C. BOUMAN PRIMA In Verlovingsringen Binnenland. Marktberichten. Burgerhjke Stuud. HEUSDEN. beelden houden overVolken en rassen in Suriname." Bij den agent der arbeidsbemidde stonden op 1 Januari 159 werkloozen in geschreven. Door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier werd besloten op de pachtsom van landerijen over 1933 dezelfde reductie (loopende van 25 tot 50 pCt.) te verlee- nen, evenals het voorgaa.de jaar. In deze gemeente doet zich weder een geval van de besmettelyke veeziekte mond* en klauwzeer voor onder het vee van P. A. van Tilburg. De gemengde zangvereeniging „Altena* alhier gaf Vrijdagavond j.l. in het gymastieklokaal der le Openbare School onder leiding van den heer A. W. Havelaar. directeur der vereeniging, een goed geslaagde uitvoering. Tot tijdelijk Hoofd der 2e Open bare School alhier is behoudens goed keuring van den Inspecteur van het L.O. benoemd de heer J. M. van Beem, onder wijzer te Zaltbommel. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd dat voor het aan geven van vrije huisslachtingen voor het jaar 1934, de heer J. J. Leemans te Dussen, voorloopig eiken Maandag van 11 tot 12,30 uur op het Gemeentehuis alhier zal zitting houden. WASPIK. Voor den vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 12 runderen, 31 varkens en 1 kalf. Tot voorzitter van het Burgerl. Armbestuur is voor het jaar 1934 aan gewezen de heer J. H. Smits. Tot bode werd benoemd in de plaats van den heer G. de Koning, de heer H. Smits. ZALTBOMMEL. De heer H. C, de Jongh te Am- merzoden heeft de laatste vergadering der gezondheidscommissie alhier, welke was ingesteld met ingang van 15 Jan 1903 gesloten met een toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat thans zitting had den in de commissie, in de volgorde van hun benoeming de heeren H. C. de Jongh, vanaf de instelling A. van Dalen, vanaf 15 Februari 1903; H. Snater, sedert 1908 als opvolger van H. van Anrooy Jzn.A, van der Kolk, sedert 1916 als opvolger van zijn vader G. C. van der Kolk; D. J. de Jong, sedert 1927 als op volger van zijn schoonvader J. van Tright F. H. J. Peereboom, sedert 1927 als op volger van J. H. GroenendaalJ. Dom misse, sedert 1928 opvolgende G. Brou wer, die in 1923 lid werd in de vacature van G. van WielingenM A. de Jong, sedert 1930 opvolgende P. H. van der öiessen, die in 1916 in de plaats kwam van A. M. de KoniDg, terwijl W. B. Kro nenburg lid was van 19121931, in eerstgemeld jaar opvolger van C. Th. Kolfschoten. Er zijn slechts twee voorzitters geweest, tot 1923 G. J. van Wieringen en daarna H. 0, de Jongh en eveneens twee secre tarissen, tot 1913 H. C. de Jongh, daarna U. J. Kooiman. De voorzitter wees er voorts o.m. op, dat de in de kas zijnde gelden voldoende zyn om de nog loopende rekeningen te betalen zoodat de bijdragen over 1933 niet behoeven te worden gevorderd. Spr. memoreerde den veelzijdigen ar beid der commissie en verklaarde, dat er 3teeds een vriendschappelijke verhouding in de Commissie heeft bestaan en dat de samenwerking hartelijk, prettig en productief was. Spr. bracht dank aan diverse instan ties, alsmede aan de leden, terwijl hy eerbiedige hulde bracht aan de leden die zijn overleden. Daaraan voegde hij toe zyn groote erkentelijkheid voor de vriendr schappelijke wijze waarop men hem zijn taak heeft vergemakkelijkt. Alhier vergaderde het Gecombi neerd College van het Polderdistrict Bom- melerwaard boven den Meidijk onder voorzitterschap van Dijkgraaf H. C. de Jongh. Een aantal polderbesluiten werd met gunstig advies doorgezonden aan Ged. Staten. Conform het rapport van de commis sie van onderzoek werden de rekeningen van district en stoomgemalen goedgekeurd als volgt District: ontvangst f81.329.51l/8, uit gaaf f36.101.251/,; batig saldo f45.228.26. Maasafdeelingontvangst f30.957.25 