y. \r\M 1 •ZEN MOOIE MANTEL No. 628 is een lange mantel, voor een niet te slanke dame, van donkerbruin wollen stof. De voorpanden bestaan uit twee deelen, terwijl het rugpand geheel glad is. De voorpanden slaan ver over elkaar en geven van onderen een eenigs- zins klokkend idee, doch heel weinig. De mantel sluit met een mooien, grooten sierknoop, en de halsafwerking geschiedt door een grooten bontkraag, terwijl de revers, die tamelijk breed beginnen, pas in het middel eindigen. De mouw is een mooi model en zeer gekleed. Het bovengedeelte tot even over den elleboog is tamelijk wijd, daarna wordt de ruimte verwerkt in een lange, aansluitend manchet. De mouw heeft Dverlangs een naad en wordt afgewerkt bij den pols door de stof naar binnen te slaan en met de voeringmouw af te wer ken. Patroon verkrijgbaar a 58 ct. plus 12 ct. verzendkosten (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). No. 629 is een gekleede japon van een vischgraatweefsel of van stof met schui ne strepen. Het lijfje bestaat uit een glad zittend voor- en achterpand, ter wijl de hals is afgewerkt door een twee tal witzijden biezen, die van voren met een aardig knoopje of gespje versierd zijn. De hals is ovaalvormig. De rok be staat uit een puntig oploopend voorpand, waarcan het heupstuk goed zit aangeslo tene terwijl onder de knie ingezette klokken zijn aangebracht, waardoor de rok iets sierlijks krijgt. Aan den achterkant is de rok door loopend op het middel, eveneens getail leerd, over de heup en met ingezette klokken neervallend. De mouw is heel aardig, hoewel moei lijk in een mantelmouw te dragen. Maar daar heeft de mode geen rekening mee gehouden; zij heeft allerlei mouwen voor japonnen ontworpen en mouwen voor mantels, zonder te denken, dat deze gril lige vormen wel geschikt zijn over el kaar te worden gedragen. Deze mouw bestaat eigenlijk uit drie deelen, n.l. het gladde bovenstuk, dan de wijde pof, welke tot over den elleboog komt en tenslotte de manchet. De mouw kan bijna niet zonder Voe ringmouw worden gedragen, omdat de verschillende deelen dan niet mooi op hun plaats blijven. Wij maken aan het bovenstuk eerst een voeringmouw, hech ten daar de pof aan, rimpelen de ruimte onderaan en zetten deze eveneens aan de voeringmouw vast, waarna wij ten slotte de manchet aanbrengen, welke heel lang is, bijna vanaf den elleboog tot aan den pols en die eveneens goed op zijn plaats moet blijven, zonder evenwel om onzen arm heen te knellen. Met een voeringmouw wordt echter deze moeilijkheid opgelost. Patroon verkrijgbaar a 58 ct. plus 12 ct. verzendkosten (L. v. Meerdervoort 45a,. Den Haag). EEN REIS-COSTUUM Behalve de vrouwen, «die zich in de omgeving van haar huis moeten zien te vermaken met de ijspret, zijn er ook nog, die ondanks de crisis en de malaise kans zien naar het buitenland te vertrekken en in Zwitserland de wintersport te be oefenen. Voor haar, die deze reiskosten en het hotel kan betalen, is 'iet vanzelf sprekend, dat zij ook speciale sportklee- ren bij zich heeft om te skiën, te bob sleeën enz. Voor de reis is evenwel het hier afgebeelde mantelcostuum no. 657 zeer geschikt, vooral als daarover een losse reismantel wordt gedragen of een leer en regenjas. Komt men op de plaats van bestemming, dan heeft men eenvou- die den langen mantel uit te doen om er uit te zien alsof men zoo uit het hotel komt, in plaats van een lange reis ach ter den rug te hebben. Het costuum is gemaakt van dikke Engelsche stof. Het jasje heeft twee voorpanden, die een klein stukje over elkaar slaan en middenvoor met vier knoopjes worden gesloten. De hals is af gewerkt met een schuine bies, welke van het eene voorpand onderaan tot het an dere doorloopt. In plaats van een kraag is er een sjaal op aangebracht, die door een split wordt getrokken, waardoor zij goed op haar plaats blijft. Het rugpad is geheel glad, evenals de mouwen,, een paar niet groote