VIJF BRESSEN GESLAGEN IN EEN DIJK. Tusschen Duffel en Lier (België) zijn in den benedenloop van de Nethe door den hevigen wind 5 bressen in den dijk geslagen. Door het ministerie van Openbare Wer ken wordt medegedeeld, dat bedoelde dij ken aan particulieren toebehooren en niet bestand zijn tegen zeer zware getyen. De dijkbreuk moet worden toegeschreven aan een buitengewoon hoog waterpeil Een der bressen heeft een lengte van 5 meter. De wind woei in de richting van het land, waardoor de kracht van het water nog sterk was toegenomen. Over •een grooten afstand staan de landerijen blank. Een particuliere dam is stroom afwaarts van de Nethe bij de Moll-brug over een lengte van 2 meter doorgebroken. Deze bres kon evenwel nog worden ge stopt. iVervotg raadsverslag DE WERKEN EN SLEEUWIJK. De heer v. Driel merkt op, dat men hem goed' moet begrijpen, hij stelt er wel prijs op, dat de grond wordt ge- looeht. Spr. had alleen het bezwaar, dat men misschien met andere vereenigin- gen in conflict zou komen. De Voorzitter is daarvoor ook niet bevreesd'. Alle 1200 inwoners van Sleeu wijk profiteeren van een ijsbaan, bij andere vereenigingen heeft slechts een klein gedeelte belang. Daarbij moet men ook niet uit het oog verliezen, dat de vereeniging niet met een voor stel is gekomen, zij doet alleen het aan bod, den put die zal ontstaan door ophooging van het overige gedeelte van "het terrein, van de gemeente te huren. Spr. acht het wel beter, dat „Vlijt Gedijt" den grond koopt, de ze zal eerder 100 pCt. subsidie krijgen voor 'het in orde brengen, dan de ge meente. De heer v. 't Sant blijft het beter vinden, dat de gemeente den grond koopt, de kosten van werkverschaffing kunnen dan in den verkoopprijs worden omgeslagen en „Vlijt Gedijt" heeft den grond nog goedkoop. De Voorzitter meent, dat men ook anders kan redeneeren, van de kosten die de gemeente heeft gemaakt voor die werkverschaffing in den Sleeuwijk- sehen polder, heeft de gemeente ook niets terug ontvangen, waarom nu wel voor dit terrein. Was „Vlijt Gedijt" met een voorstel gekomen om dien grond te koopen, de gemeenteraad, spr. is daarvan overtuigd, zou niet het minste bezwaar hebben gemaakt het terrein in orde te brengen, onder dezelf de voorwaarden, als is bijgedragen in de kosten van werkverschaffing in den Sleeuwijkschen polder. Hier wordt nu mooi bouwterrein verkregen, waar wel 25 a 30 woningen gebouwd kunnen Worden. De heer v. 't Sant zegt, dat de ge meente zijn medewerking wel heeft verleend' aan de werkverschaffing jn den Sleeuwijkschen polder, omdat er geen andere gelegenheid voor werkver schaffing was. Spr. staat als Wethouder op het standpunt, dat getracht moet worden, voor de werkeloozen arbeid te vinden, maar tevens om dit de ge meente zoo min mogelijk te laten kos ten. De lieer v. Rosmalen vraagt of er ook een begrooting is gemaakt, hoe veel aan arbeidsloon uitbetaald zal moe ten worden. De Voorzitter antwoordt, dat 9000 M3 grond' moet worden uitgegraven, die over een terrein van 63 M. moet worden verspreid, geschat wordt dat een werkloon van f4000.hiermede gemoeid zal zijn. De heer de Boon vraagt of het niet veiliger i:s het geheel aan „Vlijt Ge dijt" over te laten, er is steeds beweerd, er is geen bouwgrond meer en nu is deze er in eens wel. De Voorzitter zegt, dat d'eze er nog wiet is. De heer v. 