uitgaaf f 4488.18, batig saldo f26.469 70 Waalafdeeling: ontvangst f29.248.54 uitgaaf f3352.49, batig saldo f25.896 05. Op voorstel van den Dijkgraaf werden de heeren de Gaaij, Van der Kaaij en Den Treffer benoemd in een commissie tot het nazien van de polderrekening^n 4932—'33. Bij de rondvraag informeerde de heer M. P. van Willigen naar den stand van zaken betreffende den weg RossumDriel. De Dijkgraaf antwoordde, dat alles zoo goed als geregeld is, en dat thans met het werk zal worden begonnen. Spr. heeft de hoop dat Ged. Staten hunne medewerking zullen geven om het geheel vlot te doen verloopen. Voor de bevestiging der herkozen leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, herdacht Ds. Knipscheer, tijdens de godsdienstoefening het feit, dat diaken Haverkamp 25 jaar deel uit maakte van den Kerkeraad. Ds. Knipscheer zeide o.a.„Wy wen- schen U allen hartelijk geluk en danken U vooral hetgeen gij met uw persoonlijk heid, met uwe onuitputtelijke liefde voor onze Kerk, voor onze gemeente hebt ge daan. In het bijzonder dank ik U voor de treffende woorden, meermalen als ouderling den nieuwen lidmaten toege sproken, getuigende van uw liefde tot den opvoedenden en geestelijken arbeid en vooral voor uwe liefde voor de oud leerlingen, die gij zoo gaarne als onze lidmaten hebt begroet. Blijf nog lang voor ons en voor de behoeftigen van onze gemeente bespaard". Allen aanwezigen drukten na den dienst den jubilaris, die zeer onder den indruk was, de hand, terwijl hem een blijvend aandenken werd geschonken. Merkwaardig is het, dat er thans drie leden van den Kerkeraad hun zilveren jubileum in dienst der armen en kerk hebben gevierd. Onze stadgenoot, de heer M. Klop, assistent der Dir. Belastingen enz. alhier, is met ingang van 16 Januari a.s. be noemd tot dienstgeleider by dezelfde middelen te Renkum. ZU1LICHEM. Over de afgeloopen maand zijn ter vleeschkeuring aangegeven 4 varkens. Hoofdbestuursvergadering der NOORD- BRABANTSCHE MIJ. v. LANDB. te Breda, op Vrijdag 29 December 1933. Onder voorzitterschap van den heer P. M. Sneep had bovengenoemde ver gadering plaats, die de zeer vele aan wezigen welkom heette, waarna hiji zijn openingswoord uitsprak, waaraan wij het volgende ontleenen. Spreker begint een terugblik te wer pen over het b>ijna afgeloopen jaar 1933, en concludeert, dat de algemee- ne economische toestand over de ge- heele wereld nog somber is, diep-ingr.ij- pende pogingen worden in alle landen gedaan, om het zoo zeer gewenschte herstel tot stand te brengen, doch een merkbaar herstel, valt nog nergens waar te nemen. Dank brengt spr. aan de re geering voor de genomen steunmaat regelen, doch ondanks dit alles is de Nederlandsche landbouw nog niet loo- nend'. Wel' zijn de resultaten over 1932 minder slecht, dan in het voorgaande jaar, speciaal wat de akkerbouwbedrij ven betreft, toch was er volgens het boekhotidbureau nog een gemiddeld verlies van f 14.per H.A., terwijl de grasgebieden verliezen vertoonden) van f53.54 en f48.20 per H.A. Ook het boe- renkapitaal is ernstig aangetast, door verlaging der waarde van inventaris en bedrijfsvoorraden, vooral de z.g.n. hypotheekboeren beleven een zorgeüj- ken tijd1. Volgens de gegevens van het boekhoudbureau welke be'rekking heb ben op de gecontroleerde bedrijven, waar akkerbouw overwegend' is, waren er op 1 Mei nog slechts 48 pCt., die nog meer of minder kapitaal bezitten, terwijl 52 pCt. der exploitanten van boerderijen niet alleen bezitloos zijn, doch allen schulden hebben. 