M. NORT, Gorinchem Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. de glazen gratis Zusterhuis 6. Gediplomeerd Opticien. Dit n\mtaat uit 3 Mi Blikgroenten A. BAA'JENS, Agentschap vaa de Aasterdaauche Baak Jt.VAmsterdam. Huiteii kunt. A. VERSCHUUR BAERT No. 5405 Vrijdag 2 Februari 1934 Een paar gevolgen onzer Drankwet. m UND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. om een B RIL te koopen Wij ruimen eep^'heele partij Brillenmonturen op, van prima kwaliteit, waaronder ook met de modernste neusbrug. Deze monturen verkoopen wij voor halvevi prijs of voor den gewonen prijs maar met De over de geheele wereld ver maarde Amerikaansche drankwetge ving, welke nog slechts zeer kort afhankelijke positie ten aanzien hun- Uit den aard der zaak vloeien hier uit groote risico's voort voor de be langhebbenden d.z. zii die de kof fiehuizen en restaurants in hoofdzaak financieren t.w. de brouwerijen en de distillateurs. Aangezien het voortbestaan van on ze koffiehuizen en restaurants zoo doende afhankelijk wordt van dep individueelen vergunning- of verlof houder, geraken de belanghebbende brouwerijen of distillateurs in eene ner schuldenaren. En nu is het toch heel begrijpelijk dat niet ééne onder neming bereid zal worden gevonden om op een dergelijke uiterst wankele basis belangrijke kapitalen 'beschik baar te stellen voor de inrichting van behoorlijke koffiehuizen of res- tot de geschiedenis behoort, heeft aan velen menig vroolijk oogenblik bezorgd. Daarbii beseft men echter niet dat ook ons land het twijfel achtig voorrecht van eene zeer stren ge drankwetgeving geniet, waarvan de gevolgen in vele gevallen- niet onder doen voor de merk waardige averechtsche resultaten van hare pas overleden Amerikaansche zuster. Onze tegenwoordige drankwet is in den loop der jaren uitgegroeid tot een juridischen doolhof, waarin slechts enkele, maar dan ook nog zeer enkele, als betrouwbare gidsen kunnen worden aangemerkt. De oor spronkelijke drankwet van 1881 had tot doeP het in het leven roepen van wettelijke bepalingen tot rege ling van den kleiiihandel in ster ken drank en de beteugeling van de openbare dronkenschap. Onze tegen woordige wet nu, de z.g.n. drankwet Verschuur, die van II931 dateert, gaat veel verder en omvat de geheele re geling van den kleinhandel in alco holhoudende dranken dus ook vanl wijn. bier enz., die wel alcohol be vatten, maar toch igeen sterke dran ken zijn. Oorspronkelijk beperkte de wetgever zich uitsluitend tot het ge ven van geboden en verboden voor taurants. Gevolg hiervan zal zijn. dat den kleinhandel in sterken drank en de vergunningen en verloven in de 35 .40—50 30 33 30 .45—62£ bepaalde dat de verkoop ervan niet mocht geschieden zonder vergunning. Bovendien werd het aantal vergun- ningen aan een maximum gebonden, hetwelk in elke 'gemeente afhing van haar zielental. Onder Minister Kuy- per werd in 1904 de drankwetge ving verscherpt. Het oorspronkelijk toekomst wederom in slecht inge richte localiteiten zullen worden uit geoefend. Op den regel, dat de vergunning gebonden is aan den persoon en aan het leven van den houder, bestaan enkele uitzonderingen. Daarvan is (behalve de eenmalige vererving) de stelsel werd wel gehandhaafd, maar voornaamste, dat in café-restaurants, de uitwerking ervan werd veel scher- die in het maatschappelijk verkeer per dan voorheen. En daardoor werd een zekere rol spelen en wier inrich- ■ook voor den verkoop in het klein tingen etc. aan speciale eischen vol- van anderen dan sterken drank een doen. de exploitant zijn vergunning zoogenaamd „verlof" vereischt. In kan overdoen aan een opvolger. He- 1927 diende Minister Slotemaker de laas is deze uitzondering in de prac- Bruïne een geheel nieuw ontwerp ee- tijk maar al te zeer beperkt, ner drankwet in, dat