'tSant voegt er aan toe, dat deze gemaakt moet worden. De heer de Boon meent, dat een an der dat ook kan doen. De heer v. Arkel vestigt er de aan dacht op, dat als men een terrein bouw rijp gaat maken, dan wel behoorlijk- aandacht mag worden geschonken aan het dempen van slooten, er mag wel terdege gelet worden op goed werk. De Voorzitter antwoordt, dat het al leen de bedoeling is, het terrein 30 c.M. op te hoogen. Zij die er later willen gaan bouwen, moeten voor het verde re zorgen. De heer Kramer is het daarmede eens, de fundamenten waarop een huis wordt gebouwd, moeten het doen. De heer Sigmond heeft van perso nen, die er gegraven hebben, vernomen, dat men op een halven meter diepte goed zand aantreft. De heer v. d. Stelt is er in beginsel niet tegen, maar de gemeente moet geen schade lijden. De 4 bunder kosten f2500.waarbij de kosten van het in orde brengen komen, de gem. krijgt dan bouwterrein dat veel te duur is, men kan terrein, dat direct te gebrui ken is, veel voordeeliger koopen. De Voorzitter meent, dat men{ de zaak anders moet bezien. Keert men steun uit, dan is de gemeente iedere week f 160.kwijt, die weg zijn. Laat zij de menschen er voor werken, dan kan het uitgegeven bedrag misschien in de toekomst terugkomen. Men moet werkverschaffing ook bij deze kwestie voorop stellen, dit is hoofdzaak. De heer Kramer vraagt of de ijs- club ook borg stelt, dat de huur vari f60.gedurende 10 jaren betaald zal worden. De heer Sigmond antwoordt, dat dit in orde is, bovendien maakt de ijsclub zelf ieder jaar de put schoon. De heeren v. Rosmalen en Kramer achten een bedrag van f60.niet hoog. De heer v. Rosmalen voegt er hij, dat de ijsclub te Nieuwendijk naar hij meent f100.voor hare baan betaalt. Na nog eenige discussie, waarbij de heer v. 'tSant aan het slot zijn voor stel, om het terrein voor rekening van de gemeente aan te koopen en dan bouwrijp over te doen aan de stich ting „Vlijt Gedijt" heeft teruggenomen, wordt met algemeene stemmen beslo ten f 2500.beschikbaar te stellen aan „Vlijt Gedijt", opdat deze vereeniging het terrein kan aankoopen. Het voorschot der Bijzondere lagere school te Sleeuwijk wordt vastgesteld op 80 pCt. van f 1278.dat voor de U.L.O. school op 80 pCt. van f3516.—. Aan de door Ged. St. gemaakte op merkingen, inzake de verordeningen op de hondenbelasting, welke aanmerkin gen slechts van administratieven aard zijn, wordt door den raad tegemoet gekomen. Verzoek van de landarbeidersstichting „Vlijt Gedijt", om medewerking ter verkrijging van een voorschot van f2315.ten behoeve van een plaatsje voor van den Boom. De raad heeft reeds op dit verzoek beschikt, doch bij de woning is een pomp geslagen, die f 67.heeft gekost. De minister ver zoekt thans dit bedrag in het voor schot op te nemen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en Wj. tot vaststelling eener nieuwe bouwverordening. De Voorzitter zegt, dat deze verorde ning ter inzage heeft gelegen. Het is het model', dat door de commissie van de Afdeeling Noordbrabant van de Ver eeniging van Nederl. gemeenten is sa mengesteld. Door B. en W. zijn een paar kleine wijzigingen aangebracht, waarbij met het advies van de Ge zondheidscommissie is rekening gehou den. Met algemeene stemmen wordt de verordening vastgesteld, zooals ze is aangeboden. Van den Christelijken Bestuurders- bond en van den Bestuurdersbond Land van Altena wordt verzocht in de werk verschaffing de georganiseerden te doen voorgaan. Thans komt het herhaalde lijk voor, dat georganiseerden worden achtergesteld' bij de ongeorganiseerden, waardoor gevaar ontstaat, dat vele ar beiders voor hun bond zullen bedanken. De Voorzitter zegt, dat de commissie voor de werkverschaffing zich steeds de moeite heeft getroost, om iedere aanvraag om in de werkverschaffing geplaats te worden op zich zelf te beschouwen en onderzoeken, besluiten in deze commissie werden