compleet is of niet. Aanvankelijk was moeten bedienen, zou het dan wel men de gedachte toegedaan, dat ook goed gaan. de heer Kranenburg eerst met i April De Voorzitter zegt, dat Millenaar in aanmerking kwam voor eervol ont- de pachter is en dus ook aansprake- zal moeten betalen. De minister antwoordelijkheid daarvoor op zich I kabinets-erises werd vervangen doot wil nemen en daarmede de kans loopt de^ ^dictatuur dat zij de toeslag uit hun eigen zak Het bestaan van andere partijen dan de nationaal-socialistische werd slag. Uit de berichten die echter in kijk voor een goed beheer. j wil niet goedkeuren dat een toeslag ^°e°r p^er gedoogd -geers^werden de vakbladen werden gepubliceerd,Met algem. stemmen wordt hierop onder welken vorm ook wordt gege- de Marxistische potitieke groepeerin genwoordig zullen zijn, die dan ook hun meening kenbaar kunnen maken. Men moet echter niet praten over revolutie of steeg" worden en de schuld als iets niet in orde is niet op B. en W. of den raad werpen, begon twijfel te rijzen en zijn infor- besloten op het bod in te gaan. ven. mades ingewonnen, waaruit kwam Vaststelling verorden, vergunnings- De heer v. d. Mooren acht de uit vast te staan, dat de heer Kranen- recht. drukking van den heer v. Wijk dat burg reeds met i Januari overcom- De Voorzitter leest de lieffings- en de menschen „steeg" worden gemaakt pleet was geworden. invorderingsverorden. voor, die daar- verkeerd, men mag niet uit het oog De heer v. d. Mooren vraagt of het op met algem. stemmen worden vast- verliezen, dat werkverschaffing alleen overcompleet worden van mej. Tase- gesteld. te baat wordt genomen om de men- laar verband houdt met het z.g. huis- De Voorzitter deelt mede dat hij schen te steunen, niet om hen aan onderwijs, dat te Aalburg steeds meer een aanbieding heeft gekregen voor een loon te helpen dat voldoende is. in zwang komt en dat eigenlijk niets de twee perceeltjes bouwland, die wij- De prikkel om elders werk te zoeken, anders is, dan een maas waardoor len E. v. Berkel op den Eng in pacht moet er blijven. Nu is het altijd zoo, de onderwijswet wordt ontdoken. Is heeft gehad, A. Wijgers en M. Nieuw- dat als iets verkeerd gaat, B. en W. dit het geval dan zou spr. gaarne koop willen elk i perceeltje onder den raad, of zij die met de uitvoering zien dat B. en W. zooveel als in dezelfde voorwaarden in pacht heb- belast zijn, daarvoor aansprakelijk hun vermogen is paal en perk stel- ben. Besloten wordt op de aanbiedin- worden gesteld. Daarom zou spr. er len aan deze ontduiking. Eerst heeft gen in te gaan. voor zijn dat bij het onderhoud dat men er de Landbouwschool te Andel Rondvraag. B. en W. met den Inspecteur zullen voor gebruikt, nu dat niet meer gaat De heer v. d. Mooren vestigt de hebben ook een paar werkeloozen te- doet men het op eén andere manier, aandacht op het torenuurwerk dat den De Voorzitter antwoordt dat het laatsten tijd slecht bij tijd is. ontslag geen verband houdt met het De Voorzitter vermoedt, dat het in huisonderwijs. Het is ook B. en W. het uurwerk schuilt, nagegaan zal bekend dat dit laatste onderwijs ge- worden of de acte een garantiebepa- bruikt wordt om de onderwijswet te ling bevat. ontduiken. Spr. heeft zich hierover De heer Mans vestigt de aandacht want deze hebben per slot toch alleen tot den Insp. voor het L. O. gewend, op de loonen die in de werkverschaf- belang erbij, dat de menschen aan doch deze verklaarde dat het uiterst fing voor de begraafplaats verdiend een eenigszins behoorlijk loon komen, moeilijk is aan dit euvel paal en perk worden, deze laten veel te wenschen De Voorzitter verklaart er geen te stellen, alleen door een wetswijzi- over en kweeken ontevredenheid. bezwaar tegen te hebben, dat een ging zou ingegrepen kunnen worden. De Voorzitter antwoordt dat ook paar werkloozen bij het onderhoud De heer v. Wijk vindt het jammer, hem hierover klachten hebben