Derde Blad Ho. 5395 Vrijdag 29 Deo. De Grootmoeder. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET •penbare vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN en HAARSTEEG, op Woensdag 20 December, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edeiaehtb. Heer v. Hee- itveid. Secretaris: Weied. Heer Couwenberg. Aanwezig de heeren M. v. d. Water, J. C. Winkel, H. v. d. Heijden en J. C. v. Bokhoven. Zooals bekend bestaat de rasad voor het verdere van deze zittings periode slechts uit 4 leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vori ge vergadering, die worden goedge keurd. Ingekomen stukken: Een verzoek van de bewoners van wijk C, die nog steeds verstoken zijn van eiectrisch licht, om stappen te doen, om ook hen aan te doen sluiten. Voorheen stuitte dit af op de groote kosten, volgens verkregen inlichtingen zou de aansluiting thans maar f 600 kosten. Adres van den heer P. Prinsen en tal van ingezetenen, waarin bij het gemeentebestuur wordt aangedrongen, stappen te doen, om het gemeenteliijk bedrijf zoo spoedig mogelijk aan de P.N.E.M. over te doen. Zou de raad daartoe niet bereid zijn, dan zullen adressanten zich tot Ged. St. moeten wenden. B. en W. stellen voor, beide adressen in handen te stellen van de lichtcom- missie, om daarover advies uit te bren gen. De raad gaat rnet dit voorstel ac- •oord. Verzoek van G. v. d. Heijden, die een woning met werkplaats en winkel wil gaan bouwen, voor ontheffing van de bepaling der bouwverordening, waar door hij verpiicht is, ver achteruit te bouwen. De Voorzitter licht toe, als adres sant in het verlengde der rooilijn van de woning van J. v. Beijnen zou moe ten bouwen, dit zeer onvoordeelig-is voor hem. B. en W. zijn het daarmede eens en verzoeken machtiging van den raad, om met adressant te onderhan delen over dezen bouw. Deze machtiging wordt verleend. Nota van aanmerkingen van Ged. St. op de gemeentebegrooting 1934. De Voorzitter licht toe, dat de aan merkingen meest van administratieven aard zijn, alleen over den post voor de werkverschaffing wordt gevraagd, welke kosten vallen onder abnormale en welke onder normale. Onder abnor male kosten verstaan Ged. St. kosten ten behoeve der werkverschaffing, die geen baten opleveren. Over deze kwes tie hebben B. en W. een bespreking 25. Daar hij in Sosthène sterke hart stochten bespeurde, deed bij zijn best hem voor gevaren te bewaren, waar aan hij zelf niet altijd was ontsnapt. Hij bezorgde den jongen man veel af leiding en hield hem in liet oog. Dijkwijls zag men vader en zoon te paard in het Bois de Boulogne; de voorbijganger^ bewonderden dan de sierlijke houding der beide ruiters. Sosthène, aan een goede leiding ge woon, had een bedaard leven gevoerd, en zijn vader begon er aan te denken hem uit te huwen. Er bestond een oude vriendschap tus- schen de families de Prémorin en de Saulien. Mijnheer de Prémorin was wel niet zop rijk als de markiezin de Sau lien, maar dat kon een huwelijk tus- schen Sosthène en Gabrielle toch niet in den weg staan. Mijnheer de Prémorin stelde de mar kiezin zijn plannen voor, die ze met blijdschap aannam. Gabrielle sprak niet tegen en men had alle reden te onderstellen, dat zij met vreugde een huweüjksvoorstel zou aannemen, dat haar moeder goedvond. Wat Sosthène betreft, hij beminde Gabrielle vurig. Mijnheer de Prémorin gehouden met den Hoofdopzichter van de Heidemaatschappij, die zei, dat 20 pCt. der kosten voor werkverschaffing konden worden gerekend onder abnor male kosten. i B. en W. hebben een begrooting la ten maken van de slechting van het fort te Hedikhuizen. De kosten voor deze slechting worden geraamd op f 10.000.Waar het hier een produc tief werk betreft, kunnen de kosten op de kapitaalrekening worden gebracht. De Hoofdopzichter zal een nadere be rekening opmaken, die dan aan Ged. St. kan worden overgelegd. B. en W. stellen voor de nota van aanmerkin gen in hun handen te stellen ter afdoe ning. