Dit nummer Beslaat uit 2 bladen De Grootmoeder. Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 1 V No. 5406 Woensdag 7 Februari 1934. Buitenlandse!! Overzicht liiimenland. FEUILLETON. i k •y v .o - - 1 ri iipfv E 1 E w sr "v* V 1 V p w Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vlug geholpen is DUBBEL geholpen! Help U zelf vlug! U zich niet heeler Als emaal goed, wat onbehaaglijk voelt, neem dan met een wat Aspirin! Zorg, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer-kruis en met den ^oranje-band om de verpak king Jend verkrijgbaar;invde ,qranjeband*tyuisjes v; \.,7Ó ets. én orarijezakjes van/I? -tabc In ons vorig overzicht maakten wij in het kort melding van de Itaiiaansche en Engelsche memorandums die de zer dagen zijn verschenen en die wij van belang achtten met het oog op de pogingen die worden aangewend, om tusschen Duitschland en Frankrijk toe nadering tot stand te brengen. In het Itaiiaansche memorandum wordt ge constateerd, dat men het doode punt moet overwinnen en wijst men op de noodzakelijkheid, dat iedere regeering haar verantwoordelijkheid kent een de finitieve houding in te nemen en deze bekend te maken. De Itaiiaansche re geering stelt voor: 1) Afschaffing van den che- mischen oorlog; 2) Verbod van bombarde ment op burgerbevolkingen in afwachting van meer radicale maatregelen; 3) Beperking der militaire uitgaven van de mogendheden, die niet door overeenkomsten zijn gebonden tot het huidige niveau. Ten slotte wijst de Itaiiaansche re geering op de noodzakelijkheid, dat de gedachtenwisseLing, welke thans wordt gevoerd1, eindelijk zoo veel voortgang zal maken, dat een bijeenroeping der ministers van buitenlandsche zaken of regeeringsleiders der vier groote mo gendheden gerechtvaardigd zou zijn, eventueel met deelneming van verte- tegenwoordigers van andere belangheb bende landen. Tegelijk met het Itaiiaansche ver scheen er een Engelsch memorandum in den vorm van een Witboek, waarin de Britsche regeering haar standpunt uiteen zet in de ontwapeningskwestie, ocrlog hebben verloren en die op grond Het is een verdere positieve bijdra- van de vredesverdragen verplicht wer- ge ter bevordering van de overbrugging den te ontwapenen, de rechtsgelijkheid der verschillende geschillen en het geeft is toegezegd. Hieraan wordt nog toe- de lijnen aan, welk e^volgens de Brit- gevoegd, dat, aangezien de veel krach- sche regeering algemeen aanvaardbaar tiger dan Duitschland bewapende mo- zouden zijn. gendheden niet bij machte zijn ter- Het memorandum verklaart, dat er- stond te ontwapenen tot het Duitsche kend wordt, dat de hervatting der on- peil, de Duitsche eischen, die neerko- derhandelingen te Genève zonder nieu- men op een pariieele herbewapening, we directieven tot verdere teleurstelling Zoowel juridisch als moreel gemoti- zouden leiden en dat overeenstemming veerd zijn. Ook wordt van Itaiiaansche te bereiken valt op een breede basis, zijde niet ontkend, dat Duitschland welke de regeling der wapeningen com- eveneens het recht heeft waarborgen bineert met de verzekeringen op po- voor zijn veiligheid1 te bezitten. litiek gebied. De discussies welke sedert Maart Aandacht trekt het, dat het Itaiiaan sche staatshoofd overtuigd is van Hin- halve hij voor de eer bedankte, ont stemde Fabry en Pietri ten zeerste. Het ontslag van Chiappe op zijn beurt had het heen gaan tengevolge van Edouard Renard, die uit genegenheid voor den Parijschen pojitieprefect is afgetreden als prefect van de Seine. In verschillende kringen wekten de krasse maatregelen die Daladier heeft getroffen ontstemming, met gevolg zeer levendige straatsbetoogingen. In de Fransche hoofdstad in de span ning momenteel zoo hevig, dat, naar verluidt, van regeeringswege alle noo SCHIP MET STROO IN BRAND. Te Erica (gem. Emmen), ontstond brand in het 51 ton groote schip van den schipper H. Westervekf, welk schip, met stroo geladen was, afkomstig vart den landbouwer Bartelds. De brand, die door den sterken wind geweldig werd aangewakkerd, had in een oogwenk dusdanige afmetingen aangenomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De