Tweede Blad Uo. 5405 Vrijdag 2 Fair. De Grootmoeder. SM Engelsche Spitschoppen. WILLEM DE BRUIN Ijzerhandel Gorinchetn. voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. VRAAGT THANS BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN I)E GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroor- aaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten ten gevolge van onvoldoende zuivering ran het bloed door verzwakte wer king der daarvoor zorg dragende or ganen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij ver zwakt, dan raakt het bloed overza- digd ermede, het urinezuur kristalli seert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kanten 4er kristallen veroorzaken de ondra gelijke pijnen, waaraan rheumatiek- patienten lijden. Meer dan ooit is het in zulke ge vallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, «loch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter/de afvoer- organen tot gezonde werking te bren gen, wordt het urinezuur ook gere geld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het mid del dat reeds jarenlang zijn deug delijkheid bewezen h^'eft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uitstekend geholpen heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovengenoemde or ganen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uit stekende hoedanigheden van dit pro baat middel. Verkrijgb. löij apothekers en drogis ten af i.-, f 1,75 en f3.— per doos. Let vooral op' den juis- ten naam. UGBW JpRÈ% Liiüdfiiouwnihriek. SCHURFT BI) AARDAPPELS. Het is bekend, dat aardappel- «churft. ook wel pok of roest 'ge noemd, veel voorkomt. Hoewel de handel bij aankoop en afname van partijen wel degelijk rekening houdt met de meerdere of mindere mate van aantasting door schurft, wordt tioor menig verbouwer nog te wei nig aandacht aan het schurftvraag- stuk besteed. Men zorgt er wel voor pootgoed te nemen van goede afstamming, be paalt met zorg de hoeveelheid en de soort der kunstmeststoffen voor het verkrijgen van een maximalen FEUILLETON. Komt ge van huis? Ik hen er om twaalf uur uitge gaan 'en heb gewandeld. Dat 'zegt mij, dat ge nog een be trekking hebt. Ik heb gezocht, maar ik ben oud, men vvijst mij af.... O! ik heb geen kans meer! Omdat ge niet meer weet te spre ken. Ge zijt niet meer de Darasse, de chef der smokkelaars. O! oude vriend, op eiken leeftijd is het leven een slagveld'; men moet vechten, om een plaats te verkrijgen. Jij kunt mij wel helpen, Paolo! Ik heb u geholpen met mijn beurs, zooveel j.k kon; hebt ge mijn raad gevolgd? Neen, ge drinkt nog altijd. Paolo, ik bezweer je Dat behoef je niet; wie eens ge dronken heeft, blijft het altijd doen. Pierre is een dronkaard geworden; daardoor heeft hij zijn genie, zijn ver stand verloren. Paolo, misschien heeft hij nog wat overgehouden. Welnu, zooveel te beter. Maar laat ons nu over "de belangrijke zaken spre ken, die je mij te vertellen hebt. Paolo, ik heb je een voorstel te tfpen. oogst, men besteedt zorg aan de grondbewerking en verpleging van het gewas, maar de maatregelen, die genomen kunnen worden om de schurftaantasting binnen engere gren zen te brengen, waardoor par tijen bii aflevering wegens te sterk schurftig zijn der knollen minder redenen tot aanmerkingen behoeven te geven, vinden nog te weinig toe passing. Het is gewenscht, dat aan het schurftvraagstuk volie aandacht wordt geschonken, niet alleen met het oog op de cultuur van poot- en consumptieaardappelen voor binnen- landsch gebruik, maar zeker ook in verband met den export. Wat de cultuur van pootaardap- pelen betreft kan worden opgemerkt, dat het zeer zeker van buitengewoon belang is, dat daarbii streng op de aanwezigheid van virusziekten, zoo als bladrol, krinkel, mozaïk, stippel- streep en nog enkele andere wordt gelet, want daardoor vooral zal het geteelde pootgoed bijzondere waarde krijgen en kunnen wij het Neder- lanidsche pootgoed een goeden naam verzekeren. De kooper let echter niet alleen op den inwendingen gezondheidstoe stand van het product, maar ook op het uiterlijkmeermalen wordt het beste, geselecteerde pootgoed niet als zoodanig gewaardeerd, als het schurf tig is. Men vergete daarbij niet, dat wij niet aanwezig zijn op het oogen- blik, dat het pootgoed bii den af nemer