J E LEE AN, CARTOUS, bedrukt met Te Koop. Te Huur. Gesloten. Tabaksvergunning P. J. SGHETSEUAR1 Spreeta 10-12 en 1-3 INGEZONDEN 's-HE.iTOGENBOSCH, Burgerlijke Stand. Rechtskundig Adviseur HAVENSTRAAT 5 Billijke Conditiën. Fa. L. J. VEERMAN Heusden. heerscht, dsat een loon van f 13.— voor den wegwerker door hem niet voldoen de wordt geacht. Deze meening Is onjuist. Spr. acht een gemiddeld loon van fll.wel voldoende voor den wegwerker, doch aangezien deze slechts in lossen dienst is, komt hij niet aan gemiddeld f 11, De heer Timmermans vraagt waar om het een loon van f tig— moet zijn, het dagloon is toch f2,in de gemeente. Hij zou daarom het sa laris willen stellen op f 12,per week. De heer v. Andel merkt op, dat de fruitplukkers in den afgeloopen zo mer nog aan f 13,en, f 14,per week kwamen. De heer v. d. Pol meent, dat daar mede niet gerekend kan worden, deze hebben ook een veel langere dagtaak dan de wegwerker. De heer Timmermans zegt dat daarmede geen rekening gehouden mag worden. De Burgemeester, de Wethouders en de Veldwachter, wer ken ook niet lang en hebben toch een flink salaris. De Voorzitter maakt een eind aan deze discussie; door het voorstel in omvraag te brengen, den wegwer ker in vasten dienst aan te stellen op een salaris van f 12 per week. De heer Timmermans zegt alleen voor te kunnen stemmen, als de man premievTij pensioen krijgt. De andere leden gaan daarmede niet accoord, zij achten het billijk dat ook de wegwerker evenals de andere gemeente-ambtenaren zelf een gedeelte voor zijn pensioen stort. Met algem. stemmen wordt hierop besloten den wegwerker in vasten dienst aan te stellen op een salaris van f 12 per week. De commissie maakt bezwaar te gen de verhooging der woninghuur van het Hoofd der School, door B. en W. was die van f 4,op f5, per week gebracht. De commissie acht *f 4,voldoende. De heer v. Andel acht verhooging in dezen tijd niet billijk, omdat de jaarwedden van het onderwijzend per soneel naar beneden gaan. De heer v. d. Pol acht een huur van f5,per week voor een woning als die voor het Hoofd der School niet te hoog. De heer Schreuders meent, dat de heer Donk best f 8,kan betalen, maar daar gaat het niet over, een huur van f 4,acht spr. hoog ge noeg. De heer v. d. Pol blijft er bij, dat een huur van f5,voor een derge lijke woning eer laag dan hoog is in vergelijking met de woningen die 3 en 4 gulden afdoen. De heer 'tLam acht een huur van f 200 met het oog op de vermindering van de tractementen genoeg, vroeger toen de tractementen hooger waren dan nu, is niet aan verhooging ge dacht. De heer v. d. Pol bestrijdt deze be wering, reeds 10 jaar geleden heeft het gemeentebestuur op verhooging aangedrongen, doch Ged. St. wilden dit toen niet goedkeuren. De heer Timmermans zeg, dat overal aangestuurd wordt op huur- verlaging en hier wil men het te genovergestelde, anders zou spr. een huur van f 5 niet te hoog achten. De Keer Schreuders meent, dat als de heer Donk een woning bouwt van f 3000, hij veel goedkooper woont. De Voorzitter zal het voorstel der commissie om de huur op f 200 te handhaven in omvraag brengen, dit voorstel wordt aangenomen met al leen de beide wethouders tegen. De post kosten ziekenverpleging door B. en W. geraamd op f370, zou de commissie willen verhoogen met f 130 en dus brengen op f 500, de ge- heele post armenzorg komt dan op f 5000. Met algem. stemmen wordt daartoe besloten. De heer Timmermans zegt een briefje in den zak te hebben, waarin wordt uiteengezet dat het armbestuur niet goed werkt. De Voorzitter zal in besloten ver gadering gelegenheid geven, daarop terug te komen. De post voor steunverleening