«EN EEE7K SCHORT. Niet altijd dragen de huisvrouwen een huishoudjas, velen hebben liever een gehort voor bij het verrichten van de huishoudelijke bezigheden. Nu ziet men schorten in alleraardigste modellen en Sen leuk schort is zeker No. 461. Het schort is voor en achter eender, de hals opening loopt dus van voren en van ach teren V-vormig toe. Het schort wordt éénvoudig over het hoofd aangedaan, fcerwjjl als sluiting dienst doen de strik ken die U aan beide kanten even be- heden de taille op de teekening kunt zien. i Gebloemde stof, vooral met een niet al te lichten ondergrond is bijzonder ge- Eshikt voor schort, omdat niet alles er adelijk op te zien is en een smoezelige f J? No. 461 ruk w-ernt voorkomen. Be V-vorm va» hals is aangebracht door een schuift t-nipte zijden of linnen band, in ie sur van ie donkerste nuance der bloe den Deze zelfde V-vorm vindt U toege past Onderaan, waar twee schuine effe» piezen als garneering dienen, terwijl ie iopnn ook puntig toeloopt, j U kunt naar verkiezing een zakje op let schort aanbrengen, doch daar het ge- Doemde goed niet zoo buitengewoon ttei'k is, hebt U gauw kans van uitseheu- fen, vooral in den schoonmaaktijd, waar Ie huisvrouw zoo gauw geneigd is, te-te zij ergens vindt en waarmee zjj *oö fauw geen raad weet, maar in haar zak je stoppen. Niet alleen puilen de zakken >p die manier uit, maar later, als zij haar ichort heeft uitgedaan, komt het dikwijl* 'foor, dat zij dan juist zoekt naar iets, dat tyn in den zak heeft laten zitten. Maak lus geen zak in uw schort, dan voorkomt IJ ook dergelijke dingen. Patroon verkrijgbaar a 58 ets 4- 12 «te Verzendkosten (Laan van Meerclervoort 15a, Den Haag), EEN SPORTMANTELPAKJB. Als wij 'swinters overal de liefhebbers en liefhebsters van schaatsenrijden ep de verschillende banen, sloten en vijvers tien rondslieren, zijn er natuurlijk vele Vrouwen, die zich niet de weelde van een rjjeostuum kunnen veroorloven, wat in deze tijden niet zoo'n vreemd verschijn sel is. Vooral ook daarom is het aan- tchaffen van een speciaal ijscostuui» dik wijls moeilijk, omdat wij dit alleen kun nen dragen als wij schaatsrijden en ee» andere wintersport beoefenen en och, hoe vaak in den winter hebben wij daar ge legenheid voor? Misschien valt plotse ling de dooi in en hebben wij verder heelemaal geen gelegenheid meer em aan eepige wintersport ons hart op te halen. ^HLaten wij daarom verstandig zijn en voor deze enkele dagen een goed warm mantelpak kiezen, dat tenminste ook ver der gedurende den winter dienst kan doen. 1 No. 655 geeft U een dergelijk wollen mantelpakje te zien, dat heel eenvoudig Van maaksel is en daarom zoo bijzonder praktisch voor het doel. Het manteltje sluit middenvoor, de beide voorpanden sluiten maar juist tegen elkaar aan. De hete is afgewerkt met een kleinen kraag en kleine, korte revers. Een paar flinke zakken, waarbij de draad van de stof in een andere richting loopt als ée stof der voorpanden, kunnen ons hel pen onze handen warm te houden, terwijl wij er onze beurs en huissleutel in kun nen meedragen, waardoor de tasch bij het schaatsenrijden overbodig wordt, wat op zichzelf al een genot is. Het rugpand >6 geheel recht, verwijl de mouwen gewoon glad zijn. Om den linkerarm ziet U een sjaal van dezelfde stof ais het mantel pak met in het midden duidelijk zicht baar een split. Deze sjaal wordt een voudig om den hals geslagen, terwijl het eene einde door het splitje wordt ge haald, waardoor de sjaal vast blijft zit ten. De rak te een gewoon sportmodel, van boven bij de heup glad aangesloten en aaar onderen toe iete wijder uitloopend, wijd genoeg echter om zieh gemakkelijk te kunnen bewegen. Een paar wilöleeren handschoenen van binnen met wol ge voerd, houden onze handen voldoende warm. Het manteltje is met warme voe ring gevoerd. Daarvoor gaat men als volgt te werk. Volgens hetzelfde patroon als het manteltje wordt de voering ge knipt en in elkaar gezet. Nu zet men den verkeerden kant van de voering op el kaar en de voering wordt hu geheel in de rondte vast