insteekzakken zijn op iedere pand aangebracht. De rok bestaat uit twee banen, welke op zij aan elkaar worden bevestigd, en om de heup zit de rok strak, waarna hij naar onderen toe wijder uitloopt, zoodat men er gemakkelijk in kan loopen. Een paar wildleeren handschoenen met wol of bont worden hierbij gedragen, terwijl een paar dikke sportkousen en ge makkelijk zittende schoenen met een platte hak het geheel voltooien. In de hand houdt het figuur een stok, die van boven door een soort van beugel wordt vastgehouden/ peze stokken zijn zeer praktisch. Is men moe van het klimmen, dan klapt men het handvat open en heeft men een stoeltje, al is het dan maar een kleintje! De punt wordt in den grond ge stoken en het plaatje, dat men onderaan ziet afgebeeld, voorkomt het wegzakken van den stok. Het in evenwicht blijven op zulk een stoeltje is een kwestie van w^ennen en als men een paar keer hier van gebruik heeft gemaakt, dan ziet men, dat er eigenlijk niets moeilijks aan is en dat u van den stok veel pleizier zult hebben op uw tochten. Patroon verkrijgbaar a 58 ct. plus 12 t verzendkosten (L. v. Meerdervoort 45 Den Haag). EENIGE VOORSCHRIFTEN BIJ HET GEBRUIK VAN ELECTRISCH LICHT Eenige voorname punten bij het ge bruik van electrisch licht zijn de volgen de: draai steeds uw schakelaars in de goede richting, tenzij u de speciale scha kelaar heeft, die men in beide richtingen kan draaien. Zorg, dat deze schakelaars niet door stooten worden beschadigd en laat ze vernieuwen zoodat dit gebeurd is. Kom nooit met uw handen aan lamp fittingen. Wilt u een lamp schoonmaken en haar hiertoe uit de fitting schroeven, zorg dan eerst dat uw schakelaars op „uit" staat. Ga nooit zelf lampen verhan gen of veranderen, laat dit door een in stallateur doen; dit is zelfs voorgeschre ven. Kom nooit met natte handen aan schakelaars, stopcontacten of pennen. Bij het vernieuwen van stoppen aan uw schakelbord, eerst den hoofdschakelaar uitdraaien. Behandel de snoeren van uw tafellampen, strijkijzers, kachels enz., met zorg. Laat ze repareeren zoodra ze stuk zijn. Laat uw kinderen niet met snoeren spelen, zorg ook dat uw hond of kat er niet bij kan of er de nagels in slaan. Zorg, dat uw stekker van het snoer steeds geheel in het stopcontact steekt. WANDVERSIERING Door de snelle en belangrijke vorde ringen in de typografische vakken, is men op het oogenblik in staat reproduc ties van de mooiste schilderijen en tee- keningen waarlijk en natuurgetrouw te vervaardigen tegen prijzen, welke het noemen nog niet waard zijn. Voor een mooie en artistieke wandversiering kan in onzen tijd dan ook iedereen wat over hebben; de kosten van het inlijsten zijn gering. Ook de tijd is voorbij, waarin men met zwaren hamer de spijkers krom sloeg en de kalk uit de muren klopte. Met plugs, haken en pinnen verricht men wonderen! Men moet evenwel eeni ge bijzonderheden weten. Allereerst moeten de muren, waaraan men de pla ten hangen wil, goed droog zijn, daar niets zoo schadelijk is als vocht. Voorts houdt men in het oog, dat de platen el- ken dag kunnen worden geborsteld. De meeste menschen hangen schilderijen zoodanig op, dat men aan den bovenkant geen stof kan nemen. Koorden moet men niet aan oogen of krammen binden, maar in een lus er doorheen halen, zoo- dat ze verschoven kunnen worden en doorslijten derhalve niet spoedig plaats vindt. WAAR KOMT ONS REUKWERK VANDAAN? Als wij in den winkel een fleschje parfum koopen, denken wij er gewoon lijk niet aan, welken arbeid er noodig was, om het geurige vocht tot ons te brengen. En evenmin geven wij er ons zelf rekenschap van, hoe en waar het goed eigenlijk wordt gemaakt. In Bulga rije worden rozen op groote schaal ge kweekt. Hoofdzakelijk met het doel om de geur te bewaren en deze te vermen gen met andere bestanddeelen, waardoor men de modegeuren verkrijgt. En welke geur er in de mode mag zijn, de roos le vert hiervoor het