zich meer aanL In de gevallen, dat voor een zaak paste bii de veranderde omstandighe- een vergunning noodig is, moet daar- den. Doordat deze Minister aftrad om meestentijds een andere methode geraakte zijn ontwerp in den doof pot om er in 1931 door zijn opj- volger Minister Verschuur weer uit gehaald te worden en na op ver schillende punten belangrijk te Zijn gewijzigd, wederom te worden in gediend bii de 2e Kamer. Dit ont werp is onze thans geldende Drank wet geworden. Deze nieuwe wet heeft het kof- fiehuisbedrijf in een nog enger keurs lijf geregen. Immers wordt door haar ook voor het aantal verloven voor den verkoop van zwakalcoholi- schen drank een maximum vastge steld. Hierdoor is er over de ger- heele lijn eene bevoorrechte catago- worden toegepast, n.l. een soort ruil- systeem. Dit komt erop neer, dat men twee vergunninghouders voor zeer veel geld ziet te bewegen afstand te doen van hun monopolistisch recht om daarvoor zei fdan van de overheid een nieuwe vergunning te krijgen. Een gezonde toestand is dit aller minst. Bii de invoering van de nieuwe drankwet is nog een uitzondering toe gestaan, doch slechts voor een kor ten overgangstijd. De hierbedoelde bepaling raakt aan een toestand, die onder de vorige wet tengevolge van de oeconomische omstandigheden ontstaan was. Vele vergunninghou- gaf echter dien betrokkenen geduren de een jaar de gelegenheid, de ver gunning over te schrijven op naam van dengeen, die op 1 Mei 1931 de werkelijke exploitant was. Natuur lijk is de oorspronkelijke houder, wiens medewerking als voorwaarde werd gesteld, tot deze overdracht slechts met financieele vergoedingen te bewegen. Daar de exploitanten meestentijds niet over genoeg kapi taal beschikten, klopten zii daarvoor aan bii hun financiers, voornamelijk de brouwerijen. Deze hebben voor dit doel enorme bedragen voorge schoten. welke in de huidige slechte omstandigheden groot gevaar loopen:' Dit laatste was al binnen den ge stelden tijd van een jaar de oor zaak ervan, dat de overdracht niet in alle in aanmerking komende ge vallen tot stand kwam. Om het daar door dreigende verval dezer vergun ningen met de daaraan verbonden armoede van verg*unninghouder en exploitant te voorkomen, heeft de wetgever ingegrepen en den termijn van een jaar verlengd tot twee jaar. dus tot 1 April 1934. Mocht de wetgever dezen termijn bii wijze van crisismaatregel weder om verlengen, dan hebben we toch nog maar een lapmiddel. Eene be vredigende oplossing is alleen moge lijk door principieele wetswijziging. Een maximum stelsel past niet meer in het kader van onzen tijd en daar om worde dit stelsel ten spoedigste afgeschaft. Bii afschaffing van het stelsel zul len de financiers en leveranciers van café's restaurants enz. niet meer be vreesd behoeven te zijn voor misbruik van den kant der betrokken exploi tanten, die hun vergunningen dik wijls verkregen met behulp van fi nanciers. De huidige toestand leidt er toe dat een onbetrouwbare exploitant hoogst moeilijk uit zijn bedrijf kan worden gezet omdat de vergunning door zijn vertrek zou komen te ver vallen. Ook is het mogelijk dat een dergelijke exploitant misbruik gaat maken van het persoonlijk karakter zijner vergunning en zich aan zijn geldelijke verplichtingen onttrekt door een eigen drankzaak te gaan beginnen. Men voelt dat dit groote bezwaren zijn voor de finanlciers. Een bloeiend koffiehuisbedrijf kan alleen ontstaan indien belanghebbenden ze ker zijn van duurzame verhoudingen en het bestaan daarvan niet afhan kelijk is van den persoon van den betreffenden vergunning- of verlof- houder. Moge de wetgever dit ook inzien en spoedig verandering in den huidigen toestand brengen. telep. no is R.a.a.rn.sdon.lcsveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen.' Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Depositorentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, -«■hom» Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA DE GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWEDEN. De overheid is tot de ontdekking ge komen, dat de geheimzinnige vliegtuigen, die boven het Noorden van Zweden waar genomen zijn, waarschijnlijk hun voorraden ontvangen van een schip, dat aan de kust van Noorwegen kruist. Maatregelen wor den getroffen om dat schip op te sporen. rie van personen ontstaan. Daar toch. ders, die om een af andere reden waar geen nieuwe vergunningen of niet meer in staat waren, ,?elf de verloven meer verleendf mogen wor- zaak te drijven, gaven hun verguni- den. zijn het feitelijk alleen de be- ning aan anderen in exploitatie en staande vergunning- en verlofhou- kregen daarvoor een zekere pacht- ders, die een koffiehuis kunnen ex- som. De wetgever van 1931 keerde ploiteeren. i zich scherp tegen deze practijk. Hij CONDUCTEUR REüT ZIJN TREIN. Een Londensche passagierstrein werd tot stilstand gebracht door een conducteur die, beseffend dat er iets niet in den haak was de noodrem in actie bracht. Hij ont dekte daarop, dat de machinist door een ontploffing op de locomotief was gedood en dat de stoker zwaar gewond was. De trein had 200 passagieis, die aan bet tusschenstation, waar de trein tot stilstand werd gebracht, overgingen in electrische treinen, welke hen naar Londen ver voerden. o NEVEL OP EEN OVERWEG. Een Berlijnsche dame was met haar zuster en een vriendin op bezoek naar haar moeder in de buurt van Stettin. De auto kreeg panne bij het plaatsje Karkow, vlak bjj een overweg. In den nevel ver schenen gelijktijdig een lokaalspoorweg en een auto, terwijl de drie dames zich op straat bevonden. Zij konden niet tijdig genoeg achteruit springen en werden over reden. Een der dames werd op slag ge dood, de tweede zwaar en de derde lichter gewond. De chauffeur van de auto is gearresteerd. Hij verklaarde in den nevel ge wat hier helpen kan is Kruschen niets te hebben gezien. Salts". Ik had ongeveer alles gepro- obeerd', en hoewel ik niet het minste re- REUZENBRANP TE NEW-YORK sultaat verwachtte, liet ik toch een Bij twee groote branden te New York flacon Kruschen Salts halen. 1 ot mijn zijn 28 brandweerlieden gewond, van wie gr0°fe verbazing werden mijn Iede- 12 ernstig. De kou was zoo hevig, dat maten langzaam maar zeker losser. De 10 brandweerlieden wegens het bevriezen blijdschap, waarmee ik van de eene ka- van ledematen onder medische behande- nier "aar de andere liep, was werke- ling moesten worden gesteld, 6 anderen aandoenlijk, want ik had gedacht, waren door koude zoo stijf geworden, dat voor mijn verdere leven gedoemd zij niet meer in staat waren te vluchten, wa^ f°t hulpeloosheid en ellende. Se toen een 20 meter hooge muur instortte. c^ert dien heeft bij mij in huis nooit Door de beide branden,' welke zich ten- een flacon Kruschen Salts ontbroken", gevolge van den storm, die een snelheid (Mevr.) M. K. had van ruim 100 K.M per uur, snel De zes zouten in Kruschen sporen uitbreidden, weiden 2 hotels, 2 dancings de afvoerorganen aan tot gezonde, ge en 1 sportlokaal verwoest. 200 Personen regelde werking. Zij helpen het orga- werden dakloos. De materieele schade nisme om steeds het teveel aan tirine- wordt geraamd op ruim 400.000 doilars. zuur fe verdrijven. En wanneer het okwaadaardig urinezuur dat de pij- PLANNEN VOOR DE GROOTSTE nen veroorzaakt verdwijnt, dan moe- BRUG TER WERELD. ten ook de pijnen en kwellingen ver- Over de rivier de Taag zal, even ten dwijnen. Oosten van Lissabon, een brug worden Kruschen Salts is uitsluitend ver- gebouwd, die een lengte krijgt van ruim knjbaar bij alle apothekers en drogis- 10 K.M. en naar men zegt de