M. NORT, Gorinchem Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. OOK I 1034 Zusterhuis 6. Dit [tinier Matuil 3 tiiaden De nood in den middenstand. 5. 2). lankbnyzcn Co s Bank Jf.V. A fERSCHUUR-BAERT i land van altema Gediplc m eerd Opticien. Timer, so. is Raamsdonksveer. Agentschap van dt Amsterdaasche Bank Jf.V., Amsterdam. t. boonstra lihuieiilaiid. No. 5397 Vrijdag 5 Januari 1934 SPECERIJEN. A. BA AI JENS Dit blad verschijnt WOENSDAGMOROEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. zal JNORT Uw Opticien zijn Door onze uitgebreide sorteering MODERNE MONTUREN •n het steeds in voorraad hebben van ALLE NUMMERS GLAZEN kunt Ueven op U w Bril wachten Het middenstandsbednijf verkeert in u»od en allerwegen wordt het S.O.S.- aignaal uitgezonden. En niet ten on rechte, want tegenover den steun, die aan landbouw en veeteelt van regee- Ftiigswege wordt verstrekt, staan bree- de kringen van bedrijfsgroepen, wel ker even groote nood tot dusver de belangstelling der regeering niet ver mocht te verwekken. Het valt buiten het bestek van ons artikel, om in bijzonderheden af te da- iaa omtrent de verdiensten van de door de regeering op dit stuk gevolgde po litiek, al zijn we het volkomen met haar eens wat betreft het steun ver leunen aan landbouw en veeteelt, im- «tten dit op doelmatige wijze geschiedt «r op dit punt niet overdreven wordt. Qmjuist lijkt het ons, de nooden en la«ten In crisistijd eenvoudig zooveel mogelijk op de regeering af te wen telen, want ten slotte de praktijk wijst zulks uit beteekent dit niet anders dan eene verplaatsing vaa het zwaartepunt van de onder crisiszor- gen gebukt gaande bedrijven naar de belastingbetalers, die door voortdurend stijgende directe en indirecte heffingen tot wanhoop worden gebracht. Onoe- eonomisch is de steun indien niet zeer scherp wordt toegezien dat bedrijven, welker levensvatbaarheid en bestaans recht volkomen zijn ondermijnd, door «ie evolutie, welke bezig is zich ge leidelijk te voltrekken, niet kunstmatig door steunmaatregelen op de been wor den gehouden. Maar even onjuist is het zich star te houden aan beginse len, welker strenge toepassing voor 's lands welvaart onmisbare bedrijven met ondergang bedreigt. Het middenstandsbedrijf verkeert in eene eigenaardige positie. Het is nau welijks aan twijfel onderhevig, dat de groote uitbreiding, welke in den loop der jaren aan het winkelbedrijf is gege ven, voor een deel mede schuldig is aan de ongelijkheid tusschen groot- en klein hand el prijzen. De enkele ja ren geleden ingestelde regeringscom missie, welker taak het was de oor zaken dezer ongelijkheid na te gaan, heeft er 1n haar destijds verschenen rapport onomwonden op gewezen, dat aan het huidige verdeelingsstelsel nog af het een en ander hapert. Opeenho- van 'overeenkomstige bedrijven, «ëe elk voor zich een bestaan opei- •chen, leidt 'niet alleen tot versnippe ring van 'kracht, maar houdt den le vensstandaard hooger dan bij doeltref- fende rationalisatie noodig ware. Dit aijn ongetwijfeld fouten, die aan het middenstandsbedrijf kleven, fouten, die aich juist in crisistijd' wreken. Maar het ware even onbillijk als •njuist daarnaast niet onmiddellijk te erkennen, dat óók dit bedrijf gebukt gaat onder lasten, door regeering en gemeentelijke overheid opgelegd en die bij 'de 'handhaving daarvan ten slotte de "kip met de gouden eieren zullen 9i«chten. De veelheid van heffingen: precario belasting, personeele belasting met hare in den regel hooge opcenten, rente zegels, in sommige gemeenten zake lijke bedrijfsbelasting, met 1 Januari de omzetbelasting, vormen te zamen met de hoogere loonen, een schier 011- drageüjken last. Ook de Winkelsluitings wet, die geleidelijk tot een aanfluiting en paskwil, wordt, door den winkelier, die volkomen bereid is zelf gedurende de avonduren werk te verrichten, óf tot ledigheid te doemen óf hein te dwingen tot het plaatsen van allerlei soort automaten is éene juridische on- Witte peper 18 ct. per ons Nootmuskaat 18 Gemalen 18 Nagelen 18 Gemalen 20 Kaneel 16 Gemalen 20 &L; Rommelkruid 20 $3* Piment 48 m. Botermarkt 88 - HEUSDEN. SSfc?