1 Mei 1929 hadden van de boeren, die voor opgemelde berekening in aanmerking kwamen 22 pCt. meer schuld dan be zit, in 1930 33 pCt., in 1931 35 pCt., in 1932 50 pCt. en in 1933 52 pCt. Er zijn kapitalen der gecontroleerde bedrijven, die van 1929 tot 1933 zijn terug geloopen van f 143.000.tot 121.407.De weidebedrljven geven een even treurig beeld, zoodat kan wer den aangenomen, dat de boerenstand in zijn geheel ontzettend is verarmd, waarvan de geheele plattelandsche be volking de dupe wordt. Spr. zegt verder, dat men den laat- sten tijd! weer grootere oppositie kan waarnemen tegen de noodzakelijke steunmaatregelen, welke vooraf voort komt uit stedelijke kringen. De publi caties in verschillende bladen, omtrent den bietensteun, geven aanleiding tot ongerustheid. Aangevoerd wordt, dat de steunmaatregelen het levenspeil ver- hoogen, en als men dan den Minister van Economische Zaken hoort bewe ren in de Tweede Kamer, dat het levensonderhoud sinds 1932 slechts is gestegen met 3 pCt., en in aanmerking neemt, dat de boeren reeds jaren ge middeld geen inkomen hebben en de landarbeiders aanmerkelijk minder ver dienen, dan de stedelijke werkloozen, dan geeft het wel weinig blijk van saamhoorigheid tusschen de stedelijke en plattelandsch bevolking. Spr. vraagt zich af, wat te doen voor de toekomst en hij zegt, dat voor de landbouwor ganisaties het sein moet zijn: „Weest op uw hoede", daar men van ver schillende zijden aan de steunmaatre gelen wil gaan tornen Meer dan ooit is eensgezindheid In de boerengelede- ren noodzakelijk. Spr. wekt op, bij het einde van 1933 het besluit te nemen, om in 1934 krachtig en gezamenlijk op te trekken voor de boeren-belangen. Medegedeeld wordt, dat na de laat ste algemeene vergadering op 1 Aug. 1.1. te Almkerk gehouden, wederom tal van belangrijke vraagstukken door het Dagel. Bestuur zijn behandeld, zooals Tewerkstelling werklooze landarbeiders; Wijziging wet openbare middelen van vervoer; Steun a.d. verbouw van in- landsche voedergranen; Steun pluim veehouderij; stichting schapencentrale; aardappelinventaris 1932; garantiesteun regeling voor bietensteun 1933; oprich ting gewestelijke rundveecentrale; col lectieve automobielverzekering; teeltbe perking voor den tuinbouw; stichting nationaal comité voor brouwgerst; bouwverbod bravoaardappelen; steun maatregelen voor de consumptieaard appelen, met de teeltbeperking voor 1934; steun aan den vlasteelt in 1934; opening van het pakhuis van het Cen traal Bureau te Dinteloord, en nog veie minder belangrijke aangelegenhe den. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. Snoek te Nieuwendijk en J. P. Dekkers te Wouw, worden met groote meerderheid van stemmen herkozen, beiden namen hunne herbenoeming aan. De contributieregeling 1934 blijft, zoo als voorheen, n.l. leden zonder bedrijf f2.leden met bedrijf een begincon- tributie van f0.50 plus fO.lü per in gebruik zijnde H.A. Land- en tuinbouwvereenigingen, wier ledental meer dan 200 bedraagt, be talen een contributie van f 0.60 per id. Deze contributierege'.ing wordt aan gevuld met de bepaling, dat landbouw- vereenigingen met minstens 40 leden, welk tfgemiddeld een bedrijf hebben van niet meer dan 5 H.A., kunnen toetreden tegen een contributie van f0.10 per H.A., met de verplichting een abonnement op het Landbouwblad te hemen a fl.25 per jaar. De begrooting 1934 wordt na eenige toelichting vastgesteld met f 10.130. in ontvangsten en uitgaven. Aangedrongen wordt meer abonne menten op het Landbouwblad te plaat sen, omdat deze post de Maatschappij f450.kost. De afdeeling Werkendam zal uit de post „onkosten afdeelingen" een ver goeding krijgen voor de door haar te houden maandelijksche „praatavonden", nadat dit door den heer Groeneveld te Werkendam was verdedigd. Definitief worden 2 leden en 2 plaats vervangende leden in het Bestuur der Gewestelijke Aardappelcrganisa'.ie voer N.