Tweede Blad Ho. 5400 Woensdag 17 Jan. voor hot Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard Radioprogramma. ywaiU Uoudc fftijtikacdl'Votdets TK BEHOORENDE BIJ HET I# is spoedig verdreven met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Een minderjarige jongen heeft onlangs een luxe auto gehuurd en heeft dat en kele malen herhaald, zonder te betalen, want hy is werkeloos en zijn ouders zijn ook arme menschen. Nu komt die on dernemer om zijn geld. Kan hij hem nu verplichten te betalen of gerechtelijk laten achtervolgen, daar hij het ook in geen geval kan betalen Een abonné. Alle verbintenissen door minderjarigen aangegeven zijn van rechtswege nietig en moeten op een door hen of van hunnent wege daartoe gedane vordering, worden nietig verklaard. De in de vraag bedoelde minderjarige jongen kan voor de autohuurschuld rech tens niet aansprakelijk worden gesteld, terwijl ook de ouders de schuld rechtens niet behoeven te betalen. Daar in het begin van het jaar 1934, vijfjaar geleden is dat ik gescheiden ben van tafel en bed van mijn man, en nu voor goed echtscheiding verlang, is mij vraag waartoe moet ik mij eigen wenden om dat gedaan te krijgen, is daar ook een advocaat voor noodig Daar is ook een kind, mannelijk ge slacht, wat door den rechter aan de moe der toegewezen is, de vader heeft er nooit naar omgekeken, nu is mijn vraag blijft dat aan de moeder, of moet dat op nieuw voor den rechter komen, in alle opzichten wordt het kind goed opgevoed ea verzorgd. W. U kunt ontbinding van het huwelijk vragen, maar uw man kan zich altijd nog tegen uw eisch verzetten of zich alsnog bereid verklaren om zich met U te ver zoenen. Maar hoe ook, indien U ont binding van het huwelijk eischt, is daar voor noodig een Advocaat-Procureur. Na de scheiding van tafel en bed, is U blijkbaar door de Arrondissements Recht bank tot voogdes benoemd. Na echtschei ding moet door de Rechtbank op nieuw een voogd of voogdes worden benoemd. Nu is het geen wet van Meden en Persen dat U weer tot voogdes zult worden benoemd, maar het is toch wel zeer waarschijnlijk dat de Rechtbank U wederom zal benoemen. Welk rentezegel moet ik plakken voor een huishoudster die f475 per jaar ver dient en 28 jaar oud is G. J. Een zegel van 50 cent. Hoeveel mag een werkgever afhouden van het loon van den werkman voor het aandeel te betalen in de kosten van de ziekteverzekering G. J. In het algemeen mag van den arbeider niet meer afgehouden worden dan 4,15 pet. van het verzekerd loon. Eene uit zondering hierop is de „werkverschaffing". Hoeveel hier van mag worden afge houden is ons niet bekend. Mogelijk dat men U dit ter gemeentelijke secretarie kan zeggen. -^I\gezo*IFÏE ONDER VALSCHE VLAG. In tijden van verval zijn het helaas niet altijd de grootste denkers, die naar boven komen. Integendeel, het tot den uitersten nood gedreven volk luistert maar al te graag naar leuzen van liedeni, die uit den nood politieke munt trach ten te slaan. Wij hebben gezien, hoe politieke leiders in Duitschland niet ge schroomd hebben, de Joden de schuld te geven van de oeconomische ellende in dat land. Bepaald weerzinwekkend is, hetgeen een man als Hitier daarover schrijft in zijn standaardwerk, getiteld „Mein Kampf". Maar is de propaganda welke men in andere landen op oeeono- misch gebied voert, in wezen wel van hooger gehalte? Is de hetze, welke men tegen gezond geld en tegen gezonde vrijhandelspolitiek voert tenslotte iets anders dan de Jodenhetze in Duitsch land? Zonder van te voren te hebben aangetoond, dat de Nederlandsche gul den niet meer deugt, verklaart men zonder blikken of blozen, dat ook de gulden reeds ziek is. En als de gulden nog