gezet. Tenslotte wordt de vonringmouw in gezet en met het afwer ken van het armsgat is tevens de heele mantel van binnen netjes verzorgd. Patroon verkrijgbaar a èt «te 12 et. verzendkosten (Laan v. Meerdervoert 45a, Dear Haag). EEN GEZELLIGE HUISJAPON. Deze japon No. 661 is niet be doeld om de plaats van een peignoir in te nemen, maar om in huis gekleed te zijn zonder daag-voor nu direct onze mooi ste middagjapon aan te hebben. De japon kan het best i» kleurharmonie zijn met de ka mer, waarin U uw gasten ont vangt, of met de huiskamer, in- plaats van dat U een schreeu wende of tegengestelde kleur neemt. Juist omdat U deze ja pon toch alleen in huis draagt, kunt U met het kiezen van de kleur hier wel degelijk rekening mee houden. U kunt er voor nemen dunne soepele wollen stof, fluweel ef zijde, hoewel wollen stof het meest aan te bevelen is, juist emdat de huisvrouw toch niet steeds maar in de kamer blijft en het in de gang meestal zoo veel kouder is. Een wollen ja pon beschut het lichaam het meest voor koude vatten, ter wijl fluweel het nadeel heeft erg aan te hangen, wat voor een huisvrouw ook niet gemak kelijk is. Het is een model, dat gemak kelijk zit, dat zelfs kan gedra gen worden zonder corset. Het lijfje bestaat uit een glad rug pand en twee voorpanden, waarvan ket rechter met een punt over het linker heen Sluit. Een breede naar voren toe met diepe punten uitloopende kraag zorgt voor de afwerking van den hals. Op het voorpand zijn een drietal aardige sier- knoopen aangebracht voor de sluiting. De mouw bestaat uit een pof, tot op den elleboog en daaronder een strakke mouw, die zoowel vast aan de voeringmouw van de pof als los gehouden kan worden. Het laatste is voor een huisvrouw wel gemakkelijker, bijvoorbeeld bij het was- schen van de vaten en derg. zij doet da» eenvoudig de ondermouw, die van boven ep een elastiek vast zit en daardoor goed ender de pols blijft zitten, uit, en is zij klaar met haar werk, welnu, dan doet zij de ondermouw weer aan en er is geen spetje op gekomen. Een ceintuur, op zij sluitend met een punt heeft een zelfden knoop als het lijfje, doch alleen ter gar- peering. De rek js ee». eenvoudige klok- rek, die om de heupen aansluit, maar «iet strak mag zitten en »aar onderen tec flink wijd uitloopt. De afwerking van den rok hebben wij needs eenige malen besproken, doch wij willen het nog even in korte trekken mededeelen. U slaat den rafelkant naar binnen nadat U gezien hebt, dat de rok everal even ver van den grond hangt. Vlak op den kant stikt U dan dezen rafel - kant »m. Daarna wordt de rafel afge knipt, het stiksel nogmaals naar binnen «mgeslagen en weer stikt U precies langs den kant. Op deze manier blijft Uw klok mooi in den rok, U hebt niet de minste moeite met het zoomen, alleen ziet U op den rechterkant een stiksel, doch dat is 200 vlak bij den onderkant, dat het haast niet opvalt, terwijl deze mode trouwens zichtbare stiksels toelaat. Patroon verkrijgbaar a 58 et. 12 ct. verzendkosten (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). KLEEDJES VAN ZEILDOEK. Om een kleedje te hebben, wat uitste kend geschikt is voor de tuintafel, bad kamertafel, enz., neme men gekleurd zeil doek. Tegenwoordig is dit zeildoek in effen helle kleuren verkrijgbaar, terwijl het voor eenige jaren in Oostenrijk al gemeen werd gebruikt om er de tuigen van paarden van te maken. Het stond buitengewoon vroolijk zoo'n hel groen, fel rood of geel tuig. Het zeildoek is in verschillende breedten verkrijgbaar, zoo dat wij de breedte noodig hebben, die voor onze tafel kan dienen. Nu gaan wij bet zeildoek-kleedje appliqueeren, d.w.z. van zeildoek in andere kleuren knippen wij decoratieve of bloemmotieven, plak ken deze eerst op het kleed, waarna wij de diverse stukken in dezelfde kleur of in verschillende kleuren wol met een borduursteek er op bevestigen. Voor wie de zeildoekfiguren gaan knippen, doen wij er goed aan. deze eerst in nanier te knippen, om tegen te gaan noodeloos ma teriaal te verknoeien, daarna leggen wij het aldus verkregen papieren