Tweede Blad Ho. 5399 Vrijdag 12 Jas. OOK IJST 1934 De Grootmoeder. M. NORT, Gorinchem voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommslerwaard FEUILLETON. Van der Lubbe onthoofd. Zusterhuis 6. G-ed.iplom.eerd Opticien. Uit het dagelijksch leven, Bij Ruwe Gesprongen Handen BEH00RENDE Bil HET SPREEKT OP TIJD. Een Tlegekjk, Hollandsch spreek woord zegt: „Spreken is zilver en zwij gen is goud", 't Is waar: door een ai te overhaast en onbedachtzaam spre ken wordt dikwijls veel zorg en veel moeilijkheid te weeg gebracht; terwijl daarentegen door een voorzichtig zwij gen de vrede bewaard en veel on genoegen vaak voorkomen wordt. Toch kan het de bedoeling niet zijn dat ons het zwijgen als het hoogst nuttige en meest noodzakelijke in het teven wordt aanbevolen. Het zwijgen kan voor jongere menschen zeer dik wijls nadeelig zijn. Het is héél verkeerd met gesloten mond rond te loopen, terwijl men aan U zien kan, dat gij inwendig met ve lerlei moeilijkheden strijd voert, dat uw gemoed voor zorgen wordt gedrukt en er twijfels in U zijn opgestaan, waar voor gij alléén geen oplossing weet. Als er door teleurstelling of misleiding, stil verdriet in uw leven gekomen is, verhardt uw hart dan niet en sluit U niet op in mokkende eenzaamheid. Zoekt een vertrouweling, die gewillig gehoor geeft aan uw oprechte woor den, aan de geheimen van uw hart,' aan de moeilijkheden uwer jeugd. Spreekt op tijd! Oudere menschen kunnen door hun levenswijsheid dikwijls véél van U af nemen, ouderen kunnen vaak veel her stellen in datgene wat U bezwaart. Wilt den weg gewezen zijn! Doch om begrepen en gekend te worden, om leiding, bemoediging en troost te kunnen ondervinden, is het vooreerst noodig, dat men spreekt; op recht en eenvoudig. Het heeft vele harten goed gedaan, zich eens eerlijk te hebben uitgestort; vele jonge .menschen zijn er wel bij gevaren, vertrouwen in ouderen ge steld te hebben. Zwijgt niet ten nadeele van U zelve, doch spreekt. Spreekt vooral.op tijd! HARRY POLL. zeer de ontwikkeling van gezond, krach tig blad en doodt een aantal parasie ten (o.a. bladluis, bladvloo, wintervlin- der), die vooral voor de jongere bla deren en scheuten schadelijk zijn. De bespuiting van pruimen, indien uitsluitend tegen bladluis, kan uitge voerd worden met een 5 pCt. emulsie en ter voorkoming van knop- en blad beschadiging moet deze in het alge meen vóór begin Februari zijn ge ëindigd. Voor appel- en pereboomen gebruikt men 7ya pCt. emulsie en spuit peren voor eind Februari, appels voor het midden van Maart. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de carbolineumbe- spuiting niet de eenige moet zijn, maar door andere, met andere middelen, in den loop van het voorjaar en van den zomer moet worden gevolgd, om prima, onbeschadigd fruit te telen. De bespuiting met carbolineum moet voor de eerste ontwikkeling van veel belang worden geacht en moet daar om met zorg worden uitgevoerd. Aan wijzingen voor de uitvoering vindt men in Mededeeling No. 33 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst. „Sproeien en Sproeiers" en Vlugschrift 8, carboli neum. Ook op besse struiken heeft een carbolineumbespuiting een zeer gunsti- gen invloed en kan daarom, met een 7y2 pCt. emulsie, uiterlijk tot het mid den van Februari worden aanbevolen. Alle bespuitingen moeten bij vorst- vrij weer worden uitgevoerd en op zoodanig tijdstip, dat de behandelde hoornen en struiken spoedig kunnen opdrogen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen, door de I op verschillende plaatsen werkzaam ge stelde ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwconsulenten. leg met de belangrijkste fabrikanten van Californische pap hier te lande besloten, dat het product, dat voortaan afgeleverd zal worden, een soortelijk gewicht zal hebben van 30° Beaumé. Daardoor zullen alle adviezen voor de verdunning van Californische pap moe ten worden herzien. In het algemeen moet de pap nu met 13/4 a i9/10 maal zooveel water verdund worden ais tot nu toe gebruikelijk was. In het zoo juist als Mededeeüng No. 73 van den Piantenziektenkundigen Dienst verschenen: „Sproeischema voor ooftboomen" zijn de voortaan gelden de verdunningen vermeld, terwijl in de eveneens juist verschenen nieuwe druk van Mededeeling No. 50 ,,De Schurft- ziekte bij appel en peer" daarmede eveneens rekening is gehouden. Aan allen, die Californische pap in het volgende seizoen zullen gebruiken voor hun ooftboomen en andere ge wassen, wordt aangeraden zich er van op de hoogte te stellen, welke verdun ningen in het aanstaande seizoen moe ten worden toegepast. Alle adviezen, uitgaande van 'den Piantenziektenkundi gen Dienst en van de Rijkstuinbouw consulenten, zullen dus voortaan ge baseerd zijn op Californische pap van 30° Beaumé. zal NORT Uw Opticien zijn. Door «Dze uitgebreide sorteeriüf MODERNE MONTUREN en het steeds in voorraad hebben va» ALLE NUMMERS GLAZEN kunt Ueven op U w Bril wachten. SlmiieiilaiHi. l/iHitllMMiwriiltriek. BESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN EN HEESTERS MET CARBOLINEUM. Nu het winterspuitseizoen weer is aangebroken, wordt aan alle boom kweekers, bezitters van vruchtboomen e» van tuinen met heesters aangera den hun boomen met carbolineum te bespuiten. Deze behandeling, mits op tijd en vakkundig uitgevoerd, bevordert 20. Die mededeelingen, uit zulk een mond, kwetsten de markiezin. Dikwijls, mevrouw, ging de man voort heb ik gelegenheid ge had, mijnheer Téraud te ontmoeten, en altijd gaf ik hem goeden raad. Zoo! Ja, mevrouw. O! hij was niet slecht, verre van dien; maar bij was zwakBij hem had de laatste, die sprak, altijd 'gelijk. Zijt gij een vriend van hem ge- wieest? Ja, mievrouw, en als hij naar mij had willen luisteren Welnu? Zou hij nog leven. Weet gij 'hoe hij is gestorven? Zeker, mevrouw -de markiezin. Wilt gij het mij vertellen? O! gaarne. U moet dan weten, Mievrouw d'e markiezin, dat mijnheer Téraud zich bij smokkelaars had aange sloten. „Neem U in acht, goede vriend, *eem u in acht," zeide ik hem. Maar de armoede was zijn huis binnengeslo pen, en 'hij moest wat doen om vrouw eo 'kind niet van honger te doen om komen. Mevrouw die Sa uiten slaakte een CALIFORNISCHE PAP. Tot dusver werd in ons land de Ca lifornische pap, die voor de ziektebe strijding bij ooftboomen en andere ge wassen verkocht werd, afgeleverd als product met een soortelijk gewicht van 20° Beaumé. Op deze concentratie wa ren de adviezen voor de in verschillen de gevallen en op verschillende tijd stippen toe te passen verdunningen met water van het handelsproduct ge baseerd. Het is om verschillende redenen wen- schel-ijk gebleken de concentratie van het handelsproduct te verhoogen. Voor eerst zal daardoor weinig of geen ver warring meer kunnen ontstaan met bui- tenlandsche producten, daar in veie landen (o.a. in Engeland en Amerika) reeds lang uitsluitend Californische pap van hoogere concentratie werd ge bruikt en verder wordt het van zeer veel belang geacht, dat daardoor een aanzienlijke besparing aan vracht ver kregen zal worden, doordat van het meer geconcentreerde product aanzien lijk minder behoeft