en werkverschaffing door B. en W. ge raamd op f2500 en f 10,000 acht de commissie te laag. Over 1933 is f 14,000 voor werkverschaffing uitge geven en het is te voorzien dat men voor 1934 met een dergelijk bedrag niet zal kunnen toekomen. De Voorzitter licht toe, dat de gemeente slechts i6/fö mag ramen van het bedrag dat het vorig jaar is uitgegeven, alleen als de gemeente het meerdere zelf betaalt kan zij hoo ger ramen. De heer v. Andel gelooft dat ver schillende personen uit den Bond zul len treden, omdat zij van hun lid maatschap schade lijden, ook deze ko men dan geheel voor rekening van den steun. De heer v. d. Pol merkt op, dat van deze benadeeling niet het ge meentebestuur de schuld draagt, de Minister geeft hiervoor de voorschrif ten. De heer v. Andel zegt te weten dat dit de schuld der regeering is. De Voorzitter merkt op dat het be zwaarlijk is het bedrag hooger te ra men, alleen als in den loop van het jaar blijkt, dat men er niet mede kan komen, kan bij de regeering op een hoogere uitkeering worden aange drongen. De heer Timmermans is er voor den post reeds thans op te voeren, als de raad overtuigd is, dat men er met het voorgestelde bedrag niet kan komen. De Voorzitter brengt het voorstel der commissie om hetzelfde bedrag te ramen als het vorig jaar, in rond vraag, welk voorstel wordt aange nomen. Verdere bezwaren heeft de com missie niet, zoodat ze voorstelt de begrooting voorloopig vast te stellen. De heer v. Andel wil zijn stem hieraan wel geven, doch zag liever, dat in het vervolg de raad in zijn geheel zooals vroeger, de gelegenheid kreeg de begrooting te onderzoeken. De Voorzitter belooft met deze op merking te zullen rekening houden. De begrooting wordt hierop vast gesteld. De heer Timmermans zou de huur voor de veldwachterswoning op f2,50 willen brengen. De Voorzitter merkt op, dat dit niet gaat, de veldwachter geniet vrije woning, deze is in zijn salarisregeling begrepen. De heer Timmermans meent, dat als het .tij verloopt de bakens moe ten worden verzet, hij acht een huur van f 2,50 per week niets onbillijks, de rijksveldwachter moet wel f 4 per week verwonen. De Voorzitter merkt op, dat deze ook een ander salaris heeft dan de gemeenteveldwachter. De heer v. d. Pol geeft toe, dat een huur van f 2,50 niet onbillijk is, maar de veldwachter is op het genot van vrije woning benoemd, dit is door het provinciaal bestuur gere geld. Vroeger is er genoeg voor ge vochten, evenwel zonder resultaat. Spr. begint daaraan niet meer. De heer Timmermans stelt voor de huur op f2,50 per week te stellen; geen der andere leden wenscht ech ter dit voorstel te steunen, zoodat het niet in omvraag komt. De heer Schreuders had nog iets over den gemeente-ontvanger, hij zou voor dezen een meer afdoende rege ling willen, zooals de toestand thans is, lijkt hij nergens op. De heer v. Andel zou den gemeen te-ontvanger met ingang van 1 Janu ari voor vast willen benoemen. De heer Schreuders vraagt, waar om de gem.-secr. die nu feitelijk het beheer over de kas heeft, geen borg'* stelling behoeft te geven en de ge meente-ontvanger wel, dit is toch een verkeerden toestand. Spr. dringt er op aan om aan dezen onhoudbaren toe stand een einde te maken. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. over deze kwestie nog in onder handeling zijn voor de vereischte machtiging om tot benoeming over te gaan. Spr. waarschuwt, niet tegen de ei- schen der regeering in te gaan, de gemeente Beerta kan als afschrikwek kend voorbeeld dienen. De heer 'tLam meent dat men de zaken toch ook niet zoo kan la ten voortduren, zoover als in Beerta gaat men hier niet. De Voorzitter adviseert een motie aan te nemen, die ter kennis van Ged. St. zal worden gebracht, in welke mo tie wordt aangedrongen op spoed. De heer v. d. Pol zegt dat het ge meentebestuur heeft te handelen vol gens den eisch der hooge regeering. Tegen een motie waarin op een spoe dige benoeming wordt aangedrongen heeft spr. geen bezwaar. De heer Timmermans noemt het, zooals het nu gaat, een wantoestand. De Ontvanger heeft waarborg ver leend en moet zoodra hij iets ont vangt, dit bedrag afdragen aan den Secretaris, hij mag dit zelfs geen dag in huis houden, dit lijkt toch nergens op. Het is toch geen manier om te zeggen, hier heb je mijn por- temonnaie, daar mag je mee spelen. De Voorzitter zegt, dat men zoo niet mag spreken. B. en W. dragen de verantwoordelijkheid voor de ge meentekas en zij handelen op last van hooger hand. De heer v. Andel zegt, dat de over heid de borgstelling toch heeft goed gekeurd. De Voorzitter merkt op, dat dit slechts gedeeltelijk waar is, de Minis ter heeft goedgevonden de pensioen storting te regelen, zooals thans is geschied. Toestemming om tot be noeming over te gaan is echter nog niet verkregen. De heer Schreuders zou een be sluit van den raad willen zien, dat de Ontvanger in volledigen dienst treedt. De heer v. Andel stelt voor, dat de Ontvanger met 1 Februari zelf standig in dienst zal treden. Dit voor stel wordt aangenomen, de wethou ders stemden tegen. De heer Timmermans vraagt op wiens kosten het licht hier op den hoek bij den gemeente-veldwachter is aangelegd. De Voorzitter antwoordt op kosten van de gemeente. De heer Timmermans noemt het fraai, de baas (de gemeenteraadsle den) zitten in het donker en de knecht krijgt licht. De Voorzitter zegt dat in verband met de veiligheid hier een lichtpunt is aangebracht. Met 'het oog op de veiligheid in de geheele gemeente, heeft spr. opnieuw bij Ged. Staten aangedrongen op straatverlichting. De heer v. Andel zegt dat de weg werker maar f8,heeft ontvangen over een week, krijgt hij nu f 12,— zooals is besloten? De Voorzitter antwoordt, dat dit zal geschieden, zoodra Ged. St. het -raadsbesluit hebben goedgekeurd. De heer v. Andel zegt dat de pomp aan de Wielstraat nog steeds stuk is. De heer v. d. Pol zegt, dat hij Roeland reeds twee maal opdracht heeft gegeven, deze te herstellen. Volgens belofte zou dit vandaag ge beuren. De openbare vergadering wordt hierop gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. DE RAADSZAAL, DIE EEN SPOOKZAAL WERD. Het licht ging uit, allerlei projectielen vlogen jond. 's HERTOGENBOSCH, 3 Jan. In het anders zoo rustiye dorpje Veen aan den Maasdijk bij Heusden in het Land van Altena werd dezer day en de rustin de gemeente en ook in de raadsverga dering ve stoord naar aar leiding van het volgens de bewoners ontactvol op treden van den nog niet lang in functie zijnden gemeenteveldwachter Gewoon aan de gemoedelijke wijze van orde- en rustbewaring van den vorigen functio naris konden de bewoners van Veen zich niet vereenigen met de wijze van optre den van den tegenwoordigen veldwach ter en zijn hond, welk dier zich bij ge legenheid ook niet onbetuigd liet. Het valt niet te loochenen, dat opge schoten jongens er nog al eens werk van maken 's avonds allerlei kwajongensstre ken uit te halen. Er wordt dan gewel dig op de vensters der huizen gebonsd, hekken worden van de erven gehaald en een heel eind verder weggebracht Ook bruggetjes over de slooten in de polders moeten het ontgelden en worden afge broken Niets is veilig voor deze opge schoten lummels, alles wat los en vast is, is van hun gading. In de laatste gemeenteraadsvergade ring stelde een der raadsleden