patroon op het uit te knippen stuk doek. De rand van het zeildoek wordt eveneens met wol emgewerkt. Men kan van dit gekleurde zeildoek ook heel aardige tafelmatjes maken, waarop men dan kleinere motie ven aanbrengt doch zoo, dat er voldoende plaats over is om de schaal er op te zet ten, zonder dat deze de versieringen raakt. Gebruikt men veel verschillende kleuren, dan heeft men het voordeel, dat deze tafelmatjes bij verschillende tafel lakens gebruikt kunnen worden. Onze teekening toont U eenig idee ven het ap- pliqueeren. U kunt uw kleurgevoel en artistieke smaak hierbij toonen. HET SCHOONMAKEN VAN HOEDEN. Er bestaat een gezegde, dat een vrouw, hoe mismoedig zij ook is, door het zien en natuurlijk nog veel meer door het krijgen van een nieuwen hoed, al haar zorgen vergeet. Een man van den ande ren kant houdt veel meet' ven een ouder, hoed, hetgeen echter in het geheel niet wil zeggen, dat een vrouw some ook niet sterk aan een ouden hoed kan hechten. Integendeel: een ouden hoed zit altijd gemakkelijk, men voelt er zich buiten gewoon behagelijk in. Maar het nadeel van een ouden hoed is en blijft, dat hij min of meer vuil wordt. Bij het opzet te» natuurlijk en bij het opbergen kan men een hoed herhaalde malen veront reinigen. Het beste is hem op een stan daard te zetten. Zulk een standaard kan men gemakkelijk zelf maken. Het ge raamte maakt men uit karton, omwindt het met garen, dat men een aardig kleur tje geeft. Hoeden kunnen echter ook ver- Meuren, maar dat is geen bezwaar, men kan hen tegenwoordig ook zelf verven. Indien men dit doet, moet men eerst eten hoed goed uitborstelen, terwijl men daarna de verf volgens gebruiksaanwij zing kan aanbrengen. Een hoed van zwart stroo kan men het boet eerst met olijfolie zacht maken. Voor de reiniging van vilthoeden kan men het best op de volgende wijze te werk gaan. Men wrijve den hoed in met een mengsel, bestaande uit een kopje meel en een half kopje bloem en zout. Laat dit gedurende een nacht staan en borstel het dan uit. Het middel is alleen afdoende voor lich te vilt hoeden. Eveneens helpt hier goed: wrijven met een beetje in petrolie gedoopte zemelen. Panama-hoeden kan men het best met waterstofperoxide rei nigen. EEN AARDIGE 5P0RTH01D. De nieuwe vilthoedjee, die w® deze» winter alom zien dragen, muntea uit door goeden pasvorm en door het feit, dat zij in zooveel verschillende modellen ver krijgbaar zijn en in zooveel verschillende kleuren, dat er werkelijk voer ieder ge zicht een passend model gevonden kan worden. Een aardig sportmodel geeft U enze teekening te zien, het is hier in hoofd zaak de rand, die precies bij den vorm van het gelaat moet aanpassen. De gar neering wordt heel sober gehouden, zoo als hier met een smal lint, eindigend te een kleinen strik of met een eenvoudige klip, de nieuwe metalen garneering. PIJNLIJKE VOETEN. Voor moede en pijnlijke voeten kan het volgend recept heel goed van dienst zijn. Men neemt 6 deelen aluin, maakt die goed fijn en doet een desartlepel vol in een kom warm water. Hierin moet gij uw voeten wasschen; na 20 minuten kan men ze afdrogen, waarna me» hen 20 minuten op een stoel moet leggen. Ver volgens kan men weer gewoon aan het werk gaan, zonder dat men neg last va» zijn veeten zal hebbes GLADDE PLEKKEN IN MANTBLS. Veel mantels krijgen op de« duur gladde plekken. Wanneer het goed dan werkelijk kaal is, helpt hiertegen natuur lijk niets; vaak is de stof achter alleen geplet en dit is te verhelpen. Dikke slof kan met fijn schuurpapier weer dof ma ken. Dunne stoffen kunnen natuurlijk niet op deze wijze worden bewerkt. Deee kan men of laten oppersen of men kan dit zelf doen. Men lort; daartoe in «mi halven liter kokend water een eet lepel aluin en een eetlepel vloeibare aon- monia op. Hierbij giet men dan een hal ven liter koud water. Hierin doopt men een borstel en schuiert het kleedingsfcuk ei' mede uit. Tenslotte legt men eerst eer drogen doek en dan een natten doek over den mantel an perst men hem ep met een heet ijaar. GEEN KNOOPEN IN DE WASCH. De kn00pen van