Ontzettende mijnramp in Bohemen. Voetbalsport. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. VOETBALBOND S. O. S. Uitslagen van 30 December AcbillesW.V.V. 0—2. StormvogelsLonga 32. 1 Januari De ZwaluwenAchilles 1—1. Programma voor 6 Januari W.V.V.De Zwaluwen. StormvogelsAchilles WilhelminaS.V.W. Stand. W.V.V. 6 5 0 4 20-9 10 S.V.W. 5 3 1 1 23—10 7 De Zwaluwen 5 2 1 2 14—11 5 Wilhelmina 3 2 0 1 5—8 4 Stormvogels 5 2 0 3 12—15 4 Longa 5 1 1 3 15—13 3 Achilles 5 0 1 4 4-27 1 HEUSDEN. Zondag a.s. speelt Juliana I thuis bare 10e com petitie wedstryd voor de le klasse B.V.B. tegen Capelle II. Juliana, ge hebt reuze kampioenkansen, dus laat u niet overrompelen en probeéït Capelle met een nederlaag naar huis te zenden. De wedstrijd vangt aan om 2 uur en wordt gespeeld op het Julianaterrein nabij 4e brug. Scheidsrechter is de heer C. van Raams- donk uit 's-Bosch. Juliana II speelt Zondag a.s. hare 9e -competitiewedstrijd voor de 2e klasse B. V.B, tegen Kaatsh. Boys II. •ranje-Witten, ge zult terdege moeten oppassen, wilt ge dezen wedstrijd winnen, daar de [Kaatsh. Boys nog steeds onge slagen zijn en zij dus wel zullen probee- ren, dat record te handhaven. Deze wedstrijd vangt aan om half twaalf op het Juliana-terrein en wordt geleid 4oor den heer J. Hendriks uit 's Bosch. CAPELLE. Het 4 e elftal van „Cepelle" speelt a.3. Zondagmiddag op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart een com petitiewedstrijd voor de 3e klasse K.N. V.B. tegen W. S. C. 2 uit Waalwijk. WERKENDAM. De gehouden vriendschappelijke voet balwedstrijd door D.V.O. I van Raams- donksveer en S.V.W. I en II, eindigde anefc 43 voor S.V.W. NOODWEER IN CALIFORNIA. Veel dooden duizenden dakloozen. Door de hevige regens, die midden- en Noord-Californië hebben geteisterd, is een schade van ruim 1 millioen dollar aangericht. Sedert 1877 heeft men hier eea dergelijke regenval niet gekend. Tot nu toe zijn 31 lijken geborgen, duizenden zijn dakloos, terwijl honderden personen kwetsuren opliepen. Circa 20 bruggen werden weggeslagen. De stad Glendale heeft geen drinkwater en het gebied van Montrose is verstoken van licht. Een deel van het dierenpark te Ghiffithpark is vernield, waardoor een aantal wilde dieren ontsnapten en schrik in den omtrek veroorzaakten. Te Montrose vernielde een vloedgolf van 8 meter hoogte het gebouw voor de oud-strijders, waardoor twee vrouwen om bet leven kwamen. De Beverleyheuvel bij Hollywood is met bouwvallen bedekt. —o SABOTAGE. 'Een onbekende heeft gepoogd het trein- "verkeer tusschen Brussel en Antwerpen te saboteeren. Hij heeft n.l. getracht een wissel onklaar te maken, welke niet alleen een ontsporing, maar ook een bot sing tusschen sneltreinen zou kunnen veroorzaken. Een uitgebreid onderzoek ia geopend, teneinde de dader van de sabotage te ontdekken. Het teit werd tydig ontdekt door een baanwachter. O— DRAMA IN DEN OUDEJAARSNACHT. By den terugkeer van een Oudejaars avondfeest greep een boerenarbeider te Branitz in Opper-Silezië zijn karabyn, schoot zijn schoonmoeder dood, bracht een andere vrouw zware wonden toe en verdween. Zijn vrouw slaagde erin met het kind te vluchten. Naar den dader .wordt gezocht. o 140 mijnwerkers door ontploffing verrast. Op de .Nelson III", een myn in Noord west Bohemen te Osseg, heeft zich Woens dagavond een ontzettende ontploffiog voor gedaan, te wyten aan de ontbranding van ontplofbare myngassen. Met de middag- ploeg waren 140 personen afgedaald en van deze 140 hebben er zich 4 dooreen intact gebleven luchtkoker kunnen red den. Voorts zyn drie dooden