Plaatselijk üieuws. ideze menschen tegenwoordig niets meer verdiend wordt, het zou voor deze personen van groot belang zijn, als de belasting hierop gewijzigd werd. De Voorzitter zegt, dat er op 'too- genblik niets aan te doen is. Hierna wordt op een schrijven van den heer Groeneveld te Uitwijk besloten, mits deze voor één April a.s. heeft voldaan, .een pachtvermin- dering van 40 pCt. toe te staan, hetwelk ook voor anderen van toe passing is. Tevens wordt met algemeene stem men besloten, aan den heer P. v. Drunen. gepensionneerd oud-grafma ker der Gemeente, over 1934 dezelf de toelage te verstrekken, als over het afgeloopen iaar. zoadat zijn pen- oentje met inbegrip van zijn toela ge te samen f3 per week vormt. Na een opmerking van den heer Burghout en den heer Verschoor wordt de gewijzigde Leges-verorde ning vastgesteld. Op voorstel van B. en VV. wordt ide wijziging plaatselijk' toezicht La ger Onderwijs vastgesteld. De Begrooting 1934 van het B.ur- gelijk' Armbestuur wordt vastgesteld op f 5086,70. .Hierna wordt na een opmerking van den heer Verschoor de Begroo ting 1934 van de Vleeschkeurings- tlienst en na een opmerking van de heer v. Leeuwen de rekening 1932 van genoemde dienst vastgesteld. Besloten wordt, den agent der Ar beidsbemiddeling, de heer A. J. Pou- li een gratificatie toe te kennen, voor diens extra bemoeingen. De prijs van het O. ,L. Onderwijs twordt hierna bepaald op fio.30 per leerling. 'Hierna wordt de heer C. den Boer alhier, herkozen als lid van het Bur- gelijk Arrribestujur. Öp voorstel van B. en W. wordt besloten een bedrag van f 186,90 be schikbaar te stellen voor extra hulp aan werkloozen. De Voorzitter deelt in verband met idit besluit mede, dat dit enkel in matura wordt verstrekt. De heer v. d. Stelt informeert of alle werkloozen die in de werk verschaffing werkzaam zijn. hiervoor in aanmerking komen. De Voorzitter zegt, dat alle werk loozen, die het noodig hebben hier voor in aanmerking komen, doch er wordt controle gehouden. De heer v. |d. Stelt vraagt waar Ideze personen zich dan kunnen ver voegen. Waarop de Voorzitter antwoordt bij1 de commissie, voor dit doel sa mengesteld, waarvan wethouder Wal raven Voorzitter is. Hierna schertst de Voorzitter de Openbare vergadering en gaat de raad óver in geheime zitting. Na heropening wordt de instruc tie Gemeente Geneesheer gewijzigd. Waarna op voorstel van B. en W. aan Dr. de Vries eervol ontslag wordt verleend als Gemeente Geneesheer. Tevens deelt de Voorzitter mede, idat in verband met het vertrek van Dr. de Vries een schrijven is bin nengekomen van Dr. Schripsema. De Voorzitter zegt wel te gelooven, Idat een ieder vol lof is over Dr. de Vries, en met hem instemt, als hij dezen dankt namens B. en W.,den raad en ingezetenen voor den arbeid welke h'ii in den afge loopen tijd heeft verricht. Wij wil len hopen zegt spreker, wanneer hij straks weer een andere werkkring beeft, hij zich weer geheel khn ge ven aan zijn arbeid ten behoeve van de lijdende menschheid. |Met algemeene stemmen wordt de beer .Schripsema benoemd, als Ge neesheer der Gemeente. De Voorzitter hoopt, klat hij even als Dr. de Vries, tot volle tevre denheid van Gemeentebestuur en in woners mag werkzaam zijn. B. en W. stellen voor, in overleg met Dr. Schripsma, diens belooning gemeentegeneesheer te bepalen op f 900 per jaar en het doktershuis aan bem te verhuren voor f400 per jaar, bierd'oor wordt een veel gezondere .toestand geschapen dan tot dusver. .Dhr. Nieuwenhuizen zou de