kLedingstulcken, die vaak gewasschon moeten worden, zooali pyama's, blouses, enz. komen dikwijls in droevigen toestand uit de wasoh te roeac- schijn. Het is daarom heel handig de kQoopen op een los reepje stof te zetten en twee paar knoopsgaten te maken, zoodat de knoopen niet meer gewaeseher behoeven te worden. HET WEGNEMEN VAN EEN SPLINTER. Wij hebben allen wel eens bij ean ei ander kar wijt je em splinter in den vin ger gekregen en ondervonden, welk eer vervelende pijn dit kan veroorzaken. On: een splinter uit de wonde te verwijderen, is lang niet altijd even gemakkelijk Maar een succeevolle manier is de vol gende. De pijnlijke plek moet eerst goec worden gewaaachen en daarna scheur: men met een bealist zuivere naald de op perhuid, boven den splinter, op«n Meestal kan men reeds dadelijk der splinter wegnemen, maar indien dit nof niet gaat, legge men een stukje lanolin? •p den wond. De vinger moet dan wor den afgebonden en gedurende eenige urer ki verband blijven. Na het windsel t< hebben verwijderd, knijpt men ha vleesch aan beide zijden van Üe geraak te plek samen en de splinter zal er ui vallen. ZIEKENKOSTJES. Als de eetlust ontbreekt, en als tèel het eenige middel om de verloren krach ten weer terug te brengen is: „goec eten!", ja.... dan staat de verzorgstei van den patiënt dikwijls voor een moei lijke taak. Zij mag vooral de maaltijd®* niet maken tot een telkens terugkomen de kwelling voor den patiënt: immers het voedsel, dat niet met plezier wor-d opgenomen, heeft wat vertering betreft een veel geringere kans dan de gerech ten, die onder den invloed van een opge wekte stemming naar binnen gaan. zal dus rekening moeten houden met d< voorkeur van den zieke, en dat wel zon der in botsing te komen met de voe dingsvoorschriften van den dokter; ex zij zal daarbij heel zeker gebruik moe ten maken van zacht-opwekkende mid deltjea, die zonder het zenuwstelsel te krachtig te prikkelen, toch den lus- tot eten te voorschijn roepen. Het aroma tische van een verfrisschend vruchten- sap; het stimuleerende van een geurig kopje thee of wel van een krachtig kop je bouillon; de prettige smaak-afwisse ling, die nu eens het stokje vanille, dar weer het rnee-afgetrokken stukje ci troenschil of pijpkaneel aan een „zoe hapje" kan meedeelen; de pittige in vloed, dien de toevoeging van enkeh druppels Maggi's Aroma aan verschil lende veel gebruikte gerechten geeft het zijn alle hulpmiddelen, welke in d« ziekenkeuken niet kunnen worden ge mist. Afwisseling te brengen in de dage lijks voorgeschreven voedingsmiddelen i: een van de voornaamste eischen bij di ziekenverzorging. Het geklopte ei, da vervelen gaat als het altijd met suikei wordt toegediend, zal minder kans heb ben om tegen te staan wanneer het tei afwisseling eens met een tikje zout word; klaargemaakt. Het verlangen van der herstellenden patiënt gaat dikwijls ui naar iets hartigers dan de papjes, d? soepjes en de purétjes, die hem „zo< flauw" voorkomen. ZACHTE HAREN. Een middel om zachte en schitterend? haren te krijgen, bestaat in het gebruik van het volgend recept. Men neemt eer gelijk aantal deelen spiritus, rozemarjjr en zuivere olijfolie. Het mengsel var «teae stoffen moet men in de haren wry- ven en tegelijk een kneeënde beweging naaken met de vingers, opdat hat middei goed te de porieën doordrkige. Dfi EETLUST VAN DEN ZONNE KONING. De Zonne-koaitig Lodewijk XIV ge bruikte niets auaachen de maaltijden Prilosec Palatine vertelde echter iets var zijn maaltijden zelf. Dikwijls bestond he middageten van Lodewijk XIV uit viei verschillende soepen, een fazant, een pa trijs, een flink bord sla, eenige dikk? sneden ham, achapenvleesch met knof look, gebak, fruit en harde eieren. De soep verwekte, aldus Saint-Simon, eer flinke eetlust bij den koning op, hij a< dan zoo overvloedig, dat verschillend? leden van de hofhouding maar lievai geen uitnoodiging op een diner bij den kening ontvingen. Zoudt u tusschendooi nag iets gebruiken met zulke copieusc saaaf ti|den?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8