Tweede Blad Nd. 5397 Vrijdaa 5 Jan. De Grootmoeder. fS voor Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws. BEBOORENDE BI) HET DIE ELLENDIGE RUGPIJN. Wanneer gij 's morgens bij het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug, welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de geringste inspanning en die u steeds ondragelijke last veroorzaakt bij uw da- gelijksch werk, toont dit aan, dat de onzuiverheden niet voldoende uit uw bloed gefiltreerd worden. Vooral ook als zich daarnevens verschijnselen vertoonen als voortdurende hoofdpijn, duizeligheid, wal len onder de oogen, een afgemat gevoel, enz. De organen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de erin voor komende atvalstoffeD, werken traag of zijn verzwakt, en verwaarloozing van deze verschijnselen kan voeren tot zeer onge- wenschte verwikkelingen. Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschuwende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwa len. Zij zijn wetenschappelijk samenge steld en beoogen slechts één doelhet opwekken tot gezonde werking der or ganen, die zorg dragen dat uw bloed voortdurend goed gefiltreerd wordt en die de onzuiverheden eruit afvoeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de eraan gestelde verwachtingen, toonen de duizenden getuigschriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 4.— f 4.75 en f 3.— per doos. Let vooral op den juisten naam. Een ruim 60 jarige, niet meer in staat om te werken, heeft geen ander inkomen dan f3.60 invaliditeitsrente. Al de kinderen zijn gehuwd, willen niet ondersteunen. Kunnen ze daartoe verplicht worden, zoo ja, door wie Welken weg moet daartoe ingeslagen? Het raag niets kosten, aangezien bedoeld persoon onbemiddeld is. C. V. De kinderen zijn verplicht hunne ouders, wanneer zij behoeftig zijn, te onderhouden. Het onderhoudt wordt geregeld naar even redigheid der behoeften van dengenen, die het vordert eenerzijds en het inkomen van dengenen, die tot dat ondehoud ver plicht is in verband met het getal en de hoedanigheid dergenen, wier onderhoud te zijne laste komt, anderzijds. Wil een kind niet goedschiks helpen dan moet eene vordering bij den rechter tegen dat kind worden ingesteld. Het beste is dat U zich wendt tot een advocaat. :V if [M0P« MRm Vragen op rechtskundig gehied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Wanneer een werkman een ongeval krijgt waardoor hy enkele weken niet in staat is zijn werk te verrichten. Mag de werkgever, den werkman na hersteld te zijn, weigeren weer in zijn dienst te nemen. T. A. Een werkgever mag een werkman te allen tijde en onder alle omstandigheden j den dienst opzeggen mits met in acht- neming van den wettel ijken opzegtermijn. Waar wij aannemen dat de in de vraag bedoelde werkman by de week is aange nomen daar moet de dienstbetrekking ten j minste eene week te voren worden opge zegd. De werkgever kan dus den her stelden werkman ontslaan wanneer hij wil als hy den wettelijken opzegtermijn maar in acht neemt. FEUILLETON. ANDEL. De heer A. de Vries, sluismeester alhier, herdacht Maandag j.l. den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij den Rijkswaterstaat. BRAKEL. De heer Ir. R. van der Veen, Rijkstuinbouw-conculent te Nijmegen, hoopt op 5 Jan. a.s. in het Werklieden gebouw alhier een lezing te houden over „Fruitteelt". Zaterdagavond 23 December 4 933 gaf de muziekvereeniging „O. B. K." eene uitvoering. De zaal was overbezet. Zoo wel muziek als tooneelstukken werden goed gespeeld en vielen zeer in den smaak van het aanwezige publiek. Er kwamen geen onregelmatigheden voor, zoodat dit een medewerking was voor de vereeniging. Dinsdagavond 26 Dec. j 1. gaf de zangvereeniging „Con Amore" eene