be- tegenwoordig zijn. dat waar het morgen reeds i Febr. reikt. B. en W. hebben zich direct j De heer Bouman is overtuigd, dat is, den heer Kranenburg op zoo kor- tot de Hedie-Maatschappij gericht en het loon dat de menschen thans ver ten termijn ontslag verleend moet hebben de werkeloozen geadviseerd, j dienen, veel te laag is. Voor f 5,50 worden. Niettegenstaande dat, voelt zich tot den Inspecteur voor de werk- een heele week in zware klei te moe- spr. er niet voor, om dezen op kos- verschaffing te wenden. Deze zal zelf ten werken is niet te verantwoorden, ten van de gemeente langer in dienst de zaak komen onderzoeken. De menschen kunnen niet langer blij - te houden. De gemeente heeft toch De heer Mans zou op spoed willen ven werken voor zoo'n loon, zij ra- reeds moeite, de einden aan elkaar aandringen, de menschen kunnen ken verzwakt omdat zij in de eerste te knoopen. Moesten de kinderen ge- slechts aan 6 en 7 gulden per week plaats hun kinderen te eten willen heel van onderwijs verstoken blijven, komen, dit is toch veel te weinig om dan was het nog iets anders, doch daar met een gezin medé rond te ko- dat is niet het geval en of deze on- men. Als de huishuur er af is, blijft derwijzer nu een of twee maanden er zoo goed als niets over. eerder vertrekt, maakt ook niet veel De Voorzitter is hiermede ook be- uit. kend en wil gaarne nogmaals op De Voorzitter merkt op, dat de spoed aandringen, cursus met 1 April afloopt, vandaar jQe beer v d Velden zegt dat, wat dat het misschien wenschehjk is, den de heer Mans naar voren brengtdoor heer Kranenburg tot dat tijdstip in ^ern reeds in een vergadering van dienst te houden. B. en W. is gezegd. Er wordt den De heer v. d. Mooren vraagt of niet g^jn jn de gemeente gewekt, dat een van de onderwijskrachten onder g en en de raad de scbuic\ aan deze lage loonen dragen iets wat een onwaarheid is, noch B. en W. noch de raadsleden kunnen daar iets aan doen. Toeslag mag niet worden ge geven, want dan bestaat gevaar, dat geven. De heer v. Wijk vraagt of de uit- gen ontbonden en daarna werden ook de burgerlijke partijen weggewerkt. Dat de Duitsch-Nationalen er in geslaagd ziin partijen met een gewel digen aanhang als de sociaal-demo craten en communisten te overvleu gelen en feitelijk te vernietigen mag als een prestatie worden beschouwd die nauwelijks haar weerga heeft. De levendigheid en het doordringende hunner propaganda vond echter voor al ziin uitdrukking in het plebisciet, dat na Duitschland breuk met Genève werd gehouden en dat een uitslag te aanschouwen gaf. welke de gevolg trekking; wettigde, dat nagenoeg ge heel Duitschland zich heeft vereenigd met Hitler's binnen- en buitenland- sche politiek. Of deze geweldige om mekeer, .tot het geluk van het Duit- sche volk zal bijdragen is een vraag die thans nog niet is te beantwoor den, men kan daaromtrent slechts vermoedens uitspreken en gissingen maken. Maar een feit staat vast er wordt in Duitschland weer geregeerd en een belangt yke factor is in elk geval dat de klassestrijd is uitgeschakeld en dat ook de stakingen en uitsluitingen tot het verleden hehooren, nu op den grond slag van een gereorganiseerd arbeidsrecht werkgevers en werknemers nader tot elkaar zijn gebracht en z\j. in theorie niet meer als vyanden tegenover elkaar staan, maar gezamenlijk werken tot heil van den Duitschen economischen opbouw. In zijn rede zeide Hitler ten opzichte van Frankryk, dat de strjjd om de Duit sche rechtsgelijkheid geen beter einde zou kunnen vinden dan door de verzoening der beide groote naties, die in de laatste eeuwen zoo dikwijls het bloed van hun beste zonen op de slagvelden hebben ver goten, zonder dat daardoor de feitelijke toestand is veranderd. Frankrijk vreest voering v,an het werk aan de Hei-voor zijn veiligheid. Niemand in Duitsch deze de wapenen moet komen. De Voorzitter beantwoordt vraag toestemmend. De heer v. d. Mooren