hevig brandende droge stroopak- ken leverden een imposant schouwspel op. Naar vermoedt wordt, ontstond de j.l. hebben plaats gehad, hebben doen denburg's en Hitler's oprechtheid, wan- zien, dat de Britsche ontwerp-convenlie neer deze gewagen van Duitschland's hier en daar moet worden gewijzigd, j vredelievendheid. Vandaar dat de nood- Daarom zal de regeering steeds wer- zaak wordt bepleit Duitschland een ze ken aan een overeenstemming hoewel kere mate van herbewapening, binnen zij er oog voor heeft, dat het principe een conventie-raam, toe te staan, het- van gelijkheid van rechten in sommige geen de Itaiiaansche regeering wen kwartieren aanleiding geeft voor her bewapening in andere voor verminde ring van bewapening. De Engelsche regeering wil, onder voorwaarde dat de overeenkomst 10 jaren zal duren, de volgende voorstellen doen. schelijker voorkomt dan een uitbrei ding der Duitsche weermacht buiten internationale schikkingen om, daar een dergelijke bewapening zich aan elke controle onttrekt. Het oordeel der Fransche pers over de beide memoranda is niet bepaald Effectieven: De suggestie der ont- bemoedigend. Men kan het voorstel werp-conventie was 200.000 man metover de Engelsche voorstellen beschon een diensttijd van acht maanden als j wen als een afwijzing, al pogen eenige gemiddeld dagelijksch effectief in Fran- bladen deze afwijzing door verschil- krijk, Duitschland, Italië en Polen, j lende vormen van voorbehouden te ca- Duitschland eischt 300.000 man metmoufleeren. 12 maanden diensttijd. De Britsche re-Frankrijk heeft echter op 'toogen- geering is van meening, dat het prin- blik zooveel te stellen met zijn binnen- cipe der pariteit van meer belang is landsche toestand, dat de buitenland- dan de cijfers en zij gelooft, dat het I sche belangen daardoor voor 't oogen- niet te moeilijk zal zijn deze cijfers aan blik op den achtergrond raken. De men: politie en militairen worden ge reed gehouden om te kunnen ingrijpen, wanneer het tot buitensporigheden mocht komen. dige voorzorgsmaatregelen zijn geno- brand door vonken uit den schoorsteen. Schip, inboedel en stroo waren verze kerd. Het stroo was bestemd voor een stroofabriek te Meppel. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk te Gilze-Rijeq. Zaterdagavond omstreeks tien uur reed een tractor met aanhangwagen TUSSCHEN EEN OPHAALBRUG ujf Njeuwkuyck, met bestemming naar, BEKNELD. Neunkirchen in Duitschland over den Het 7-jarig zoontje van den sluis- onbewaakten overweg te Gilze-Rijen, wachter Muys van sluis XI nabij Some- bij „De Vijf Eiken", juist op het mo ren is tusschen de ophaalbrug over de ment toen de sneltrein uit Breda na- Zuid-Willemsvaart bekneld geraakt. De I derde. vader wilde de brug ophalen, doch deze J Het volgende oogenblik werden trao sloeg plotseling weer neer, waarbij het tor en aanhangwagen door de loco- jongetje tusschen de brug bekneld raak- motief gegrepen en ca. honderd me- 36: Waarlijk, zeide hij tot zichzelf die dronkaard hindert mij, hij staat mij in den weg; hij weet veel té veel, hoe, doet er niet toe, ik moet inij van van hem ontslaan! Maar hoe? Ik moet een middel be denken. Hij zocht, riep zijn geheele genie te hulp. Darasse dacht ook na. Hij bedriegt mij misschien, zeide hij maar waarom? Hij heeft er geen belang bij, mij de waarheid te verzwijgen, omdat hij zonder mij niets kan doen, en toch Hij verbrak de stilte en zeide: Paolo, goede Paolo, ik denk, dat ge uw ouden vriend Darasse wantrouwt en dat ge mij de waarheid niet zegt, tenminste niet alles wat ge weet. Maar denk dan toch, Paolo! tweemaal hon derdduizend francs! Honderdduizend voor u en evenveel voor mij. De Italiaan haalde de schouders op. Zijn gelaat had weer zijn gewone on verschilligheid aangenomen. Kom, arme Darasse, hernam hij denkt ge, dat, indien ik zoo ge makkelijk uw en mijn fortuin kon ma ken, ik zoo dom zou zijn, niet van zoo'n gelegenheid gebruik te maken, te passen tusschen 200.003, dat door de meeste mogendheden wordt gepre fereerd1 en 300.000. Er zal geen langeren diensttijd wor den