1XGEZONDEX. Plaatselijk lieuws. HEVIG ONWEER. Aneta seint uit SoloVrijdagavond •woedde boven Klaten een hevig onweer. Zes huizen in de dessa Tjandran en tien huizen in de dessa Manisrenggo zijn in gestort Een inlander werd gedood, een liep zware en vier inlanders lichte won den op. DOODGEBLEVEN. Zaterdagavond vond tydens het bal na afloop van de uitvoering van het bB.M. T."-trio te Gorinchem een droevige ge beurtenis plaats. Het bal was nog slechts korten tijd begonnen, toen de 54 jarige mej. D, na afloop van een wals niet goed werd. De ijlings geroepen geneesheer, dr. Schöyer kon slechts den dood door hart verlamming constateeren. O— OFFERBLOKDIEF. Eenige dagen geleden werd in de R. K. kerk te Beek te Princenhage, een offerblok geforceerd. De politie verzond een signalement van den verdachte naar omliggende gemeenten met het gevolg, dat te Oudenbosch de 23-jarige A. D werd gearresteerd, die, na verhoord te zyn, een volledige bekentenis aflegde. Hij was nog maar een paar maanden geleden voor een dergelijk feit uit de strafgevan genis ontslagen. LEENING AMSTERDAM. Voor de emissie 5 pCt. obligaties ge meente Amsterdam, waarvoor Vrijdag in schrijving openstond, was groote belang stelling, Volgens voorloopige schattingen is de leening ruimschoots overteekend. o EEN GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. Naar aanleiding van den oproep aan het Nederlandsche Volk van het „Peli kaan-Comité" om te komen tot stichting van een Nationaal Luchtvaart Fonds, heeft H. M. de Koningin aan het comité een gift van f 500 doen toekomen. o— INBRAAK. Vrijdagnacht hebben onbekenden inge broken bij de molenaars gebr. Huisseling te Langenboom (N.Br De inbrekers hebben de gesloten jalou- sieëa geopend, een gat in het kozijn ge boord en de pennen, die de ramen ge sloten hielden, verwijderd. Zij zijn daarna de woning binnengedrongen en hebben met een valschen sleutel de brandkast geopend, waaruit zij een bedrag van f2000 hebben ontvreemd. —o BELGIE VERBIEDT DEN INVOER VAN LEVENDE VARKENS. Naar uit Brussel wordt gemeld, zou de „Moniteur" een decreet van den Belgi schen Minister van Landbouw publiceeren, waarbij met ingang van Maandag, de in voer van levende varkens uit Denemarken en Nederland, in verband met den heer- schenden varkenspest, is verboden. o ZELDZAAM ROOFDIER. Te Emmer Compascnum is dezer dagen een bergmarter geschoten, die het kolossale gewicht had van 30 pond. Het beest schijnt verdwaald te zijn geweest daar het alleen in Noord-Duitschland voorkomt. Een roof dier bleek het wel te zijn, want in een nacht had het kans gezien 7 eenden te verschalken. Het dier was daarna in het eendenhok blijven slapen. der terechtstelling zoo goed als niets te zien was. De verdere bijzonderheden zullen wij onzen lezers liever besparen. Het lijk was vervolgens gelegd in de kist, die de familie uit Holland had meegebracht, een eenvoudige eiken kist met nikkelen knoppen. Deze was in de daarvoor bestemde ruimte van de be graafplaats gebracht. Daar waren aanwezig de beide stief broers Peute, de begrafenisondernemer Lambooy, diens procuratiehouder, de Hollandsche consul met een ambtenaar en een klein legertje van rechercheurs, die nieuwsgierigen en vooral fotografen op een afstand moesten houden. Zij hadden het niet druk. Want buiten de genoemden kwam niemand, doordat de begrafenis strikt geheim was gehou den. Later voegden zich nog twee Hollandsche journalisten bij het groepje, hoewel dat niet in de bedoeling der autoriteiten had gelegen. In de voorhal lagen twee zeer een voudige kransen, gereed, van iederen broer een. Ellendige tocht. Om negen uur werd de