zou er dan wel iets voor gevoelen den heer Kra nenburg tot het genoemde tijdstip in bet ryb zijn subsidie inhoudt en de dienst te houden, deze kon dan als k.osten geheel voor rekening van de vervanger optreden. De heer Bouman vraagt waarom de heer Kranenburg juist ontslagen wordt. De Voorzitter antwoordt dat deze het laatst in dienst is getreden en gemeente zullen komen. Men zegt wel, de gemeente had dit werk aan zich zelf moeten houden, maar dat is onmogelijk, want dan was het niet te bekostigen. Juist omdat het in werkverschaffing kan worden uitge- dem,aatschappij is uitbesteed, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Het werk wordt uitgevoerd in werk verschaffing, met subsidie van het rijk, welke subsidie echter alleen ver leend wordt, wanneer de Heidemaat schappij het toezicht wordt opgedra gen. Besloten wordt dat nogmaals bij den Inspecteur op spoed zal worden aangedrongen en bij het onderhoud een paar arbeiders zullen tegenwoor dig zijn. De heer- Mans dringt er op aan thans over te gaan tot het bouwen van een drietal woningen op „den land wil het bedreigen en wij zyn bereid alles te doen om dat te bewyzen. Duitsch land eischt zyn rechtsgelijkheid. Niemand in de wereld heeft het recht een groote natie dit te weigeren en niemand zal de kracht hebben dat op den duur te ver hinderen. De in ieder geval belangwekkende rede wordt in verschillende buitenlandsche bladen breedvoerig besproken en vanzelf sprekend verschillend beoordeeld. Dan zyn er nog de memorandums van de Italiaansche en Engelsche regeeringen over de ontwapening en de Duitsche ge- lyksteliings eischen, die zeer belangrijk zyn en tot slot de stabilisatie's van den daarom volgens de wet het eerst voerdj bestaat de mogelijkheid dit ontslagen moet worden. De heer Bouman verklaart het ge heel met den heer v. Wijk eens te werk te doen uitvoeren, Waar twee ledig wordt gesproken, zou spr. de raadsleden bij het onderhoud met den zijn en er ook niet voor te voelen den Inspecteur willen doen tegenwoordig heer Kranenburg langer in dienst te houden dan dit noodig is, als dit aan de gemeente geld moet kosten. De heer v. d. Velden zegt, dat hij d w<;rk ley onmogeUjk v00r wel met het voorstel van den heer get loon da( ümm v, d. Mooren accoord zou kunnen k DochJB. en w hebben di- zijn, zij kunnen dan zich zelf overtui gen. Spr. is overtuigd dat de men schen die werkelijk hun best doen en gaan, als aan de school geen volon tair was verbonden, die de gemeen reet geschreven en zij hebben de urn wdb vauidimu. UiC ue /cu^eu-menschen aangeraden rustig te blij- te mets kost, deze kan dus den heer ven> wan( doQ® Qver te g^° m Kranenburg vervangen. De heer v. d. Mooren zegt, dat hij dit niet wist, als de zaken zoo staan, dan voelt h,ij er ook niets voor den heer Kranenburg langer in dienst te houden dan noodig is. De Voorzitter zegt dat het waar is, dat er een volontair aan de school te Wijk werkzaam is, deze komt even wel zeer onregelmatig. Besloten wordt den heer Kranen burg met ingang van 1 Februari en Mej. Taselaar met 1 April a.s. eer vol "ontslag te verleenen. Gemeenfeveer. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. naar aanleiding van het ge- den van geweld, daarmede kunnen zij hun positie niet verbeteren, alleen slechter maken. De schuld berust niet bij B. en W. ook niet bij den raad, doch uitsluitend bij de Heide-Maat- schappij, hierop wil spr. even den na druk leggen. De Voorzitter acht het overbodig dat de geheele raad bij het onder houd met den Inspecteur tegenwoor dig is, al heeft spr. er geen bezwaar tegen. De heer v. d. Velden zou dit alleen willen omdat er tweezijdig gespro ken wordt. De heer v. Wijk zegt dat er ook Eng", welke kosten bestreden kunnen dollar door de Amerikaansche regeering worden uit de Ebskas. Er bestaat mo- op 59.06 dollarcents van de oude goud menteel te Aalburg groote behoefte waarde. aan enkele dezer