steeds met al gemeene stemmen genomen. Spr. acht dat dit dus in orde is. Wat de kwes tie betreft om de georganiseerden voor rang te geven boven de ongeorgani seerden, daarmede kan spr. zich niet (vereenigen. De overheid mag geen dwang uitoefenen, om de menschen tot organisatie te dwingen, dit zou ontoe laatbaar zijn. De heer v. Rosmalen is het met dit laatste niet eens. Spr. meent, dat het gemeentebestuur in November van den Minister een circulaire heeft ontvan gen, waarin werd aangedrongen om de georganiseerden wel1 voorrang te geven. De Voorzitter kan zich deze circu laire niet herinneren, als ze evenwel gekomen is, dan is ze in strijd met de circulaire over de kerstgave. De Mi nister zei toen, dat men hen die uit hun kassen trokken ook wel een kerst- gave mocht verstrekken, doch dat hij daarin geen subsidie wenschte te ver- leenen, terwijl dit voor de ongeorga niseerden wel gebeurde. De heer v. Rosmalen geeft toe, dat de overheid een verschillende houding aanneemt. De heer v. Driel deed deze circulaire vreemd aan, spr. kreeg de gedachte, heeft de commissie voor de werkver schaffing, waarvan de heer v. Rosma len deel uitmaakte, het dan niet goed gedaan? Steeds stond bij de commissie op den voorgrond de omstandigheden der gezinnen, bij iedere aanvraag die ze kreegt te behandelen, werd daar mede allereerst rekening gehouden. Zou men de ongeorganiseerden zondermeer voorrang geven, dan zou dit een on rechtvaardige daad zijn. Spr. had niet gedacht, dat de heer v. Rosmalen, me de-onderteekenaar van het adres, dit zou willen. De heer v. Rosmalen meent, dat de heer v. Driel vergeet, dat het besluit voor dit adres genomen is in een ge combineerde vergadering bij welk be sluit men zich heeft neer te leggen. Spr. voer zich is overtuigd, dat de comm. haar taak naar haar beste weten verricht en niets verkeerd doet, doch hij heeft zich bij de meerderheid neer te leggen. De heer v. 'tSant zegt, dat de com missie en ook de raad, steeds een royaal standpunt innemen. Met algemeene stemmen wordt be sloten, niet op het voorstel in te gaan. Verder wordt verzocht, om op de kasuitkeering een toeslag te verleenen, zoodat deze gelijk wordt aan het be drag, dat steuntrekkenden wordt uitge keerd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van de billijkheid van dit verzoek over tuigd 'zijn. Indertijd is echter een besluit in dezen zin genomen, welk besluit evenwel Ged. St. niet wenschten j^;oed te keuren. Het heeft geen zin, tnans opnieuw eenzelfde besluit te nemen en het is gevaarlijk waar de regeering de zen toeslag niet wil geven, dit van gemeentewege wel te doen, een ge- mfeente die bij de regeering om onder steuning moet gaan vragen. Cje heer v. 't Sant zegt, dat als het over een groot bedag liep, hij het bezwaar van den Voorzitter kon dee- len, het gaat 'hier evenwel slechts over een klein bedrag, terwijl bovendien omliggende ge'meenten als Woudrichem en Werkendam, besloten hebben dien toeslag wel te verleenen, daarom zou hij het hier ook willen doen. De Voorzitter acht het voldoende bekend, dat de 'gemeente er financieel niet zoo goed voorstaat als 2 of 3 jaren geleden. Als de raad niet op het verzoek ingaat, doet hij niemand on recht aan. Ziet men geen voordeel in een bond, dan moet men er uit gaan. Het 'gemeentebestuur moet de men schen 'daarin vrijlaten en mag geen dwang uitoefenen. Bovendien heeft de gemeente over hen, die uit hun kas trekken geen controle, bij de ongeor ganiseerden is dit wel het geval. 'Er is zeker iets voor toestaan te zeg gen en als de gemeente geld genoeg had, zou spr. er zich mede kunnen ver eenigen, doch nu moet hij zeggen, be gin er niet mede. Die 'heer v. 