huur van het huis bepalen op f 200. De heer v. Leeuwen zou dezelfde condities houden, zooals bij Dr. de Vries, f 500 van de gemeente en geen buis. De heer v. d. Wal is dezelfde méé- Hing toegedaan als dhr. Nieuwenhui zen, doch zou de huur op f 300 be palen. Ook de heer de Jong zou hiermede accoord kunnen gaan. De Voorzitter zegt, dat de woning niet erg geschikt is voor een dokter, bet onderhoud zal op den duur groo te uitgaven eischen. De heer Koekkoek meent, dat men in de 8 jaren dat Dr. de Vries is bier geweest, wel f 4000 verrepareerd heeft. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8-3 stemmen. Tegen stemden de heeren P. A. Nieuwen huizen, Jac. v. Leeuwen en P. v Wal. De belooning voor den waarne mend gem.-secretaris werd op f 100 ger jaar gesteld. Bij de rondvraag informeert de heer Burghout naar de centrale ver warming op 't raadhuis. De Voorzitter zegt," een opgave te hebben ontvangen, doch B. en W. achten het beter hiermee in het voor jaar te beginnen. De heer v. Leeuwen klaagt over den slechten toestand van de stoep bij Noorloos a. d. Ippelschendijk. Ook brengt spr. het gevaarlijke punt van de stoep a. d. Nieuwendijk in het midden. Tevens zou spr. aan het ge meentebestuur van Gorinchem wil len verzoeken om de veerpont des morgens een uur vroeger van Sleeu- wijk te laten varen, dit in verband met vrachtauto's welke de markt be zoeken. De Voorzitter zegt toe, aan deze verzoeken de noodige aandacht te schenken. Op de vraag van den heer Koek koek of er werkloozen uit onze ge meente bij den aanleg der waterlei ding te werk kunnen worden ge steld, antwoordt de Voorzitter, dat hij de burgemeester van Raamsdonk hierover heeft gesproken, deze heeft spr. een schema getoond. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat het aanplakbord aan de kerk te Uit wijk stuk is, tevens wordt er nooit iets aangeplakt. De Voorz. verzocht den heer Nieu wenhuizen genoemd bord maar op te ruimen. Daar niemand meer 't woord ver langt sluit de Voorzitter deze open bare vergadering. HEUSDEN. Een groote verbetering, waaraan reeds lang behoefte bestond, is in onze gemeente aangebracht door het plaatsen van een 8-tal palen met borden van den AN.WB,, de richting en afstand aan gevende vanuit deze gemeente naar buiten. Steeds was het voor vreemdelingen, automobilisten, motorrijders enz. een ge martel Heusden goed door en uit te ko men, vooral des nachts, wanneer zoo goed als niemand den weg kon aanduiden. Dit bleek vooral met den laatsten ijsgang toen het verkeer naar den Bosch via Heusden plaats vond. Dit bezwaar is thans geheel opgeheven door het plaatsen van deze duidelyke mooie richtingaanwijzers, die tevens het aanzien van onze gemeente verhoogen. Naar wij vernemen zullen aan de Herpt- sche poort door den heer L. v. d. Staak weer enkele middenstandswoningen wor den gebouwd en zal zoo mogelijk getracht worden bij het bouwen de bestaande bocht aldaar weg te nemen, zoodat het uitzicht op genoemde poort vanaf de R K. kerk geheel vrij zal komen. Dit zou zeker ook een mooie verkeersverbetering zijn, Moge door geregelden nieuwbouw spoe dig in de behoefte aan dergelijke goede woningen meer en meer worden voorzien. Ook dit zal zeker onze gemeente en hare inwoners ten goede komen. Naar we vernemen is alhier op- gericht een gemengde Tooneelvereeniging Togido" en gevestigd in café „De Gou den Leeuw". Het bestuur is als volgtL. Havelaar, voorzitterJ. Brouwers, secretaris0, Schaap, penningm. Jac. Toethuijs, com missaris mej. Chr. Verheij, 2e secreta resse. Op de Zondag jl. gehouden ver gadering van den Bond van Scherpschut- tersvereenigingen „De Langstraat" werd besloten den bond aan te houden en het eerste Bondsconcours dit jaar te houden in Besoijen. ALMKERK. GEVONDEN VOORWERPEN. Alhier is gevonden een dekkleed, van een kar. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen op de secretarie. Op Vrijdagavond 16 Febr. hoopt de Ned. Chr. Landarbeidersbond al hier, in de zaal van de wed. Dekker een propagandavergadering te houden, alwaar een Hoofdbestuurslid een des betreffende rede zal uitspreken. Op 22 Febr. a.s. hoopt de ver- 18 personen wegens broederdienst vrij stelling genieten. ANDER. Op het s.s. „Altena", veerboot Gorinchem—Woudrichem, is een postduif aangevlogen gemerkt: j 3175731. Het diertje, dat zeer vermoeid was, liet zich gemakkelijk vangen door den koop man H. Verschoor alhier, alwaar de duif is terug te bekomen. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens blijft geregelde vraag bestaan, maar de voorraad is ge ring. Men besteedt thans 36 37 cent per K.G. levend gewicht. Jonge biggen worden verhandelt van f8.tot f 12. per stuk. CAPELLE. Ter gemeente-secretarie zijn door 23 ingeschrevenen der lichtiDg 1935 aanvragen ingediend tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst. DUSSEN. Door de duisternis misleid, had Dinsdag omstreeks 9 uur mej. H. v. T. bij het verlaten van het kerkgebouw het ongeluk om in het daar Ier plaatse vrij diepe water „De Dussen" te geraken. Op haar hulpgeroep kwam de heer K. haar verloofde spoedig te hulp en mocht deze het genoegen smaken, zijn uitverkorene, met achterlating van haar horloge, op het droge te brengen. Dinsdag a.s. hoopt de Fanfare „Wilhelmina", onder leiding van den heer E. Vingerhoets, een uitvoering te geven in de zaal van den heer Leemans, met medewerking van den humorist A. Rats te Breda. Wij wekken een ieder op, dezen avond vrij te houden. Donderdag j.l. werd door den gemeenteveldwachter alhier en den ryks- controleur een auto met consumptie aard appelen in beslag genomen, welke niet gedekt was door een vervoerbewijs. Door den storm waaiden alhier verschillende boomen omver, terwijl ook verschillende daken hpt moesten ontgelden. De machinist v. d. O. alhier, ge raakte met een zijner vingers bekneld tusschen een deur, terwijl deze door den storm dichtsloeg. Een top werd zoo goed als afgeknepen, zoodat geneeskundige hulp van Dr. v. Vuuren moesc worden inge roepen. De biljartclub „Nooit Volleerd" vierde Woensdag haar jaarlijksche teer- avond in hotel „De Zwaan" alhier. Door het vertrek van den heer Tj. Smink naar Akkrum zal er tevens een raadszetel openvallen van de S.D.A.P. GENDEREN. Naar wij vernemen, is aan den heer E. Boll kantoorhouder alhier op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend. Dit in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Tevens kunnen wij met vrij veel zeker heid vermelden, dat het hulppostkantoor zal worden omgezet in een station voor de verschillende diensten. De muziekvereen. „Excelsior" al hier, heeft besloten ter bestrijding van de kosten van het nieuwe repetitie lokaal enz. binnenkort een Bazar te houden. Reeds zyn al enkele giften in natura binnengekomen en worden even- tueele bijdragen gaarne door het bestuur ingewacht. GAMEREN. Woensdagmiddag werd een chauf feur van een vrachtauto verzocht te stoppen, aangezien de pqlitie ergwaan koesterden. De wagen pronkte met kisten appelen dat het een lust was. Bij nader onder zoek bleek de inhoud te bestaan uit 50 kisten aardappelen welke niet de ver- eischte loodjes droegen, zoodat de inbe slagname volgde. 