Buitenland 1XGEZÜ\I)M. Voetbalsport. V eilingberichten. Rivierberichteu. Plaatselijk Metiws, Marktberichten gehangen, want doordat de Iichtleiding 1900 verbroken werd, ontstond er een knet terenden vonkenregen, waar Hazetberg tusschen hing. Toegeschoten hulp wist hem geluk kig nog tijdig te bevrijden. Het ongeluk zou hieraan te wijten rijn, dat de gevelmuur, welke reeds scheuren vertoonde, te zwaar beiast zou zijn geweest, 'met opgestapelde mais. Het noodlottig ongeluk heeft in het geheele dorp begrijpelijk groote ont steltenis teweeggebracht. EEN VOLKSGERICHT TE ZOUT KAMP. Gescheiden man afgestraft. Zaterdagavond heeft te Zoutkamp een Volksgericht plaats gehad. Met projectielen gewapend mar cheerden eenige honderden Zoutkam- pers naar het huis van een visscher, die reeds jaren gescheiden van zijn vrouw leeft, welke thans door deze familie-aangelegenheid zenuwpatiënte is geworden en binnenkort in een inrich ting zal moeten wordien opgenomen. Het publiek had zich aan de zijde van de vrouw geschaard en tot een volksgericht besloten. Bij het huis van den visscher ge komen, wierp men tal van harde voor werpen tegen de ruiten en het dak, zoodat de visscher met zijn inwonen de zuster en twee kinderen, spoedig een goed heenkomen moesten zoeken, daar het huis zoodanig was vernield, dat het onbewoonbaar m«est worden verklaard. De politie, die spoedig ter plaatse aanwezig was, verspreidde de menigte, doch kon niet verhelpen, dat het opge wonden publiek de garnalenboot van den visscher tot zinken bracht. Nog steeds is de rust in Zoutkamp niet teruggekeerd'. —O DOOR HET IJS GEZAKT. Twee jongens verdronken. Te Joure zijn Maandagmiddag drie jongens op de vijver van de bekende Horremastate door het ijs gezakt. Na groote moeite konden zy op het droge worden gebracht. Een van de jongens kon zich huis waarts begeven. De levensgeesten van de beide anderen, Sieber Abma en Klaas Boersma, waren echter reeds geweken. VEERBOOT OMGESLAGEN. Vijt lijken gevonden. Te Nagasaki is Zondag een overbelaste veerboot omgeslagen en gezonken, met het gevolg, dat ruim 150 menschen in het water vielen. Hoeveel menschen om het leven zijn gekomen, staat nog niet vast er zyn vijf lijken geborgen, terwijl 30 personen naar ziekenhuizen zijn gebracht. Men gelooft dat de anderen zich, ondanks de koude, zwemmende in veiligheid heb ben weten te brengen. BRAND IN DOOFSTOMMENTEHUIS. Vreeselijke tooneelen. In een inrichting voor doofstommen te Klausenburg hebben zich vreeselijke too» neelen afgespeeld, toen Zondag een brand uitbrak, die met razende snelheid om zich heen greep en de doofstommen tot soort razernij oversloegen en weigerden het brandende gebouw te verlaten. Pas na eea verbitterd gevecht tusschen de doof stommen en militairen en gendarmen lukte het de verpleegden uit het huis te krijgen. Nauwelijks was de laatste patiënt uit het gebouw verwijderd, of het dak stortte in en het gebouw brandde volkomen af. Als door een wonder vallen geen slacht offers te betreuren. BYRD's EXPEDITIE. 