Ér 1^!^" regelmatigheid en bedreigt tal van nij vere burgers met broodeloosheid. Het is dan ook volkomen begrijpe lijk, dat de middenstanders tegen dit „beleid" der regeering stelling nemen. Men vraagt geen subsidies of steun in anderen vorm: men eischt alleen voor zich het recht op om het bedrijf op 'zoodanige wijze uit te oefenen, dat men 'zich niet de bestaansmoge'ijkheid ziet afgesneden. Het duidelijk stelling nemen tegen het funeste cadeaustelsel, waaraan elk reëel element ontbreekt, maar waaraan moet worden meegedaan, wil men de klandizie niet totaal zien verloopen, is een eisch dien de regeering niet zonder meer naast zich neer mag leggen. Het stelsel is allengs geworden tot een uit was, die hoe eer hoe beter dient uit gesneden. Soepeler toepassing van de aansla gen in de personeele belasting, met hare zoo enorm hooge opcenten op winkelzaken is brood noodig, want die belasting beteekent voor onzen winkel stand eene enorme aderlating. Speciale electriciteits-tarieven, die thans den winkelier onevenredig zwaar drukken, moeten naar een voor hem sterk ver laagd niveau worden teruggebracht. Zeker, dergelijke maatregelen onthou den inkomsten aan de openbare kas sen, maar haar gemis is wel goed te maken door toepassing van verstandige bezuinigingsmaatregelen, die heusch nog wel kunnen worden getroffen. De wensch om den staat garant te doen zijn voor bij de middenstandsban- ken opgenomen credieten, is naar on ze meening moeilijker voor inwilliging vatbaar. Hier betreedt men het ter rein van staatssteun, waartegen gegron de bezwaren kunnen worden geopperd. Zonder scherpe controle, waarvoor uit breiding van het ambtenarencorps nood zakelijk is, zou hier de staat het be drijfsrisico, zij het ook indirect, moe ten overnemen, een risico, dat den prik kel naar rationalisatie en grooter werk zaamheid te niet doet. Daarentegen zou het stelsel eener eenvoudige gerechte lijke incasseering van kleine vorderin gen, zooals men dit in Duitschland met succes toepast, van zeer groot nut blijken. Men ziet, hier is een taak voor de regeering weggelegd. Geen steun, maar eenvoudig een verbetering op door re geering en overheid zelve in het leven geroepen misstanden, die te zamen een onmiskenbare schakel in het bedrijfs leven met ondergang bedreigen. Daarnaast dient echter de midden stand zelf te streven naar grooter werkzaamheid. Ook hier is schifting allerminst overbodig. Diegenen onder de middenstanders, wier bedrijf over bodig is en als zoodanig schadelijk voor de levensvatbare zaken, zullen ge hoorzamend' aan de wet van vraag en aanbod moeten verdwijnen. Nauwer samenwerking zal kunnen en moeten leiden tot een oeconomische bedrijfs voering, waardoor vanzelf de moge'iijk- heid ontstaat om goedkooper in te koopen en de distributie te ratiouaü- seeren. Verstrekt Eanddscredieten tegen nadei^. overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen.' Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie ABDIJSTROOP KLOOSTERBALSEM LONGODROP SALMIAK-PASTILLES GLYCERINE KAMPHERSPIRÏTUS PUROL DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. DIEVENBENDE GEARRESTEERD. De gemeentepolitie te Princenhage is er in geslaagd een dievenbende te arres teeren. Zekere v. H. werd verdacht van dietstal van cementzakken uit een bergplaats. Deze diefstal werd gepleegd in samenwerking met de gebr. De R. Bij het onderzoek bleek, dat v. H. zich ook had schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie, inhoudende f 8 ten nadeele van mej. N welke diefstal hij gepleegd had met zekeren H. de R. en P. D Verder bleek, dat v. H. met C. de R. 1500 sigaretten te Breda had ontvreemd. Vervolgens kwam men te weten, dat H. de R. zich ook schuldig had gemaakt aan diefstal van een por temonnaie met f12, van de wed. P. VRACHTAUTO GESLIPT. De heer De Klerk uit Goes reed met zijn vrachtauto, geladen met hout, op den dijk tusschen Hoedekenskerke naar 's Gravenpolder. Ter hoogte van 's Gra venpolder slipte de auto tengevolge van de gladheid van den weg. Twee broertjes van 5 en 7 jaar, Van Bras geheeten en wonende te 's Gravenpolder, waren op de dijkhelling aan het spelen met een slede. Beide geraakten onder de auto. Het 5 jarig jongetje kreeg een ernstige hersenschudding, het 7 jarig jongetje bekwam ernstige inwendige kneuzingen De toestand der beide knaapjes is zorgwekkend. o F 23 000 VERDUISTERD. Naar aanleiding van een aangifte bij de Ilaagsche politie gedaan, heeft deze gearresteerd den heer D., wonende aan de Amalia van Solmstraat. De heer D. wordt verdacht van ver duistering van ten minste f 23 000 ten nadeele van den houthandel v.h. firma D. te 's Gravenhage, waarvan hij directeur is. Sedert een paar jaar was de firma, waarvan hij vroeger eigenaar was, in andere handen overgegaan, doch de heer D. werd toen tot directeur benoemd. De aangehoudene heeft bekend en is in verzekerde bewaring gesteld. o— VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN 4933. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Gemiddeld over bet geheele jaar was de temperatuur juist gelijk aan de nor male de grootste afwijkingen kwamen voor in Maart met 2,3 graden boven en December met 5 graden beneden normaal. De jaarsom van den neerslag was 21 proceot beneden de normaal van 700 m.M. De grootste afwijkingen vertoonden December en Juni met resp. 88 pet. be neden en 34 pet. boven normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, dat normaal 1561 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 150 daarboven. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart en Mei, resp. 65 uren boven en 34 uren beneden normaal. o 15 AUTO'S IN DE SLOOT. Dinsdagavond zijn onder de gemeente Terheijden, als gevolg van den dikken mist, niet minder dan 45 auto's in een sloot gereden. O— ZWERVER DOOR STOOMTRAM OVERREDEN. Nabij de Aschbrug in 't Meer bij Hee renveen is een ongeveer 50 jarige zwerver door de tram overreden en gedood. Het lijk is naar het Ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. De machinist van de tram had signalen gegeven. Vermoedelijk heeft het slachtoffer, dat waarschijnlijk te Hat- tem woonachtig is, door den mist de tram niet opgemerkt. één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. BI] DEN OVERGANG. Het Zendingsbureau giro No 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Het nieuwe jaar is aangebroken, maar het oude is voor ons nog niet afgesloten. Niet slechts natuurlijk omdat de Indische rekeningen eerst geleidelijk inkomen, maar ook omdat er in de eerste dagen van dit nieuwe jaar nog bijdragen komen, die nog voor het oude bestemd zijn. Wij hebben dus nu een dubbele reke ning inkomsten voor wat reeds gedaan is en tegelijk moeten van heden af ook reeds weer gelden binnen komen voor de f 80.000, die er in 1934 per maand noodig zullen zijn. Helaas zal er