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. De Voorzitter licht toe, dat het ge meentebestuur over de slechting van het fort te Hedikhuizen reeds heel wat correspondentie heeft gevoerd, om een nieuw object voor werkverschaf- ling te verkrijgen. De werkzaamheden voor de slechting van het fort in de Eernsche Hoeve loopen ten einde. Het is goed, dat thans nog een object aan wezig is in de slechting der haven van Haarsteeg, anders was men spoedig uitgewerkt. Eer men aan liet fort te hedikhuizen kan beginnen, zai nog wel eenigen tijd moeten verioopen. De heer Winkel vraagt hoelang er aan het fort in de Bernsche Hoeve nog te werken is. De Voorzitter meent, dat men daar met een 4-tal weken wel gereed komt. Ontwerp gemeenschappelijke regeling met de gemeenten 's Bosch en Waal wijk, inzake hulpverleening bij cata- strophale brandrampen. Wordt vastgesteld als door B. en W. ontworpen. Ontwerpbesluit Rekening-Courant overeenkomst met de Boerenleenbank te Haarsteeg. De bestaande overeen komst wordt gecontinueerd. Het op te nemen bedrag zal de f 15003.niet mogen overschrijden, terwijl de rente 4i/2 pCt. zal bedragen. In verband met verschillende ver zoeken om vermindering van pacht die zijn ingekomen, stellen B. en W. voor, dezelfde korting te verleenen als het vorig jaar. De Voorzitter zegt, dat zooals de heeren weten, de pachtcommissie het vorig jaar wel een hoogere reductie heeft toegestaan, doch dit was iets wat toch eigenlijk niet door den beugel kon, hij acht zich verplicht om m>et klem tegen een dergelijke uitspraak te protesteeren. Een der pachters der lage Prinken kreeg 35 pCt. verminde ring, een ander pachter der hooge Prinken kreeg slechts 20 pCt. B. en W. stelten thans voor, de pachters van Prinken dezelfde korting toe te staan, als die eter Kerkkainpen, n.l. 20 pCt. De heer Winkel meent, dat 30 pCt. korting voor sommige perceelen van de Kerkkampen veel te hoog is. Gaan deze pachters in beroep, dan zullen zij zeker gelijk krijgen. Het vorig jaar zijn er In beroep gegaan, die wel 50 pCt. vermindering kregen. De Voorzitter merkt op, dat de hee ren niet moeten vergeten, dat bij het opmaken der begroroting met deze pacht is rekening gehouden, gaat men meer vermindering geven, dan moet er een ontvangst voor worden gevonden en B. en W. weten niet waar zij die moeten vinden. Daarbij acht spr. uni formiteit in het verleenen van korting wel gewenscht. De heer v. Bokhoven had verwacht, merkte bij zijn zoon een hartstocht op, zoeals hij die zelf in zijn jeugd had on dervonden, en die hem later berouwd had. En toch verheugde bij zich, dat zijn zoon Gabrielle zoo vurig beminde, die hij als de waardigste voor schoon dochter had gekozen. Het jonge meisje had vele goede eigenschappen, schoonheid en versland; zij vereenigde in zich alle deugden, om een man gelukkig te maken. Kortom, de markies *zag het geiuk van zijn Zoon verzekerd. Gabrielle had nog geen belofte ge daan; en toch was bij zeker, dat zij niet alleen gelukkig was over de liefde die zij had ingeboezemd, maar ook, dat zij hem beminde. Het was dan ook voor hem een wreede teleurstelling, toen de markiezin de Saulien, bevende van woede, den markies de Prémorin vertelde, dat haar dochter aan al hun schoone droomen een einde maakte. De slag was ook vreeseüjk ,voor den armen Sosthène. Het was zijne eerste liefde, jen zijn hartstocht had zich met een macht van hem meester gemaakt, zooals slechts zij kunnen ondervinden, wier hart zich nog voor geen anderen hartstocht had geopend. Ongelukkig kwam de jonge man in opstand. Hij had zijn vader steeds als een gids beschouwd, wiens woorden bij als den raad van een ora kel kon beschouwen, wiens vvenschen heilig voor hem waren; evenzoo had dat dit jaar nog de verpachting zou plaats hebben gehad. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hiermede hebben gewacht, in de hoop, dat er verbetering zou komen, zij meenden daarom met de verpach ting te moeten wachten tot het voor jaar. De heer Winkel meent, dat het van te voren noodig is vast te stellen op welke wijze de verpachting zal plaats vinden. Hij is er tegen, dat zooals bij de vorige verpachting een prijs wordt gezet, daarover zijn veel klachten in gekomen. De Voorzitter zegt, dat dit in de volgende vergadering zal worden vast gesteld. Spr. stelt voor, de door den heer Winkel bedoelde p>erceelen een vermindering van 30 pCt. toe te staan en de overige perceelen een korting als het vorig jaar. De heer Winkel zou voor de door hem genoemde f>erceelen aan de Oost- iöjde van het Steegje, 40 pCt. of min stens 35 pCt korting geven. De heer v. d. Water merkt op, dat de pachters het vorig jaar genoegen heb ben genomen met de door B. en W. voorgestelde korting. Met algemeene stemmen wordt hier op besloten sommige pachters 30 pCt. de overige 20 pCt. korting te verleenen. De verordening in verband met de Winkelsluitingswet wordt zoodanig ge wijzigd, dat daarin wordt opgenomen, de omschrijving waarom de afwijkeji- de bepalingen zijn gemaakt. Wijziging gemeente-begrooting 1933. De Voorzitter licht toe, dat de sub sidie aan de werkeioozenkassen ver moedelijk verhoogd zal moeten worden tot f2200.—. De begrooting wordt gewijzigd over eenkomstig het voorstel van B. en W. Behandeling wetsvoorstel opheffing der gemeenten. B. en W. stellen den raad voor om het reeds eerder ge nomen besluit, waarbij met klem werd aangedrongen de gemeente niet op te heffen, te handhaven en de motieven die hiervoor pleiten nog eens duide lijk en uitvoerig uiteen te zetten. De Secretaris leest het door B. en W.. ontworpen schrijven aan Ged. St. voor. In het adres wordt uiteen gezet, dat de raad zieh volkomen vereenigt met het adres, dat door de ingezetenen tot de Kroon is gericht,; om de ge meente niet op te heffen. Betoogd wordt, dat een gedwongen samenvoe ging nooit bevorderlijk kan zijn voor een goede samenwerking en verstand houding. Verder wordt er op gewezen, dat de gemeenten die tegen opheffing zijn, ver in de meerderheid zijn. Im mers de gemeente Nieuwkuljk met 1:03 en de gemeente Hedikhuizen met 1400 zielen, verklaarden zich tegen vereeni- ging, terwijl de gemeenten Oudheusden met 1100 en Herpt met 600 zielen zich slechts voor vereeniging verklaarden, waarbij tevens rekening moet worden gehouden met het feit, dat Drunen en Oudheusden, evenals Heusden en Herpt, reeds jaren denzelfden Burge meester hebben. Dat Drunen, Vlijmen en Heusden zich voor vereeniging ver klaarden is te begrijpen, deze gemeen ten toch hebben niets te yerliezem, maar alles te winnen. Mocht het wets ontwerp onverhoopt worden aangeno men, dan acht de raad het billijk, dat alle gemeenten opgeheven worden, nu blijven Drunen, Vlijmen en Heusden onverkort bestaan. Het wetsvoorstel sta pelt het eene onrecht op het andere; de functionarissen in Drunen, Heus den en Vlijmen blijven gehandhaafd, de raad acht het billijk dat alle func tionarissen gelijk aftreden. Immers de gemeenten Nieuwkuljk en Herpt wor den in haar geheel opgeheven, zoodat daar geen sprake is van grenswijzi ging of splitsing en wel degeljk op heffing van gemeenten. De raad acht het daarom bitiijk, dat met 1 Januari 1935, als het wetsontwerp wordt aan genomen, dan alle gemeenten gelijk worden opgeheven, daar anders het recht geweid wordt gedaan. De ge meente Hedikhuizen is wet goed om hare 100 H.A. vruchtbare gronden aan de nieuwe gemeente af te staan, maar haar functionarissen worden op straat gezet, met een onvoldoende wachtgeld regeling. Waarom wordt bij dezere- geling afgeweken van het gewone amb tenarenreglement, waarbij het wacht- gelo nooit beneden de 70 pCt. van het salaris komt, met een minimum wachtgeldtermijn van 10 jaren. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en wordt goedkeuring gehecht aan het adTes. Benoeming 5 leden van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim wegens periodieke aftreding van de heeren G. G. Kleljn, H. Fooij, I. Buijs, M. Achten en H. Couwenberg. De heeren Achten en Buijs zijn niet her kiesbaar. Gekozen worden de heeren G. G. Küjn, H. Fooij, H. Couwenberg, H. v. d. Heijden en J. C. Winkel. Benoeming 3 leden van de Elecfr. Commissie. De aftredende leden, de heeren M. v. d. Water en J. v. Bokhoven wor den herbenoemd, in plaats van den heer D. v. Hemert wordt benoemd de heer H. v. d. Heijden. Tot gemeentelijk geneesheer wordt voor een jaar herbenoemd, de heer R. Verhoeven te Heusden op een wed de van f75. Herbenoemd tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur, de heer M. v. d. Water. Tot leden van het