Tweede Blad KienwsMad No. 5403 ?ri]dag 26 Jas. De Grootmoeder. ïu is het tijd M. NORT, Oorinchem Wasschen met Lucht!! WILLEN DE BRUIN i voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HiniieiiSand. FEUILLETON. Zusterhuis 6. Gediplomeerd Opticien. de glazen gratis. BEHOORENDE Bil HET DAGEN LANG HOOFDPIJN. Een middel dat verbetering bracht. Een onverwachte gewichtsafname. Uit dankbaarheid voor het succes dat ay met Kruschen Salts had, schrijft een vrouw ons den volgenden brief „Vóórdat ik Kruschen nam had ik veel last van rheumatiek en hoofdpijn, soms dagen achtereen. Gewoonlijk liep ik rond met een verband om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets verlichtte, 's Ochtends waren mijn ledematen meestal zóó stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me frisch en uitgerust. Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht ver minderd is van ruim 76 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen Salts vóór ik voelde, dat ik inderdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen missen." Mev w. H. C. Meestal beginnen de hoofdpynen wan neer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoeror- ganen onvoldoende werken en Uw orga nisme niet meer vrij houden van afval- etoffen. Het gevolg is, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoeror ganen nieren en ingewanden aan sporen tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd wor den Het gevolg van deze inwendige «choonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vrij van hoofd pijnen, vermoeidheid, zwaarlijvigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend ver- krijbaar bij alle apothekers en drogis ten a f0.90 >en f 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de fiesch zoowel «Is op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voor komt. Adfv. ZIJ DURFDE NIET NAAR HUIS. Vanwege een slecht schoolrapport De politie te Maassluis heeft langs de spoorbaan zwervende aangetroffen een 15 jarig meisje uit 's Gravenhage. Na onderzoek bleek, dat zij op school een ongunstig rapport had gekregen en uit angst niet naar huis durfde. De politie zorgde er voor, dat het meisje aan haar ouders werd teruggebracht. o TWEE SCHEPEN GESTRAND. Het op de Eierlandsche gronden voor Texel gestrande schip is bet Zweedsche s.s. „Christiaan Martisse". Toen het hoog water was hebben de sleepbooten Drenthe en Holiand het schip weten los te trekken. Wederom is op dezelfde plaats een schip vastgeloopen. Er hing een dichten mist, zoodat het schip van den vuurtoren af niet waarneembaar was. Men vermoedt, dat bet gestrande schip van Engelsche nationaliteit is. —o— BELASTING ONTDUIKING. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft veroordeeld een schoenwinkelier, wegens gebruik maken van valsche geschriften, tot 1 maand gevangenisstraf, zoodat het vonnis van de Rechtbank is bevestigd. De schoenmaker had zijn vermogen in den loop der jaren aanmerkelijk weten te vergrooten tengevolge van speculaties, uitkeering van een verzekering en een erfenis. Aanvankelijk had hij hiervan geen aangifte gedaan later wilde hij dit geleidelijk doen. In 4930 gaf hij een vermogen van f 28.000 op, f 12.000 meer dan het vorige jaar. Hij beweerde, dat f 9000 van speculatie afkomstig waren, waarvoor dus geen inkomsten belasting betaald behoefde te worden. Bij een onderzoek, door de belastingen ten huize van verdachte ingesteld, kwa men verschillende afrekeningsstaten te voorschijn, die de speculaties zouden moeten aantoonen, doch die later valsch bleken te zijn. Het O. M. had bevestiging van het vonnis geëischt. DE BRAND TE MEDEMBLIK. De brandstichter gestraft. Vorige week stond voor de Arrondisse ment» Rechtbank te Alkmaar terecht de 19 jarige los arbeider W. W. uit Medem- blik, wien ten laste was gelegd brand stichting in een perceel aan de Ooster haven aldaar, waarin ook het clublokaal van de A. J. C. gevestigd was, teneinde daaruit ten behoeve van de bewoonster, de wed. Ter Haar, voordeel te trekken door middel van