niet ziek is, zoo redeneert men dan in één adem verder, zal hij wel ziek worden. Hoe eerder men den gulden dus maar amputeert, in dien zin. dat men een stuk van zijn goudwaarde weg neemt ook wel devalutie genoemd hoe beter dat voor het Nederlandsche bedrijfsleven is. Wat de voorstanders van muntver zwakking willen, komt dus feiiei»jk hier op neer, dat - men een op zichzelf vol komen gezonde vaiute de schuld wil geven van den slechten gang van za ken in het bedrijfsleven. Men wil, om een vergelijking te maken, iemand, die zich in een goeden staat van gezond heid mag verheugen, in het ziekenhuis doen opnemen, hem daar een zware operatie laten ondergaan, louter uit voorzorg, dat hij misschien na vcr- i-oop van tijd toch zou moeten worden geopereerd. Men mag dit het toppunt van dwaasheid noemen, er zijn tal van lieden,, die deze wijze van doen ten zeerste aanbevelen. En waar het gaat om de vraag, vrijhandel of bescherming, ziet men feitelijk hetzelfde gebeuren. In weerwil van het vaststaande feit, dat beschermende maatregelen het oecono- misch verval slechts kunnen- bevcrJe- ren, doet men het allerwegen voorko men, alsof de vrijhandelsgeest de oor zaak van alle ellende is. Bij stukjes en brokjes bereidt ook Nederland zich op bescherming voor, ja krijgt men den indruk, dat men niet geheel en al meer afkeerig is van zich te steken in een harnas van protectionistische maatre gelen. Gelukkig is bij de Nederlandsche regeering het besef nog zeer levendig, dat wij dit harnas nog slechts ter verdediging van ons volksbestaan mogen gebruiken. Tot den aanval voe't zij zich nog niet geroepen, al drijven de protectionisten haar dan ook met kracht dien kant op. Wie tot den aan val overgaat, moet weien hoe sterk de tegenpartij i's en hoe tang de strijd kan worden volgehouden. Nederland heeft ongetwijfeld nog krachtige re serves achter zich, doch deze zouden spoedig uitgeput geraken, indien wij den strijdbijl tegen een overmachiigen vijand zouden opnemen. Slechts door voorzichtig beleid, met zooveel mogelijk handhaving van een vrijruilverkeer, kun nen die reserves door de crisis heen- geloodst worden. In zijn dezer dagen voor de Roomseh Katholieke Werkgevers gehouden rede heeft m'r. Steenberghe er op gewezen, dat thans nog slechts 57 pCt. van den Nederiandschen invoer door export ge dekt wordt en de spreker noemde dit een huiveringwekkend verschijnsel. Wanneer men evenwel bedenkt, dat deze verhouding voor Nederland altijd ongunstig is geweest, kan mam hiier- tegenover wat geruster staan dan de leider de Roomseh Katholieke Werkge vers. Deze toch belicht hier slechts één kant van tóe zaak, namelijk den toestand, zooals die in de handelsbalans van ons land tot uitdrukking komt. Er is echter ook nog een beta'ingsba- lans en deze is, gelijk bekend, voor Ne derland altijd gunstig geweest, omdat wij steeds meer vorderingen op (dan schulden aan het buitenland hebben ge had. 'Het voordeelige saldo der beta lingsbalans nu, voortspruitende uit be leggingen in het buitenland, vrachten, assuranties en dergelijke, kunnen wij DONDERDAG IS JANUARI. HILVERSUM 1875 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianorecital door P. J. W. de KI eer. 11.00 Julia de Grutyer draagt voor: „Moeke van Dorp". 11.30 Het Omroeporkest met tusschen- spel van gramofoonmuziek. 2.15 Zuster F. Meyboom spreekt over: „Wenken in een zieken kamer." 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Vervolg knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Overschakeling zender. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen. Mevr. Ant. v. Dijk. 5.00 Halfuur voor grootere kinderen. 