aankomt, zoodat wij niet in de gelegenheid zijn te betoogen, dat het geselecteerde pootgoed vooral zijn waarde ontleent aan de afwezig heid van uitsluitend inwendig voor komende onzichtbare ziektekiemen. Men acht het eenvoudig een tekort koming van het geselecteerde poot goed, als dit uitwendig ziektever schijnselen vertoont, zooals die van schurft. Daarom, als wii den uitvoer van pootgoed ten volle willen ontwikke len, zullen wij ook aan deze, welisr- waar niet bijzonder gevaarlijke, maar uitwendig duidelijk als ziekte waar neembare afwijking onze volle aan1- dacht moeten schenken. Dat er lanj- den zijn en daaronder voor den po- terafzet zeer belangrijke, waar slechts een zeer geringe aantasting door schurft bij invoer wordt toegelaten, maakt dit voor een deel van het door ons land voortgebrachte poot goed tot een beslisten eisch. Voor de consumptieaardappelen geldt hetzelfde. Bij de uitvoer naar een aantal landen speelt de schurft aantasting geen belangrijke rol waar mede echter geenszins gezegd is. dat voor die landen op die aantasting in het geheel niet gelet behoeft te wor den. Maar voor den uitvoer naar an dere is de schurftaantasting wel dege lijk van belang en soms zelfs van zeer veel belang en daarvoor kunnen alleen de in zeer geringe mate aangetaste partijen voor uitvoer in aanmerking komen. Wij hebben in de laatste jaren ervaren, dat de eischen met betrek king tot de afwezigheid van schurft bij in te voeren partijen aardappe len in verschillende labden ver scherpt zijnwii zullen goed doen rekening te houden met de mogelijk heid, dat dit er in de eerst volgende jaren niet minder op zal worden. In vele gevallen komen nu slechts de betere, d.w.z. de meer schurft- vrije partijen, straks misschien alleen de beste, voor uitvoer in aanmeh king; de rest zoowel de poot- als de consumptieaardappelen zal al leen in het binnenland afgezet kun nen worden of slechts kunnen dienen voor veevoer. Het is van het hoogste belang, dat de landbouwers zich hiervan ten volle rekenschap geven en dat zdj Zoo, mij? Ja, kleine Paolo, een prachtige zaak! De Italiaan begon te lachen. Lach niet, Paolo, het is een ern stige zaak! Dan word ik ernstig. Indien wij elkaar goed verstaan, Paolo, en waarom zouden wij dat niet? zijn wij morgen beiden rijk. Drommels! zeide de Italiaan. En hij zag Darasse aan. Luister je? Ja, en ik wil weten...; Ik moet eerst het verleden in je geheugen terugroepen. Zoo! Mijnheer Téraud', die door de smokkelaars in de zee is geworpen, heette niet Téraud. Och kom! Ik zeg je, dat ik er zeker van ben. Hoe heette hij dan? Wacht, wacht, ik zal het je zeg gen; maar ik moet bij het begin be ginnen. Goed. Je weet, en beter nog dan ieder ander, dat mevrouw Téraud zich eenige oogenblikken na den dood van haar man in zee heeft geworpen. Dat is een oud nieuwtje! zeide Paolo. Hij stak een cigarette aan, en zeide, toen Darasse even ophield met spre ken: Wat nu? wat wilde u zeggen? Mevrouw was, zooals men kan dus bii de maatregelen, die zii ne men voor hun aardappelcultuur, wel bewust naar de voortbrenging van een zooveel mogelijk schurftvrijen oogst. De ervaring heeft geleerd, dat dit meer een cultuurvraagstuk is dan een van directe ziektebestrijding; van daar, dat elke landbouwer voor elk perceel, waarop hii aardappels wil telen, aan de hand van de algemeene ervaring moet overwegen welke maat regelen hij moet nemen. Getracht wordt, door voortgezette toetsing van praktijkervaringen en door bijzonder onderzoek voldoende gegevens te verkrijgen om de praktijk vollediger dan tot nu toe mogelijk was voor te lichten over het vraag stuk, hoe de schurftziekte bii aard appels voorkomen kan worden. Daar voor werken thans samen het Rijks- landbouwproefstation te Groningen, het Laboratorium voor Mycologie en Aardappelonderzoek. het Instituut voor Plantenveredeling, het Labora torium voor Landbouwscheikunde. de Plantenziektenkundige Dienst, de Re gelingscommissie voor het Land- bouwproefveldwezen en de Neder- landsche Algemeene Keuringsdienst (N.A.K.). De resultaten van dit ge- zamelijk onderzoek zullen te zijner tijd bekend gemaakt worden. De aanwijizngen, die op dit oo- genblik gegeven kunnen worden, slui ten zich in hoofdzaak aan bii de tot nu toe opgedane praktische ervaring. Aan velen zullen zij reeds