assurantiegelden. Verd. had het hem ten laste gelegde bekend, doch zeide zich over zijn bedoelingen niet te willen uitlaten, teneinde geen mede plichtigen te verraden. Het O. M. had tegen hem 2ys jaar gevangenisstraf geëischt. Mr. P. Eecen uit Oud-Karspel concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging subs, tot een voor waardelijke veroordeeling met bijzondere voorwaarden, o.a. het verbod van omgang in kringen, waar socialistische ideeën worden verkondigd. De Rechtbank thans uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot 1 jaar en 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. DE BUIT DER KOMMIEZEN. Drie auto's met boter en suiker geladen De kommiezen te Heeze (N.-Br.) wis ten beslag te leggen op drie personen auto's, geladen met boter en suiker, welke clandestien over de grens waren gevoerd. Tegen de respectievelijke chauffeurs werd proces-verbaal opgemaakt en de auto's werden in beslag genomen. —O MOTORONGELUK. De bestuurder van een personenauto, die over den afsluitdijk van Friesland 33. Nog eens, Darasse, kt op; het ge luk lacht je tegen, laat het je «iet ontsnappen. De frissche Lucht had hem goed ge daan; hij liep steviger. Hij kwam in een der drukste stra ten der Vüette, en nadat hij nog eeni naar Wieringen reed, heeft op den weg aangetroffen een vernield motorrijwiel, waar naast een man in bewusteloozen toestand lag. Inzittenden van de auto namen den man mee naar Den Oever op Wieringen. Toen zij daar in een café waren aangekomen, herkenden men den man terstond. Hij bleek te zijn de pl m. 40 jarige aannemer Juisting, wonende op WieriDgen. De man, die even het be wustzijn herkreeg, is nog voordat een dokter hem eenige hulp kon verleenen, aan zijn verwondingen overleden. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Vermoedelijk is de man met zijn motor tegen een op den dijk staande aanhang wagen, welke onverlicht was, gereden, met het noodlottig gevolg. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een auto, die een dezer nachten over den rijksstraatweg van Breda naar Tilburg reed, begon zoodanig te slingeren dat de wagen tegen een boomfjreed. De schok was zoo hevig, dat het vehikel vrijwel ia puin lag. De chauffeur, zekeren van O. uit Tilburg, werd door de politie uit de resten van zijn auto getrokken. Hij had niet het minste letsel bekomen. Hij was echter in beschonken toestand en werd ter ontnuchtering in het arrestan tenlokaal opgesloten. o MOEDIGE JONGEN. Te Zijtaart, gemeente Vechel (N.Br.), geraakte het driejarig zoontje van den heer K. te water. Toevallig passeerde daar de tienjarige jongen F. v. d. D., die blaasjes op het water zag. Even daarna kwam een gedeelte van het schortje boven water. Zonder zich te bedenken, sprong hij in het water, dat hem tot het mid del reikte en het gelukte hem de kleine op het droge te brengen. Omwonenden brachten het geredde kind naar zyn ou ders, terwijl de jeugdige redder rood van zenuwachtigheid, naar zijn moeder holde. o CHAUFFEUR VERDRONKEN. Met een taxi te water gereden. Dinsdagavond wilde een taxi langs den Grachtwal te Leeuwarden de Rom- keslaan innijden, doch de bestuurder nam den bocht te groot, met het droe vig gevolg, dat de wagen in het ter plaatse vrij diepe water terecht kwam. Schippers schoten onmiddellijk toe om hulp te verleenen. De taxi ver dween echter direct in de diepte en het gelukte niet den chauffeur, den 30- jarigen M. Kaspersma uit Leeuwarden tijdig te bevrijden. Toen tenslotte de wagen weer op het droge was ge bracht, bleek het slachtoffer door ver drinking reeds te zijn overleden. De wagen was geheel intact gebleven, zelf9 de lichten brandden nog. o LEVENSONDERHOUD WORDT DUURDER. Indexaijfer gestegen. Naar uit het d'riemaandeüjksch over zicht van den stand der kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezin nen en van gezinnen van meer gegoe den te Amsterdam opgemaakt door het Bureau van Statistiek der Gemeenten blijkt, waren de indexcijfers der kosten van het levensonderhoud, berekend op de basis