vastgesteld, indien zulks de alge- meene wensch is. Het proces der stan daardiseering zou in vier jaar moeten worden voltrokken. Het valt toe te juichen, dat twee machtige staten als Engeland en Italië opnieuw een poging hebben gedaan om van de ontwapening nog te redden wat er te redden valt. Daar de toe stand op het oogenblik uiterst gespan nen is en elk oogenblik treuzelen on herstelbare schade kan aanrichten, ac- centueeren de samenstellers der beide memoranda de noodzaak den kostbaren tijd niet verloren te laten gaan, omdat een fatale bewapeningswedstrijd anders onvermijdelijk is. Vooral wordt op dit dreigende gevaar gewezen in het Ita iiaansche document, hetwelk bovendien in herinnering brengt, dat Duitschland en den anderen staten, die den wereld j verwachting uitgesproken in ons vorig artikel, dat de regeering Daladier geen lang leven beschoren zou zijn, is al spoedig bewaarheid. Zaterdagmiddag zijn de minister van financiën Pietri en de minster van oor log Fabry reeds afgetreden. De mi nisters Pietri en Fabry zijn de meest rechtsche kabinetsleden. De eerste is vervangen door Marchandeau, de twee de door Bonuser. Ook onderstaatssecre taris Doussain verdween van het too- neel. Aanleiding tot deze mïnisterswis- seling was het feit, dat Fabry en Pietri zich niet konden vereenigen met de strafmaatregelen, waardoor verschi len te. Het knaapje, dat zware in- en uit wendige kneuzingen had bekomen, is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht. EEN RIJKE BEDELAAR. Dezer dagen werd te Heerlen een be delaar aangehouden, die goed in zijn contanten zat. Hij had' enkele honder den guldens op zak, benevens nog 3 a 200 mark en ander geld. Papieren, die de bedelaar bij zich droeg, verte ter meegesleurd. Op den slag kwamen tal van omwonenden toegesneld; zij hielpen den chauffeur, die door den geweldigen schok uit de tractor was geslingerd, overeind. De man wasdoori het gebeurde zeer overstuur, doch hadl vrijwel geen letsel bekomen. Tractor en aanhangwagen werden'' vrijwel geheel vernield'. De brokstukken ervan lagen over een grooten afstandl op de spoorbaan verspreid. De lading, bestaande uit honderd genwoordigden een kapitaaltje van 4000 en tien kisten sinaasappelen, gingen guld'en. Daar de man, den agent, die hem had aangehouden, had willen om- koopen, werd hij opgesloten in het huis van bewaring te Maastricht, waar uit hij thans is ontlsiagen. Er wordt evenwel een strafvervolging tegen hem ingesteld. o ONGEVAL IN HET KANAAL. Zaterdagmiddag heeft de Geneeskun dige Dienst van boord van het in de voor meer dan de helft verloren. o— ONGEVAL IN DE GASFABRIEK TB TILBURG. Arbeider dood gevonden. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur is een los werkman van de gemeente-gas fabriek te Tilburg, zekere K., met zwa re wonden dood in de ondergrondsche k olen trail sportb a an a a nge tro ff en Daar niemanct anders zich in deze transportbaan bevond, weet men voor- Waalhaven te Rotterdam bij het ter- de hooggeplaatste ambtenaren werden rein van „Kruwall" liggende s.s. „Maas- a!sn°g 11onder welke omstandighe- getroffen in verband met de jongste brug" den 20-jarigen matroos P. Lou- c'en de man is verongelukt. Vermoed Men is gek, stapelgek, wanneer men een fortuin, dat men kan grijpen, Iaat varen. Ja, dat is waar, zeide Da- rassen en zuchtte. Hij had geen hoop meer. O! Darasse, Darasse, hernam de Italiaan bijna treurig ik ben even bedroefd, het geld der dame niet met u te kunnen deelen, als gij zijt, mis schien nóg meer, daar ik geld noodig heb. Op uw leeftijd, oude vriend, geeft men weinig uit; ik ben jong, en zonder geld zou het leven geen waarde meer voor mij hebben. U, Darasse, die mijn vriend zijt, die mij in mijn prille jeugd hebt beschermd, voor u wil ik niets verborgen houden. Welnu, arme Da rasse, ik ben mijn betrekking kwijt. Is het mogelijk! riep Darasse uit. Helaas! ja. Maar waardoor? Een deficit in de kas. Een deficit? Ja, hernam Paolo met zachte stem wanneer men voortdurend geld van anderen in handen heeft, is men ge makkelijk geneigd', het in zijn zak te steken. Dus, Paolo, gij