uit voering. De nummers werden verdienste lijk gezongen, terwijl de voordrachten zeer in den smaak van het aanwezige publiek vielen, daar dit door het publiek op zeer duidelijke wijze met een daverend applaus werd kenbaar gemaakt. Ook gaven hierbij de heer Wordrager en mej. de Wit uit Ammerzoden, nog een paar nummers, bestaande uit voordrachten en zang ten gehooren. Ook dit optreden werd door het publiek ten zeerste op prijs gesteld, en hadden beide personen, na het vol brengen van hun nummers een ware ovatie in ontvangst te nemen. Wij zullen het ten zeerste op prijs stellen, dat „Con Amore" niet te lang op zich zal laten wachten en ons weder om eens gauw met hun aangename num mers zal komen verrassen. BABYLONIëNBROEK. De zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier, welke j.l. Donderdag ver huurd z.ijn, hebben f 30 meer opgebracht als verleden jaar. CAPELLE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd in de Nieuwstraat op een tweetal plaatsen ingebroken en wel in de schoenfabriek v.h. Adr. Vos en in de fabriek der Firma Kerst en Oer- ïemans. Door de politie wordt een (ijve rig onderzoek ingesteld tot opsporing van de(n) dader(s). Tijdens de godsdienstoefening van j.l. Zondagmorgen werden in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse de herbenoemde ouderlingen, de heeren 27. De teederheid van mijnheer Lionnet voor Geneviève was een diefstal aan haar Albert gepleegd. Maar dat was niet de eenige reden, die 'de vrouw van den fabrikant had, om Geneviève te haten. Het was ook om de schoonheid en knapheid van het jonge meisje, omdat elkeen haar jeugd en 'schoonheid bewonderde; omdat z»ij begaafd was met groote talenten, om dat Ziij i eders liefde won zonder de min ste moeite. Dus had lage jaloezie den afkeer doen ontstaan bij de vrouw, die door haar man uit het niet was opgeheven. Hoeveel mijnheer Lionnet ook te doen 'had, hij was niet zoozeer verblind, dat 'hij niet zag hetgeen gebeurde; reeds tang had hij ontdekt, niet zonder smart te gevoelen, dat zijn vrouw het aan genomen 'kind niet liefhad. Dikwijls verrieden de gezwollen en betraande oogen hem het verdriet, dat het jonge meisje had gehad. Dan behandelde hij Geneviève 'met nog meer teederheid; hij omhelsde haar, sprak met buiten gewone goedheid, liefkoosde haar, alsof haj haar de onverdiende hardheid zijner vrouw 'wilde doen vergeten. Zeker was dat voor het jonge meisje een schadeloosstelling. Maar de smart bleef in haar hart. Soms 'was er twist tusschen de twee echtgenooten over Geneviève; maar mijnheer Lionnet was een van degenen, die 'hun gezag kunnen doen eerbie digen. Indien hij de macht niet had de gevoeiens zijner vrouw te veranderen, kon hij toch zijn wii doen gelden. En wanneer hij zeide: „dat wil ik", moest men hem gehoorzamen. Maar hetgeen mijnheer Lionnet een weinig geruststelde was, dat Geneviève en Albert nog zielsveel van elkaar hiel den, aisof zij wezenlijk broer en zus ter waren. Ook de jonge Lionnet kwam, toen zijn studiejaren ten einde waren, xhuis. Maar wat moest hij worden? De va der had hem dokter of advocaat wil- ;Cn laten worden; doch mevrouw Lion net wilde zich niet meer van haar zoon scheiden. Hij had niet noodig nog verder te studeeren, daar hij na eenige jaren zijn vader zou kunnen vervangen en chef van het huis Lionnet worden. Dat was waar en mijnheer Lionnet drong er niet meer op aan. Er werd dus besloten, dat Albert zijn vader zou bijstaan, en zich op de za ken toeleggen. Het vertrouwen van mijnheer Lion net in de geschiktheid van zijn zoon J. A. Verheijden en G. Koene, en de diakens, de heeren A. J. Verhoeven en J. v. d. Schans, tot hun ambt inge leid en daarin bevestigd door Ds. Cu perus, waarbij Z.Eerw. tot