's GRAVENMOER. In de gehouden jaarvergadering der Oranjevereeniging werd na voorlezing der notulen rekening van inkomsten en uit gaven gedaan, ze hebben de aftredende bestuursleden G. Snels en H. van der Dussen, beide herkozen. Na eenige be- Meisjesvereenigiog zal op Woensdag 14 Februari a.s. in de O. L. School haar jaarfeest vieren. Omstreeks 2 uur in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. werd bij den landbouwer A. v. d. Pas aan den Vaartweg gepoogd door een raam in te breken, hetwelk de bewoners bijtyds ge waar werden en zoodoende de dieven in hun werk gestoord werden. HERPT. Dinsdagavond had in café v. d. Griend een vergadering plaats waar alle besturen der verschillende vereenigingen waren uitgenoodigd. Het doel der bijeenkomst was, om een bond te vormen tusschen |de verschillende vereenigingen, om zoo doende elkaar onderling te steunen. Het voorloopig bestuur werd be noemd bestaande uit de heerenAnt. de Wilt, Arn. de Kort en J. Buijs. De navolgende vereenigingen waren op de vergadering vertegenwoordigd IJsclub „Nooit Gedacht," Kruisboog gezelschap „Aldoende Leert Men," Handboogschutterij „Ons Genoegen," Voetbalvereen. „Brabantia," Harmo nie „De Eendracht" en de „R. K. J ongenboerenstand. Toen de vrachtwagen van den heer T. uit Gorinchem Donderdagmiddag op weg was naar Heusden, kwam uit een zijweg plotseling dr. S. uit HeusdeD. Om een aanrijding te voorkomen haalde de chauffeur te ver uit, zoodat een wiel van den berm reed en de chauffeur bierdoor de macht over het stuur verloor. De wagen schoof in een tamelijk diepen sloot. De garage Seters uit Heusden bracht met een kraanwagen de auto weer op den weg. Een en ander liep zonder persoon lijke ongelukken af. De wagen kon op eigen kracht zijn reis naar Gorinchem voortzetten. POEDEROIJEN. Op Dinsdag 13 Febr. a.s.. des avonds 6 1/2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor de Chr. Jonge- lingsvereeniging alhier op te treden, de heer Fintelman, met het onder werp: „Vriendschap," naar aanleiding van Mare. 2. Toegang vrij. J.l. Woensdag hield de Zie kenkas „O. B." alhier, hare jaar vergadering in de O. L. .School. Aan wezig waren 22 leden. De Voorzitter den heer H. v. Westrenen opende de vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder den heer Sas van Gorinchem, secretaris van het: Sub. Comité van het Sanatoriumfonds van het N.V.Z. die dezen avond bespre ken zou het werk van het Sanato riumfonds. Dc secretaris las de notu len der vorige vergadering welke on veranderd werden vastgesteld, uit de rekening van den penningmeester bleek, dat in 1933 was ontvangen aan contributie f 177,50. Uitbetaald aan Ziekengeld f 170,49. Totale uit gaven f 196,35. Nadeelig saldo f 18,85. Bezit der vereeniging op 1 Januari 1934 f391,40. Hierna zette de 'heer Sas het doel en streven van het Sanatorium fonds op duidelijke wijze uiteen. Bii accla matie werd besloten één cent per lid per week te heffen voor bedoeld fonds. Bii de bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren W. A. v. Giessen en A. Groeneveld herkozen. Verder werd besloten 60 pCt. van het ziekengeld uit te betalen aan hen die trekken uit de Ongevallenwet. Na nog enkele besprekingen sloot de voorzitter de vergadering met een woord van opwekking aan de leden om te trachten nieuwe leden te win nen voor de vereeniging. Een lid trad dezen avond toe. We