grootste ten a fO-^O fl-60 per flacon, om- ter wereld zal worden. Het ministerie netbelasting inbegrepen. Stralende ge- van openbare werken heeft bij verschil zondheid toor één cent per dag. Let Op lende buitenlandsche firma's een prijsofferte bat °P het etiket op de Lesch zoowel aangevraagd, maar tot dusver is het wei k a's °P be buitenverpakking de naam* nog niet gegund. De brug moet dienen Rowntree Handels Mij., A dam, voot- voor spoorweg-, snel en gewoon verkeer. komt. Adv. (ELASTISCH) BESCHERMING DER SUIKERBIETENTEELT. Zooals bekend hebben Ged. Staten van Zeeland zich met een uitvoerige nota tot den Raad van Ministers ge wend, waarin met kracht van argu menten de wenschelijkheid wordt be toogd, tot bestendiging van den steun is een voor het gebruik gereed wond - - verband, tot het snel afsluiten van kleine u^n de suikcrlnetenteelt. j Ook Ged. Staten van Noord-Bra- wonden, schramden, brandwonden, enz. bant hebben zich in dezc njet Prijs 15^n 20 cent. DROGISTERIJ botermarkt\2 H E U S D E NV 24-JARIQE DIE OEVOED WERD. Verstijfd door rheumatiek. Hoe zij nu lenig blijft. Juist ontvingen wij een beschrijving van een buitengewoon hardnekkig rheu- matiekgeval. „Ruim vijftien jaar geleden", schrijft deze vrouw, ,,had ik een ernstigen aan val van acute rheumatiek. Ik probeer de van alles smeersels, zalfjes en a! het mogelijke dat de menschen me maar aanraadden. Maar alles en alles zonder verbetering. Ik zat net als een Egyptische mummie, en hoe langer ik zat, des te erger werd het. M j'n lede maten werden steeds stijver. Bewegen werd absoluut onmogelijk, zonder de vreeselijkste pijnen te verduren, zóó dat ik het soms moest uitgillen. Mijn enkels en voeten waren zoo gezwol len, dat ik mijn teenen niet zien kon. Evenzoo was het met mijn handen ze waren onbruikbaar. Bij het eten moest mijn moeder me voeden. Ik was slechts 24 jaar, en zóó leed ik maanden iaug (die me jaren leken). Op een dag kwam er een dame op bezoek, en toen ze mijn toestand zag zei ze: „Het eeni- betuigd gelaten, overtuigd als zii zijn, dat ook voor de klei-streken van Noord-Brabant de suikerbietenteelt van overwegende beteekenis is. Plot selinge, maar ook geleidelijk afbraak' zou voor het geheele Westen dec provincie een ramp worden. Het geen Ged. Staten van Zeeland in hunne nota hebben uiteengezet om trent de economische en sociale ge volgen van dien afbraak geldt ook voor bedoeld deel van ons gewest spiet nog deze verergering, dat, terwifl in Zeeland slechts twee suikerfabrie ken gevestigd zijn, in Noord-Brabant nog in deze laatste campagne vijf fabrieken in vol bedriif zijn geweest. Onder de bietsuiker produceerên- de landen staat Nederland vooraan, zoowel wat de teelt als wat de fa bricage betreft. Wel nergens wordt van één Hectare een grooter kwani- tum bietsuiker verkregen, en de kost prijs behoort zeker tot de laagste. Ged. Staten van Noord-Brabant zijn van oordeel, dat het nietgera den is deze op zoo hoog peil staan de teelt en industrie af te breken, en zii hebben zich daarom met vol komen inzicht omtrent hetgeen hiey op het spel staat bii hunne ambtge- nooten in Zeeland aangesloten, daar bij de hoop uitsprekend, dat hurt- ne bezorgdheid ongegrond is. en dat de regeering spoedig de groote ort- gerustheid in de betrokken streken zal wegnemen. TARWEPRIJS "VOOR OOGST '34. In de te Groningen gehouden ver gadering van de Gewestelijke Tar- weorganisatie voor Groningen en Drente is meegedeeld op een vraafT of de richtprijs voor de tarwe vooi NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard ]fu is liet tijd per groot blik Spercieboonèq 29 ct Sn ij boon en Doperwten Appelmoes Spinazie. Wortelen w, Botermarkt 88 - HEUSDEN. 5. 9. £atskbsyze« 4 (9's Bank ff.V. /- Kansaplast

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1