bekenid maar het gaat er thans om. dat daar mede. meer dan tot nu toe het geval was, rekening wordt gehouden bij de aardappelcultuur, opdat meer doelbewust gestreefd wordt naar de voortbrenging van zooveel mogelijk schurftvrije aardappelen. Bii de middelen, waarover we nu reeds beschikken, zal zeker succes hebben het verbouwen van minder vatbare rassen. Er zal wellicht geen ras te vinden zijn. dat beslist onvat baar voor schurft is maar er zijn toch wel groote verschillen waar te nemen. Van groot belang is het daar om, de kweekers hun nieuwe ras sen op schurftvatbaarheid laten on derzoeken. In alphabetische volgorde wor den hier enkele rassen genoemd waar omtrent, wat betreft de vatbaarheid voor schurft, reeds iets meer beleend is. Bij het opmaken van het bouw plan houde de teler er reeds zooveel mogelijk rekening mede. 1 Weinig en nuttig vatbaar zijn Alpha, Atlas, Erdgold, King Edward VII en Souvenir. 2). Tamelijk vatbaar zijn: Beve lander. Concurrent, Friso, Furore, Inr dustrie, Noordeling, Roode Star, Thorbecke, Triumph, Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonté. 3Sterk vatbaar zijn Albion, Bintje, Eersteling, Eigenheimer en Ijdeaal. Is het bekend, dat er op een be paald stuk land steeds schurftige aardappels geoogst worden, dan zal het verstandig zijn het eens te pro- 'beeren met een ras uit groep i Weet men. dat ergens weinig schurft voorkomt, dan is men vrijer in zijne keuze. Zoo behoeft men op zware klei niet voor schurft te vree- zen. Ook op pas ontgonnen heide- of dalgrond zal men weinig of geen schurft aantreffen. Als regel zijn de eerste en de tweede vrucht mooi glad, daarna neemt de schurft gewoonlijk zeer sterk en snel toe. Op gescheurd grasland worden de aardappelen in den regel zeer sterk schurftig. Dit valt waar te nemen op alle grondsoorten en het houdt vele jaren aan. Indien mogelijk moeten zulke perceelen van den aardappel- bouw uitgesloten worden. Zoo is het ook met alle perceelen. waarvan be kend is, dat de schurft er bepaald gelooven, geen vrouw van lage af komst; integendeel, zij was van hoo- gen adel en had een enorm rijke fa milie. De Italiaan begon te lachen. Een verhaal om bij in te slapen. Hij gaf onverschilligheid voor; maar zijn vlammende blik was op de oogen van Darasse gevestigd. Neen, Paolo, neen; het is geen verzinsel maar een waar verhaal. De moeder van mevrouw Téraud bestaat nog en bezit millioenen. Zooveel te beter voor haar. Ga voort. De oude dame heeft zich verbeeld, dat haar dochter niet dood is, is over tuigd, dat haar kleinkind leeft en be weegt hemel en aarde om haar terug te vinden. Dat wist ge niet, Paolo. Neen; hoe zou ik dat kunnen we ten? Die dame is heel ongelukkig, ar me vrouw! Dus, zij zoekt haar dochter en haar kleindochter overal? Een dwaasheid! Misschien is het dat. Het is ook waar, dat zij dengene, die haar heur kleindochter doet terugvinden, een for tuin zou geven. Wie heeft u dat gezegd? De dame zelf. Hebt ge haar gesproken? Ja- Wanneer? Vier dagen geleden. Waar? Bij haar aan huis. hevig optreedt. Sterke schurftaantasting vindt men dikwijls ook op de landerijen, waar veel met kalk, compost en dergelijke ontzurende stoffen is bemest. In het algemeen neemt men waar, dat op tamelijk ontkalkte (basenar- mel zand-, dal- en veengronden de aardappelen weinig door schurft wor den aangetast, ofschoon de weersom standigheden daarbii soms een nog niet verklaarde rol spelen. Een be paalde grens is niet aan te geven; deze zal in verband met nog onbe kende bodemomstandigheden variee- ren. Globaal genomen is het gevaar voor schurftaantasting niet groot meer bij een kalktoestand van onge veer 15. Bii hooger kalktoestand werkt be- kalking de schurft in de hand. Meri gebruike dan geen alkalisch werken de meststoffen zooals thomasslakken- meel, chilisalpeter of kalksalpeter, maar geve ammonsalpeter en super fosfaat, of zwavelzure ammoniak in gevallen, waar er geen gevaar is dat de opbrengst lijdt door het sterker ontkalkend effect van deze laatste meststof. Bii gronden met lager kalk toestand dan bovengenoemd kan het, om een goede opbrengst te verzeke ren, gewenscht zijn een alkalische bemesting te geven, die daar weinig gevaar voor schurftaantasting geeft. Men late grondmonsters onderzoeken door het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen, dat