Dit nummer bestaat uit 3 bladen Elastieke Kousen Per paar f 4 75. Onze gedwongen winkelsluiting N. Verschuur-Baert f 0.50 - f 0.90 per doos. Agentschap van de Amsterdamse!» Bank fl.V-, Amsterdam. Und van aitena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. LET OP! Firma L. COOPS, DROGISTERIJ Ituiteiilaiid. J. p. Imkkiyze* (o's Sank Jt.V. BIJDRAGEN No. 5399 Vrijdag 12 Januari 1934 SPECERIJEN, jg /A. BA AI JENS Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. zonder naadlint DROGISTERIJ Gasthuisstraat 62 Telefoon 264 GORINCHEM. Het vraagstuk betreffende de ver plichte winkelsluiting heeft in de laatste kwart eeuw verschillende stadia door- Iwopen. Oorspronkelijk was de bewe ging voor gedwongen winkelsluiting in gezet ten bate van de winkelbedien den, die daardoor van overmatigen ar beidstijd zoudten worden verlost. Toen de opmerking werd gemaakt, dat in dtt vraagstuk t och zeker ook wel het belang van d'en winkelier mocht worden ia aanmerking genomen, werd ook deze er geleidelijk in betrokken. En hij j bleef er alleen in over, toen het ein delijk tot de overtuiging was door gedrongen, dat de belangen der winkel bedienden toch ten slotte evengoed kon den worden behartigd buiten het vraag stuk der gedwongen winkelsluiting om, door ook voor hen maximum arbeids tijden in het leven te roepen. Eerst nog heette het, dat zulk eene regeling met wettelijk voorgeschreven winkelsluiting Moest samengaan, doch op een goed ©ogenblik kwam de maximum arbeids tijd voor winketbedienden tot stand zon der gelijktijdige gedwongen winkelslui ting. Later is het met de motiveering van de gedwongen winkelsluiting over een anderen boeg gegooid. Bij behoud toch van vrije winkelsluiting zouden de winkels, die met bedienden moesten werken, voor de noodzakelijkheid ko nten te staan, om meer personeel aan te Stellen indien zij hun bedrijf den ge- heelen dag en ook 's avonds wilden openhouden, opdat de winkelbedienden, die hun arbeidstijd hadden vervuld, kon den worden afgelost. Het erge hiervan hebben wij nooit kunnen inzien. Reeds jaren waren er groote zaken, die ge woon waren vroeger te sluiten dan andere. En zoo kon toch iedere zaak doen. Of een winkel sluit op uren waarop andere open blijven, is absoluut eene quaestie van berekening, die el ke zaak voor zich zelf kan maken. Wegen de kosten, die aan openhouden zijn verbonden, tegen de verdiensten op is eene vraag, die elke zaak voor zich heeft te beantwoorden. De grootere zaken echter waren het met deze redeneering niet eens en zij Vooral waren ten zeerste voor ver plichte winkelsluiting geporteerd. Zij wilden sluiten als andere zaken ook tot sluiting werden genoodzaakt, om dat anders die andere zaken wel eens wat verkoop tot zich zouden kunnen trekken, die de groote als tot haar debiet behoorend rekenden. Zoo werd de gedwongen winkelsluiting een ge drocht. Immers kregen we bescherming «let van de maatschappelijk zwakken tijgen de overmacht van de sterken, maar precies andersom n.l. bescher ming van de sterken tegen de zwakken. De principieele vraag, welke de ge- Heele gedwongen winkelsluiting be- heerscht, laat men buiten beschouwing. Bn die vraag is of het wel aangaat den Belfstandigen ondernemer in bet vrije beroep de vrije beschikking over zijn werkkracht te ontnemen 'en hem te be letten zijn arbeidskracht en werklust ten voordeele te doen komen vanzlch- tcli' en zijn 'gezin, tot welks onderhoud hy verplicht is. De winkelstand heeft in den beginne niet beseft, welke belangrijke rechten door de gedwongen winkelsluiting wer den aangetast. Zeker is, dat hij zelf er in booge mate mede de schuld va» draagt, dat het zoover is gekomea. Reeds vroeger hebben wij in on« blad onze meening betreffende de ge dwongen winkelsluiting bloot gelegd, maar zij die onze meening deelden, heb ben nimmer