te worden gebruikt, dan van hetgeen tot nu toe gebruikt werd. In verband daarmede is in over- zucht. De man vervolgde: Alles ging goed gedurende een korten tijd; ongelukkig begon mijn heer Téraud te spelen, zoodra hij geld in zijn zak had. Dat mishaagde zijn kameraden, en zij begonnen hem te wantrouwen. Den dag (verwachtten zij een schip met waren van groote waar de, waarvan zij .groote voordeden zou den hebben. Alle voorzorgsmaatregelen waren reeds genomen voor de ontscheping, die des nachts zou plaats hebben, tus- schen elf en twaalf. De douanen werden gewaarschuwd, en niet alleen .had de ontscheping niet plaats, maar de (douanen maakten zich van de 'geheele lading meester. De smokkelaars verdachten Téraud van verraad 'en veroordeelden hem ter dood. En had hij hen Verraden? Ik geioot het tniet, mevrouw; mijn heer Téraud was niet tot zoo iets in staat. Des avonds, ongeveer op het uur. dat het schip sou aankomen, werd mijnheer Téraud gedood en in de zee geworpen. Dat is alles. Weet ge, wat er van mevrouw Téraud en haar kind geworden is? Heiaas! mevrouw de markiezin, de goede mevrouw Téraud is, toen zij den dood van haar man vernam, had krankzinnig geworden, wilde den man, dien zij ,ief had, niet overleven, en i« in zee gesprongen. Met den valbijl terechtgesteld. Van der Lubbe tot het eind Van der Lubbe gebleveD. Marinus van der Lubbe uit Leiden, die bij vonnis van den 4den Strafsenaat van het Rijksgerecht van 22 December 1933 ter dood was veroordeeld is Woensdag ochtend om half acht op de binnenplaats van het gerechtsgebouw te Leipzig door middel van den valbijl terecht gesteld. Hijkspresident Von Hindenburg heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht tot het verleenen van gratie. De verdediger van Van der Lubbe, dr. Seullert, heeft de executie bijgewoond. Er was echter niemand van het Neder landsch consulaat aanwezig geweest. Van der Lubbe had geweigerd de hulp van een geestelijke te aanvaarden, hoewel deze hem was aangeboden. Hij is in zijn gewone houding van gedurende het proces naar de terechtstelling gegaan. —O—- FRAUDE Bil EEN C00P. LAND BOUW VEREENIGING De politie te Rheden heeft een onder zoek ingesteld bij de Coop. Landbouwver eeniging „Rheden", waar frauduleuze handelingen zouden zijn gepleegd, welke reeds van 1928 en daarvoor dateeren. Het tekort zou f 35.000 bedragen. De geheele administratie is in beslag genomen en verzegeld. Een vroegere directeur, de heer H., is gearresteerd. O— OPVOUWBAAR RIJWIEL? Naar wordt medegedeeld, is dezer dagen in Nederland octrooi aangevraagd voor een door een Hagenaar uitgevonden opvouw baar rijwiel. Door deze vinding is het n.l. gelukt een rijwiel te construeeren, dat in opge vouwen toestand nauwelijks een derde van de plaatsruimte van een gewoon rijwiel inneemt, zoodat het gemakkelijk kan wor den getransporteerd en in een klein hoekje weggezet. Verdere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend ge Zijt gij wei zeker daarvan? Ja, mevrouw. Maar men heeft het lijk niet te ruggevonden. De zee heeft grillen, mevrouw. Mevrouw de Saulien zag den bezoe ker wantrouwend aan en zeide: Dus, mijnheer, zijt ge hier geko men om mij over den dood van mijn heer Téraud en mijn dochter te spre ken? Eerst om u daarover te spreken, mevrouw. De oude dame bewoog zich onrus tig heen en weer en haar blik werd angstig. O! er is nog wat anders, zeide |zij; inderdaad, ge hebt mij gezegd, dat gij mij iets belangrijks had mee te deelen. Belangrijk, heel belangrijk, me vrouw. Welnu, wat is het? Over het kind van uw