geborgen, Over het lot van de overige mijnwerkers verkeert men in volkomen onzekerheid, doch het ergste wordt gevreesd, daar alle uitgangen versperd zijn en nog steeds brandende en vergiftige gassen uit de mijngangen opstijgen. Door de directie is medegedeeld, dat alle vier de geleidingen der ventilatoren direct na de ontploffiog werden vernie tigd, zoodat deze niet meer functionneer- den. Voor de 136 slachtoffers die zich in de groeve bevonden, bestaat geen hoop meer. Het geheele gebied is ontredderd en ziet er uit als na trommelvuur in den oorlog. De directie weet niet of er 160 dan wel 170 of 140 onder den grond waren. Nader wordt gemeld Uit de myn Nelson III konden reeds 16 lijken worden geborgen. In totaal zijn 132 mijnwerkers ingesloten. Klopteekens worden van hen niet meer gehoord. De vooruitzichten, dat men de ingeslotenen nog zal kunnen redden, zijn zeer gering, omdat de reusachtige steekvlammen een groote hitte veroorzaken. Alle toegangen tot de ongeluksmijn zijn ingestort. Giftige gassen stijgen nog uit de schacht door de gangen omhoog, die de reddingsbri gaden graven. De orde wordt bewaard door een aantal gendarmes, die moeite hebben de vele honderden verwanten der slachtoffers buiten de hekken van het terrein der onderneming te houden. O TRIBUNE INGESTORT. Tijdens een stierengevecht in de arena te Eckmühl in Algiers is een houten trap, die naar een van de tribunes leidde, ingestort. Zestien personen werden zoo ernstig gewond, dat zij naar een zieken huis moesten worden overgebracht. WERKENDAM. Naar wQ vernemen is mej. Boers mp, onderwijzeres aan de Rehobothschool met ingang van 1 Jan. op wachtgeld gesteld, en nu benoemd als kweekelinge met akte. Inplaats van den heer C. C. Kie- boom is benoemd als penningmeester en tevens ook als secretaris van het Burgerl. Armbestuur alhier, de heer D. A. Brienen. Met ingang van 14 Jan. is onze vroegere dorpsgenoot, de heer Joh Paans, kommies der Dir. Belastingen te Noorbeek, als zoodanig overgeplaatst naar Rotterdam. De Arbeiderszangvereeniging „Door en voor het Volk" gaf Vrijdag 29 December in de Nutszaal haar eerste uitvoering met medewerking van de Arbeiders Tooneel Vereen- ging „Kunst en Strijd" uit Gorint- chem. Wel is: waar had deze bijeen komst beter bezocht kunnen worden» maar gezien de groote werkloosheid is het nog niet tegen gevallen. De directeur dhr. A. J. v. Wese- mael uit Gorinchem opende als Voorzitter met een kort woord van welkom. Daarna werden door de zangver. drie nummers gezongen, n.l. de Int- ternationale, Het lied van de Vlag en Aan de Strijders, welke nurri- mers heel goed werden gezongen. Toen werd door „Kunst en Strijd" opgevoerd (de klucht in een bedrijf) Filmartisten, om welk stuk onbedaar lijk werd gelachen, het werd dan ook door alle spelers goed gespeeld en vooral de rol van Hein (de in breker) deed heel wat lachsalvo's door de zaal klinken. Hierna verkreeg dhr. D. v. Zui- dam als Voorzitter van Bestuurders- bond en Transportarbeidersbond het woord om een propagandistisch woord te spreken. Het verbaast spr., dat een vereen, die nog maar één jaar bestaat zooveel en zoo goed werk presteert en allen moeten daar over wel verbaast staan als zij wis ten met welke tegenwerking deze jon ge vereeniging en haar eminenten di recteur hebben te kampen gehad. Spreker brengt daarom namens de socialistische arbeidersbeweging har telijk dank aan de initiatiefnemers en aan directeur en leden van „Door en voor het Volk" voor hun stand vastigheid om vol te houden en zich vanavond in het openbaar te doen hooren. Spreker