zullen ho pen, dat er spoedig .meerderen zul len volgen. eeniglng van Gezinsverpleging in de om bes(uur 5(m 5 |eden zaal Dekker alhier, een ledenvergade- r 0 r ring te houden. Loop der bevolking dezer ge uit te breiden werd W. Kielen en W. G. Hartman gekozen. Dinsdagavond vierde de Geref en begunstigers onder groote belangstelling haar 4-jarig bestaan op feestelijke wijze, onder leiding van haar Eere-Voorzitter, meente over 1933. Op 31 Dec. 1932: KnaDenvereen0 Samuël" met leden 1962 mannen en 1850 vrouwen totaal KnaPenvereen« „bamuel met leden 3812. Geboren: 50 vr. 39 m. Gevestigd: 47 m. 67 vr. Overleden: 20 m. 18 vr. ,r u n T 0 Ar. de WelEerw. Heer Ds. J. Snoen. Vertrokken 49 m. 63 vr. Vermeerderd n J 0, co De algemeene vergadering van de 17 m. 36 vr. totaal 53. B B 6 Op 1 Jan. 1934: 1979 m. 1886 vr. totaal 3865. Huwelijken 31. Levenloos aangege ven 3. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling alhier zijn thans 287 personen afd. „Het Groene Kruis" alhier zal plaats hebben op Vrijdagavond 46 Febr. om half acht in het „Wapen van 's-Gravemoer" M. J. de Geus. Agenda1 Opening, 2 Notulen, 3 Statuten wijziging in verband met tuberculosebestrijding, 4 Jaarverslag Secretaresse, 5 Verslag Commissie (art. 6 ingeschreven, waar naar wij vernemen regl.), 6 Verslag Penningmeester, 7 Jaar- er 66 recht hebben op steunuitkeering. verslag Magazijnhouder, 8 Mededeeling, Naar wij vernemen, zullen van 9 Rondvraag, 10 Sluiting, de 32 ingeschrevenen der lichting 4935 De Ned. Her?. Jongelings- en RAAMSDÜNKSVEER. „De ernst der tijden", dat was het onderwerp dat Ds. Pop uit Ze venbergen behandelde voor een ta melijk bezochte vergadering. Met de grootste aandacht werd de weldoor- wrochte rede aangehoord. De Gem. Zangver. „Excelsi or," die tot dusver haar oefeningen hield in de zaal van dhr. de Reijer, heeft nu haar intrek genomen in Rehoboth. SLEEUWIJK. Donderdagmiddag 2 uur werd de nieuwe O. L. School aan de Uit breiding in gebruik genomen. Behal ve onderwijzend personeel en school jeugd, waren tal van ouders hierbij tegenwoordig, alsmede de Inspecteur op het Lager Onderwijs, Baron van Voorst tot Voorst, Burgem. Beuken kamp, de Gem.-Secr. Knoot, de bei de Wethouders, alle leden van den raad, benevens het bestuur van de Vereen, voor Volksonderwijs en de Ouder commissie. Burgemeester Beukenkamp, Baron van Voorst tot Voorst, het hoofd der school de heer Godschalk, als mede de heer M. Delden, Voorzitter der Oudercommissie, voerden het woord, waarna de kinderen werden onthaald. In ons volgend nummer hopen we op deze opening terug te komen. SPRANG. J.l. Woensdagavond kwam onder leiding van haar Voorzitter de heer J. W. Genuït de studieclub van den Cür. Besturen bond in vergadering bijeen. Door het lid C. Chabot werd als onder werp ter bespreking ingeleid „De Sociale verzekerings wetgeving". Op dit onder werp volgde een breedvoerige bespreking. Heden Vrijdagavond komt de afd. SpraDg van den Chr. Bouwvakarb. bond in haar 5de jaarvergadering bijeen. De agenda vermeld jaarverslagen, bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftr. zijn de heeren W. Braspenning Jzn., Adr. Mandemakers en A. van Zeist. Door de heer Chr. v. Caem zal als onderwerp ter bespreking worden ingeleid: „De moeilijke strijd" en bespre king en regeling van de feestelijke her denking van het 4ste lustrum. Heden Vrijdagavond komt in de kleine zaal van den Chr. Volksbond de „A. R. J. A." in vergadering bijeen. Door een. der leden zal een actueel onderwerp