uitgangs punt zijner overdenking Efeze 2 vers 2022 genomen had. Vele teangste- lenden vulden het ruime kerkgebouw. GAMEREN. De heer v. Beem, onderwijzer met hoofdacte alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school te Ouden dijk (gem. Woudrichem). Wegens opheffing der openbare school alhier werd het personeel met 1 Jan. op wachtgeld gesteld. LAND VAN ALTENA. Aan alle houders van gedekte ooien, voorkomende op de schapen inven tarisatielijst per 4 Januari 4933 is dit voorjaar een kaart toegezonden om het aantal door hen geteelde en groot ge brachte lammeren op te geven. Blijkens de controle hebben een aantal schapenbouders verzuimd de kaarten in te zenden. Deze hebben nu opnieuw een kaart ontvangen, waarvan bij niet inlevering, uitsluiting van een eventueel volgende uitkeering, ten gevolgen kan hebben. Deze kaarten kunnen alsnog worden ingeleverd bij den heer Jac. v. Leeuwen te Nieuwendijk (gem. Almkerk). NIEU WENI) IJK. Door het bestuur der Ccöp. Zuivel fabriek „Altena* werd besloten, aan de leden, evenals vorige jaren, wederom een halven cent per K.G. geleverde melk te betalen als winterpremie. Ook de losse leveranciers deelen in die rechten, indien zij zich voor 4 Maart 4934 als lid aanmelden. In de vergadering der fok- en controlevereeniging „Verbetering zij ons doel", werd tot secretaris-penningmeesteer benoemd, de heer J. Lankhaar, controleur aan de zuivelfabriek „Altena" alhier. Naar we vernemen hoopt de Chr. Muziekvereeniging „Crescendo" op Don derdag 18 Januari a.s. een uitvoering te geven in het Instituutlokaal. Zaterdagmiddag j.l. had de trekking plaats van de verloting, welke georgani seerd was door het Mannenkoor „Onder ling Genoegen" ter versterking van de kas. De uitslag was als volgt Rijwiel no. 5; huiskamerlamp no. 4413; electr. strijkijzer no. 752 V.T. lantaarn no. 4359; schilderij rro 1412; spiegel no. 647 inkstel no. 926 meikan A no. 175melkkan B no. 1167 sigaren a no. 541 sigaren b no. 71 horlogeket ting no. 1512 vulpotlood no. 814. Prijzen voor zoover nog niet afgehaald, kunnen worden gehaald bij Joh. de Graaf, tegen inlevering der loten. OUDENDIJK. Zaterdagavond gaf de gem. Zang vereeniging „Kunst na Arbeid" onder leiding van den heer A. W. Havelaar, in de 2e openbare school een uitvoering De zaal was goed bezet, toen dhr. Kant als voorz. het gebruikelijke welkom uit sprak. Een uitgebreid programma werd daarna afgewerkt. „Voor elk wat wils" kunnen wij hiervan gerust zeggen. Want naast zang, werden voor afwisseling ver schillende voordrachten gegeven die wel iD den smaak vielen. Deze avond mag dan ook zeker als zeer goed geslaagd beschouwd worden. RAAMSDONKSVEER. Bij de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Herv. Kerk, brachten deze ongeveer f 100,meer op dan het vorige jaar. Voor het tekort der kerk, werd ontvaDgen ruim 110 gulden; terwijl met Paschen 240 gulden werd gegeven. VRAAGT TIIA\S tot dit beroep was niet heel groot. Nu, zeide hij echter wij zu!- icn zien, hoe hij zich gedraagt. Zooais wij reeds van te voren heb ben verteld, stellen wij onze personen voor twintig jaar na het drama, dat te Marseille werd gespeeld. Geneviève was een en twintig en een half jaar oud en in den vollen bloei van haar schoonheid. Albert Lionnet was negentien jaar. Mijnheer Lionnet was een goede vijf tiger en zag er nog krachtig uit. Hij had een open gelaat, glimlachende oogen en de manieren van een burger, die meer wilde zijn dan schijnen. Niettegenstaande de mooie positie, die hij zich had verworven, was hij niet trotsch. Hij zag er goedhartig uit, en zette elkeen dadeLijk op zijn gemak. Men deed gaarne zaken met hem. Mevrouw Lionnet, eenige jaren jon ger dan haar man, had veel van haar schoonheid