47 leden afgesneden. Uit Bay-Whales zijn radioberichten ont vangen, waaruit blykt, dat 47 leden van Byrd's expeditie zich in levensgevaar be vinden als gevolg van het afbrokkelen van het ys. Van deze mannen bevinden er zicb 43 in het tijdelijke voorraadkamp de andere vier, die van hun kameraden rija afgesneden, zijn achter gebleven in het hoofdkamp, Klein-Amerika. De overige leden der expeditie wachten thans gunstiger weer af om hun makkers te redden. o— KOCHEM'S BERGEN LEVEN. Te Kochem aan de Moezel is opnieuw een groote massa bergsteen omlaag ge stort. De voornaamste straatweg is gehee geblokkeerd. Er is groote schade aan de wynbergen aangericht. NIEUWE VLIEGTUIGEN. Omdat er zoo naar ontwapening wordt verlangd 1 De Amerikaansche Minister van Oorlog heeft een nieuw vijfjarenplan voor de uitbreiding der luchtstrijdkrachten van het landleger bekend gemaakt. Dit plan zal zoo spoedig mogelijk aan de militaire commissies worden voorgelegd. Het aantal vliegtuigen, dat thans 1800 be draagt, zal met 4000 worden vergroot. De kosten voor ieder nieuw vliegtuig worden geraamd op 40.000 dollar. Verder ligt het in de bedoeling een vliegend „Hoofdkwartiereskader" in te stellen, dat uit 900 vliegtuigen zal bestaan. Deze vliegtuigen zullen onmiddellijk ter beschikking van den generalen staf staan en gebruikt worden zoowel in ver binding met de land- of zeestrijdkrachten, als voor bijzondere opdrachten. Het eskader zal worden gerequireerd, wanneer een aanval op een landsgrens een ge- concentreerden maatregel noodzakelijk maakt. Volgens verklaringen van het ministerie van oorlog zal Amerika hier mede het grootste luchteskader ter we reld bezitten. o DE FRANSCHE REGEERING AFGETREDEN. In den kabinetsraad, die Zaterdag middag werd gehouden, is het besluit gevallen, den president der republiek, Lebrun, het collectieve ontslag van 't ministerie aan te bieden. De president heeft dit ontslag aanvaard en is onmid dellijk met de gebruikelijke consultaties begonnen. Hij heeft nog een poging gedaan Chautemps te bewegen opnieuw als kabinets formateur op te treden en hem er op gewezen, dat hij over een meerderheid in beide huizen van het parlement beschikt. Chautemps heeft echter bedankt, „om den president alge heele vrijheid van handelen te laten". In verband met dit aftreden werden door het publiek groote demonstratie's gehouden, waarbij het herhaaldelijk tot botsingen met de politie kwam. De Place de l'Opera te Parijs was geheel afgezet en door sterke schijnwerpers belicht en door een sterke politiemacht bezet. De brandweer hield zich met brandslangen gereed. Reeds vroeg in den avond van Zaterdag was het op de groote boulevards, in de nabijheid van de Place de l'Opera zeer druk. Duizenden menschen hadden zich verzameld in de aangrenzende straten en wachtten, op de dingen die komen zouden. De politie had de geheele stadswyk ron dom de Place de l'Opera omsingeld, Iedere samenscholing werd met kracht onder drukt. Uit de menigte stegen voortdurend creten opVive le roiWeg met de republiek 1 Een 400 tal personen werden gearres teerd, een groot aantal politieagenten wer den gewond. Ten slotte slaagde de politie er in de demonstranten uiteen te jagen. Maandagmorgen heeft president Le brun, Daladier op het Elyssee ontvangen en dezen opgedragen een nieuw kabinet te vormen, welke opdracht werd aan vaard. Daladier verklaarde, dat het zijn bedoeling was een regeering te benoemen van energieke, achtenswaardige mannen, die vast besloten zijn