woningen. Besluit Al deze gebeurtenissen in één overzicht men nu niet dan wordt het land weer te verwerken, is niet doenbaar wy hopen bewerkt en komt er van 'tjaar niets er daarom in een volgend overzicht op meer van. terug te komen. De Voorzitter belooft, dat B. en W. deze kwestie eens onder de oogen zullen zien. De vergaderipg wordt hierop door den Voorzitter gesloten. sprokene in de vorige vergadering ^rkeloozen bij hein zijn gekomen, een schrijven hebben gericht aan de h« deze B. en W. verwe firma v. d. Schuijt te Rotterdam, waarin deze firma gevraagd is of zij misschien intresse voor het veer had. Het gemeentebestuur heeft hierop geen antwoord ontvangen. Inmiddels is echter een bod ingekomen van C. Millenaar die f75 voor het veer wil geven, gedurende een jaar. B. en W. stellen voor op dit bod in te gaan. De heer Mans heeft gehoord dat een jongen van 15 jaar het veer zal zen, heeft evenwel zelf ook de zaak onderzocht, doch moet erkennen dat de loonen die verdiend worden veel te laag zijn. -Er zijn menschen wier gezin uit vrouw en 5 kinderen bestaat, die slechts aan f 8 kunnen komen, kan men niet zoolang als de zaak niet in orde is, een toeslag wor den verleend? De menschen worden steeg. De Voorzitter antwoordt dat dit onmogelijk is, tenzij de raad de ver- Biiitenlaiid^ch Overzicht De achter ons liggende dagen zijn rijk aan belangrijke politieke daden. In Frankrijk is Daladier geslaagd in de samenstelling van een nieuw kabinet, welk ministerie men evenwel geen lang leven voorspeld. Het ministerie ziet er als volgt uit Daladier (radicaal-socialistmini ster-president en buitenlandsche za ken. Frot (rad. soc.)binnenlandsche zaken. Pietri (links republikein)finan ciën. De Jouvenel (partijlooskoloniën. Cot (rad.-sec.)luchtvaart. Penancier (rad.-sec.)justitie. Berthod (rad.-soc.)onderwijs. Fabry (links-republikein)oorlog. Quenille (rad.-soc.)landbouw. Mistier (rad.-soc.)handel. Paganon (rad.-soc.)openbare wer ken. Valladier (rad.-soc.)arbeid. De bezetting van eenige minder be langrijke portefeuilles laten wii hierbii onvermeld. De verwachting is. dat slechts nieu we verkiezingen in Frankrijk een be teren toestand kunnen scheppen. .Dan is er in de 2de plaats de be langrijke rede van Hitler, afgelegd voor den rijksdag, ter gelegenheid van de herdenking van het eerste jaar Nazi-bewind. Tengevolge van dit bewind zijn in Duitschland opzienbarende verande ringen tot stand gekomen. Het par- lementaire regime met ziin talrijkeSchrijven van Vergadering van den Raad der Ge meente WOUDRICHEM op Dinsdag 30 januari. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Jac van der Lefy. SecretarisWelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formu liergebed, waarna de notulen der ver gadering van 21 December 1933 door den Secretaris worden gelezen en onveranderd worden vastgesteld. Ter tafel komen de volgende inge komen stukken Schrijven van Ged. Staten dd. 10 Januari j.l. houdende mededeeling, dat bij Koninklijk Besluit van 27 December 1933, No. 57 goedkeuring is verleend aan de verordening tot heffing van reinigingsrechten. Besluit van alsvoren dd. 1.0 Ja nuari j.l. houdende verdaging der be slissing op het raadsbesluit van 21 December 1933 tot opheffing van het Vervolgonderwijs aan de beide Openbare Lagere Scholen. Besluit van alsvoren dd. 22 Der cember 1933 waarbii de beslissing aangaande de Gemeentebegrooting voor 1934 wordt verdaagd. Besluit van alsvoren dd. 10 Ja nuari j.l. houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 21 December r933 tot verkoop van certificaten N. W.S. voor dekking der kosten van verbouwing van het Gemeentehuis. Schrijven van S. H. Bax. W. Vb veen, H. P. iVos, W. G. van den Heet- camp en Chr. van Rijswijk, waarin zii mededeelen hunne herbenoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente aan te nemen. W. G. van den Heetcamp houdende mededeeling van de aanneming der herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Schrijven van den Minister van So ciale Zaken dd. 17 Januari j.l.. waar in wordt medegedeeld, dat ook na ernstige overweging niet kan worden voldaan aan het verzoek om verhoo ging van den steunnorm voor de dubbel-uitgetrokkenen en reglemen tair nog niet rechthebbenden met f0,50 per week voor contributie der werkloozenkas Schrijven van alsvoren dd. 8 Janu ari j.l., houdende mededeeling, dat geen bezwaar bestaat tegen het ver leenen van een toeslag op de uitkee- ring uit werkloozenkassen. mits daar aan bii den werklooze behoefte "be staat in verband met gezinsomstani- digheden en gezinsinkomsten, welke behoefte geval voor geval moet wor den beoordeeld. De toeslag mag in geen geval hooger zijn, met de uit- keering tezamen, dan het bedrag, dat de werklooze krachtens de gemeen telijke steunregeling zou ontvangen. Schrijven van Ged. Staten dd. 3 Januari j.l. waarin de aandacht wordt gevestigd, dat volgens mededeeling van den Inspecteur der Volksgezond heid te 's-Hertogenbosch buiten de Koepoort eenige woningen zijn ge bouwd, waardoor inbreuk wordt ge maakt op de schoonheid dezer oude vestingstad en verzoekt in de toe komst zulks te voorkomen door het opnemen van doelmatige bepalingen in de bouwverordening1. Ged. Sta ten verzoeken een nieuwe bouwver ordening binnen een maand in te zen den. De Voorzitter deelt mede. dat B. en W. bezig zijn met het ontwerpen eener geheel nieuwe bouwverorde ning. welke binnenkort den Raad ter vaststelling zal worden aangeboden. De overige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van laatst gemeld schrijven deelt de heer Kuijpers nog mede, dat hii indertijd heeft voor gesteld een uitbreidingsplan te doen samenstellen, waardoor een en ander voorkomen had kunnen worden. Het lid Holster zegt. naar aan leiding van den bouw van eenige wo ningen op een weide in de Zand- steeg aan den handwijzer, dat de Gemeente-opzichter aan B. en W. had medegedeeld, dat bii den bouw van het derde huis een en ander ten opzichte van de scheeve plaat sing in orde zou komen, hetgeen, echter niet is geschied. In verband met een en ander vraagt het lid van Wendel de Joode of bii de door den heer G. Struik gebouwde woningen buiten de Koe poort de afvoer van huiswater in orde is, waarop de Voorzitter mede-* deelt, dat de woningen door de Ge zondheidscommissie indertiid ziin op genomen en dat deze een verklaring heeft afgegeven, dat de woningen voldoen aan de eischen der bouwver ordening. Omdat de Gemeente-op zichter. die anders een en ander be oordeelt, in dit geval belanghebbende was. is door B. en W. het advies van de Gezondheidscommissie ge- gevraagd. Vervolgens komt aan de orde een schrijven van het Nationaal Crisis- Comité te 's-Gravenhage dd. 1 Ja nuari j.l. houdende mededeeling. dat ten behoeve van de verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel aan gezinnen, waar tengevolge van lang durige werkloosheid met betrekking tot deze goederen een achterstand is ontstaan, over het jaar 1934. een be drag van f 4.20 per werklooze kan worden beschikbaar gesteld, indien de gemeente de helft van dit bedrag van haar rekening neemt. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen ten behoeve vap dit doel een bijdrage tot de helft der kosten te verleenen. evenals dat het vorig jaar heeft plaats gehad. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Wordt vervolgd). HET IS 'N TREF in dezen tijd den drukker te vinden, die Uw handels- en reclamedrukwerk niet al leen naar de eischen des tijds en met het modernste materiaal uitvoert, doch ook zeer concurreerend in prijs is, DE ELECT R, DRUKKERIJ DER Fa. L. J. VEERMAN TE HEUSDEN biedt U zoo'n trefkans; zij is niet alleen goed ingericht, doch ook haar prijsnotee- ring is zoo laag mogelijk. Uw doel is nu zeker: DRUKKERIJ Fa. LJ. VEERMAN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10