kist op een handwagen geschoven, een zwarte doek er overheen, de twee kransen van den- negroen en wat papieren roosjes er op en toen begon de tocht over het kerkhof. Het was een gruwzame ellendige tocht. Het motregende zacht en de hemel was grauw. De wegen wareD een en al modder en plassen. Eenige onverschil lige dragers duwden het lijk wagentje met de kist voort en daarachter ging de kleine, zielige stoet, de Peutes voorop. Achter op het kerkhof was tusschen de andere graven het graf gedolven. En rond er om heen was de Blikkerige bo dem ten minste ietwat vriendelijker gemaakt met dennetakken. De plechtigheid was kort. Terwijl allen, ook de tallooze rechercheurs, het hoofd ontblootten, daalde de kist. De oudste broer trad daarop aan de groeve en sprak eenige zinnen wat eigenlijk streng verboden was „Lieve broer Marinus", zeide hij, „met diepe droefheid hebben wij je in je laatste rustplaats gebracht. Weinigen zullen er op de wereld zijn, die begrijpen, wat jij met je daad heb gediend. Maar wij, die jouw karakter kenden, weten, dat je haar volbracht hebt in de over tuiging, de menschheid er mee te helpen". Onmiddellijk trad een politieman naar voren om te informeeren, wat Peute had gezegd. Doch toen was het reeds gebeurd De broers strooiden een paar handen vol bloemen op de kist en toen werd de terugtocht aanvaard, door slijk en regen en wind. o DE PLUIMVEETEELTREGELING. a f30 per week, zoodat er voor zoo'n normale boerderij best een controleur kan worden beschikbaar gesteld." Als een veel eenvoudiger middel om de voortplanting van het hoenderras te reglementeeren, stelt het blad voor, den boeren te verbieden er een haan op na te houden, tenzij men daartoe machtiging heeft. Een derge'ijk verbad zou veel gemakkelijker zijn te hand haven, dank zij het gekraai, waardoor iedere haan zjn aanwezigheid pleegt bekend te maken. „Dan zouden er geen banderolles, kuikenmerken, vleugelmerken, eieren- steïnpels, vervoerbewijzen in triplo enz. enz. noodig zijn, alles vanwege de sim pele, genetische omstandigheid, dat een kuiken slechts kan komen uit een ei, dat gelegd is op een „hanen-bedrijf". Als men er dan maar zorg voor draagt, dat die hanen alleen worden gehouden op fok- en vermeerderings-bedr jven met hoogproductieve kippen, is men klaar! Deze regeling zou véél minder dwaas en zot zijn dan die, ontworpen door den Reegeeringskippencommissa- ris". (Buiten verantwoording der Red.j. Geachte Redacteur, vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw blad! Met genoegen las ik in uw blad de juiste uitlegging omtrent het geval in Veen als: „Raadszaal die een spookzaal werd." -Het was mij bekend, dat deze verslaggever grootendeels alles gefan taseerd had, en om mijn onschuld, eveneens diie van den heer J. Schen der (courantenbezorger) Veen, te be wijzen, kan ik mededeelen, dat de ver slaggever een Bosschenaar is. Ik 'heb de Redactie van de Telegraaf verzocht dezen verslaggever, indien hij weer 'iets hoort uit dit rayon, de waar heid te doen vermelden enz. Ik hoop hiermede mijn plicht 'volbracht te heb ben, en ben U Redacteur dankbaar voor de vierleende plaatsruimte. Hoogachtend, T. JONKER, Correspondent v.d. Telegraaf en 'De Courant Het Nieuws van den Dagf. te nemen. Voorts zijn er den laatsten tijd al Vele personen, die ons daarbij kun'nen helpen. Eenige kippenhouders in d'e buurt kunnen zoo iemand voor gezamenlijke rekening een dag laten komen, in iedere streek moeten zich door zulk een leider een paar personen laten bekwamen, .tegen zeer geringen prijs kan de selectie ieder jaar bij hen, die dit wenschen, -geschieden. Wil m'en hiervan meer weten, dan wendde men zich tot den heer Holsteijn, re dacteur van de „Pluimveebode" te Apeldoorn. Selecteeren wil dus zeggen: er uit smijten wat niet deugt. Eerst moet een schifting plaats hebben der jonge hen nen vóór de legperiode, en dan de scherpe beoordeeling op het moment, dat practisch alle dieren aan den leg zouden kunnen zijn, in December bijv. Aan jonge hennen mogen de volgende eischen worden gesteld: le. Een flink uitgegroeid lichaam. 