deed daarna een be roep op Ide aanwezige zangers en zan geressen om zich aan te melden als lid van hun eigen, hun arbeiders zang- vereeniging om daarmede te dienen hun eigen klasse, omdat deze zang nog machtig veel kan bijdragen aan de propaganda voor onze zaak, het socialisme. Spreker zegt vervolgens mijnheer de Voorzitter waren de om standigheden door de werkloosheid niet zoo slecht, wij zouden gezorgd hebben voor een podium vol met bloemen. Maar nu, wij voelden toch, dat wij als strijders voor dezelfde zaak iets moesten doen, -willen wij het in dezen vorm doen waarna spre kers namens den bestuurdersbond en namens de Transportarbeiders een couvert met inhoud overhandigde. De heer v. Zuidam dankte nogmaals di recteur en leden voor hun werk en hoopte, dat de vereeniging steeds mo ge groeien en bloeien tot heil van de arbeidersklasse. De heer Van Wesemael dankte daarna de heer Zuidam voor zijn waardeerende woorden en hoopte steeds zijn beste krachten te blijven geven aan deze vereeniging alswel aan de geheele arbeidersbeweging. Daarna werd door mej. de Haan na mens de zangvereeniging aan de di recteur een bloemenmand aangebo den onder dankzegging voor hetgeen hij gedaan had voor de nog jonge vereeniging. Hierdoor was de directeur zicht baar ontroerd en zoo hij /eide kon hij voor zulke dingen nooit geen woorden vinden omdat hij voelt met welke offers dit wordt gedaan, hij was met één bloempje even blij ge weest. Hierna kregen we weer drie num mers van de zang, n.l. Socialisten- marsch, De werkers der wereld en Strijdlied. Ook deze drie nummers werden bij uitstek goed gezongen, dat bewees het applaus na elk nummer. Toen kregen we nog een (klucht in in één bedrijf) door Kunst en Strijd n.l. ,,'tKomt in Orde." Ook dit stuk je bracht en h^eld onbedaarlijk de lachspieren in beweging. Het was dan ook alles af wat gepresteerd was. Hierna nog een paar voordrach ten door den heer H. Mol Sr. waar om ook smakelijk werd gelachen. Dan beklimt dhr. Zuidam nog maals het podium om aan alle me dewerkers hartelijk dank te zeggen voor hetgeen van avond is gegeven en doet nogmaals een beroep op allen die een goede stem hebben zich op te geven als lid en te werken in dienst van de heilige zaak het socia lisme en verzoekt dan allen kalm huiswaarts te keeren, de traditie ge trouw, opdat geen klachten gehoord worden. Allen gaan dan voldaan huiswaarts om ongeveer half twaalf De zangvereeniging „Door en voor het Volk" kan met trotsch op dezen avond terug zien. Vrijdagavond had ónder voorzit terschap van den heer W. G. de Waard in de sociëteit van den heer de Waal een ledenvergadering plaats, van de afdeeling Werkendam der schippersver- een. „Schuttevaêri'. Aanwezig waren een groot aantal leden, alsmede de Eere-voorzitter, de heer W. Beukenkamp, burgemeester van Werkendam, de beide wethouders der gemeente Werkendam, de heeren Bo- gers en van Oord, eveneens de heer van der Straaten, wethouder der ge meente Sleeuwijk en de Werken. De Voorzitter heet alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers der gemeentebestu ren. Spr. wijst er op, dat de toestand in de binnenschipper!