naar aan leiding van het optreden van den nieu wen veldwachter, aan den burgemeester, den heer Landweer, eenige vragen en wees er op, dat zulk optreden van den politiedienaar ongewenscht was en aan leiding gaf tot groote verbittering onder de bevolking. Er was bij die gelegen heid buitengewoon veel publiek in de vergaderzaal. Het verloop der vergade ring was zeer onrustig. Iemand uit het publiek wist op een gegeven oogenblik het electrisch licht uit te draaien, zoo dat de vroede vaderen in het duister zaten. Aanwezige projectielen, zooals waschkommen, en handdoeken werden de raadkamer ingeworpen. Het was een waar spookhuis geworden. Ten slotte verlieten de ontevredenen het raadhuis en gingen het dorp in, onderweg nog van hun ontevredenheid blijk gevende, door de ruiten bij enkele raadsleden en den gemeenteveldwachter in te gooien. Bovenstaand sensationeel bericht ont leenden wij aan „De Courant" van Vrij dag 5 Januari, nadat hetzelfde relaas een dag vroeger in de „Telegraaf" was verschenen. Aanvankelijk oordeelden wij het niet noodig op dit voor meer dan 90°/0 gefantaseerd verhaal in te gaan. Nu echter verschillende bladen het bericht gaan overnemen, zijn wij van onze meening het geheel te negeeren, teruggekomen, aangezien onze lozers, die weten, dat wij steeds de raads vergaderingen van Veen bijwonen, den indruk zouden kunnen verkrijgen, dat wij hen het mooiste gedeelte der laatste raadsvergadering onthielden Al leen daarom willen wij voor ditmaal het mooie verhaal rechtzetten en terug brengen tot de werkelijke feiten De berichtgever is blijkbaar geheel op losse praatjes afgegaan, immers had hij werkelijk geïnformeerd, dan zou hij hebben geweten, dat zijn verhaal is op gebouwd uit 2 of 3 achtereenvolgende vergaderingen. De vraag over den veldwachter werd gedaan in de raadsvergadering gehouden op 14 November, die waarin volgens den berichtgever, de raadszaal een spookhuis was geworden, werd gehouden op 7 December. Het geheele verhaal valt hier mede dus als het ware reeds in duigen. In de eerste vergadering was geen of zoo goed als geen publiek In de be wuste vergadering was veel publiek, hier is de berichtgever juist. Onwaar is echter weer, dat de vergadering een onrustig verloop had, deze was zelfs zeer kalm en rustig en ook het publiek gedroeg zich netjes. Waar is, dat iemand uit het publiek het licht uidraaide, maar onwaar is weer, dat dit, zooals het verhaal wjl, tijdens de openbare vergadering geschiedde, het gebeurde n.l. nadat de Voorzitter de ver gadering had gesloten en het publiek zich verwijderde. Wij hebben van dit uitdraaien geen melding gemaakt, omdat wij het louter als een kwajongensstreek beschouwden. Van het rondvliegen van waschkommen en handdoeken is geen woord waar, het publiek verliet heel kalm en bedaard het gemeentehuis. Ook het ingooien van ruiten bij den ge meenteveldwachter op dien avond althans is onjuist, dit is op een lateren avond geschied Onze lezers zien dus dat er van de spookgeschiedenis ai bitter weinig over blijft en deze geheel terug wordt ge bracht naar de fantasie van dencorresl pondent, die van een onbenullig voorva- een verbaal weet te maken, waaraan de lezers van Telegraaf en Courant kun nen smullen. Sl'It ING-CAPELLE. Over de maand December. Geboren: Pieter Johannes z. van G. Rozenbrand en P. Verduyn. Her- manus z. van H. Rijsdijk en M C. de Rooij. Anna Antonia d. van M v. d. I Hoven en C. v. Ammelrooij. - Alida Antonetta d. van J. J. v. d. Schans en J. Nieuwenhuizen. Elisabeth Helena d. van C. G. v. d Hoven en A. E. Rijkers, j Adriana Gerdina d. van W. Mande- makers en H. Verduijn. Antonie Adriaan z. van