestaan alhier plannen voor oprichting van een gemengde zangvereeniging. OUDENDIJK. Zaterdagavond gaf het fanfare corps Kunst na Strijd" voor een volle zaal haar winteruitvoering. Wegens ziekte van den directeur, den heer C. G. van Dijk, berustte de leiding in handen van den 2den directeur, den heer C. v. d. Wiel. Nadat de Voorzitter deze avond had geopend', werd het programma, dat goed was ingestudeerd, afgewerkt. Ook van de voordrachten en sa menspraken viel volop te genieten en bracht er de stemming in. De avond verliep daarom gezellig en een ieder keerde voldaan huiswaarts. SPRANG. Vanwege de predikantsvaca ture zal dit jaar bil de Ned. Herv. Gemeente alhier, geen verkiezing voor kerkeraadsleden plaats hebben. Den tweeden Kerstdag gaf het Chr. Gemengd Zangkoor „Excelsior" alhier, in het Ned. Herv. kerkgebouw een goed geslaagde uitvoering. De verschillende opgevoerde nummers vielen in goeden smaak bij het publiek, zoodat den directeur de heer A. Christ een woord van dank toe komt. Deze uitvoering door Ds. Lauwe- Kooijmans uit Baardwijk op gebrui kelijke wijze geopend werd, ook al- zoo door ZeerEerw. gesloten. Onder leiding van Ds. J. C. Hagen werd door de kinderen der Geref. Zondagschoolver. „Jachin" in de consistoriekamer van het Geref. kerkgebouw j.l. Dinsdag kerstfeest gevierd. Door Ds. H. werd met de kinderen het Kerst-Evangelie bespro ken. Verschillende versnaperingen werden uitgereikt, terwijl elk nog een aardig Kerstgeschenk mee naar huis kreeg. VEEN. De jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk al hier, zal plaats hebben op Zaterdag 30 Dec. n.m. drie uur. Aan komen 100pen een lang harige bruine hond. Nadere inlichtingen bij den Gef- meente-Veld wachter. In de gehouden algemeene le denvergadering van de vereeniging het „Groene Kruis," is in het Regle ment een boetebetaling opgenomen, voor hen die na 1 Januari 1934 lid wenschen te worden. Zij die zich thans nog willen opgeven, kunnen dit doen ten huize van H. van Hel den. SLEEUWIJK. Op Woensdag 3 januari a.s., des avonds 7 uur zal in de openbare school alhier de film „In vollen gang" worden vertoond, uitgaande van het Nederlandsch Chr. Meisjesverbond. Een ieder wordt uitgenoodigd deze mooie film bij te wonen. Tot bestuurslid van de A. R. Kiesvereeniging is in de vacature H. Verhagen Czn. benoemd, de heer L. van Drurnen. De Nod. Herv. Meisjesveree niging „Jong Leven" hoopt op Woensdag, 10 Januari a.s. des avonds 7 uur in de Openbare School alhier, haar jaarvergadering te houden. Het rijk voorziene feestprogramma be looft weer veel. Daarom wordt een ieder, die in het vereenigingsleven belang stelt, uitgenoodigd dit jaar feest bii te wonen. Voor de inschrijving van dienstplichtigen lichting 1935 zal ten gemeentehuize zitting worden gehou den op Zaterdag, 13 Januari a.s; des voormiddags 912 uur. Onder leiding ran den Wel- Eerw. Heer Ds. De Leeuw werd op 2e Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk alhier met de kinderen van de Zon dagsschool op aangename wijze Kerstfeest gevierd. Deze avond werd doorgebracht met het lezen der Kerst geschiedenis en het houden van Kerstvertellingen. Ook werden door de kinderen ver schillende Kerstliederen gezongen. Aan het einde werden zij op een Kerstgeschenk onthaald. Als blijk van herinnering ontvingen zij, die de Zondagschool verlieten, een psalm boekje en diploma. De belangstelling was zeer groot. WOUDRICIIEM. De heer J. Kant Hzn. heeft de benoeming tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier niet aangenomen. Door het kiescollege is tot dia ken in de Ned. Herv. Kerk alhier, benoemd de heer J. C. Spronk al hier. Voor de aangifte van den dienstplicht, lichting 1935, zal ten Gemeentehuize speciaal gelegenheid worden gegeven op Zaterdag, 13 Jan. a.s. tusschen des v.m. 11 en 12 uur. Op Tweede Kerstdag werd 's avonds in de Ned. Herv. Kerk met de kinderen der Zondagschool, on der leiding van Ds. C. de Bruin, het kerstfeest gevierd. Er was voor dezen avond veel belangstelling, zoo dat het kerkgebouw geheel gevuld was. Aan 24 kinderen werd dit jaar, wegens het verlaten der Zondag school, een Bijbeltje uitgereikt. WIJK. In de gisteren gehouden raads vergadering werd mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. St. van de gem.