} verre van roos kleurig is, eenige verbetering heeft de regeering willen aanbrengen door de aanneming van de wet op de evenre dige vrachtverdeeling, doch deze maat regel werkt niet tot ieders tevredenheid, een lichtpunt voor de scheepvaart ziet spr. in het ingediende wetsontwerp, tot verhooging der wegenbelasting, waardoor het vrachtautovervoer zal af nemen, welk vervoer sinds jaren de grootste concurrent is geweest van de scheepvaart. Door afwezigheid van den secreta ris-penningmeester worden de notulen der vorige vergadering door den voor zitter gelezen en ongewijzigd goedge keurd. Uit de rekening 1933 blijkt, dat er een nadeelig slot is van f 18.96, ont staan doordat een groote uitgaafposf, behoorende tot het dienstjaar 1932, op het huidige dienstjaar is overgebracht, in werkelijkheid is de financieele toe stand der vereen, zeer gezond te noe men, en de zeer hooge kosten, welke verbonden waren aan de Hoofdbe stuursvergadering in 1932 ter plaatse gehouden, is men reeds weer te boven. De commissie, welke de rekening met bescheiden controleert, brengt bij monde van den heer Deenik verslag uit. Op voorstel van deze commissie wordt den Penningmeester en het Be stuur decharge verleend ovler het jaar 1933. Daarna komt het zeer belangrijke punt aan de orde n.l. de aanleg van een vluchihaven. De Voorzitter zet breedvoerig de di verse plannen uiteen, en zegt de ge meentebesturen Werkendam en De Werken en Sleeuwijk dank voor de reeds toegezegde subsidie voor de uit voering dezer werken. Er zijn drie plannen rul. le een haven te maken beneden de ophaalbrug, welke verbin ding geeft met den Biesbosch; 2e een haven langs den Sasd'jk, zich uitstrek kende vanaf de ,,Oude ,veerpad" bo venwaarts; 3e een haven zich uitstrek kende vanaf de ,,bermsloot" boven waarts. Het eerste plan, dat verreweg het goedkoopste is, wordt door de leden als onaanvaardbaar beschouwd, omdat het ernstige bezwaren oplevert bij eventueel stormweer, daar binnen te komen. Plan 2 en 3 verdienen de voorkeur en beantwoorden nagenoeg aan alle eischen, welke aan een goe de haven worden gesteld. Daarna wordt breedvoerig besproken, dat de schippers ook een financieel offer moeten brengen, hetgeen neer komt op ongeveer f 0.15 per ton ineens voor den aanleg, terwijl zij zich tevens verbinden een abonnement te nemen voor fO.10 a f 0.15 per ton per jaar. De Voorzitter vraagt ieder der aan wezigen, of zij op hun eerewoord als schipper willen verklaren, bij de tot standkoming van de haven hieraan te voldoen. Geen der aanwezigen verklaart zich hiertegen, waarover de Voorzitter zijn groote vreugde uitspreekt. De navolgende voorstellen, voor de 71e algemeene vergadering van Schule- vaêr, welke in 1934 te Meppel zal worden gehouden, komen aan de orde. le. Te bewerken geen havengeld meer te betalen aan de Coöp. Suikerfabr. „Dinteloord", in de haven te Kamper land, daar deze stichting hiertoe geen recht heeft. 2e. Te verzoeken herziening van de lichten op de brug van Deifshaven over de Schie, daar die brug wel van boven maar niet in de opening was verlicht. 3e. Herziening der lichten aan de brug te Slui.skil, daar de tegenwoordi ge verlichting veel stagnatie oplevert. 4e. Nogmaals aandringen, om aan de Noordzijde van de Waal, de bij de brug te Zalt-Bommel liggende krib op te ruimen. 5e. Te verzoeken bij het spuien in de Parksluis (kleine sluis) te Rotter dam, dit niet aan te toonen door roo- de vlaggen, doch door roode lichten. 6e. Aan de Prov. Waterstaat van Zuidhoiland Verzoeken, om andere sei nen vast te stellen, welke aangeven, welk schip bij doorvaring van een brug mag naderen. 