verloren, doch kon de ver leiding niet weerstaan, door allerlei middelen het verval tegen te gaan, dat haar echter niet mocht gelukken. Haar kleeding, ofschoon heel netjes, was opzichtig en men kon merken, dat zij er genoegen in schepte, te be hagen. Haar trotsche blik verried een on aangenaam karakter en duidde een par- venue aan. Ziij liet zich gaarne zien en schit terde graag. Zij gaf zich het air eener I LICHT EN GEURIG. Alom verkrijgbaar SLEEUWIJK. Verhuiswagen met inboedel van de veerboot te water gereden. De expediteur W. H. van Loenen te Amersfoort zou met zijn verhuiswagen, volgeladen met inboedel en welke ge trokken werd door een tractor, van de Sl'wijksche veerboot rijden. Terwijl de tractor de pont had ver laten en reeds op den aanlegsteiger stond, geraakte de ijzeren trekstaaf, waarmede de tractor aan den wagen verbonden was, los. De zwaar beladen wagen schoot met grooten vaart op de veerboot en liep in zijn vaart dwars door het ijzeren afsluihek aan de andere zijde van de boot te water. De wagen bleef met het voorste stuk tegen de zijde van de veerboot hangen. Met veel moeite wist men het gevaarte los te krijgen en met vereende kracht werd de wagen op den wal getrokken. De inboedel, die veel waterschade opliep, werd tijdelijk opge slagen in de bergplaats van den heer J. Duiser. Naar we vernemen is alles verzekerd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De veerdienst ondervond hierdoor eenige vertraging. De landbouwer J. H. Koek, alhier, had dezer dagen het ongeluk door glad heid te vallen. Met een ontwrichten schouder moest hij in het ziekenhuis te Gorinchem worden opgenomen. Het bestuur van de Afd. van den Bond van Arbeiders in het landbouw, tuinbovw en zuivelbedrijf is als volgt samengesteld. Voorzitter de heer J. Kamp, secretaris de heer J. Kant, Penningmeester de heer W. Roeland. De IJsclub „Hermine" alhier hield vergadering ter bespreking voor het aan leggen van een ijsbaan. In beginsel werd besloten hiertoe over te gaan. Naar een geschikt terrein zal worden uitgezien. Verder werd aan de orde gesteld de verkiezing van een nieuw bestuur. Ge kozen werden G. van Oord, voorzitter C. P. Beukenkamp, secretaris W. Duizer, penningmeesteren tot overige bestuurs leden, W. A. E. van Leeuwen, J. Ccrnet, P. Sterrenburg Gzn. en C. Kolfï. De heer J. Leemans zal op iederen Maandag van des namiddags 1 2,30 u ten gemeentehuize alhier zitting houden voor het in ontvangst nemen van een aanvraag ter verkrijging van een akte van vrijstelling ingevolge de crisis-hnis- slachtingsbeschikking. Tot bestuurslid der A.R. Kiesver- eeniging alhier is in de vacature van wijlen H. Verhagen gekozen de heer L. van Drunen. Als afgevaardigden naar de deputaten- vergadering op 10 Januari a.s. werden benoemd W. Beukenkamp, Burgemeester en L. van 't Sant. De heer H. van Arkel alhier is benoemd als lid van de ingestelde com missie inzake de Rundvee-centrale voor dit gewest. .WAALWIJK. Ten huize van den heer v. d. Sande in de Putstraat had een ernstig ongeluk plaats. Door onvoorzichtigheid van een der kinderen vatte de wieg, waarin een kindje van 8 maanden oud lag, vlam. Het meisje bekwam aan het hoofd ernstige brandwonden. Aanvankelijk vreesde men dat het licht van een der oogen was aan getast, doch er is nog hoop dat zulks niet het gevolg zal zijn. Door een emmer water over de wieg te gooien wist men de vlammen te dooven en erger te voorkomen. WELL. Voor onderwijzer(es) aan de Chr. School alhier hebben zich 88 sollicitanten aangemeld. Benoemd is met ingang van 4 Jan. de heer Van Dussen uit Schoonhoven, die zich zijne benoeming liet welgevallen. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft plm. f 30 minder opgebracht dan verleden jaar. WERKENDAM. Ds. Hettinga te Streefkerk heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. WIJK. Woensdagmiddag was het dienst meisje van T. van Helden bezig met het spoelen "an wascbgoed in een bijt op de Maas. Zij geraakte in de bijt en kwam onder het ijs terecht. Voornoemde T. van Helden die zich een oogenblik ver wijderd had, mocht het gelukken haar weer van onder het ijs te bevrijden. Z© was inmiddels reeds bewusteloos doch kon betrekkelijk spoedig weer worden bijge bracht. Met de werkzaamheden voor den aanleg eener nieuwe algemeene begraaf plaats is deze week een aanvang gemaakt. Vermoedelijk zullen hierbij een 20-tal werkloozen gedurende plm. 10 A 42 weken arbeid kunnen vinden. Onze vroegere dorpsgenoot Andries Bouman thaDS te Amsterdam is benoemd tot adjunct-commies bij den radiodienst. WIJK EN AALBURG. GEVONDEN VOORWERPEN. Een Zeildoek, vermoedelijk een fok van een bootje. Inlichtingen te bekomen bjj den Gemeenteveldwachter, Hak. WOUDRICIIEM. Gedurende de maand December jL werden voor den VleeschkeuriDgsdienst ter keuring aangegeven 5 koeien, 25 var kens, 4 kalveren, 1 nuchter kalf en 4 schapen. Voor het comité van Winterlezingen zal op Dinsdag, 9 Jannari a.s. des nam. 7 uur in het gymnastieklokaal der 4e Openb. school alhier de heer P. M, Legène, zendeling te Zeist een lezing met licht- groote dame, hetgeen het fortuin van haar man haar vergunde, en was ele gant in houding en manieren; en toch kon men zien, dat alles slechts nage- miaakt was. Als rij op een soirée of op een feest was uitgenoodigd, zou rij voor niets ter wereld willen verzuimen. Zij liet zich altijd door haar zoon begeleiden; zelden, zeer zelden nam rij Geneviève mede, die ook liever thuis bleef. Deze hield wel van de genoegens, haar leef tijd eigen, maar zij wist, dat haar moe der haar liever niet zag. Wanneer Geneviève soms naar een soirée ging, was het omdat mijnheer Lionnet er op aan had gedrongen. Mevrouw Lionnet had nog een fout: Zaj benijdde de dames van de groote wereld; de namen prinses, markiezin, gravin deden haar watertanden. O! in dien rij een adellijken titel had gehad, wat zou rij gelukkig zijn geweest! Het was, omdat de aristocratische kringen voor mevrouw Lionnet gesloten wa ren. Mijnheer Lionnet bezat een klein bui tenverblijf, de villa de Traïches ge naamd, te Nogentsur-Marne. Daar rust te hij gaarne uit van de vermoeienissen van den arbeid. Mevrouw Lionnet deel de rijn smaak niet, zij was liever te Parijs. Zij liet haar man dan ook mei Geneviève naar des Traïches gaan, en ging met haar zoon naar een badplaats vermaak zoeken. Geneviève hield veel van liet buiten leven en vergenoegde zich op des Traïches, zelfs wanneer rij geheel al leen was, hetgeen dikwjjls gebeurde. De geheele familie bevc'ad1 zich 1 slechts tezamen op Zaterdag en Zom< dag. De vrouw van den tuinman, die ook goed kookte maakte Genevièves maal tijden gereed, en bewees haar de an dere diensten, die rij noodig zou kun nen hebben. Het jonge meisje verveelde zich geen oogenblik alleen; rij wist haar tijd tö besteden, speelde piano, teekende en' schilderde; rij studeerde en werkte en hield er veel van in den tuin te wan delen. Dikwijls dacht Geneviève over de toekomst na, en een jong mensch, een mooie jonge man, kwam haar voor den geest. Het was geen droom, rij had hem' gezien, dien jongen man. Eens toen hij tot haar had gesproken, zoo als een broeder tot rijn zuster! spreekt, was rij weer naar haar kamer; gekomen, en had ongewone gewaar wordingen. Haar hart klopte en rij begon te weenen zonder te weten waar om. Sedert dien tijd wist zij wat er irt haar omging, en riep rij uit: O! indien ik rijn vrouw kon zijn! (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5