5.30 Ilja Livschakoff en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.45 H. Hakkenberg van Gaasbeek: „Sportviiegen". 7.00 Causerie door Prof. Dr. H. J. M. Weve: „Professor Donders en zijn werk ten bate van min vermogende en behoefiige oog lijders". 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Engelsche les voor beginners. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Praatje door Mevr. Ida de Leeuw van Rees over de a.s. AVRO- Kinderknipcursus. 8.15 Aansluiting met het Concertge bouw te Amsterdam. Het Con certgebouw-klein-* rkest. In de pauze aansluiting met de Doelenzaal te Rotterdam. Uit voering van „Gesang der Geis ter ueber den Wassern" door de Kon. zangver. „Rotte's Man nenkoor" met begei. v. h. Neder!. Kamerorkest te Den Haag. Daarna vervolg klein orkest-con cert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met Hotel Café-Res taurant „Central", Den Haag. Alma Rosée en haar 12 Wiener Walzermadels. 11.30 Aansluiting met „The House of Lords", te Den Haag. Dansmuz. door het ensemble Lennartz. HUIZEN 301.5 M. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. P. Neideck. 10.45 Gramofoonmuziek. (K.R.O 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-Orkest. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. L. G. Gregory. Zang en orgel. I 5.00 5.30 6.30 i 7.00 7.15 7.30 8.00 9.00 9.30 10.15 11.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. H. J. Steinvoort. Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer m.m.v. viooi. Gramofoonmuziek. Poiitieberichten. Gramofoonmuziek. Weekoverzicht. C. A. Cravé. Het NCRV-KIein-orkest. Ouderuurtje. Vervolg concert. Vaz Dias. Gramofoonmuziek. o VRIJDAG 19 JANUARI. HILVERSUM 1875 M. 8.00 10.00 10.15 11.00 11.45 i 12.00 2.30 3.00 4.00 4.05 5.00 6.00 6.15 6.40 7.00 8.00 10.00 10.05 10.15 11.00 11.30 8.00 8.15 10.30 11.00 12.00 12.15 12.30 1.30 2.30 3.00 3.45 4.00 5.00 6.30 7.00 7.15 7.30 8.00 Morgenwijding. Orgelspel door Joh. Jong. Gramofoonmuziek. Ilja Livschakoff en zijn orkest. Causerie door P. J. Schenk: „Ka merplanten in den winter". Gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) Overschakelen van den zender. Gramofoonmuziek. VARA-Orkest. Gramofoonmuziek. Orgelspel door Cor Steyn. „Wat kapitalisme en socialisme zijn", door Drs. S. Kieerekoper. VARA-Orkest. Groningsche avond. Gehouden in de Remonstrantsche Kerkte Groningen. Sprekers: Ds. Tj. v. d. Ley, Luth. predikant, Prof. j Dr. J. Lindeboom, voorz. van de ver. v. Vrijz. Hervormden, enz. Vrijz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. Zang en declamatie door Clau- dine Witsen Eiias. Orgelspel door Joh. Jong. Gramofoonmuziek. HUIZEN 301.5 M. Schriftlezing en meditatie. Gramofoonmuziek. Morgendienst door Ds. B. C. Koolhaas. Cello-recital door W. Sasbach. Politieberichten. Gramofoonmuziek. Bespeling van het studio-orge'. Ensemble van der Horst. Lezen van Chr. lectuur. Het ensemble van der Horst. Verzorging zender. Liederen-recital door Anne Ma rie Boezaardt, sopraan. Concert door een kwartet. A. J. Herwig: „Winterbespui- tingen in den tuin". Politieberiiehten. Ned. Chr. Persbureau. Literair halfuurtje. Nationale avond in de Stads gehoorzaal te Leiden, belegd door de vereen, van het Vrijw. Landstormkcrps „Motordienst", Leiden. Uitzending van verschil lende historische tafereelen. Af gewisseld zal worden door een Muziek-ensemb e en gramofoon- platen. In de pauze Vaz Dias. ZATERDAG 20 JANUARI. HILVERSUM 1875 M. 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de Continubedrijven. 12.00 De Notenkrakers. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Voor de kinderen. Vertelling. 3.15 De Flierefluiters. 3.45 Overschakelen van den zender. 4.00 De Flierefluiters. 