'tSant zou toch Ged. St. op het billijke van inwilliging van bet verzoek willen 'wijzen, daarbij ko men er slechts een paar personen voor in aanmerking. Wel' moeten er vanzelf alleen de hoofden 'van gezinnen voor in aanmerking kunnen komen. De heer v. Rosmalen merkt op, dat dit ook slechts de bedoeling van adres santen is. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, te handelen als door den lieer' V. 't Sant aangegeven. Verder wordt in het adres, verzocht, een commissie van advies voor steun- verleening in het 'leven te roepen, waar in alle bonden 'vertegenwoordigd zijn. De vVoorzitter zegt, dat B. en W. de verantwoordelijkheid voor de steun regeling dragen, om 'hen van advies te dienen is een commissie in het leven geroepen, waarin bok een ge organiseerde en een ongeorganiseerde zitting 'heeft. Spr. voelt er niet voor in deze commissie 'wiij-ziging te gaan brengen. De 'steunregeling werkt goe:', klachten worden er niet over gehoord. De heer v. Rosmalen is het daarmede niet eens, hij 'hoort wel klachten, Spr. zou zeggen, het 'steunorgaan is niet uitgebreid genoeg en het verdient aan beveling naast dit orgaan een com missie van advies in het leven te roe pen, waarin de 3 organisatie's zijn vertegenwoordigd, dit is ook de be doeling van het adres. De heer Dekker begrijpt de bedoe ling niet goed van deze adviescommis sie. De heer v. 'Rosmalen zegt, dat het steunorgaan bestaat uit B. en W. met eenige leden, de adviescommissie kan bestaan uit leden van het Bestuur der vakorganisatie's, Burgerl. Armbestuur en den Corresp. voor de Arbeidsbemid deling, die apart 'vergaderen en advies geven aan B. en W., spr. is overtuigd dat 5 personen "meer weten dan 2. De heer Dekker meent, dat de on dergrond van dit verzoek dan feite lijk is, dat het huidige steunorgaan niet goed werkt, kan de heer v. Ros malen daarvoor ook de bewijzen aan voeren? De heer v. Rosmalen verklaart dit wel te kunnen, doch niet te willen doen. De heer Dekker meent, dat de raad er dan ook niet op in kan gaan. De Voorzitter zegt, dat het steunor gaan slechts als een adviesbureau op treedt, maar het orgaan zelf, dus B. en W. heeft de beslissing. Klachten zijn er altijd en zullen er ook wel blij ven, maar werken met een advies commissie, die geen verantwoordelijk heid draagt is zeer moeilijk. De heer v. d. Straten merkt op, dat alle raadsleden indertijd verzocht is, om als zij klachten hoorden, deze ter kennis te brengen 'van het steunorgaan. De heer v. 'Rosmalen zegt wel, dat hij klachten niet 'wil vertellen, maar spr. wil hier verklaren, dat hij als wet houder er prijs op stelt, dat he heer v. Rosmalen klachten wel vertelt. De heer v. Driel wil gaarne toe stemmen, dat het weieens voorkomt, dat iemand onrechtvaardig word be handeld. Deze kwam dan bij spr., als armmeester, om ondersteuning. Hij bracht de onrechtvaardige behandeling ter kennis van wethouder v. d. Stra ten en dan kreeg de onrechtvaardig behandelde uitgekeerd met terugwer kende kracht. Hierop wordt besloten, niet op het verzoek in te gaan en dus geen ad viesbureau in het leven te roepen. Verzoek van het departement Wer kendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om subsidie voor zijn bad huis. De Voorzitter zegt, dat, zooals de heeren weten, voor 1933 besloten was 300 gratis-bonnen beschikbaar te stel len voor bewoners van De Werken. Deze bonnen zijn evenwel niet afge haald, zoodat thans verzocht wordt een subsidie 'van f25 te willen toekennen. Aldus 'wordt besloten. Verder Verzocht hetzelfde depart ment om voor 1934 wederom 303 gra