-rek. 1932. In plaats van den heer N. v. d. Maaden, die niet herkiesbaar was, werd tot lid der C. v. T. op het L. O. gekozen de heer Adr. de Kok. De heer Adr. v. Wijk werd herkozen tot lid van het Burg. Armbestuur. Alle leden van de Comm. tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd. Besloten werd tot invoering van het registratuurstelsel der Ver. van Ned. Gem. ter secretarie. De nieuwe bouwverordening werd vastgesteld. (Volledig verslag volgend no.). WIJK EN AALBURG. Het aantal aangiften voor huisslachtingen over het 4de kwar taal bedroeg 207. Het aantal opgaven voor de vee- en vleeschkeuringsdienst over 1933 bedroeg I74-. Op Vrijdag, 22 December j.l., werd door de vereeniging het „Groe ne Kruis," afd. Wijk, Aalburg en Veen een algemeene ledenvergade ring gehouden. Een 50-tal leden ga ven van hun belangstelling blijk. Vit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 1933 voor de vereeniging een gunstig jaar was geweest. Im mers het aantal leden nam toe van 478 tot 628. Boeken en bescheiden van den penningmeester werden door een commissie uit de leden nagezien en accoord bevonden. De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn accuraat beheer. Het aftredend bestuurslid van Donk uit Veen werd herkozen. De vergadering besloot de statuten der vereeniging te wijzigen, n.l. wat betreft het aantal bestuurs leden en hunne periodieke aftreding. Het aantal bestuursleden werd be paald op 13, n.l. voor Wijk 5, Aal burg 4, en Veen 4. Telken jaren zullen thans 3 leden aftreden, het 4e jaar echter 4 leden. Vervolgens werd overgegaan tot wijziging van het re glement met de navolgende bepalin gen: „Zij, die in dorpen wonen waar voor de vereeniging is opgericht, en na 1 Januari 1934 lid worden, be talen als zij binnen 3 maaniden na den aanvang van hun lidmaatschap de hulp van de wijkzuster of ver- plegingsartikelen behoeven een in- leggeld ten bate der vereeniging van f 5,Ook werd een tarief vastge steld voor de hulp bii kraamverple- ging, n.l. een bedrag van f 5,— voor hulp bii de verlossing en gedurende ten hoogste een 14-tal dagen daarna, en f2,50, voor hulp alleen bii de verlossing. De huur van ligtenten werd bepaald op f 1,per maand. Deze tarieven treden in werking op 1 Januari 1934. De begrooting voor het jaar 1934 werd daarna behan deld. Naar aanleiding hiervan werd door de vergadering besloten om over te gaan itot het bouwen van een Wijk- gebouw, bestaande uit magazijn met ruimte voor een eventueel op te rich ten consultatiebureau en een woning voor de wijkzuster. WERKENDAM. Door de Geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere", werd het tiende jaarfeest der vereen, gevierd. In een stampvolle zaal werd het goed ver zorgde programma vlot afgewerkt. O.m. vermeldde 't programma een reciteerwedstrijd. Gevoelvol en vrij moedig werd dit door de jonge meis jes voorgedragen. Ook werden nog opgevoerd een tweetal tableaux, wel ke beiden goed zijn geslaagd. Door Ds. Jonker werd deze buiten gewoon geslaagde avond op de ge bruikelijke wijze gesloten. De gehouden collecte voor de zen ding heeft opgebracht f 36,60. In de Ned.Herv. Kerk, werd op den middag van 2e Kerstdag, het Kerstfeest gehouden door de Zon dagsschoolver. „Laat de Kinderkens tot Mij komen." Door Mej. Kieboom werd het Kerstverhaal geleverd, ter wijl deze middag werd geopend door het bestuurslid Holster en gesloten door het lid van Drunen. Door een 32-tal kinderen werd, wegens den bereikten leeftijd, dezen middag afscheid genomen van de vereen. Voor de afwisseling waren ook dit jaar weer 2 kerstboomen in het kerkgebouw opgesteld. De be langstelling van het publiek was zoo groot, dat velen moesten terug- keeren. Men schatte de aanwezigen op ruim 1000. Geslaagd voor het examen Steno-typiste, gehouden te Utrecht, onze dorpsgenoote Mej. A. Mijnlieff. Vrijdag 22 Dec. hield de v.v. „W.V.V." een ledenvergadering in de sociëteit van den heer J. B. Zwets. Besloten werd de contributie met ingang van 1 Januari a.s. te verla gen van 20 op 15 cent en het ver anderen van het kleedlokaal uit te stellen tot het volgende jaar. Nadat de Penningmeester verslag had uit gebracht, werd een commissie be noemd tot 't nazien der boeken. In de rondvraag werden nog enkele ver- eenigingszaken behandeld. Door den heer L. Verdoorn werd vorige week afscheid genomen als onderwijzer der Herv. Chr. Sch. wegens het met pensioen gaan op 1 Jan. a.s. na een diensttijd alhier van ruim 40 jaren. De heer Verdoorn, al hier geboren, is algemeen geacht en bemind, en men ziet hem dan ook noode heengaan. Van het schoolbestuur, schoolper- soneel en kinderen mocht hij verschil lende kostbare cadeaux ontvangen. In hem verliest de Herv. School een kracht, die niet gemakkelijk door een ander is te vervullen. Tijdelijk benoemd als Kweekelinge met