-Brabant aangewezen en wel de hee ren P. M. Sneep, Dinteloord; C. G. de Jong, Almkerk; M. P. v. Nieuwen- huyzen, Heiningen; W. G. de Waard, Werkendam. Een commissie voor den tuinbouw wordt ingesteld en daarvoor als leden benoemd de heeren: Ir. A. van Gogh te Ginneken, Voorzitter; J. W. van Dries te Heiningen, G. N. de Lint te Willemstad, C. G. de Jong te Almkerk en G. Maas, secretaris. Besloten wordt maandelijksche Kring vergaderingen te houden met de be sturen der Kringen, onder voorzitter schap van een 'lid van het Dagel. Be stuur, waar de verschillende punten van de agenda van het Dagel. Bestuur en het Kon. Nederl. Landb.-Comité zul len worden besproken, de kringen met voorzitters luiden: Wouw, Dekkers; Steenbergen, Din teloord, Sneep; Eijnaart, Willemstad, van Nieuwenhuyzen; Zevenbergen, La- ge-Zwaluwe, de Wit; Nieuwendijk, Raamsdonksveer, Almkerk, Snoek; Wer kendam, Sleeuwijk, Woudrichem, de Waard; Capelle, Gemert, van Beek. Na de pauze behandelde de heer J. K. Nelse te Middelburg, Kringbemiddelaar voor den landbouw, het nut van deze bemiddeling. Door gebruikmaking van deze arbeidsbemiddeling krijgt men op goedkoope wtijze goed en geschoold personeel, de organisatie loopt via de gemeentelijke arbeidsbemiddeling, ook voor den landbouw kan men directe en indirecte voordeelen hiervan ver wachten. De heer C. G. de Jong behandelt het doel en werkwiijze der Centrale en Ge westelijke Rundveeorganisatie, en spr. zegt, dat de nauwkeurige gegevens der werking dezer organisatie nog ontbre ken. Spr. brengt nog in herinnering de actie die gevoerd werd tegen de Crisisvarkenswet, ook het afslachten van drachtig vee ontmoet bezwaren, doch de noodzakelijkheid dwingt de ze maatregelen te nemen, daar onze veestapel, bezien in het huidige econo misch licht, veel te groot is. Deze inperking kan geschieden, le. vrijwil lig, 2e door Indirecte dwang, 3e ge dwongen. De vrijwillige levering is het ge makkelijkst, bij eventueelen dwang rij zen moeilijkheden, doordat men aan treft zuivere weidebedrijven, zuivere ak kerbouwbedrijven en gemengde bedrij ven. Er zullen weidegronden moeten worden gescheurd, op deze gescheurde gronden .zullen meerdere voedergranen worden geteeld. Op deze wijze wordt gewerkt in de richting van zelfvoorzie ning voor den winter met voeder uit eigen bedrijf. In (1934 zal weder een rundveetelling plaats vinden, bij de in 1933 gehou den telling bleek het aantal melk- en kalfkoeien ongeveer 1.450.000 stuks te zijn, dit wordt door vrijwillige beper king teruggebracht op 1.250.000 stuks, ditzelfde aantal had men ook in 1928. In dat jaar werden circa 1.230.000 kal veren geboren, waarvan werden vet gemest 165.000; nuchter voor het bin nenland geslacht 317.000; uitgevoerd 251.000; afgekeurd en gestorven circa 85.000. Er bleven over ongeveer 410.C03 kalveren, welke als men dezelfde ver- houdingstijfers aanneemt als bij de veeteelt 1933 aanwezig waren, voor ca. 350.000 vaarskalveren en voor ca. 60.000 stuks stierkalveren. Ditzelfde wil men ongeveer voor 1934 aanhouden. Rekening wordt gehouden met de meer waardige fokdieren. Tenslotte hoopt spr., dat ieder zal meewerken, om deze maatregel te doen slagen. De heer Wiebenga verdedigt het standpunt, .dat de T.N.Z. aanvankelijk t.a.v. deze maatregel heeft ingenomen. Inzake de geruchten over de be perking van den bietenteelt 1934, stelt de Voorzitter een motie aan de orde, waarin er op wordt aangedrongen bij den Ministerraad, om niet tot deze be perking over te gaan, daar zulks een ramp voor het platteland zou betee- kenen. Met algemeene stemmen wordt deze motie aangenomen. Ejj de rondvraag worden diverse vra gen gesteld, welke door den voorzit ter worden beantwoord, daarna heeft sluiting plaats. ii 's HERTOGENBOSCH, 3 Jan. Op de markt van heden waren aange voerd 2183 stuks, 1490 stuks hoornvee, 540 biggen, 22 zeugen, 56 schapen of lammeren en 75 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f170 tot f260 per stuk Kalfvaarzen 130 240 Magere Ossen qf) ,fi0 en Koeien 10U Vette Ossen en) le kw. 2628 p. pond Koeien 2e 24—27 Pinken van f 90.