hoofdbestanddeel. De rozenoliefabrieken hebben voor hun pro- dukt knoppen noodig, welke nauwelijks zijn opengesprongen. De boerenmeisjes gaan eiken morgen de uitgestrekte rozen velden door, om de knoppen, welke over dag zullen opengaan, af te plukken. Ce knoppen mogen tijdens het plukken ook niet opengaan, want door de felle zon zou er te veel van geur verloren gaan en deze moet juist bewaard blijven. De roos, welke voor dit doel wordt gekweekt, is klein en onaanzienlijk; zij is bijzonder geurig en brengt veel bloemen voort. Deze roos, Damasciner genaamd, wordt uit Perzië ingevoerd. Jaren geleden is dezelfde soort ook in Turkije en Grie kenland aangeplant, maar Bulgarije is toch steeds aan de spits blijven staan, wat betreft de fabricage van rozen-olie. Griekenland levert aan de fabrikanten van reukwerk ongev. 10 K.G. rozenolie tegen Bulgarije 2500 K.G. Met het pluk ken wordt reeds vroeg in den morgen begonnen en voor het middaguur trekken de, muildieren, beladen met zakken ro- zenkr-"rien, raar de fabrieken. Bij de fabrieken wordt de inhoud van eiken zak nauwkeurig gewogen en de meisjes kijken ook scherp toe, dat het gewicht van hun oogst wordt aangeteekend. Dit werk wordt niet te best betaald en er moet iederen dag worden afgerekend. De roosjes, welke kort tevoren nog het zonlicht zagen, worden nu in de groote koperen ketels gedaan en met kokend water overgoten, zoodat de massa spoe dig kookt. De damp, welke zich ontwik keld, wordt opgevangen en na eenigen tijd werd' van het water de rozenolie geschept. Dit V,- van k^ken en olie- afscheppen. wordt v-, dene ma len herhaald, voordat de olie geschikt, is voor het gebruik. Van een zak, welke met ong. duizend knoppen is gevuld, blij ven slechts eenige grammen olie rver. Vroeger werd met de vervaardiging van de kostbare olie vaak geknoeid en pro beerden de fabrikanten met behulp van glycerine hun voorraad grooter te ma ken. Tegenwoordig is het bedrijf der 20 fabrieken, welke de wereld van rozen olie voorzien, kosteloos te bezichtigen. Het gebeurt vaak, dat groote afnemers uit Parijs op kosten der fabriek enkele weken In Bugarije doorbrengen, om het geheele proces nauwkeurig te volgen. In den bloeitijd van de rozen wordt er hard gearbeid, het bedrijf gaat dag en nacht door, want de oogst is zoo groot, dat dit niet in één dag kan worden afgewerkt en de rozen moeten 24 uur na het pluk ken worden bewerkt, anders gaat er te veel van de geur verloren. De rozen- knoppenkweekerij heeft een eenvoudig bestaan, mits de arbeid door al de ge zinsleden wordt verricht; betaalde hulp kan er niet op overschieten. Frankrijk is de grootste afnemer van rozenolie met 1570 K.G. per jaar; daarna volgen Ame rika met 228, Duitschland met 205; Enge land en Zwitserland en overige landen zijn maar kleine afnemers. Als neven- bedrijf leggen de boeren zich tegenwoor dig toe op het kweeken van een bepaald soort malva, welke bij de vervaardiging van toiletzeep wordt gebruikt. Het voor deel van deze plant is, dat zoowel de bloemen als de bladeren kunnen worden gebruikt. Beide worden eerst gehakt en dan op dezelfde manier behandeld als de rozenknoppen. DROOGREKJES Er is wat nieuws uitgevonden! Ik weet niet of het al in den handel is, maar in het buitenland wordt het draaiend droog- rek gebruikt. Het geraamte ziet er uit als een tuinparosol, die niet overtrokken is, en waarvan de omtrek vierkant is. Hiertusschen worden de lijnen gespan nen, waaraan men het waschgoed dan te drogen kan hangen. Maar dat is niet het bijzondere van het rekje. De stoel van de „droogparasol" is draaibaar, heeft een DE CORSAGE Men weet hoe ontzettend duur een mooie corsage is; toch kan dit een japon netje niet alleen opfleuren, maar soms geeft het iets aparts maken. Daarom zult u allen wel de gelegenheid aangrijpen om te leeren hoe u voor weinig geld zelf een fleurige bloem kunt maken. Wij ne men als materiaal organdi of