hoofdstembureau worden benoemd de heeren M. v. d. Water en H. v. d. Heijden te Hedik- huizen, de heeren J. C. Winket, H. v. Veldhoven en Jac. Luijben. Tot plaatsvervangende leden te Haar steeg de heer P. v. Engelen en Jac. v. Heeswijk, te Hedikhuizen de hee ren C. v. Hemert en Th. v. Bok hoven. De Voorziutter deelt mede, dat B.. en W. waar de werkzaamheden voor de slooping van het fort in de Bernsche Hoeve ten einde loopen, met de be voegde autoriteiten in onderbande, irtg zijn getreden over slooping der resten van het fort. Door de genie is medegedeeld, dat op ruiming door middel van springstoffen f 1500.zal kosten. B. en W. achten dit een hoog bedrag en zouden daarom willen voorstellen, de resten voorkx>- pig te laten staan. De heer v. Bokhoven dring er op aan, om als zich weer gladheid der wegen zou voordoen, dan zand te doen strooien. De Voorzitter zegt zulks toe. Op verzoek van den heer Winkel, zal dit ook in Hedikhuizen gebeuren. De Voorzitter deelt nog mede, dat voor het eenjarig griendhout een rïjks- steun van de regeering zal worden ont vangen. De raad gaat hierop over in gehei me zitting. 0 zijn vader hem geleid, nu er sprake was van de gewichtigste zaak zijns ïevens. Hij had hem echter op een verkeerden weg gebracht. Indien zijn hart was gebroken, was het de schuld van zijn vader! Gabrielle,die hij op de handen Jiad gedragen, Gabrielle had zijne verwach tingen teleurgesteld! Het was een groot bewijs, alle vrou wen moesten hetzelfde zijn! Toen begon hij eenigen van zijne kennissen na te volgen, die .niet meer aan de vrouwendeugd geloofden, en liet zich in een huis in de rue de Clilchy voorstellen, waar een generaalswedu- we open tafel hield. Daar bemerkte hij onder de vele schoonheden, die hij zag, eene Creoolsche, die door haar schitterende oogen en haar aanvallig heid al spoedig zijn aandacht trok. Haar te veroveren was voor Sosthène een groote moeilijkheid. Eerst was zij koud en minachtend tegen hem, maar juist dat was het spel eener volmaak te coquette. Zij werd slechts Char lotte genoemd, en gaf voor tot een adeüjke familie uit Lerida te behooren. Met weinig moeite kon men echter ontdekken ,dat zij de dochter was van een aannemer Letellier genaamd, die door zijn groote verliezen van ver driet stierf, toen zijn dochter slechts achttien jaren telde, zocdat zij door hare bijzondere schoonheid weldra aan groote gevaren blootstond. Het is wel onnoodig te zeggen, dat Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM opj Donderdag, 21 December 1933- des namiddags 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer Jac. van der jLely. SecretarisWelEd. Heer Chr. vau Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering; met het uitspreken van het formu liergebed, waarna de notulen dec vergadering van 17 October j.l. dooi; den Secretaris worden gelezen en orè- veranderd worden vastgesteld. Ter tafel komen daarna de volger*, de ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten dezer pre** vincie houdende goedkeuring van de in de laatstgehouden vergadering ge wijzigde begrooting voor 1933. Besluit van als voren dd. 8 Novem* ber j.l. houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 17 October j.l. tot verlenging van de met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage gesloten reke ning-courant- overeenkomst. Proces-verbaal van kasopnernin# bij den Gemeente-Ontvanger dd. 15 December j.l., aangevende in ont vangsten een 'bedrag van f 103567,31, in uitgaven f90345,79, zoodat in kaa was f13221,52. Schrijven van den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland dd. 2 ij October j.l. waarin dank wordt be-, tuigd voor het verleende subsidie adl f 10.voor bet jaar 1934. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Daarna komt ter tafel een schrij ven van den Minister van Sociale Zaken dd. 16 November j.l. hour dende mededeeling, dat de steunre geling voor de verschillende daaron der vallende werkloozen is goedger keurd tot en met 31 Miaart 1934! en waarin wordt medegedeeld, dat; geen vrijheid is gevonden kunnen worden om de steun voor de regle mentair nog niet rechthebbenden ie» clubbeluitgetrokkenen te verhonger* met 't bedrag van de contributie v. de werkloozenkas of deze op ande re wijze te verhoogen. Aangezien in bet schrijven wordt; gezegd, dat het niet noodzakelijk is. dat voor de ongeorganiseerden een lager steunbedrag wordt vastgesteld, doch dat deze f0,50 per week aani steun minder moeten ontvangen dart de dubbel-uitgetrokkenen, hetgeen niet duidelijk is, wordt met algemee ne stemmen op voorstel van het lidi Kuijpers besloten nogmaals aan den betrokken Minister te verzoeken den steun voor de dubbel-uitgetrokkenen! met het bedrag van de contributie der werkloozenkas te willen verhoor.' glen. i Daarna komen ter tafel een ver zoek van het bestuur der Vereenif- ging Het Groene Kruis voor Woudri- chem en omstreken dd. 21 Octobers en van het bestuur der Afd. Woudri- chem en omstreken der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose dd. 6 November j.l. houdende verzoek} om een gelijk subsidie voor deze ver- eenigingen te willen beschikbaar stel len als voor 1933. I De Voorzitter deelt mede, dat voor deze vereenigïngen een bedrag aar* subsidie op de begrooting is gep raamd, doch dat thans niet kan wor den gezegd of deze bedragen kun nen worden toegestaan, aangezien opj de begrooting een tekort is en op! de uitgetrokken bedragen aanmer king door de autoriteiten kan worden gemaakt. In verband hiermede wordt! besloten de verzoeken aan te hou den en de vereenigingen van deze omstandigheid mededeeling te doen. Vervolgens komt aan de orde eert schrijven van den Bestuurdersbondf voor het Land van Heusden en Al- Sosthène de Prémorin niet de eerste dwaas was, die in haar netten werd gevangen. Zij was trotsch, den zoon van den markies aan haar voeten te «zieh. Hij was een mooie jonge man, had een goede opvoeding genoten, en zij wist, dat ;h,ij een aardig vermogen bezat. Sosthène had gedacht, dat hij slechts ever de schoone Charlotte te bevelen zou hebben. Maar hij had zich ver gist. Hij was haar slaaf .en moest al haar grillen gehoorzamen. De ongelukkige had, om Gabrielle te vergeten, zich aan Charlotte over gegeven, en liet zich zonder tegenstre ven door de verleidster geleiden. Hij dacht niet aan hetgeen hij zijn vader en zichzelf verschuldigd was. Hij wilde zich schadeloos stellen voor de lange jaren van terughouding. De markies de Prémorin leed vree seüjk onder het slechte leven van zijn zoon, dien hij zoo teeder minde en nog altijd liefhad, en droeg zijn smart met bewonderenwaardige geestkracht. Hij verwachtte, dat de oogen van zijn zoon geopend zouden worden, en dat hij in de armen van zijn vader ver giffenis zou komen zoeken, waar hij die wel dadelijk gevonden zou hebben. Maar Sosthène de Prémorin had den tijd niet, in te zien, dat hij het slacht offer was van ellendige coquetferie. Eens ,op 'een jachtpartij, viel hij, door een kogel getroffen, dood neer. De omstandigheden werden nooit volkomen bekend. Maar er was eert misdaad in 'het spel. Een man, een| jachtopziener, van wien wij later zul len spreken, werd van den moord be schuldigd en t ot levenslangen dwang arbeid1 veroordeeld. De markies stierf bijna van verdriet, Zijn smart was grenzenloos. Gedurende drie of vier maandeni bleef hij van de wereld afgesloten. Ein delijk, gevoelende, dat hij niet meen te Parijs kon blijven, ging hij op reis. Hij was te New-York, toen de vree- selijke oorlog van 1870 uitbrak. Hij spoedde zich naar Frankrijk terug en trad in dienst van zijn vaderland. Hij nam deel aan alle veldslagen aan de Loire. Men zag hem altijd onder de eersten tegen de Duitschers. Hij vocht als een leeuw. Hij zocht den dood, den eeredood van een sdldaat, die den vaderland- schen bodem verdedigt. Maar de dood wilde niet komen. Hij moest leven om wraak te nemen. In den slag van Mans was hij lui tenant-kolonel, had het bevel over eert regiment en werd tot officier van het legioen van eer bevorderd. Toen de oorlog ten einde was, be gon hij zijn reizen weer, en zocht af leiding voor zijn vreeselijk verdriet. Sedert drie jaar in Frankrijk terugj- gekeerd, wijdde hij zich aan de nar sporingen voor zijn vriendin de Saulien, (Wsrdt vervolgd.). r Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 9