het gezag van den Staat en het vertrouwen in de republiek te herstellen. Het is noodig dat de crisis zoo spoedig mogelijk tot het verleden behoort. Niet alleen verlangt het Fransche volk, dat de Augiasstal op onverbiddelijke wijze zal worden gereinigd, maar ook gedoogt de internationale toestand geen onverantwoor delijk rekken der besprekingen over de kabinetsformatie in Oostenrijk, waar de regeering-Dollfuss in een verbitterden strijd met de nazi's is gewikkeld, hetgeen tot een conflict met Duitschland kan leiden, is de toestand zeer gespannen, terwijl bovendien elk oogenblik het bemiddelings voorstel van sir John Simon, den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken, inzake de Duitsch-Fransche meeningsver- schillen op het gebied der ontwapening kan binnenkomen. DE OVERSTROOMING IN CHINA. 40.000 slachtoffers. De Gele Rivier is buiten haar oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden, vooral in de provincie Honan, zijn over stroomd. Ongeveer 40.000 menschen zouden in het water zijn omgekomen of zijn doodgevroren. Duizenden zwerven in het verwoeste gebied rond. De reddingspogingen worden bemoei lijkt door den ijsgang. Verscheidene booten met levensmiddelen, kleeren en geneesmiddelen, die onderweg waren, zijn tegen de ijsschotsen stuk geslagen. Daarbij zijn 3 redders om het leven gekomen. Uit de spaarzaam binnenkomende rap porten der plaatselyke autoriteiten blijkt, dat de iamp nog grooter dreigt te worden, daar het water nog steeds stijgt. Koeien Ossen Stieren Per 4 e kw. 56—60 53—57 50—53 K.G. 2e kw. 50—54 43—48 43—47 3e kw. 38—42 38—40 30—38 Vette kalveren (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur. Wees zoo goed onderstaande in uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. In een onzer dagbladen van Zaterdag 27 Jan. 1.1. wordt uit Woudrichem o.m. gemeld dat door Ged. Staten van Noord- Brabant aan den Raad dier Gem. het verzoek is gericht, om met 4 April a.s. de 2e Openbare School op te beffen. Voor menigeen op dien datum al reeds „Oud Nieuws". Doch waar in voornoemd bericht de hoogst belangrijke vraag wordt gesteld „Wat of de Vrijz. Dem. aan den Ouden dijk hiervan zeggen" daar is mijn ant woord „In tegenstelling met S.D.A.P.ers die vaak de grootste misdaden hunner leiders zie Duys- Schapen- Goudriaan affaire, naast tegenstemmende raads leden bij het verzoek der vakorganisatie's om toeslag op werkloozekas-uitkeeringen enz. enz. maar 't liefst doodzwijgen, zullen de Vrijz. Dem. alhier zich openlijk en rondborstig tegen deze bezuinigings maatregel verzetten. Een Vrijz. Dem. te Oudendyk. Woudrichem, 29—4'34. 85-95 70-75 45— Per stuk Melkkoeien f450 a f250 Kalfkoeien f160 a f250 Stieren f155 k f265 Pinken f 50 a f100 Graskalveren f 28 a f 60 Vaarzen f 95 a f140 Werkpaarden f 70 k f150 Slachtpaarden f 80 k f145 Veulens f 70 k f 80 Hitten f 50 a f 80 Biggen f 6 a f 10 Nuchtere fokkalv. f 12 if 20 id. slachtkalv. f 5 a f 10 Lammeren f 10 a f 17 Biggen per week t 0.80 4 fl.OO HAAGSCHE VEILING. Fruit: Goudreinet 1 4649, II 22 25; Jasappel 79; Benderzoet 6—42 Bellefleur 845 Eng. Bellefleur 4548; Campagne zoet 57 Ivleipeer 42 St. Remie 7 Bendavis 44. Groenten: Uien II 3963 III 75—98; Rapen 5454; Friesche Rapen 2.00-2.30 p. 400 K.G.Prei II 140, II 50—80 p. 100; Selderij 13.70—3.90; II 501.70 p, 100; Andy vie I 9194; II 2869 p. kist; Boerenkool 1625 p. kist; Spruiten 942 p. K.G. Groe- nenkool 30 40 p. kist; Roodekool I 7.90 -8.20 p. 100, II 3.20—020; Gele kool I 5.80—6.