daarbii een bemestingsadvies geeft. De kosten daarvan zijn veel geringer dan de schade, die men bii verkeerde maatregelen ondervindt. Een ander middel, dat dikwijls goede resultaten geeft, is het gebruik' van groenbemesting. Het is wel ge bleken, dat verschillende soorten van groenbemesting voldoende helpen, mits de grond niet te sterk schurf tige aardappels levert. Men zaait vroeg in den herfst rogge of winter- gerst en ploegt ze onder in het voor jaar. Dit eenvoudige middel, gecom bineerd met een doelmatige bemes ting, zal dikwijls in de goede rich ting werken. Op de zavelgronden in Friesland heeft men dezelfde goede resultaten opgemerkt van knollen, rapen, ram menas, enz., waarvan de resten in het voorjaar worden ondergepleegd. Vooral daar waar de cultuur van die j gewassen veelvuldig voorkomt, schijnt de schurft minder erg op te treden. In andere zavelstreken meent men te hebben ervaren, dat bieten een goede voorvrucht voor aardap pelen zijn, hetgeen wellicht eveneens is toe te schrijven aan de onderge- ploegde loofresten. Sommige partijen aardappelen zijn aanmerkelijk te verbeteren door de sterk aangetaste knollen eruit te sor- teeren. In ieder geval moet dit bii handelspootgoed regel zijn. Ook kan het voorkomen, dat be paalde gedeelten van een stuk lanjaf sterker schurftige aardappelen leve ren. In zoo'n geval is het ten zeerste aan te raden de aardappelen van het minder goede gedeelte apart te hou den. omdat ze anders de heele par tij voor den handel minderwaardig kunnen maken. Zoowel in het belang van de ver bouwers zelf. als in dat van onzen! binnen- en buitenlandschen afzet van consumptie- en pootaardappelen wordt hun ten zeerste aanbevolen met bovenstaande zooveel als maar. mogelijk is rekening te houden. v- LICHT EN GEURIG. Alom verkrijgbaar met esschen houten steel Geheel uit één stuk vervaardigd van elastisch staal. Ongekende \n ij k r a c h t g E V V w V Een lichtstraal verhelderde het som bere gelaat van den Italiaan. In dat geval, mijnheer Darasse, zeide hij zoo bedaard mogelijk ben ik gedwongen te gelooven, dat hetgeen ge mij vertelt, geen sprookje is. Maar kom, welke prachtige zaak hebt ge mij voor te stellen. Wat, begrijpt ge mij niet? vroeg Darasse verwonderd. In het geheel niet. En ik heb toch verklaard... Ge hebt mij Hog niets verklaard, waarde Darasse. Dengene, die haar heur kleindoch ter terug geeft, geeft zij een fortuin, te weten tweemaal 100.003 francs. Dat is prachtig, Darasse! Zij is gul, die groote dame! Maar wat kan dat ons geven? Wat, Paolo? begon Darasse. En hij vestigde op zijn beurt zijn blik op den Italiaan. Waarde vriend, hernam deze, na een tweede cigarette te hebben aan gestoken ge hebt mij van een prach tige zaak gesproken, die ik zelf niet inzie. Een rijke dame, die gij kent, die ge hebt bezocht en die, zooals ge zegt, de moeder van mevrouw Téraud is, zou tweemaal honderdduizend francs geven aan dengeen, die haar heur kleindoch- ter liet terugvinden; dat is goed. Maar, goede Darasse, om die dame te hel pen, en recht op het geld te hebben, moet men eerst weten, dat de dochter van mevrouw Téraud leeft, en tentwee- de, waar zij i s. Darasse bleef een oogen blik verslaf- gen zitten, alsof hij een zwaren slag had ontvangen. Maar Paolo, stamelde hij hebt mij gezegd Wat heb ik gezegd? Dat ge niet alleen wist,( dat de jonge dame leeft, maar ook waar zrf is. i Paolo begon hartelijk te lachen, Heb ik dat beusch gezegd? Ja. j Wanneer? Ongeveer een maand geleden. Dan, goede vent, heb ik het voor de grap gezegd, om eens te zien, wat ge zoudt zeggen. De oude ellendeling was geheel ve* slagen. Kom, kom, Darasse, voegde Paolo erbij de dochter van mevrouw! Téraud is dood, evenals haar vader en moeder, en de millioenen der dame ja kwestie kunnen haar niet weer in het leven roepen. Hoe plotseling viel Darasse van de. hoogte, waarop zijn droomen van for tuin hem hadden geplaatst. Hij liet eeaf soort van gebrom hooren en liet zij* hoofa op de borst zinken. Er heerschte een lange stilte. Een samentrekken der gelaatsspieren en een beving der lippen lieten de in nerlijke verontwaardiging van Paolo merken. Zijn oogen glinsterden. (Wordt vervolgd) Nieuwsblad 35. V Prijs TWEE GULDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5