dochter. Spreek, spreek! zeide zij. Mijn mededeeling, mevrouw, is, dat de dochter van den vicomte en de vicomtesse de Mérulle bestaat. Mevrouw de Saulien sprong op met schitterende oogen; haar snelle ademhaling verried haar opgewonden heid. Waar is zij, waar is mijn klein dochter? riep zij uit. Nu kan ik u nog slecht6 zeg gen, dat zij leeft, mevrouw. Waarom niet meer? maakt. Het is de bedoeling de uitvinding door het verleenen van licenties onder de te verkrijgen oetrooien te exploiteeren, o MOEST STAANDE ETEN. Weken lang ischias. Met zijn ervariDg helpt hij nu anderen. Hier volgt een ongewoon sterke aan beveling van een middel tegen ischias van iemand, die zelf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft. Indien U ooit de pijnen van ischias gevoeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand kent, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hij schrijft: „Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren tijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blijven doorloopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te pro- beeren, wat ik ook deed ik nam eiken morgen een theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhal ven flacon gebruikt had, verdween de ischias, en nadien hel» ik het niet meer gevoeld Ik blijf doorgaan met eiken ochtend wat Kruschen te nemen, omdat ik last heb van constipatie en ik er van overtuigd ben, dat Kruschen Salts het beste middel ter wereld is tegen ischias en rheuma- tiek. Iedereen, die aan deze kwalen ljjdt, raad ik het dringend aaD. Ik ben Kru schen Salts veel dank verschuldigd. T. P. R. De pijnen van ischias zijn een symp toom van dieper kwaad hetzelfde euvel dat rheumatiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zij zijn het teeken dat er iets aan Uwe stofwisseling hapert en onzuiverheden in het bloed gekomen zijn. Kruschen Salts is een combinatie van zes natuurlijke zouten, welke Uw inwen dige organen tot geregelde werking aan sporen. Kruschen verschaft U daarom inwendige schoonheid en gezonden bloeds omloop. En wanneer de „kleine dage- lijksche dosis" Uw stofwisseling in orde blijft houden, dan zullen ischias en rheumatiek voortaan Uw deur voorbijgaan. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de ffesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. o LIJKJE GEVONDEN. Uit het Pekelderhoofddiep te Oude- Pekela is opgehaald het lijk van het sedert 8 November 1.1. vermiste knaapje L, Snakenburg. Het lijkje werd-ontdekt doordat een arm boven het water uitstak. Het verkeerde in verregaanden staat va* ontbinding. Het lijkje is naar de begraafplaats overgebracht. DOODSLAG TE ALKMAAR. Dinsdagnacht om half twaalf is in de Bloemstraat te Alkmaar de 36-jarige l. Oldenburger, wonende aan den Venne Watersweg te Egmond, door den 33-jarigen D. G., vroeger wonende te Egmond aan Zee, doodgeslagen. De verslagene, een weduwnaar, laaft drie kinderen achter. De dader heeft zich bij de politie aan gemeld. Over de toedracht van de zaak ver nemen wij nog het volgende In perceel Bloemstraat woont sinds 1 Januari j.1. de 29-jarige gescheiden vrouw A. de H., met wie de verslagene in Egmond onge veer iy2 jaar omgang heeft gehad. Om half twaalf kwam J. O. in de Bloemstraat, waar hij door het tweemaal gooien van een steen door de ruiten van de boven woning, waar G. woont, van zijn aan wezigheid kennis gaf. G. verkeerde in de meening, dat er met een revolver was geschoten. Hij zocht een zwaar stuk hout, waaraan twee groote ijzeren scharnieren waren beves tigd en begaf zich hiermede naar buiten. In een