A. v. d. Schans en A P. Paans. Gerardus Teunis z. van D. 1. van Helden en J. M. van Beek, Leonarda Alida d. van A. Pruyssers en J. Bogers. Dirk z. v. D. Ryken en J. C. van Peer. Geertje d. v. M Kuijsten en C Nieuwenhuizen. Getrouwd: J. J. Bunschoten 29 j. en A. van Peer 34 j C. Braspenning 22 j. en A. J. van Dongen 22 j. J. Hommel 22 j. en P Snijders 23 j. Overleden: A. de Valk 79 j wedn. van E. van Zeist. J, M. de Jong 89 jwedn. van W. van Vuuren. Leonarda Alida Pruijssers 1 dag. SPRANG. Maandagavond a s. hoopt de afd. „Sprang— Capelle en one streken" van den Chr. Werkmeestersbond alhier haar 4ste jaarvergadering te houden, welke ee& eenigszins feestelijk karakter zal hebben. Woensdagavond, toen zij van Waal wyk per fiets huiswaarts reed, werd mej A. v. Z. in de Besoyensche steeg door een auto aangereden De fiets is totaal vernield, terwijl zy persoonlyk nog al eenige kwetsuren opliep. WASPIK. Tot secretaris der Chr. gemengde Zangvereen. „Oefening Kweekt Kunst" is benoemd de heer G. van Pas Jr. Alhier is opgericht een tooneel- vereen. onder-afdeeling van de R. K. voetbalvereen. „W. S. C." te Waspik- Boven. Zeer waarschijnlijk zal nog dezen winter de eerste uitvoering worden ge geven. Mynheer de Redacteur. Mag ik voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw veelgelezen blad. By voor baat mijn dank. Het dient ter voorlichting van Uw lezers, de leden der Gewestelijke Varkenscentrale in ons District, wat betreft de „Vrye Huisslachting voor het jaar 1934. Alle aanvragen voor vrije huisslachting van dit jaar moeten ingediend zijn vóór 1 Maart 4934. Gelegenheid tot aanvrage zal worden gegeven op de zitdagen te Wijk in het Gymnastieklokaal, 's Maan dags en Vrijdags van 10 tot 12uurv.m. en Donderdags van 9 tot 42 uur v.m. bij J. H. v. d. Mooren te Eethen Alle andere dagen te Andel A 19. Wat de voorwaarden betreft, ik ver onderstel dat die in onze streek algemeen bekend zyn. Met nadruk wil ik er op wijzen, dat de aanvrager bij zich moet hebben het laatste aanslagbiljet van de inkomstenbelasting. Wanneer men aan vraagt en zijn aanslag niet weet, geeft dit onnoodig vertraging. De onkosten zijn voor een aanvrage voor één varken f 0.25 voor twee varkens f0.35 en voor drie varkens f 0.45. Nu de aanvrage voor 4934 vóór 1 Maart 1934 ingediend moeten zijn, kan men het best het navolgende doen. Ieder die recht heelt op een vrystel- ling voor één of meer varkens vrage aan voor alles waar hij recht op heeft. Wanneer men een varken, waarvoor de vereischte vrijstelling verkregen is, slachten wil, moet men in tegenstelling met vorig jaar, de akte van vrijstelling niet meer naar het kantoor der G.V.N. te Tilburg zenden. Men behoeft alleen de achterzijde van de Akte van Vrijstelling in te vullen. Is dit gebeurd, dan gaat men naar het Raadhuis, en laat daar de akte afstem pelen. De aangifte op het gemeentehuis moet minstens vier dagen voor het slachten geschieden. Na het slachten mag men de akte van Vrijstelling niet terugzenden naar het kantoor der G.V.N.maar moet men de akte zorgvuldig bewaren. Hopende dat deze enkele regelen vol doende licht over deze zaak geven, en U mijnheer de Redacteur nogmaals dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend, L. J. VOGELAAR. Secr. District No. 44 G.V.N. Andel A 49. (Nabij het Station) belast zich met het opmaken van akten betreffende den verkoop van roerende- en onroerende goederen (zooals inboedels, huizen, enz.). Wij houden steeds voorhanden, opichriiten Tand heel kund ige, GORINOHEM TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 MinvermogendeD 9.30—10 T.n.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10