ernstig geprotesteerd. Doch nauwelijks was het Staatsblad versche nen, waarin de wet op de gedwongen winkelsluiting was geplaatst of de pro testen kwamen los. Maar toen was bet te laat. En nu wordt ter dege door den kleinen winkelier gevoeld, welk onrecht hem is aangedaan. Hij verzet zich tegen de gedwongen winkelslui ting en bij 'hern sluiten zich steeds verdelgt ratten en muizen Botermarkt 72 HEUSDEN. meerdere» aan, zelfs collega's van groo- ter ezaken. De regeering begrijpt thans gelukkig eindelijk ook dat de bestaande toestand niet kan blijven voortduren en dat er iets moet worden gedaan. Daartoe heeft zij dan ook kort gele den een wetsontwerp ingediend. Jam mer genoeg heeft Idit ontwerp tot wij ziging der Winkelsluitingswet aan tal- loozen teleurstelling gebracht en velen zouden dan ook veel liever hebben ge zien, dat de geheele wet naar de maan ware geholpen, daar dan een ieder wéér vrij zou zijn om zijn arbeids kracht en werklust te allen tijde en naar eigen goedvinden te kunnen be nutten. H'et ingediende wetsontwerp gedft niet anders dan eene geringe tegemoetkoming voor sommige bedrij ven, terwijl het gros der winkeliers er al zeer weinig mede vooruitgaat Hetgeen de regeering door het wets ontwerp geeft, wil zij beschouwd zien ni.et als een recht, maar als een tege moetkoming waartoe de tegenwoordige crisis leidt. 'Indien naar het oordeel van den gemeenteraad „de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden" er aanleiding toe geven, zullen met be trekking tot kvinkels, waar „uitsluitend of in hoofdzaak" visch, fruit, brood, banket, suikerwerk, chocolade of ta baksartikelen worden ^verkocht, al leen voor 'den verkoop van deze ar tikelen, enkele kleine vrijheden tot ver koop op Zondag kunnen worden gegeven. Dit is alles en het mooiste is nog, dat deze bitter kleine tegemoet koming op 1 Januari 1935 weer tot het verledene zal behooren. Merkwaardig is zeker, dat de mi nister in z:jne memorie vaa toelichting te kennen geeft, dat zijne verwachtin gen omtrent het nuttig effect van zrjn voorstel „niet b:jzonder hoog gespan nen" zijn. Wij kunnen oua dat leven dig indenken en 't is ons werkelijk niet duidelijk wat den minister heeft bewogen, om niet een veel meer doel- trefefna ontwerp Van wet bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. Late» we ho pen, dat de hoogst bescheiden stap der regeering binnen zeer afzienbaren tijd zal gevolgd worden door een tweeden, die er toe moge leiden dat de Wet op de winkelsluiting eene zeer belang rijke gedaanteverandering onderga, ja liever nog in haar geheel verdwijne. Dat velen tot dit laatste mogen mede werken, hopen we Yan harto. IN ZIJN EENTJE EEN KERK GE BOUWD. Te Rethscar West, een dorp in Vic toria, heeft een 78 jarige metselaar geheel alleen een kerk voor de Methodisten ge bouwd. De man heeft aan deze kerk meer dan 20 jaar gebouwd, doch zyn gezondheid heelt er niet onder geleden en hy is zelts dikker geworden. o SCHIETPARTIJ. Te Lindevelde bij Mechelen is het tot een schietparty gekomen tusschen twee gendarmen en stroopers. Het gevecht duurde 20 minuten. De eene gendarme werd door drie revolverschoten buiten gerecht gesteld, terwijl de andere door een schot in het dijbeen werd gewond. Beiden moesten naar een ziekenhuis wor den gebracht. De stroopers slaagde er in te ontkomen. Een streng onderzoek naar hen wordt ingesteld. o SPRINKHANENPLAAG. Uit Biano in den Belgischen Congo wordt gemeld, dat een sprinkhanenzwerm in aantocht is, die ongeveer 4.300 meter land en 1.600 meter breed is en op zijn doortocht het te veld staande graan en de plantages met den grond gelijk maakt. De vernieling is enorm en de schade voorloopig niet te berekenen. Te Boeloe en de Kanianina vernielden sprinkhanen eveneens alle jonge planten Sedert vier jaren lijden de provincie Katanga en de districten Loealaba en Loealoepa onder die sprinkhanenplaag ook het Noorden van Lomani is onlangs door sprinkhanen geteisterd. Met man en macht bestrijdt men de zoo schadelyke dieren. telef. no is Raamsdonksvser. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert jünnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aapt en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. _pt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direetie T. BOONSTRA POGING TOT MOORD. De Hamburgsche politie heeft een koop man gearresteerd, verdacht van poging tot gifmoord. In Maart j 1. kreeg zijn zwager, die toen in een ziekenhuis lag, een pakje koek van een onbekende. Twee dagen, nadat hy den koek had opgegeten, viel zijn haar uit en vier weken nadien werd hij blind. Bij onderzoek bleek, dat er rattenkruid in den koek had gezeten. Eenige weken geleden kreeg de onge lukkige een anomieme briefkaart, waarop met drukletters was geschreven, dat de afzender betreurde, dat er indertijd te weinig arsenicum in den koek had ge zeten, zoodat de geadresseerde in leven was gebleven. De politie stelde opnieuw een onder zoek in, waarbij de aandacht op den Hamburgschen handelaar viel, in wiens bezit bij srrestatie meer met verdraaide hand geschreven briefkaarten en een hoeveelheid rattenkruit werden gevonden. MOORDENAAR BEKENT NA TIEN JAAR. Te Luik heeft zich een 32 jarige man Tangre genaamd, bij de politie aangemeld, teneinde te verklaren dat hij in 1922 te Libramont een veehandelaar heeft ver moord met het doel bem te bestelen. De buit was geringslechts 3000 franc. Daar hij reeds lang zonder werk is, besloot hy thans een bekentenis af te leggen. Het onderzoek over de moordzaak werd ge sloten in Maart 1924, zoodat de schuld nog niet is verjaard. o— ZWARE BRAND TE CHICAGO. Maandagnacht is in het zakenkwartier van Chicago een groote brand uitgebroken, welke een schade van 1 millioen dollar veroorzaakte. Op een moment bedreigden de vlammen zelfs de spoorbaan. De brand ontstond in een warenhuis van auto-on- derdeelen en tastte 2 andere perceelen aan. Dinsdagmorgen was men den brand meester. Twee zwaar gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. MEISJE BEROOFD. Op klaarlichten dag is te Heil, in bet drukste gedeelte van de stad, een 19 jarig meisje, dat voor de zaak, waarin zy werk zaam was, 160 pond sterling naar de bank moest brengen, door drie mannen gegrepen en in een auto geduwd, die in volle vaart wegreed. De stalen ketting, waarmede de tasch met geld aan haar middel was verbonden, werd doorgeknipt en de tasch werd haar afgenomen. Op een landweg een eind buiten Huil werd het meisje uit de auto geworpen, hetgeen werd gezien door den chauffeur van een vrachtauto, die haar naar een naburig politiebureau bracht. Nog denzelfden dag werd een auto, die aan de beschrijving beant woordde, die het meisje er van had ge geven, onbeheerd te Huil aangetroffen f de auto bleek kort voor de aanranding te zijn gestolen. De zaak-waarby het meisje in dienst was, had de tasch met een ketting om Geschiedenis van liet Land van Heusden en Aitena en den Bouiineierwaard. m. 1 In 1749, 7 Dec. gedoopt Gijsbert aoon van Huybert van Helden en Cla- sina Dekkers, de vader van elders. In 1777 wordt het echtpaar B a sf i a a n van Heiden en Emerentia van Balle- gooyen genoemd. Waarschijnlijk is de tegenwoordige familie van Helden, en de vroegere familie van Helden ge woond hebbende in de boerderij aap* de grens van Andel in de Wielsfraai uit hetzelfde geslacht. De geslachtsnaam Kwetters weid oudtijds Quetters geschreven. Deze fa milie wordt het eerst vermeld in het haar middel d5en bevestigen bij wijze jaar 1749, 19 Oct. gedoopt Geerfruyt van voorzorg, omdat eenige maanden ge- dochter van Dirk Quetters en Geeriken leden een andere vrouwelijke employé Straver en in 1755 21 Sept. Johannes was beroofd door een onbekende, die haar zoon van Cornells Quetters en Wee!,tje~ een brief had laten zien en haar verzocht Vos. De vader van buiten ingekoment had hem even den weg te wyzen naar het daarop aangegeven adres. Witte peper 481 Nootmuskaat 18 i Gemalen 48 Nagelen 18 Gemalen 20 M. /Kaneel 16 SR lalen i mei krui per ons Gemaler Rommelkruid Piment Botermarkt 88 - HEUSDEN. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Naby de stad Segni (Italië) sloeg een autobus tengevolge van het weigeren der ren men over den kop en stortte in een afgrond. De inzittenden, grootendeels ar beiders die naar hun werk gingen, waren er ernstig aan toe. Zes werden gedood en 14 zwaar gewond. stamvader van de familie Oe- ent was een Zwitser, zooals blijkt uit lidmatenboek en trouwregister. 1759. 25 Maart. Met attestatie Van Heusden Pierre Clement. 1767. 24 April. Pieter Clement, geboortig uit het Kan ton Bern (Zwitserland), gepensioneerd soldaat onder de compagnie van het Regiment van den Luitenant-Genetaai Konsiant de 'Rebekke, jongeman, en Neeltje Huygen, jongedochter van Veeiv- wettig ondertrouwt, zijn vervolgens na, onverhinderde voorstellingen in den ech ten staat op den 17en Majus 1767 be vestigd. Geboren uit '.dit huwelijk In 1768 Elias Clement ten in 1771 Joannes Clement. Op 24 Oct. 1797 werd geboren Pieter* zoon van Joannes Clement en Pikter- nella du Klou. De famitiei 't Lam is in de tweede helft dier 18e eeuw van buitenaf in Veen gekomen. In liet doopboek lezen GRIEZELIGE VONDST. we: 1773> 29 Auë- Magdalena, doch- Een wijnbouwer bjj Kamp aan den Rjjn ter ™n,DirkLsuP en "f*!? Jacom™ ging op een van zijn velden wandelen en vond daar tusschen de wijnstokken de lijken van 2 vrouwen, die daar reeds 4 weken moeten hebben gelegen. Men schynt met een moord te doen te hebben. Een van de lijken kon worden herkend. o— DOOR WOLVEN VERSCHEURD. Op weg naar huis werden 4 boeren bij Klausenburg (Roemenië) door wolven van Asten, de -vader van buiten ingeko men. Het geslacht Kraay Wordt het eerst vermeld1 im 1785. 26 December: Jo hanna, dochter van Albertus Kraay en Wihnke Wtijnen, de Vader van elders. Verder vinden we vermeld de huisge zinnen van Hendrik Kraa-ij en Leintje Verbeek (1797) en van Bart Kraai) en Meitrtje van Wijnen -(1801). Gedoopt: 8 Sept. 1771. Jan Hendrik, overvallen. Twee van hen werden door ZOOH van Pieter Koetand en Erke Boons, de wolven verscheurd terwijl de beide vader yan buiteQ ingekornen. 1801. anderen zieh konden redden. o DOOR STORM GETEISTERD. Langs de Spaansche Oostkust heeft een hevige storm gewoed, waardoor een deel van de stad Rabita werd overslroomd. Geb. 8 én gedoopt 12 Juli, Goosen zoon van Jan Hendrik 'Roeland. In den volks-- mond nog heden ten dage bekend Als „Goosen de Schoenmaker". De naam Honcoop wordt het eéfst vermeld in 1790. 12 Dec. gedoopt: Meer dan 20 huizen stortten in, 150 per- j iftaaike Catharina, dochter van Albert Honcoop en Amelia van Andel, beiden sonen werden dakloos. OM BOUW STELLING INGESTORT. In de Kochstrasse te Berlyn was men ouders van elders ingekomen. Dit kind is waarschijnlijk gestorven, *want in 1792, 13 Mei wordt nogmaals een kind bezig de stelling voor een huis, dat was van denzelfden naam van deze ouders gerepareerd, af te breken, toen deze plot- vermeld. In 1812 vinden we vermeld: seling ineenstortte, een arbeider werd 17 Aug., Albert zoon van Pieter Hon- gedood en twee werden zwaar gewond. coop en Elisabeth Bouwman ook nog In 1818 3 Oct., uit dit huwelijk een zoon vermeld roet denzelfden naam De na am Sack wordt bet eerst ver-: A T-'- - k» 1 1 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard RODELT TOT DE rwiy t u \roti A CTftti rt n riAr irnn Ki i t rnr-i t ti rro 1/ A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1