7e. Aan te dringen op verkrijging van beter drinkwater aan de suiker fabriek Dinteloord. De Voorzitter wijst er op, dat als nog belangrijke voorstellen bij den se cretaris kunnen worden ingediend. Ais afgevaardigden voor de alge meene vergadering worden gekozen, de Eere-voorzitter W. Beukenkamp, de Voorzitter W. G. de Waard en A. W. Versluis. Als plaatsvervangers wor den gekozen de heeren J. Verheij, C. Ruitenberg en C. T. de Waal. De aftredende bestuursleden de hee ren W. G. de Waard en J. Cornet, worden belden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Daarna stuit de Voorzitter de ver gadering, nadat hij de leden met hun ne gezinnen een gelukkig 1934 heeft toegewenscht. De heer Versluis spreekt waardee rende woorden tot den Voorzitter, en dankt hem voor het vele en omvang rijke werk, dat hij reeds voor Schute- vaêr heeft verricht. Vervolg Raadsverslag WIJK. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer Adr. van Wijk. Naast den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan den heer T. A. Smookers. De heer Adr. v. Wijk wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren A. v. d. Heuvel, A. B. Rengersen, B. Roza, K. v. d. Mooren en T. A. Smookers. B. en W. bevelen naast de af- trendende aan de heer A. P. Won- dergem, mej. Millenaar, de heeren A. v. d. Pol, Jac. Kuijpers en G. v. Os. De aftredende leden worden allen met algemeene stemmen herkozen, al leen de heer K. v. d. Mooren ver kreeg 5 van de 6 stemmen, terwijl i stem in blanco was uitgebracht. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten gevallen op de Gemeente-be- grooting 1934. De Voorzitter licht toe, dat de op merkingen slechts van administratie ven aard zijn, hij stelt daarom voor, B. en W. te machtigen deze nota af te handelen, aan welk voorstel de raad zijn goedkeuring hecht. Verzoek van F. Nieuwkoop te Aal burg, die in 1931 voor den tijd van S jaren, voor f75 per jaar, een per ceeltje bouwland van de gemeente heeft gepacht, om hem voor de ja ren 1932 en 1933 een vermindering van 35 pCt. te willen toe staan. Het voorstel van B. en W. om voor 1933 een vermindering van 30 pCt. toe te staan wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Gemeente-Begrooting 1933 wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. o.m. voor een subsidie van f 700 aan het Burgerlijk Armbe stuur. Invoering registratuurstelsel der Vereeniging van Ned. Gemeenten ter Secretarie. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat naar aanleiding van liet gesprokene in de vorige vergadering een onderzoek is ingesteld naar dit stelsel in een naburige gemeente, ter wijl tevens hij de vereeniging van Ned. Gemeenten is geinformeerd naar de kosten. Spreker had in de vo rige vergadering opgegeven, dat de kosten voor het eerste jaar f 120 zou den bedragen, doch dit is niet waar, voor het eerste jaar bedragen de kos ten voor een gem. met niet meer dan 2500 zielen f85, bh minder dan 2 500 zielen f 60, voor de volgende ja re» f50 voor gemeenten boven en f35 voor minder dan 2500 zielen. Waar het aantal inwoners om de 2500 hangt kan spreker niet precies opge ven, hoeveel het bedrag zal worden. B. en W. achten evenwel de invoe ring van het stelsel zeer gewenscht en ook de secretaris is van hetzelf de gevoelen. Hoewel het niet gebrui kelijk is, dat een secretaris bii een raadsvergadering het woord heeft, wil spreker deze thans gaarne even het woord verleenen om het belang van het stelsel nader aan te voeren. De secretaris meent, dat hij weinig heeft toe te voegen aan wat de Voor zitter reeds over het stelsel in deze en de vorige vergadering heeft ge zegd. Zii die bekend ziin met de» warwinkel van papier die thans ga- regeld door het Gemeentebestuur wordt ontvangen weet, dat deze be zwaarlijk door een persoon bii den huidigen toestand kan worden ver verwerkt, een goede administratie vereischt in de eerste plaats een goe de ordening deze kan alleen worden verkregen door het registratuurstel sel. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat als liii een stuk moet hebben van of 6 jaar terug, de grootste moeite heeft dit te zoeken, met het nieuwe stelsel is het zoo gevonden. Spreker heeft ook nog met wethou der Roza over de invoering ervan ge sproken en deze was eveneens van oordeel, dat het zeer gewenscht is er toe over te gaan. De kosten kun nen ook voor een gedeelte voor re kening van (de afdeeling Aalburg wor den gebracht en kunnen uit den ge wonen dienst worden bestreden. De heer v. d. Mooren heeft zij» meening reeds gezegd, zijn B. en W. van oordeel, dat het noodig is dan zal spreker voor stemmen, tevens om een blijk van waardeering te geven voor den arbeid die door het se cretarie-personeel wordt verricht. De Voorzitter dankt den heer v. d. Mooren voor deze woorden en zegt dat het waar is, dat het personeel doet wat het kan, om de administra tie op peil te houden. De heer v. Wijk merkt op, dat hij in de vorige vergadering zijn gevoe len heeft doen kennen. Hij wil niet beweren, dat de invoering van dit stelsel niet gewenscht en nuttig is, maar men leeft in een tijd, dat op alles zooveel mogelijk bezuinigd moet worden en er is zooveel, dat ge wenscht en nuttig is, dat ook! ach terwege moet 'blijven, daarom zou spreker er voor zijn nogeens een jaar te wachten, men heeft het altijd op de tegenwoordige manier gedaan. De Voorzitter antwoordt, dat er uit gaven zijn, die moeten gebeuren de heer v. Wijk zal het toch wel met hem eens zijn, dat B. en W. alles doe» om de gemeentegelden zoo zuinig mo gelijk te beheeren en wat de opmerking betreft, dat het tot heden zoo ook wel is gegaan, die is wel juist, maar me» heeft toen ook wet het gemis gevoeld B. en W. achten deze uitgaaf noodza kelijk. De heer v. d Velden zegt, dat als men overgaat tot invoering van het stel sel, de belastingbetalers het niet op hun belastingbiljet zullen voelen, om die reden behoeft men er niet tegen te zijn. Als spreker nagaat wat de Secre taris de laatste drie jaren er voor werk heeft bij gekregen, dan is hij overtuigd, dat het niet mogelijk is alle materiaal zoo op te bergen, dat me* het direct kan naslaan als dit noodig is. Als men naar andere plaatsen va* den omvang van deze ziet, dan vindt men overal naast den gemeente-secre taris, minstens één ambtenaar ter se cretarie, die 12 a f 1300 aan de ge meente kost. Hier doet de secretaris met een volontair ter secretarie, die niets kost, alles alleen. Als de Secre taris zou zeggen, ik kan het niet laa ger bijhouden, dan zou de gemeente verplicht zajn er een ambtenaar bij aan te stellen. Spr. is er daarom voor het stelsel in te voeren. De heer Mans vraagt of de f50 of f35 per jaar geregeld betaald moe ten worden. De Voorzitter antwoordt, dat als het stelsel ingeburgerd is na 2 of 3 jaren de controle minder wordt. De heer Mans acht het bedrag dan van dien aard, dat het toch geen in vloed op de begrooting uitoefent. De heer Sodderiand voelt wel het bezwaar van den heer v. Wijk, doch is ook van oordeel, dat het vóór van grooter beteekenis is dan het tegen. Met op een na algemeene stemmen wordt hierop besloten, tot invoering van het registratuurstelsel. De heer v. Wijk stemde tegen. Vaststelling eener nieuwe bouwver ordening. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het verslag van de commissie hebben na gegaan en in verband daarmede een paar wijzigingen voorstellen, met aan het slot de bepaling, dat B. en W. be voegd zajn, in bijzondere gevallen ont heffing te verleenen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2