—,11 2.00-4.30 p. 400 i Peen 5861 2.20 p. 100 p. kistPeterselie 2,00 Nero 2—4 p. K.G.Kro ten 17 Witlof 22—32 boonen 43. Irngsvereenlging in 'de consistorieka mer alhier, een vergadering te hou den. De korenmolen, die reeds ee- nigen tijd buiten bedrijf was. is thans naar wii vernemen verkocht aan eea Zeeuwschen Graanhandelaar, welke hierin een nieuw bedrijf zal vestigen. J.l. Zaterdag ontstond alhier, bii de firma B. een begin van brand. Gelukkig wist men het vuur spoe dig meester te worden, zoodat de ontboden motorspuit geen dienst be hoefde te doen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Jonge- lingsvereeniging op Ger. Gr. zal a.s. Donderdag des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier, als spreker op treden Ds. Lekkerkerker. Het bouwen van een woon*- een winkelhuis met rijwielwerkplaats voor rekening van Mej. Wed. Arts in de Nieuwstraat, onder architectuur van den heer Fijan te Waalwijk, is na gehouden aanbesteding jpgedrar gen aan de heeren Kleinloog £n van Oversteeg te Vrijhoeve-Capelle. DUSSEN. J.l. Zondag zijn respectievelijk tot ouderling en diaken der Geref. Kerk alhier herkozen, de heeren B. Wiinands en A. v. Dijk. Op Donderdag 1 Febr. n.m. 7, uur hoopt de Geref. Jongelingsver. „Eendracht maakt Macht" alhier, in de Geref. Kerk haar jaarfeest te vie ren. Terwijl de Herv. Jongelingsver. „Emanuel" op 2 Febr. in de Herv. Kerk eveneens haar jaarfeest hoopt te houden. Met ingang van 16 Febr. a.s. is de heer Tj. Smink, kommies der Directe Belastingen alhier, benoemd als Com. Dienstgeleider te Akkruna (Friesland). Noode ziet de bur gerij van deze en omliggende ge meenten. die onder zijn dienst ressor teer en, dezen human en en hulpvaar- Bananen 2 30-2 50 p. 40 K G.^sgS^nambt^r p. K.G.Gezouten Sny Op 30 Jan. in Meters in c.M, HEUSDEN. Zondag speelde Juliana 1 hare 42e com petitie-wedstrijd voor de le klasse B.V.B. tegen D.E.V.O. 2 uit 's Bosch. Dit was tevens hare laatste thuis wedstrijd. Juliana was hier niet gelukkig en met 2—1 moest zij deze zeer spannende wedstrijd ver liezen. Juliana moed gehouden in de laatste uitwedstrijden, ge maakt nog reuzenkans. Scheidsrechter was de heer H. Hop staken uit Waalwijk. Juliana II speelde Zondag hare 41e com petitie-wedstrijd voor de 2e klasse B.V.B, tegen D.E.V.O. 3. Juliana verloor dezen wedstrijd met 61. Scheidsrechter was de heer G. Verheij alhier. Zondag heeft P.S.V. bezoek gehad van E.M.O S. uit Helvoirt. Te Helvoirt werd de wedstrijd tegen deze gasten door P.S.V. verloren met 74. Thans heeft P.S.V. het tot gelijk spel weten te brengen. Met de rust was de stand 4 2 voor E.M.O.S. Door beide partyen werd nogal eens een mooie kans gemist. De wedstrijd eindigde met 44. WERKENDAM. De aangekondigde vriendschappelijke wedstrijd door D.V.O. II van Raamsdonks- veer en S.V.W. II alhier, is door 't weg blijven der eerstgenoemde niet doorgegaan. 