ook al! riep Langued'-Or op vreemden toon uit. Wat meent ge Darasse? Niets. Welnu, ja, mijn chef heeft een deficit in de kas ontdekt, niettegenstaan de de zorg, die ik had genomen, om financieete knoeierijen. Vooral het feit, dat Chiappe als politieprefect van Parijs aan den dijk werd gezet, zij het dat hem de functie van resident-generaal van Marokko werd aangeboden, een promotie, waarvan de generositeit Chiappe te verdacht voorkwam, wes- het te verbergen. Ik moet nog blij zijn, dat ik er zoo goed ben afgekomen. Was het deficit groot? Twintigduizend francs. Drommels! Het zijn de vrouwen, Darasse, al tijd de vrouwen, die ons in het ver derf storten. Men begint met twintig, honderd francs te nemen uit de kas, die u is toevertrouwd, en eindigt met duizenden. Maar alle patroons zijn het zelfde, zij laten u bijna altijd door de politie oppakken, en men eindigt in de gevangenis of met dwangarbeid. Kortom, Darasse, de vrouwen dragen de schuld van alles. Gelukkig, Paolo, ben je jong, en weet je je altijd te helpen. Goede Paolo, je zou mij een pleizier doen, mij van daag, voor het laatst nog eens twee louis te leenen. De Italiaan schudde het hoofd en antwoordde: Ik ben geheel op; zie, daar is mijn portemonnaie, ik heb nog tien francs; morgen zal ik genoodzaakt zijn, mijn ketting en mijn horloge te ver- koopen. Hij liet zijn hoofd in de handen rusten, en scheen na te denken. Waaraan denkt ge? vroeg Da rasse hem. Waaraan ik denk? Aan een middel om ons beiden uit de verlegenheid te helpen. Zoo! zeide de vroegere smok kelaar. werse afgehaald', die in het Kanaal door wordt, dat hij door een kolenwagen een stortzee tegen de verschansing was geslagen. Met inwendige kneuzingen in de linkerborsthelft en de buik werd hij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. o is overreden. -o- Darasse, zijt ge een flink man? Ik geloof, dat ge mij wel kent. Binnen eenige dagen kunnen wij beiden rijk zijn. Hoe dan? De Italiaan stond op, ging de deur openen, zag of er niemand op het por taal was, sloot de deur weer, zonder geweld te maken en ging zitten, na zijn stoel dichter bij Darasse gescho ven te hebben. Luister, zeide hij ik weet een aardig slagje te doen. Zoo? Ja, en als je wilt, doen wij het samen. Ik wil wel; wat is het? AANBESTEDE WERKEN. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een bochtafsnijding van de rivier de Maas bij Alem, met blij- Dat is te mooi. Indien het anders, zou ik de zaak! voor een ander overlaten. Indien wij ons slagje slaan, zullen wij ongeveer zestigduizend francs te deelen hebben. Dan kun je stil gaan leven. Goed, zeide Darasse wan neer moet het gebeuren? Vandaag is het Dinsdag; laten wij het dns tot Vrijdagavond laten, Goed, Vrijdag dus. Dan zullen wij elkaar nog wel zien in dien tus- schentijd. Neen, dat behoeft niet. Toch Vrijdag, bij het Invallen van den nacht, moet je te Nogent zijn, voor de Te Nogent-sur-Marne, heel dicht brug, en op mij wachten. Wij gaan bij de rivier, staat een afgelegen huis, j bier of daar dineeren en spreken dan en in dat huis zijn bijouterieën van tegelijkertijd af, hoe wij zullen hande- groote waarde, zilver en, wat nog be- 'en; ik zal dan alle voorbereidselen ge- ter is, goud en bankbiljetten. Veel? vroeg Darasse met schit terende oogen. Meer dan vijftigduizend francs. En is het huis onbewoond? Niet geheel en al; het wordt door een tuinman en zijn vrouw bewaakt. Maar men kan dien man en die vrouw wel verwijderen. Hoe dan? Dat is mijn zaak; ik weet een middel. En de honden? Die zijn er niet. Dus is er geen gevaar? In het geheel niet. nomen hebben, en zoodra het uur is gekomen Begrepen. De twee mannen praatten nog (oett oogenblik en daarna ging Darasse heeo. Paolo begon de kamer op en neeü! te loopen, met gefronst wenkbrawe*! en woeste oogen. Ja, ja, prevelde hij hij staat mij in den weg; hij kan mijn plannen verhinderen; dat bezoek al, dat hij bi/ de markiezin de Saulien heeft durven af leggen En later zou hij dingen ontdekken, die hij nooit moet weten.. Wordt vervoegd), j voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1