—tot f160.p. st. ieugen 40.70. Biggen 8.— 12. Schapen 6.— 10. Lammeren Aanvoer goed, vet vee vlug, prijzen ongeveer als vorige week. Kaltkoeien en vaarzen, handel goed, hoogere pryzen. Pinken prijshoudend. Magere ossen en koeien, handel vlug, prijzen onveranderd. Dragende varkens, flauw, prijzen iets lager. Biggen, ongeveer als vorige week. Schapen en lammeren, prijshoudend. Rundvee centrale, plm. 250 stuks. Afloop der markt vermoedelijk goed. 's HERTOGENBOSCH, 2 Jan. Boter. Aanvoer 17.300 KG. Hoogste prijs f 1.57. Laagste f 4.49. Middel f 1.55. GORINCHEM, 1 Jan. Op de eierveiling van heden waren rangevoerd 24253 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.40f 4.10 Jonge hennen eieren f2.90f3.50 Eendeneieren f 3.80. per 100 stuks. ZALTBOMMEL, 2 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 16 biggen, prijs van f 6 f 13. 18000 eieren, prijs per stuk 3 k 4ys cent700 K.G. boter, prijs per 1/i K.G. roomboter f0.95, boerenboter f 0.95 BRUCHEM. Getrouwd: K. Becude, 23 j. en A. Vos, 31 j.; W. Kiept, 37 j. en J. H. van Leeuwen, 30 j. Overleden: J. C. Verhoeks, 12 jaar. EETHEN. Geboren: Willem Bastiaan, z. v. H. Vos en W. B. Straver; Antonia, d. v. C. S. de Joode en R. van Tricht; Hil- leke Gerritje, d. v. J. v. d. Mooren en A. de Waal; Antoon Alettus, z. v. C. v. d. Mooren en M. Hagen. Overleden: J. H. BoII, 93 j., wedn. van M. v. d. Bogert; C. Hagoort, 88 jaar; H. L. Kitijpers, 64 j., echtg. van Joh. M. de Koning; L. van Beu- zekom, 11 weken. O EEN HONDERDJARIGE TE BREDA. Dinsdag herdacht mevrouw de wed. K. van de WallBerman te Breda haar hon derdsten geboortedag. Zij mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. INBRAAK TE 's GRAVENZANDE. Terwijl de bewoners afwezig waren is ingebroken ten huize van den heer J. v. d. H., aan den Monsterscheweg te 's Gra- venzande. Men heeft zich door een aan grenzend gebouwtje toegang tot de woning verschaft, waar alles overhoop werd ge haald. Een kast werd opengebroken en daaruit is een bedrag aan geld ontvreemd. o DE MOORD TE WOERDEN. De Utrechtsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 44- jarigen H. J. B., Duitscher, bedrijfsleider te Woerden, dien in den nacht van 3 op 4 September jhr. van Ingen, fabrieks directeur, heeft doodgeschoten. De Rechtbank veroordeelde verdacht» tot 6 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar gevangenisstraf. o WONING TE SAPPEMEER AFGE BRAND. Door onbekende oorzaak brak brand nit in de behuizing toebehoorende aan J. van Geuns en bewoond door het gezin A. de Vries, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, die in nachtgewaad het bran dende perceel moesten verlaten. De woning brandde geheel af. Behuizing en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. o— DE POSTJAGER. Het Studiecomité Snel post Nederland- Indië deelt mede, dat de Postjager waar schijnlijk Zondagavond laat op Schiphol wordt verwacht. Vrijdagmorgen 1 uur (plaats, tijd) vertrekt het toestel van Batavia. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg te Hei- ligerlee is een groote vrachtauto, geladen met stroo en toebehoorende aan den heer Van Uffen te Winschoten, door den trein, komende uit de richting Winschoten, gegrepen. Van de auto werd het ach terste gedeelte totaal vernield. Drie per sonen, die in de cabine zaten, kregen geen letsel. De trein had twintig minuten vertraging. verkrijgbaar bij TELEF. No. 9 hebben wij een groote sorteering. Alle maten. Alle prijzen. GRAVEEREN GRATIS en U kunt er op wachten. Bij aankoop van een paar ringen krijgt U van ons als Uw eerste Verlovingsgeschenk een Hollandsch gewaarborgd Zilveren Suiker- schepje CADEAU. Hoogstraat 16, GORINCHEM. C.V3D Wijt PL,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6