's-IIertogenbosch 2.10 val 45 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 4.20 was 5 Crévecoeur (Maas) 1.22 was 7 St. Andries (Maas) 1 65 val Venlo 11 19 was Maastricht 44.05 was 0 HEUSDEN. Zaterdag werd onze stadgenoot, de heer P. E., die per fiets naar Wjjk wilde gaan, op den dijk nabij de voorm. con- vertrekken. Wii willen hopen, dat het hem en zijn gezin, in zijn nieuwe standplaats wel moge gaan. GIESSEN. De gemengde zangvereeniging alhier, zal onder leiding van den hr. A. W. Ilavelaar uit Woudrichem Za terdag a.s., een uitvoering geven. GENDEREN. Zaterdagavond gaf in Café Kramer de tooneefvereeD. O.V.U. uit de gemeente Eethen c.a. hare aangekondigde uitvoe ring ten bate van het Groene Kruis dezer gemeente. De zaal was geheel gevuld en hetgeen hier werd gepresteerd, overtrof aller verwachting. Er werd heel goed gespeeld en het pianospel van mevrouw Olgema verhoogde in ruime mate de prettige stemming in de zaal. Over de zang van mej. Donken als declamatie van den heer Gouda viel zeer in den smaak van het publiek. De medewerkers aan dezen avond kunnen servenfabriek door een luxe auto aange reden en circa 20 M. meegesleurd. Hierbij T" V 1 genoegen op een en ander terugzien, kreeg hy een breuk in den knie, terwijl 6000 DOODEN IN BRITSCH-INDIE In welingelichte kringen te Calcutta gelooft men, dat bij de jongste aardbeving in Bihar 6000 menschen zijn gedood en 15000 gewond, hoewel de regeering offi cieel opgeeft, dat het aantal dooden niet meer dan 4000 bedraagt. De materieele schade loopt in de millioenen. BRAND IN EEN JAPANSCH ZIEKENHUIS. In de stad Sjanpia is tengevolge van een ontploffing in een benzinehouder een geweldige brand uitgebroken in het plaatse lijk ziekenhuis. Het uit hout opgetrokken gebouw werd door het vuur geheel in asch gelegd. Tot nog toe konden 15 lijken geborgen worden. SNEEUWSTORMEN0IN JAPAN. In de provincies langs de Japansche zeekust woedden hevige sneeuwstormen waardoor op verscheidene plaatsen lawines plaats hebben en het treinverkeer wordt ontwricht. In de buurt van Soekoei werden 5 menschen levend door een lawine begraven, doch zij konden worden gered, ofschoon twee hunner zwaar ge wond werden. "Vijfduizend baanwachters zijn gemobiliseerd tot het wegscheppen van sneeuw van het baanvak. GORINCHEM, 29 Jan. Op de veemarkt waren heden aange voerd 85 runderen, 2 nuchtere kalveren, 0 varkens, 255 biggen, 109 overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 140220. Melkkoeien f 130180, Kalfvaarzen f 410170. Guiste vaarzen f 80140. Stieren f 60120. Pinken f 50—80. Nuchtere fokkalveren f 711. Nuchtere kalveren voor export f 46. Drachtige varkens f 3570. Overloopers 1222. Natte zeugen f2540. Biggen 713, alles per stuk. ROTTERDAM, 29 Jan. Aanvoer 868 varkens. Pryzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 38 36 34 ROTTERDAM, 30 Jan. Op de veemarkt waren heden aange- voerd 189 paarden, 2 veulens, 1900 ma gere en vette runderen, 230 vette kalveren, en graskslv., 990 nuchtere kalveren, 140 schapen of lammeren, 0 overloopers of varkens, 64 biggen, 36 bokken of geiten. een zijner scheenbeenen gedeeltelijk werd versplinterd.' Zyn fiets werd tevens deer lijk gehavend. Naar we vernemen is het ongeval daaraan te wyten, dat E. onverwachts moest wijken voor een hem tegemoet rijdenden fietser juist toen de luxe auto van achter aan kwam ryden. ANDEL'. Het bestuur van