2. Frissche kam en lellen. 3. Smalle, gewelfde kop. 4. Vurige oogen. 5. Ster ke hals. 6. Breede rug. 7. Diepe borst. 8. Goed aaneengesloten bevedering. 9. E!en gesloten .staart. 10. Flinke afstand borstbeen en legbeentjes. 11. -Bij de geelvleezige dassen: gele beenen en gelen snavel. Bij de tweede selectie in bet ,late najaar igelden ook deze eischen, maar dan kan 'tot groote pro ductie in .staat zijn. -Bij een goede legster voelen de legbeentjes soepel aan, ze kunnen gemakkelijk worden bewogen, en ,er is ruimte voor drie vingers tusschen de twee beentjes. De De ruimte tusschen borstbeen en leg beentjes is m.eestal vier vingers breed, terwijl de legbuik zacht aanvqelt. De anus is groot en vochtig. Bij een slech te hen is alles nauw, hard jen droog. De hennen met gele beenen en gelen snaVel verliezen bij flinken leg ook deze kleur. Een wit Leghorn of Red. bijv., die iin Januari -nog met boog gele beenen rondloopt, kunnen we ge rust tot de trage 'legsters rekenen. Aan scherpe critiek onderworpen. Het „Handelsblad" levert een scher pe critiek op de teeltregeling voor de Dluimveehouderij. Door deze Vege'ing vordt, aldus het blad, in de eerste plaats de basis der fokkerij ondermijnd; in de weede plaats opent zich een zee van oncontroleerbare ontduikingsmogelijk- i-eden. In de derde 'plaats, zullen de alrijke boeren, die pluimvee houden, de kosten van deze nietsnutte regeling moeten betalen. Verschillende details der regeling na- FRUIT EN OMZETBELASTING. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers deelt ons mede „Naar aanleiding van het bericht in de N. R. Crt. van 10 Januari 1.1. heeft men zich tot het Departement van Fi nanciëa gewend met de vraag, of het inderdaad juist was dat de fruitoogst 1933, voor zoover nog in handen van de telers, van omzetbelasting was vrijgesteld. Op het Departement van Financiën had men met verwondering van het bedoelde bericht kennis genomen, aangezien gee nerlei beslissing of toezegging in dien geest was gegeven. Er is dus niets veranderd, zoodat ook de voorraden, die bij deze „fabrikanten" (fruittelers) bij de inwerkingtreding der omzetbelasting op 1 Januari 1934 aan wezig waren, evengoed in de balasting vallen als de voorraden fabrikanten bi de industrie". O— OP EEN HANDWAGEN NAAR HET GRAP VAN DER LUBBE'S ELLENDIGE BEGRAFENIS. Twee stiefbroers, veel politie, twee kwartjeskransen Een correspondent van de Arbeiders pers is getuige geweest van v. d. Lubbe'i begrafenis en aan zijn relaas ontleenen wij 't volgende Volgens de verklaring van Martinus stiefbroers Peute en den begrafenis ondernemer Lambooij, die het lyk even mochten zien zag Van der Lubbe er in zijn kist zeer vredig uit, ietwat inge vallen, doch overigens had het gelaat niet veel van zijn gelijkenis verloren. In het Instituut had men de stoffelijke vernieling, die de Duitsche „gerechtig heid" aan Van der Lubbe uitgeoefend ^ad, hersteld, zoodat van de gevolgen l/aitdSMiinvKiilinek. ONTGINNINGSZIEKTE EN DE BE- TEEKENIS VAN KOPER. Iedere landblouwer weet, dat ontgin- ningsziekte bestreden kan worden door een gift van 50 tot 100 K.G. kopersulh faat pel H.A. De jongste onderzoekin gen hebben geleerd, hoe