kunstzijde desnoods satijn. Wij knippen hiervan schuine biezen, ong. 4 cM. breed en leg gen deze dubbel. De blaadjes van den buitenkant zijn grooter; daarom nemen wij de schuine biesjes, daardoor ook iets breeder, ong. op een afstand van 5 cM. Heeft men een aantal dezer blaadjes ge- mauKt, dan rijgt men boven- en onder kant op een gaasje, zoo groot als men "de kogelgewicht. Als het waait, gaat de heele kap draaien en deze draaiende be weging veroorzaakt, dat het goed sneller gedroogd zal zijn. U ziet, een eenvoudi ge doch vernuftige drooginstallatie. Ook voor de reis is er een ideale waschdroger uitgedacht. Het is een gewone kleerhan ger, waaraan knijpers zijn gemaakt, die aan het koord vastzittend, zoodat er wat speling is. Met dit ideale droogrek, dat aan den haak ergens kan worden opge hangen, kunnen wij vlug een paar hand schoenen, een zakdoekje, een paar kou-, sen en dergelijke drogen, zonder bepaald het idee te geven, dat men heeft „ge- wasschen". Van beide idees geven wij u een prentje, zoodat u het zich gemakke lijk kunt voorstellen. bloem wil maken. Men begint aan den buitenkant eri legt ieder blaadje op het vasthechtsel van het vorige, waardoor de bloem tegelijk goed is afgewerkt. Als men bij het midden is gekomen, moet men oppassen niet te veel rafels te krij gen. Een aardig effect krijgt men door in het midden glinsterende kralen te be vestigen, die de meeldraden vormen. Onze teekening toont u zoo'n paar bloe men. De strik kan men maken van het zelfde materiaal; het voornaamste is, dat de strik goed blijft uitstaan en niet in el kaar gefrommeld neerhangt, want dit geeft een slordigen indruk. WAT VROUWEN UITVONDEN, p De eerste vrouw, die wij als uitvind ster vermeld vinden, is vrouw Barbara Uttman, die in 1561 in Neurenberg een werktuig voor het vervaardigen van kantwerk heeft uitgevonden. Zij kan door deze uitvinding beschouwd worden als de grondlegster van de kantindustrie in het Ertsgebergte en terecht heeft men dan ook in 1886 te Annaborg een stand beeld voor haar opgericht. Was dit een, laat ons zeggen, vrouwelijke uitvinding, men vergist zich toch te meenen, dat bij uitstek „mannelijke" uitvindingen niet door vrouwen kunnen worden gedaan. Wist men b.v. dat onze taxa-meter in zijn eersten vorm uitgevonden is door een Berlijnsche vrouw, Marie Trenn? En dat mevrouw M. E. Walton de uitvindster is van een spoorwegelevator? Dat mevrouw Montgamery de uitvindster is van een nieuw model locomotief-wielen en de Francaise Rosette la Rouge van een auto matische machine voor straatreiniging. Een der jongste uitvindingen door een vrouw gedaan is die van de Poolsche dr. Iwaniwsky, die een nieuw soort asphalt heeft uitgevonden, dat samen te stellen is uit grondstoffen, welke alle in haar land te vinden zijn. Van het werk van mevrouw Curie hebben wij thans niet gesproken. Wat dit vrouwelijke genie echter heeft tot stand gebracht, is van voldoende bekendheid, dan dat wij dit hier in kort bestek zouden moeten uit eenzetten. GEBORDUURD BEDDEGOED Den laatsten tijd zien de huisvrouwen in de verschillende winkels hoe langer hoe meer het geborduurd beddegoed uit gestald. En terecht, want hoe verzorgd staat het op het bed mooie lakens te sluitend het bovenlaken, het onderlaken op hetzelfde kwaliteit en even groot, doch echter zonder versiering. Dit geldt ook voor haar, die twee kussens gebrui ken. Het onderkussen krijgt een effen <V f «öjRsiW» d>\' vinden met een moderne garneering. Voor vrouwen, die over veel vrijen tijd beschikken, is het een aangenaam tijd verdrijf dit werk zelf te doen. Onze tee kening geeft u twee voorbeelden van dit borduurwerk; deze versiering geld uit- sloop en het bovenkussen dezelfde ver siering als het laken. De sluiting van een geborduurde sloop is het minst aan slijtage onderhevig, wanneer u hem met bandjes sluit in plaats van met knoopen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8