wel een beduidend tekort over 1933 achterblijven, al is het nog niet te zeggen, hoe groot het zal zijn. Ook de maand December bleef achter. In 1932 waren in die maand de inkom» sten f 121.000.in 1933 gaan zij zeker niet boven de f 100 000. Des te meer rekenen wij op aller hulp, om voor dit nieuw begonnen jaar, nu er maandelijks f 10.000.minder noodig is, dan verleden jaar, in de behoeften van het Zendingswerk onzer Corporaties te voorzien. AUTO RIJDT 3 VROUWEN AAN. GEZOND EN KRACHTIG MAN GE- PENSfONNEERD. Inspannende politiedienst deerde hem niet. Hoe bij sterk bleef. Dit schrijft hij vijf jaar nadat hij ge- pensionneerd was„Ik ben 55 jaar en 5 jaar geleden werd ik gepensionneerd als politie-agent. Ik had dikwijls zwaren dienst te doen bij nacht en ontij en tot op den dag van vandaag ben ik nog even krachtig als de sterkste man in actieven dienst. Men vraagt mij dikwijls„Hoe blijf je zoo jong en mijn antwoord is „Kruschen Salts". Ik heb Kruschen Salts meer dan 13 jaar lang gebruikt. Als ik bet een morgen mis voel ik het den volgenden dag en ik zal Kruschen zeker blijven gebruiken tot ik van deze wereld afscheid neem." W. J. De dagelijksche dosis Kruschen is zoo klein, zoo gemakkelijk en zoo goedkoop, maar ze doet U enorm veel goed De zes zouten in Kruschen verschaffen juist die dagelijksche aansporing die Uw inwendige organen noodig hebben om behoorlijk te functionneeren. Zoodoende houdt Kruschen Salts Uw organisme vrij van alle schade lijke afvalstoffen, die de gezondheid be- nadeelen en het bloed onzuiver maken. Millioenen hebben reeds ondervonden dat het dagelijksch gebruik van Kruschen Salts hen gezonder, sterker en opgewekter maakt, waardoor hun levensgeluk in niet geringe mate verhoogd werd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg, baar bij alle apothekers en drogisten A f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam bij de Oranjestraat werden gistermiddag drie vrouwen door een auto aangereden. Onmiddellijk werden de politie en de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd. Twee der vrouwen werden naar het ziekenhuis gebracht, één met een gebroken been en een polsfractuur, de ander met een sche delfractuur. De de-de kon, na te zgn verbonden, huiswaarts keeren. o BOTSING TUSSCHEN WOONWAGEN EN AUTO. Twee ernstig gewonden. Een woonwagen, komende uit Heeren» veen, is onder Oudehaske aangereden door een personenauto. De inzittenden van den woonwagen, een man en een vrouw, wer den zoodanig gewond, dat zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Heeren veen moesten worden overgebracht. Van den man is een voet verbrijzeld, terwijl de vrouw een ernstige hoofdwonde en snijwonden in het gelaat opliep. Het paard, dat voor den woonwagen was ge spannen, moest worden afgemaakt. De woonwagen en de auto werden ernstig beschadigd. De inzittenden van de auto, een dominé's familie, benevens de ehauffeur kwamen er zonder letsel af. OFFERBLOKLICHTER BETRAPT. Dinsdagmiddag zag een werkvrouw, die in de kerk van O.L.Vrouw van Goede Raad aan den Driesprong te Teteringen aan het werk was, dat een man bezig was in het kerkgebouw een offerblok open te breken. Zij waarschuwde de politie, die den man, den 27 jarigen M. S. uit Breda, achter volgde en aanhield. De arrestant vertelde, dat hij 14 dagen geleden eenzelfde misdrijf had gepleegd in de St. Martinuskerk te Princenhage. Ook te Breda is een offerbloklichter aan het werk geweest en wel in de St. Antoniuskerk en in de Kathedraal. -o- :-4! NIEUWSBLAD voor het Land van Eensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —o— j —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1