tisbonnen ter beschikking te willen stel len a 10 ct. wat dus neer zou komen op f30. De heer v. Driel zegt, dat de ge meente 'dan meer moet betalen als particuliieren, bij abonnement behoeven deze 'slechts 8 ct. te betalen. Spr. is er daarom 'voor de prijs van| 8 ct. te hand haven. Aldus wordt besloten, terwijl voor- loopig 300 bonnen voor een gratis bad zullen 'worden afgenomen. Verzoek van de vereeniging Zieken zorg om subsidie. De Voorzitter licht toe, dat de ver eeniging in zijn vergadering van 11 December heeft besloten een subsidie aan te vragen van f 100.omdat door een overeenkomst met het Groene Kruis in Werkendam, de zieken bij dit Groene Kruis kunnen ondergebracht worden. Ziekenzorg is een vereeniging die reeds jaren, bestaat, alle gezindten in de gemeenk zijn er in vertegen woordigd. Thans is men er in ge slaagd de beschikking te verkrijgen over de verpleegster van Werkendam, die ook de zieken in Sleeuwijk zal bezoeken, daarvoor wordt thans een subsidie gevraagd. Bij de afdeeling Woudrichem van het Groene Kruis is ook dit gedeelte van Sleeuwijk be trokken, met deze afdeeling zijn on derhandelingen gevoerd, die evenwel niet tot overeenstemming hebben ge leid. Toen heeft Ziekenzorg een an dere richting gezocht en thans heeft zij de hulp van de zuster van Werkendam verkregen. De afdeeling Woudrichem is voor 1934 'een subsidie van f50.toege kend. 'B. en W. stellen thans voor, Ziekenzorg voor 1934 eveneens een subsidie van f 50.toe te kennen, zoo- dat thans ook voor Sleeuwijk een sub sidie wordt verleend, evenals voor Wer kendam, zou de Kille ook om subsidie vragen, dan zou ook voor dat gedeel te een subsidie van f 100 verleend kun nen worden. De "heer v. Arkel vraagt of het de bedoeling is, de subsidie voor Woudri chem) te laten, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt, althans voor 1934 wel. Met algemeene stemmen wordt be sloten 'de voorgestelde ^subsidie van f i qo te verleenen. Voorstel 'van B. en W. om de huur van "het perceel, gehuurd door van Ouwerkerk voor f85.per jaar, weer met een jaar te verlengen. De heer v. Arkel zou er de verplich ting bij willen stellen, dat een ge deelte met kunstmest wordt bemest. Aldus wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt eveneens besloten om het crediet, dat de 'gemeente bij de Bank van de Ver eeniging 'van Nederl. gemeenten heeft van f 10.000 te verhoogen tot f 13.000, aangezien 'gebleken is, dat het eerste bedrag niet toereikend is. Bij de rondvraag informeert de heer Sigmond naar het tijdstip, waarop de nieuwe openbare school in gebruik zal worden genomen. De Voorzitter doet het genoegen, dat deze vraag wordt gesteld. B. en W. zouden eerst gaarne den nieuwen weg van hier naar het Kerkeneind gereed hebben, om niet den schijn te wekken, dat zij de nieuwe school maar spoedig hebben geopend om de kinderen van dat gedeelte te verplichten den groo ten omweg te maken, waardoor mis* schien ouders hun kinderen naar de bijzondere school zouden zenden. Wil de raad terstond tot opening overgaan, dan gaan B. en W. daarmede accoord. Eer de nieuwe weg gereed is, daarmee zullen nog wel een maand of drie heen gaan, omdat eerst nog onteige ning moet plaats hebben. Hierna volgde sluiting. Binnenland. DE RIJKSMIDDELEN. Een gunstige December-maand. Het jaar heeft aanmerkelijk meer opgeleverd dan was geraamd, n.l. f9.8 50.384. Met een totaal van f392.040.784 bleef het niettemin toch nog f8484.635.89 achter bii de op brengst van 1932. Tot dit gunstig resultaat heeft de maand December belangrijk bijdra gen. In deze maand werd n.l. niet minder ontvangen dan f 40.13 5.2 =56.40 wat beteekent, dat de opbrengst van December 1932 met meer dan zes en een half millioen, n.l. met f 6.566.827.40 werd overschreden en de gemiddelde maandraming voor dit jaar zelfs met f8.280.056.40. o— ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond omstreeks half negen is op de losplaats in de haven te Roer mond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de stuurman Van Hurk een ernstige schedelfractuur en verschillende inwendige kneuzingen opliep. Van H. was werk zaam op een van Jansen's booten en bezig met een stoomlier den mast neer te laten op een daarvoor geplaatsten bok. Door het defect raken van een der ket tingen van de stoomlier, sloeg de mast plotseling naar beneden en kreeg v. H. die klaar stond om den mast te maken op den bok, den mast op het hoofd. Van H. werd per ziekenauto in bewus- teloozen toestand naar het St Laurentius- ziekenhuis te Roermond overgebracht. O— MAZELEN-EPIDEMIE. In het ongeveer 400 zielen tellende dorpje Alem (N.-Br.), heerscht een mazelen-epidemie. Bijna huis aan huis zijn patiëntjes, die lijden aan deze ziekte. De ziekte draagt een vrij kwaadaardig karakter. Het aantal ziektegevallen breidt zich nog voort. De laatste dagen hebben zich bij eenige patiënten complicaties voorge daan in den vorm van longontsteking. Twee broertjes zijn reeds het slachtoffer hiervan geworden. VERDRONKEN. W. v. d. Hoed uit Vreeland heeft Dins dagmiddag tusschen Vreeland en Uitermeer in een der gegraven putten voor het nieuwe kanaal, nabij het Hemeltje, een drenkeling gevonden. Deze bleek te zijn de petroleumventer H. Lamme uit de buurtschap Oud*Over, gemeenteLoosdrecht. De man, die tevens het beroep van klokkenmaker uitoefent, was Maandags namiddags naar Nederhorst den Berg ge gaan om een klok te halen en is vermoe delijk door de duisternis misleid, in de door het graven van het kanaal voor hem veranderde omgeving, te water geraakt en verdronken. Het lijk werd naar een naburige boerderij overgebracht. o GESTRAND. Het schip dat Woensdagavond om kwart over zeven op de Eierlandscbe gronden ten N.W. van den vnurtoren is gestrand is get Engelsche s.s. „Oxford" op weg van Gent naar Delfzijl, metende 800 ton. De reddingsboot „Eierland" is twee maal bij het Engelsche schip geweest doch de bemanning durfde het schip niet te verlaten. Donderdagmorgen bleek uit radioberich ten, dat de reddingsboot „Brandaris" zich bij het Engelsche schip bevond. Er was evenwel niemand meer aan boord. Daar men tot dusver negens van de bemanning een spoor heeft gezien en er ook geen berichten zijn hinnengekomen, neemt men aan dat de bemanning is ver ongelukt. Hoewel niets met zekerheid daaromtrent vast staat, denkt men dat er omstreeks 10 man aan boord waren. De „Brandaris" welke zich nog steeds bij het Engelsche schip bevindt, zoekt nog steeds inlichtin gen omtrent de bemanning. Negen lyken op de Vliehorst gevonden. De motorreddingsboot „Eierland" is om half één Donderdagmiddag te De Cocks- dorp teruggekeerd. Zij rapporteerde op den Vliehorst 9 lijken te hebben gevon den van het gestrande schip. Een der leden van de bemanning van de redding boot is bij de lijken achtergebleven. O— De V.A.R.A. mag morgen niet uitzenden. Op den dag dat Marinus van der Lubbe werd onthoofd, heeft de V.AR.A. na om roeping van het bericht der terechtstelling 5 minuten gepauzeerd, zonder dat voor afgaand overleg was gepleegd met de omroepscommissie. Als straf voor deze overtreding is de V.A.R.A. morgen voor den geheelen dag den zendtijd ontnomen. De Voorzitter van de V.A.R.A. noemde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2