van het peil der prijzen ge durende de periode 19231924 is i00 en volgens de levenswijze in ditzelfde tijdperk, waren over December 1933: voor arbeidersgezinnen 80.7 (tegen 79.0 in September j.!. en 79.4 in De cember 1932) en voor gezinnen van meergegoeden 78.0 (tegen 77.4 in Juni j-.l. en 80.7 in December 1932). Op die basis van het peil der prij- om een BRIL te koopen. Wij ruimen een heele partij Brillenmonturen op, van prima kwaliteit, waaronder ook met de modernste neusbrug. Deze monturen verkoopen wij voor halven prijs of voor den gewonen prijs maar met zen vóór den oorlog is 100 waren zij: j voor arbeidersgezinnen 142 5 (tegen 139.5 in September j.l. en 140.2 in De cember 1932) en voor gezinnen van meergegoeden j 137.7 (tegen 136.6 in September j.l. en 142.4 in December 1932). Voor beide groepen van gezinnen is er derhalve van September tot Decem ber 1933 voor het geheele budget een stijging waar te nemen en wel van 2.1 procent hij de arbeidersgezinnen en van 0.8 procent hij de gezinnen van meer gegoeden. Voor de voeding alleen is de stijging 6.0 procent bij de arbei dersgezinnen en 4.3 procent bij de be tergesitueerden. Hij dronk met allen, en toen hij i gen tijd had geloopen, kwam hij in de uit de laatste herberg kwam, was de buurt, die den naam draagt van la Cité nacht ingevallen en had hij moeite zijn evenwicht te houden. De lantaarns waren aangestoken. Er waren weinig voorbijgangers; zij die des Cabanes, den besten naam, die men kon geven. Stelt u een groote, stoffige vlakte voor, des winters morsig, en op die Darasse zagen, bleven een oogenblik vlakte hier en daar een twintigtal el- staan, om hem na te kijken, zooals hij lendige hutten uit vermolmde planken daar voortzwaaide, van den eenen kant gebouwd en bedekt met oud linnen, der straat naar den anderen. I Wie één hut had gezien, kende het Darasse rookte een derde sigaar. Hij andere; hetzelfde ellendige aanzien, de- aocht de bijzonderheden van zijn ge- zelfde grootte en vorm. Twee verirek- sprek met de markiezin in zijn ge- jes door één venster verlicht, dat was heugen terug te roepen. alles. Wanneer de lucht niet door de He! zeide hij ik heb het deur of de Vensters binnenkwam, kwam toch niet gedroomd. De oude dame zij door de reten en scheuren in de heeft mij een fortuin beloofd; ja, ja, beste Darasse, een fortuin, dat wi! zeg- muren. Elk hutje had zijn tuintje. Toen Darasse een van die hutten, gen, goud, goud, zooveel als je nog zijn woning, binnenkwam, \vas de kruier nooit hebt bezeten. Begrijp je, Darasse, slechts enkele passen van hem ver- begrijp je goed? Eindelijk zal je dan wijderd. eens in een goed bed kunnen slapen en j Eindelijk, zeide hij daar vrooLijk leven, zonder iets te doen te woont bij. hebben! Eiken dag heerlijk eten, met j Darasse had de deur gesloten. De goeden wijn, koffie van de beste soort, kruier, die bemerkte, dat de reten in brandewijn, likeuren. het slechte houtwerk der hut de licht- Maar goed opletten, oude jongen, stralen doorlieten, trok daarvan partij je moet je niet door dien jongen laten om de gesprekken in de hut af te luis- beetnemen; ik zal wel maken, dat hij teren. Duidelijk hoorde hij ecu vrou- mij zegt, waar die juffrouw it. jwewtem zegge»: Waar kom jij vandaan? Wat heb je den geheelen dag uitgevoerd Darasse antwoordde: Wees bedaard vrouw, als je je stil houdt, zullen wij babbelen. Ter zake, waarom niet? zei de de kruier tot zichzelf. De woning van den ouden smokke laar bevatte als eenig meubilair een. slecht bed, drie gebroken matten stoe len, een manke tafel van wit hout en een soort van commode. Mevrouw Darasse, die ongeveer van denzelfden leeftijd was als haar man, was bezig met het verstellen van goed. De kleeren van de ongelukkige waren gescheurd; het is waar, zij had wel betere, maar die gebruikte zij slechts bij groote gelegenheden. hare trekken droegen de sporen van jaren van ellende en verdriet. Zij had het hoofd opgeheven en haar man ver wonderd aangezien. Waar heb die kleerea vandaan? vroeg zij. Van een