de muziek vereniging' „Andels Fanfarecorps" is samengesteld als volgt: Voorzitter A. G. van Lier, secretaris S. de Cloe, penningmeester B. Verschoor en ie commissaris J. van Rijswijk en 2de commissaris D. Naaijen. Tot bestuursleden van de Afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier, werden herkozen de heeren Mart. van Rijswijk, J. F. van Duist en D. de Waal. Op 26 Januari j.f> treed alhier, voor het Comité van win terlezingen op ds. P. Veen uit Utrecht met het onderwerp „Levensmoed." Volgende spreker op 22 Febr. a.s. is ds. Fokkema van Amstelveen met het onderwerp: Heeft het oude tes tament beteekenis voor ons geloofs leven. Het kinkerkoor alhier, en de mannenzangver. alhier, rijn beiden voornemens in de maand Februari a.s. een uitvoering te geven. ALMKERK. De heer G. J. de Vries arts alhier, welke ongeveer 8 jaren als Geneeskundige dezer Gemeente is werkzaam geweest, gaat thans onze Gemeente verlaten, velen zullen dr. de Vries noode zien vertrekken. Vanaf 1 Jan. 1933 tot 1 Jan. 1934 is de bevolking dezer Gemeente met 53 toegenomen. Op de j.l. Vrijdagavond alhier gehouden Ledenvergadering van de Herv. Schoolvereeniging, werden tot bestuurselden herkozen, de heeren A. Burghout en J. Toonen. Op Donderdag 1? Febr. a.s. n.m. 7 uur zal alhier in de zaal Dekker, ten bate van de Zending, de Javafilm vertoond worden. Tevens iigt het in de bedoeling een kinder voorstelling te geven. 8 Febr. n.m. 7 uur hoopt de Ring Altena Zuid van Géref. Jonge- IIERPT. Zondag gaf de handboog- schutterii „Ons Genoegen" hare jaar- lijksche winteruitvoering in het café „de Ploeg." Onder leiding van de* heer W. Kuijs werd opgevoerd het tooneelstuk in 3 .bedrijven „Rooie Prins" van J. Grosefld en de klucht „Tewis als oppasser bij den Serge ant Majoor." Beide stukken werdea uitstekend vertolkt en een dankbaar, applaus viel den spelers ten deeL Ook de EdelAchtb. heer Burge meester bracht den spelers welver diende lof en dankte hen voor de buitengewone verdienstelijke wijze waarop zii deze uitvoering hebben verzorgd. De vereeniging en spelers kunnen met voldoening op deze uit voering terugzien. Dezer dagen arriveerde alhier aan de Stoomzuivelfabriek een nieu we karn. Deze karn is van de nieuw ste constructie en Zweedsch fabri kaat. Dezer dagen zal met de mon tage begonnen worden. NIEUWENDIJK. Hedenavond, zal de Geref. naaivereeniging „Martha" haar jaar feest houden in het Instituutlokaal. Dezer dagen kwam het doch tertje van den heer K. de Ruijter zoodanig te vallen, dat zii haar sleu telbeen brak. De hulp van Dr. de Vries werd ingeroepen. De heer P. van der Zou we* is candidaat gesteld voor lid van het Prov. Comité voor Noord-Brabant e* Limburg van den Chr. Nat. Werk mansbond. Vrijdagavond hield de „A.R. P.C." een ledenvergadering in de consistorie der Geref. Kerk. De heer C. Dekker, hield een inleiding over: Art. 1Ons Program. Er volgde op dit referaat een aangename gedach- tenwisseling. OUDENDIJK. Woensdagavond hield de Ouder commissie der 2de Openb. school, haar eerste Ouderavond, waarop bijna alle ouders tegenwoordig waren. De heer H. van Andel, (voorz.) sprak een woord van welkom, zoowel aa* ouders als aan het personeel der school. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2