worden ingeleid. Deze ver gadering is voor alle geestverwanten toegankelijk. Den laatsten tijd komt het meer malen voor dat van personen die een vergadering in den Chr. Volksbond bij wonen, dat hunne fietsen voor berijding zijn onklaarbaar gemaakt door het laten leegloopen der banden en het losmaken van lantaarns en wegnemen der lampen. Het ware te wenschen dat hieraan een einde kwam. Werden onlaDgs uit de opslag plaats van Patrimoniums-inkoopsvereen. steenkolen ontvreemd. Men deelt ons mede dat dezer dagen wederom kolen werden weggehaald. Tot op heden is het de politie nog niet gelukt de(n) dader(s) op te sporen. Onder leiding van haar Voorzitter, de heer J. C. de Roon, werd een algem. ledenvergadering van den Chr. Best. bond gehouden. Na opening werden verschil lende ingekomen stukken behandeld. Mededeeling werd gedaan dat door het bestuur een adres naar B. en W. was verzonden, zulks naar aanleiding van een circulaire van het Nat. Crisis-Comité voor extra hulp aan werkloozen. Besloten werd een spaarfonds op te richten om de leden op gemakkelijke wijze te kunnen laten deelnemen aan het jubileum van het C. N. V. te Utrecht, Ook kwam ter tafel het object werk verschaffing, hierover werden verschillende klachten geuit. Na breedvoerige bespre king besloot men een adres te richten aan den raad der gemeente met verzoek een commissie voor regeling der werk- verschaffings aangelegenheden te benoemen In het naburige Kaatsheuvel moet zulk een commissie zeer tot tevredenheid werken. WASPIK. In den nacht van Woensdag op Donderdag, ongeveer half twaalf, ontstond brand in de woning van den heer Adr. Vloeimans te Waspik-Boven. De brand nam weldra zulk een omvang aan, dat de bewoners in nachtgewaad de woning moesten verlaten. Van den inboedel kon in het geheel niets worden gered. Het vuur werd bestreden met eenige slangen op de waterleiding. De motor brandspuit, die spoedig ook ter plaatse kwam, behoefde geen dienst te doen, wijl het gevaar voor uitbreiding, ondanks den hevigen wind, spoedig geweken was. De geheele woning brandde tot den grond af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Zondag a s. zal de tooneelvereen. „Concordia" gevestigd in het café van den heer Chr. Montens, de tweede win teruitvoering geven, waarbij zal worden opgevoerd het drama „In de branding". Maandag a.s. geeft de Bossche Dile- tanten Tooneelvereen. een uitvoering in de concertzaal van den heer H. v. Iersel. Opgevoerd zal worden het blijspel in 3 bedrijven „De Typiste". De onlangs opgerichte tooneelvereen., onderafdeeling van de R.K. Voetbalvereen. „W.S.C." geeft Zondagmiddag voor de dames en Dinsdagavond voor de heeren hare eerste uitvoering in het café van den heer J. Vloeimans te Waspik-Boven. Opgevoerd zal worden het drama in 3 bedrijven „Vergeten en Vergeven". WOUDRICHEM. Woensdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk voor het Comité van Winter- lezingen op, Ds. Gravenmeijer van 's Gra- venhage, met het onderwerp „De kracht van het Evangelie". In een boeiende rede, waarbij spreker zich meer bepaalde tot de woorden uit Johannes 4 vers 5, n.l.„En het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft hetzelfde niet begrepen", liet hij uitkomen dat vanaf de schepping het licht steeds door de duisternis wordt bedreigd, maar steeds overwint. Voor deze buitengewoon aangrijpende en leerzame rede was de opkomst vrij goed, zoodat het Comité dankbaar op dezen avond kan terugzien,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2