hoekje zag hij 0. staan, dien hij naar hij later verklaarde uit vrees direct met het stuk hout een slag op het hoofd toediende. O. zakte terstond ineen, waarna G zich naar het politie bureau begaf en de politie zeer ontdaan van 't gebeurde in kennis stelde. De politie stelde een onderzoek ter plaatse in en legde een noodverband. Op. medisch advies werd de gewonde naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar hij spoedig overleed. Bf onderzoek bleek, dat een ijzeren scharnier en een stuk van den schedel in de hersenen, waien gedrongen. De dader, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, werd in arrest gehouden en is ter beschikking van de Justitie ge steld, die een sectie op het lijk heeft gelast. JEUGDIGE AVONTURIERS. De Tilburgsche politie heeft twee minderjarige jongens aangehouden, waar van een in 't bezit was van een dames fiets. Zij bleken te zijn de 16-jarige H. W. en de 15-jarige W. v. Z., beiden uit Roosendaal en waren zonder toestemming van hun ouders vertrokken. H. W. was nog in het bezit van eenig geld, dat hg van krantenverkoop had gebeurd. Vaa Z. verklaarde, dat de fiets door H W. te St. Willibrord was gestolen. Beide jongens zijn ter beschikking van de* Omdat ik niet weet, waar juf frouw -de Mérulle is. Ja* ja. ëe weet het wel, en in dien ge het mij niet zegt, hebt ge nevengedachten. Maar kom, ik begrijp u; ik raad het, ge komt mij een voor stel doen; ik koop u uw geheim af; welnu, ik neem uw voorstel aan Hoeveel, zeg hoeveel? De markiezin de Saulien is rijk, zij kan veel betalen! Kom, bepaal een som! Mijn God, ziet ge dan niet, dat ik van ongeduld en angst sterf! Nog eens, welke siom wenscht ge? Is het honderdduizend of tweemaal honderduizend francs. Spreek, spreek Darasse opende de oogen van ver bazing en bleef sprakeloos, verslagen door de enorme som; hij was gekomen met de hoop een paar duizend francs te zullen verdienen. Men bood hem een vermogen aan. O! hoe gaarne zou hij het dadelijk gehad hebben! Ongelukkig wist hij slechts, dat het jonge meisje bestond, maar niet, waar zij was. Een ander bewaarde het ge heim, en daar hij dacht, dat die an der het hem zou meedeelen, had hij zich bij mevrouw de Saulien aange meld. De blik der dame was nog steeds op hem gevestigd; hij bleef verlegen zitten en de verlegenheid was op zijn gelaat te lezen. Mevrouw, antwoordde hij ik heb i» niet bedrogen toen ik h zeide, dat ik niet wi9t waar juffrouw de Mérulle was; het is de waarheid. I Zooals ge hebt geraden, ben ik htea* gekomen om u een koop voor te stek len; ge moet niet vergeten, dat het lang zal duren voordat ik weet, waar juffrouw de Mérulle is. O! riep de markiezin uit hij weet niets. En z»ïj viel op een stoel neer. Pardon, mevrouw cfe markiezin,- het is wat waard, dat ik u zeg, idat uw kleindochter bestaat. Moet ik u gelooven? Wie bewijst mij, dat ige mij niet bedriegt? Mevrouw de Saulien werd weer adn terdochtig. Mevrouw de markiezin, hernam hij ik heb er geen belang bij, u te bedriegen. Mijn belang is nu, te weten te komen, waar zij is, en ik beloof u, dat ik het u zal zeggen. Wanneer zal ik het u kunnen zeggen? Ik weet het niét Maar ik hoopi, dat het niet lanjg zal duren. Mevrouw de Saulien zag hem bittefr aan en een diepe zucht ontsnapte haar borst Zij denkt dat ik Üeg, dacht de onbekende. En hardop zeide hij: Mevrouw die markiezin, mevrouw uw dochter heeft zich niet in zee g!e-; worpen met haar kind in de armen, zooals men te Marseille verhaalde. j (Wordt vervolgd) Jfienwsblai

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5