koopman. Jij hebt die gekocht? Ja- Waarmee? Een domme vraag, Pauline; wan neer men koopt, doet men het met geld. Waar heb je dat vandaan? Drommels! verdiend! Waarmee? Door te werken. Maar je verveelt wij met je vragen. DE SCHIPBREUK VAN DE „OAK- FORD.» De slachtoffers worden mor gen naar Engeland vervoerd. Het stoffelijk overschot van de tien slachtoffers van het Engelsche schip „Oakford" is heden door da beman ning van de reddingboot „Eierland" naar Oudeschild overgebracht. Op het haventerrein ter plaatse zullen de kisten met eenige plechtigheid worden over gezet aan boord van een vaartuig van schipper Henkes. Dit motorvaartuig zal de omgekomen leden der bemanning naar Amsterdam vervoeren. Zaterdag middag zullen de kisten worden inge scheept op een der Engelsche booten naar Londen. o— EERVOL ONTSLAG AAN 278 ON DERWIJSKRACHTEN TE A'DAM. In velband met de bezuinigingen bij het onderwijs stellen B. en W. van Am sterdam den raad voor, aan 278 on derwijzers en onderwijzeressen wegens opheffing van hun betrekking, eervol ontslag te verleenen. o VUURWAPENS IN BESLAG GE NOMEN. Bij de controle op frauduleus ver voer van aardappelen en margarine, heeft de politie te Groningen In een bodewagen die langs den Heerenweg de stad binnenkwam, een kist met auto matische pistolen gevonden, die niet gedekt waren door een vervoerbewijs, Het betreft hier een parbij van hon derd brownings, die bestemd waren voor iemand daar ter stede. Zoowel de twee boden als de geadresseerde! werden aangehouden. Zij werden na verhoor vrijgelaten. De politie is efl van overtuigd, dat deze browningsons De Waschcompressor met veerende luchtzuiging. Geheel van geel koper vervaardigd. Onverslijtbaar. Wassclien schoon in 2 uur, waar men anders bijna een dag over doet, PRIJS MET STEEL: IJZERHANDEL - - GORINCHEM. Je ziet, dat ik weet, dat je liegt; waarom verveel ik je met mijn vragen? Je liegt, Pierre, en sedert wij te Parijs zijn, heb je mij belogen. Eenige maan den geleden heb je mij gezegd: „Ik heb werk gevonden te la Chapelle; in de werkplaatsen van de heeren Jour- neux." Het was een leugen. Hoe weet je dat? Vandaag moest ik een boodschap te la Chapelle doen, juist tegenover de fabriek; ik ben daar binnen gegaan en heb je te spreken gevraagd. Men zei de mij, dat je nooit in dat huis hebt gewerkt, en dat ze zelfs je naam niet kenden. Je bent dus gestraft voor je nieuwsgierigheid. En dat is alles, wat je te ant woorden hebt? Maar kom, ik wil je geen vragen meer doen; neen, neen, ik durf je niet ondervragen; ik ben bang om te weten, waar je dat geld vandaan hebt. Ik wil nu niets meer hebben. Zoo lang ik kan, zal ik werken; maar ik ben pp, de krachten ontbre ken mij, en dan zal ik moeten ophouden en van armoede sterven. Hij haalde de schouders op. Welk een bestaan heb ik gehad mijn God, zuchtte zij. Pauline, je zegt domheden. O! ik heb er genoeg Yao, ik heb genoeg van het leven! Dut zal je niet zeggen, alt het lp- ven .zacht en gelukkig wordt! O! zeide hij je gelooft niet aan het lieven, dat ik je zal bezorgen? Ik geloof aan de beproevingen die ik heb doorstaan, en die niet zul len eindigen, voordat de dood mij er van verlossen zal. Hij nam een twintig-francstuk, ver volgens een tien-francstuk, daarna een' menigte zilvermunten uit zijn zak, en legde alles op tafel. Er waren in het geheel zeven-en-der tig francs. De vrouw bleef verslagen zitten, ver volgens vertrokken hare trekken, een siddering ging haar door de ledeau Ongelukkige! riep zij uit wat heb je gedaan? Waar komt dat geld vandaan? Kom, mevrouw Darasse, ant woordde hij wees niet bang, en geen] beleedigende vermoedens, asjeblieft. Helaas! ik heb ongelukkig heft recht alles te denken. Neen, neen! O! leugens kosten je niets; maar. ik laat mij niet bedriegen. Buitendien des nachts in je droom en verraadt je je! O! laten wij niet over het vertel den praten; het betreft nu de toe komst. Die zal prachtig yoor ons zijn. i (Wordt vervolgd) j —O— Zij glimlachte bitter.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5