dit te verkla ren is. In het jaar 1933 is het aan Dr. Brandenburg te Bergen op Zoom gelukt aan te toonen, 'dat ontginnings ziekte wordt veroorzaakt door koper gebrek. Het is bekend1, dat ook co m- der besprekend, hekelt het blad aller- met succes tegen genoemde ziek- te kan worden aangewend. Welnu, die eerst het stelsel van banderolleering, en aanzien waarvan is bepaald, dat .de kuikendoozen moeten worden gemaakt naar de banderolles in plaats van omgekeerd. Op het oogenblik zit- en talrijke pluimveemenschen met tien duizenden kuikendoozen, die onbruik baar zijn, d.w.z. niet gebruikt mogen worden, omdatde banderolle -er niet omheen past. Scherp afgekeurd worden ook de artikelen in het huishoudelijk reglement der Crisis-pluimveecentra'e, volgens welke een pluimveehouder een bepaal de oppervlakte grond per kip beschik baar moet hebben om -als fokker resp. vermeerderaar" te kunnen worden er kend. Fokkers moeten hebben „een vrij en uitloop of rennen van ten miste 10 M2. per volwassen dier, vermeer deraars zelfs een grasren van tenminste 15 M2. per volwassen dier. „Grazen de kippen gelijk koeien?" zoo vraagt het blad, 'en aan de hand genezende werking is waarschijnlijk ■goeddeels toe te schrijven aan het speelt hierbij het gehalte aan ijzer een koper gehalte van compost; wellicht nevenrol H^et kopersulfaat zal dus in den land bouw nog rpeer in eere komen, te meer, omdat Prof. Sjolljema heeft kunnen aan- toonien, dat de bekende 1 i k z u c h t, welke in sommige streken, vooral in onzje Oostelijke provinciën, bij dieren voorkomt, ook een gevolg is van o n- voldoende kopervoeding. Het onderzoek gaf te zien, dat het hooi, af komstig van perceelen waarop de die ren (ikzucht vertoonden, zeer arm is aan koper. Dergelijk hooi bevatte slechts die helft of een derde deel van het ko per, d'at 'in gezond hooi aanwezig is. Zoudien nu onze bouwgronden en graslanden over het algemeen te wei nig koper bevatten? Of is het rnoge- lijk, dat er wel voldoende koper in van een voorbeeld uit de pracbjk loont d maar flat djt niet'steeds het aan, dat h.er mmtmumeischen ge- en ovsCTa| voldoende tot oplossing komt, steld worden, waaraan het norma e be- omdat structuur den5grond drdjf als regel met beantwoordt, die dus de fokkers of 'vermeerderaars zal dwingen, hetzij hun terrein uit te brei den, hetzij hun veestapel in te krim pen, en dat terwijl de teelltfegeling juist wildat de fok- en vermeerde- ringsbedrijven zich zullen uitbreiden, opdat zij binnen afzienbaren tijd de niet deugt? 'Verdere onderzoekingen zullen hieromtrent hopelijk in de naaste toekomst licht 'kunnen verspreiden. 'T SELECTEEREN (UITZOEKEN) VAN KIPPEN. We schreven reeds eerder hierover; geheele kuikenvoorziening van Neder- 't is vooral thans een zaak van belang, land op zich zullen nemen, en daar- nu d'e eierprijs aan den lagen kant blijft voor de kwaliteit van den stapel zul ten verbeteren. Ten slotte geeft het blad een be en de hoenderstapel 'nog moet worden ingekrompen. Wij 'hebben te zorgen, dat de 'kippen, die we houden, ons zoo rekening, waaruit blijkt, dat de „broed- min mogelijk 'kosten, elke kip ons het eierenaccijns, die moet dienen ,,ter be- grootst mogelijke voordeel geeft. Se- strijding der administratiekosten", zoo ,ectie kan ons daarbij dienen. De N.V zwaar op de bedrijven zal drukken, dat het voor hen voordeeliger zal zijneen controleur zelf in den kost te nemen. „Een heel gewone broeder (bróed- capaciteit van 25.000 eieren met drie- Koudijs' Veevoederfabrieken B. K. te Rotterdam en Barneveid heeft een aar dige, practische brochure het 'licht doen zien, verlucht 'met fraaie foto's, die „punten Van belang" voor den kip penhouder geeft. Men vrage ze aan. maal inleggen) betaalt f7.50 per dag, Heeft men ze gelezen, en de foto's be is f 45 per werkweek. Een controleur stud'eerd, dan Is men al aardig op weg bij de Crisis-zuivelcentrale verdient f25 om d'e selectie, de schifting, ter hanc Vergadering van den Raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEU- WIJK, op Vrijdag 12 Januari, des n.m. 2 ,uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer A. Knoot. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van, het formuliergebed. De notulen der vorige vergaderingen wor den met een paar kleine bemerkingen van die heeren Sigmond, v. Rosmalen en v. Driel, vastgesteld. Mededeelingen. Die Voorzitter deelt mede, dat bij Kon. BiesL van 19 December, de per- ceeien zijn aangewezen die onteigend zuilen worden. De procedure kan dus voortgang hebben. Eerst zal natuurlijk nog getracht worden, een minnelijke schikking te treffen. Ingekomen stukken: Schrijven van den pensioenraad over den pensioensgrondslag van Mej. H. Bos, vroeger onderwijzeres in de Wer ken, waarin verzocht wordt, deze te stellen op f 2580.B. en W. stellen voor, dien overeenkomstig te besluiten. De raad gaat met dit voorstel ,ac- coord. 'Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van een perceel bouwgrond aan Mej. v. Campen voor f 800.Naar aanleiding vain het raadsbesluit tot het verstrek ken valn een hypotheek tot een bedrag vain f 4200.aan Mej. v. Campen, heeft iet college van Ged. St. een paar in- ichtingen gevraagd en adviseeren de ze, niet meer dan 70 pCt. der kosten :e verstrekken en de rente op 4 3/1 pCt. en met annuiteit op 6.2 pCt. te stellen. B. en W. stellen voor het besluit in dezen zin te wijzigen. Aldus wordt lesloten. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevon den. De begroeting voor het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f5012.77. Adres van de IJsclub te Sleeuwijk, waarin den raad wordt meegedeeld, dat het terrein nabij den aan te leggen Nieuwen weg, eigendom Van Gebrs v. Oord, te koop is voor f 2500.De IJsclub verzoekt hiertoe over te gaan en 1 ƒ3 gedeelte van het terrein te doen uitgraven, om dit onder water te kun nen zetten, waardoor een ijsbaan word verkregen. De IJsclub verbindt zich dan dit terrein voor f60.per jaar voor een tijdvak van 10 jaar te huren. De 'Voorzitter zegt, dat het gaat over het 'perceel grond, dat de gemeente eenige jaren geleden is aangeboden voor 14000.doch waarover de on derhandelingen 'toen zijn blijven steken omdat het terrein 'geen uitweg had Gebrs. V. Oord hebben daarna een uitweg gekregen. De ijsclub vraagt nu het (terrein, dat 4 H.A. groot is, voor 12500.te koopen en 1/4 gedeel te te doen uitgraven voor een ijsbaan. Er blijft dan 3 H.A. over. B. en W. zijn van oordeel, dat waar de gemeen te ten behoeve der Landarbeidersstich ting „Vlijt Gedijt" geen bouwgrond meer 'ter beschikking heeft, dit terrein niet renteloos behoeft te blijven liggen. De 'gemeente is in de gelegenheid dezen grond te koopen, de verkoopers zijn bereid, de heele koopsom op den grond tegen een rente van 4 pCt. te late* staan. 