4.30 Beoefening der huismuziek. Piet Tiggers. 5.15 Het urgentie-program van S.D. A.P. en N.V.V. W. H. VTegen. 5.30 Orgelspel door Cor Steyn. 6.00 Letterkundig overzicht dcor A, M. de Jong. 6.20 Volksliederen door ;,De Wiele- waal". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 VARA-Orkest. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.05 Toespraak door K. de Jonge. 8.15 VARA-Orkest. 8.45 Vaz Dias en varia. 9.00 VARA-Orkest. 9.30 Henriëtte Davids zingt liedjes. 9.45 VARA-Orkest. 10.15 Henriëtte Davids zingt liedjes. 10.30 Heyermans-cyclus. Opvoering van „Buren". Een buijspel. 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 301.5 M. j Morgenconcert. Gramofoonmuziek. De Internationale Bidweek. Politieberichten. Het KRO Sextet. Verzorging zender. Halfuur voor de rijpere jeugd. Kinderuurtje. Verslfag van een speciaal voor; den K.R.O. te spelen dam wed strijd tusschen P. Weslra en H. van Tulder door Paul Goes. Gramofoonmuziek. Cursus schriftverbetering. Vervolg reportage van den dam wedstrijd. Orgelspel door Guus Jansen. Journalistiek weekoverziicht. Gramofoonmuziek. Politieberichten. „Rusland" door Ir. A. S. Frans- sen v. d. Putte. Gramofoonmuziek. R.K.F.-Kwariiertje. De KRO-Boys. Vaz Dias. j Jo en Piet Schuurman zingen liedjes. De KRO-Boys. „Kereltje". Voordracht door Tine MeciemA. Gramofoonmuziek. Het KRO-Orkest. Jo en Piet Schuurman. Vaz Dias. Het KRO-Orkest. o 8.00 10.00 11.30 12.00 12.15 1.45 2.00 2.30 4.00 4.20 4.30 5.00 5.20 6.20 645 7.00 7.15 7.35 7.45 8.00 8.30 8.35 8.50 9.15 9.30 9.45 10.15 10.30 10.35 slechts 'in goederen en diensten uit het buitenland betrekken en dit maakt de handelsbalans, welke de verhouding tus schen in- en uitvoer van goederen weergeeft, op haar beurt ongunstig, zonder dat dit tot vrees voor onze po sitie in het wereidverkeer aanleiding behoeft 'te geven. Integendeel. Dit wereidverkeer vindt zijn grond slag in het kapitaalverkeer, in de ver rekening van vorderingen en schulden tusschen de landen onderling. Qeen Land toch produceert uitsluitend goede ren voor zichzelf, doch al naar ge- iang zijn productie meer ontwikkeld is, voor een goed deet voor de wereld markt, waar de internationale uitruil van goederen en diensten plaats heeft. Dat die uitruil thans van alle kanten belemmerd wordt, is zeker een diep te betreuren verschijnsel. Daarentegen in te gaan met beschermende maatregelen is evenwel ten eenenmale onjuist. „De binnenlandsche markt", aldus de woordvoerder van de R.K. Werk gevers, dient meer dan in het verleden aan de werkgelegenheid dienstbaar ge maakt te worden en de tot dusverre gevoerde contingenteeringspolitiek is daarin geenszins geslaagd". Wij zou den willen vragen, hoe een contingen- teeringspoiiitiek daarin wel zou kun nen slagen. Immers, onze landbouw ett 82. Toenmet een plons viel de boot rechtstandig in zee. Reeds zette Tom de motor aan. Charles greep het stuur. 83. Boven van het dek klonken woedende kreten Roger schoot zijn revolver leeg. Te laat. De motorboot schoot over het water en was spoedig op veilige afstand. 84. Maar menschen als Roger en Eenoog hebben veel pijlen op hun boog. Een zwaar gedreun van het schip, bet kanon op het achter dek was in actie gekomen. Op geen meter afstand dook met een plons een granaat in de golven. (A.V.R.O.) 4.30 Ilja Livschakoff en zijn orkest. K U O.) j 8.00 Morgenconcert. (N.C.R.V.) (N.C.R.V.) (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. (V.l> R.O.) (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. A.V R.O.) (V I'.R.O j (V.A.R.A,) S (N.C.R.V.) IJ- V.A R A 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) (K.R.O.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5