akte, aan bovengenoemde school, Mej. Stam van Huissen. ZUILICIIEM. De Moeder-cursus georgani seerd door de afd. van het Groene Kruis zal op. Dinsdag 2 Jan. a.s. des n.m. 2 uur aanvangen in het z.g.n. vergaderlocaal der Openbare Lage re school alhier. Deze cursus beoogt aan jonge en aanstaande moeders te leeren hoe ze hun pasgeborenen des kundig moeten kleeden en verzor gen, en kan ten zeerste als een bui tengewoon nuttige cursus kan wor den aanbevolen. Voor deelnemen uit de gemeente Brakel, Poederoijeo, Aalst en Zuilichem bestaat gelegen heid zich aan te melden bii het be stuur van het Groene Kruis, kosten zijn er niet aan verbonden. Kort verslag van de vergadering yan den Raad der gemeente ZUILI CHEM, op Vrijdag 22 December- des v.m. 10 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer F. v. Hoogstraten. Secretaris: Weled. Heer H. C. yan Os. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met voorlezing van het formuliergebed, wordt als stemmingsaijfer getrokken no. 4, zoodat de rondvraag begint btij den heer Kanselaar. De notulen der vorige, vergadering worden gelezen, en zonder aanmerkin gen goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling, dat tot heden geen goedkeuring is ontvan gen op de plannen voor de werkver schaffing. Eveneens doet de Voorzitter mede deeling omtrent een kwestie welke is gerezen tusschen het Gemeentebestuur en den bietenagent G. A. Dingemans, over de uitbetaling van door de ge meente geteelde bieten. Deze kwestie komt in het kort hierop neer, dat door weth. Ruijmschoot in het voorjaar met Dingemans de afspraak is gemaakt, waarbij laatstgenoemde op zich had genomen voor de bieten der gemeente garantie te bezorgen. Aan deze af spraak heeft agent Dingemans zich niet gehouden. Ook is door hem verklaard, met weth. Ruijmschoot een zoodanige afspraak niet te hebben gemaakt. Met dit al heeft de gemeente een schade post van ongeveer f90. De heer va,n Dalen, die de andere helft der door de gemeente geteelde bieten heeft gecontracteerd, heeft wel voor de noodige garantie gezorgd, zoo dat de bieten ten volle zijn uitbetaald. De heer Kanselaar vindt het niet goed deze zaak te bespreken, daar de persoon in kwestie zich niet verde digen kan. De Voorzitter wenscht dat de raad met deze kwestie op de hoogte is, vooral daar de gemeente hierbij schade heeft geleden. Diverse ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen: a. proces-verbaal van kasopname; b. besluit verdaging goedkeuring kasgeld- leening; c. vrijstelling ,van het geven van onderwtijs in het vak lichamelijke .oefening; d. besluit .verdaging goedkeu ring onderhandsche verhuur voormali ge tuin onderwijzerswoning; e. be richt van den Min. van Binnenl. Zaken, dat tegen onderhandsche verhuring van den tuin der voormalige onderwijzers woning geen bezwaren bestaan, indien het contract geen bepalingen zal be vatten, waaruit voor de gemeente fi- nancieele verplichtingen kunnen voort vloeien. De heer Kanselaar vraagt of de raad deze vraag niet moet beantwoorden. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Kanselaar informeert of de brief van Ged. Staten, van 22 Nov., eveneens omtrent deze aangelegenheid aan den raad was gericht. De Voorzitter antwoordt, dat deze brief was gericht aan B. en W. Een brief van B. en W. aan den raad inzake verzekering van steuntrekken- den tegen de kosten van ziekenhuis- verpleging en operatiekosten. Door den Minister van Binnenl. Za ken zijn enkele eischen gesteld ten op zichte van de begrooting 1933. O.a. wordt verlangd dat de post „druk en bindwerk" met f50.post „verlich ting, verwarming en schoonhouden der o.l. school" met f30.— wordt verlaagd. Voor enkele andere posten worden na dere voorschriften gegeven. -Inwilliging dezer eischen wordt verlangd, om in aanmerking te komen voor extra sub sidie. Besloten wordt aan de wenschen van d>en Min. van Binnenl. Zaken te voldoien. Aan de orde is nu een verzoek om vermindering voor de bouwlanden der gemeente. Voorgesteld wordt 20 pCt. vermindering toe te staan. Na eenige bespreking stelde de heer van Veen voor 25 pCt. vermindering toe te staan. De heer Kanselaar zegt, dat hij ter zake niet kundig is. Echter steunt h:j het voorstel van den heer van Veen. Het voorstel van den heer van Veen wordt met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. Voor stemden de heeren Hooiij- kaas, Kanselaar en van Veen. Het voor stel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt voor het belasting-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 14