'Doch ook de stichting „Vlijt Gedijt" zou het terrein kunnen koopen, de/vereen, krijgt dan een rijksvoorschot voor de koopsom, waarvoor men slechts 3 pCt. rente behoeft te betalen, met de aflossing komt men dan tot een bedrag van 'f85.per jaar, dit lijkt dus een voordeeliger weg. Nu is het vanzelf de bedoeling de werkzaamheden in werk verschaffing te doen uitvoeren. De uit te 'graven grond moet dan op het ove rige gedeelte van het terrein worden gebracht. Spr. wil den heer Sigmond, bestuurslid van de ijsclub, gaarne de gelegenheid 'geven, een en ander nog nader toe te lichten. De heer Sigmond zegt, dat het de bedoeling is de ijsbaan aan te leggen aan den Noordenkant, 'langs den Mid- densloot. Het bestuur 'had gedacht vier banen aan te 'leggen, waarvan 2 ronde en 2 rechte ter lengte van 300 nieter voor 'het houden van wedstrijden en vooir 'kinderen. Verder 'zou men in het midden 'een strook 'grond willen laten zitten 'voor de 'afscheiding en het plaat sen 'van palen 'voor verlichting. De 'Voorzitter merkt op, dat getracht zal Worden voor deze werkverschaffing een 'rijkssubsidie van 103 pCt. te ver krijgen. De heer v. 'tSant zegt, dat hij aan vankelijk overhelde naar 'de meening, dat 'de beste 'weg was, dat de Land- arbëidersstichting tot aankoop 'over ging, met het oog op de kosten, doch bij nader inzien lijkt het spr. toch be ter, dat de gemeente tot aankoop over gaat 'en de werkzaamheden laat uitvoe ren. 'De gemeente behoeft da,n niet de 'kosten van Tiet in orde brengen te dragen, 'zij kan deze in den verkoopprijs aan „Vlijt Gedijt" omslaan, waard'oor deze kosten terug komen, de landarbei dersstichting heeft daar ook geen na deel van. De heer Dekker meent, dat toch een gedeelte gebruikt zal moeten worden om 'een weg aan te bi eggen naar de ijsbaan. DO heer Sigmond licht toe, dat dit niet 'noodig is, men kan ruilen met een and'er eigenaar. De 'heer v. Driel vreest, als dit ver zoek wordt ingewilligd men in conflict zal komen met andere vereenigingen als b.v. een voetbal- of dergelijke vereeni- ging. Dan zijn er twee mogelijheden genoemd, doch spr. meent dat er nog een derde is n.l. deze, dat de ijsclub ijet uitgegraven terrein, als het in orde is gemaakt, van de gemeente koopt. De heer Sigmond ziet de zaak ari ërs, het gaat er in de eerste plaats om, voor de werkeloozen arbeid te zoe ten. Die wordt 'met dit voorstel ge vonden, een gedeelte van het terrein wordt bouwrijp gemaakt, daar kunnen dus woningen gebouwd worden. Het is daarvoor echter noodig het terrein op te hoogen, wat kan geschieden door een gedeelte uit te graven, er ontstaat dan evenwel een put, waaraan de ge meente niets heeft. Voor dezen voor de gemeente waardeloozen put, wil de jsclub f60.per jaar betalen en zich verbinden dit gedurende een reeks van 0 jaren te doen. De heer v. 'tSant acht dit heel aar dig geredeneerd, doch spr. ziet de zaak zoo, dat hier twee vliegen in een klap worden geslagen. De landarbeidersstich ting wordt aan bouwterrein, de ijs club aan een baan geholpen. Wat oon- Iict miet andere vereenigingen betreft, spr. is daar niet bevreesd voor. Het gaat hier over grond die zeer iaag in prijs is en waardoor de werkeloozen arbeid wordt verschaft. Kwam een an dere vereeniging met een zelfde voor stel als de ijsclub, spr. zou er onder de zelfde omstandigheden niet tegen z:jn, dan ook die vereeniging te helpen. In het college van 'B. en W. is gerede neerd, dat de kosten wel niet direct zullen terugkomen, doch misschien wel in de toekomst. (Wordt vervolgd). HEUSDEN. Asm het jaarverslag van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst 1933 ontleenen wy het volgende Het totaal aangifte voor normale keu ring bedroeg 1857; noodslaehtingen 37; aangifte van gestorven dieren bedroeg 759 huisslachtingen 248; z.g. uitponders301 Verkoop in 't klein onder politie toezicht had 23 maal plaatsbacteriologisch vleesch- onderzoek werd 22 maal verricht. Echino coecate werd bij 18 slachtdieren gecon- —O— ii nummUMMUMi ,a li at- i-iI-aIa a i im n IK a zl a 11 a rv*-1 *1 aI 1 I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2